Prijzen stijgen sterker Economische situatie uitzonderlijk moeilijk Goudprijs als raket omhoog Rotterdamse haven had goed jaar Toch nog positief resultaat bij DSM Lening blijft onaanvaardbaar Vol pensioen bij wisselen baas lijkt onuitvoerbaar Konsumenten Kontakt: Rutten wil meer omvattende inkomenspolitiek Uitgezonderd stukgoed sector Spaarbanken samen in coöperatie Hypotheekrente per 2 jan. Handel in Parijs tijdelijk gestaakt Tegen aanvankelijke verwachting 7,7 procent in 1979 Voorzitter Vereniging Effectenhandel In Amsterdam één kilo bijna 35.000 gulden FINANCIEN EN ECONOMIE Van onze redactie economie DEN HAAG De prijzen zullen dit I jaar. aldus het Konsumenten Kon- takt in Den Haag. beslist sterker stij gen dan voorheen. Volgens deze con sumentenorganisatie geeft de over- held daarbij zelf de toon aan. door de I „grootste prijsopdrijver" te zijn. Daarnaast, zo klaagt het Konsumen- I ten Kontakt, hoeven vele producen- i ten en leveranciers zich niets van de I prijsregels aan te trekken, terwijl fa- brikanten die zich wel aan het prijs beleid moeten houden, zeeën van ruimte hebben om hun prijzen „aan te passen". Wat de overheid betreft is de grootste prijsverhoging die voor aardgas. Het gas wordt inclusief btw dit jaar gemiddeld 6'/» cent per kubieke meter Allto's duurder. Per 1 januari is de prijs al met 4,7 cent omhoog gegaan en per 1 juli volgt nog een verdere verhoging van 3.5 cent. Dat betekent, dat de energierekening voor het gemiddeld gezin dit jaar ongeveer 225 gulden hoger zal uitkomen dan vorig jaar. Daarnaast is de accijns op benzine verhoogd met 5,13 cent per liter en is de sterke drank door een accijnsver hoging 2.35 per liter duurder gewor den. Voorts moeten voor tabak en sigaretten enkele dubbeltjes meer neergeteld worden (als de oude voor raad op is) en op kranten is 4 procent btw gekomen. Behalve door de verhoging van de benzine-accljns, is het autorijden duurder geworden door de verhoging van de „luxe'-belasting op nieuwe auto's. Hierdoor zijn de personenwa gens tussen de 10.000 en 22.000 gul den bijna twintig procent duurder geworden. Dan gaat nog op 14 januari de port op brieven en briefkaarten omhoog met vijf cent tot respectievelijk 60 en 45 cent. Het lokale telefoongesprek is sinds enkele dagen daarentegen ver laagd van 16 tot 14 cent. Volgens berekeningen van de rege ring maken alle overheidsprijsverho- gingen in totaal het leven één procent duurder. Hierbij kan worden opge merkt, dat het leven dit jaar naar verwachting zes procent duurder wordt. Ofschoon minister Van Aardenne (Economische Zaken) zegt een strak prijsbeleid te voeren, kan het be drijfsleven tóch forse prijsverhogin gen doorvoeren. Het Konsumenten Kontakt wijst in dit verband erop, dat de Industrie dit jaar 3.7 procent loonkostenstijging in de prijs mag doorberekenen, terwijl vorig jaar de toegestane prijsverho ging nog 1 procent was. In de dien stensector mogen de prijzen of tarie ven met 7 procent worden verhoogd; nu met 4.4 procent en per 1 Juli nog met 2,6 procent. Vorig jaar was de toegestane verhoging maar twee keer 2 procent. Het grootste bezwaar van het Konsu menten Kontakt tegen dit prijsbeleid is. dat de minister geen onderscheid maakt tussen goed- en slechtlopende bedrijven. „HIJ telt alle bedrijsresul taten bij elkaar. De geneesmiddelen industrie die fenomenale winsten maakt, mag net zo veel aan kosten doorberekenen als de potlodenfabri kant die het nauwelijks meer kan bolwerken." Strak Gesteld wordt dat de minister het prijsbeleid rechtvaardiger zou ma ken. als hij de globale maatregelen achterwege zou laten en een strak prijsbeleid zou voeren, toegespitst per sector. Dus geen sterke bedrijven laten meeprofiteren van prijsverho gingen. maar in sectoren waarin het goed gaat prijsverlagingen af dwingen. De hogere prijzen moeten door de consument worden opgebracht, ook al is dat in een aantal gevallen ner gens voor nodig, aldus het