Pais wil over afkopen van specialisten onderhandelen deTijd deTijd 'De verantwoordelijkheid Bigt hij de ARP' Orthodoxe Jood werkte i/oor het illegale Trouw Drietalige kerkdienst voor August 'Onkruit' houdt paleis van justitie even bezet Weekblad Lcademisch ziekenhuis Maastricht deze week: „Sociaal stelsel moet anders" Organist, koster en klokkeluider Acties op verschillende plaatsen Rechtskundige bijstand voor Haagse politie UIT DE WEEKBLADEN PNDE NDERDAG 3 JANUARI 1980 BINNENLAND H S TROUW/KWARTET AASTRICHT (ANP) Minister Pais is bereid te onderhandelen met de specialisten van het I Annadalziekenhuis in Maastricht over de kwestie van de afkoopsommen in verband met academisering van dit ziekenhuis. De betrokken artsen hebben zich bereid verklaard aan «e onderhandelingen deel te nemen. |t deelde de voorzitter van het zie- luis. drs J. Verhey, gistermiddag in zijn nieuwjaarsrede. Volgens fcrhey wordt het hoog tijd dat aan jeze reeds lang durende kwestie een nde komt. De onderlinge verhou- ngen worden erdoor vertroebeld en patiëntenzorg komt in gevaar ocht de komende weken geen op- ising worden gevonden, dan zal het stuur geen enkel rechtsmiddel on nut laten om de aangegane over- ttkomsten te laten honoreren. Het ft prompt nakomen van plechtig or de overheid afgesloten overeen- msten brengt de betrouwbaarheid n de regering en van het gehele litieke bedrijf in het geding, aldus rtiey. erkwaardig noemde hij het, dat de ilastingen reeds bezig zijn met het belasten van de vorderingen van de betrokken specialisten met vijftig tot zeventig procent. Dit betekent dat „minister Andriessen int wat minis ter Pais niet wenst te betalen. Deze inconsistentie binnen het kabinet wordt in Maastricht niet begrepen en door de betrokkenen ondervonden als cynisme." De financiële toestand van het 8t. Annadalziekenhuis. zei Verhey. is op zijn zachtst gezegd onduidelijk en onzeker. Half februari zal een en an der met cijfer» worden aangetoond en worden voorgelegd aan de overheid. Schrijnend noemde hij het, dat een per l december aangetreden hoogle raar anesthesiologie het aanbod van het bestuur om hem toe te laten tot de patiëntenzorg, niet heeft kunnen aannemen omdat er geen zekerheid saac Moues overleden fan een medewerker Op oudejaarsdag is op de Joodse begraafplaats te Muiderberg Isaac Moues ter aarde besteld. Hij is 74 jaar geworden. In de Joodse gemeenschap van Nederland was Isaac Moues een oede bekende. Door zijn delicatessenzaken in Amsterdam en Den Haag met Israëlische produkten en uitsluitend levens- liddelen toegestaan volgens de Joodse spijswetten. Jn slogan Bij Moues: alles Kos- r, was een begrip. Vele jaren heeft j ook een restaurant gedreven vol- ns de Joodse spijswetten. Vooral eristen profiteerden hiervan. Tot j door toedoen van buitenaf werd tdwongen zijn restaurant te sluiten. ADVERTENTIE In Trouw-kringen was Isaac Moues eveneens bekend. Hij was in mei 1978 een van de eregasten in het Anne Frankhuis, waar het eerste exem plaar van het boek met de gebundel de ondergrondse Trouwkranten werd uitgereikt. Want Moues was een van de medewerkers van het illegale Trouw. Als orthodoxe Jood was hij bij het christelijke Trouw betrokken in de strijd tegen de vervolger en de bezet ter. Na zijn ontsnapping uit Wester- bork dook Isaac Moues onder de val se naam Herman Douwes onder bij het gereformeerde gezin van Maarten Stolp in Schoorldam. Daar werd hij bij het illegale Trouw- werk betrokken. Hij luisterde naar de Engelse radio, typte de berichten uit en stencilde ze voor Trouw. Bij een Duitse inval bij het gezin Stolp was het de ondergedoken Moues die de Duitsers ontving. Hij liet de Duitser» zien wat hij stencilde: psalmen en gezangen voor een komende bruiloft. Want behalve bij het ondergrondse Trouw hielp Isaac Moues ook het plaatselijk kerkwerk. Na de bevrijding zette hij zich in voor het herstel van de Joodse gemeen schap. te bieden is omtrent de gelden die het bestuur uit de begroting ter beschik