Regionale bureaus voor voorkomen van misdaad Turken in ons land politiek verdeeld 5*4% Rente op een gewoon spaarboekje! i Politiebond wil een stakingsgratificatie Langlaufen m gesprongen lipj et ien? Boeren in zorgen door opzegging contracten I DE GEMAKKELIJKSTE PORTEMONNAIE VAN NEDERLAND Besluit ministers De Ruiter en Wiegel Centraal Planbureau 'Geen bezwaar tegen levering korvetten aan Indonesië' CNV zoekt opening in zuivelconflict 4i- Blistex K)|l9 - 1 Blistex helpt. Tubetje Blistex, vergeeft niet. CDA wil stroom in noorden goedkoper Zwangerschapsuitkering moet gehandhaafd blijven Evangelische Progressieve Volkspartij Alcocontrol voldoet en komt in gebruik Dodelijk schot op het Anti-Grijze-Wolven-symposium voor rechter Rita Oude prijs berekend voor treinjaarkaart 5!/4% (was 4'496) op spaarboekje of -rekening. 6% (was 51^96), 3 maanden opzegging, eerste inleg min. f 500,-. 6x/4% (was 5X96), 6 maanden opzegging, eerste inleg min. f 1.000,-. 6V2% (was 61496), 12 maanden opzegging, eerste inleg min. f 1.000,-. ZATERDAG 5 JANUARI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET DEN HAAG (ANP) Er komen in Nederland regionale bureaus voor misdaadvoorkoming. De ministers van justitie en van binnenlandse zaken hebben daartoe besloten. De bedoeling is de politie beter toe te rusten bij haar taak de bevolking voor te lichten over bescherming tegen criminaliteit en om het plegen van strafbare feiten te voorkomen en te bemoeilijken. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Algemeen Christelijke Politiefederatie (ACP). de grootste politievakbond in Neder land, gaat proberen een „stakingsgra tificatie" te krijgen voor de rivierpoli tie in Rotterdam. De Rotterdamse rivierpolitie voelt zich gepasseerd, nu het gemeentebe stuur heeft besloten het personeel van de gemeentelijke havendienst, van de havenloodsdienst en van de kapiteinskamer een gratificatie van achthonderd gulden te geven als blijk van waardering voor de manier waar op deze diensten hun werk tijdens de havenstakingen van afgelopen na jaar hebben verricht. Het personeel van de rivierpolitie heeft geen gratifi catie gekregen en men vindt dat on rechtvaardig. omdat ook de rivierpo litie „goed werk" heeft gedaan tij dens de stakingsacties in de haven. Secretaris G. Koffeman van de ACP heeft inmiddels op verzoek van enke le ACP-leden bij de rivierpolitie con tact opgenomen met de korpsleiding van de Rotterdamse politie Gisteren was er nog geen commentaar te krij gen van de politie, maar olgens een woordvoerder is er al wel overleg gaande over het verzoek van de ri vierpolitie om een stakingsgratifi catie. Overigens is nog onduidelijk of het ambtenarenreglement en de aard van de werkzaamhede bij de rivierpolitie een dergelijke gratificatie wel toela ten. Volgens de heer Koffeman kan 'een gratificatie worden toegekend als er sprake is van „bijzonder loffelijke dienstverlening" of van „bijzondere toewijding". t% Het Rotterdamse gemeentebestuur besloot eind vorig jaar het personeel van de havendienst, de havenloods dienst en de kapitelnskamer acht honderd gulden te geven, nadat de directie van het gemeentelijk haven bedrijf daartoe een voorstel had gedaan. Op de regionale bureaus wordt het werk gecoördineerd van ambtenaren, die bij elk korps van gemeente- en rijkspolitie speciaal zullen zijn belast met het signaleren, bestrijden en voorkomen van situaties, die tot mis daden kunnep leiden. De coördinatie OodrHCht van de regionale bureaus geschiedt in v