Haagse inrichting in opspraak door nieuw onderzoek Peijster wil snel nazorg voor misdaadslachtoffers vrijdag^ zalerdagvoordeel &OMU<ook,fm7i</c/%onïreöitx<tobiecÜc*cfe(p?x)ffi/<eM& 50.- 119.- 'Te veel woningbouw maakt Haags centrum buitenwijk' Nieuwe poging verkeerschaos in Parkstraat op te heffen KORT NABEZORGING VAN DE KRANT KORT Haagse commissaris 'vraagt hulp kerken Heren pantalon 4.50 machine VD1550 29.75 Schommelstoel Het reisburo van Vroom Dreesmann. Daar hebt u alle keus! en koopavonden) DONDERDAG 3 JANUARI 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET H 6 Actiegroep hekelt experiment Bloemendaal Van een onzer verslaggevers DEN KAAG De patiënten die meewerken aan het depres sieproject dat op 1 januari in het Christelijk Psychiatrisch Centrum Bloemendaal in Den Haag ls gestart, worden onvol ledig voorgelicht over het experiment en krijgen bovendien kwalijke medicijnen toegediend. Dit zijn de voornaamste punten van kritiek van de actiegroep „Stop de biopsychia- trie" op de nieuwe behandelwijze van zwaar depressieve patiënten op de aldeling Biologische Psychiatrie van Bloe mendaal. Het depressieproject waarmee men onlangs op Bloemendaal aanving ls voor die groep patiënten opgezet die geen baat heeft gehad bij andere me thoden en medicijnen. Het gaat om 10 tot 30% van de opgenomen patiën ten die blijvend zwaar depressief zijn- Om enigszins inzicht te krijgen welke therapie bij een bepaalde patiënt zou kunnen helpen wil men op Bloemen daal eens systematisch nagaan hoe men reageert op bepaalde medica menten. Daarmee heeft men al enige zaken aangesneden waarop de actiegroep „Stop de Blopsychiatrie" felle kritiek heeft Allereerst vindt de actiegroep dat niet alle psycho-sociale metho den zijn uitgezocht, en gaat men nu uitgerekend de biologische behande lingsmethode onderzoeken. Naar de mening van de actiegroep liggen de meeste problemen niet in de biologi sche sfeer maar hebben zij veeleer een maatschappelijke oorzaak. Het tweede punt richt zich op het systematisch verzamelen van de ge gevens. Volgens de actiegroep wordt de patiënten een geheel ander beeld voorgespiegeld. In het basisprotocol, een soort behandelingsprogramma voor het depressieproject, wordt ge suggereerd dat men met dit onder zoek sneller „de juiste pil" voor de patiënt vindt dan met andere metho den. Dat is volgens de actiegroep geenszins gegarandeerd. Vooral om dat de weg naar die „Juiste pil" best wel eens erg lang kan zijn, en zelfs niet gevonden kan worden. Het protocol van het depressiepro ject spiegels het allemaal wat simpe ler voor. De patiënten worden uitge selecteerd. Zij moeten uitdrukkelijk hun toestemming geven voor het on derzoek. Daartoe krijgen zij het pro tocol te lezen. Geven zij die toestem ming, dan gaat de onderzoeksfase van twee weken in. In deze onder zoeksfase krijgt men een streng dieet, wordt het toedienen van medicijnen gestaakt en moet de patiënt allerlei tests ondergaan. Na afloop van de onderzoeksfase be landt de patiënt in de behandelings fase. Men start dan met het toedienen van zogenaamde anti-depressiva. Men krijgt twee weken achterelkaar een depressivum toegediend. Hep het desbetreffende depressivum niet dan gaat mén over op een volgende, deze weer tw^e weken en ga zo maar door. In totaal heeft men een pakket van 6 depressiva samengesteld. Vindt men na de Zesde nog „de pil" voor de patiënt niet, zo meldt het protocol, dan zijn er altijd nog alternatieven als het geven van een schildklierhor moon e.