king kan stellen. Nieuwbouw Wat de nieuwbouw voor het acade misch ziekenhuis betreft kondigde Verhey aan dat nog deze maand een programma van eisen gereed komt en medio februari een structuurplan. Beide werkstukken zijn bedoeld om duidelijk over de kwestie te kunnen discussiëren en de bouw te bespoe digen. Directeur Detam: UTRECHT (ANP) Het is niet de uitvoeringsorganisatie van de sociale verzekering die moet worden aange past. maar het huidige sociale zeker heidsstelsel. Drs W.M.J. van der Snoek, directeur van de bedrijfsvere niging voor Detailhandel, Ambach ten en Hulsvrouwen (Detam). zei dit gisteren in Utrecht in zijn nieuwjaars rede. Volgens hem is het evenwicht ver stoord doordat de maatschappelijke solidariteit er mede toe heeft geleid dat een „slijtage" is gaan optreden in de Individuele verantwoordelijkheid en in die van bedrijfstakken en on dernemingen. Om het evenwicht te herstellen vond drs. Van der Snoek een fundamentele wijziging nodig van het stelsel van onze sociale zekerheidswetten om te bereiken, dat een onnodig beroep erop beter kan worden vermeden en dat aan het wel nodige beroep onver minderd kan worden voldaan. Volgens Van der Snoek i» het vooral het sociale zekerheidsstelsel, zoals dat is verankerd in de verschillende wetten, dat het overzicht vertroebelt en beheersing bemoeilijkt. De Detam heeft het afgelopen jaar 1,1 miljard gulden aan sociale verceke- ringsgelden uitgekeerd. Het aantal ziekmeldingen steeg in 1979 vergele ken met 1978 met 2,5 en het aan ziekengeld uitgekeerde bedrag met 14 procent tot 420 miljoen gulden. Het aantal WAO-gerechtigden nam toe met 10,5 procent en de door de Detam betaalde WAO-ultkeringen met 17 procent. Het aantal zelfstandigen dat een uit kering kreeg op grond van de algeme ne arbeidsongeschiktheidswet (AAW) steeg eveneens fors, terwijl de Detam vorige jaar aan AAW-voorzieningen voor hulsvrouwen 55 miljoen gulden uitkeerde, 60 procent meer dan in 1978. door Jac. Lelsï NETTERDEN In Netterden gingen de tijden, geslach ten en geestelijken, maar Augustinus Qllsing (72), orga nist, koster en klokkeluider van dit dorp in de Gelderse Achterhoek, bleef op zijn post. Zondag viert hij een meervoudig jubileum. August Gllsing, zoals hij wordt genoemd, is begin dit jaar vijftig jaar organist en ook nog veertig jaar koster van de St. Walburgiskerk in Netterden (gemeente Gendringen). Mevrouw Grada Hurenkamp-Bosgoed met haar achterkleindoch ter. Zaterdag 5 januari a.s. hoopt mevrouw Hurenkamp haar 110de verjaardag te vieren, een uniek feit, want op 5 maart dit jaar zal zij de oudste Nederlander zijn, die wij ooit hadden. De krasse vrouw geniet een uitstekende gezondheid. Zij woont bij haar zoon (72 jaar) op zijn boerderij. Zelf heeft zij twee kinderen. Mevrouw Huren kamp voelt niets voor een bejaardentehuis en met haar lichamelij ke conditie is dat geen probleem. Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH Leden van de anti-militaristische actiegroep Onkruit hebben gistermiddag op verschillende plaatsen in Den Bosch acties gevoerd, waarbij de politie heeft ingegrepen. Rond dit dubbel-jubileum wordt zondag een plechtige eucharistie viering gecelebreerd, waarbij Qil- sing op last van hogerhand oe dienst niet leidt, een gedachte waaraan hij wennen moet. want hij kan zich nauwelijks een mis voorstellen waarbij hij zelf niet in meer dan een opzicht actief is. Eigenlijk kan August Oilsing, die onder zes pastoors heeft gewerkt, nog wel een langer rijtje van func ties opnoemen dan dat van orga nist. koster, en klokkeluider. Eens trad hij ook op ais stoker, hove nier en doodgraver. Klokken lui den kan Oilsing nog best, want bij rouw- en trouw, zon- en andere hoogtijdagen bestaat zijn taak al leen nog maar uit het Indrukken van een knopje. De kerk is effi ciënt geworden. restauratie pneumatisch, is onge veer 140 jaar oud en komt uit het Agnesklooster in Emmerich. Au gust bemint het zeer In Emme rich. een paar kilometer van Net terden