Reclame op televisie een politiek gevecht Tafeltennisbond in problemen Negen principes van de EBU Mühren scoort voor oud- Oranje Leden sportcommissie stappen op Tweede plaats voor Leiden Storholt blijft ver achter in Noorse titelstrijd Arsenal winnaar in Southampton Reinier Groenendaal zeventiede zege WOENSDAG 2 JANUARI 1980 SPORT TROUW/KWARTET 9 Vandaag het derde artikel uit deze serie 'De poen en de pun ten'. De voorgaande artikelen verschenen in de kranten van saterdag 29 en maandag 31 de cember 1979. HILVERSUM De leden van de Eu ropean Broadcasting Union (EBU) wordt aanbevolen, wanneer zij een internationale televisieuitzending van een sportevenement verzorgen, reclame te weigeren die niet voldoet aan de hieronder omschreven negen principes. Afwijkingen dienen zo spoedig mogelijk worden gemeld bij de in Genève gezetelde Permanent Services. 1. De reclame mag de kwaliteit van de verslaggeving niet aantasten of schade berokkenen aan een volledig en esthetisch bevredigend beeld van de sportgebeurtenis voor het televi siepubliek. bijvoorbeeld doordat de reclameborden in twee of meer rijen binnen camerabereik zijn geplaatst. 2. Reclameborden mogen niet wor den aangebracht tussen de camera en het gebeuren. 3. De voor de reclame gebezigde kleuren mogen geen nadelige Invloed uitoefenen op het televisiebeeld. Het gebruik van fluorescerende kleuren is niet toegestaan. Lichtreclame is eveneens verboden. 4. Reclameborden moeten worden aangebracht op permanente stellages die een integraal onderdeel zijn van de sportlokatle; installaties die ad hoe worden aangebracht, zijn niet toegestaan. Dit verbod geldt mutatis mutandis ook voor die gevallen waar in de sportgebeurtenis plaatsvindt op een terrein of in een zaal zonder per manente installatie. Verplaatsbare reclame zoals op spandoeken of wim pels is verboden. 5. Het formaat van de panelen en van de reclameboodschappen moet zich op aanvaardbare wijze verhouden tot het televisiebeeld van het sportge beuren, zoals dit vanuit alle hoeken volledig zichtbaar is op het scherm. 6. Gedurende de uitzending mag geen geluidsreclame worden gemaakt. 7. De reclame mag geen Inbreuk ma ken op de bepalingen die van kracht zijn ln het land waar het sportgebeu ren plaatsvindt. 8 De reclame mag geen gebruik ma ken van een lettertype dat ongebrui kelijk is in het land waar het sportge beuren plaatsvindt. Reclametekst ln een andere taal dan de landstaal waar het sportgebeuren plaatsvindt, ls verboden. 9. Reclame voorkomend op sportkie- dlng of sportultrusting, dan wel op het oppervlak van het speelveld waar het evenement plaatsvindt, is in be ginsel verboden, en zal slechts daar worden toegelaten waar zulks gebrui kelijk is geworden voor de soort sportmanifestatie in kwestie. door Fred Buddenberg HILVERSUM In het Nederlandse omroepbestel zijn er naast de uitzen dingen van de STER (Stichting Ether Reclame) voldoende andere kanalen om reclame-boodschappen de huis kamer ln te slingeren. Met name sportprogramma's zijn een unieke mogelijkheid voor bedrijven die niet vies zijn van een portie goedkope reclame. Sluikreclame heet zoiets en het is niet moeilijk te voorspellen dat dit fenomeen in de jaren tachtig steeds meer terrein zal winnen. De mazen in de concept-nota van CRM- minister Gardeniers over deze vorm van illegale reclame en de ontwikke lingen rond de kabel-televisie en de satelliet geven genoeg aanleiding dit met een redelijke zekerheid vast te stellen. Na een zakelijke analyse van de concept-nota van CRM kwam de Raad van Beheer van de