Autisme en machteloosheid Klimaatsverwachting*onbestendig Wetenschap en techniek ZATERDAG 5 JANUARI 1980 BINNENLAND 11 door Kees de Leeuw DEN BOSCH „Je moet van mij geen theoretische verhandeling verwachten over autisme. Mis schien weet eigenlijk niemand dit nog precies te verklaren, terwijl er mogelijk ook tal van verklarin gen voor te geven zijn die alle maal op hun manier „waar" zijn. Ik kan alleen maar vertellen van uit mijn eigen ervaring en zoals ik het voel," zegt Cokky Anderson aan het begin van het gesprek. Zij deelt blijkt later deze ervaring met veel ouders binnen de Nederlandse vereniging voor autisme (NVA); je wor stelt met een gevoel van onvermogen, je ontmoet als ouder een enorm onbegrip en krijgt het idee door iedereen in de steek te worden gelaten. David, de jongste uit een gezin van zes' kinderen, is nu dertien Jaar. Hij praat niet en heeft zich in zijn vroegste jeugd van de wereld om zich heen afgesloten. Daarvoor in de plaats heeft hij zijn eigen vreemde wereld bedacht met eigen symbolen. Hij verstaat ons niet en wij verstaan hem meestal niet, wat vaak leidt tot wanhopi ge woede-aanvallen. Bij autisme staat die contactstoornis al tijd centraal en het gevolg daarvan is meestal dat kinderen laat of soms hele maal niet gaan spreken. Dit alles is niet op te heffen door je te bedienen van gebaren, want ook dat is een vorm van „taal" en hierin zit het verschil met dove kinderen, ook al lijken veel autistische kinderen doof. doordat ze zich afsluiten voor gelui den. De meeste geluiden vooral de menselijke stem zijn kennelijk niet interessant voor hen óf erg bedreigend. Contact Cokky Anderson: „Na zijn geboorte ont wikkelde David zich aanvankelijk voor spoedig. Hij groeide, had een gezonde eetlust en was erg vlot met contact. Hij keek naar me en volgde mij met z'n ogen. Hoewel de deskundigen dit niet wilden geloven, is dat contact er wel geweest en dat is voor mij een belangrijk gegeven. want hij had als baby juist intens behoef te aan contact en lokte dat ook uit." Ze vertelt dat David tot negen maanden zich normaal ontwikkelde, maar dat het haar door haar ziekte veel last van astma en het slikken van medicijnen allemaal een beetje te veel werd. „Ik was lichamelijk al niet sterk en kon het op een gegeven moment niet meer opbrengen, het geven van geborgenheid aan de kinde ren en met name aan David. Ook mijn man, die toen nog leefde, kon het niet oppikken, doordat hij zelf nogal in de problemen zat. Het gevolg was dat ik me afsloot, doordat ik gewoon op was. Ik kon niet verder meer en was totaal niet bij machte David bij voorbeeld te knuffelen, terwijl die dat Juist erg nodig had. Toen al ervaarde ik sterk het menselijk onvermo gen en nu nog weet ik al die momenten en gevoelens, die er destijds waren." Cokky Anderson: „Ik denk dat er voor ieder kind met autistisch gedrag een eigen oorzaak is. Voor David was de wereld om hem heen niet die veilige basis die hij hebben moest om zich te kunnen ontwik kelen en hij klapte volkomen in elkaar. Het is haast van de ene op de andere dag gebeurd en alles wat hij voordien naar buiten straalde was weg. Ineens keek hij niemand meer aan en was helemaal in zichzelf gekeerd en het verwarrende was Juist dat ik van hem hield, maar met dit aanbod van liefde kon hij niets meer op dat moment." Regelmatig keert in het gesprek het woord „onmacht" terug, namelijk de on macht om als ouders David in die tijd een veilige ruimte te geven, waardoor hij een eigen wereld om zich heen zou kunnen scheppen die hem wel veiligheid bood en in staat zou kunnen stellen het bedreigen de in welke vorm dan ook te weren. Vanaf die tijd ging David zich ook anders gedragen. Hij draaide rondjes, deed uit roepen van extase en kon gefascineerd naar iets staren, zoals naar de oortjes van