gelegen, heeft hij op de muziekschool ook zijn aanvanke lijke opleiding als organist gekre gen. Later heeft Johan Heister, die in Netterden geboren is maar di verse functies in Duitsland heeft vervuld, onder andere als orga nist. bij hem de puntjes op de 1 gezet. Heister heeft ook gecompo neerd. Van Heister wordt zondag dan ook een vierstemmige Latijnse mis uitgevoerd, de St. Laurentius mis. „M n eigen keuze," zegt August. Latijn De Tijd Ongeveer twintig actievoerders slaagden er in een uur lang de hal van het Paleis van justitie bezet te hou den. Nadat leden van de mobiele een heid zich toegang tot de hal hadden weten te verschaffen, vluchtte de gToep naar buiten. Tijdens de bezet ting probeerde een andere groep On- krult-leden het dak van het nabij gelegen Huis van bewaring te beklim men. De vijftig demonstranten stuit ten op hard verzet van het personeel van de gevangenis, dat hen verjoeg met gummistokken en brandblus sers. Voor de gevangenis werden door andere Onkruit-leden leuzen op de straat geschilderd, terwijl ook een straat met kettingen voor het verkeer werd afgesloten. Hongerstaking De acties in Den Bosch werden ge voerd uit solidariteit met de vijf to taaldienstweigeraars, waarvan er één, Piet Kladders, in Den Bosch gevangen zit. Voor de actie begon, was hij echter overgebracht naar het Huis van bewaring in Arnhem. De vijf dienstweigeraars hebben gisteren hun hongerstaking, die met Kerstmis begon, gestaakt. Volgens de politie in Den Bosch, die nieuwe acties niet uitsluit, is er giste ren op toegezien geen onnodig geweld tegen de demonstranten te gebrui ken. Er zijn geen arrestaties verricht. Toen de mobiele eenheid het portaal van het Paleis van Justitie binnen drong, zagen alle bezetters kans via deuren en ramen te ontsnappen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gemeente Den Haag gaat bij wijze van proef politie ambtenaren tegen wie een klacht wordt ingediend rechtskundige bij stand geven. Hoofdcommissaris dr C. N. Peijster noemde het gisteren in zijn nieuw jaarstoespraak een plicht ervoor te zorgen dat politie-agenten en recher cheurs „de nodige rechtspositionele waarborgen" krijgen, wanneer bur- Vroeger, toen het nog met hand- kracht gebeurde, moest August aan een touw gaan hangen Nu kan deze eenvoudige dienaar Gods, die door de weeks vele Jaren het beroep van slachter uitoefen de, voottgaan met de tijd in de gaten te houden. Gllsins is hij nog niet van plan met zijn kerkelijke activiteiten op te houden. „Ik ga er mee door zolang het kan", zegt August. „Het is een zeer druk bestaan. Maar dat geeft een mooie levens vulling. Aan trouwen ben ik zelfs nooit toegekomen". Leverde die combinatie van functies geen pro blemen op zondags? Helemaal niet, vindt August. Als hij de klok ken had geluid, in de kerk de kaar sen had ontstoken, en ook in de sacristie waar de priesters zich in hun gewaden steken, had gedaan wat des kosters is, besteeg hij ge zwind de trap naar het orgel, zodat de dienst immer op tijd kon aan- vangen. Agnesklooster Het orgel In de kleine, middel eeuwse St. Walburgiskerk, aan vankelijk mechanisch maar na De rooms-katholieke kerk in Net terden is een kerk, die wat liturgi sche vernieuwing betreft, zon beetje het midden heeft gehou den Het Latijn is er nog alleszins in ere. zij het dat de landstaal er ook steeds meer in komt. De paro chianen zingen er sinds een jaar of tien ook de teksten van Huub Oos terhuis en Ton Naastepad. Een omschakeling, die voor August niet gemakkelijk is geweest, dat geeft hij wel toe. „Van het Grego riaans naar die Nederlandse lied jes, dat valt eerst niet mee." Vol gens hem is er niets mooiers dan het Gregoriaans. En wat hem be treft gaat het Gregoriaans er nooit uit. Eigenlijk, dat is wel grappig, is in rooms-katholiek Netterden zelfs sprake van drietalige erediensten Latijn, Nederlands en Duits. Ten slotte ligt Netterden maar enkele kilometer» van de Duitse grens. Er wordt regelmatig in het Duits ge zongen. Zondag, als