)jNS negeert bussen van Nederlands fabrikaat •K Overheid wil niet steeds voor rechter erkonderbreking van avenslepers beraamd Chauffeurs krijgen alle achterstallig loon betaald Bonden tegen loonpauze Meer ongelukken met ringen tijdens dienst v Opheldering gevraagd door FNV over aankoop in buitenland \Q V V 'i hoort ■Rechtbank Hagen opnieuw iUüroningse getuigen Zuivelconcern gaat praten met bonden VAN DEZE KLEUR HEBBEN WIJ THUIS NOG VEEL MEER... Grafische bonden eisen vertrek van 65-plussers j vr ajD archivering j 02510 2564^1 Werkloosheid stijgt weer iets Landsadvocaat bij proces over korvetten voor Indonesië ÜNSDAG 8 JANUARI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 V1NDHOVEN (ANP) Het aankoopbeleid van de streekvervoerbedrijven van de Nederlandse Spoorwegen heeft verbazing gewekt bij Frans Westenbrink, districtsbestuurder van de Industriebond FNV in Eindhoven. Hij wil daarover op zo kort mogelijke termijn in Den Haag r dat opheldering. 8* name wil hij weten waarom de ihillende bedrijven onlangs 170 n in het buitenland hebben be id, terwijl het Valkensw aardse car- leriebedrijf Bova bv kortgeleden de markt is gekomen met een aw type bus. Voor de ontwikkeling die bus heeft het bedrijf van het iterie van economische zaken ;ele tonnen subsidie ontvangen. 'olgens directeur W. Lijmer van het 'alkenswaardse bedrijf, kopen de lerlandse vervoersbedrijven niet Bova, „omdat wij met de ontwik- tng van onze nieuwe bus kennelijk n de gevoelens van de NS hebben lopt". penbaar vervoerbedrijf in Ne- id. de O AD in Overijssel, heeft wel vijftien bussen bij BOVA be id. Dit vervoerbedrijf is nog zelf- idig en heeft geen binding met de nieuwe bus van Bova heeft een zeer lage vloer en daardoor ook een lage instap. Aanvankelijk heeft ook de NS samen met haar vaste busleve rancier anderhalf jaar gewerkt aan de ontwikkeling van een dergelijke bus. „Op zeker moment is de NS weer overgetapt op een bus met hoge vloer, terwijl iedereen weet dat daar aan grote nadelen kleven." Stoptijden „Het instappen is moeilijk voor be jaarden, minder validen en kinderen. De stoptijden worden daardoor lan ger. De bus zoals die onder auspiciën van de NS is ontwikkeld is een bui tenbeetje in Europa. In alle omrin gende landen rijden al bussen met een lage vloer," aldus Lijmer. In samenwerking met de Technische Hogeschool in Eindhoven en met fi nanciële steun van het ministerie van economische zaken heeft het Val- kenswaardse bedrijf in de afgelopen déNsPp dag van terechtzitting 'an een onzer verslaggevers ROTTERDAM Ex-stakingsleider Cor van der Zande heeft de havenslepers van Smit Internationale opgeroepen op 29 Januari het werk neer te leggen en massaal naar het Rotter- ,r -damse gerechtsgebouw te gaan. Op die dag moeten negen tajutrerknemers van dit Rotterdamse sleepbedrijf voor de recht- tank verschijnen. van hen wordt poging tot dood- subsidiair poging tot het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel laste gelegd. Zij waren in de nacht flCfan 3 oktober op de Wlllemskade in ^E%otterdam ingereden op politie- tenten. )at gebeurde tijdens de zeven weken turende slepersstaking, waarbij in lie nacht een aantal stakers een leepboot had gekaapt en daarmee sleper Smit Duitsland had geën- 1, omdat deze door werkwilligen in vaart was gehouden. >e zeven anderen zijn gedagvaard 31 'jegens deze overval en hun is open geweldpleging, voornamelijk "itelijke vrijheidsberoving laste gelegd. Zij hadden de werk- aangevallen, bedreigd en op- dewertaloten. Kola. ieej trechL v e te Ij Het actiecomité van de slepers ondei leiding van Cor van der Zande heeft aangekondigd met vijfhonderd sle pers naar het gerechtsgebouw