een konijn of naar draden die voor hem een magische betekenis schenen te heb ben. Hij maakte een vrolijke en uitbundi ge Indruk en had een andere manier van waarnemen gekregen, waarmee hij op zijn manier probeerde te overleven. Het spel van licht en schaduw boeide hem enorm en om die bewegingen kon hij erg lachen. Het beste kan het misschien nog vergele ken worden met iemand die „stoned" is na het roken van wat hasj. Cokky Anderson: „Ik heb altijd het gevoel gehad dat hij de wereld werkelijk anders waarneemt dan wij en het is heel moeilijk om te leven in een omgeving waar je niets mee kan. Waarin erg veel dingen die Je wilt en die zo gewóón lijken, blijkbaar problematische reacties van anderen op roepen." Het is toch leuk om een nieuwe stofzuiger vol water te laten lopen en aan te zetten. Dan vliegt het water zo mooi rond. Of een zak met eieren op de grond te gooien en af te wachten hoe de mensen reageren. Je kunt ook je zusje schoppen net zolang tot ze kwaad wordt en daar kan je dan best om lachen. Toch begrijp Je het niet, want je bedoelde het toch anders, zocht eigen lijk gewoon contact en nu lopen de men sen bij Je weg of worden boos. Dan geef Je het maar op en Je gaat weer alleen zitten, want zo heb je geen last van die vreemde reacties van mensen en zij niet van jou. Cokky Anderson: „Het is een onvermogen tot antwoord in en aan een nletbegrepen wereld en daar staat onze ervaring van onmacht tegenover. Vanuit die ervaring probeerden we hulp te zoeken voor David, toen hij anderhalf jaar was. Daarmee be gon een lange weg. waaraan nog steeds geen einde is gekomen." Isolement Ze zegt dat uitgangspunt bij het zoeken naar hulp voor David was: „We hopen dat jullie als hulpverleners onze eigen erva ring geloven. Dat jullie ons kind niet uit huls willen plaatsen, maar mogelijkheden aangeven ons kind zelf uit zijn Isolement te halen. Het was voor ons een bewuste keuze om David thuis te willen houden. Een mens wordt pas een persoon, als hij wordt bevestigd in de ontmoeting met de ander. Dat is voor mij de basis en die relatie is onze groeimogelijkheid. Wordt David daar uitgehaald, dan ervaar ik dat als een soort amputatie." Cokky Anderson en David: een andere manier van waarnemen. Duidelijk werd dat de hulpverlening op die vraag geen antwoord had en veelal nog niet heeft, omdat vraag en antwoord ver uit elkaar liggen ondanks de vaak aanwe zige bereidheid iets te proberen. „De hele wetenschappelijke ontwikkeling sluit er niet op aan en zeker niet op de vraag die ik had," aldus Cokky Anderson. „Vooral als je als ouder van een gehandi capt kind zelf met een voorstel komt, lijkt het alsof iedereen erg schrikt. Zo iets past op geen enkele wijze binnen het min of meer geordende patroon." Ze wijst er met nadruk op. dat dit niet enkel geldt voor een kind met autistisch gedrag, maar ook voor andere kinderen met een handicap. van wie uders zich bewust zijn zélf te kunnen meewerken aan het op een eigen wijze invullen van hun problemen. *-C"* Er volgt een verbijsterend verhaal over de martelgang door de hulpverlening, waar bij ze met David terechtkwam bij specia listen van academische ziekenhuizen. De een zei dat David doof was. een tweede drukte hem het stempel imbeciel op, ter wijl een derde opperde dat zijn amandelen maar geknipt moesten worden. Cokky Anderson: ,Jk wil hun echt geen persoonlijk verwijt maken en geloof ook niet dat dit nu weer zou gebeuren, maar daar sta je dan als moeder met al je angsten en onzekerheden en er is niemand in staat dat op te pikken. Wat heb ik gedaan, wat moet ik doen en hoe krijg ik ondersteuning bij datgene waarvan ik meen dat het gedaan moet worden? Om die vragen draalde het, waarbij voorop stond dat het kind bij ons hoorde en dat we binnen die relatie hulp nodig hadden. Ik voelde