August Gil- sing wordt gehuldigd zal bij voor beeld ook het Ambrosius Lobge- sang klinken. Dat wordt een dagje vrijaf. Zelfs het orgel mag hij niet bespelen, heeft het kerkbestuur bevolen. Dat doet de 16-jarige Ben Slemes uit Netterden voor hem. Maar er is een troost: „die kan er," aldus August, „heel wat van." gers over hun gedragingen klachten Indienen. De rechtsbijstand voor politieperso neel komt er nadat er een regeling is ingevoerd waarin precies staat om schreven hoe de politie klachten van het publiek moet afhandelen. Peijs ter meende dat er het afgelopen Jaar „overtrokken aandacht" was geweest voor de details van de toepassing van de regeling. Volgens de Haagse hoofdcommissa ris leek het er vaak op dat de burgerij alleen reden tot klagen heeft over het functioneren van het politieappa raat en tevreden Is over de ambtsver vulling van de rest van de overheids dienaren. De politicus van het jaar heet niet Den Uyl (.de constante factor noch Terlouw (toch ,het prototype van fatsoen') en zelfs geen Van Agt, ofschoon deze nog wel tweede werd. Maar de parlementaire pers gunde in de traditionele Tijd- verkiezing de eer aan een veertigjarige .jongen die het nog ver zal brengen': Ruud Lubbers. In Boeken Extra aandacht voor Pramoedya Ananta Toer. Lizzy Sara May. Hercules Seghers, Jeroen Brouwers, de revanche van vrouwen, Roger Garaudy. en de al dan met door de chip bedreigde toekomst van het gedrukte woord. Verder: Ook dissidenten door de bocht: zo gaat het CDA eronderdoor Vredesbisschop over kernwapens: interview met Luigi Bettazzi Milieu in de jaren '80; kernwapens en delicatessen Jan Mulder: Kernkoppen en een nieuwe trend. Bon voor proefabonnement 6 weken de Tijd voor 7'/* gulden Naam Adres Plaats Tel Zonder postzegel zenden aan de Tijd Antwoordnummer 6.1000 PA Amsterdam Betaling na ontvangst acceptgiro Overal te koop: f 2,75 Abonnementen (dag en nacht, ook in het weekend): 020 - 46 20 62 jR-01 door Bert de Jong Het Tweede-Kamerdebat over de modernisering van de kernwapens klinkt na twee weken nog luid en duidelijk na in de weekbladen. Het be sluit van Goudzwaard en Aantjes voorlopig niet mee te doen aan het werk in de CDA- programmacommissie zorgde voor een extra resonans. Aan deze opvallende stap als gevolg van het kernwapendebat wordt ech- ter niet zoveel waarde gehecht. Vrij Nederland voorspelt, dat Goud zwaard en Aantjes. die als nummer één en twee staan (de zittende kamer leden niet meegerekend) op de voor lopige ARP-lijst voor de komende verkiezingen, er niet in zullen slagen de fusie tot één CDA te voorkomen. Zo'n dramatische ontwikkeling zou eventueel het gevolg zijn geweest van een kabientscrisis over de kernwa pens. Hervormd Nederland daarentegen gelooft er nog in. In het commentaar wordt gesteld dat na „de nacht van Van Agt" de historische verantwoor delijkheid niet tot het CDA toe te treden ligt bij de ARP. Goudzwaard, aldus het weekblad, heeft daartoe de eerste stap gezet. Het weekblad ver volgt: „Een zelfstandig blijvende ARP kan zich ontwikkelen tot een christelijke partij, die haar naam geen geweld aan doet." En verder: „Nu gaat het nogmaals om moed en karakter in de politiek. Komt deze scheiding der geesten niet op deze manier tot stand, dan zal de uittocht uit het CDA zich stilzwijgend vol trekken." Hervormd Nederland heeft gelijk als ze over de vereiste „moed" schrijft. Wat eventuele leiders van een eventu eel niet in het CDA opgaande ARP te wachten staat, vertoont Elseviers Magazine nu al In het gele deel van het weekblad krijgen de bedankers voor de CDA-commissie er als volgt van langs: „Aantjes probeert vertwij feld via de puinhopen van zijn eigen verleden weer in de vaderlandse poli tiek te komen, wat meer op zelfver- nietlgingsdrang wijst dan op een seri euze gooi naar de macht." Over Goudzwaard schrijft Elseviers Maga zine, dat het betreurenswaardig is. dat de hooggeleerde „van twijfels, contrasten en wankelmoedige beslis singen aan elkaar hangt." Zo zal