rtldelmetaalbedrijven beleven topdrukte "Goud stuk lager 'Slimme' uitvoer groeit linder snel dan invoer kweken van zeevis commercieel mogelijk -4g Bevoorraden van raffinaderijen wordt steeds moeilijker Zuiniger met gas in huis ^ilveren guldens en rijksdaalders uit 'oude kous' rollen over de toonbank bus dopers maken plaats voor verkopers Zorgen over kennisintensieve handel President-directeur Shell Nederland: Vliegverkeer met 10 procent toegenomen Duur zilver maakt veel fotomaterialen duurder HS TtHDAG 5 JANUARI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 21 - RHS 23 oor J. G. Wolters ,MSTERDAM De beide Amsterdamse edelmetaalbedrijven Schóne aan het Rokin en Irijfhout in de Nes beleven deze dagen topdrukte. De tot ongekende hoogten gestegen goud- n zilverprijzen hebben vele particulieren ertoe doen besluiten de „oude kous" met zilveren uldens en rijksdaalders te voorschijn te halen. Daarmede en met gouden en zilveren sieraden n zilveren gebruiksvoorwerpen als lepels en vorken staan zij nu in groten getale voor de tonbanken van Schóne en Drijfhout om hun bezit tegen de thans geldende (hoge) prijzen te elde te maken. [r komen erg veel mensen naar ons ie vergeleken met enige tijd terug, e hebben constant zo'n tien tot vijf- en mensen voor onze toonbank." dus een woordvoerder van Schóne delmetaal, bij welk bedrijf de uit rukking „klinkende munt" een wel er duidelijke inhoud krijgt als de zilveren guldens en rijksdaalders over de toonbank rollen. „We betalen op dit moment voor een zilveren gulden een een zilveren rijks daalder (beide munten bevatten 72 procent zilver, te weten 4.6 gram in een gulden en 10,8 gram in een rijks- een onzer verslaggevers STERDAM De goudprijs heeft vrijdag een scherpe val maakt. In Londen werd gistermorgen officieel gehandeld op 16 dollar voor één ounce 131,1 gram), nadat donderdag op de udmarkt van Hongkong een ongekend hoogtepunt van 658 iollar was bereikt en in Zürich een notering van 635 dollar uit Ie bus was gekomen. Londen sloot vrijdagmiddag op 588 ollar, of 44 dollar lager dan donderdag. be ontwikkeling van gisteren begon [- evenals de prijsstijging in Hong kong. Daar. waar de (Chinese) hande- fcren zachte rubberschoenen dragen lm te voorkomen dat zij elkaar beze- fcn als zij bij een al te grote opwin- Ing elkaar per ongeluk een schop juden geven, opende het goud op 31 dollar, waarna het slot 609 dollar edroeg. i Zürich zakte de prijs binnen een V van 610 dollar tot 585 dollar. Een I oadhandelaar in Londen merkte op. at terwijl professionele speculanten dnik doende waren hun winsten op te ^trijken, menige „amateuristische" Speculant nu bezig was zijn vingers lan het goud te branden. flandel gestopt b Parijs moest de handel op de goud- parkt 45 minuten worden gestaakt. Cr kwamen zoveel verkooporders bin ken dat ze niet konden worden ver- rerkt. Tezelfdertijd trachtte een gro te menigte mensen de toegangsdeur te forceren van een edelmetaal- en muntenhandel in Parijs om hun gou den Napoléons tegen 715 francs (don derdag nog 1130 francs) van de hand te kunnen doen. Een heel andere si tuatie dan de dag tevoren, toen er alleen maar kopers waren. In Amster dam ging de goudprijs met bijna 3000 per kilo omlaag tot 35.730- 36.430 en de zilverprijs met 360- 1801-2153.50. Terwijl de goudkoorts wat afnam, begon de dollar op de belangrijkste Europese valutamarkten weer iets van het donderdag verloren gegane terrein terug te winnen. Daarbij speelden geruchten, dat het Ameri kaanse ministerie van financiën een grote goudverkoop zou beramen en het komende weekeinde met een aan tal maatregelen zou komen ter onder steuning van de