Afghaanse stiudenten bezetten ambassades Bezoek Waldheim aan Teheran wil niet erg vlotten Ghana moet zich waarmaken Westen wil stappen tegen Sowjet-Unie Libanon verlegen met Iraanse leider Gouverneur geeft Front geen uitstel Koerden blijven onrustig Acties in Nieuw Delhi en Bonn Carter met goede moed jaren 80 in Franse politie verijdelt poging (tot ontvoering Nederlanders in Kaboel in gioede welstand VN staken de voedselhulp aan Cambodja DONDERDAG 3 JANUARI 1980 BUITENLAN TROUW/KWARTET NIEUW DELHI, BONN (Reuter, AP) Afghaanse studenten hebben gisteren enige tijd de ambassades van hun land in de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi en de Westduitse hoofdstad Bonn bezet gehouden. Dit gebeurde uit protest tegen de Russische inval: in Afghanistan. Moskou heeft tegen de bezettingen geprotesteerd. WASHINGTON (UPII De Amerikaanse pre sident Jimmy Carter kijkt optimistisch aan tegen de jaren tachtig. In een tv-vraaggesprek ter gelegenheid van het nieuwe jaar zei hij: „Ik denk dat het tien goede jaren worden. Ik zie een volk voor me dat aan kracht wint. zowel economisch, politiek en militair alsook ho pelijk moreel en ethisch. Ik stel me een natie voor, die in toene mende mate een gunsti ge invloed uitoefent op de rest van de wereld waar het gaat om even- wicht, vrede en de nale ving: van de mensen rechten." Carter be pleitte eensgezindheid onder de Amerikanen en opheffing van de discriminatie van ne gers, vrouwen, armen en landgenoten van Spasinse afkomst. Filosofisch besloot hij: „Ons land heeft in zich zelf een enorme kracht. We beschikken over een onbeperkte voor raad aan natuurlijke en menselijke hulpbron nen en ik meen dat de exploitatie daarvan op een juiste wijze het ons mogelijk maakt dat we daar aan de ene kant beperkingen op onder vinden zonder dat dat aan de andere kant hoeft in te houden dat we een even grote be perking in de levens lust moeten accepte ren. We staan voor een zeer uitdagende op gave." De ambassade in Nieuw Delhi werd zes uur lang door studenten bezet gehouden. Ze plakten anti-Sowjet aanplakbiljetten op de muren en ver nielden de inventaris. Het personeel van de ambassade werd vastgehou den totdat de studenten het gebouw na zes uur uit eigen beweging weer verlieten. Bij de bezetting viel een schot toen de militaire attaché uit gleed en zijn revolver afging. De man verklaarde niet expres geschoten te hebben. Boven de voordeur van de ambassade schilderden de bezetters de leus: „Bloeddorstige Russen, ver trek uit Afghanistan". Op een span doek stond: „Taraki, toen Amin en nu Babrak Karmal allemaal vogels met dezelfde veren". Het Kremlin heeft de bezetting van de ambassade zwaar gekritiseerd. Het beschuldigt de regering van In dia ervan geen veiligheidsmaatrege len te hebben genomen. Het Russi sche persbureau Tass wees in dit ver band op de waarschuwing van de Iraanse autoriteiten aan het adres van „contra-revolutionaire elemen ten" om de Russische ambassade in Teheran niet te bezetten. Gewonden Bij de bezetting van de Afghaanse ambassade in Bonn raakten drie di plomaten licht gewond. Een groep van ongeveer dertig studenten bond de diplomaten vast. De politie, die snel kwam opdraven na door een an dere diplomaat gewaarschirwd te zijn, verrichtte 36 arrestaties. Een aantal voorwerpen uit het (gebouw werd meegenomen en de b€!zetters richtten aanzienlijke schade a,an. De Russische ambassadeur in» Tehe ran was gisteren voor de tweede keer binnen een week op bezoek buj aya tollah Khomeini. Het bezoek: hield verband met de Russische in;val in Afghanistan,, waartegen de Iraanse autoriteiten fel hebben geprotes teerd. Teheran noemde de invlal een vijandige daad tegen de islamfjtische wereld. De machtige ayatollaJi Be- hesjti