Kinderspelen op tegels plezierige plaatjes-show f wm —.m Heiligen op de klei te mager in beeld Loopbaan theaterbouwer ir B. Bijvoet ontvoltooid De betere teksten staan in VPRO-Jaarboek Darmstadt herstelt zijn Hochzeitsturm Princessehof beveiligt collecties tegen wateroverlast r Ledenverlies VARA en VPRO DONDERDAG 3 JANUARI 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET 4 door Tyme Valk LEEUWARDEN De tegelcollectie van museum Het Princessehof is bij de liefhebbers uit het hele land zeer goed bekend en ook vanuit het buitenland ondervindt de collectie grote belangstelling. Naast de trots van het museum, de verzameling keramiek uit Zuid-Oost Azië, is de tegelcollectie de tweede pijler waarop zijn roem gebaseerd is. De tegels, voor een groot deel beho rend tot de befaamde Achterbergh- collectie, hepen een jaar geleden plot seling gevaar, omdat de tegelkelders niet bestand bleken te zijn tegen de hoge grondwaterstand Een aantal lijsten waarin de tableaus gevat zijn. bleek al aangetast door het vocht Het eerst werden de afdelingen van de Spaanse en Perzische tegels geslo ten en na enig onderzoek moesten ook de andere ruimten die vroeger gebruikt werden voor wijnopslag slui ten De tegels werden overgebracht naar veiliger plekken en in de lente werd onderzocht hoe de kelder en de daarin weer herplaatste tegelverza meling in de toekomst beveiligd zou den kunnen worden. Plannen om met tegelwerk of zelfs met een halfsteens gemetselde bin nenmuur een goede ventilatie te be werkstelligen behoefden niet te wor den uitgevoerd. Het zouden niet al leen zeer kostbare werkzaamheden geworden zijn. maar ze zouden het karakter van de kelders ook ingrij pend wijzigen. Gedurende de afgelo pen zomer, die toch beslist niet droog genoemd kan worden, bleken de mu ren na schoning van de putten en rioleringen rond de kelders geen doorslag meer vertonen. Thans moe ten de muren die van vocht verzadigd waren nog goed doordrogen en de collectie waarvan verschillende ta bleaus nieuw raam- en lijstwerk krij gen zal waarschijnlijk tegen de zomer in oude glorie te bezoeken zijn. Tot 14 januari is er in Het Princesse hof een tentoonstelling die de tegel liefhebbers geheel zal kunnen bevre digen. „Kinderspelen op tegels" is een tegelshow die samengesteld is in het tegelmuseum It Noflik Sté te Ot- terlo door Jan Pluis met medewer king van Minze van den Akker en Ger de Ree. Een dooT hen samengesteld boek met hetzelfde onderwerp ver scheen bij Van Gorcum te Assen en de tentoonstelling, die ook naar Ham burg en Kopenhagen gereisd is. vormt de presentatie van realia bij het verschijnen van de studie. Het is dan ook een studietentoonstelling die 90 van de 96 door de onderzoekers ontdekte kinderspelen keurig inven tariseert. Er wordt overigens niet al leen aandacht aan het onderwerp ge schonken, maar ook de verschillende producenten, de soorten hoek- en randdecoraties en de variaties in kleur worden behandeld. Bij de vele typen van verbeelde kin derspelen is steeds gezocht naar de prentvoorbeelden die de plateelschil ders moeten hebben gebruikt. Bij het onderzoek bleek dat de vroegste prentvoorbeelden van jonger datum zijn dan de al in tegelwanden met zogenoemde „menstegels" toegepas te tegels met kinderen. Men is er dan ook op grond van overeenkomsten van uitgegaan dat er prenten met kindertegels moeten hebben bestaan die aan de ons thans bekende vooraf gaan. Het speelse thema staat er overigens wel borg voor dat de vele honderden nummers tellende tentoonstelling met de tientallen prentvoorbeelden met plezier kunnen worden bekeken. Op deze uitgebreide plaatjes-show wordt duidelijk dat zelfs zo'n beperkt thema als „kinderspelen" een enorme rijkdom aan ambachtelijke, artistie ke en decoratieve varianten herbergt. Bovendien biedt de tentoonstelling een cultuurhistorisch beeld van het kinderspel; een aardige afsluiting van het jaar van het kind. Tot 14 januari, geopend op maandag tot en met zaterdag van 10-17 uur, op zondag van 14-17 uur. Twee 19e eeuwse tegels met hoepels en windmolens als kinderspel letje. De boekversiering is het befaamde spinnekopje dat ook in de vorige eeuw nog algemeen werd toegepast. .