dollar een rol. In Amsterdam noteerde de dollar (voor handelstransacties) 1.8955 tegen donderdag 1,8920. Dollars in bank papier stegen één cent tot 1,85-1,95. daalder) respectievelijk 7.30 en 17. Maar dat kan over enkele ogenblik ken al weer anders zijn. De goud- en zllvernoteringen wisselen per minuut. Er zijn zeer grote prijsverschillen. Zo betaalden we voor een zilveren gul den donderdag bij voorbeeld nog ruim 10 en voor een zilveren rijks daalder 23. Daarom, als mensen ons bellen en de telefoon staat bij Schóne en Drijfhout op dit moment roodgloeiend dan zeggen we de tijd erbij als een prijs opgeven. Over vijf minuten kan het namelijk wel weer heel anders zijn." Schóne spreekt van een chaotische situatie. Steeds meer mensen raken in paniek, zoals ook de Internationale goud- en zilvermarkten een panieke rig beeld te zien geven wat tot uiting komt in sterke prijsstijgingen en -dalingen. „Op het moment is het zilver in Amsterdam 600 per kilo goedkoper dan donderdag," aldus de woordvoerder van Schóne. Het bedrijf accepteert elke hoeveel heid zilver die wordt aangeboden. Of het nu een halve kilo. of één kilo of 10 kilo is. het is om het even. „Mensen die bij ons komen met zilveren gul dens en rijksdaalders (geen zilveren tientjes, die zijn wettig metaalmiddel en mogen we niet omsmelten) krijgen meteen geld in het handje. We weten namelijk precies hoeveel zilver er in deze munten zit. Bij wat wij noemen „sloopzilver", zoals sieraden van zil ver, of zilveren vorken en lepels, moe ten de mensen langer op hun geld wachten. Dit zilver moet eerst wor den gesmolten. Bij de huidige drukte kan het daarom wel enige weken du ren voor de klant geld ziet. Overigens ter geruststelling, hij krijgt dan wel uitbetaald op basis van de zilverprijs die gold op de dag van inlevering van het zilver bij ons," Grote partijen zilver worden door Schóne vrijwel direct doorverkocht naar Londen en Zürich. „Er zijn te grote risico's gemoeid met het aan houden ervan. We kunnen ons niet veroorloven dat we de boot in gaan. Vandaar deze doorverkoop." Zitten er nog veel zilveren guldens en rijksdaalders onder de mensen? Schóne Edelmetaal weet het niet. Wel staat vast dat het er veel en veel minder zijn dan in 1974. toen er ook een verkoopgolf van zilveren munten was. „Toen betaalden we zo'n 1,90 voor een zilveren gulden en voor een rijksdaalder ongeveer 4,50." Even als dat nu het geval is was dat ook destijds minder dan de werkelijke waarde van het zilver In een oude gulden of rijksdaalder. Tussen de prijs die door de edelme- taalhandel voor een zilveren gulden of rijksdaalder wordt bepaald en de werkelijke zilverwaarde van deze munten zit ruwweg een marge van 25 procent. Dit verschil zit in de kosten van het smelten, zuiveren en dergelij ke. Verder speelt ook renteverlies mee. Het duurt namelijk, zoals ge zegd. wel enkele weken voor het zil ver. dat in de vorm van oude guldens en rijksdaalders bij Schóne de deur binnenkomt, er weer als zilverbaren uitgaat. Risico En dan is er natuurlijk ook het risico In normale omstandigheden weten de edelmetaalbedrijven wel zo onge veer hoeveel zilver zij willen inkopen en verkopen. Maar in de huidige situ atie kan niet worden voorspeld hoe veel mensen op een gegeven moment voor de toonbank zullen staan met een „oude kous" vol met zilveren gul dens en rijksdaalders. Gouden sieraden, zoals ringen, ket tinkjes, e.d. worden op dit moment ook bij Schóne aangeboden. Echter minder dan zilveren sieraden. Gou den munten (gouden tientjes en gou den vijfjes) nauwelijks. Deze munten hebben immers een belangrijke ver- zamelwaarde. Hoogtijdagen beleven momenteel