Steun voor politiek Carter loopt terug Russen zetten strijd in Afghanistan voort Bezetters in Iran eisen Laingen op "Grote winst Gandhi kan gevaar zijn voor democratie |Regio is verdeeld over de reactie op inval Afghanistan Meer tijd voor Patriottisch Front Besluitvaardigheid president betwijfeld nregelmatigheden n kiesdistrict Indiase premier Nieuwe Britse stap voor Noord-Ierland H ZATERDAG 5 JANUARI 1980 TROUW/KWARTET groep maan ioet den factie. aet joiWASHINGTON (Reuter. AP, AFP) De letterlijk stilzwijgende steun van politiek Amerika chikkaaan president Carter voor zijn handelwijze in de Iraanse crisis begint scheuren te vertonen. De n bi) «inval van de Russen in Afghanistan wordt met name in het Republikeinse kamp aangegrepen om voorzichtig het verwijt te uiten dat de president te weinig resoluut optreedt in zijn buitenlands beleid. Kennedy en Jerry Brown algezegd om zich constant met Iran te kunnen bezighouden. Een stap waarvan Brown al heeft gezegd dat de presi dent hem deed om niet te hoeven debatteren. Carter blijft echter op het standpunt staan dat, zolang de Iraan se crisis voortduurt, hij partijpolitie ke gebeurtenissen zal mijden. Zo'n houding kan het beeld versterken van de man die tot daden overgaat waar zijn rivalen er slechts woorden aan spenderen. Het sein werd deze week gegeven door de voorzitter van de Republi keinse partij Bill Brock. Hij verweet darter te falen bij de ontwikkeling van een buitenlands beleid „dat af- schrikt barbaarse acties zoals in Iran meent»elders te herhalen." De politiek van ond^het geduld is zwakke politiek, aldus e jong» Broek. Ronald Reagan, momenteel belangrijkste Republikeinse kan- erd vejdidaat voor het Witte Huis, liet via d en ieen woordvoerder weten dat hij Car- Verdflter niet rechtstreeks zou aanvallen a's aal voordat de gijzelaars in de Ameri- ilpverlffcaanse ambassade in Teheran zijn g. wertbevrijd. Een andere kandidaat, sena- sleubdtor Robert Dole uit Kansas, zei dat de president besluitvaardig moet optre den om zo de gijzelaars vrij te krijgen. Uitstel, zei hij, zal zowel de gijzelaars |als de Amerikaanse belangen in het lidden-Oosten ernstig schaden. En Book Reagans rivaal John Connally Ihaalde Amerikanen aan die zich lang- amerhand beginnen af te vragen of de VS wel een beleid heeft ten opzich te van Iran. Carters critici zitten met de vraag of verzet tegen zijn beleid hem zal hel pen of schade zal berokkenen. Toen Edward Kennedy enkele weken gele den slechts een aanval deed op de verdreven sjah dus niet eens op Carter keerde dat zich als een boemerang tegen hem. Vandaar dat de kritiek in de meeste gevallen in algemene termen is gesteld. Dat heeft twee voordelen: Carters rivalen kun nen volhouden dat zij geen afbreuk doen aan de eensgezinde Amerikaan se eis dat de gijzelaars worden vrijge laten en zij hoeven ook niet de moei lijke vraag te beantwoorden hoe zij de zaak zouden aanpakken als ze president waren. Intussen kan Carter echter de presi dent zijn die in deze dagen boven de partijpolitiek staat. Hij heeft zijn deelname aan een groot <lebat met zijn Democratische concurrenten ISLAMABAD Reuter. AFP) Russische troepen hebben de Afghaanse stad Herat omsingeld bij de Iraans-Afghaanse grens, nadat het garnizoen van de stad naar de opstandelingen was overgelopen. Dit is meegedeeld door doorgaans betrouwbare woordvoeders van de islamiti sche opstandelingen in Afghanistan S CAIRO. NIEUW DELHI (Reuter. AP. AFP» De meeste ■landen in Azië en het Midden-Oosten veroordelen de Russi- Jsche bezetting van Afghanistan, maar ze verschillen onderling van mening over de wijze waarop op deze inval moet worden ^gereageerd. De Pakistaanse president Zia Ul-Haq Iisprak gisteren zijn verontrusting uit over de Russische inval, maar zei ervan overtuigd te zijn dat de Sowjet- Unie niet van plan is de Pakistaans- Afghaanse grens te overschrijden. President Zia zei, naar aanleiding van "iet Amerikaanse aanbod om Pakis- n weer militair materiaal te leveren, iet zulke beste ervaringen met de .merikanen te hebben. Hij wees op :e stopzetting van de Amerikaanse !P UJde van de oorlog met India e Kasjmir in 1965 en in de tijd van oorlog om Bangladesj. het voor- en bB&lige Oost-Pakistan in 1971. Mocht n staayakistan inderdaad besluiten de in zijwmerikaanse wapens aan te pakken, dan zal iat zeker niet betekenen dat in land uit de beweging van niet- tt betis gebonden landen stapt, aldus Zia. belijde) houde<Aanwijzing dat Zia niet negatief te genover hervatting van de wapenle- het niflveranties staat- Is zhn verklaring dat eameHandere leden van de niet-gebonde- toeg»nen- zoals Cuba en India, wapens van - —ie Sowjet-Unie aanpakken. Ilndia De Indiase president Charan Singh, 'die al eerder de Russische inval in Afghanistan veroordeelde, vroeg de [Verenigde Staten de ontwikkelingen i dat land niet puur vanuit militair loogpunt te beschouwen, maar ook [rekening te houden met het wijdere [perspectief van vrede en stabiliteit in [de regio. De president, die dit schreef HEW DELHI (Reuten - De Indiase ciesraad gaat een onderzoek instellen ïaar de beschuldiging dat er ge moeid is met de stemmen in het ciesdistrict van waarnemend eerste ninister Charan Singh en dat aan hangers van Singh andere kiezers lebben geïntimideerd. De plaatselij- ge ce autoriteiten hebben de kiesraad SALT De inval in Afghanistan heeft voor de president een veel negatievere in vloed op de ontspanning tussen Oost en West. „De detente is dood en dat is de schuld van de Sowjets", zei de republikeinse senator Richard Schweiker deze week. Schweiker is door de inval van het kamp van de twijfelaars definitief in dat van de tegenstanders van het SALT Il-ak- koord terecht gekomen. Zelfs de meest overtuigde voorstanders van SALT II zeggen dat de president geen andere keus had dan de senaat te vragen de behandeling van de over eenkomst uit te stellen. „De kans dat het akkoord op dit moment de goed keuring zou krijgen van de senaat is nihil", aldus senator George McGo- vern. De vooruitstrevende voorzitter van Carter de senaatscommissie voor buiten landse zaken Frank Church ziet de inval als een stap naar Russische controle over de oliebronnen in de Perzische Golf. „De Amerikaanse re gering moet de Sowjet-Unie duidelijk maken dat wij zonodig bereid zijn de oliebronnen van Saoedi-Arabië en de Golf met onze eigen militaire macht te beschermen", aldus (hurch. De invloedrijke senator is er in de gege ven omstandigheden voorstander van de beperking van wapenleveran ties aan Pakistan op te heffen. Duidelijkheid Ook Howard Baker, presidentskandi daat en leider van de Republikeinen in de senaat wil. dat Moskou duide lijk wordt gemaakt dat de Amerika nen bereid zijn hun belangen te ver dedigen. „Er is een groeiend gevoel dat men op de tenen van de VS kan gaan staan zonder dat deze daarte gen protesteren", zei Baker. De presi dent zal volgens zijn rivalen nu duide lijkheid moeten verschaffen over zijn waandenkbeelden over de goede be doelingen van de Sowjet-Unie, die de afgelopen tijd de basis zijn geweest van zijn buitenlandse politiek. Herat kwam drie dagen geleden in handen van de opstandelingen nadat een groot deel van het daar gelegerde Afghaanse garnizoen was overgelo pen. Dat gebeurde echter niet zonder gevechten, waarbij ook Russische troepen betrokken zouden zijn ge weest. Opstandelingen maakten voorts melding van zware gevechten met de Russen in de Logharvallei ten zuiden van Kaboel en in de Pansjit- vallpi bij Bagram, waar een van de belangrijkste Russische bases zich bevindt. De gevechten zouden aan beide zijden al vele doden hebben gekost Offensief Russische legereenheden werden gis teren samengetrokken in Jalabad. halverwege Kaboel en de Afghaans- Pakistaanse grens voor een winterof fensief tegen de opstandelingen, naar werd verondersteld. In de stad zijn al enkele honderden tanks en andere legervoertuigen gesignaleerd en er is een avondklok van kracht Volgens militaire deskundigen zouden de Russen Jalalabad willen gebruiken als uitvalsbasis voor uitvalsbasis voor acties tegen opstandelingen in het zuidelijker gelegen gebied Paktia