dat gaan. Haagse Post Het is voor deze felheid en verkette ring, waarvoor dissident en loyalist Jan van Houwelingen kennelijk bang is. In een interview met de Haagse Post zegt hij, dat afscheidingen (daar komt het voortbestaan van de ARP op neer-BdJ) meer nadelen hebben dan voordelen. „Het gaat dwars door families heen personen die er mee te maken hebben, de fouten die daar mee gemaakt worden. Het heeft zel den positieve dingen opgeleverd, bij na altijd slechte dingen." Jan van Houwelingen weet waarover hij praat. Hij heeft de ellende aan den lijve ondervonden van de strijd in de gereformeerde kerken. Hij was vrijge maakt. Overigens laat dit interview niets aan duidelijkheid1 te wensen over. De maat is vol. De rek is uit de discussie. „Ik merk dat mensen wèlgen van het CDA. terwijl ze toch uit de kerken voortkomen, daarin actief zijn. In die positie zijn we al. Als dan ook nog een man als Ooudzwaard gaat afhaken, betekent dat heel wat voor mij." Van Houwelingen wenst niet de eeuwige loyalist binnen de CDA-fractie te blij ven. maar wil met zijn politieke op vattingen voluit binnen het CDA functioneren. Anders vertrekt hij. „Liever stilletjes" dan leiding te ge ven aan een afscheiding. Hofland legt vervolgens in de HP uit, hoe premier Van Agt de onbedreigde leider heeft kunnen worden Door de depolitisering van de problemen houdt hij in het.CDA de ratjetoe van links en rechts en van bange ethici bij elkaar. Als de „man van het Jaar" heeft de premier koningin Juliana en André van Duim gelijk verslagen. In die nlet-politiekp sfeer moet Je de oorzaak zoeken. Aan de vooravond van de onderteke ning van het Rhodesische vredesver drag publiceert HP een Interview met guerrillaleider Joshua Nkomo. moge lijk de volgende premier van Zimbab we. Nkomo doet met zijn kolossale gestalte denken aan een Joviale oom. In de praktijk is hij een hard en scherpzinnig politicus, aldus de HP. Elseviers Magazine Van de weekbladen die gisteren op mijn bureau terecht kwamen, brengt Elseviers Magazine alleen de actuali teit op om de activiteiten van het Russische leger in Afghanistan aan een beschouwing te onderwerpen.' Meteen worden dan weer tin navol ging van de zo becritlseerde Tros- Aktua-uitzendingen) het Interkerke lijk Vredesberaad en Pax Christi op één hoop gegooid met de CPN. omdat de vredesbeweging nog geen „be zorgdheid" heeft getoond over de nieuwe ontwikkelingen. Ze heeft er nauwelijks tijd voor gehad. Het dra ma voltrekt zich ver van huis en Else vier verwijt de „gewetensbezwaar den" al vast dat ze niet denken aan het bijbels woord „Ben ik mijn broe ders hoeder?" Journalist Van Rosma len voorspelt in Elsevier, dat de Jaren tachtig een verwoede strijd brengen tussen Oost en West over de olierijk dommen in het Midden-Oosten. In ADVERTENTIE R. J. van der Veen in Hervormd Nederland: 'De Navo-ideologie staat haaks op het christelijk geloof' Verder: Hans Kiing, van kerkvader lot ketter: Falende kerkleiding mis bruikt haar gezag Terugblik: Hoe de Nederlandse media over de kernwapens schreven Politiek zelfvertrouwen neemt toe: Jeugd laat zich niet verlammen door moderne angstvisioenen Westeuropese steun aan Zuid-Afrika: Steenkool- een achilles pees van het apartheidsregiem Vrouwen en natuurweten schappen: Bij aanleg voor exacte vakken geen verschil tussen jongens en meisjes FNV schept kader voor bezinning: Moeten vakbondsleden oorlogsbodems bouwen? Houwaart antwoordt Buskes en Coppes: Joden doen er goed aan christenen te wantrouwen Marnix Gijsen tachtig jaar: superieur grijnzen in de spiegel. Ruitenberg: De dissidenten H. M. de Lange: Gesprek met de Russen. O Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 6,— O Ik weel al voldoende van HN. Ik abonneer me 33.