ook de edelmetaal-afdelingen van de handelsbanken „Er is sprake van een bijzonder grote vraag", aldus de Ne- derlandsche Mlddenstandsbank De Canadese Maple Leaf en de Zuidafri- kaanse Krügerrand (gouden munten met een gewicht van precies één oun ce 31,1 gram goud) zijn uitver kocht. Het is gewoon niet meer aan te slaan." Vooral nadat Duitsland en Zwitserland hadden aangekondigd met ingang van het nieuwe jaar een omzetbelasting op de aankopen van goud en gouden munten te zullen invoeren is de vraag naar deze mun-, ten stormenderhand gestegen. De bank signaleert vrijdagmorgen, als wij met de edelmetaalafdeling spreken, een bijzonder hectisch ver loop van de goudhandel. Per minuut wijzigen zich de goudnoteringen. Eerst èn op winstnemingen èn op geruchten, dat de Amerikaanse schatkist van plan zou zijn een hoe veelheid goud van 5 miljoen ounces te veilen om zo de goudprijs weer in normale banen terug te dringen nog 580 dollar per ounce (donderdag in Londen 632 dollar aan het einde van de middag). Enkele minuten later Is de prijs echter al weer 605 dollar Geen zinnig woord Waar zal het einde zijn? Vraag het niet de mensen van de beroepshan- del Ze kunnen er geen zinnig woord over zeggen Ze gissen, wijzen op de situatie in Afghanistan en Iran. Noe men de grote vraag van de financiële wereld en van de olielanden van het Midden-Oosten, die met al het geld dat zij voor hun .zwarte goud" ont vangen in eigen land geen beste dingsmogelijkheden hebben en daar om maar „geel goud" kopen. Intussen gaan met de stijging van de goud- en zilvernoteringen ook de prij zen van sieraden omhoog, zij het dat deze ontwikkeling wat naijlt In veel gevallen levert de groothandel name lijk nog sieraden aan de detailhandel af, waarvoor de prijzen al geruime tijd geleden zijn overeengekomen en die nog zijn vervaardigd uit goud en zilver tegen lagere prijzen dan de thans geldende. Dit nog afgezien van het feit. dat de hoeveelheid goud dan wel zilver die in een sieraad wordt verwerkt soms maar gering is en het vooral de aanmaakkosten van het sieraad zijn. die de uiteindelijke prijs ervan bepalen. Dat de detailhandel uit de recente ontwikkelingen van de goud- en zil verprijzen overigens zal trachten munt te slaan door sieraden tegen een hogere prijs in de winkel aan te bieden dan zij eigenlijk zouden moe ten kosten (op basis van het goedko pere goud en zilver dat er nog in is verwerkt) lijkt onwaarschijnlijk. In de eerste plaats weet de Juwelier, aldus groothandelskringen, veelal niet hoeveel goud er precies in een bepaald sieraad is verwerkt. Ook dreigt echter het gevaar, dat bij een al te sterke verhoging het sieraad zich uit de markt gaat prijzen met alle gevolgen van dien voor de omzetten van de juwelierszaken. Reden, waar om de sieraad-industrie zich vandaag de dag meer dan ooit toelegt op de lichtere sieraden. ADVERTENTIE ran onze redacteur wetenschappen IeN HAAG De handel met het luitenland in kennisintensieve goe- ieren verloopt niet gunstig. Tot deze pnclusle komt drs A. van Heeringen een achtergrondstudie voor de aad van advies voor het weten- hapsbeleid <RAWB). Hij zonderde de handelsstatistieken van het BS die groepen goederen uit die heen op basis van veel onderzoek pproduceerd kunnen worden. ;sen 1975 en 1978 steeg de waarde onze kennisintensieve export t bijna veertig procent, maar daar nd voor de kennisintensieve im- irt een waardestijging van bijna ftig procent tegenover. Aangezien het volgens de regeringsnota Se- tieve groei Juist moeten hebben een omschakeling naar meer togwaardige activiteiten, ziet Van ;eringen de toekomst weinig zon- g. Hij signaleert bovendien dat