en de ten noorden van de stad gele gen streek Kunar. In beide provincies zijn opstandige bewegingen tot dus ver uiterst actief geweest tegen het Afghaanse regeringsleger De gevechten worden bemoeilijkt doordat de winter is ingetreden en er overal sneeuw ligt. Aan de andere kant hopen de Russen dat de opstan delingen daardoor naar de valleien gevraagd om een gedeeltelijke her- temming in het district en twee an- Geilere m de noordelijke deelstaat Oet- m 30 jtar 'Pradesj in een brief aan de Amerikaanse pre sident Carter, verzet zich tegen de voorgenomen leverantie van wapens aan Pakistan De Egyptische president Sadat heeft zijn aanbod aan de VS herhaald dat zij gebruik kunnen maken van Egyp tische faciliteiten ter verdediging van het gebied van de Indische Oceaan en de Perzische Golf Sadat verbond overigens wel een clausule aan dit aanbod. Hij zei: „Wanneer een Arabi sche staat aan de Golf. of een Ara bisch emiraat aan de Golf om hulp vraagt en de Verenigde Staten facili teiten willen hebben, dan zal ik die faciliteiten bieden." Daarbij zou het gaan om het gebruik van marine- en luchtmachtbases. Het is zeker niet Sadats bedoeling permanente Ameri kaanse militaire bases op Egyptisch grondgebied te doen vestigen Israël Israël ziet de bezetting van Afghanis tan als een nieuw blijk dat de Sowjet- Unie het oude doel van warme havens aan de Indische Oceaan nog niet heeft opgegeven. De vroegere pre mier Rabin zei te verwachten dat Saoedi-Arabië het volgende slachtof fer zal worden van de Russische ex pansiedrift. Als de Verenigde Staten daar mets aan doen. dan komt de veiligheid van, Israël ernstig in ge vaar, aldus dc oud-premier. Rabins opvattingen in deze verschillen wei nig in die van premier Begin. De verwachting is dat de bezetting van Afghanistan volgende week aan de orde zal komen bij de ontmoeting tussen premier Begin en president Sadat in Aswan. De gedachte dat de Sowjet-Unie in Afghanistan binnen de eigen invloedssfeer zou zijn opge treden heeft in Israël weinig aanhan gers. Syrië deelde gisteren mee zich uit alle macht te zullen verzetten tegen de vestiging van Amerikaanse militaire bases in het Midden-Oosten. Syrië, dat zich tot dusver onthouden heelt van commentaar op de Russische in val in Afghanistan noemde het Israë lische aanbod aan de Verenigde Sta ten van militaire faciliteiten een po ging om meer Israëlische aanvallen op Arabische landen mogelijk te maken Zo'n honderd islamitische studenten demonstreerden gistermorgen voor de Russische ambassade in Jakarta tegen de inval van de Sowjet-Unie in Afghanistan. Op het spandoek links: De inval van de Sowjet-Unie in Afghanistan is het bewijs van de agressieve bedoelingen. Rechts houdt iemand een papier omhoog met de tekst: Het is duidelijk dat het imperialisme het gevolg is van het marxisme- leninisme, dat veel wreder is dan elk imperialisme dat wij ter wereld kennen. SALISBURY (RMEUTER, AP, AFP) Strijders van het Patriottisch Front zijn gisteravond vlak voor het verstrijken van de door de Rhodesische vredesconferentie gestelde termijn bij honderden tegelijk de oerwouden uitgekomen en om zich te melden bij de verzamclposten maar het was de vraag of binnen de tijdslimiet meer dan tien van de zestienduizend Frontsoldaten zich zouden hebben laten registreren. De grote vraag was gisteravond in Rhodesië dan ook. wat gebeurt er met dieduizenden die achterblijven? Rond zes uur waren ongeveer negen duizend guerrillastrijders geteld Doorgaans welingelichte bronnen meenden dat de Britse gouverneur Lord Soames vannacht zou besluiten de termijn te verlengen tot vanmid dag zodat nogmeer Frontstrijders zich kunnen melden. Voor hen die dan nog niet bij een van de verzamcl posten zijn geweest zou dan nog een soort ..amnestieregeling" kunnen worden getroffen Bij één van de posten, Delta Eén genoemd, was men er gisteravond van overtuigd dat vlak voor midder nacht nog veel guerrillastrijders zich zouden melden „We hebben om nog meer bussen moeten \Tagen". aldus t en korporaal Met de regelmaat van de klok kwamen groepjes van