Prijs van goud ongekend hoog t Glasinstituut koopt procédé kolengas Staatsloten? een heel lob U kunt ze nu kopen. Winst Perscombinatie bleef gelijk in 1979 Garantie op onroerend goed te mooi voorgesteld Extra reden collectieve sector om te buigen 'In Hongkong even 680 dollar Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. Vestiging proeffabriek nog onzeker 'NV zou zetel ginder krijgen in üekenfondsraad Onbevredigend jaar kleine handelsvaart NEC: spreiding export nodig In 1980 mogelijk lager resultaat Code Commissie spreekt over misleiding Chloorfabriek Akzo definitief in Botlek Trekking premie lening Rotterdam FAMILIEBERICHTEN WINKELEN DINSDAG 8 JANUARI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 9 jareJ Van een onzer verslaggevers imsterdam De goudprijs is maandag na vrijdag j.L ijdelijk te zijn gedaald de weg omhoog weer ingeslagen. Kanzet tot deze gang van zaken vormde de ontwikkeling van |je goudprijs in Hongkong, die tot ongekende hoogte steeg biet 680 dollar per ounce (van 31.1 gram). Dit, nadat donder- Hag j.l. ook al een record in Hongkong was gevestigd met 658 dollar per ounce. Het slot in Hongkong van maandag was 665 Hollar. jn Londen werd de goudprijs in de loop van gisterochtend officieel vast gesteld op 634 dollar per ounce, dat is gelijk aan het officiële slot van don- flerdagmiddag. De prijs lag aanzien lijk boven de slotnotering van vrij dagmiddag (595 dollar). De handel in ponden was begonnen op 650 648 flollar, doch als gevolg van winstne- piingen ging de prijs al vrij spoedig wat omlaag tot 633,50 dollar bij het slot van de middag. Al met al is de goudprijs thans ongeveer driemaal zo hoog als een jaar geleden het geval was. lrtcenDok nu weer werd de ontwikkeling op 3ezoekjje goudmarkt in verband gebracht met de Russische militaire, intérven- ie in Afghanistan en de Amerikaanse ;actie daarop. In Amsterdam steeg goudnotering van 35.730-36.430 1/38.080-38.780 per kilo Iver !t het goud schoot ook de zilver- |s in Londen weer omhoog. Geno- rd werd 35,50 dollar per ounce, n 32,35 dollar vrijdagmiddag. Op 2 januari werd het hoogste punt be reikt met 40 dollar voor één ounce zilver. In Amsterdam noteerde het zilver 2160-2512,50 per kilo, tegen vrijdag 1801-2153.50. Bij de Stadskredietbank voor roeren de zaken (de vroegere bank van le ning) in Amsterdam is het met het belenen van gouden voorwerpen, zoals sieraden e.d., op het moment drukker dan ooit. aldus een woord voerder. „Ook al krijgt men bij ons iets minder dan de 'sloopprijs' die de Amsterdamse edelmetaalbedrijven Schone en Drijfhout voor oud goud betalen, toch wordt er duidelijk meer goud beleend dan voorheen". Aan de andere kant merkt de bank nauwelijks, dat het publiek nu de goudprijs zo sterk is gestegen er eerder toe overgaat om ontvangen voorschotten op beleende gouden voorwerpen têrug te betalen. Dit met de bedoeling weer in het bezit te komen.Vkn het in onderpand gegeven gouden sieraad teneinde dat wellicht meer profijtelijk te kunnen verkopen aan de edelmetaalhandel. i-ïlS:,;... 'rictlarlafftlsE 'staatsloterij* Verkoopadressen in de Gouden Gids. 'er giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-653955. IV Consulate spreekt in een adverten tie over bouwpercelen en kant-en- klare villa's in Spanje, waarop „kwa- liteitsbouw en tien jaar garantie" wordt gegarandeerd. De klacht daar tegen (die door de Reclame Code Commissie gegrond wordt geacht) is dat de uitdrukking tien jaar garantie misleidend is. De wettelijke aanspra kelijkheid houdt namelijk op, indien een bouwer binnen de periode van tien jaar ophoudt te bestaan en is in zo n geval dus van nul en generlei waarde. Ondanks herhaald verzoek, werd door IV Consulate geen verweer gevoerd. Aalders Agenturen sprak in een ad vertentie over huizen in Spanje met tien Jaar garantie op de bouw. De klacht hiertegen was, dat deze bewe ring misleidend is omdat hierin