verklaarde gisteren optnieuw dat de Afghanen een islamitisch broedervolk zijn en dat de invall daar om de bevolking van Iran recht streeks raakt. Verscheidene Aziatische lander heb ben zich in afkeurende zin uitgelaten over de Russische actie in Afghanis tan. De Thaise regering zei dat Thai land en de Sowjet-Unie goede vrien den zijn, maar dat zoiets toch I echt niet kan. Bangladesj drong aan op de onmiddellijke terugtrekking vaui de troepen. De Rode Khmer in Cambod ja sprak ook een veroordeling uit. evenals Nepal. De Russische inval dreigt ook een belangrijk elemeikt te worden bij de verkiezingen die deze week in India worden gehouden, aan gezien de Verenigde Staten het aan India en Afghanistan grenzende 'Pa kistan wapens heeft aangeboden. i WASHINGTON (AP, AFP) Het Westen maakt zich ernstig bezorgd over de Russische inval in Afghanistan en probeert een diplomatiek offensief te ontketenen om aan de bezetting van dat land een einde te maken. Daarbij wordt gedacht aan een debat in de Verenigde Naties dat zou moeten resulteren in een veroordeling van Moskou. Egypte heeft al een bijeen komst van de Veiligheidsraad voorgesteld. LUSAKA (Reuter, AP. AFPl - De gouverneur van Rhodesië Lord Soa- mes heeft gisteren een verzoek afge wezen om de termijn te verlengen waarbinnen het Patriottisch Front zijn guerrillastrijders moet hebben verzameld op de vastgestelde punten. Een woordvoerder van de gouverneur heeft echter gezegd dat het Front niet bezorgd hoeft te zijn over de houding van de autoriteiten tegenover strij ders die niet op tijd in de registratie centra zijn. De Britse autoriteiten zijn zeer tevreden over het aantal guerrillastrijders dat zich reeds heeft gemeld. Vooral Frontvoorman Joshua Nkomo is bezorgd over de zijns inziens gerin ge komst van de nationalistische sol daten. Hij meent dat er na vrijdag nog zeker een week nodig is om de strijders op te sporen. Gebrek aan communicatiemateriaal, kaarten en onzekerheid over de verblijfplaats van veel guerrillastrijders maken de actie mogelijk. Volgens de autoritei ten hebben zich tot nu toe vierdui zend van de ongeveer zestienduizend soldagen gemeld. De belangrijkste vertegenwoordiger van de andere Frontleider Robert Mugabe. Enos Nkala, had eerder ge zegd dat als Soames de termijn niet verlengt „hij een tijdbom in zijn han den zal ontdekken." Volgens Soames* woordvoerder kan de limiet alleen worden uitgesteld als alle onderteke naars van het akkoord van Londen het daarmee eens zijn. En er wordt vooral getwijfeld over de instemming van oud-premier Abel Muzorewa. Het lukt de leiders van het Pa triottisch Front nog maar moei lijk hun soldaten tevoorschijn te halen uit de oerwouden. Sommi ge van die guerrillastrijders ken nen hun eigen voormannen niet en moeten dus worden overtuigd in persoonlijke contacten. Er zijn ook Frontsoldaten die bang zijn in een valstrik te komen. De strijder, die op de foto op weg is naar een van de verzamelpunten heeft daar echter geen last van. De Amerikaanse president Carter hield gisteren een bijeenkomst van de nationale veiligheidsraad om zich te beraden over de ontwikkelingen in Afghanistan. Onder-minister van bui tenlandse zaken, Warren Christop her, die de afgelopen dagen de West- europese bondgenoten bezocht, bracht de president verslag uit van zijn bevindingen. Als mogelijke maatregelen tegen de Sowjet-Unie zijn behalve een boycot van de Olym pische Seplen het stopzetten van handelskredieten, van culturele uit wisseling en het staken van handels- kredieten, van culturele uitwisseling en het staken van de graanexport voorgesteld. In het verleden heeft Carter zich tegen een graanboycot uitgesproken, omdat dit ten koste van de Amerikaanse boeren zou gaan. In de Verenigde Staten