mij verantwoordelijk voor Da- (vid en wilde daarin ondersteuning, maar de deskundigen zijn door hun weten schappelijke opleiding zo dichtgeslagen, dat zij denken te weten wat ik voel en wil." Ze vervolgt met: „ik heb nooit verwacht dat zij David konden genezen, maar ver wachtte wel dat ze mij zouden helpen in het herstel van het gezinspatroon, zodat David zich weer veilig zou kunnen voelen. Maar je kreeg te horen dat hij nooit nor maal was geweest en ze probeerden mij die ervaringen af te nemen." Hetzelfde verhaal gaat min of meer ook op voor de scholen, waarop David in de loop der jaren werd geplaatst en uiteindelijk besloot Cokky Anderson om het zelf te doen en David thuis te houden. Wel had ze nog contact met een maatschappelijk werkster, „omdat Je toch zoekt naar men sen die je in Je rol kunnen bevestigen." Het overlijden van haar man dit voorjaar was een klap er bovenop, niet alleen voor haar, maar ook voor David die aan zijn vader was gehecht. Nu zegt ze daarover: „Ik heb noodgedwongen ongelooflijk veel geleerd door de ziekte en het overlijden van mijn man en het gebeuren met David, al heeft het ook enorme spanningen ver oorzaakt." Keuze Ze staat nog steeds achter haar bewuste keuze om zelf voor Davld te zorgen, ook al weet ze dat het voor een autistisch kind moeilijk is, doordat door wat voor oor- zaakt dit autisme ook is ontstaan een zeer intensieve begeleiding altijd vereist is. Voor veel van deze kinderen is dit de enige mogelijkheid om contacten met de „gewone" wereld te leren aangaan. „Ge lukkig gaat men op dit moment steeds meer inzien dat de ouder-kind-relatle on vervangbaar is en wordt er meer en meer gezocht naar een goede vorm van thuisbe- geleiding", aldus Cokky Anderson. Die thulsbegeleiding (home-training) zal erop gericht moeten zijn in eerste instan tie naar de ouders te luisteren en van Foto: Jan van Vaan. hieruit te vertrekken. Ouders verwachten misschien niet zo gauw dat een „deskun dige" hun kind kan genezen, zoals nog maar al te vaak in kringen van de hulpver lening wordt gedacht. Als ouders en hulp verleners samen op weg gaan om te probe ren het kind de beste kansen op ontplooi-, ing te geven, zal veel van de magische verwachting verdwijnen. Dan immers voe len de ouders, dat ze ook zelf als verant woordelijke personen worden aange sproken. Davld is nu dertien en zit voor halve dagen op een school voor buitengewoon onderwijs. Naar omstandigheden gaat het redelijk met hem, maar „ik weet alleen hoe hij het nu vandaag doet", zegt Cokky Anderson. „Ik denk niet in termen van genezen en prestatie, maar alleen in ter men van ontmoeten. Ik weet niet wat vooi mogelijkheden er nog in Davld ontwik keld kunnen worden, maar om hem nu al op te geven is wreed en immoreel. Ik voel me voor hem verantwoordelijk, maar geen mens draagt zijn verantwoording alleen. Toch zijn de meeste anderen angstig om 1 een stukje van die verantwoording mee op te nemen. Ieder wijst naar zijn (deskun dig) onvermogen en Je hoeft Je ook niet te schamen voor Je eigen machteloosheid, maar het is duidelijk dat er in de hulpver lening nog veel moet veranderen." En tot slot: „Ik weet dat Davld niet de enige ia. Er waren er vóór hem en zolang de ondersteuning van kinderen, zoals hij niet beter wordt, zullen er nog veel na hem komen. Daarom roep ik ook ouders van een kind met autistisch gedrag op om mee te denken en te werken. Op die manier kunnen we mogelijkheden vinden en reali seren voor een hulpverlening die meer op hun kind is afgestemd dan helaas nu nog veelal het geval is." Nederlandse vereniging voor autisme, Brinklaan 42, 1404 EX Bussum, tel. (tus- - sen 9 en 12 uur) 02159-31551. Over autisme is eigenlijk nog maar bitter weinig bekend, al bestaan er wel tal van theorieën over. Vast staat wel dat het een