eerste instantie bij „provinciale bege leidingsorganen samenwerking poli tie" en uiteindelijk op het ministerie van Justitie. daadvoorkoming. Om het publiek be ter voor te lichten stelt het ministerie tentoonstellingsmateriaal en andere voorlichtingsmiddelen ter beschik king over misdaadvoorkoming. Daar komt ook een centrale docu mentatie van gegevens uit binnen- en buitenland op het terrein van mis- Een centrale commissie misdaad voorkoming heeft opdracht gekregen na te gaan welke maatregelen geno men moeten worden om criminaliteit te voorkomen, en hoe politieonderde len beter kunnen samenwerken en beter kunnen worden toegenist. Ook neemt de commissie de politie-oplei- ding onder de loep. In de commissie zitten vertegenwoordigers van de mi nisteries van justitie en binnenlandse zaken, van het openbaar ministerie, het binnenlands bestuur, en van de politie. Daarnaast komt er ook een landelijke contactcommissie voorkoming crimi naliteit. Die moet de ontwikkelingen op het terrein van de misdaad volgen, en de betrokken bewindslieden advi seren over de manier waarop het re geringsbeleid daar het beste op in kan spelen. ADVERTENTIE' Vervolg van pagina 1 Vooruitzichten in cijfers (tussen haakjes de ramingen die het planbureau in september vorig jaar had gemaakt voor 1980). groei wereldhandel loonkostenstijging per werknemer produktiegroei bedrijven prijsstijging tekort betalingsbalans (miljard gld) werkloosheid (x 1000 personen) aandeel bedrijfswinsten in nat ink. (alle-cijfers zijn in procenten, tenzij anders vermeld.) 1979 1980 7 2 (4) 6,5 7,75 (7,5) 2,5 0,5 (2.5) 4,25 6,25 (5.75) - 1.5 - 2.5 1.0) 297 220 (210) 9 6 (9.5) Dat aandeel zakt naar zes procent, en dat is zelfs nog een half procent minder dan in 1975 het Jaar dat het in Nederland sinds 1945 het slechts ging op economisch getyed. 'Rampjaar' few M um: Jan. om snds kant 1928 g in 1217 vart- ar is brug inlge gere- ver- werd n de kant 1940 k in eder- rlem, aard. acht. 1951 oor- ker- >g te r een st en Rus- rope- een >a als Rus- kran- 'rouw er de dat ds. defai- Rus- Werkgeversvoorzitter Van Veen rea- l geerde gisteren op de nieuwe gege- vens 'aldus: „als er niets gebeurt jdrrtgt 1980 een rampjaar te worden. De nationale verarming van bijna zes miljard gulden (als gevolg van de hogere prijs voor ingevoerde olie, red.) dreigt geheel op het bedrijfsle ven te worden afgewenteld. De over heid zal niet kunnen ontkomen aan drastische ombuigingen. De vakbe weging zal moeten inzien dat er geen' ruimte is voor loonstijging. In plaats verlagen' voor een loonpauze zei Van Veen: „we ooetenvolgende week donderdag be- llnnen aan een beleid, niet aan een bonpauze." DEN HAAG (ANP) Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken wil de levering van korvetten voor de Indonesische marine niet verhinde--, ren. PSP-Tweede-Kamerlid Van dr Spek had daarom gevraagd in ver band met de situatie op Oost-Timor, en in Irian Jaya (voormalig Nieuw Guinea). Volgens Van der Klaauw heeft de Indonesische regering inmiddels er kend dat de situatie op Oost-Timor ernstig is en spant zij zich in de toestand te verbeteren. UTRECHT (ANP) De Voedings bond CNV en de Industriebond CNV hebben bij de Coöperatieve Condens- fabriek Friesland (CCF) voorstellen ingediend voor het overleg dat de bonden volgende week met de CCF gaan voeren. Daarbij gaat het vol gens bestuurder P. Swart om een oplossing voor de „acute problemen opr ontJememiïhgshiveau". De. directie, van de CCF heeft bij wijze van tijdelijke