Nederlandse Omroep Stichting in september van het afgelopen jaar tot de conclusie dat er aan de richtlijnen van de rege ring ook heel wat schaafwerk verricht diende te worden. Ook Carel Enke laar. hoofd televisieprogramma van de NOS, vertrouwde enige notities aan het papier toe, waarin hij duide lijk wilde maken welke moeilijkhe den deze richtlijnen zouden veroorza ken met betrekking tot de sportpro gramma's. Enkelaar wees op de verstrekkende gevolgen, die enkele richtlijnen met zich mee zouden brengen. De meeste moeite had Enkelaar met de stelling: „Niet toegestaan zijn ln leder geval uitzendingen waarin reclame-aandui dingen voorkomen, die kennelijk zijn aangebracht met het oog op de uit zending". Enkelaar stelde in zijn noti ties dat wanneer zulke reclame-aan duidingen op grond van deze richtlijn verboden zouden worden, de reporta ges uit vrijwel alle Nederlandse voet balstadions onmogelijk zouden zijn. „Het is duidelijk dat reclameborden worden aangebracht tegen tarieven welke worden vastgesteld op grond van de mogelijkheid van televisie- uitzending", licht Enkelaar toe. „Het gebeurt dikwijls dat er pas vlak voor het begin van een uitzending borden worden neergezet. Studio Sport (het televisie-sportprogramma van de NOS, red.) maakt 's maandags een planning voor het komende weekein de. Binnen een paar dagen weet iedereen welke items er op zaterdag en zondag te verwachten zijn. Daar komt nog bij dat sommige sportbon den contracten hebben met mensen die van het verkopen van reclamebor den een goede handel hebben ge maakt". Carel Enkelaar meende in zijn noti ties, dat de poging van de minister om tot een reglementering te komen van de reclame, zal leiden tot een formele aanvaarding van reclame in sommige uitzendingen. In dit kader vraagt Enkelaar zich af of dit niet strijdig is met artikel 11 van de Om roepwet, dat luidt: „Behoudens toe stemming van onze minister mogen de uitzendingen niet dienstbaar zijn aan reclame-doeleinden". Enkelaar: „Toe nu toe spreekt de minister over het gedogen van sluikreclame: dit mag wel en dit mag niet. De vraag die dan naar voren komt is of de minister van plan is de wet te wijzigen. Ik vind dat wanneer reclame geregelmen- teerd wordt, er wel geld voor op tafel moet komen. Ik denk daarbij wellicht via de STER. Het is een rare zaak dat bedrijven veel geld aan de STER moeten betalen voor reclamebood schappen en dat andere bedrijven via uitzendingen buiten de STER om meer en goedkopere zendtijd kunnen krijgen om reclame te maken." Begin vorig Jaar besloot de redactie van Studio Sport op basis van de richtlijnen van de commissie-Renge- link (richtlijnen opgesteld in 1972 door een commissie waarin onder an dere AVRO-directeur Siebe van der Zee en Carel Enkelaar zitting had den) en de negen principes van de European Broadcasting Union (EBU) een eind te maken aan de overvloed van reclame, die via de sportuitzen- dingen de huiskamer bereikte. Dit mondde uit in een bijzonder warrig en chaotisch beleid. Items vervielen, maar waar de grens van het toelaat bare getrokken werd, bleef voor iedereen onduidelijk. De sportbon den spraken van willekeur en de NOS trachtte deze kritiek in een brief aan alle betrokkenen te weerleggen. Carel Enkelaar: „Door de onduidelij ke reclameregels ontstonden er mar ges waarin de ad-hoc beslissingen van de NOS wellicht subjectief over kwamen. De redactie van Studio Sport probeerde echter de gedragsre gels van de EBU zo goed mogelijk na te leven. In bijna alle gevallen, waar bij er sprake was van een incident, was er