werd gesuggereerd dat er een tienjarige garantie wordt gegeven, terwijl slechts sprake is van de wettelijke aansprakelijkheid van de bouwer. Ook deze klacht wordt door de Recla me Commissie gegrond geacht. Aal ders Agenturen heeft inmiddels het reclamebureau opdracht gegeven, de gewraakte bewering uit de adverten tie te verwijderen. Ook de klacht over de tien Jaar bouw- garantle op villa's in Spanje die III (Informatiecentrum Internationale Immobilien) „snelle beslissers" bood. •an een onzer verslaggevers iPELDOORN VEG-Gasinstituut heeft technische kennis Ver het vergassen van steenkool verworven door een overeen- Cmst met het Amerikaanse Institute of Gas Technology. Dit eelde de directeur van het onderzoekinstituut der gezamen- Ske gasbedrijven, ir. J. Kraak, gisteren in Apeldoorn mee in (jn nieuwjaarsrede. p zijn vroegst over twee en een half zou een besluit kunnen worden [nomen over de bouw van een proef- priek, aldus Kraak. Voor de exploi- jtie daarvan was al belangstelling •ond door de Provinciale Zeeuwse lektriciteitsmaatschappij, het Ge h< liefdi B bal ank vin zijn n na 1HP mo itels in lui onze sociaal-economische Idactie tTRECHT De Sociaal-Economi- 'he Raad heeft staatssecretaris Ve- jr-Smit van volksgezondheid gead- Beerd de Raad voor Middelbaar en 1 bger personeel een zetel toe te ken- )n in de Ziekenfondsraad. Als de tssecretaris dit advies opvolgt, kent dit dat het CNV met ingang de nieuwe drie-jarige zittingspe- le van de raad 15 april één zijn twee zetels aan de Raad moet afstaan. De FNV heeft vijf de 35 leden tellende raad. Ëen het CNV is besloten, dat J. tnes zijn zetel zal opgeven en ^vervangend lid zal worden en It A. J. Molendijk blijft zitten Ho n Porf0" maakt op het ogenblik deel uit In het presidium van de raad. een voorPctie dic hij pas bereikte na een fningsverschii met de FNV. die het vai esidiumlidmaatschap claimde toen ve vat>genes voorganger. L. de Graaf, latssecretaris van sociale zaken rd. Of de Ziekenfondsraad nu Mo- idijk in het presidium zal kiezen is i Bril g de vraag. De Raad MHP zal drs de Jong afvaardigen naar de Zle- nfondsraad. meente-energiebedrijf van Amster dam en een combinatie van het Ge meentelijk gasbedrijf Groningen en het Elektriciteitsbedrijf Groningen- Drente. Samen met deze gegadigden zal worden nagegaan wat de gunstig ste vestigingsplaats zou zijn. Los van deze ontwikkeling heeft Shell onlangs een fabriek voor kolen- vergassing aangekondigd die op het chemiecomplex Moerdijk zal worden gebouwd. Deze zal werken volgens een ander procédé, dat is ontwikkeld in een eigen experimentele installatie in Amsterdam en een proeffabriek in Hamburg. staan bij de gasbedrijven. In deze techniek wordt de opwekking van warmte en elektriciteit gecombi neerd. wat eveneens tot hogere rende menten leidt. Bovendien is het wel licht technisch mogelijk om steen kool als brandstof te gebruiken en zo de afhankelijkheid van gas en olie te verminderen. Stadsverwarming De gasbedrijven willen ook in de toe komst de leveranciers van warmte in woningen blijven, en dienen daarom, aldus Kraak, bij het beoordelen van plannen voor stadsverwarming be trokken te worden en in de uitvoering deel te nemen. Bij het aanleggen van stadsverwarming in nieuwbouwwij ken geldt het als oneconomisch om de woningen nog op het gasnet aan te sluiten. De bewoners moeten dus elektrisch koken en de gasbedrijven zouden, als zij niet bij de verwarming betrokken werden, hun monopolie zien afkalven. VEG-Gasinstituut wil met NEOM. Gasunie en mogelijk het ministerie van economische zaken, een studie uitvoeren naar de verschillende mo gelijkheden van energiebesparing in de verwarmingssector. Op grond daarvan moeten gemeenten en gas bedrijven voldoende inzicht krijgen om te kunnen kiezen uit verschillen de mogelijkheden als stadsverwar ming, betere individuele cv-ketels, isolatie, warmtepompen of combina ties daarvan. De