--f" Het meest bekende kunstenaarshuis. dat van Peter Behrens, kwam er on aangetast door heen Verschillende kunstcnaarshuizen die ontworpen waren door Joseph Maria Olbrich wa ren zo beschadigd dat ze gesloopt fsten worden, andere werden ïn- Dend gewijzigd, maar er zijn ook fiers die behouden bleven. De ten- ^ïstelltngsgebouwen. het Ernst wig Haus. dat in 1901 gebouwd I voor een eerste grote tentoon stelling van toegepaste kunst en de kunstgalerie ln 1907 ontworpen voor Speciaal vandaag Een oude liefde (Love among the Ruins). Amerikaan- te speelfilm uit 1974 van regis seur George Cukor met ln de hoofdrollen Kathcrine Hep burn en Laurence Olivier. Het verhaal gaat over twee oudere mensen die heel vroeger een stormachtige liefdesrelatie hadden en elkaar nu weer ont moeten. Ned. I 19.55 uur Meneer Mature. Nederland se Komedie naar het blijspel van de Franse schrijver Clau de Magnier. In de hoofdrollen: Piet Romer. Kitty Jansen en André van den Heuvel. Piet Romer dringt tich bij de fami lie in en is moeilijk de deur uit te krijgen. Ned. 2 20.27 uur Het Archief. Documentaire van Kees Hin en K. Schippers over wat er schuil gaat op stof fige zolders en in vergeelde papieren. Ned 2 21.55 uur door Tyme Valk Ernst Ludwig van flessen liet ter gelegenheid van zijn huwelijk iir 1907 door de Weense bouwmeester dit kolossale profane monument oprichten, de Hochzeitsturm. Van onze kunstredactie DARMSTADT De kunstenaarskolonie die omstreeks de laatste eeuwwisseling nabij Darmstadt in West-Duitsland op de Mathildenhöhe werd gesticht, is wellicht het laatste grote kunstproject in Europa dat onder vorstelijke patronage ont stond. De Eerste Wereldoorlog zou de monarchale verhoudin gen definitief wijzigen. Gedurende deze oorlog bleef de kun- stenaarswijk onbeschadigd, in de Tweede Wereldoorlog werd de stad zwaar gebombardeerd en ook de Mathildenhöhe werd getroffen. permanente expositie van de produk- ten van de koionle bleven eveneens onbeschadigd. De zogenaamde Hochzeitsturm vormt sinds 1907 de bekroning van de heuvel Hij is evenals de tentoonstel lingsgebouwen ontworpen door Ol brich Deze architect, afkomstig uit Wenen en daar de briljantste leerling van de meester van de Weense Sez- ssion Otto Wagner was door vorst Enrst Ludwig van Hessen en bij de Rijn speciaal naar Darmstadt geroe pen om de leiding bij de ontwikkeling van het kunstcentrum op zich te ne men Toen de vorst in 1907 Eleonore van Solms-Lich huwde, zorgde Ol brich voor het kolossale profane mo nument: de Hochzeitsturm De toren die met zijn vljf-vlngerige bekroning het symbool van Darm stadt geworden is. ziet er nog steeds patent uit. maar dat is schijn Van binnen is het bouwwerk zo zwaar verwaarloosd dat er nu plannen zijn gemaakt om het te renoveren Een tot anderhalf miljoen mark zal de op knapbeurt gaan kosten, een flink be drag voor een vorstelijk monument en voor een laat hoogtepunt uit de decoratieve stijl van het fin de siècle. MEERVAART Het mimethea- ter Termiek treedt vrijdagavond op in het Amsterdamse vrijetijdscen- trum De Meervaart aan het Osdorp plein met „De groene weduwe, een futuristische streekroman Aanvang 21 uur. toegangsprijs negen gulden. MUZIEK TOTAAL Het Am sterdams muzikantencollectief Het Muziek Totaal laat vrijdag vanaf 21 uur Roemers Kluwe optreden in het Roothaanhuis. Rozengracht 133. Toe gangsprijs 3,50 gulden GRONINGEN Als ik een tentoonstelling van kunst ga bezoeken wil ik echte kunst bekijken. Bij presentaties van bouwkunst voel ik me als kijker dan ook meestal te kort gedaan, alhoewel wat ontwerpschetsen en bestektekeningen al iets vergoeden. Toch moeten bouwkunstige werken in hun omgeving genoten worden. Zo heb ik het ook met andere onroerende kunstwerken. De tentoonstelling „Heiligen op de klei" in de expositiekelder van het kunsthistorisch Instituut in Gronin gen behandelt met reproducties in foto's, dia's en een videoband muur schilderingen die in de kerken van de noordelijke