onvoldoende contact tussen de bonden en de NOS. Wij hebben alleen te maken met de bond als organisator van een evenement. De bonden hebben weer afzonderlijke contacten met clubs en stadions, maar daar kunnen wij als NOS geen rekening mee houden, daar staan wij helemaal buiten." Het beleid van de Studio Sport-re- dactie, dat overigens loodrecht staat op dat van de makers van het NOS- radioprogramma Langs de Lijn, waar van het noemen van sponsornamen (dus gratis reclame) helemaal geen probleem wordt gemaakt, verflauwde langzaam maar zeker. Tot het on langs bij Jumping Amsterdam weer tot problemen kwam. „Bij Jumping Amsterdam ging het niet om de vraag of er te veel reclame was," stelt Enke laar nadrukkelijk. „Door de plaatsing van reclameborden werd een schrifte lijke overeenkomst geschaad. In die overeenkomst stond dat er geen bor den geplaatst mochten worden tus sen de hindernissen raison van 30.000 gulden. Na overleg waren de organisatoren niet bereid de borden, die toch waren neergezet, weg te ha len. Hierdoor konden wij uiteraard geen opnamen maken, maar we wa ren er wel met een hele club heenge- reisd. Achteraf hebben de organisato ren van Jumping Amsterdam erkend dat zij tegenover de NOS onjuist had den gehandeld." Het Nederlandse omroepbestel ls even doorzichtig als dubbel matglas. De zendgemachtigden doen alles om ln de gunst van de kijkers te komen, omdat het aantal leden belangrijk is voor het uiteindelijke portie zendtijd. Sportultzendlngen zijn een aspect van grote importantie in de ledenwer ving. Het is dan ook niet verwonder lijk dat zendgemachtigden commer ciële banden hebben aangeknoopt met de sportwereld. Bekende voor beelden zijn de tennis- en kunst schaatsevenementen van de AVRO en de binding van de TR08 met de ijshockey bond, die bereid ls de inter lands van het Nederlandse team te laten plaatsvinden op de TROS-don- derdagavond. Ook de concurrentiestrijd op vooral de zaterdagavond om de kijkers zo veel mogelijk sport voor te schotelen, kan niet los worden gezien van de wens dat die kijkers na afloop zo vriendelijk willen zijn het telefoon nummer te draalen om zich als nieuw lid aan te melden. Enkelaar: „Die competitie vind ik op zich niet onge zond. Ik vraag me wel af of het in het belang van de kijker ls. De NOS heeft zich bewust van die zaterdagavond' teruggetrokken voor wat betreft de actuele sportuitzending. We hebben er wel over nagedacht om terug te keren bij een eventuele verplaatsing van het betaalde voetbal naar zater dag. Voor het kijkers belang, want men moet de NOS niet zien als de zoveelste zuil. Die belangen met de sportbonden vind ik als zodanig ook geen probleem. Het ls echter geen goede zaak, wanneer de zendgemach tigde door een voor-wat-hoort-wat- Carel Enkelaar spelletje gratis reclame moet gaan verzorgen". Belangrijk voor de toekomst van het Nederlandse omroepbestel zijn de ontwikkelingen rond de kabeltelevi sie en de satelliet. De regering heeft de invoering van de Luxemburgse kabel-tv voor op Nederland gerichte uitzendingen voorlopig tegengehou den. maar Carel Enkelaar is er van overtuigd dat die kabel-tv niet meer buiten Nederland is te houden. Door de kabel-tv als de satelliet is het mogelijk om uitzendingen bulten de NOS te verzorgen. Nieuwe kansen voor de reclame derhalve, want zowel de kabel-tv en de satelliet zijn com merciële fenomenen. BIJ een congres in Berlijn maakte Enkelaar zijn toe hoorders duidelijk, dat Nederland al het meest bekabelde land van Euro pa ls en dat Amsterdam de meest bekabelde Europese stad