te zul len trekken. Eerder heeft Van dei Zande al gedreigd met uitroepen var een nieuwe staking van de havensle pers. Deze zou eind januari moeter beginnen om de looneisen voor 198C kracht bij te zetten. Bij de gemeente Rotterdam is men bang dat deze rechtzaak de nog steeds voortdurende onrust onder de havenslepers groter zal maken. JAGEN (ANP) De rechtbank van «et Westduitse Hagen gaat aan het ind van de week weer naar Gronin- van*n om getuigen te horen in het pro- mi des tegen de van oorlogsmisdaden lerdachte Siert B. en August N. De itbankt gaat dan voor de derde r sinds het begin van het proces tn de ex-SD'ers naar Nederland. tweetal wordt er van verdacht de broers Meijers en Lazarus telberg in 1945 bij Delfzijl te heb- vermoord. behandeling van het proces ver- >t moeizaam en vergt veel meer dan de rechtbank had gedacht, et eerste zittingsschema werd re- ,g gehouden met elf procesda- Het requisitoir van de openbare anklager is waarschijnlijk niet vooi et eind van deze maand te verwach en; het vonnis pas begin maart. HAAG (ANP) Minister Van juridjardenne van economische zaken "seft besloten tot uitvoering van een ^tionaal onderzoekprogramma dwarmte. Volgens de eerder ver henen nota Energiebeleid komen lep in onze bodem watervoerende igen gesteente voor met temperatu- (n van 80 tot 120 graden. Die warmte lin principe te gebruiken voor stads- trwarming, industriële processen en erwarming van grote complexen assen. Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT Het noordelijke zuivel concern Domo gaat morgen praten met de voedingsbonden. Het Haagse zuivelbedrijf Van Grieken heeft daar entegen laten weten niets voor een dergelijk gesprek te voelen. Op 28 december liep het centrale overleg in de zuivel vast. De werkge vers lieten toen weten de looneisen van de bonden te hoog te vinden. Hierbij was het voorschot van veertig gulden per week, vooruitlopend op de resultaten van een loonherwaarde- ringsonderzoek, het grootste obsta kel voor de werkgevers. Het aanbod van Domo om met de voedingsbond te gaan praten duidt, volgens een woordvoerder van de bond, op breuken in het zuivelwerk- geverskamp. De werkgeversorganisa ties FNZ en WZM hebben duidelijk gemaakt dat het huidige conflict in de zuivel op centraal niveau en niet per onderneming moet worden opge lost. Monument Englandspiel Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Aan het zaterdag in Trouw gepubliceerde artikel over het Englandspiel ontbrak het giro nummer van de Stichting Gedenkte ken Slachtoffers Englandspiel. De Stichting, die 85.000 gulden heeft op gehaald, streeft naar een eindbedrag van 120.00 gulden (de fundering van het monument kost 20.000 gulden). Bijdragen kunnen worden gestort op gironummer 4198044 ten name van de stichting in Maastricht. Koningin Ju liana is beschermvrouwe van de stichting. gert is. en ii^ dd ussei j plaj de 1 n. Bi het[ ïgsw niet, Nu de kleur hemelsblauw wat schaars wordt in Nederland, breken sombere tijden aan. Koud. Gure wind. Natte voeten. Vroeg donker Laat licht. En iedereen een navenant humeur. Vandaar het stukje Wauw hierboven. Om u te herinneren aan net feit dat deze winter de hemel boven bijna heel Israél net zo onbewolkt blauw is. De temperatuur zo rond de 20 °C hoger is dan in Nederland en de sinaasappeloogst in volle gang is. Wat doet u hier nog.' Gauw een telefoont|e naar uw reisbureau, EL AL Israel Airlines, of het Israëlisch Nationaal Verkeersbureau voor meer informatie over het Beloofde Land. Het Beloofde Land komt i'n beloftes na! jaren de bus met een lage vloer ont worpen. De produktie van de eerste vijftien voor de OAD is begonnen. Ook in het buitenland bestaat be langstelling voor het Nederlandse produkt. Vanuit Denemarken is een offerte gevraagd voor de levering van vijftig bussen. De huidige situatie heeft geen gevol gen voor de werkgelegenheid bij BOVA omdat het, aldus directeur Lij mer, een nieuw produkt betreft. Bij het bedrijf werken ongeveer driehon derd mensen. De werkgelegenheid zal uiteraard toenemen als er meer lage vloerbussen geleverd kunnen wor den. De nieuwe bus wordt op 25 Janu ari officieel gepresenteerd. 