ernstige storing is die bij kinderen vanaf de vroege jeugd aanwezig is en een beletsel vormt voor een normale, harmonische ontwikkeling. Op de tienduizend vertonen vier vijf kinderen autistisch gedrag, maar hulpverleners weten nog nauwelijks wat ze hiermee aan moeten. Dit alles vergroot vaak de machteloosheid van ouders met een autistisch kind, meer dan eens hebben zij het gevoel van het kastje naar de muur te worden gestuurd. Het verhaal van Cokky Anderson-Kolumbis en haar zoon David is daarvan een schrijnend voorbeeld. iliiPlil ■:'S door Rob Foppema Hoewel wij ons over het weer het meest druk maken, is het klimaat misschien wel sommige menselijke activiteiten het klimaat merkbaar konden beïnvloeden. We zo belangrijk. Dat het „gemiddelde weer" in de loop der jaren ook verandert, is een begonnen ons af te vragen hoe ongerust we ons moesten maken. Mét de inzicht dat in de jaren zeventig (weer) actueel werd. We realiseerden ons dat dat toegenomen aandacht wordt de situatie voorlopig alleen nog maar ingewikkelder, landbouw en voedselvoorziening diepgaand kan beïnvloeden. We zagen in dat Een weersverwachting die verder reikt dan een dag of drie, zit aan de rand van ons huidige wetenschappe lijke kunnen. Geen wonder dat dan het inzicht in ver anderingen van het kli maat, het gemiddelde weer over een periode van vele jaren, nog heel gebrekkig is. Toch onderkenden we intussen drie manieren waarop we de situatie zelf misschien ten goede of ten slechte? aan het beïnvloeden waren. In volgorde van belangrijk heid (naar mijn feilbare schatting) meldden zich: het kooldioxide, het stof en de spuitbussen. Alle drie in deze rubriek oud nieuws en daarom maar beknopt in, herinnering gebracht. De hoeveelheid kooldioxide in de atmosfeer loopt syste matisch op door het ge bruik van koolstofhouden- de fossiele brandstoffen (olie. steenkool, aardgas). Dat houdt het zonlicht nauwelijks tegen, maar de warmtestraling van de aar de, terug het heelal in, wel. En dus wordt het netto warmer, ergens in de 21ste eeuw misschien wel een hele graad, en dat is veel. Zorgwekkende ontbossin gen in de tropen dragen aan het verhaal nog een extra portie kooldioxide bij, die moeilijk te bepalen is maar zeker niet te ver waarlozen. Over de invloed van de stofwolken die het mense lijk bedrijf opwerpt, be staat grote onzekerheid. Wordt het kouder, doordat ze ons in de schaduw zet ten? Of juist warmer, door dat ze extra zonlicht absor beren en aan de lucht over dragen? De meeste onder zoekers neigen nu tot die laatste opvatting, maar de kwestie is allerminst afge sloten. Van het drijfgas in veel spuitbussen tenslotte, staat wel zowat vast dat het tientallen kilometers boven ons hoofd de ijle ozonlaag afbreekt. Daar door bereikt meer van het ultraviolette zonlicht het aardoppervlak. Dat kén gevolgen hebben, maar het is nog niet zo duidelijk wel ke. De Amerikanen die roe pen dat je daar huidkanker van krijgt, leven vooral een nationale overgevoeligheid voor dit soort kwaadaardi ge woekeringen uit. Als ze het argument serieus na men, zouden ze nu al een bestaan in de schaduw moeten propageren en hun gezicht en handen bedek ken als ze in de tuin zitten in Californië. Dat waren de drie grote klimaat-kwesties tot nog toe. De gevoeligheid ervoor is. vermoed ik, vooral be vorderd door twee zaken. De droogte die enkele ja ren achtereen de Afrikaan se Sahel-zone trof. ten zui den van de Sahara, wekte twijfel. Was dat een samen loop van toevallige om standigheden, of een uit zonderlijk snelle en voorlo pig blijvende klimaatsver andering? Achteraf bezien lijkt het eerste meer waar schijnlijk. Dat de gevolgen voor de bevolking zo dra matisch waren, wordt toe geschreven aan een on doordacht veranderd bo- demgebrulk. Maar de twijfel was ge zaaid en de macht van