is. Over de consequenties van de invoe ring van de kabel-tv zegt hij: „Wan neer de kabel binnenkomt, heeft dat twee gevolgen. Het eerste ls het pro gramma-element. Er komen meer programma's, dus een verscherpte concurrentie op de kanalen. Het tweede aspect ls de reclame. Het be drijfsleven ln Nederland zal zich be concurreerd gaan voelen, omdat er reclame van buitenlandse bedrijven binnenkomt. De Nederlandse bedrij ven zullen hierdoor meer mogelijkhe den willen creëren voor reclame op de televisie. Dit kan op twee manleren gebeuren. Ten eerste meer zendtijd voor de STER en ten tweede commer ciële televisie op het bestaande ka naal drie. Dat zal een politiek gevecht worden". (De PvdA-cr Kosto heeft in het begin van het afgelopen Jaar la ten doorschermeren dat die commer ciële televisie op de derde kanaal de beste tegenhanger ls voor de kabelte levisie). En ten slotte de mening van Carel Enkelaar over de satelliet: „Veel men sen zien de satelliet als science-fic tion, maar binnen de New Technolo gy Groep is er al druk gesproken over de programmamogelijkheden van de satelliet. Het zal over enige tijd begin nen als een experiment en niets ls zo eeuwig als een experiment. Die hele reclame op de televisie heeft Neder land een beetje overwoeld. De com- municlatie in ons land heeft wat ver traging gehad omdat het bestel wei nig flexibel ls. Het is een verdeling van rantsoenen, wat ook een politie ke en godsdienstige zaak is. En, poli tiek werkt langzamer dan techniek. Vóór 1985 zullen de invloeden van kabel-tv en de satelliet in Nederland al te merken zijn". AMSTERDAM Nog maar nauwelijks heeft de topsport- structuur binnen de Neder landse Tafeltennis Bond een vernieuwing ondergaan of het gehele beleid staat alweer ter discussie. De voorzitter van de sportcommissie van de NTTB, Piet Römgens, heeft met onmiddellijke ingang zijn functie neergelegd en met hem zijn nóg meer mensen opgestapt. Aanleiding daartoe vormen de bewe ringen van bondsvoorzitter Ad Pou- lissen in een televisie-interview, waar in deze stelde dat het niet-lnschrijven van Nederlands enige topspeelster, Bettine Vriesekoop voor een aantal internationale toernooien te wijten was aan een communicatie-stoornis binnen de bond. Deze beschuldiging was volgens Römgens niet alleen on juist, maar tevens de druppel die de emmer voor hem deed overlopen. Römgens en met hem de eveneens opgestapte secretaresse van de com missie. mevr. Trommar alsmede de drie bondstrainers/coaches Theo Jan sen. Hans van den Wollenberg en Rob Latten die hun werk onder de huidige, omstandigheden evenmin voort zul len zetten verwijt de NTTB 'een volkomen onduidelijk bondsbeleid alsmede een gebrek aan openheid na gemaakte fouten'. Afspraken zijn bij voorbeeld geschonden waar het het opnemen van jeugdigen in de selec tietrainingen betreft. Het gedraai rond het niet-inschrijven van Vriesekoop voor de internationa le kampioenschappen van Frankrijk in Parijs is voor Römgens c.s. de bekende druppel geworden. Reeds in juli was erover gesproken met de on getwijfeld capabele, maar tegelijk zeer eigenzinnige bondscoach Gerard Bakker. Deze stelde toen reeds geen afvaardiging naar Parijs te willen stu ren Niet de sportcommissie maar Bakker draagt de verantwoording voor Vriesekoops afwezigheid en voorzitter Poulissen had dat volgens de nu vertrokken commissieleden ook zo duidelijk dienen te stellen en niet de sportcommissie de zwarte piet in handen moeten spelen De sportcommissie van de NTTB heeft sinds dit seizoen een andere structuur gekregen met een