ö., helpt dat niet dan kunnen er altijd nog electroshocks gegeven worden. De actiegroep vindt dat het onder zoek dat geleid wordt door dr W. Nolen buiten alle proporties gaat. Volgens hen ls er geen sprake van vrijwilligheid, omdat de zwaar de pressieve patiënten geen keuze heb ben. Immers hebben zij alle andere depressiva geslikt zonder resultaat. Ook veizet men zich fel tegen de Voorzitter Kamer van Koophandel: DEN HAAG Als Den Haag zijn binnenstad afsluit voor kantoren en volbouwt met woningen, wordt het centrum één grote buitenwijk, die toevallig binnen de oude grachtengordel ligt. Deze mening verkondigde de voorzitter van de Haagse Kamer van Koophandel, drs. G. Brouwers, gisteren in zijn nieuwjaarsrede voor de Kamer. inhoud van het protocol wat betreft de voorlichting over de medicijnen. Over bijverschijnselen wordt niet ge rept in het protocol en ook niet over het feit dat verschillende medicijnen wegens hun gevaarlijke werking uit de roulatie zijn genomen. (MAO-rem- mers bijvoobeeld) Sommige van de beschreven medicij nen (de zes) hebben bijverschijnselen als leverbeschadiging, spierstoornis- sen, potentiestoornissen, en uitzon derlijk hoge bloeddruk. De rijksin spectie voor de volksgezondheid heeft echter (voorlopig) geen bezwaar tegen de experimenten van Bloemen daal. Een ander overkoepelend con troleorgaan, zoals men in het buiten land de ethische commissies kent, heeft men in Nederland niet. „Zijn wij bereid de stad te behouden door verandering te aanvaarden?", vroeg de voorzitter zich in dit ver band af. Hij benadrukte dat de resi dentie een op de toekomst gerichte stad moet worden, waar niet alleen wonen en welzijn, maar ook werken de aandacht krijgt. Den Haag moet een open stad zijn met een goed ver- keerscirfculatieplan dat doordringt tot aan de randen van de binnenstad, zo meeiide Brouwers, die daarbij een systeeni van parkeergarages onont beerlijk achtte. De voorzitter van de Haagse K. van K. maakte enquêtecijfers bekend vol gens welke het duidelijk mag zijn dat bij de grote en kleine ondernemingen als gehëel In de Haagse regio de geld- omzetten in 1979 reëel bij slechts 27 pet. van de ondernemingen zijn ge stegen. In 1978 was dat nog bij 33 procent het geval. Eenzelfde tendens was merkbaar in de bedrijfsresul taten. 1 Ten aanzien van de ongeveer gelijk gebleven werkloosheidscijfers in de Haagse regio wees drs. Brouwers op de toch grote vraag naar personeel. De Kamer gaat onderzoeken op wat voor manier vakonderwijs en om scholing kunnen worden verbeterd. De overheid handelt in dezen volgens hem te traag. Beknelling Voor het doorbreken van de „ruimte lijke beknelling" van het bedrijfsle ven in de Haagse regio bestaan vol gens de voorzitter van de K. van K. twee essentiële voorwaarden: nieuwe bedrijfsterreinen en een hoefijzer van wegen rond Den Haag. Over toezeg gingen dienaangaande uit Zoeter- meer is de Kamer tevreden maar de onzekerheid over nieuwe bedrijfs ruimten in de bouwlocatie Leidschen- dam-Nootdorp moet snel worden weggenomen. „Eenzelfde zweverigheid" als bij de gang van zaken bij de bedrijfsterrei nen constateerde Brouwers bij de tot standkoming van het „hoefijzer" van wegen rond Den Haag. Met name de snelle aanleg van de Verlengde Land- scheidingsweg en de Zoomseweg (Rijksweg 19) achtte hij van groot belang. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De afdeling Verkeer en Vervoer van de gemeente Den Haag zit behoorlijk in de knoop met de verkeersafwikkeling op het tracé tussen de Kneuterdijk en Plein 1813. In een nieuwe poging de onverbiddelijke opstoppingen die zich daar al weken voordoen te verhelpen, hebben nu de weggebruikers die uit de Parkstraat linksaf het Lange Voorhout op willen de kous op de kop gekregen. BIJ de enkele weken geleden ingestelde proef met de inwerkingstelling van de (volgens velen op die plek „vloekende") stoplichten op het kruispunt Parkstraat/Lange Voorhout, bleek al snel dat alle verkeersdeelnemers het wachten beu massaal door rood licht reden. De vertragingen van het openbaar vervoer Uepen op tot 5 A 6 minuten per rit en een normale oversteek voor voetgangers was een riskant waandenkbeeld. Een