wij t betreft kennisintensieve goede- en steeds afhankelijker worden van hkele toonaangevende landen, zoals Vernigde Staten en Japan. Als. iist door de snelle technologische ïtwikkelingen, de sterke landen re- tief sterker worden en de zwakke /akker, maakt dat onze positie ex- kwetsbaar. meent de auteur. at de door Van Heeringen verzamel- cijfers precies betekenen, laat zich ussen moeilijk beoordelen. Hij ?rkte met een door de OESO opge- eld£ indeling in drie klassen goede- n, die „veel" respectievelijk „mld- lmatig" en „weinig" research verei- De RAWB-studie kijkt uitslul- nd naar de categorie „veel", die vijf zes procent van ons handelsverkeer iet het buitenland blijkt uit te ma in (6,1 procent van de uitvoer en 5.4 ocent van de invoer). De studie treft dus letterlijk een economisch randverschijnsel, al mag wel worden aangenomen dat het over een gouden rand gaat. Maar wat dat over de tota le economie zegt, is niet duidelijk. Het zou wellicht nuttig zijn als ook de cijfers over de middengroep ter be schikking kwamen. Pootaardappelen zijn ook kennisintensief. Het aandeel van de beschouwde erg kennisintensieve produkten in onze export liep tussen 1975 en 1978 op van 5.4 naar 6.1 procent, aldus het rap port. Op die manier bekeken, is er dus toch al van selectieve groei sprake. Het kennisintensieve aandeel in de Invoer steeg van 4.8 naar 5.4 procent. De „kennisintensieve handelsbalans" vertoont een langzaam slinkend over schot: de slimme export bedroeg 6,6 miljard gulden, de slimme invoer 6,2 miljard. Bij uitsplitsing naar categorieën blijkt onze handelsbalans in de sector kantoor- en computerapparatuur minder uit het lood te hangen dan algemeen bekend was: invoer 1.3 mil jard. uitvoer 1.0 miljard. Tegenover het vakblad Computable liet Philips Data Systems onlangs een omzetver- wachting van 1,5 miljard vallen (niet allemaal in Nederland te produceren overigens). DEN HAAG (ANP) De Nederland se groenten- en fruitveilingen hebben vorig jaar een omzet gehad van 1.995 miljoen gulden. 65 miljoen gulden of 3,4 procent meer dan in 1978. Dit blijkt uit voorlopige cijfers, gepubli ceerd door het Produktschap voor groenten en fruit. De omzet van glasgroenten steeg met 5 procent tot 1.182 miljoen. ROTTERDAM (ANP) De internationale oliemaatschappij en hebben het steeds moeilijker bij het bevoorraden van hun raffinaderijen. Dat komt, omdat meer en meer ruwe olie buiten de concerns om op de markt wordt gebracht. Boven dien treden nationale regeringen in toenemende mate op als partij in olieleveranties. De flexibiliteit van de maatschappij en wordt daardoor minder. Dat heeft president-directeur ir. J. A. P. Montijn van Shell Nederland ge zegd in een nieuwjaarstoespraak. Volgens Montijn moeten de oliemaat schappijen het bij een energiecrisis Juist hebben van die beweeglijkheid. Bij de vorige crisis bood dat een op lossing, aldus de Shell-topman. maar dat wordt volgens hem steeds moei lijker. De raffinaderij van Shell in Pernis heeft het afgelopen jaar bij voorbeeld gedraaid op 20 procent minder olie dan nodig was. „Kostbare beslissingen" bij de bevoorradingsor ganisatie, aldus Montijn, deden Per nis er toch tamelijk goed uitspringen. In zijn rede ging Montijn ook in op de miljarden-winsten van de oliemaat schappijen. Hij vond de kritiek daar op niet terecht, omdat nergens ver band wordt gelegd tussen de reëel gemaakte winst en „de zeer grote investeringen die onze industrie zal moeten maken om de energiepositie in de toekomst te verzekeren." De Koninklijke Shell Groep heeft met Iran een overeenkomst gesloten krachtens welke ze gedurende 9 maanden 95.000 vaten Iraanse olie