wordt reke ning mee gehouden dat de president door de publieke opinie wel eens zou kunnen worden gedwongen tot dras tische stappen. Tot dusver bestond er een tamelijk grote nationale eenheid en een soort politieke wapenstilstand in verband met de gijzeling in Tehe ran. Nu daar de bezetting van Afgha nistan nog eens bij komt, kan de roep om ferm optreden wel eens sterker worden. Ook de westelijke bondgenoten van de Verenigde Staten hebben zich op nieuw uitgesproken tegen de Russi sche interventie. De Westduitse mi nister van buitenlandse zaken Gen- scher noemde de Russische actie gis teren een schending van de beginse len van niet-inmenging in de binnen landse aangelegenheden van een an der land. De Franse president Giscard d'Es- taing nodigde gisteren geheel onver wacht de leider van de Franse socia listen Francois Mitterrand uit voor overleg over de ontwikkelingen in Af ghanistan. De Franse communisti sche partij, die met de socialisten de oppositie vormt, sprak zich gisteren uit voor steun aan het Russische op treden in Afghanistan. De Pakistaanse regering is tot dusver niet ingegaan op het Amerikaanse aanbod dat land wapens te leveren in verband met de bezetting van Afgha nistan. De regering heeft om ophelde ring over het aanbod gevraagd aange zien er sedert het april van het afgelo pen jaar een militaire boycot tegen Pakistan van kracht is, omdat dit land bezig zou zijn een kernbom te maken. PARIJS (UPD De Parijse politie beeft door middel van een viertal arrrestaties afgelopen twee dagen een poging verijdeld tot de ontvoering van de in Frankrijk in ballingschap levende Iraanse senator Felix Aghay- ai Twee van de vijf ontvoerders, een Iraniër en een Fransman, werden dtbisdag gearresteerd toen zij hun slachtoffer opwachtten. Woensdag werden een Iraanse zakenman en zijn vriendin aangehouden in verband met de ontvoeringspoging. Volgens de politie had men de gisteren gear- res teerde Iraniër Aghayan niet uit politieke motieven willen ontvoeren, ma;ftr om hem als concurrent in zaken in IcUskrediet te brengen en een los- gel(d af te persen. BEIROET (Reuter, AFP) Syrische en Libanese legereenhe den verhinderden gisteren dat de Iraanse leider, sjeik Moham med Montazeri, een persconferentie gaf in zijn hotel in Bei roet. Montazeri arriveerde in de Libanese hoofdstad om daar te vertellen dat hij vele duizenden Iraniërs naar Libanon zal sturen om aan de zijde van de Palestijnen tegen Israël te vechten. Montazeri zette zijn plannen later op de dag uiteen in een moskee, nadat gewapende legereenheden zijn hotel hadden afgegrendeld en journalisten hadden weggestuurd. Inmiddels zijn 300 Iraanse vrijwilligers aangekomen in Damascus, waar zij voor de strijd zullen worden opgeleid in een kamp van Al Fatach, de belangrijkste Pa lestijnse verzetsbeweging. Montazeri SCHIPHOL (ANP) De onge veer vijftien Nederlanders die in de Afghaanse hoofdstad Ka boel wonen, maken het goed. Dit zei een uit Leiden afkomstig echtpaar gisteren bij aankomst op Schiphol, net terug uit Af ghanistan. Het echtpaar komt voor een maand verlof naar Ne derland en wil zijn naam liever niet in de krant, aangezien de 31-jarige man en de 29-jarige vrouw graag weer terug willen. De man werkt als bioloog voor een internationale organisatie. Het echtpaar vertelde dat Ka boel haast „ingenomen" lijkt te zijn door Russische troepen. „Overal zie je Russische solda ten patrouilleren, terwijl in de hele stad Russische legervoer tuigen rijden. Bij het vliegveld heb ben we zware Russische tanks en ongeveer vijftig lichte re )tankvoertuigen gezien," zei den ze. Direct bij het vliegveld hadden ze een groot tentenkamp waargenomen waar enkele dui zenden Russische militairen zoucUen zijn ondergebracht. Hoewel de