gedachtevorming op dit terrein is nu nog weinig overeich- telijk. Warmtepomp Kraak kondigde verder aan dat VEG- Gasinstituut samen met de Gasunie en de Nederlandse Energie-Ontwik kelingsmaatschappij (NEOM) een ge zamenlijke onderneming „Warmte pomp" gaan opzetten. In eerste in stantie zouden ongeveer twintig ver- w^rmingsprcjecten worden opgezet om de nieuwe techniek over de moei lijke aanloopperiode heen te helpen. Met steun van de deelnemers in Warmtepomp en een directe subsidie van het ministerie van economische zaken werd onlangs in Almere-Haven het eerste proefproject in gebruik ge nomen waarin enkele tientallen wo ningen verwarmd worden door een gemeenschappelijke op aardgas lo pende warmtepomp. Deze onttrekt warmte aan het grondwater en draagt die met zeer hoog rendement over aan een ringleiding met warm water dat de vloeren van de huizen verwarmt. Ook bracht Kraak in herinnering dat grootschaliger projecten voor stadsverwarming nog steeds in het middelpunt van de belangstelling Van onze redactie economie GRONINGEN Voor de kleine han delsvaart waren de resultaten in 1979 nog onbevredigend hoewel het wat beter ging dan in 1978. De rente over geleende kapitalen kon in ieder geval worden terugbetaald, aldus De Gro ninger Eendracht, dat is de landelijke organisatie van reders in de kleine handelsvaart De ontwikkelingen van de gas- en dieselolieprijzen, die soms tot chaoti sche toestanden leidden, werkten na delig op de exploitatie van de kleine handelsvloot. Werd in december 1978 nog 150 dollar voor een ton gasolie worden neergeteld, een jaar later 355 dollar. In een aantal landen lag de prijs echter lager waar de reders de overheid op attent maakten. Dit uit een oogpunt van concurrentieverval sing. Kleine vrachtvaarders die zwaEirdere olie gebruiken zijn qua kosten in het voordeel. Dat zijn er in Nederland niet veel. Ombouw van de motoren is echter duur en is volgens ..De Gronin ger Eendracht" zonder overheidshulp met goed mogelijk. De Nederlandse kleine handelsvloot is in 1979 en elf schepen en 59.000 ton gegroeid tot 377 schepen van in totaal 778.000 ton. Hierbij zijn niet geteld de schepen die onder Antilliaanse vlag varen. SOEST (ANP) De voorzitter van de Nederlandse Export Combinatie (NEC) heeft maandag in een nieuw jaarsrede voor de vijfhonderd leden van de NEC opgeroepen tot een her nieuwd export-offensief. Daarbij zal voorrang moeten worden gegeven aan exportspreiding en produktspe- cialisatie. Volgens de NEC hebben de ervarin gen in 1979 geleerd, dat de hoogste rendementen zijn behaald door on dernemingen die aan spreiding van hun export over ten minste vijftien landen en produktspecialisatie deden. Van onze redactie economie AMSTERDAM Het jaarresultaat van de Perscombinatie (uitgeefster van Het Parool, de Volkskrant en Trouw) heeft naar verwachting in 1979 op hetzelfde niveau gelegen als in 1978. In beide jaren werd na uitkering van de personeelsgrati- ficatie en vóór vennootschapsbelasting ongeveer 9 miljoen gulden verdiend. De voorzitter van de hoofddirectie, de heer H. A. Christern, vertelde dit op een nieuwjaarsbijeenkomst voor het personeel. Doelstelling voor 1979 was om het gemiddeld rendement van de bedrijfstak te halen en dat is naar het zich laat aanzien niet gelukt, zei Christern. De winst van 9 mil joen over 1978 werd destijds niet on bevredigend geacht, maar hetzelfde resultaat over 1979 is ondermeer beïnvloed door het aanmerkelijk ho gere rente-opbrengst en een beter re sultaat bij Het Vrije Volk. de „halve dochter" van de Perscombinatie. De hoofddirectie houdt voor 1980 re kening met een lager resultaat. Dit gezien de sterke kostenstijgingen die slechts ten dele door toegestane prijs stijgingen kunnen worden gecompen seerd. Een betere rentabiliteit dan in 1979 acht Christern echter dringend noodzakelijk, omdat de Perscombi natie in staat moet zijn om in nieuwe ontwikkelingen