Russen ruimen verzet in Afghanistan op Vonnis Kiesuwkado Programcommissie CDA schort werk op Turks leger dreigt met een staatsgreep Beving Azoren: mogelijk 50 doden Amerikanen roepen ambassadeur terug In deze krant met Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Gasunie rekent nog op Algerijns gas De dood is van gisteren Weekbladen Lord Killanin: Handen af van de Spelen Leger en regering El Salvador botsen Trouw Woef Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Blaffen van hond mag buurvrouw niet hinderen Lees een krant met overtuiging.- TrOUW Trouw H 38STE JAARGANG NR. 10840 - DONDERDAG 3 JANUARI 1980 LOSSE NUMMERS 65 CENT Bij een brand in Rotterdam zijn gistermorgen zeker tien mensen om het leven gekomen. Een verslag staat op pagina 3. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De complete programcommlssie van het CDA heeft haar werkzaamheden voor nader beraad opgeschort. De voorzitter van deze commissie, het CHU-lid, professor mr. H. Franken heeft dit de leden van de commissie schriftelijk meegedeeld. Het nadere beraad is nodig omdat eerder de AR-afvaardiging bestaande uit prof. dr. B. Goudzwaard, mr. W. Aantjes en mevrouw Laning de voort- GRONINGEN (ANP) De Gasunie blijft er vanuit gaan dat het vloeibare gas uit Algerije volgens contract zal worden geleverd. Dit heeft ir G. Kar- daun, hoofddirecteur van de Gasu nie, gezegd in zijn nieuwjaarsrede voor het personeel. Evenals de Duitsers hecht de Gasu nie waarde aan dit contract met Alge rije. onder meer omdat het in vloeiba re vorm aangevoerde gas 200 miljoen gulden per jaar goedkoper is dan wanneer het per pijpleiding zou wor den geleverd Kardaun deelde mee. dat onlangs met Nigeria besprekingen zijn begon nen over aankoop van vloeibaar gas. Voorts zal getracht worden gas te betrekken uit Rusland en Noor wegen. De gasunie heeft in 1979 93.6 miljard kubieke meter aardgas afgeleverd, waarvan 44.4 miljard kubieke meter voor binnenlands gebruik. zetting van hun werkzaamheden in de commissie niet meer zagen zitten. Zij zijn teleurgesteld over de besluit vorming over de aanschaf en produk- tie van nieuwe kernwapens en zij wensen dat eerst over dit principe eerst binnen het CDA klare wijn wordt geschonken. Nu de hele commissie vooralsnog haar werkzaamheden heeft opge schort, is het een zaak geworden van het hele CDA. Een belangrijke stro ming heeft nog getracht de kwestie tot de ARP te beperken, maar die poging is mislukt. Een lid van de programcommissie. mr. Norbert Schmelzer, bijvoorbeeld verklaarde dit weekende nog dat de commissie gewoon door zal vergaderen.Zolang het CDA-bestuur de commissie geen andere instructies geeft is er geen enkele aanleiding om te stoppen al dus Schmeltzer. De vooreitter, mr. Franken, heeft ech ter anders besloten. Hij vindt niet. dat de commissie nog langer plenair bij elkaar kan komen. Een vergade ring die vandaag zou plaats vinden, heeft hij daarom afgelast. Wel heeft hij kunnen bereiken dat het voorbe reidende werk in de secties wordt voortgezet. Zulks om te voorkomen, dat de commissie anders in tijdnood zou geraken. Ook de Anti-revolutio naire leden zullen in de secties mee blijven doen. NIEUW DELHI, KABOEL (AP, AFP) Russische mili tairen zijn gisteren met groot scheepse zuiveringsacties be gonnen tegen de islamitische opstandelingen in Afghanis tan. Daarbij zou het tot felle gevechten zijn gekomen. De Amerikaanse president Car ter heeft na beraad met zijn militaire en diplomatieke ad viseurs besloten de ambassa deur in Moskou terug te roepen. De terugroeping van Thomas Watson is tijdelijk en volgens waarnemers symbolisch. Carter zal met hem over leggen over de toestand rond de inval in Afghanistan. Carter heeft ook tot andere maatregelen besloten maar die zullen later pas worden bekendge maakt. aldus Witte Huiswoordvoer der Jody Powell. Een 10.000 man sterk Russisch keur korps, gesteund door vliegtuigen en pantservoertuigen heeft de aanval in gezet op posities van opstandelingen in de streek Paktia, 150 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Kaboel. Ver der kwamen er berichten van felle gevechten