sitbatie in Kaboel al enige tijd dreigend was, kwam de vail van président Amin vol gens^ het echtpaar toch nog on verwacht. „Op kerstavond be gon diï invasie van Russisch ma terieel en troepen. De hele nacht en eerste kerstdag door vlogen transportvliegtuigen over de stad. Tweede kerstdag begon 's avonds het schieten. Vanuit ons huis konden we zware rookwol ken zien. De volgende dag, toen de rust weergekeerd leek, vlo gen onafgebroken Russische Migs over de stad," vertelde het echtpaar. Het echtpaar meende dat de stemming in Afghanistan nogal anti-Russisch is. De Nederlandse fotograaf, Hu- bert van Es, die voor een Ameri kaans weekblad werkt en die zondag in de Afghaanse hoofd stad Kaboel werd vastgehou den, is gisteren in Nieuw Delhi aangekomen. Hij verklaarde on- dergebracht te zijn geweest in het Intercontinental Hotel en goed behandeld te zijn. wilde geen antwoord geven op de vraag of er al Iraniërs in Libanon zijn Volgens Palestijnse bronnen Is dit niet het geval. De Libanese autoriteiten voelen zich buitengewoon ongelukkig met het bezoek van Montazeri, de zoon van een van de belangrijkste geestelijke leiders In Iran, die bekend staat om zijn radicale ideeën en zijn sympathie voor de Libische leider, kolonel Khaddaffi TEHERAN (Reuter. AP. AFP) Het bezoek van secretaris generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties aan Iran verloopt niet zo voorspoedig. Gisteren sprak hij enige tijd met de Iraanse minister van buitenlandse zaken Ghotbzadeh maar verder was hij gedwongen zijn kamer te houden Waldheim zou aanvankelijk gister middag een bezoek brengen aan een inrichting waar Invaliden verpleegd worden die het slachtoffer zijn gewor den van de wreedheden van de veilig heidsdienst van de sjah. SAVAK. Mi nister van buitenlandse zaken Ghotbzadeh verzocht Waldheim ech ter in zijn hotel te blijven. Later deel de hij mee dat de Iraanse autoriteiten een komplot tegen het leven van de secretaris-generaal hadden opgerold. Nadere details over de voorgenomen aanslag werden niet bekend gemaakt. Na afloop van het drie uur durende beraad tussen Ghotbzadeh en Wald heim verklaarde de minister van bui tenlandse zaken dat de besprekingen bevredigend waren verlopen. Wald heim zou zich voor het eerst gereall seerd hebben dat het Iran ernst ls met de gijzelingsaffaire, aldus Ghot bzadeh. Minister van Jutitle en sterke man van Iran, Behesjtl, verklaarde dat Waldheims missie kan leiden tot een wijze oplossing voor de huidige crisis. Overigens zei hij niet te ver wachten dat die oplossing zich al zou voordoen tijdens het bezoek van Waldheim Demonstraties Grote menigten gingen gisteren in Teheran de straat op om te demon streren tegen het bezoek van de se cretaris-generaal. Op spandoeken werd Waldheim uitgemaakt voor een spion. De betogers droegen foto's mee waarop Waldheim de sjah de hand schudt en de hand kust van de sjahs tweelingzuster Asjraf. Ze schreeuwden dat Waldheims bezoek aan Teheran een slag betekent voor de Iraanse revolutie Een woordvoerder van de secretaris generaal verklaarde dat Waldheim nog steeds hoopt op een ontmoeting met ayatollah Khomeini. De studen ten lieten weten tot dusver niet bena derd te zijn met een verzoek voor een ontmoeting tussen Waldheim en de gijzelaars in de Amerikaanse ambass- de. Ayatollah Behesjtl liet gisteren, ondanks berichten van het tegendeel, weten dat er toch nog een kleine kans is dat Waldheim ayatollah Khomeini nog te spreken krijgt Sjah De vereniging van Iraanse Juristen heeft een lijst opgesteld van klachten die tegen de sjah zullen worden inge diend. op basis waarvan om zijn ultle vering kan worden gevraagd. In een brief aan Kurt Waldheim schrijven ze van oordeel te zijn dat uitwijzing van de sjah een