provincies aangetroffen kunnen worden. De schilderingen kunnen natuurlijk niet op de tentoonstelling aanwezig zijn; het gaat ook niet om de schilde ringen. maar om de voorstellingen die ze bieden: de heiligen. De heiligen worden kunstmatig behandeld in de iconografische studietentoonstelling; er is niets van de kiel te proeven bij de beschriving en rubricering van de vereerde mannen en vrouwen. De evangelisten Mattheüs, Marcus, Lu cas en Johannes, de kerkvaders Am- brosius, Augustinus, Hieronymus en Gregorius, de apostelen Andreas. Paulus en Petrus, de noodhelpers Christoffel. Rochus en Sebastlaan en andere heiligen zijn op de tentoon stelling gegroepeerd, nadat het ver schijnsel „heiligen" en de verschillen de manieren van verbeelden van de heilige mannen en vrouwen zijn be handeld. De graad van populariteit in het noorden wordt tevens aangege ven. Vanzelfsprekend komen de evangelisten met hun symbolen veel vuldig voor, maar ook Martinus, Ni- colaas en de inmiddels uit de gemeen schap der heiligen gestote Christop- horus waren zeer geliefd ln Friesland en Groningen. Aan de toepassing van de verbeeldin gen, de muurschilderingen, wordt weinig aandacht geschonken. Daar door kan het voorkomen dat de teke ningen die de historicus Andreae te gen het einde van de vorige eeuw van de schilderingen in de kerk van zijn woonplaats maakte, op de tentoon- en de nu opgehangen panelen niet in een boekje met wat royaler toelich tingen kunnen worden gebundeld. De tentoonstelling zoals die nu in Gro ningen te bezoeken Is, is te mager voor de Ingewijden én de liefhebbers. De vele duizenden leden van de ker- kenstichtlngen in het noorden en de andere „kerkenpadgangers" worden op geen enkele manier tegemoet ge- VROUWENFILMS Het Amster damse Filmhuis houdt tot en met 30 januari een vrouwenfilmfestival. Op maandag en dinsdag worden de films vertoond in Akhnaton, Nieuwe Zijds Kolk 25. op woensdag, donderdag, vrijdag en zaterdag in Oktopus, Kei zersgracht 138. Mannen zijn alleen welkom op dinsdag en donderdag. Programma-informatie 020-263607. stelling niet als reconstructies aange geven zijn en dat de muurschilderin gen ontbreken, die dezelfde Andreae in de Jacobijnerkerk te Leeuwarden natekende, hoewel de heiligen daar bij de restauratie van vier jaar gele den aandachtig gedocumenteerd werden. Zo zijn er nog enkele schoon heidsfoutjes. Op de videoband wordt de restaura tie en conservering van de muurschil deringen in de Hippolytuskerk te Middelstum (Gr.) getoond. Ook deze schilderingen kwamen een eeuw gele den voor het eerst weer aan het licht. Ze werden opnieuw met witkalk afge dekt en pas een jaar geleden werd begonnen met de restauratie. Enige aandacht is er ook voor een stijlver gelijking met heillgenvoorstelllngen in de aangrenzende Duitse gebieden. De iconografische inleiding die de tentoonstelling is, zal uitstekend in de betreffende kerken kunnen wor den gebruikt, maar dan zie ik niet in waarom de audiovisuele presentaties niet zelfstandig kunnen rondreizen' HILVERSUM (ANP) De VARA en de VPRO hebben in 1979 als enige omroepen ledenverlies moeten boe ken. De VARA daalde van 544.770 eind 1978 naar 537.635, een verlies dus van 7.135 leden. komen in hun reislust. De iconogra- fen hebben het reis- en plaatsbe schrijvend element geheel achterwe ge gelaten. Tot 11 januari in het Kunsthisto risch Instituut te Groningen Oude Boteringestraat 81, dagelijks van 12 tot 17 uur. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De loopbaan van de architect Ir Bernard Bijvoet ls onvoltooid geëindigd. Naar gisteren Das bekend werd, ls Bijvoet op 27 december- gestorven, terwijl de teke ningen voor zijn laatste en ongetwij feld grootste bouwopdracht het com binatieplan voor een stadhuis en een operatheater ln Amsterdam nog lang niet klaar zijn. Bijvoet, die al enige tijd ziek was, vierde op 14 december nog zijn negentigste verjaardag. Bernard Bijvoet studeerde ln 1913 af in Delft als bouwkundig ingenieur, waarna hij voor verscheidene archi tectenbureaus werkte. In 1918 won De VPRO raakte het afgelopen