Konsu menten Kontakt. Van onze redactie economie AMSTERDAM In de nabije toekomst zullen we ons. met het oog op mogelijke kwade kansen, moeten prepareren op het overwinnen van ernstiger ontwikkelingen dan zich sinds de Tweede Wereldoorlog hebben voorgedaan. Door een combinatie van factoren op het gebied van de arbeidsmarkt en de betalingsbalans moeten we er rekening mee houden dat het sociaal-economische beleid van de overheid en de sociale partners voor een uitzonderlijke krachtproef komt te staan. Deze waarschuwingen plaatst prof. dr F.W Rutten. secretaris-generaal van het ministerie van economische zaken in zijn traditonele nieuwjaars- artikel in het weekblad Economlsch- Statistische Berichten. Anders dan andere jaren geeft Rutten ditmaal geen beschouwing over de ontwikke lingen in het komende jaar, maar geeft hij zijn visie over het komende decennium. Schrijvend over de uitzonderlijke krachtproef schrijft Rutten dat de overheid een beleid moet voeren dat het betalingsbalansevenwicht, de ge wenste wisselkoersontwikkeling en een redelijke mate van prijsstabiliteit veilig stelt. Dat is al moeilijk genoeg, blijkt uit het betoog, maar buitenge woon lastig wordt het voor de over heid een zodanige politiek te voeren dat de collectieve lasten het kosten- peil van de bedrijven niet omhoog drukken. Slagvaardigheid De slagvaardigheid van de overheid is namelijk aan beperkingen onder hevig. Werkgevers en werknemers hjn in de eerste plaats verantwoorde lijk voor de loonvorming in de parti culiere sector. Verschillende sociale uitkeringen plus de ambtenarensala rissen zijn aan de lonen gekoppeld. Zeker gezien de ongunstige samen loop van factoren, zoals in de jaren tachtig kan optreden, vindt de secre taris-generaal dat ernstig. Want de manoeuvreerruimte van de overheid is zo beperkt dat de overheid onder die omstandigheden onvoldoende kan bijdragen aan het tegengaan van de werkloosheid. Bij omvangrijke en langdurige ver storingen van de arbeidsmarkt acht Rutten het allerminst zeker dat loon matiging door werkgevers en werkne mers voldoende is om een stijging van de werkloosheid binnen redelijke termijn tegen te gaan. In het recente' verleden is wei veel verwacht van een gecombineerde matiging van lonen en collectieve lasten, maar de erva ring heeft geleerd dat deze formule niet gemakkelijk in praktijk te bren gen is. Een van de redenen hiervoor kan zijn, schrijft de secretaris-gene raal dat de gunstige resultaten niet onmiddellijk zichtbaar worden doch slechts op een termijn van drie tot vijf jaar. Prof. dr. F. W. Rutten Om tot een doeltreffender benade ring van de ontwikkeling van lonen en collectieve lasten te komen, die de werkgelegenheid veilig stelt, vindt Rutten daarom een meer omvattende inkomenspolitiek nuttig. Daarbij kan uiteraard ook de arbeidstijdverkor ting worden betrokken. Voor deze in komenspolitiek is een andere besluit vorming en machtsverhouding nodig, maar deze wijzigingen zouden van beperkte duur kunnen zijn. Zij zou den van kracht moeten zijn tot het marktmechanisme weer de verstorin gen van de arbeidsmarkt aan kan. Van wezenlijk belang vindt Rutten het dat de tijdelijk grotere speelruim te voor de overheid op sociaal-econo misch terrein door brede lagen van de betrokkenen wordt gedragen. Van de factoren die het overheidsbe leid de komende jaren zo moeilijk maken, de betalingsbalans en de werkgelegenheid, zegt Rutten over de laatste dat, als produktlviteit en reële lonen beide met drie procent blijven stijgen zoals sinds 1973 het geval is, dan een ernstige stijging van de werk loosheid moet worden gevreesd. De reële loonstijging zal immers achter moeten blijven bij de arbeidsproduk- tiviteit met het oog op het rende- Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM De Rotterdamse haven kan met uitzonde ring van de sector stukgoed terugzien op een goed jaar. Ondanks twee roerige (stakings)weken werd er in 1979 