senioren- en jeugdsectie. De opgestapte leden maken alle deel uit van die Jeugsec- tie. De breuk betekent, dat de toch al wankele basis om een nieuw Jeugdbe leid van de grond te krijgen, nu ge heel is weggevallen. Voorzitter Ad Poulissen. die binnenkort als zodanig wordt opgevolgd door Jaap Roeten, is sinds kort overigens zelf ook voor zitter ad interim van de senioren- sectie. In die functie wordt hem onder meer verweten damescoach Gerard Bakker te veel zijn gang te laten gaan. Rob Latten zegt bij voorbeeld, dat Poulissen ervoor had moeten zor gen dat Bakker meer onder druk kwam te staan en zodoende ook ein delijk eens met zijn sterkste team voor de dag te komen. Steeds wel weer zijn er redenen voor Bakker om dat niet te doen. Volgens Poulissen heeft het opstap pen van de commissieleden niets met de zaak-Vriesekoop te maken. Het zouden emotionele argumenten zijn geweest. Van samenwerking is in zijn ogen dan ook geen sprake meer in de verdere toekomst. „Dat kan niet, wanneer emoties de bovenhand krij gen boven zakelijke argumenten en uitspraken." Piet Römgens tot slot: „Die uitspraken van Poulissen over die communicatiefouten zijn teke nend. Het zijn opnieuw die neutrale uitspraken waarbij niemand is ge baat. Doordat steeds om de feiten heen wordt gedraaid zijn uit kleine misverstandjes tamelijk grote me ningsverschillen gegroeid en ik meen dat onder die omstandigheden voor mij verder werken onmogelijk is." HAARLEM De traditionele nieuwjaarswedstrijd tussen de Ko ninklijke HFC en de oud-internatio nals is gistermiddag geëindigd in een gelijk spel: 1-1. Hoewel de uit slag van een dergelijke wedstrijd nauwelijks van belang ls, kan wor den gesteld dat 1-1 een Juiste eind stand was. Beide doelpunten vielen diep in de tweede helft en ln dezelf de minuut. De oud-intemationals namen in de 29e minuut een voor sprong, toen Gerrie Mühren na een pass van Reinier Kreyermaat de Haarlemse defensie dolde en intikte (0-1). Mühren en Kreyermaat be hoorden met Van der Lugt en Wiers- ma tot de beste oud-Oranjeklanten. De rest kon het duidelijk niet meer bijsloffen. Nog in dezelfde minuut waarin Mühren scoorde, maakte de HFC gelijk via Gertjan Volgers, die vrij kon inschieten nadat Ton Thie (hij speelde geen enkele interland, maar was de enige die zich beschik baar stelde) de bal had losgelaten. Er waren 1800 toeschouwers. Oud-internationals: Thie; Fllnke- vleugel, Hulshoff, Wiersma, Van Dulvenbode; Swart, Kreyermaat. Mühren; Van Nee (Moulljn), Coupe rus (Schouten), Van der Lugt. Gerrie Mühren scoort 0-1 voor de oud-internationals. Joegoslavië PARIJS Joegoslavië ls door het Franse weekblad „France Foot ball" uitgeroepen tot de beste voet balnatie van 1979. De uitverkiezing werd gebaseerd op het feit dat de door bondscoach Miljan Miljanic geleide ploeg het afgelopen Jaar zes overwinningen boekte in een even zovele interlandwedstrijden. Des ondanks slaagde Joegoslavië er niet in zich te plaatsen voor de eindron de van het toernooi om het Europe se kampioenschap in Italië. In 1978 verloren de Joegoslaven, toen nog niet onder de hoede van Miljanic, in de kwaliflcatlegroep, namelijk van Spanje en Roemenië. Het Nederlands elftal eindigde met Polen op de gedeelde zesde plaats. In 1978 werd Oranje als beste ploeg uitverkoren. De lijst ziet er als volgt uit: 1. Joe-, goslavië, 2. West-Dultsland, 3. Oos tenrijk. 4. Engeland en België, 6. Nederland en Polen, 8 Frankrijk, Italië en Tsjechoslowakije, 11. Sov jet-Unie, 12. Hongarije, 13. Oost- Duitsland. 14. Griekenland, 15. Ier land, Portugal en Wales. 