kli maatsveranderingen gede monstreerd. Wat zou bij voorbeeld 's werelds graan producent bij uitstek. Amerika, moeten aanvan gen wanneer dè neerslag zones er een paar honderd kilometer verschoven? Het werden onverwacht denk bare vragen. De wendbaar heid in het denken nam nog toe door een tweede zaak: de ijstijd van Nigel Calder. De tijden dat half Europa onder het landijs bedekt was, lagen wel ver achter ons. maar ze konden onver wacht snel terugkomen, betoogde Calder Zijn monster-produktle voor de BBC-televisle maakte In ternationaal indruk. Ach teraf blijkt de opvatting te overheersen dat de soep niet zó koud wordt gegeten als Calder haar opdiende. Maar hij stond bepaald niet alleen met zijn bood schap dat wij, historisch bezien, waarschijnlijk le ven tegen het eind van een korte periode een hon derdduizend Jaar of zo tussen twee ijstijden. Onverbeterlijke optimis ten konden nog enige hoop putten uit de omstandig heid dat de meeste mense lijke invloeden op het kli maat juist de warme kant op werken. Maar die in vloeden zijn niet of moei zaam te besturen en nog maar nauwelijks te begrij pen, dus de troost is schraal. We moeten met de onzekerheid leven. Erger nog: naarmate onderzoe kers zich meer op het kli maat werpen, neemt de overzichtelijkheid van het probleem voorlopig verder af. Jammer natuurlijk, maar als Je iets ingewik kelds nog maar een klein beetje snapt, betekent meer inzicht niet automa tisch dat Je ook meer over zicht krijgt. Heel nieuwe problemen worden bijvoorbeeld opge roepen door de ingrijpende plannen die de Russen ont wikkelen voor hun grote ri vieren in het westen van Siberië. De Ob en de Jenis- sel voeren nu gigantische hoeveelheden zoet water ..ongebruikt" naar de Noordelijke IJszee. De Russische planners vinden dat een deel in de toe komst met meer vrucht ten goede zou kunnen komen aan landbouwgebieden in het zuidelijker Kazach- stan. Nog afgezien van wat zulke projecten plaatselijk teweeg kunnen brengen, Is het denkbaar dat ze het klimaat op wereldschaal zouden beïnvloeden. Het zoete water dat de Poolzee instroomt, heeft namelijk een diepgaande invloed op de verhoudingen daar. Juist omdat het min of meer aan de oppervlakte blijft. Het is lichter dan bet ontvangende oceaanwater, waarin immers een forse schep zout is opgelost Er treedt wel enige vermen ging op. maar toch wordt de poolzee „afgedekt" door een naar verhouding dun ne laag brak water. Het is die dunne laag die 's win ters dichtvriest; bij volledi ge menging zou de poolzee open blijven, maar het warmere water is zouter en zwaarder en blijft dus beneden. En het ls die dichtgevroren poolzee die volgens veel kllmatologen „een sleutel factor ls voor het handha ven van het patroon van ijstijden en tussenliggende warmere perioden, dat het klimaat van de aarde de afgelopen paar miljoen Jaar heeft overheerst", al dus John Gribbin vorige maand in de New Scientist. Sleutelen aan die sleutel factor door het aftappen van de grote Siberische ri vieren. zou dus wel eens verstrekkende gevolgen kunnen hebben. Aan de universiteit van East Ang- 11a ls de werkgroep kli- - maatonderzoek daarop al hard aan het studeren, meldt Gribbin. Een van de voorlopige resultaten is Ironisch: het ziet er naar uit dat het nog minder zou gaan regenen in de streken waar de Russen het water heen willen voeren. Maar de gegevens zijn nog te on volledig om iets met enige zekerheid te kunnen zeg gen. En omdat de Russi sche plannen zo omvang rijk zijn dat ze alleen maar langzaam en geleidelijk kunnen worden uitge voerd. is er wellicht tijd genoeg om deze kat uit de boom te kijken. Volgende week weer nieuwe onzeker heden. J. Grlbbla. Cltmaur I apart of f vlet rlvrr Jlvertlaa*. Ne» Sr' Uil. M. 74Z-745,

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11