te investeren. Zo wordt voor investeringen in nieuwe rotatiepersen gedacht aan ongeveer 80 miljoen gulden. Over deze zaak moeten binnenkort besluiten worden genomen. De heer Christern had in dit verband eerder in zijn rede ook de grote op handen zijnde veranderingen in de uitgeverswereld ter sprake gebracht. De echte innovatie moet nog komen, zei hij; de vraag hoe de enorme moge lijkheden die de elektronica en de H. A. Christern micro-elektronica zullen bieden, ge bruikt moeten worden. De Perscombinatie-topman maakte bekend dat de betaalde oplage van Trouw zich in 1979 positief heeft ont wikkeld. Ook de Volkskrant groeide, zij het minder dan in 1978. Zorgen zijn er over de abonnementenontwik keling van Het Parool. Het gezamenlijk marktaandeel van Het Parool. Trouw en de Volkskrant op de advertentiemarkt voor landelij ke dagbladen ontwikkelde zich gunstig. Het stempelen van baren goud door de goudhandel. Van onze redactie economie AMSTERDAM Vier ondernemingen, die in advertenties onroerend goed in Spanje aanbieden waarin wordt gesproken van tien jaar garantie (op de bouw) of tien jaar bouwgarantie, zijn door de Reclame Code Commissie op de vingers getikt. Het zijn IV Consulate Apeldoorn, Aalders Agenturen Baarle- Nassau, IH Venlo en Van Wijk Vastgoed Breda. KNOV-voorzitter Perquin over 'verarming Van onze redactie economie DEN HAAG „Nu er sprake is van een algemene verarming ten gevolge van de sterk gestegen olieprijs meen ik dat er eens te meer aanleiding is voor de overheid om in de collectieve sector tot verder gaande ombuigingen te komen en niet alleen de privé-sector voor het blok te zetten. is door de Reclame Code Commissie gegrond geacht. In die advertentie werd gesuggereerd dat tien jaar ga rantie op de bouw wordt gegeven, terwijl er slechts sprake is van de normale wettelijke aansprakelijk heid van de bouwer. Aangezien Van Wijk Vastgoed de be wering. dat op het aangeboden vast goed in Spanje vijftien jaar garantie wordt gegeven naar het oordeel van de Reclame Code Commissie niet kan waarmaken, wordt ook de klacht over deze advertentie gegrond geacht. Van onze redactie economie AMSTERDAM Akzo Zout Chemie heeft definitief besloten om op haar fabrieksterrein in het Botlekgebied een electrolysebedrijf (chloorfabriek) te bouwen. De fabriek, die zal produ ceren volgens een geheel nieuw pro cédé. zal medio 1982 in gebruik wor den genomen. De produktiecapaciteit "bedraagt 250.000 ton chloor per jaar. Met de investering is 240 miljoen gulden gemoeid. KNOV-voorzitter Perquin ROTTERDAM (ANP) Bij de jaar lijkse trekking van de 2.5 procents premielening Rotterdam 1952 is obli gatie nr. 36871 uitgeloot met 50.000. Met 10.000 worden afgelost de nrs. 42071 en 46130. De tien prijzen van 1000 gingen naar nrs. 11. 4946, 5976. 27736. 31119, 34511, 52153. 55819. 70119 en 75067. Vijf obligaties lootten met 500 uit: de nrs. 26110. 78840, 80431. 88889 en 89089. Voorts worden 482 obligaties met 150 aflosbaar gesteld. Dat zei voorzitter W. Perquin van het Koninklijk Nederlands Onderne- mingsverbond (midden- en kleinbe drijf) in zijn nieuwjaarsrede. Perquin vreest afgaande op recente uitspra ken van ministers dat de regering niet van plan is ingrijpend om te buigen. De „Verarming" komt dus op de privé-sector terecht en, zo meent de KNOV-voorzitter, dan weer speci aal op het bedrijfsleven. Want hij twijfelt of de vakbonden tot matiging bereid zijn. De gang van zaken in de zuivelindustrie doet Perquin vermoe den van niet. Hij zei uiteraard voorstander te zijn van koopkrachthandhaving. Maar, aldus Perquin, we zijn en blijven er tegen dat de koopkracht gehand haafd wordt door loonontwikkelin gen die ten koste gaan van de toch reeds onvoldoende rendementen. Daarom moet bezuinigd worden in de collectieve sector. Zwaar weer Perquin merkte op dat er. econo misch gezien, zwaar weer op komst is. Als vertegenwoordiger van het mid den- én