gerechtvaardigde zaak ls. In de aanklacht wordt de ex-vorst onder meer beschuldigd van het ver oorzaken van de brand in de Rex- bioscoop in 1978 ln Abadan, waarbij enkele honderden mensen om het le ven kwamen. Verder wordt verwezen naar beschuldigingen die geuit zijn door internationale organisaties als Amnesty International, instellingen van de Verenigde Naties en het Inter nationale Persinstituut. De Juristen speelden een belangrijke rol ln de oppositie tegen de sjah, maar ze wor den door de aanhangers van Khomei ni gezien als reformisten, die niet me hart en ziel de revolutie zijn toege daan In een interview met de Daily Mal heeft de sjah. die momenteel op hei eiland Contadora in Panama ver blijft, verklaard er vrede mee te heb ben als zijn daden worden voorgelegc aan een internationaal tribunaal, op voorwaarde dat het een eerlijk procet is. „Ik zou er voldaan, gelukkig ovei zijn beoordeeld te worden op datgenr wat ik ln de loop van mijn regering gerealiseerd heb," voegde de vorst daaraan toe. TEHERAN (Reuter, AFP) Enkele duizenden Koerden zijn gisteren ln de stad Sanandaj de straat opgegaan om te betogen voor méér regionale zelfstandigheid. De demonstraties deden zich voor na een dag van felle botsingen tussen Koerden en revolu tionaire gardisten, waarbij vijf men sen om het leven kwamen De demonstranten dreigden gisteren op te trekken naar de kazerne van de revolutionaire garde om op die ma nier het vertrek van deze mensen te bewerkstelligen. Gouverneur-gene raal SJahveissi voerde gisteren be sprekingen met Koerdische leiders over hun vertrek. In verschillende de len van de stad werd eerder deze week gevochten, waarbij het plaatse lijke radiostation en het vliegveld on der vuur kwamen te liggen. Het schie ten was af en toe zo hevig dat ambu lances de vele gewonden niet konden afvoeren De situatie ln SanadaJ bleef gisteren gespannen. Winkels en scholen ble ven nog gesloten, uit vrees voor het uitbreken van nieuwe gewelddadig heden, ondanks het van kracht ge worden bestand Negen revolutionaire gardisten die door aanhangers van ayatollah SJarl- at-Madari werden vastgehouden in Tabriz, de hoofdstad van de provincie Oost-Azerbeidjan. zijn gisteren vrij gelaten. Dit gebeurde op uitdrukke lijk verzoek van de ayatollah, die in de heilige stad Qom woont. Het wordt niet uitgesloten geacht dat deze vrij lating, waarop sterk werd aangedron gen door familieleden van de gegijzel den, het begin ls van een verdere ontspanning ln Azerbeidjan. Overi gens zou de secretaris-generaal van de partij van 8Jariat-Madari in Tehe ran gearresteerd zijn op beschuldi ging vancontra-revolutionaire activi teiten. ROME. BANGKOK (Reuter. AP. AFP) De Verenigde Naties hebben hun voedselhulp in het kader van het wereldvoedselprogramma aan Cambodja stopgezet, omdat de al ge leverde voorraden niet zijn rondge deeld. Dit heeft de verantwoordelijke directeur Vogel meegedeeld De VN hebben dertigduizend ton voedsel voor het merendeel rijst aangevoerd in de havenstad Kom- pong Som en via de Mekongrivier in de hoofdstad Phnom Penh. „Maar slechts een paar honderd ton ls rond gedeeld" aldus Vogel. Hij meent dat het geen zin heeft het voedsel op te stapelen. „We zullen ze de voorraden in januari laten wegwerken en hopen in februari weer hulp te gaan geven" Vogel zei dat, als het voedsel wél was uitgedeeld, men deze maand weer dertigduizend ton naar Kompong Som en Phnom Penh had kunnen sturen. De hulp aan de Cambodjaan se vluchtelingen die net over de grens ln Thailand bivakkeren gaat gewoon door. De VN voert hier maandelijks vijftienduizend ton voedsel aan zon der problemen „De ergste verhonge ring lijkt daar nu verdwenen' zei Vogel Vluchtelingen van de zogeheten Vrije Khmer hebben een aanval