'Struikelblok' Mr. H. A. Dupuis van ESO (het sa menwerkingsorgaan van de openbaar vervoerbedrijven) zei desgevraagd, dat met de eigen busleverancier (Den Oudsten) inderdaad lang is gewerkt aan een bus met lage vloer, maar dat daar uiteindelijk om allerlei redenen van af is gezien. De lage vloer loopt namelijk niet door over de hele lengte van de bus: er is binnenin een opstap, die zo is bij onderzoek gebleken voor veel passagiers letterlijk een struikelblok vormt. Verder speelt de plaats van de motor een rol en daarmee de gewichtsverde ling, de bestuurbaarheid en bijvoor beeld de geluidsisolatie. De hoogte van de busvloer ten op zichte van de straat kan niet zonder meer worden verlaagd, omdat de voorkant van de bus bij het „aan doen" van éen halte vrij over het trottoir moet kunnen draaien. Aan de opstaphoogte van de eerste tree valt om dezelfde redenen weinig te veran deren en verder hebben bussen met een lagere vloer hoogstens een trede minder, aldus mr. Dupuis. UTRECHT (ANP) De 65-plussers in de grafische industrie moeten hun stoel ontruimen voor jongere colle ga's. Dit hebben de grafische bonden als dwingende eis in het onderhande lingspakket voor de CAO 1980 opge nomen. Hoewel een woordvoerder van de Al gemene Nederlandse Grafische Bond desgevraagd toegaf dat er in de grafi sche bedrijfstak weinig 65-plussers werken, is deze bond van mening dat iedere door een 65-plusser bezette ar beidsplaats er één te veel is. De grafi sche bond hecht zo zwaar aan het vertrek van de oudere werknemers uit de bedrijfstak dat er over de eis door de werkgevers niet kan worden onderhandeld. „Zonder dispensatie" heet het in het eisenpakket. De CAO-besprekingen zjjn nog niet begonnen omdat men eerst wil wach ten op de Stichting van de Arbeid die op 10 januari bijeenkomt. Andere ei sen van de grafische bonden zijn: uitbreiding van de VUT-regeling tot 62 jaar en vermindering van de werk week met een en een kwart uur. Werknemers van Hako tijdens de bezetting. Ferry Service Hako B.V. halve dag bezet Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De directie van het Rotterdamse bedrijf Ferry Service Hako BV heeft gistermiddag toegezegd haar personeel nog deze maand alle achterstallige loon te zullen uitbetalen. De bedrijfsleiding besloot hiertoe nadat de chauf feurs en het loodspersoneel het bedrijf een halve dag bezet hadden gehouden. Het personeel heeft het werk aan het eind van de middag hervat. ADVERTENTIE brengl rust èn dynamiek in uw organisatie I 0\lNO De directie van Hako is na overleg met de vervoersbonden FNV. die de actie van de veertig personeelsleden steunden er akkoord mee gegaan dat het bedrijf nog deze week het achter stallige salaris van november 1979 moet uitbetalen; het achterstallige salaris van vorige maand moet tege lijk met het salaris van deze maand worden uitbetaald. Binnen het bedrijf, dat zich bezig houdt met vrachtvervoer van en naar Engeland, heerst al enige tijd onrust. Volgens woordvoerder Bert Duim van de vervoersbonden FNV dreigt de bedrijfsvereniging, waarbij Hako is aangesloten, met een faillisse mentsaanvraag, omdat het bedrijf een enorme premieschuld heeft. „De directie is daarom erg