18. Bulga rije, Denemarken en Turkije, 21. Spanje en Zweden. 23. Schotland en Noord-Ierland, 25. Finland en Roe menië, 27. Noorwegen. 28. Zwitser land, 29. Luxemburg en Malta. 31. Cyprus, 32. IJsland. FIFA-reglementen CAIRO Na de wedstrijd tussen Egypte en Madagascar in Cairo, ln het kader van de voorronde van het Olympische voetbaltoernooi van 1980 te Moskou, is een discussie ontstaan over het toepassen van de FIFA- (Federation International des Football Associations) regie-, menten ln dit toernooi. In de eerste wedstrijd hadden de twee landen ln Anatananativo op Madagascar gelijk gespeeld: 0-0 De tweede wedstrijd ln Cairo eindigde ln 1-1. De Algerijnse scheidsrechter Lacarne liet daarna strafschoppen nemen, waarin de Egyptenaren net iets beter bleken te zijn dan de Madagasken: 3-2. Dit resultaat leid de tot een protest van de voetbal bond van Madagascar tegen de ver keerde toepassing van de FIFA-re glementen voor het Olympische voetbaltoernooi. Volgens Madagas car had besloten moeten worden tot het spelen van een derde wedstrijd op een neutraal veld. Daarnaast had het tweede duel, volgens de Indieners van het protest, eerst moeten worden verlengd. Roda JC HEERLEN Roda JC heeft op nieuw een Deen gecontracteerd. Het is de 22-jarige aanvaller Eriksen van BK Odense Eriksen heeft een contract van 2'/« Jaar getekend. Op Nieuwjaarsdag maakte de aanwinst van de eredivisieclub zijn opwach ting ln een vriendschappelijk tref fen tegen de amateur tweedeklasser Volharding. Roda JC won met 2-4. Van de vier treffers nam Eriksen er twee voor zijn rekening. De andere doelpunten voor Roda JC werden gescoord door Nanninga en De Jong. LONDEN Basketbalvereniging Leiden heeft het internationale toer nooi in Londen niet kunnen winnen. In de eindstrijd verloor de Nederland se lijstaanvoerder met 77-86 van Mac- cabi Tel Aviv. De ruststand was 50-36 ln het voordeel van de Israëli's. Bij Leiden was Jimmy Woudstra de pro- duktiefste speler met 26 punten. Mit chell Plaat nam achttien punten voor zijn rekening. Earl Williams van Mac- cabi werd topscorer van de finalewed strijd met 27 punten. Leiden had zich geplaatst voor de eindstrijd door in de halve finale een indrukwekkende overwinning te ha len op het team van North Carolina State uit de Verenigde Staten. 87-76. Lelden en North Carolina State speel den verreweg de beste wedstrijd uit het toernooi. De score bleef voortdu rend gelijk opgaan, met licht voor deel voor Lelden dat echter nimmer meer dan zes punten voorsprong kon nemen. Pas in de laatste minuten van de wedstrijd slaagde Leiden erin het gat te vergroten tot elf punten. Top scorers bij Leiden waren toen Plaat (23). Glddings (17), Bruinsma (16) en Woudstra (15). OSLO In het Blslet-stadlon ln Oslo ls gisteren een begin gemaakt met de schaatswedstrijden om de Noorse ti tels, voor all-rounders dames en he ren en sprinters. Opvallend was het falen van titelhouder en Europees kampioen Jan Egil Storholt op de 5000 meter. Hij finishte als tiende in de tijd van 7.38,50. Winnaar werd Tom Erik Oxholm ln 7.19,66. Op de 500 meter, die in 39.86 seconden door Terje Andersen werd gewonnen, rea liseerde Oxholm een tijd van 41.39 waarmee hij vijfde werd. Storholt lag toen met 40.38 nog goed in de race. All-roundcrs: 500 meter: 1. Terjc Anderen 39 86 »ec 2 Kaj Am Steruhjemmel 39.97, 3. Jsn-EgU Slorholt 40.38. 4 Rolf Falk Laren 41 30. 5 Tom- Erlk Oxholm 41 39 5000 meter 1 OKholm 7 19.66. 2 Hennlng Kaarud 7 21,15. 3. Olvtnd Tveter 7 26.70. 4 AU ReksUd 7.27.31. 