dertig miljoen ton meer overgeslagen dan de 263 miljoen ton in 1978. over de teruggang van het conventio nele stukgoed, dat verminderde van 13,5 miljoen tot 11,9 miljoen ton (twaalf procent). Voor deze teruggang is een aantal oorzaken aan te geven. Allereerst het wegvallen van het ver voer van woningbouwelementen voor het Midden-Oosten. De Rotterdamse havenwethouder drs Riezenkamp heeft dit gisteren meegedeeld in zijn nieuwjaarsrede voor de havenvereniging Rotterdam. De grote impuls van de opwaartse druk zat. volgens Riezenkamp in de sector olie De aan- en afvoer van ruwe olie liep het afgelopen jaar tot 139 miljoen ton. Dat is zeventien pro cent meer dan n 1978. Ook de doorvoer met overlading is spectaculair vooruitgegaan. De hoe veelheid steeg van 12,6 rtiiljoen ton tot twintig miljoen ton. of met 59 procent. Dit bewijst, meent Riezen kamp. dat het zogenoemde vechtta- rief voor in Rotterdam geladen olie een succes is. De bedoeling van dit vechttarief was om een deel van de afbrokkelende markt voor Rotter dam terug te winnen en dat is. al thans voorlopig, aardig gelukt, aldus de havenwethouder. Grote zorgen De ertsstroom groeide het afgelopen jaar met zestien procent tot 39.6 mil joen ton. Granen en meststoffen daalden in aanvoer daarentegen met 2.2 procent tot 36,1 miljoen ton. Rie zenkamp maakt zich „grote zorgen" Een andere oorzaak is de stakings golf. die, volgens Riezenkamp. in meer dan één opzicht het Rotterdam se havengebied heeft aangetast. Bij de goederenbehandeling is dat vooral tot uitdrukking gekomen in de con ventionele sector. Geschat wordt dat de stakingen een verlies van 900 000 ton hebben opgeleverd: 500.000 ton aanvoer en 400.000 ton afvoer. Wil de Rotterdamse haven zijn posi tie kunnen behouden, dan zal ook het rijk over de brug moeten komen met financiële steun voor enkele grote projecten, die voor de deur staan. Volgens Riezenkamp heeft de haven meer nodig dan alleen begrip uit Den Haag. De verdieping van de oliegeul voor de kust en de herstructurering van de oude havengebieden zijn pro- jekten, die. volgens Riezenkamp. niet zonder steun van de overheid kunnen worden uitgevoerd. mentsherstel voor de bedrijven, om dat er anders niet meer werk beschik baar komt. Ook om enkele andere redenen mogen de lonen reëel minder stijgen dan de produktiviteit. Het kan daarom zijn, aldus Rutten, dat koopkrachthandhaving alleen nog bereikbaar is voor een deel van de werknemers, uitgaande van een reële loonontwikkeling die een toene ming van de werkloosheid helpt voor komen. Betalingsbalans Over de betalingsbalans schrijft Rut ten dat het behoud van het evenwicht een doelstelling van de eerste orde zal zijn. De belangrijkste handicap zal de achteruitgang van de energiebalans zijn. Niet alleen omdat we minder aardgas gaan exporteren maar ook omdat de produkten die we uitvoeren bij hun vervaardiging verhoudingsge wijs veel energie vergen, (denk aan de kasgroente. red.). Voorts zullen ook de toeristenbalans en de agrarische balans steeds ongunstiger worden. Een probleem bij die betalingsbalans is het slechter worden van de ruil voet. De importprijzen stijgen harder dan de exportprijzen. Dat is des te meer een probleem omdat hoe slech ter de ruilvoet is, des te groter het aandeel wordt dat de lonen krijgen binnen het nationaal inkomen. Dit ten koste van de winsten. De oorzaak hiervan is dat de lonen sterk afhanke lijk zijn van de prijscompensatie, die weer wordt beïnvloed door de prijzen van geïmporteerde goederen. Blijven de exportprijzen achter, dan worden de loonkosten relatief hoger. Aan het slot van zijn betoog schrijft Rutten dat het nationaal inkomen dit jaar niet noemenswaard zal toene men. Per inkomenstrekker zal de ont wikkeling zelfs negatief zijn. Dat doet aanzienlijke problemen ontstaan, omdat de plannen en wensen op een voortgezette economische groei zijn ingesteld. Daar is het beleid inzake de collectieve sector op