per dag kan kopen tegen een gemid delde prijs van 30 dollar per vat van 159 liter. Shell is daarmede de eerste maat schappij die een contract van lange- (re) duur heeft gesloten met de nieu we Iraanse machthebbers. De olie uit Iran gaat. aldus een Shell-woordvoer- der, „zoals altijd" naar Europa en is niet bestemd voor de Verenigde Sta ten. Ook British Petroleum en een twaalftal Japanse ondernemingen hebben olleleveringscontracten ge sloten met Iran. SOEST (ANP) Financieel directeur J. L. Dekker van Chemco in Soest verwacht dat veel fotografische materia len dit jaar met tenminste 50 procent omhoog zullen gaan. Dat is het gevolg van de vervijfvoudiging (donder dag zelfs verzesvoudiging) van de zilverprijs. vergeleken met een jaar geleden. Chemco is de enige Nederlandse producent van zilverhoudende fotografische films en pa pieren. Chemco gebruikt meer dan 25 000 kilo zilver per Jaar. wat betekent dat het bedrijf dit Jaar ƒ40 mil joen extra voor zilver zal moeten betalen, alleen al door het duurde re zilver De fotografische Industrie neemt een derde deel van het wereldzil- ververbruik voor haar rekening De concurrentiepositie van Chem co (365 man personeel in ons land) loopt, volgens algemeen directeur W. J Streeter, geen gevaar aange zien alle concurrenten dezelfde in ternationale prijs voor zilver moe ten betalen. De in Amerika ver kochte fotoprodukten zijn zelfs al 70 procent in prijs gestegen gedu rende de laatste maanden, mede door de dalende waarde van de dollar. Toch zijn voor de verbruikers van zilverhoudende fotografische ma terialen de gevolgen minder dra matisch dan het er direct uitziet, omdat door middel van eenvoudi ge terugwinning van het zilver en door verkoop van gebruikte films tenminste 60 pet van de prijsver hoging gecompenseerd kan wor den Een vierkante meter grafi sche film bevat ongeveer 4.5 gram zilver, waarvan de waarde vorig Jaar steeg vasn 1.85 tot meer dan 10. Chemco verkoopt ook zilver- winnlngsapparatuur Hoofdprobleem Het hoofdprobleem van alle fabri kanten is het opvangen van het gat dat ontstaat tussen de stijgen de zilverprijs en de doorbereke ning in de verkoopprijzen van de films. Ook ontstaan er moeilijkhe den bij de financiering van de voorraden. In belde gevallen gaat het om korte termijnrentablliteitsproblemen. Als de zilverprijs zich stabiliseert, maar dat kan volgens de heer Dekker nog wel een half Jaar du ren, zal de markt zich grotendeels aanpassen Daarna zullen de prij zen stabieler blijven door herope ning van oude, nu weer rendabele mijnen, een sterk toegenomen zil verterugwinning uit gebruikte films en omsmelting van munten en gebruiksvoorwerpen, alsmede het langzaam vrijkomen van spe culatief zilver. Wel is duidelijk dat zilvervrije films verder terrein zul len gaan winnen, omdat sommige toepassingen ervan nu financieel aantrekkelijk worden, ondanks alle andere bezwaren Dit geldt des temeer als de zilverprijs nog verder omhoog gaat SCHIPHOL (ANP) De omvang van het geregelde wereldluchtverkeer heeft in 1979 een toename van tien procent ten opzichte van 1978 te zien gegeven. Dit percentage is gebaseerd op de voorlopige cijfers van de Inter nationale organisatie voor de burger luchtvaart ICAO. BIJ deze organisa tie zijn 144 landen aangesloten. De toename van tien procent is groter dan de gemiddelde Jaarlijkse groei van het geregelde wereldluchtverkeer in de jaren zeventig, maar ligt lager dan de uitzonderlijk grote toename, die in 1978 werd gemeten. In totaal zijn in 1979 op de lijndien sten ongeveer 745 miljoen passagiers vervoerd. De bezettingsgraad steeg naar 65 procent en is daarmee tot ongekende hoogte