Jaar 7.162 leden kwijt, waarmee het ver- r-l loop van 1978, toen deze omroep als Ml 111 CO IN DO Ml SI enige ledenverlies boekte, werd voortgezet De VPRO had eind 1979 UGUtSCN (o2 IclGH nog 186.485 leden, nog genoeg voor de v nieuwe drempel van 150.000 voor de OVGNGUGn C-status. Verreweg de grootste omroep bleef de AVRO, die dankzij een winst van bijna 20.000 leden weer voor het eerst sinds 1975 de 800.000 grens over schreef: 804.494 leden. Het record aantal AVRO-leden staat overigens nog op 1970 met ruim 847.000. De andere A-omroepen boekten ook allemaal winst. De NCRV. die begin september feest vierde bij het inhalen van het 500.000ste ldd, eindigde 1979 op 521.625 leden, de KRO met een winst van ruim 5.600 op 609.789 leden en de TROS, de enige omroep die niet de exacte computercijfers van 31 de cember opgeeft maar een schatting maakt van de situatie op 1 januari, met een winst van 10.000 op ruim 740.000 leden. PALM DESERT (UPI) Adolph Deutsch, die veel bekendheid kreeg als de componist van filmmuziek voor „Annie get your gun", „Seven brides for seven brothers" en „Okla homa". is dinsdag op 82-Jarlge leef tijd in Palm Desert in de Amerikaan se staat Californië, overleden. De in 1907 in Londen geboren compo nist-dirigent-arrangeur kwam in 1910 naar de Verenigde Staten waar hij tien Jaar later Amerikaans staatsbur ger werd. Hij was muzikaal leider en arrangeur van verscheidene musicals op Broadway. Hij werkte drie seizoe nen met het orkest van Paul White- man alvorens naar Hollywood te ver huizen om achtergrondmuziek voor films te schrijven. hij een eerste prijs met zijn ontwerp voor een nieuwe Rijksacademie voor beeldende kunsten in Amsterdam. Van 1920 tot '24 werkte hij aan de uitvoering van zijn bekroonde plan, dat echter nooit is gerealiseerd. On der leiding van prof. Roland Holst werd de huidige Rijksacademie aan de Stadhouderskade opgeknapt. Van 1926 af tot na de oorlog woonde en werkte Bernard Bijvoet in Frank rijk, waar hij vooral naam verwierf (samen met de Fransman Chareau) met het „maison de verre", een woon huis dat geheel in staal en glas is gebouwd. In zijn Franse jaren ont wierp hij ook het Hilversumse hotel Gooiland. Bijvoets naam ls na de oorlog in Nederland vooral bekend gebleven door zijn schouwburgontwerpen. Hij ls de man van de theaters in Heerlen, Tilburg, Nijmegen en Apeldoorn. In 1956 kreeg Bijvoet de opdracht een operatheater in Amsterdam te bou wen. dat volgens de eerste plannen op het Frederiksplein zou komen en la ter aan de Ferdinand Bolstraat. Be gin vorig jaar werd er weer een nieu we bouwplaats aangewezen voor het theater waaraan hij zo'n 23 jaar heeft gewerkt. Nu moet het op het Water- looplein komen te staan samen met het stadhuis waarop Amsterdam ook al zeer lang op wacht. Hoewel het voor Bijvoet niet makke lijk zal zijn geweest om dit combina tieplan te aanvaarden, heeft hij met zijn 75-jarige compagnon prof. G. Holt, eieren voor zijn geld gekozen. Er was zo goed als geen hoop meer dat het kabinet snel met geld over de brug zou komen voor de afzonderlijke bouwplannen voor stadhuis en opera. Er zijn architecten die zeggen dat Bijvoet, Holt en stadhuisarchitect Bernard Bijvoet Holzbauer zich ongeloofwaardig heb ben gemaakt door hun oorspronkelij ke ontwerpen te laten vallen voor het combinatieproject. Maar je kunt ook zeggen dat ze moed hebben getoond door deze moeilijke opdracht te aan vaarden, wetende hoe kwetsbaar de omgeving van het Waterlooplein is. door Jan van Galen HILVERSUM Het afgelo pen televisie-jaar was niet be ter dan het jaar daarvoor en zal naar we gevoegelijk mo gen aannemen niet slechter zijn dan 1980. Kortom er ver andert niets op de tv. De eni ge omroepen die zo nu en dan nog iets bruikbaars stoppen in de gigantische hoeveelheid rommel die over de kijker wordt uitgestort zijn de VARA. IKON en de VPRO Ook in 1979 was het juist de laatst genoemde die zich onderscheidde door het vervaardigen van positief- afwijkende tv- en radioprodukten. De weinigen die iets zinnigs te melden hadden het afgelopen Jaar. deden