ingesteld maar ook eisen van koopkrachthandha ving bij gelijktijdige toeslagen voor onaangenaam werk, diverse inciden tele verhogingen en arbeidstijdver korting. Dit extra beslag op het nau welijks toenemende nationale inko men zal onvermijdelijk gepaard gaan met een ernstige aantasting van de bedrijfsrendementen en de betallngs- balanspositie, meent Rutten. Van een onzer verslaggevers GORINCHEM Opgericht is de Coöperatieve Vereniging van Bondsspaarbanken. Bij de oprichting treden 15 spaar banken, met een gezamenlijk tegoed van rond 875 miljoen gulden toe. De Nederlandsche Bank heeft de vergunning tot oprichting verleend. Met dit nieuwe samenwerkingsver band wordt een belangrijke bijdrage nagestreefd aan een nieuwe structuur voor de Nederlandse Spaarbank- bond. In deze structuur zal een klein aantal eenheden met een groot draagvlak tot een op elkaar afge stemd beleid moeten komen. Het samenwerkingsverband zoals dat gestalte krijgt in de Coöperatieve Vereniging van Bondsspaarbanken verschilt principieel van de samen werkingsverbanden. die tot nu toe binnen de Nederlandse Spaarbank- bond werden aangegaan. Deze wer den steeds geëffectueerd door een volledige fusie. Het samenwerkingsverband, aange gaan in de Coöperatieve Vereniging wil de voordelen van fusie zoals een groter draagvlak en de mogelijkhe den tot specialisatie combineren met de voordelen van huidige organi satievorm zoals het behoud van een grote mate van autonomie voor de aangesloten spaarbanken en de loka le betrokkenheid. Naam bank Rente vast gedurende (in Jaren) Afsluitprov. (procenten) Rentepercentages met 1 zonder gemeentegarantie Opg bank werke lijk Opg bank werke lijk ABN 1 jaar 5 jaar 1.5 1.5 10.25 100 10.85 10.58 1025 10 25 1085 10 85 Amro-bank variabel 5 jaar 1.5 1.5 10.0 10.0 10.44 10.44 10.25 10.25 1071 1071 Bouwfonds 2 jaar 5 jaar 30 jaar 1.5 1.5 1.5 10.2 10.99 10.2 10.99 Centraal Beheer 10 jaar - 99 1027 99 1027 Centrum-bank 5 Jaar 1 10.0 10.38 10.0 1038 Ennia 10 jaar - 98 10.17 9.8 10.17 NVL 5/10 Jaar - 9.8 10.17 98 10.17 NMB 3 jaar 1 9.9 10.70 10^25 11,09 Rabo-bank (adviesrente)' variabel 1.25 9.7 10.30 9.7 103 Rabo-Hyp.bank 5 jaar 1.5 10.5 11.23 105 11.23 RPS 5 jaar 1 10.0 1038 100 1038 Spaarbank R'dam 1 jaar 3/5 Jaar 2 90 10.0 944 10.38 9.0 10.0 944 10.38 Westland/Utrecht standaard 5/10 Jaar 2 10.0 10.95 10.2 11.17 Het nieuwe Jaar is begonnen met de vrij hoge rentestand van tien* procent minimaal voor vijf Jaar vast. Er zijn tekenen die erop zouden kunnen wijzen, dat de rente met een kwart procent kan worden verlaagd. De veronderstelling echter dat het inflatiepercentage dit jaar zal oplopen is er de ooizaak van, dat deze verlaging voorlopig nog geen doorgang vindt. De Rabo Hypotheekbank heeft zelfs gemeend de vijf jaar vaste hypo theekrente met 0.2 procent te moeten verhogen tot 10,5 procent. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huls Amersfoort) In Parijs ontstond zo'n run op goud dat het beursbestuur de handel staakte. Goudstaven en gouden munten kregen op het koersenbord de aanduiding „NC", wat zo veel wil zeggen als geen notering. HEERLEN (ANP) Het DSM-concern heeft 1979, anders dan aanvankelijk mocht worden verwacht, toch nog met een positief resultaat kunnen afsluiten. Dit zegt president-direc teur drs. W. Bogers in een nieuwjaarsboodschap aan het personeel. Voor een aantal van de belangrijkste produkten ontwikkelde zich vorig jaar een wat krachtiger vraag, waar door betere opbrengstsprijzen moge lijk werden. En dat leidde, ondanks de gelijktijdige kostenstijgingen, tot enige verbeteringen van de marge. „Het is niet te overzien." aldus drs Bogers, „in hoeverre de gestegen vraag van 1979. mede in het licht van de nieuw aangekondigde olleprijsver- hogingen, niet meer zal blijken te zijn dan een voorschot op 1980. Ondanks het korte termijnvoordeel zijn de pro blemen voor de chemische industrie in Europa structureel dezelfde gel- beven. Van