Brand in Rotterdam kost tien mensen het leven Melkrijders houden werkonderbreking 'Progressief energietarief kan besparing aanmoedigen' Lubbers 'politicus van het jaar' Hans Gruijters eerste burgemeester Lelystad 'Bewoners als ratten in de val' Straf bevestigd voor militair Landdrost installeert oud-minister melkunie Gesprek over meer geld vastgelopen Neveda wol Royale voorsprong op Van Agt Rita DONDERDAG 3 JANUARI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET H S Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Bij een brand in de Oleanderstraat in de Rotterdamse wijk Bloemhof zijn gistermorgen waarschijnlijk elf mensen om het leven gekomen. Het lichaam van een van de slachtoffers was gisteravond nog niet geborgen. Vier van de slachtoffers waren volwassenen, de anderen kinderen. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De bewoners van het uit 1900 date rende bouwvallige pand dat in een dicht bevolkte stadswijk staat, zijn volledig verrast door het vuur. Bo vendien zaten zij als ratten in de val.doordat vrijwelalle vluchtwegen waren geblokkeerd met meubilair. Voor de meeste ramen en deuren wa ren meubelstukken neergezet en daardoor was de kans op een snelle vlucht via de ramen bijvoorbaat ver keken, aldus brandweercommandant F. Klouwens. Ook de Rotterdamse brandweer, die drie minuten na de eerste brandmel ding aanwezig was, kon daardoor geen snelle reddingsactie meer onder nemen. Maar volgens Klouwens was er 'ook geen redden meer aan'. „Toen we arriveerden stond het pand al in lichterlaaie. Ook al zouden we eerder zijn gewaarschuwd, dan nog hadden we waarschijnlik niets meer kunnen doen." Volgens de brandweercom- mandaant had het vuur vrij spel, door de aanwezigheid van het vele hout, dat in dit soort oude panden is verwerkt. „De hitte was enorm. Een of twee ademteugen van een dergelij ke hete lucht vol verbrandingsgassen zijn in feite al dodelijk." Dakpannen Twee daklozen na de brand: de tweejarige Natasja Oosterwolde met haar vader. Zij kregen tijde lijk onderdak bij een buur vrouw. kon alleen een zestienjarige zuster van de heer Oosterwolde nog aan de vuurzee ontsnappen. De overige be woners van de tweede verdieping De brand is naar alle waarschijnlijk heid op de benedenverdieping ont staan. Via het open trappenhuis kon het vuur zich in ijltempo uitbreiden naar de hoger gelegen verdiepingen. Toen de brand rond twee uur 's nachts ontdekt werd door één van de buren, stond de benedenetage al in lichterlaaie en was het vuur ook al overgeslagen naar de eeste en tweede verdieping. De buurman slaagde erin. de bewoner van de eerste etage, de heer A. R. Oosterwolde, met zijn vrouw, een tweejarig dochtertje en een neef die er logeerde, tijdig te alarmeren. Van de tweede verdieping' DEN HAAG (ANP) De 21-jarige reserve-korporaal Van der H., die in het Duitse Seedorf in juli van het vorig jaar met een legertank een woonhuis en het plaatselijk gemeen tehuis ramde, is gisteren door het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan één voor waardelijk. Hiermee bevestigde het Hof de straf van een Mobiele Krijgs raad, waarvan de inmiddels afgekeur de militair het onvoorwaardelijke ge deelte al heeft uitgezeten. LELYSTAD (ANP) Landdrost Lammers van Lelystad heeft gistermiddag de nieuwe en eerste burgemeester van Lelystad, de D'66-er en oud-minister Hans Gruijters geïnstalleerd. Lam mere blijft landdrost maar beperkt zijn werkterrein vanaf nu tot zuidelijk Flevoland (Almere en Zeewolde). De nieuwe burgemeester van Le lystad, Hans Gruijters, wordt ge lukgewenst door staatssecreta ris Koning. In het midden minis ter Wiegel, rechts oud-staatsse cretaris Schaefer. - I. i •m allen familieleden van Oosterwolde kwamen om in de vlammen. Pogin gen om hen via het dak te redden, mislukten