drie of vier strijders de wouden uit, volko men uitgeput na marsen van soms vijf dagen. Eén van de officieren van het Front zei dat zich nog honderden soldaten in de wouden bevinden, die geen kans zagen de rivieren te over steken. Er was volgens hem geen gedreven zullen worden, waar ze met behulp van helikopters gemakkelij ker te localiseren en onder controle te brengen zijn De nieuwe president van Afghani stan, Babrak Karmal. heeft tijdens een gisteren gehouden persconferen tie de 8owjet-Unie bedankt voor de hulp en steun die ze geboden heeft. Moskou heeft gehandeld ter verdedi ging van de nationale onafhankelijk heid. soevereiniteit en de territoriale integriteit van Afghanistan, aldus Karmal. Het was voor het eerst dat Karmal in Kaboel in het openbaar verscheen sedert hij op 27 december door de Russen in het zadel werd geholpen. De Afghaanse president deed een felle uitval naar de Ameri kanen die hij van leugens beschuldig de. Op die manier proberen de Ameri kanen hun nederlaag te verbloemen, aldus de president. Hij speelde daar mee in op eerder door Moskou geven tileerde suggesties als zouden de Ver enigde Staten een poging hebben wil len doen Afghanistan in hun macht te krijgen. Karmal herhaalde zijn „die pe respect voor de religieuze gevoe lens van de gelovigen" in zijn land Gevangenen Volgens de Afghaanse president zijn er onder het bewind van de ten val gebrachte Hafizullah Amin ongeveer 4000 mensen in de gevangenis beland om hun afwijkende politieke Ideeën Van hen zijn de afgelopen twee tot drie dagen al 2000 vrijgelaten, zei hij De meeste van hen waren leden van de communistische partij en mede standers van Karmal Volgens betrouwbare diplomatieke bronnen in Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan, werd president Amin met een aantal van zijn medewerkers gedood tijdens een receptie, waar ook een aantal Russische militairen aan wezig was Dit gebeurde op 27 decern ber. Enkele uren later bestormden Russische militairen het radiostation van Kaboel en bezetten zij de meest strategische punten in de stad. Vol gens dezelfde bron zouden bij gevech ten in de hoofdstad de eerste dagen meer dan 120 Russen gedood zijn TEHERAN (Reuter. AP) Na het overhaast vertrek van secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties uit Teheran lijkt daar een nieuw conflict uitgebroken te zijn tussen de bezetters van de Amerikaanse ambassade en het Iraanse minister van buitenlandse zaken De studenten vroegen het ministerie om de overbrenging van de Ameri kaanse zaakgelastigde. Bruce Lain gen. die wordt vastgehouden in het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken, naar de Amerikaanse ambas sade. In het verleden heeft het minis terie laten weten dat het niet verant woordelijk gesteld kan worden voor het lot van Laingen als hij aan de studenten zou worden overgedragen deze zeggen Laingen nodig te hebbn voor de noodzakelijke toelichtingen op bepaalde spionage-documenten die ze in de ambassade hebben aan getroffen. Het ministerie zei gisteren het verzoek van de studenten te zul len overleggen aan de islamitische revolutionaireraad. die vandaag bij een komt. Het ministerie van buitenlandse za ken heeft steeds veel gematigder op gesteld in dc gijzelingsaffaire dan de studenten en dat heeft al regelmatig tot spanningen geleid. De studenten hebben nu ook gedreigd een Ameri kaan te berechten, die betrokken zou zijn geweest bij de bombardementen- op Vietnam. Voor die berechten zou den ze graag een Vietnamees willen uitnodigen Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties is gisteren nog onverwacht snel uit Teheran naar New York vertrokken. Hij zei dat hij een aantal concrete ideeën wilde uitwerken die ouden kunnen bijdagen tot een oplossing van de gijzelingsaffaire. Hij zal binnenkort verslag uitbrengen aan de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties die zich dan een oordeel moet vormen over het al dan niet instellen van sancties tegen Iran Waldheim werd op het vliegveld van Teheran uitgeleide gedaan door mi nister van