gedaan op een kamp van geestverwanten. Daar-' bij zijn vier Vietnamese vluchtelin gen die daar verbleven om het leven gekomen. De aanvallers hadden het niet alleen voorzien op de rijstvoor- raad maar voerden hun actie ook uit uit rivaliteit Jegens het kamp Het hospitaal ln het kamp werd ln brand" gestoken. De door Vietnam in het zadel gehol-. pen Cambodjaanse regering varv Heng Samrin heeft verklaard dat sinds de machtswisseling een jaar geleden 42 000 soldaten van het ver dreven regime van Pol Pot zijn uitge% schakeld Van een medewerker j Het afgelopen jaar heeft in twee vroegere Engelse koloniën aan dq Afrikaanse westkust grote veranderingen te zien gegeven. In zowel Ghana als Nigeria maakte het militair bestuur plaats voor een democra tisch gekozen burgerbewind. De nieuwe president is in beide landen uit het islamitische noorden afkomstig en van plan een radicaal-nationalis tische politiek te gaan voeren. De politieke ontwikkelingen plegen in de twee landen vaak opvallend parallel te verlopen. Toch zijn er ook grote verschillen: zo is Nigeria sinds kort rijk geworden door de olie. terwijl Ghana armer ls dan ooit. De Nigeriaanse regering wil de toenemende welvaart evenwichtig over de verschillende bevolkingsgroepen te verdelen, zodat de binnenlandse onrust afneemt en het land een leidende rol kan gaan spelen op het Afrikaanse continent. Dit is al geen geringe opgave, maar hiermee vergeleken lijken de problemen waarmee de Ghanese overheid nu te kampen heeft helemaal onoplosbaar. Om hier in te gaan op deze situatie in Ghana willen we ons afvragen: hoe heeft het dit jaar zo ver kunnen komen en is er kans op spoedige verbetering? In de geschiedenis van Ghana in 1979 een turbulent jaar geweest. De staatsgreep op 4 juni maakte een radicaal einde aan een reeks afwachtende en corrupte militaire re gimes De coup werd uitgevoerd door lage legerofficieren onder leiding van Jerry Raw- lings. luitenant bij de luchtmacht. Er werd een revolutionaire raad gevormd die het land heeft bestuurd tot 24 september, de datum waarop de regering aan burgers werd overgedragen. Met de overtuigende steun van de bevolking zette Rawlings een grote schoonmaak in, die het land moest zuiveren van corruptie, smokkel, belastin gontduiking en zwarte handel. Er werd op grote schaal door de mensen gehoor gege ven aan de oproep om illegale praktijken aan te geven bij de politie of de militairen Vele topfiguren uit leger, staat en bedrijfsle ven werden veroordeeld. Het was een gigan tische operatie die in een paar maanden tijd een heel ander gezicht gaf aan de Ghanese economie. De nieuwe president Limann kon in een schoongemaakt huis plaatsnemen. Zwarte markt Was er werkelijk zoveel veranderd of was alleen de gevel van het huis wat opgeknapt? Hoe ver reiken de resultaten van deze zoge naamde revolutie? Eigenlijk is de zwarte markt een niet weg te denken onderdeel van de naar westers voorbeeld georgani seerde Afrikaanse economie Zaken als cor ruptie en zwarte handel zijn zó diep gewor teld in de structuur van de Ghanese samen leving. dat die nooit helemaal uit te roeien zijn De spectaculaire afbraak van de Makola- markt in Accra, het bolwerk van de zwarte handel, was in wezen niet veel meer dan een symbolische actie. De invloedrijke markt vrouwen vinden wel weer een nieuwe plaats van waaruit ze hun handel kunnen organi seren. Rawlings heeft de mensen enthousi ast gemaakt en ze weer hoop gegeven op een betere toekomst. Maar het systeem zélf heeft hij niet veranderd. En dat betekent dat er geen enkele garantie is dat jde corrup tie binnenkort niet weer schrikbarende vor men gaat aannemen President Limann heeft op een erg moeilijk moment de touwtjes in handen gekregen De mensen hebben hoge