dat vaak voor de VPRO-microfoon. Op die manier ontstond er enig tegen wicht in omroepland waar brallers en schijnheiligen bijna alle zendtijd vullen. Uitgeverij Thomas Rap is een soort gelijke mening toegedaan want zij heeft de VPRO-medewerkers Ad Kooyman en Rogier Proper de op dracht gegeven de naar hun idee Inte ressantste voor tv en radio uitgespro ken teksten te bundelen. Het boekje heet „VPRO-Jaarboek. de beste tek sten van het seizoen '78-'79. Het is een alleraardigst werkje gewor den, omdat de lezer een overzicht krijgt van het reilen en zeilen van de VPRO in deze periode. Het moet voor de samenstellers een haast ondoen lijk karwei zijn geweest al die teksten weer boven tafel te krijgen. Buitenstaanders In het jaarboek staan ook meningen van buitenstaanders. Zo is een kritiek van Maarten 't Hart opgenomen over de Grand Gala van de Emancipatie die eind '78 werd uitgezonden. Een volledig uit de hand gelopen discus sie tussen vijf leden van het forum en een totaal verdeelde zaal. Hoe men ook over het verloop van het pro gramma dacht, het was door recht streekse uitzending televisie op zijn best. Een radioprogramma dat uitge breid wordt doorgelicht is „Willem de Ridder fluistert GOD". In een nach tuitzending roept De Ridder wakend Nederland op om in de auto te stap pen en Het Licht te volgen. Gevolg: geweldige opstoppingen bij Woudri- chem waar de rit eindigt. Er zijn zesduizend mensen op de been. De WD stelt een week later Kamervra gen over het gebeurde. Koot en Bie Veel genot beleefden een boel kijkers aan de bewakingsdienst van het Sim plistisch Verbond van Koot en Bie die meldde dat strijden tegen het negatief simplisme nagenoeg niets had opgeleverd. Koot en Bie besloten niet meer te vechten tegen het Slech te maar het Goede te Bewaken. Wat zeer de moeite van het nalezen waard ls, is de discussie die de VPRO uit zond tussen de Duitse studentenlei ders uit het „revolutiejaar '68 Rudi Dutschke (vorige week overleed hij) en Daniel Cohn-Bendit en medewer ker van het blad Die Welt Matthias Walden en hoogleraar in de politico logie Kurt Sontheimer. Grote flop Ook het gesprek van Hans Verhagen met mevrouw Rost van Tonningen in de eerste aflevering van de praatshow Verhagencadabra ontbreekt niet. In die uitzending doet de vrouw van de door de nazi's benoemde president van de Nederlandse Bank bizarre uit spraken over de Tweede Wereldoor log en de misdaden van de nazi's. Ze zegt onder meer: „Ik ben ervan over tuigd dat de gedachtengang van Hit- Ier uitstekend was. In de toekomst zal hij zeker als een heel groot man ge zien worden, die ver voor zijn tijd heeft geleefd." Verontwaardigde re acties bleven natuurlijk niet uit. Wat niet in het Jaarboek staat is dat de praatshows van Verhagen uiteinde lijk een grote flop werden en van het scherm werden geveegd. Kom rij Er worden wel meer mislukkingen verzwegen. De samenstellers zullen ongetwijfeld ter verdediging aanvoe ren dat die programma's niet echt interessant waren, want anders wa ren ze wel gehandhaafd. Het Jaar boek is hier en daar ook heel ko misch, vooral wanneer het de beleve nissen van Koot en Bie betreft: wie herinnert zich niet de strijd tegen mr. Onno van der Panne, het interim- pakkethoofd van de VPRO? Raak zijn ook de opmerkingen van Gerrit Komrij over het omroepbestel. Dat geldt zeker ook voor de columns van Jan Blokker. Het vervelende daarvan is echter dat je die kritieken tegen woordig overal in kunt lezen: de VPRO-gids, het boekje Afscheid van televisieland en nu weer het Jaar boek. Het wachten is nu nog op de tv- rubriek „Jan Blokker leest voor uit eigen werk." Verder ontbreken de boze brieven natuurlijk niet („poep en pies-omroep") en interviewde Jan Donkers de Amerikaanse tekst schrijver Norman Lear Aan Lear heeft de VPRO veel te danken. Hij is ondermeer de geestelijke vader van de serie 'All in the family". Het VPRO-Jaarboek Is samengesteld door Ad Kooyman en Rogier Proper, kost 16.50 telt 216 pagina s en wordt uitgegeven door Erven Thomas Rap.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4