omdat de dakpannen beij zeld waren. De slachtoffers zijn: de heer W. A. Slabbekoorn (53 jaar), die de bene denverdieping bewoonde, mevrouw A. A. Oosterwolde (51). mevrouw N. W. Liefde-Oosterwolde (31), en hear twee zoons van zes en twaalf jaar alsmede haar twee dochters van acht en veertien jaar, mevrouw L. Ooster wolde (23) en haar twee dochters van vier en zes jaar en tenslotte de achtja rige M. Kencwiel, een neefje van de familie Oosterwolde uit Amsterdam. Overvol Volgens de politie was het pand over vol, omdat een aantal loges in huis was in verband met de Nieuwjaars viering. De woning is tot de grond toe afgebrand. De brand is volgens brandweercom mandant Klouwens één van de ergste die Rotterdam in de afgelopen jaren heeft meegemaakt. Ongeveer acht jaar geleden eiste een brand zeven slachtoffers. Dat was bij de werf RDM waar brand uitbrak op het loge mentsschip „Jan Elshout". Volgens de brandweercommandant kunnen moeilijk maatregelen worden getroffen om een brand als die van gisteren in Rotterdam te voorkomen. „Zolang er oude stadswijken bestaan met oude panden waarin ontzettend veel hout zit verwerkt, blijft de kans op dit soort felle branden altijd aan wezig," aldus Klouwens. De chauffeurs van CMC-melk centrale in Amsterdam bij hun vrachtwagens. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De melkrijders van het distributiecentrum van de CMC-Melkunie in Amsterdam hebben gistermorgen het werk voor enkele uren onderbroken om hun looneisen kracht bij te zetten. De melkwagens die 's morens om vijf uur moesten uitrijden, vertrokken pas om negen uur. nachtritten wel te rijden. Het besluit om de acties niet te verscherpen viel nadat de directie had toegezegd de komende drie dagen in het kader van het functieclassificatieonderzoek in de zuivelindustrie een versneld on derzoek te laten instellen naar de functies van de driehonderd melkrij ders. Op 24 juli van het vorige jaar stapte Van der H. in Seedorf rond midder nacht in een Leopard-tank en begaf zich daarmee naar het huis van zijn geliefde. Hij was woedend op haar stiefvader,-omdat deze haar de om gang met de Nederlandse militair on mogelijk had gemaakt. Volgens een psychiatrisch rapport verkeerde Van der H. op de bewuste avond in een „pathologische alcohol roes". Tegen hem was in hoger beroep acht maanden, waarvan twee voor waardelijk, geëist. Na het overleg tussen de directie van FNV, dat gisteravond werd gehou- CMC-Melkunie en de voedingsbond den, besloten de melkrijders om de De conclusies van dit onderzoek, dat DEN HAAG (ANP) De algemene energieraad. die de regering adviseert voor haar energiebeleid, vindt dat een hogere prijs voor het gebruik van energie boven een bepaalde norm (een progressief tarief) een extra aansporing zou kunnen zijn voor energiebesparing door huishoudingen. Een progressief tarief zou tevens tot gevolg hebben, dat een prijsstijging als gevolg van toenemende schaarste in mindere mate wordt afgewenteld op spaarzame verbruikers. De energieraad zegt dit in een advies, uitgebracht naar aanleiding van de nota over het energiebeleid, die de regering enige weken geleden naar de Tweede Kamer heeft gezonden. De raad heeft zich verdiept in de vraag, of het wenselijk is verbruikers van relatief veel energie in de huis houdelijke sector tot een meer dan evenredige besparing aan te zetten. De raad is nog niet tot een definitief advies over het al of niet wenselijk zijn van het invoeren van progressie ve energietarieven gekomen, onder meer omdat hij eerst nog een pas uitgebracht rapport over deze mate rie van het Nederlands economisch instituut in Rotterdam wil bestude ren. Twee leden van de raad zien nu reeds dusdanige complicaties optre den bij het verwezenlijken van pro gressieve tarieven, dat zij ernstig twijfelen aan