opgelopen. De ICAO-schattingen laten een toe name zien van het vrachtvervoer met bijna zeven procent, wat een daling betekent vergeleken bij de groei van tien tot elf procent, die de drie vooraf gaande Jaren werd bereikt. De groei van het postverkeer is vol gens de ICAO geschat op drie procent. DEN HAAG De Nederlander is vorig jaar in huis zuiniger met gas omgesprongen dan in 1978, zo heeft de Vereniging van gasbedrijven VE- GIN uitgerekend. Het gasverbruik in de huishoudingen is met 7,5 pro cent gestegen terwijl het op grond van de bijzonder koude winter eigen lijk 8 proeent had moeten zijn. Daar komt nog bij dat we ook meer had den moeten verstoken door de stij gende toepassing van centrale ver warming. CV kost meer gas dan gas kachels. De uitzonderlijke winterkou vroeg per huishouden 300 kubieke meter extra gas. Dat komt neer op 85 gulden. Het bouwfonds Nederlandse Ge meenten heeft trouwens ontdekt dat zuinig gedrag een grotere invloed heeft op het gasverbruik dan verbe tering van isolatie. Het fonds heeft samen met de Gasunie en DSM een onderzoek gedaan in 157 Vlaarding- se woningen waar gewoon geïsoleer de en extra geïsoleerde huizen wer den vergeleken. Het gedrag van de bewoners heeft een invloed van 26 procent op het energieverbruik, de mate van isolatie 24 procent, werd vastgesteld. Het viel de onderzoekers ook op dat verbetering van de isolatie een posi tieve invloed heeft op het stookge- drag van de bewoners. De bewoners van de zwaar geïsoleerde huizen heb ben de neiging hun thermostaat la ger te zetten. Maar daarentegen ven tileren zij hun kamers meer on laten de deur naar de hal vaker open. Dat leidt weer tot meer gasverbruik. „De bewoners weten of bemerken kenne lijk niet wat het effect van die han delingen is," aldus ir P. de Jong, energieconsulent van het bouw fonds. Een positief effect kon worden be reikt als op de rekeningen wordt vermeld hoeveel in dezelfde maand van vorig jaar werd verbruikt. EN HAAG (ANP) Het op commerciële basis kweken van zeevis in ederland kan voor diverse vissoorten (Atlantische zalm. regenboogfo- il, aal en tong) aantrekkelijk zijn. De vis zou moeten worden gekweekt drijvende kooien in al dan niet verwarmd zeewater in de monden m bijvoorbeeld de Zeeuwse stromen, de Waddenzee en de Eems. t staat in het rapport „mogelijkheden n commerciële kweek van zeevis in Ne- rland", dat in opdracht van de Stichting n de Nederlandse visserij is samenge- eld Het rapport is gisteren aangeboden tn minister Van der Stee van landbouw en sserij Het rapport is gemaakt door een oloog en een econoom. ïnnis en ervaring in de zeevisteelt staan, oral in West-Europa, nog In de kinder- hoenen De laatste jaren komen in andere esieuropese landen (ondermeer Noorwe- !r, en Engeland) in toenemende mate com- erciële kweekprojecten tot stand, waarbij t name de kweek van zalmachtigen zich rachtig ontwikkelt. 't stichting van de Nederlandse visserij wilde, gezien de dreigende schaarste aan enkele vissoorten in Nederland, de moge lijkheden voor zeevisteelt onderzoeken In het rapport wordt geconcludeerd dat de kwekerij in zee van zalm. forel, aal en tong kan uitgroeien tot een produktle van 4000 ton per jaar Daarmee zijn direct 100 tot 150 arbeidsplaatsen, en in totaal zo'n 5000 ar beidsplaatsen. gemoeid, zo verwachten de opstellers van het rapport. en de centrale positie die Nederland bij de verwerking en handel in deze vissoort in neemt. maken de kweek lucratief. De mini male produktle zou. in verband met de hoge investeringskosten 600 ton per Jaar moeten zijn. Het feit dat aal in verwarmd zeewater gekweekt moet worden, houdt in dat deze kweek in