- per half jaari Naam Adres Code/plaats Bon sturen naar Antwoordnr 1776, 2500 XJ Den Haag (in open envelop, geen postzegel) Of bel: 070-3121II Ovtral in de losse verkoop 1,85' Afghanistan hebben de Sowjets reeds een beslissende drempel over schreden. Bisschop Bluyssen van Den Bosch is in Elsevier aan het woord (zie pagina twee) over de komende bisschoppen synode. De bisschop antwoordt op een vraag, dat de Invloed van zo'n synode maar heel betrekkelijk is. In Elseviers Weekblad krijgt Plet Dankert ln een interview de ruimte, omdat hij zich ontpopte als de grote strateeg van het Europese Parle ment. Hij boekte succes in de strijd tegen de hegemonie van de Europese ministers. De begroting werd niet goedgekeurd. Dankert noemt de be sluiteloosheid de grootste oorzaak van de crisis ln de Europese demo cratie. Vrij Nederland In het kleurkatern van Vrij Neder land schrijven Aukje Holtrop en Hugo Arlman over wat vrouwen die zijn verkracht, kunnen verwachten van de Justitie. Heeft het zin om aan gifte te doen. „Het is griezelig en bedreigend om te moeten vaststel len", aldus dit verhaal, „dat verkrach ters gewone mannen zijn; in uiterlijk en gedrag niet te onderschelden van alle andere mannen en dat is dan ook de reden waarom de volksmond zo hardnekkig vasthoudt aan dat etiket De verkrachter als bniut, als geweld- üeger, is een type, waar de meeste mensen makkelijk afstand van kun nen nemen." Het zit in de maatschap pij zelf. Een verkrachte vrouw zegt: „Ik geloof er helemaal niet in. dat het om een stelletje machtswellustige mannen gaat, die seksueel niet ln orde zijn. Het is iets anders, het gaat erom, dat mannen in deze maat schappij een bepaalde positie inne men ten opzichte van de vrouwen Daar vloeit verkrachting uit voort." Een groot deel van het katern wordt gevuld door Jeroen Brouwers, die schrijft over de ln Nederland en Bel gië reeds vergeten anti-katholieke Vlaamse schrijver Cyriel Buysse Het weekblad heeft een interview met de vroegere minister van buiten landse zaken Max van der Stoel, die aankondigt erop af te gaan ln de PvdA om meer aanhang te krijgen. Nederland mag niet uit de NAVO. De vroegere bewindsman zegt. dat er best naar Nederland als klein land wordt geluisterd. Maar de ministers van dit kabinet zijn gewoon te laat geweest om nog iets met de kernbe wapening te Dereiken.Op de achter kant van Vrij Nederland een verhaal over de Osservatore Romano, het dagblad van het Vaticaan, dat niet door Journalisten wordt gemaakt. De krant is alleen te vergelijken met de Pravda. het Pekings Dagblad en de Albanese Koerier. Hervormd Nederland Ds F H. Landsman, oud-secretaris generaal van de Hervormde Kerk schrijft ln Hervormd Nederland over de Zwitserse theoloog Hans Küng. de kerkvader, die door het Vaticaan als een ketter wordt behandeld. De falen de rooms-katholieke kerkleiding heeft haar gezag misbruikt. Ds Landsman: „Reformatorische chris tenen zouden kunnen zeggen Jam mer voor de kerk van Rome. maar wat gaat het ons verder aan? Ik dacht, dat daarvoor ln de laatste tien tallen Jaren besef van een soort oecu menische verbondenheid, die tegelijk een gemeenschap-in-hope is van ge loof en leven, te sterk ls geworden Hier geldt Paulus' woord: als één lid lijdt, lijden alle leden." Naast het reeds genoemde commen taar komen in Hervormd Nederland nog ruim zes pagina's voor over de kernbewapening Ds R.J. van der Veen, secretaris van de Nederlandse zendingsraad zegt dat de totale aan spraken van de NAVO haaks staan op het christelijk geloof. Verder be kijkt het weekblad kritisch wat de dagbladen over de kernbewapening hebben geschreven Het dagblad Trouw is volgens Hervormd Neder land niet „bijster consistent" in de commentarlëring. In de FNV is een secretariaat voor de levensbeschouwing van de grond ge komen Aan het hoofd staat de 30- jarige Leo Mesman, die theologie ln Nijmegen studeerde Het is zijn taak het ootltact tussen de FNV en de kerken en het humanistisch verbond te begeleiden De secretaris voor le vensbeschouwing is erg tevreden over de status van zijn werk. In de PvdA ls het centrum voor levensbe schouwing en politiek geen officieel orgaan. Dat ls binnen de FNV anders.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9