maatregel aangeboden tot 1 april 1980, de ingangsdatum voor de nieuwe CAO, de ploegentoe- slag met 2,2 procent te verhogen. De twee CNV-bonden willen dat de direc tie deze toeslag ook na 1 april garan deert.' Verder zijn voorslellen gedaan voor een .toeslag voor vuil en onaan genaam werk bij CCF die al naar gelang de .aard van bepaalde werk zaamheden varieert van nul tot twin tig procent. Op 28 december is het landelijke overleg tussen bonden en zuivelwerk- gevers over een herstructurering van de functieclassificatie en over toesla gen voor vuil en onaangenaam werk mislukt. De bonden zeggen nu dat ze „in het belang van de verhoudingen binnen de Friese zuivel afspraken op ondernemingsniveau thans noodza kelijk achten." Teveel stalcapaciteit voor kalveren Van een onzer verslaggevers ARNHEM Zeker ruim achthonderd kalvermesters in Neder land, van wie velen op de Veluwe, dreigen in financiële moeilijkheden te komen, doordat een groot aantal contracten met hen nogal plotseling is opgezegd. Eén fabriek (Wessanen/ Wormerveer) heeft haar contracten met tweederde vermin derd. Het zou alleen m dit geval al om tienduizenden kalveren gaan. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De CDA-fractie in de Tweede Kamer zal zich bij het komende debat over economische za ken sterk maken voor lagere elektri- citeltstarieven in Groningen en Dren the. Uitgangspunt is dat de regering verantwoordelijkheid draagt voor het feit dat de stroomkosten daar vijftien procent boven het landelijke gemid delde liggen. De nieuwe Eemscentrale is indertijd namelijk onder politieke druk ge bouwd, op voorhand van de te ver wachten industriële afnemers. Die zijn echter nooit gekomen. Het elek triciteitsbedrijf EGD staat nu voor extra hoge kosten die onder meer moeten worden verhaald op het be staande en niet altijd zo florissante bedrijfsleven. Volgens een delegatie van CDA-ers, die een tweedaags bezoek bracht aan Oost-Groningen, zal verder ook wor-» den geijverd voor het stimuleren van de tuinbouw in Oost-Groningen met voorrang boven de nieuwe polders. ruunL?„iö vQpr ïoonsujging. m piaats i 'Ij daarvan moet de overheid de lasten Lmancipatiekommissie over ziektewet: Bij vergelijking van de cijfers blijkt echter dat het planbureau in septem ber al voor 1980 in vergelijking met 1979 een versombering van de econo mische toestand voorspelde, die veel erger was dan het stukje extra ver sombering dat daar nu nog bij blijkt te komen. Een groot verschil voor het kabinet is echter, dat het kabinet in de'nazomer nog in staat was de voor spelde vërsombering op te vangen via de rijksbegroting voor 1980. Die kaar ten zijn thans echter allemaal uitge speeld. Het kabinet kan daardoor nu zelf niet veel meer doen, en is vooral aangewezen op wat in het bedrijfsle ven met de lonen gaat gebeuren. DEN HAAG (ANP) Het recht op zwangerschaps- en bevallingsuitkering bij vrij willige doorverzekering mag niet uit de ziektewet worden geschrapt. Het hoort er mis schien niet in thuis, maar de combinatie van arbeid en zwangerschap zal beter ge waarborgd moeten worden vóór de bestaande regeling wordt afgebroken. ADVERTENTIE' HELP HET EVANGELISCH ALTERNATIEF VAN DE GROND EPV, Postbus 304, 3350 AH Papendrecht Op dit adres: Aanmelding als lid gratis inlichtingen omtrent denkbeelden EPV over kernbewapening (ook telefonisch mogelijk via nr. 078-150371). uitgebreid informatie-pakket 2,50 (in postzegels of door storting op giro 3892447. Dit heeft de Emancipatiecommissie de