uit de provincie Bamian. ten noordwesten van de hoofdstad. De Russische militairen zouden er vooral op uit zijn de verbindingswe gen in handen te krijgen. Bij de ge vechten zouden veel slachtoffers val len. Sommige berichten spraken van drieduizend doden. Het Russische leger heeft de hoofd stad Kaboel vast in handen dank zij de inzet van enorme hoeveelheden tanks en gevechtswagens. Wel zou den de afgelopen dagen doden zijn gevallen bij botsingen tussen de be volking en de militairen. Volgens woordvoerders van de islamitische verzetsbewegingen zouden er onder de Afghaanse bevolking sterk anti- Russische gevoelens leven. Volgens een van de leiders van de illegale sociaal-democratische partij van Af ghanistan zouden militairen van de afgezette president Hafizullah Amin zich bij opstandige bewegingen heb ben aangesloten om gezamenlijk te gen de Russen ten strijde te trekken. persbureau Tass haalde Abdoel Aziz Seddyk aan. een hoge geestelijke lei der uit Kaboel, die zou hebben ver klaard dat zowel de eerlijke eenvou dige gelovigen als de geestelijke lei ders in het hele liand de komst van de Russen verwelkomden. Seddyk zou voorts verklaard hebben dat islamiti sche landen over de hele wereld de inval van de Russen zouden hebben toegejuicht. Westelijke waarnemers zien deze uitlatingen in de Russische media als een poging de leiders in Iran gunstig te stemmen. Het nieuwe regime heeft aangekondigd de poli tieke gevangenen te zullen vrijlaten. Ons commentaar staat op pag 5 Meer nieuws op pagina 7 PAGINA 2: PAGINA 3: Lubbers politicus van het jaar PAGINA 4 Tegelshow laat kinderspelen zien PAGINA 5; Baby in Tanzania is vrij gezond PAGINA 7: De toestand in Iran PAGINA 9: PAGINA SPORT: PAGINA ECONOMIE: Sociaal- economisch beleid staat voor een krachtproef PAGINA SERVICE: Kinderboekenrubriek.radio- en tv-programma's,strips,feuilleton- .puzzel, weeroverzicht Karmal op tv Berichten over de strijd in Afghanis tan komen bij stukjes en beetjes bin nen, aangezien er vrijwel geen Wes terse journalisten in dat land zijn. Afgelopen zondag werd een eerste groep correspondenten op het vlieg veld van Kaboel weer teruggestuurd naar New Delhi, omdat ze geen geldi ge papieren hadden. Een groep jour nalisten met visa die nieuwjaarsdag arriveerde, werd gisteren op het vlieg tuig naar huis gezet, nadat ze de nacht hadden kunnen doorbrengen in het Intercontinental Hotel in Ka boel. Bij hun terugkeer ln Nieuw Del hi konden ze vertellen dat de nieuwe president. Babrak Karmal. van wie verondersteld werd dat hij zich nog niet in Kaboel ophield, op de televisie verschenen was. Moskou en Kaboel deden gisteren hun uiterste best om de slechte in druk die de Russische inval in de aangrenzende landen heeft gemaakt te niet te doen. Ze deden het voorko men dat de Russische militairen de Afghaanse moslems van dood en ver volging hadden gered. Het Russische ANKARA (AP, AFP, Reuter) De vijf leiders van de Turkse strijdkrachten hebben de politieke leiders gewaarschuwd dat het snel over moet zijn met de onrust. De taal is zo hard dat diplomaten het gelijk stellen met het dreigen met een staats greep. De conservatieve premier van Turkije Soeleyman De- mirel was gisteren duidelijk aangeslagen door de waarschu wing. net eerste vuegiuig van ae sus- centrale met wintersportgewon den is gistermiddag op Schiphol aangekomen. Het letsel van de passagiers varieerde van kneu zingen tot gecompliceerde arm en beenbreuken. Hier worden de gewonden uit het vliegtuig ge dragen. TEL AVIV (AP) - Een Noor die ln dienst was van de Verenigde Naties is door een Israëliër doodgeschoten die in de veronderstelling verkeerde met een terrorist te doen te hebben. Het incident gebeurde bij het stadje Na- hariya in het noorden van Israël. De Noor was in dienst bij de VN-waarne- mers in de Sinaï. SAN SALVADOR (AFP)De strijd krachten in El Salvador hebben het ultimatum verworpen als „onaan vaardbaar", dat de regering van het land maandag had gesteld. Het kabi net eiste dat de strijdkrachten zich uitspraken ten gunste van de demo cratisering die na de staatsgreep in oktober was toegezegd. het