de uitvoerbaarheid er van. Andere leden menen dat eventu ele onrechtvaardigheden van een pro gressief tarief op de een of andere manier kunnen worden gecompen seerd. Olie De Nederlandse afhankelijkheid van olie moet volgens de algemene ener gieraad onverwijld worden terugge drongen. De huidige aardgasbaten moeten daarbij een essentiële rol spe len. Meer dan tot nu toe moet geld van de aardgasbaten worden besteed aan het versterken en ombuigen van de structuur van onze energievoorzie ning en ons energieverbruik. Het geld moet meer dan tot nu toe worden gebruikt voor subsidies, die leiden tot energiebesparing. De raad vindt ook, dat de overheid te zuinig is als zij, zoals zij in de nota energiebeleid heeft aangekondigd, met een bedrag, oplopend tot zeshon derd miljoen gulden per jaar, wil bij dragen aan de Investeringen voor energiebesparing en -diversificatie Er kan wel meer geld beschikbaar worden gesteld als men in aanmer king neemt, dat de aardgasbaten van de overheid oplopen van thans onge veer elf miljard gulden per Jaar tot ongeveer veertien miljard gulden per jaar in de Jaren 1982/ 83, alvorens zij zullen beginnen af te nemen door een teruglopende export van aardgas. Reservevoorraad De energieraad beveelt verder aan te overwegen om voor het verbeteren van de structuur van onze energie voorziening met overheidsgeld deel nemen aan oüe-, kolen- en gaswin ning in heh buitenland. De regering zou ook eens moeten nagaan of het wenselijk is onze reserve voorraden olie en kolen te op te stellen en een energiefonds te stichten om tegen gunstige voorwaarden kapitaal be schikbaar te stellen ten behoeve van industriële besparingsinvesteringen. Ten slotte bepleit de raad na te gaan of er niet dwingende maatregelen moeten worden genomen voor een tijdige aanpassing van de industriële structuur in bepaalde sectoren en ombuigingen van de bestedingen van de huishoudingen ten gunste van energiebesparende apparatuur en voorzieningen. wordt uitgevoerd door deskundigen van CMC en van de voedingsbond FNV. moeten volgende week dinsdag gereed zijn. Vanochtend vergaderen de melkrij ders opnieuw voordat ze uitrijden, zodat de melk enkele uren later dan normaal bij de winkelbedrijven wordt bezorgd. Inzet van het conflict is een door de melkrijders gewenste opschuiving in de loonschalen, die neerkomt op een loonsverhoging van twintig gulden bruto per week. De eis van de melkrijders om opwaar dering van hun functie is een onder deel van de algehele loononrust in de zuivelindustrie, waar ongeveer 22.000 mensen werken. Op 28 december wer- den de onderhandelingen tussen zui* velwerkgevers vakbonden over toe. slagen voor onaangenaam werk door de bonden afgebroken, omdat de werkgevers volgens de voedingsbond FNV met vrijwel lege handen naar de. onderhandelingstafel waren gekomen. Het bod van werkgeverszijde was op 28 december een toeslag voor werken in koelcellen van veertig cent per uur. terwijl de bonden veertig gulden per week wilden. Dit in afwachting van het afronden van een studie naar de waardering van functies, die op 1 april gereed moet zijn. Oorspronke lijk had deze studie, waartoe in de CAO voor 1979 besloten was, op 1 januari klaar moeten zijn. De bonden willen nu als voorschot op de uitkom sten van de studie toeslagen, die door de zuivelwerkgevers „onmogelijk hoog" worden genoemd. De landdrost zei nooit te hebben ver moed dat hij dezelfde minister, die hij ADVERTENTIE ledereen zo'n lekker warme trui van de mooiste energiebespaarder vanaf 1.50 per bol ooit als wethouder van Amsterdam had toegesproken, nu omgekeerd mocht betrekken in zijn redevoering over het gemeente worden van een stad. „Het is voor mij een verrassing dat ik dat mag doen in het bijzijn van de minister van binnenlandse zaken (Wiegel), die hier