5 Amund SJObrend 7 29.17, 6. Stenahjemmet 7 30.02, 10. Storholt 7 38.50. Dame* 500 meter: 1 BjOrg-Ev* Jensen 44 92 tee. 2 Turld UUehafen 45.52, 3 Ann Marte Tollefaen 45 58 1500 meier 1 Jenaen 2 17.38. 2 Lleibeth Koramo 2.19,17, 1 Jannse Tenmann 2 34.62 8pr1nter* 500 meter: 1 Prode Rönnlng 39.37 aec. 2 Kal Ame Engclstsd 39.87. 3 Jarle P ede ren 40.17. 4 Ivar Sleujoe 40.64 5 Dag Brstberg 40 71 1000 meter 1. EngtlsUd 1.19.67. 2 ROnnlnf 1.19.90. 3 Pederen 1 22.77, 4. SleUJoe 138.06, 5. Olav Marchtnl 1 23.90 Eric en Beth Heiden hebben ook de laatste dag van de Amerikaanse se lectiewedstrijden voor de Winterspe len beheerst. In West Allls won Eric Helden de tien kilometer in 14 minu ten 56,90 seconden, een tijd die nog nooit eerder door een Amerikaan in de Verenigde 8taten werd gereden. Nog opmerkelijker was de tijd die Beth Helden maakte op de 3000 me ter. Voor haar werden de klokken stil gezet na 4 minuten 37,30 seconden. De 19-Jarlge studente maakte daar mee de beste tijd ooit op een laag- landbaan gereden. ZIJ verbeterde haar eigen topprestatie van 25 febru ari 1979 in Grenoble (4.40,35) met meer dan drie seconden. Alle Boorsma heeft tijdens wedstrij den in Innsbruck een knappe tijd gereden op de 3000 meter: 4.54.8 een verbetering van haar snelste tijd met ruim tien seconden (5.04.61). BIJ de heren verbeterde Hein Vergeer zijn snelste tijd met 0.5 seconden door de afstand in 40.4 af te leggen. De wed strijden werden gereden ln een sneeuwstorm en bij een temperatuur van enkele graden onder nul. Heren 500 meter 1. Hein Verfeer 40.4 tee 2 O eert Kuiper 40 7. 3 Fred van Wülenburf 41». 4 Jaap S«aagman 41 1, 5 Fred Relnder* 42 0. 6 Marcel Scheperkamp 421 1500 meter 1. Relnder* 2 05 8, 2 Van Wlltcnburg 2 05 9. 3 Scheperkamp 3 08 4.4. Veneer 3 07 2. 5 Kuiper 2 09 6 Darnea 1000 meter 1. Alle Boorema l 285. 2. Mar]a 8tmlck 1 311. 3 Coble Borst 1 31 8 3000 meter I Boorema 4 54 8. 2 Strulck 5 02 8. 2. Monique KauUman 5 04.5 LONDEN Liverpool en Manchester United, de topploegen uit de Engelse eerste divisie, zijn op de eerste dag van het nieuwe Jaar „ultgevroren". Hun wedstrijden, tegen respectieve lijk Stoke City en Bolton Wanderers- behoorden tot de tajrijke afgelastin gen in Groot-Brittanxüë. De belangrijkste wedstrijd die over bleef ln Engeland was het duel tussen Southampton en Arsenal, samen nummer drie op de ranglijst. Arsenal won de uitwedstrijd op een moeilijker bespeelbaar veld met 1-0, dank zij een treffer van verdediger Young vijf mi nuten voor rust. Bristol City Brighton 2-2. Coventry City Middles brough 2 0. Crystal Palace-Norwich City 0-0. Ever- ton-Nottingham Forest 1-0, Ipswich Town-West Bromwlch Albion 4-0. Leed* United-Derby County 1-0, Southampton-Arsenal 0-1. De wedstrijden Aston VUls-Manchester City. Manchester Unlted-Bolton Wanderers, Stoke Ci ty Liverpool en Tottenham HoUpur-Wolverhsmp- ton Wanderers werden afgelast Stand 1 Liverpool 22-34. 2 Manchester U 23-32, 3. Arsenal 34-28, 4 Southampton 24-26, 5. Norwich 24-28 LIESHOUT Reinier Oroenendaal ult St. Michielsgestel heeft op nieuw jaarsdag weer toegeslagen Groenen daal boekte in Lieshout tijdens een internationale wlelerveldrlt zijn ze ventiende seizoenoverwinning. HIJ was 1.03 minuten sneller dan Wil Brouwers, die als tweede over de eindstreep ging. De Westduitser Rai- ner Paus bezette de derde plaats. Op oudejaarsdag had Groenendaal ln Denekamp zijn zestiende overwin ning van het veldritseizoen behaald. Hij versloeg toen de Westduitser Klauw-Peter Thaler, zondag nog win naar in Ou.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9