ultimatum dat door bijna het voltallige kabinet was gesteld, werd ook gesteund door twee van de drie burgerleden van de junta die het land sinds de laatste staatsgreep regeert. Naast de drie burgers hebben twee militairen zitting in de junta. Het memorandum van de chef van de generale staf en de bevelhebbers van leger, luchtmacht, marine en politie was gericht aan alle burgerlijke orga nisaties in Turkije en overhandigd aan de president Fahri Koroeturk. Die maakte de inhoud openbaar na dat hij deze had besproken met pre mier Demirel en oppositieleider Boe lent Ecevit. De generaals verwijten de politieke partijen dat zij constant met elkaar overhoopliggen en bewust partijbe langen boven nationale stellen. Zij doen eenaanval opde radiaal-linkse vakbond dieop zijn jongste congres de Internationale zong in plaats van het Turkse volkslied. Het Turkse volks.aldus de generaals gunt geen ruimte meer aan voorstanders van de Islamitische opleving, of een vorm Van onze correspondent LISSABON Het dodental ten gevolge van de aardbe ving op de Azoren in de Atlan tische Oceaan zou kunnen op lopen tot boven de vijftig. Volgens officiële cijfers be droeg het aantal slachtoffers op het eiland Terceira 32 en op Sao Jorge vier. Verwacht wordt echter dat er uit de puinhopen nog meer doden zullen worden gehaald. Het aantal gewonden wordt op meer dan 300 geschat. Naar schatting zestig tot tachtig pro cent van de gebouwen op het eiland Terceira zijn door de aardbeving ver woest. Het centrum van de eeuwen oude hoofdstad Angra do Heroismo is een van de zwaar getroffen streken. Verschillende kerken en monumenta le gebouwen bezweken onder het na tuurgeweld. De bevolking die de avond tevoren nog uitbundig oudjaar had gevierd nam zijn toevlucht tot de schaarse nieuwbouw, bevreesd door nieuwe schokken die in de regel na een eerste beving verwacht kunnen worden. Hulpacties van leger, politie en Rode Kruis kwamen vooral ln de vroege woensdagochtend opgang. President Eanes bezocht het rampgebied per soonlijk terwijl de demissionaire re gering van mevrouw Pintasilgo drie dagen rouw afkondigde Ook de Ame rikanen die gelegerd zijn op de lucht-* machtbasis Lajes op Terceira kwa men te hulp met matrassen, dekens en medische bijstand. De basis zelf werd slechts licht getroffen zodat vliegverkeer tussen Terceira en het vsteland mogelijk blijft. Legerheli- kopters zorgden voor de evacuatie van de slachtoffers op de minder dicht bevolkte eilanden Sao Jorge en Graclosa. De Portugese radio zond gisteren voortdurend berichten uit van de eilanden naar familieleden op het vasteland en de emigranten in Europa, Afrika en Amerika. Ook radi oamateurs waren in de lucht, onder meer om bloeddonors te vragen. Het nieuws vande aardbeving, die ■zich even voor drie uur plaatselijke tijd op nieuwjaarsdag voordeed, drong maar langzaam tot Lissabon door. Door de aardschokken erden de telefoonverbindingen met de getrof fen eilanden, Terceira. Sao Jorge en Graciosa verbroken en viel ook elek triciteit en waterleiding uit. Volgens het seismologisch Instituut van de AZoren had de aardbeving op Tercei ra. het zwaarst getroffen eiland, een sterkte van acht op de schaal van Richter en duurde zij meer dan een uur. Sinds 20 Jaar is zo'n krachtige aard beving op Azoren niet meer voorge komen. Toe h doen zich op deze eilan den regelmatig bevinden en ook vul kanische verschijnselen voor. De Por tugese eilanden midden ln de Atlanti sche Oceaan zijn in feite krakters die op een van de breuklijnen der aarde met hun toppen boven de oceaan uitsteken. De Azoren zijn echter lan ge tijd de stiefkinderen geweest van het Portugese vasteland met als ge volg dat hetaantal gebouwen dat te gen aardbevingen bestand is op de vingers van een hand te tellen is. zo luidde althans het verbitterde com mentaar van een Lissabons avond blad. van neo-fascisme, verwijzigingen naar de partij van het Nationale Heil en de Nationale Beweging, twee poli tieke groeperingen die de minerheids- regering van Demirel steunen. „De ontwikkelingen ln ons gebied kunnen op elk moment tot strijdleiden. De anarchisten en deseperatisten