staatssecretarissen van sociale za ken en cultuur, recreatie en maat schappelijk werk (CRM) bericht. De bewindslieden willen dit recht schrappen onder meer omdat er spra ke" is van oneigenlijk gebruik van de ziektewet, omdat een hoge uitkering wordt verkregen voor een naar ver houding geringe premiebetaling, en omdat de noodzaak zou verdwijnen door het verbod vrouwen om hun zwangerschap te ontslaan. De Emancipatiekommissie geeft in haar advies aan, dat het om een be trekkelijk kleine groep vrouwen gaat, zeker in verhouding tot het totaal aantal vrouwen dat een zwanger schaps- en bevalllngsultkering krijgt. Bedrijfsverenigingen kunnen de uit kering voorts weigeren als de zwan gerschap is ontstaan vóór aanvang van de verzekering. Regelingen met betrekking tot zwan gerschap, bevalling en jong ouder schap moeten volgens de commissie in hun geheel en in onderlinge samen hang worden bekeken. Van daaruit moeten ze worden veranderd en uit gebreid. Een aparte verzekering voor werknemers op dit gebied is moge lijk, of wellicht een volksverzekering voor alle Nederlanders, aldus de Emancipatiekommissie. Naar aanleiding van de moeilijkhe den in deze sector wordt op het ogen blik overwogen om een speciale bond voor de kalvermesterij op te richten, zoals ook de pluimveehouders die hebben. De problematiek van de kal vermesterij zal aan de orde worden gesteld in een op 15 januari te Hier- den door de Gelderse CBTB te orga niseren vergadering. Bij de kalvermesterij wordt er veelal op contract gewerkt. Poedermelkfa brieken stellen de kalveren en het voer beschikbaar, de beeren hun stal en hun arbeid. Met name de laatste jaren is de zaak uit de hand gelopen In die zin dat er ten koste van soms forse bedragen aan Investeringen te veel stallen zijn gebouwd in verhou ding tot het aantal te mesten kalve ren. Deze situatie leidde er onder meer toe dat de aanschafprijs van nuchtere kalveren steeg, wel tot zo'n 500,600, 700 gulden, een bedrag dat te hoog wordt geacht om dan nog tot een redelijk rendement te komen. Hierdoor heeft een aantal fabrieken vorig jaar flinke verliezen geleden. Daarom zijn zij inmiddels overge gaan tot het opzeggen van contrac ten, dat wil zeggen tot het niet ver nieuwen wanneer deze afliepen. In andere gevallen kwam het tot een verlaging van de vergoedingen. Hier door zijn er, blijkens een enquête, problemen gerezen voor een kleine duizend kalvermesters. Vooral op de Veluwe kwam hier en daar de klap nogal hard aan. In deze streek be vindt zich eenderde van alle Neder landse kalvermesterij en. De indruk bestaat niet dat de discus sie over de intensieve veehouderij, de kwestie van de ethiek van de houding ten opzichte van het dier, waarover ook de georganiseerde landbouw steeds meer gaat nadenken, In direc te zin iets met de ontstane situatie heeft te maken. Kalfsvlees is een be langrijk exportprodukt, vooral naar Italië. De secretaris van de Gelderse CBTB, drs. E. Broekhuis, denkt niet dat het verstandig is een parte bond voor de kalvermesters op te richten. Mis schien zou het wel nuttig kunnen zijn als er iets als een vaktechnische orga nisatie uit de boerenstand zelf zou voortkomen. Hiervan zou de taak on der meer kunnen zijn de kalvermes ters de nodige deskundigheid aan te reiken. Op het ogenblik moet die goeddeels van de fabrieken komen. De heer Broekhuls zegt voorstander te zijn van het ontwerpen van een soort standaardcontract, dat de kal vermesters nog wat meer zou kunnen beschermen tegen onaangename ver