kleinbedrijf vindt hij evenwel dat kleinere schepen in moeilijke om standigheden vaak beter kunnen ma noeuvreren dan grotere. Dat vereist echter degelijke instrumenten. Per quin betoogde dat het instrumentari um waarop de ondernemers in mid den- en kleinbedrijf kunnen terugval len duidelijk gegroeid is. Toch wordt nog niet beantwoord aan de feitelijke behoefte. Naar de mening van de KNOV-voorzitter is de hulp van de overheid aan het midden- en kleinbe drijf binnen het kader van de hulp aan het bedrijfsleven in het alge meen, verhoudingsgewijs nog klein. kunnen van maandag tol en met vri|dag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456 Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18 00-20 00 uur Met leedwezen namen wij kennis van het over lijden van oud-burgemeester en ere-burger on zer gemeenten de heer J. Brouwers op de leeftijd van 73 jaar. Gedurende 31 jaren vervulde de heer Brou wers het ambt van burgemeester van Groot- Ammers, Langerak en Nieuwpoort, n.m.l. van 1 juni 1939-1 juni 1970. Dankbaar memoreren wij aldus de langdurige diensten welke door de heer Brouwers als burgemeester aan de gemeenschappen van Groot-Ammers, Langerak en Nieuwpoort zijn bewezen, en het op grond daarvan d.d. ge meentenraden in 1970 aan hem toegekende ere-burgerschap dier gemeenten. Dat hij ruste in vrede. Namens de gemeentebesturen en het gezamen lijke personeel der gemeenten Groot-Ammers, Langerak en Nieuwpoort. De secretaris, M. J. Walraven. De burgemeester, J. G. de Groot. Om zijn geloof te gaan aanschouwen heeft God geheel onverwacht tot Zich genomen, mijn lieve man en onze zorgzame vader Nicolaas Jan de Regt echtgenoot van J. B. Snijders op de leeftijd van 65 jaar. J. B de Regt-Snijders Markus Jori Veilig in Jezus' armen zal ik van zorg bevrijd, vrij van de macht der zonde, rusten na moeit' en strijd. Daar zal ik nimmer vrezen, droefheid is daar voorbij. O, dat die schone toekomst nu reeds ons hart verblij. Veilig in Jezus' armen. 3211 BL Geervliet. 7 januari 1980. Stationssingel 2. Geen bloemen. Liever geen bezoek aan huis. Op vrijdag 11 januari 1980 om 13.15 uur zal in de Ned. Hervormde Kerk te Geervliet een rouwdienst worden gehouden waarna aanslui tend de begrafenis zal plaatshebben op de algemene begraafplaats aan de Toldijk te Geervliet. Na de plechtigheid is er in voornoemde kerk gelegenheid de familie te condoleren. Hij schenkt uit goedheid zonder peil ons 't eeuwig, zalig leven. In vertrouwen op Zijn genade heeft God, de Vader, van cnze Here Jezus Christus opgeno men tot onze diepe droefheid, onze lieve, zorg zame man, vader, opa, broeder, zwager en oom Cornelis de Wit 4-12-1901 6-1-1980 Dordrecht: M. de Wit-Kastelein Waalwijk: Bas en Greetje de Wit-Teeuw Cor, Wilhelmina, Joke. Peter en Annette Dordrecht: Ad en Ina de Wit-Faber Corjan en Marco Roermond: Jan en Greetje de Wit-v.d. Dussen Bas, Mirjam en Ellen en familie Burg. de Raadtsingel 183 3311 JH Dordrecht Geen bezoek aan huis. geen bloemen Gelegenheid tot bezoek, woensdag 9 januari a.s. van 19.45-20.30 uur in het rouwcentrum Kon. Wilheiminastraat 48 te Dordrecht De begrafenis zal plaatsvinden op donderdag 10 januari 1980 om 14.00 uur vanuit de aula op de Algemene Begraafplaats te Dordrecht. Lucas 2 29,30 Heden heeft God thuisgehaald mijn lieve man, Philip Dijs op de leeftijd van 78 jaar C. Dijs-van de Nadort Meidrecht, 7 jan 1980 Stadhouderslaan 89 3641 KE, Meidrecht De rouwdienst zal worden gehouden vrijdag 11 jan. a.s. om 11.00 uur in de geref. kerk. Prins Bernhardlaan, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Ned. Herv. Begraafplaats, Kerkstraat, Meidrecht om 11.45 uur. Gele genheid tot condoleren na afloop van de begra fenis in gebouw „Kontakt" Prins Bernhard laan, Meidrecht Geen bezoek aan huis ELKE begint op deze en OCHTEND de andere advertentie pagina's OPNIEUW

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9