zijn aan het oefenen voor een algemene opstand." Moorden Premier Demirel zei gisteren: „de toe stand is nu heel ernstig. Maar wij zijn pas een maand aande regering en dragen dus duidelijk geen verant woordelijkheid." Turkijke kent al en kelejaren een golf van geweld: vorig jaaralleen al 1800 politieke moorden en 200 sinds Demirel het roer over nam. De economie is een puinhoop; het land heeft geen geld om olie te importeren en dus hebben de meeste huizen geen verwarming of warm wa ter en moeten steden het soms totne gen uur per dag zonder elektriciteit doen. Veel eerste levensbehoeften zijn nietmeer tekrijgen. Demurel is daarom zo ontdaan over de waarschuwing van de generaals omdat in 1971 op dezelfde wijze een onbloedige coup „per communiqué" begon tegen zijn burgerbewind Twee jaar later gaven de generaals het be stuur van het land weer in handen van burgers. In 1960 hadden de mili tairen ook al een staatsgreep ge pleegd. toen tegen de regering van Menderes. die daarna door een tribu naal tot de strop werd veroordeeld wegens schending van de grondwet. Politieke waarnemers menen dat het nu zo ver nog niet is omdat de gene raals ook steeds problemen hebben gehad met het besturen van een land dat zo in de puree zit. „Het is een tijdbom die tikt en waarvan niemand weet wanneer hij zal afgaan." aldus een politieke waarnemer Een geluidsmorende omkasting laten ontwerpen door TNO. Dat lijkt ons de enige oplossing voor de mevrouw die van de rechter „zodanige voorzieningen moet tref fen" dat de buren geen last meer hebben van geblaf van haar hond. Of gedragstherapie natuurlijk. Boelseerset (Al Authentiek Sla\isch Hotisct-rklci mei wrl in .1 Meuren en Mccdjc (C) penseeliie Worde zonder oven oxenhiird Schrocvcdraaicrsct (B) iroie. kleme en kriuskupsthroeve drn.iier een I limdgreepie mei mei Ir.üii diermoiiel Als ontlui legger o| voor tie sier 4 Houten eierdopjes (D) op sierlijk hlunkhoulen hang* rnsLigineuianiek.w>or extra gemak. P|lJS zandlopertje als garanlie voor /achl gekookte eieren -■» mmmm mm MM MM» Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad mei een ovci- tinging. l il erkentelijkheid ontvangt u een van de/e kadtnis naar keuze. Naam nieuwe abonnee Adres nieuwe abonnee- Postcode cn plaats Uw naam Uw adres. -Giro ALMELO (ANP) De bazin van de Almelose teckel Sam moet binnen 24 uur zodanige voorzieningen treffen dat de buurvrouw geen last meer heeft van het geblaf van de hond Dit op straffe van een dwangsom van 250 gulden voor elke dag dat zij handelt in strijd met het vonnis. Aldus heeft de president van de rechtbank in Almelo, mr H J. J. van den Blesen. gisteren be paald in de uitspraak van het kort geding dat de buurvrouw tegen de bazin van de hond had aangespannen. De rechtbankpresident zei ver der dat als de maatregelen niet helpen hij ln een eventueel vol gend kort geding zal overwe gen de hond te laten verwijde ren. De bazin van Sam had eerder gezegd dat de hond van de 168 uur die een week telt niet meer dan drie uur blaft. Mr van den Biesen noemde drie uur per week of 25 minuten per dag op onvoorspelbare mo menten buitensporig veel. Ook zei hij geschrokken te zijn van de mentaliteit van de eige naresse van Sam. die had ge zegd de hond thuis te laten als zij 's zondags naar de kerk gaat. De rechtbankpresident zei de waarde van een dergelij ke kerkgang niet hoog aan te slaan Opvallend noemde hij het verder dat de teckel gedu rende de loop van het kort ge ding geen hinderlijk geblaf heeft geproduceerd Mr Van den Biesen zei niet ln te zien waarom dit ln de toekomst niet zo zou kunnen blijven. De bazin van Sam werd ook veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding, begroot op duizend gulden htstcodc en plaats Voor hel kwartaalabonnement geldt voor de eerste hckialpcnode een welkomstkoning van f 7 50 Kudo naar keuze OA Dl). Dl' DD (aankruisen a.u b t lion in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Anhvoordnummer 2792 l(MH) PA Amsterdam Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven) Voor bezorginformatie 020-913456

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 1