traag met voor al het uitbetaler! van het loon voor overwerk," aldus Duim. In totaal zou het personeel nog een bedrag van veertigduizend gulden te goed heb ben voor overwerk. Schoenendozen De directie weigert de bonden inzicht te geven in de situatie waarin het bedrijf verkeert. Volgens Bert Duim is het in ieder geval duidelijk dat „er sprake is van een bijzonder slecht management" bij Hako. Zo zouden alle belangrijke papieren in schoe nendozen en prullenmanden worden bewaard. De directie van Hako heeft zich giste ren wel bereid verklaard tot de instel ling van een overlegcommissie, sa mengesteld uit werknemers van het bedrijf. Deze commissie zal, aldus di recteur Van der Vaart, nauw betrok ken worden bij het toekomstige be leid. De directie heeft verder tijdens het overleg met de bonden beloofd dat er geen mensen ontslagen zullen worden die aan de bezetting hebben deelgenomen. Directeur Van der Vaart ontkent dat er sprake is van een dreigende failliss- mentsaanvraag. „Er zijn wat tegen slagen geweest en die zullen we moe ten zien goed te maken, maar er is ons niets bekend van een dreigend faillis sement". Dat er sprake is van een slecht organisatorisch en administra tief beleid, ontkent Van der Vaart eveneens. Concurrentie De directeur erkent dat de concurren tiestrijd in het ferryverkeer van en naar Engeland bijzonder hard is. De tarieven zijn erg slecht omdat het evenwicht tussen tonnage- en lading aanbod zoek is. Er is een groot over schot aan tonnage. De korte actie bij Hako werd niet gesteund door de vervoersbond CNV. De twintig kantoormensen hebben niet deelgenomen aan de stakings- en bezettingsactie. DEN HAAG (ANP) De werkloos heid is in december in vergelijking met de maand ervoor gestegen met 7200 tot een totaal van 216.700. Dit blijkt uit de voorlopige tellingen van het ministerie van sociale zaken De toeneming is ontstaan door een stijging van de werkloosheid bij de mannen met negenduizend; bij de vrouwen daalde het cijfer met 1800. Gecorrigeerd voor de invloeden van het seizoen is de werkloosheid in de cember iets gedaald met driehonderd tot 208.100 personen. Die daling komt op rekening van de mannen, bij wie zich een daling van 1700 voordeed. Vervolg van pagina 1 Desgevraagd wilde hij „zeker hiet uit sluiten dat we nu met de werkgevers afspraken maken hoe we dan de con sequenties zullen opvangen". Daar voor zou een soort openbreek-clausu- le in de CAO's kunnen worden opge nomen. Maar Kok wilde zich nog nfet vastleggen op een precieze juridische vormgeving voor zo n openbreek-ge- dachte. Kok hechtte ook weinig waarde aan de raming van het Planbureau dat de werkloosheid in 1983 ruim 30.000 per sonen omvangrijker zal zijn wanneer overeenkomstig de FNV-eis de loonstijging naast prijscompensatie twee in plaats van een half procent wordt. Kok: „Het zal best kloppen dat dat cijfer dan uit de computer van het Planbureau rolt. Zo werkt nu een maal het economisch model van het Planbureau. Dat is hetzelfde model dat met Bestek '81 een werkloosheid van 150.000 oplevert." Kok betoogde verder dat volgens dit model ook de gunstige (lage) Inflatie van de afgelo pen paar jaar zou hebben moeten leiden tot minder werkloosheid iets wat evenmin is uitgekomen. Bezuinigingen Om de koopkracht tot modaal veilig te stellen is er, aldus Kok. gezien de nieuwe cijfers nu nog meer reden dan in november voor de FNV-looneis van twee procent. Hij vond het niet van zelfsprekend dat het kabinet forse nieuwe bezuinigingen gaat doorvoe ren wanneer de lonen nu niet in binden. Voor Kok ls het nog maar de vraag of het wel zo goed zou zijn om het finan cieringstekort van de overheid terug te brengen, zoals