onze redactie economie AMSTERDAM De goudprijs ln Londen is gisteren als een raket omhooggeschoten. Nadat maandag bij het sluiten van de markt 526.5 dollar was genoteerd, werd de prijs gisteren in de loop van de ochtend vastgesteld op 559 dollar per ounce van 31,1 gram. Het slot was woensdagmiddag 567,50 dollar. Overcapaciteit alweer een nieuw record. huidige omstandigheden dan ook stellig geboden. Op het werkgebied energie van DSM is de enorme stijging van de grond- stoffenprijzen van grote betekeiüs ge weest. Eén van de gevolgen van die stijging zal zijn, dat naast het zoeken naar gas en olie in Nederland en op het Continentaal Plat. ook het ont wikkelen van andere energiebronnen zoals bijvoorbeeld kolenvergassing zal moeten worden geïntensiveerd, aldus drs. Bogers. In mei van het vorige jaar rekende drs Bogers nog met een verlies voor DSM over 1979 in de orde van grootte van ruim 150 miljoen. Over 1978 bedroeg de winst 26 miljoen en over 1977 ƒ110 miljoen. In de eerste zes maanden van 1979 leed DSM een ver lies van 35,6 miljoen. In Hongkong werd 561.60 dollar geno teerd nadat op 534 dollar was ge opend. In Parijs werd 's ochtends voor een ounce goud 581 dollar gebo den. De leiding van de Parijse goud beurs besloot toen de handel te sta ken, omdat de vraag het aanbod zo danig overtrof dat een chaos dreigde te ontstaan. Handelaren in de voornaamste cen tra van de goudhandel brachten de sterke prijsstijging van woensdag voor het gele metaal in verband met de situatie in Iran en Afghanistan en met de vrees voor verdere stijgingen van de olieprijs, nu Nigerië zijn prijs van ruwe olie heeft verhoogd van 31,03 dollar tot liefst 34,48 dollar per vat van 159 liter. Meer gematigde OPEC-landen brengen momenteel 26 dollar per vat in rekening, Saoedi- Arabië nog 24 dollar. Nigerië produ ceert ongeveer 2.4 miljoen vaten ruwe olie per dag. Het land is de voornaam ste olieleverancier van de VS, na Sa- oedi-Arabië. Er is voor chemische bulkprodukten nog steeds overcapaciteit en de prij- dat président Nixon in 1971 een einde zen zijn over het algemeen nog steeds ,a i AV»/-vl/-l o.4- had gemaakt aan de inwisselbaar- te laag voor een goed rendement. En vylTlZG L r\llOIQ Sl662f heid van de dollar in goud aan een de positie van Nederlandse producen- sterke opmars. In de zomer van 1978 ten in dit koor blijft onverminderd werd de barrière van 200 dollar geno- moeilijk, doordat we bij een hoog kostenniveau gedwongen zijn zeer veel in het buitenland af te zetten. men, en een jaar later werd de 300 dollar overschreden. In september j.l. werd de 400 dollar bereikt en vorige week de 500 dollar voor één ounce. Andere edele metalen zijn de sterke stijging van de goudprijs gevolgd. Daartoe behoren vooral zilver en pla tina. Zilver noteert nu ongeveer 40 dollar per ounce en platina 720 dollar per ounce. De meevallende resultaten van 1979 betekenen voor DSM dan ook niet, dat de wezenlijke verbetering die voor de lange termijn wordt nage streefd al bereikt zou zijn. Voortzet ting van de aangezette plannen en projecten om tot interne kostenver mindering te komen blijft onder de ZAANDAM De totale omzet van Ahold in binnen- en buitenland be droeg over 1979 5,3 miljard. Vergele ken met het voorgaande Jaar is dat een toename van 7,7 procent. Dit maakte Ahold-topman A. Heijn bekend in zijn nieuwjaarstoespraak. Over de resultaten in het afgelopen jaar is de raad van bestuur in het algemeen niet ontevreden. Vraaggolf De handel verliep woensdag in Lon den wederom zeer levendig. Nadat winstnemingen de prijs aanvankelijk wat hadden gedrukt, deed een nieuwe vraaggolf. waartegenover nauwelijks aanbod stond, de goudprijs sterk oplopen. Goudanalisten in Londen zeiden te verwachten, dat de prijs van goud de eerstkomende dagen wel eens de 600 dollar per ounce zou kunnen berei ken. Een Australische goudexpert heeft al als zijn mening gegeven, dat een notering van 750 dollar