is in zijn hoedanig heid van commissaris van de ko ningin." Het openbaar lichaam zuidelijke IJs- selmeerpolders valt rechtstreeks on der de minister van binnenlandse za ken. Bij het ontbreken van een pro vinciale indeling doet de minister dienst als commissaris van de ko ningin. Groeikernbeleid Lammers pleitte voor een goed groei kernbeleid, waarbij de gezamenlijke kemen elkaar sterk moeten maken in het belang van de volkshuisvesting, aldus de landdrost. Burgemeester Gruijters zei dat de streefgetallen bij overloop niet als heilig moeten worden gezien Hij pleitte voor een evenwichtige bevol kingsopbouw en vroeg aan vertegen woordigers van Amsterdam om zich sterk aan Lelystad te verplichten Lelystad heeft nu bijna 40 000 inwo ners. Dat is een derde van het uitein delijke aantel dat rond de eeuwwisse ling moet worden bereikt. DEN HAAG (ANP) De parlementaire pers heeft CDA-fractieleider Ruud Lubbers uitgeroepen tot po liticus van het jaar 1979. Lubbers had een royale voorsprong op nummer twee, minister-president Van Agt. Fractievoorzitter Terlouw van D'66 en PvdA- leider Den Uyl eindigden op een gedeelde derde en vierde plaats. Aan de jaarlijks door het weekblad De Tijd georganiseerde verkiezing namen 75 parlementaire redacteu ren deel. Als motief voor hun keuze noemden veel journalisten de wijze waarop Lubbers de taak van Aan- tjes als fractieleider heeft overgeno men. Hij wordt „onze zeventiende minister" genoemd en „de niet te omzeilen spin in het uiterste cen trum van de Nederlandse politiek". Een ander noteert: „Lubbers is er in geslaagd van een CDA-WD-kabi- net een CDA-kabinet te maken. Wat hij zegt gebeurt. Dat is knappe, typisch katholieke machtspolitiek, die herinnert aan Romme." Lubbers behaalde in totaal 84 pun ten. Van Agt kwam voor zijn tweede plaats op 53 punten. Terlouw en Den Uyl hadden 39 punten. Vijfde is geworden de vorig jaar november overleden oud-Kamervoorzitter Vondeling. Hoog scoren ook CDA- kamerlid Dijkman, minister De Ruiter van Justitie, staatssecretaris van verkeer en waterstaat mevrouw 8mit-Kroes, ARP-voorzitter Hans de Boer en minister van defensie Scholten. Het is de zevende achtereenvolgen de verkiezing. Van 1973 tot en met 1977 koos de parlementaire pers steeds Den Uyl tot politicus van het Jaar. In 1978 eindigde de in dat jaar tot terugtreden gedwongen Aantjes als eerste en nu dus zijn opvolger Lubbers De Journalisten mochten bij hun inzending drie namen noemen. Over premier Van Agt wordt onder meer gezegd: „Hij is toch slimmer en handiger dan de meeste journa listen denken" en „Hij maakte van een onmogelijk kabinet realiteit, trekt zich van niemand iets aan en wordt toch weer CDA-liJsttrekker als hij dat wil". Over D'66-voorman Terlouw: „HIJ heeft zijn partij be vrijd van de dodelijke omhelzing van de PvdA." maar ook „het feno meen Terlouw slaagt erin geen standpunten in te nemen en niette min steeds meer kiezers te winnen" Den Uyl wordt „de constante fac tor" genoemd. Dit jaar zullen foutparkeerders in Den Haag het risico lopen dat hun vervoermiddel zal worden weggesleept, zonder voorafgaan de waarschuwing. Uiteraard kan de automobilist zijn voertuig op het bewaarterrein afhalen, maar hij mag zijn auto pas meenemen, als hij 66,30 voorrijkosten, 18,30 per kwartier stageld, 2,50 per kilometer sleepgeld en 11,10 per halve dag bewaar- loon contant afrekent. ERMELO Op een spoorwegover gang in Ermelo is gisterochtend een l lege streekbus tegen de Intercltytreln Groningen-Den Haag gebotst. Bij het ongeluk raakte niemand gewond. De - bus werd ernstig beschadigd. De trel-1 nenloop op het traject Amersfoort- Zwolle liep tussen half negen en half twaalf vertraging op. „Hij kan praten. Maar alleen in lijn eigen taal."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3