buitenlandse zaken Ghotbzadeh. na afloop van drie da gen van besprekingen met de Iraanse minister en de islamitische revolutio naire raad Zijn bezoek werd geken merkt door heftige anti-Amerikaanse betogingen, die bepaalde delen van zijn programma onmogelijk maakten sprake van dat dc guerillastrijders dc wapenstilstand zouden verwerpen Het politieke geweld in Salisbury, waarvan de afgelopen dagen weinie viel te merken, leek gisteren op tt laaien met een aalsnag op let huis van een naaste medewerker van Pa triottisch Frontleider Robert Muga be. Naar het huis van James Bassopc werd een handgranaat gegooid Al leen Mo.vo's vrouw liep lichte verwon dingen op Straatgevechten In de heilige stad Qom. de woon plaats van ayatollah Khomeini, bra ken gisteren straatgevechten uit tus sen aanhangers van de tweede man in de sjiltische hiërarchie. Sjarlat Ma dari, en medestanders van Khomeini Revolutionaire gardisten moesten van traangas gebruik maken en van schoten iri de lucht om de aanhangers van Sjarlat-Madari af te houden van een aanval op het huis van Khomeini BELFAST i Reuter) De Britse regering gaat komende week peilen of de katholieken en protestanten van Noord- Ierland op lokaal niveau be reid zijn samen te werken Het is voor het eerst sinds 1974 dat zoiets wordt gepro beerd. Het Britse initiatief, waarbij de mi nister voor Noordierse zaken maan dag in Belfast een ronde tafelconfe rentie begint, zal niet het einde bren gen van cfp guerrilastrljd De vourlo pige vleugel van de IRA. het verbo den Ierse republikeinse leger dat vecht legen het Britse bestuur over de provincie, doet niet aan de bespre kingen mee Premier Margaret That cher hoopt er op dat samenwerking tussen beide bevolkingsgroepen op plaatselijk niveau hen nader tot el kaar zal brengen Of het zover komt is echter de vraag Dc grootste protestantse groepering in Noord-Ierland, de Officiële Unio nisten. die de band met Groot-Brit tanniëwlllen handhaven wijzen de conferentie af en doen dus niet mee Partijleider James Molynaeux zei dat het de enige bedoeling van de Brits» regering is Noord-Ierland een stap dichter bij de hereniging Alkins kan wel rekenen op de aanwezigheid van Ian Paisleys starre Democratisch»- Unionisten, de kleine Alhantieparlij die verzoening voorstaat en de katho liekc sociaaldemocraten die een ge weldioze eenwording willen Om de sociaaldemocraten aan de ta fel tc krijgen moest Atkms beloven dat er over hereniging van noord en zuid kon worden gepraat Paisley heeft echter dc verzekering gekregen dat het wel genoemd mag worden maar niet bediscussieëerd Dt Brit ten staan onder grote druk eindelijk eens wat te gaan doen aan de Ier.se kwestie, die nu al tweeduizend levens heeft geëist Thatcher hoopt, overi gens zonder al t«- grote illusies, dut de afloop van de Rhodesiëconferentie een positieve invloed /al hebben *30] rhrislellj- >4 15 al 9 30 l 4 loor Nico Kussendrager Er is geen honger in India" Bij hoog en bij laag hield Jagjivan Ram dat ol tijdens een persgesprek een paar jaar geleden in Rome .Er is geen honger". En dat terwijl de we- eld wist dat er op dat ogenblik in het land en groot tekort aan voedsel bestond. Ram as toen minister van landbouw Iet optreden kwam zijn geloofwaardigheid liet ten goede. Veel Indiërs hebben al lang iet vertrouwen in Ram verloren Naar hun dee heeft hij maar één ambitie eerste ninister worden Het verhaal gaat dat Ram .iad willen toetreden tot de Congres-I van ndira Gandhi, op voorwaarde dat hij pre- nier zou worden van een nieuwe regering fevrouw Gandhi heeft die post echter voor ichzelf gereserveerd, en Ram neemt nu eel aan de verkiezingen als voorman var. Ie Janata-partij Deze nam het roer over an de Congrespartij na de vernietigende rerkiezingsnederlaag van mevrouw Gand maar versplinterde, eenmaal aan de nacht, snel Indira Gandhi greep haar kans 'n is bij de verkiezingen deze week nadruk- ijker dan ooit terug op het politieke bneel Ram wordt beschouwd aks de leider van de ..onaanrakbaren" in India, een groep van ongeveer 80 miljoen mensen, op de onderste