minister Andriessen en bankpresident Zijlstra vast vèn plan zijn. Als alle industrielanden dat zouden doen en dus de overheidsult gaven zouden beperken, zou dat bij gebrek aan voldoende bestedingen in de economieën de situatie nog ver ergeren. Daarom wil Kok naast lonen en overheidsuitgaven ook het mone taire beleid en het rentebeleld van bankpresident Zijlstra ter discussie gesteld zien. DEN HAAG (ANP) Het aantal ongelukken ten gevolge van het dragen van ringen in diensttijd neemt bij de koninklijke landmacht voortdurend toe. Alleen al in de periode van mei tot en met oktober vorig Jaar verloren twaalf, veelal dienstplichtige, militairen hun ringvinger, zo staat in de Defensiekrant, een weekblad van het ministerie van defensie. Volgens het hoofd van de sectie algemene bedrijfsveiligheid van de afdeling logistiek van de land macht, luitenant-kolonel J. Keij- er, doen de neeste ongelukken zich voor bij het uit voertuigen springen: „het komt dan wel voor dat militairen daarbij met hun ring achter de klep van een laad bak blijven hangen, of achter haakjes en beugels, met alle gevol gen van dien". Bij de landmacht bestaat op het moment geen verbod voor het dra gen van ringen. Wel adviseren de commandanten de militairen om bij bepaalde bezigheden de ringen af te doen. In brede kring leeft de mening, aldus de Defensiekrant, dat rouw-, verlovings- of vriend- schapsringen dermate persoonlijk zijn dat het dragen niet verboden kan worden. Toch is nu een aantal vaste orders in voorbereiding op grond waarvan commandanten de militairen kunnen verplichten hun ringen af te doen. Overste Keijer hoopt echter dat de militai ren „hun verstand gebruiken" en uit vrije wil hun ringen zullen af doen. „Uitvluchten als: mijn trouwring is heilig, en: wat zou mijn verloofde wel zeggen, zijn dom en kinderachtig", aldus de overste in de Defensiekrant. CNV-voorzitter Meulen Harm v. EINDHOVEN (ANP) Volgens dis trictsbestuurder Hub Frissen van <fle Industriebond FNV zal de werkgele genheid in de textielbranche in Oost- Brabant de komende jaren met dui zend tot twaalfhonderd arbeidsplaat sen teruglopen. Op het ogenblik vin den nog achtduizend mensen werk in deze sector. De grootste problemen doen zich voor bij bedrijven die woningtextiel maken. Volgens Frissen is er vrijwel geen bedrijf meer waar niet moet worden gereoganiseerd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Namens de Nederlandse staat heeft de landsadvocaat mr. E. Droogleever Fortuijn er gisteren zijn ongenoegen over geuit dat het over heidsbeleid de laatste tijd in toenemende mate aan het oordeel van de rechter wordt onderworpen. Volgens de staat moet worden voorkomen dat actiegroe pen of individuen zich tot de civiele rechter wenden om te procederen over „willekeurig welke kwestie van overheidsbeleid" waarmee ze het niet eens zijn. dige pogingen van Indonesia om een eind te maken aan de vrijheidsstrijd op Oost-Tlmor. Het Israëlisch Nationaal Verkeers bureau. Wijde Kapelsteeg 2 tb>i Rokin). Amsterdam Tel 020-24964; ELAL Israel Airlines Rokth 36 Amsterdam Tel 020-220191 k m i Misprijzend sprak de landsad vocaat over „een tendens om alles waar men het niet mee eens is. maar aan de rechter voor te leggen, in de hoop van hem een gunstige uitspraak te verkrijgen". Naar zijn zeggen hoort politieke actie in het parlement thuis. „Daar moet de regering verantwoording afleggen voor haar beleid. Daar kan dat beleid worden afgekeurd en gecorrigeerd." Deze poging om de weg naar de rechter wat minder be gaanbaar te maken, werd on dernomen tijdens een zitting van de Haagse rechtbank waarop werd gevraagd de staat op te dragen een export vergunning