verwachtingen van hem en nu lijkt het wel of zijn regering stil zit. Maar met het uitroeien van de corruptie zijn de economische problemen nog niet uit de wereld. Integendeel, ze komen duidelij ker aan het licht en ze zijn groter dan ooit. De Ghanese economie ls bankroet De bui tenlandse schulden worden geraamd op bij na een miljard gulden Het vertrouwen dat jlGhana altijd in het buitenland genoot is idoor de enorme achterstallige betalingen verdwenen. Sinds oktober weigeren banken en exporteurs om nog langer krediet te •verschaffen En dat Juist op het moment tdat het land buitenlandse fondsen harder nodig heeft dan ooit De agrarische en indu k triële produktie zijn hard achteruit ge g;aan. Vele fabrieken liggen plat omdat de essentiële onderdelen ontbreken. Het land heeft sterk geleden onder de olieboycot van Nigeria. Cement om huizen te bouwen is er niet. Daarnaast moet er ook nog steeds veel voedsel ingevoerd worden. Voor alles is bui tenlands kapitaal nodig. En dat terwijl de inkomsten uit de cacao-export voortdurend teruglopen Er is ook nog iets positiefs over de Ghanese economie te melden: het tempo van de inflatie, dat de laatste paar jaar tot ver over de honderd procent opliep, is meer dan gehalveerd. Ongetwijfeld is dit mede een gevolg van het instellen van gecontroleerde lage prijzen voor bijna alle artikelen. Li mann wil zich nu in eerste instantie richten op de landbouw als hoeksteen van de eco nomie. Om de produktie van exportgewas sen te bevorderen is de prijs die aan de boeren betaald wordt voor bij voorbeeld een zak cacaobonen verhoogd, ook al om de smokkel naar de buurlanden in te dammen. Verder is het transportprobleem niet meer zo nijpend nu er weer meer olie beschik baar is. Nieuwe kleren Wat het nog moeilijker maakt, ls dat de mensen zo graag snel resultaten zien Dit jaar hadden ze gehoopt met Kerstmis een goede maaltijd en een nieuw stel kleren te kunnen kopen, maar het zat er helaas niet in. Hebben ze nu voor niets zo hard meege holpen om de grote schoonmaak te doen slagen? Limann moet oppassen dat de onte vredenheid in het land niet weer de kop opsteekt. De Ghanezen zijn een ongeduldig volkje en na zoveel Jaren van toenemende ellende snakken ze naar verbetering. Be langrijk is de positie van Jerry Rawlings De meeste leden van de revolutionaire raad zijn na de machtsoverdracht naar het bui tenland gegaan, vooral naar Engeland om te werken aan de opbouw van een beter getraind leger. Rawlings ls echter ln Ghana gebleven en teruggekeerd naar de kazerne, maar zijn plaats is nu zeer onduidelijk Kort geleden werd bekend dat hij uit militaire dienst was ontslagen en dat er werd uitge keken naar een passende baan voor hem Wat kan de reden zijn voor deze krasse maatregel? Was Rawlings soms betrokken bij de mysterieuze bevrijding van vijf mill tairen uit de staatsgevangenis? Van deze mensen wordt gezegd dat ze vervolgens vermoord zouden zijn, omdat ze te veel wisten van de praktijken van de revolutio naire raad! Rawlings wordt nu dag en nacht tegen zijn vijanden beschermd door vier veiligheidsmensen of zijn het meer bewa kers? Rawlings blijft voor het Ghanese volk de held en bevrijder en president Limann zal zich eerst nog maar eens waar moeten maken. Het is zeer de vraag of hem dat zal lukken, gezien de ernstige crisis waarin zijn land verkeert. Een weinig benijdenswaardi ge positie, die ook niet veel goeds belpoft voor de stabiliteit voor deze eerste burgerre gering sinds lange tijd. Het zal een erg grote krachtsinspanning vergen om nu tijdig met de Juiste maatregelen te komen, zodat een nog veel minder gewenste ontwikkeling, zoals een nieuwe staatsgreep door het leger kan worden voorkomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7