binnen de eerstkomende drie maanden niet uit gesloten is te achten. Het goud, dat in de dertig Jaren voor afgaande aan 1970, niet meer dan 35 dollar per ounce kostte, begon na- AMSTERDAM Ook ln Amsterdam heeft de goudprijs woensdag een bui tengewoon krachtige stijging te zien gegeven Genoteerd werd 33.750-34.450 per kilo, tegen een vo rige prijs van 31.200-32.000 per kilo. Bij het zilver was de stijging nog markanter. De zilverprljs steeg name lijk tot 2145-2497.50 per kilo. tegen een vorige notering van 1670-1772,50 per kilo AMSTERDAM (ANP) Het blijft onaanvaardbaar dat de Kas-Associatie een blanco krediet van een zo grote om vang heeft gegeven aan de Afvalverwerking Rijnmond. Dit afgezien van het feit dat deze opeisbare lening als risi coloos werd beschouwd. Dit zei mr Korthals Altes, de voorzit ter van de Vereniging voor de Effec tenhandel in zijn nieuwjaarstoe spraak. De Kas-Associatie is een dochter van de Vereniging. De lening van 50 miljoen is nog niet terugbe taald nadat Kas-Associatie het kre diet had opgezegd. Aangezien tot dusverre de overheden nooit hun crediteuren in de steek hebben gelaten, ging de heer Kort hals Altes er van uit, dat bewindvoer ders binnen korte tijd een regeling zullen kunnen treffen waarbij credi teuren, eventueel op termijn, volledig zullen worden voldaan. „Wel wil ik hier nogmaals aan toevoegen dat wij ons nader moeten bezinnen op de functie van de Kas-Ass. als dochter van de Vereniging", voegde hij hier aan toe. De beursvoorzitter brak een lans voor de kleinere ondernemingen ln ons land. Die ondernemers, die nog niet of nog lang niet aan officiële beursno teringen toe zijn moet. als zij daarom vragen, de helpende hand worden ge boden. De effectenbeurs heeft intus sen een commissie Incourante Markt ingesteld om de mogelijkheden van een parallelmarkt naast de officiële te bestuderen. Voor de oplossing van de kapitaalvoorziening van de kleine onderneming is meer nodig dan een verruiming van de 5 pet-deelneming van de banken in andere onderne mingen. Sprekend over het controlebureau van de beurs stelde de beursvoorzit ter nog vast. dat deze heeft gemeld dat er sterke aanwijzingen bestaan dat door een functionaris van een op •de beurs genoteerde onderneming misbruik is gemaakt van voorweten schap. Het betreffende bedrijf is op de hoogte gesteld. Directeur ABP over plan sociale zaken: DEN HAAG (ANP) Het plan voor een pensioenregeling voor alle werknemers volgens het zogenaamde levensjarenbegin- sel, waaraan de staatssecretaris van sociale zaken samen met de Stichting van de Arbeid werkt, is waarschijnlijk onuitvoer baar. Deze mening valt op te maken uit de nieuwjaarsrede, die de hoofddirec teur van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, dr mr N. H. Wiarda. gisteren heeft uitgesproken. Hij ge looft, dat er eenvoudig geen geld is om dit plan uit te voeren De pensioenregeling, die men voorbe reidt. gaat uit van het beginsel, dat iedere werknemer ongeacht het aan tal veranderingen van werkkring aan het einde van zijn loopbaan zeventig procent van het eindloon als pensi oen (inclusief AOW) zal ontvangen. De instelling, die bij zijn laatste be trekking verantwoordelijk was voor de regeling van zijn pensioen moet dat betalen. Dit laatste pensioen fonds komt bij een dergelijke opzet met tekorten te zitten en de bedoe ling is die tekorten op te vangen vla een verenigingsfonds. Alleen al ten behoeve van de deelge- rechtlgden van het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds met voorrechten uit eerdere particuliere betrekkingen zou dit verenigingsfonds ln staat moetenzljn rechten tot een bedrag van 12.5 miljard gulden af te dekken Hoe groot dat bedrag ten behoeve van de deelnemers aan andere pensi oenregelingen moet zijn is niet be kend. maar het zal. ongetwijfeld vele male hoger zijn dan deze 12,5 miljard gulden, meende Wiarda.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13