rassingen. Verder is hij voorstander van de gedachte dat alle contracten desnoods met uitzondering van de prijzen openbaar moeten zijn, al was het alleen maar om te kunnen voorkomen, dat bij dramatische ge beurtenissen in bepaalde bedrijven derden worden meegesleurd. DEN HAAG (ANP) De proeven met de zogeheten Alcocontrol bij de voor selectie van mensen die mogelijk te veel hebben gedronken, zijn zo goed verlopen dat de Alcocontrol binnen afzienbare tijd algemeen door de poli tie zal worden gebruikt. Het blaas pijpje blijft daarnaast bestaan. Mi nister De Ruiter van Justitie heeft dat geantwoord op schriftelijke vra gen van de Tweede-Kamerleden voor het CDA Cornelissen en Van den Broek. ZWOLLE Een ln Wezep geplaatste beroepsmilitair moet worden be schouwd als economisch gebonden aan de gemeente Oldebroek en heeft als zodanig het recht aldaar een wo ning te verwerven. Dat is de strek king van een door de president van de rechtbank ln Zwolle gedane uit spraak na een kort geding, dat was aangespannen door een in de ge meente Oldebroek te werk gestelde militair. ARNHEM (ANP) Een even dramatische als merkwaardige zaak. Met deze woorden opende de Arnhemse officier van justitie, mi F. Boerwinkel, gister middag zijn requisitoir tegen de Turk die ervan wordt verdacht op zaterdag 22 september in het concertgebouw De Vereeniging in Nijmegen tijdens een Anti-Grijze Wolven-symposium zijn vriend en landgenoot Kemai Güngörmüs (18) al dan niet met opzet met een pistoolschot te hebben gedood. Mr Boerwinkel eiste twee jaar1 gevangenisstraf tegen de ver dachte, de thans 25-jarige,Ok- kes N. uit Amsterdam Mr Boerwinkel achtte in deze zaak de voorwaardelijke op zet om te doden bewezen. De verdachte heeft niet willens en wetens iemand gedood. Wel is hij zodanig „grof en roekeloos" met zijn wapen omgesprongen, dat hij kon Weten dat er doden zouden vallen, aldus de officier. Tijdens de behandeling van deze zaak bleek eens te meer hoe politiek verdeeld de Tur ken in ons land zijn. Het sym posium zelf was met hulp van de FNV georganiseerd door de op Moskou gerichte vereni ging van Turkse arbeiders in Nederland, de HTIB. Zowel de verdachte in deze zaak als zijn slachtoffer behoorden tot een van deze HTIB afgesplitste groep met de naam Bevrij ding van het volk (genoemd naar een anti-fascistisch blad in Turkije zelf). De HTIB be schuldigt deze „Bevrijders van het volk" van China-ge- zindheid. Verstoring De verstoring van het sympo sium in Nijmegen werd zo doende veroorzaakt door le den van linkse groeperingen en niet, zoals velen tevoren hadden gevreesd, door leden of aanhangers van de Grijze Wolven. „In de zaal was ken nelijk geen enkele Grijze Wolf' aanwezig," concludeer de N.'s verdediger, mr F. Wijn akker uit Arnhem. Hij achtte zijn cliënt alleen schuldig aan dood door schuld en verboden wapenbezit, wat een veel lage re straf oplevert. Het dodelijke schot viel bul ten het concertgebouw bij een achteruitgang. Het symposi um gericht tegen de ter reurdaden van de ook in ons land actieve fascistische Turkse organisatie Grijze Wolven was kort tevoren verstoord door pamfletten uitdelende leden van weer een andere linkse splintergroep, de Revolutionaire jeugd. De circa zevenhonderd. hoofdzakelijk Turkse bezoe kers van het symposium za gen vervolgens hoe de orde dienst van de bijeenkomst hardhandig poogde de pam- flettenverspreiders de zaal uit te werken. In de gang naast de zaal ontstond een forse vecht partij. waarbij ook okkes en het latere slachtoffer betrok ken raakten. De vechtende Turken verplaatsten zich langzaam naar de achteruit gang en okkes trok. net bui ten gekomen, zijn pistool en schoot, naar eigen zeggen, drie keer in de lucht. 