trede van het kastenstelsel in India Offici eel mogen de ..onaanraakbaren" in India niet meer worden achtergesteld, maar in de praktijk komt van een dergelijke stelregel weinig terecht Van de ..onaanraakbaren kan nog steeds maar vijftien procent lezen en schrijven, terwijl het landelijk gemiddel de dertig is De ..onaanraakbaren'" bezetten weinig overheidsbanen en naar verhouding zijn er onder hen veel mensen zonder land of zonder werk Ze worden nog immer be schouwd als het uitschot van de samenle ving Het zelfbewustzijn onder de onaan raaxbaren" groeit maar da: betekent met dat zij een politieke eenheid vormen De verschillende partijen namen altijd ver tegenwoordlgers van de ..onaanraakbaren in bun gelederen op. waardoor partijvor ming van die groep zelf werd voorkomen Zo is bij voorbeeld Jagjivan Ram erin geslaagd San jay Gandhi India's nieuv Up man? terug te keren in vrijwel leder»' rege India sinds de onafhankelijkheid h had In totaal leidde hij zeven ministeries en deze loopbaan wil Ram nu bekronen met een premierschap Verbitterd Daarméé is hij veel meer bezig dan met de beiangen van de „onaanraakbaren" in zijn land De stemming in Rums geboortedorp Chandwa. in Bihar bij voorbeeld, is veelzeg gend Hij is een zoon van ons dorp maar hij komt er nooit en wij laten hem koud Idus een verbitterde dorpeling die wijst op Rams huis het mooiste in Chandwa en het er..ge dat elektriciteit en water heeft Di rest van het dorp kan een aansluiting niet betalen Er zijn duizenden dergelijk»- dor pen waarom zou ik voor Chandwa een uitzondering maken is het verweer van Ram Zijn tegenstander Charan Singh, de bij de verkiezingen weinig kansrijk»- leider van de Lok Dal Volkspartij I, hee't Ram bij herhu ling een van dr m«'est welvarende politic: van het land genoemd, en erop gezinspeeld dat Ram corrupt was Bij de kiezers heeft dat zijn uitwerking niet gemist, en alles wijst erop het ogenblik np nat zij hun hoop nebben gevestigd op Indira Gandhi. Voor veel ..onaanraakbaren'" is zij hoe dan ook de enige die wat verbetering m hun lot kan brengen Ram wordt vereenzel vigd met de weinig succesvolle Janata-regp ring, waarvan hij deel uitmaakte Mevrouw Gandhi riep tijdens haar bewind weliswaar de noodtoestand uit. maar dat heeft kennelijk geen diepe wonden m de Indiase samenleving achtergelaten Verder kan zij bogen op een schijnbaar succesvolle economische ontwikkeling hoewel die lang met aan alle groepen In het land ten goed»- is gekomen De onder meer door droogte tegenvallende graanoogsten komen haar nu goed van pas 'Excessen' Mevrouw Gandh: laat niets na om de Jana ta-reeenng en het huidige intenmbewind v.»n Charan Singh van wanbeheer te b» schuldigen, en zichzelf als redster in de nood naar voren te schuiven, met in haar kielzog haar omstreden zoon Sanjay Indiërs herinneren zich hem als de man achter de verplichte sterilisaties Tijdens zijn verkiezingstoernee op het ogenblik ver ontschuldigt hij zich voor excessen' die hebben plaatsgevonden, waarna hij onmld dellijk overgaat tot de aanval op de Janata regering .Zie wat zij van h.iar beloften heeft waargemaakt Niets" Sanjay Gandhi, wie nog steeds een gevun genisstraf wacht, heeft de laatste maanden zijn greep op het apparaat van het Congres I aanzienlijk uitgebreid Sommige Indiër^ vrezen dat mocht Indira de stembusstrijd winnen, dit een dictatuur zal inleiden onder aanvoering van Sanjay Gandh: Een wel erg somber toekomstbeeld, dat ónwaarschljn lijker wordt naarmate de verkiezlngsover winning van Indira Gandhi kleiner .s Als zij geen meerderheidsregering kan vor men. is samenwerking met een van de andc re partijen nodig en de Janata van Jagjivan Ram ligt dan het meest voor de hand Da* kan op twee manieren uitpakken Als Rams •ogen vleugel de macht houdt binnen Jantu kan dat een waarborg zijn voor democratie tn India Mocht echter de zeer behoudend» hindie-beweging Jana Sangh de overhand krijgen, dan ligt de weg open naar een *t»-rk autoritair bewind onder leiding van Indira Gandhi

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7