vijvers of bassins moet plaatsvin den. Ook afgezien van de verwarmingskos- ten is kweken in vijvers overigens duurder PrOCftHïdrijf dan in kooien in zee. Het zeewater voor de vijvers zal veelal over een dijk moeten wor den gepompt, schrijven de opstellers van het rapport Tong kan momenteel nog niet op commer ciële basis gekweekt worden in verband met kweektechnlsche belemmeringen. Die heb ben betrekking op de voeselvooreiening in de eerstge levensfase en op de voortplan ting. De produktie zou ook minimaal 600 ton per Jaar moeten zijn. Verwarming Het rapport voorziet goede mogelijkheden voor het kweken van aal in zeewater. Het water zal dan. met behulp van afvalwater van elektriciteitscentrales, verwarmd moe ten worden. De zeer goede prijs van de aal De kweek van Atlantische zalm en regen boogforel kan in zee in onverwarmd water gebeuren in netten en koolcultures Het kweken van deze vissoorten is rendabel bij een minimale produktie van respectievelijk 50 en 100 ton per jaar Dergelijke betrekke lijk kleinschalige bedrijven bieden aantrek kelijke winstperspectieven, aldus het rapport. De commissie aquacultures van de stich ting wil dat er voor de ontwikkeling van de zeevisteelt in Nederland op korte termijn een proefbedrijf voor het weken van zalm achtigen komt Het proefbedrijf het rap port suggereert als locatie leeg te komen werkhavens in de mond van de Oosterschel- de zou moeten uitgroeien tot een soort onderzoeks- en praktijkcentrum voor de gehele Nederlandse visteclt Met dit bedrijf zal. zo verwacht de commis sie. binnen drie jaar een optimale bedrijfs voering voor de kweek in zeewater van zalmachtigen zijn vastgesteld. Verder blolo- glsch-technisch onderzoek zal de huidige problemen bij het kweken in zee van tong uit de weg moeten ruimen. De resultaten van dit onderzoek moeten dan, onder de paraplu van het proefbedrijf, in praktijk gebracht worden. Voor de financiering en het beheer van dergelijke projecten moet een stichting op gericht worden, waarin het bedrijfsleven en andere belanghebbenden kunnen deelne men. De commissie verwacht dat de over heid en de EG deze stichting en haar projec ten zullen subsidiëren. Moeite waard De mogelijkheden, die in het rapport van de Stichting van de visserij worden opgesomd om te komen tot een commerciële zeevis teelt. zijn de moeite waard om ver der uitgewerkt te worden. Zeevisteelt is „niet zomaar een loze zaak", zei minister Van der Stee toen hij uit handen van oud-premier De Jong het rapport in ontvangst nam Van der 8tee meende dat het werkgelegen heidsaspect „meegenomen" is, maar hij stelde daarnaast dat de zeevisteelt „wel niet zo arbeidsintensief zal zijn" De voorzitter van de commissie, dr H A. H. Boelmans Kranenburg, meende dat de zee visteelt niet concurrerend behoeft te wer ken voor de zeevissers Het Nederlandse vangstquotum voor tong bijvoorbeeld is momenteel ongeveer 10 000 ton. terwijl met de teelt van tong in zeewater vooralsnog met hoeveelheden tot 800 ton rekening wordt gehouden Daarnaast stelde hij dat de wereldvoedingsraad heeft berekend dat er op langere termijn (rond het Jaar 2000» een behoefte aan visprodukten zal bestaan van 120 miljoen ton „De laatste twaalf Jaren is er telkens rond de zeventig miljoen ton vis uit de wereldzeéen gehaaldaldus Kranenburg, die daarmee wilde /.eggen dat de visvangst weieens geen gelijke tred zal kunnen houden met de behoefte aan vis Door de sterk gestegen zilverprijzen worden zilveren guldens en rijksdaalders (tot 1973 wettig betaalmiddel) bij duizenden aangebo den. Gisteren werd voor een gulden ƒ7,30 betaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 23