'Bang maken' „Ik wilde de rust herstellen en de mensen bang maken," ver klaarde de Turkse schutter na afloop tegenover de politie en gisteren tegenover de recht bank. Een kogel doorboorde niettemin het hoofd van Gün görmüs. die vrijwel op slag dood was. De belde andere kogels verdwaalden en kwa men terecht in de gang. Mr. Wijnakker concludeerde, dat de Turkse gemeenschap ln ons land ervan overtuigd is, dat er die zaterdagmiddag sprake was een afschuwelijk ongeluk. De verdediger had een aantal getuigen meege bracht om die bewering te sta ven. Dezen verklaarden una niem, dat de verdachte al drie Jaar bevriend was met zijn slachtoffer, die niet lang voor zijn dood van Zwolle naar Leeuwarden was verhuisd. Mr. Boerwinkel daarentegen meende, dat beide jonge Tur ken helemaal niet zo bevriend waren als de verdachte zelf, diens verdediger en de getui gen deden voorkomen. Beide Turken zouden herhaaldelijk, vooral politieke, meningsver schillen hebben gehad. De of ficier beriep zich daarbij op een verklaring van de broer van het slachtoffer, volgens wie okkes M. en Kemal een week voor het symposium in Nijmegen en Leeuwarden een heftige politieke ruzie hadden gekregen: hij (de broer) zou de verdachte toen het huis uit hebben gezet. Vlucht M. ontkende gericht te heb ben geschoten. M. vluchtte na het gebeuren per auto, maar meldde zich nog dezelfde avond bij de politie in het Utrechtse IJsselstein. Het wa pen was nog dagen zoek. M. verklaarde aanvankelijk het pistool, dat hij al twee jaar in zijn bezit had, te hebben weg gegooid ln het plantsoen rond het gebouw de vereniging. Pas toen het wapen door de politie in Zaanstad werd gevonden in de tuin van de vriend van de Turk, trok hij zijn verklaring in. De officier van Justitie had geen goed woord over voor het wapenbezit van de Turk. Mr. Wijnakker noemde het wa penbezit van zijn cliënt echter begrijpelijk Mijn cliënt is als linkse activist al verschillende keren door de Grijze Wolven bedreigd, zo zei hij. „Ellen, ik wil je graag eens een paar dingen zeggen DEN HAAG (ANP) De Nederland se Spoorwegen hebben besloten alle NS-jaarkaarthouders, die per 1 no vember hun jaarkaart hadden ver lengd. de oude prijs van 185 gulden in rekening te brengen. ADVERTENTIE Extra hóge rente voor spaarders die direkt over hun spaargeld willen beschikken. Bij de N.V. Crediet- en Depositokas, de spaarinstelling van De Grenswisselkantoren N.V. In verband met de ontwikkeling van de rente op de kapitaalmarkt heeft CDK enkele van haar rentetarieven per 1 januari 1980 als volgt verhoogd: 8V4% (was 896) Super - Sparen op spaarboekje of -rekening (met 296 opnamerente). De rentetarieven op alle andere spaar- vormen, zoals sparen met vaste termijn (1-6 jaar) tot 10% rente en toonderstukken, looptijd 2 en 5 jaar (wel of niet tussentijds verzilverbaar), zijn ongewijzigd! Voor alle diensten van CDK kunt u terecht bij de 60 vestigingen van De Grenswisselkantoren N.V. (niet alleen aan de grenzen, maar ook op de stations) en bij alle CDK-agenten in Nederland. a a utf (Samenwerking van N.V. Nederlandse Spoorwegen. N.V. AMEV en Pierson. Heldring Pierson N.V.) Hoofdkantoor. Centraal Station. Postbus 721. iooo AS Amsterdam. Telefoon: 020 - 2213 24.Telex 14101.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3