ten behoeve van de levering van oorlogssche pen aan Indonesië in te trek ken. De staat was gedagvaard door de Democratische repu bliek Oost-Timor. de bevrij dingsbeweging Fretilin, de Stichting informatie Indone sië. en veertien andere eisers Medeplichtig Namens de eisers stelde de Amsterdamse advocaat mr W J van Bennekom dat de Nederlandse regering zich met de levering van de sche pen. zogeheten korvetten, me deplichtig maakt aan de bloe- Hij vergeleek de situatie op dat eiland, waar grote hon gersnood heerst, met die in Cambodja en in het Biafra van enkele Jaren geleden. Ook wees hij erop dat de onafhan kelijkheidsstrijd door toe doen van Indonesië al vele tienduizenden levens heeft geëist. De toenmalige Nederlandse regering heeft in augustus 1975 een exportvergunning voor de levering van drie kor vetten verleend. De eerste korvet is van de zomer in stil te aan Indonesië overgedra gen. De overdracht viel samen met de aankondiging dat bij de Haagse rechtbank een ver korte procedure tegen de Ne derlandse staat zou worden aangespannen. Naar verluidt zal het tweede schip nog deze maand de werf in Schiedam verlaten. Van Bennekom zei gisteren dat de exportvergunning is verleend op een wijze die niet in overeenstemming is met behoorlijk bestuur Daarmee doelde hij op de nalatigheid ook de minister van ontwikke lingssamenwerking. De Ko ning in de besluitvorming te betrekken. De minister heeft overigens naderhand met de beslissing Ingestemd Tegenstand De raadsman van de eisers hield de Haagse rechtbank, gepresideerd door mr. A Berkhout voor, dat de vrij heidsstrijd op oost-Timor nog steeds niet ten einde is. Hij verwees daartoe naar uitlatin gen van de plaatsvervangend bevelhebber van de strijd krachten in Indonesië, die on langs in een televisie-uitzen ding heeft gezegd dat er nog altijd tegenstand wordt gebo den. Indonesië, zei hij, heeft nooit gegarandeerd dat de korvetten niet ten behoeve van de strijd op oost-Timor zouden worden ingezet. De landsadvocaat meende dat de schepen niet kunnen worden gebruikt in de strijd op oost-Timor, „aangezien die strijd, voorzover daar nog sprake van is. zich afspeelt in de bergen in het binnenland en de korvetten daarbij geen enkele rol zouden kunnen spe len". Hij stelde zich op het standpunt dat de eisers niet hebben aangetoond dat dit wel het geval is. Van de zijde van de staat werd de rechtbank verder voorge- Terwijl in het Haagse gerechtshof het kort geding werd gehouden, demonstreerden buiten een tiental mensen tegen de levering van korvetten. houden dat de Nederlandse regering de Democratische re publiek oost-Timor niet heeft erkend, en dat die republiek ook niet bestaat De bevrij dingsbeweging Fretilin kan volgens de landsadvocaat evenmin als rechtspersoon worden erkend. De overige ei sers zijn naar het oordeel van de staat niet-ontvankelijk in hun vorderingen, omdat zij zich niet kunnen beroepen op privaatrechteliik beschermdp rechten of belangen die door de levering van de korvetten worden geschonden Onrechtmatig Met het oog op de neiging in allerlei zaken de overheid op grond van artikel 1401 van het burgerlijk wetboek van een onrechtmatige daad te betich ten. zei de landsadvocaat veel waarde te hechten aan een beslissing van de rechtbank over de ontvankelijkheid van de eisers. Hij hield de recht bank voor dat een onrechtma tige daad iets anders is dan onjuist overheidsbeleid Naar zijn mening kan de rechter niet oordelen over het buiten lands beleid, waarbij het gaat om „een zorgvuldige afweging van allerlei belangen en moge lijkheden." De rechtbank zal op 21 febru ari uitspraak doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3