zenuwachtige analyse van de betrokken ambtenaren leerde dat een probleemlo2r verkeersafwikkeling, waarbij aan alle belanghebbenden tegemoet wordt gekomen, niet mogelijk is. Bij de beperkte mogelijkheden die men kon verzinnen is de keuze gevallen op de veilige oversteek voor de voetgangers en het vergroten van de doorstromingsmogelijkheden van het openbaar vervoer. Daartoe werd onder meer een linksafverbod ingesteld vanuit de Parkstraat richting Voorhout en is een vrije trambaan op de Alexanderstraat tussen Plein 1813 en de Mauritskade volgens de dienst een noodzaak. In de praktijk blijken de maatregelen al hier de overtreding van de verkeersmaatregelen nauwelijks in te dammen. Wellicht wat overmoedig geworden door het steeds weer nemen van de roodlichtbarrière aarzelen veel weggebruikers niet aan het eind van de Parkstraat gewoon links af te slaan. De curve wordt wel meestal iets gehaaster en in een wat vreemde bocht (dus gevaarlijker) genomen. Een ander deel van de weggebruikers meent nu, om een omweg te voorkomen, een afslag eerder de Kazernestraat te moeten nemen. Buiten het gegeven dat deze smalle straat niet op een grote verkeersstroom berekend is, betekent deze manoeuvre opnieuw in de Parkstraat een voorsorteer- en vertragingsprobleem. Na grote files, die vaak de gehele Parkstraat besloegen, besloot de gemeente enkele weken geleden reeds de opengestelde mogelijkheid om vanaf de Parkstraat linksaf de Mauritskade op te gaan, weer aan het verkeer te ontnemen. De verkeerspuzzel die het betrokken traject mede door het instellen van tweerichtingsverkeer op een deel avan de Mauritskade is geworden, is voor de deskundigen op het stadhuis kennelijk onoplosbaar. ADVERTENTIE Uw krant onverhoopt niet ontvangen? Als u voor 12 uur belt wordt de krant zo vlug mogelijk, maar in ieder geval dezelfde dag nog, bij u nabezorgd. In DEN HAAG, VOORBURG en RIJSWIJK kunt u bellen nummer 070-469445. In DELFT nummer 015-132519, b.g.g. 070-469445. Voor LEIDEN nummer 070-469445. SPEEL-IN In jeugdcen trum Don Bosco, Julialaantje 24 in Rijswijk wordt vandaag vfcn 11-16 uur een speel-in geor ganiseerd. Leeftijd van 6-15 jaar. Toegang: ƒ1,50. Brood meenemen. HEIER Toneelgroep The ater zal vanavond en morgen avond een voorstelling geven in het HOT-Theater, Oranje- buitensingel 20 in Den Haag. Gespeeld wordt Mensche heier van F. X. Koertz. Aanvang 20.30 uur. POPPRESENTATIE Vrijdag 4 januari vindt in het Paard van Troje, Prinsegracht 14 in Den Haag een concert avond plaats met als Thema: Poppresentatie. De avond wordt opgenomen door de VPRO en begint om 19 uur. Onder anderen zullen optre den: B.V.D., More, Charms en Brommers. Toegang gratis. OPERETTE Vanavond en morgenavond geeft de Hoofdstad Operette een uit voering van Die Csördósfürstin in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. Aanvang 20.30 CABARET In Theater in de Steeg, Westeinde 165 in Den Haag speelt Kabaret Uit de wind in de zon 4, 5, 11, 12 Jan. Het programma „Nederland 3". Aanvang 20.30 uur. Toegang: 9.-. CJP 5.-. JAZZ The Charlestown Jazzband speelt zaterdag 5 jan. op het nieuwjaarsconcert van Jazzclub Zoetermeer. Aan vang: 21.30 uur. Toegang: gra tis voor leden, introducés 6,-. Inlichtingen: tel. 079-310695- 310698. LONG Robert Long geeft zaterdag 5 jan. een voorstelling in de Kleine Schouwburg, Kar mozijnstraat 2 in Rijswijk. Naast Long werkt ook Leen Jongewaard aan het Program ma „Duidelijk zo?" mee. Aan vang: 20.15 uur. Toegang: 10 en 8 gulden; CJP 8 gulden. ADO/DVS De toneelvere niging ADO/DVS speelt zater dag 5 januari „Kasteel in Zwe den" van FranQOise Sagan in Diligentia, Lange Voorhout 5 in Den Haag. Aanvang: 20.15 uur. Aan het eind van de Parkstraat schromen vooral automobilisten zich niet het linksafverbod te negeren. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse politie hoopt dit jaar te ku- nen beginnen met de uitvoe ring van het plan slachtof fers van misdrijven te gaan begeleiden. Hoofdcommis saris Peijster heeft in zijn nieuwjaarstoespraak gezegd dat er binnenkort een des kundige bij het korps wordt aangesteld om de nazorg op poten te zetten. Het gaat om „geestelijke" hulp aan mis- daadslachtoffers, niet zozeer om het opheffen van mate riële schade. Peijster zei gisteren op de bijeen komst op het hoofdbureau dat juisfc de politie en vooral de recherche in de positie is om te bepalen of een slachtoffer van een misdrijf be hoefte heeft aan nazorg. Het plan voor het project staat overigens al op papier, het wordt uigevoerd in samenwerking met maatschappe lijk werkers van Humanitas, de Ne derlandse vereniging voor maat schappelijke dienstverlening. Ge hoopt wordt op de medewerking van vrijwilligers, die misdaadslachtoffers kunnen bezoe ken. De hoofdcommissaris meent dat vrijwillige hulpverleners van de kerken hierbij een belangrijke rol kunnen spelen. Hij wees er op dat er momenteel (officieel) door de politie geen aandacht wordt besteed ,aan mensen die door een misdrijf in moeilijkheden zijn geraakt. De aan-' dacht van de politie is te eenzijdig gericht op de dader van' het'mis drijf. Specialisten Er moet binnen het politieapparaat niet te veel worden' gespecialiseerd, zo drukte de hoofdcommissaris zijn korpsleden verder op het hart. Hij sprak over de rijk geschakeerde „klantenkring" van de politie. En om goed op die klantenkring in te kunnen spelen moeten volgens Peijster zoveel mogelijk politie ambtenaren een zo breed mogelijk takenpakket hebben. Zo moet met name de recherche de bestrijding van veel kleine crimina liteit overlaten aan de geünifor- Hoofdcommissaris dr. C. N. Peijster meerde diensten. Verder moet de ontwikkeling worden doorgezet waarin de recherche niet meer al léén vanaf het hoofdbureau werkt, maar ook in kleine teams op politie posten in de wijken. Gebleken is dat het aantal aangiften van „klei ne" misdrijven, zoals diefstallen uit auto's, vernielingen en winkeldief stallen is toegenomen sinds er in het voorjaar van 1979 recherche teams op districtsbureaus (en niet alleen op het hoofdbureau) ontvan kelijk zijn voor aangifte van dit soort misdrijven. „De betere bereik baarheid van de recherche heeft een grotere aangiftebereidheid tot ge volg gehad", aldus Peijster. De centrale recherche eenheden op het hoofdbureau zullen zich alleen bezig moeten gaan houden met de zware, georganiseerde criminaliteit, de „witteboordencriminaliteit" en met delicten die ook buiten Den Haag gevolgen hebben. Het bekende Schutters veld corduroy (83% ka- ,V\ toen/17% pol.) Sportief model met twee zakken en achterzak met knoop- sluiting. Kunststof wandkasten Wit met bruin/beige deur, Ophangaarni- tuur en verstelbare legplank. 100 cm (2-deurs) 95.- 50 cm(1-deurs] M, Plastic boterham zakjes In groot-verpakking van 500 stuks sterke 400 Watt motor 13 mm boor- houder links en rechts draaiend regelbaar toerental van 0 - 25501 p.m. radio-TV ontstoord dubbel geïsoleerd passend vooralle hulpstukken van Vendex, Bosch. AEG ifl^A 1 jaar schriftelijke garantie! |Qy Plafondplaat met 3 spots Verstelbaar in alle richtingen. Voor 60 Watt lampen. Wit. bruin of beige Wit lakenflanel 100% katoen. Nil voordelig lakens maken. 240 cm 10.- 180 cm 7.50- .A 150 cm p.m.Oadv Originele "Colonial Style". In sfeervol bruin gebeitst beukehout. Stevig en uitstekend afgewerkt. Voor elk interieur! VROOIVm DREESM ANN ook geldig op de plaatselijke koopavond 7! Het reisburo van Vroom Dreesmann werkt samen met zo'n 60 reisorganisaties. Alle reizen uit al die programma's kunt u bij ons boeken. Waarbij u mag rekenen op vakkundige service. Het reisburo van Vroom Dreesmann heeft dan ook de reis die u zoekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6