Leger Rhodesië slaags met Patriottisch Front Kritiek en goede voornemens Economie laat nieuw bewind India weinig speelruimte Nenni, architect van Italiës Rooms-rood' Buren Afghanistan in opschudding Aardbeving treft Azoren Hulp VS aan Israël valt tegen Nkomo zondag terug naar Salisbury Halve eeuw leider socialisten Gouverneur van Mekka stapt op WOENSDAG 2 JANUARI 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET 5 SALISBURY (Reuter. AP. AFP) Rhodesische troepen zijn gisteren voor het eerst sinds de afkondiging van de wapenstilstand vier dagen geleden slaags geraakt met guerrillastrijders van het Patriottisch Front. Zeven van de tien Frontstrijders kwamen om het leven. De guerrillastrijders hadden een aanval ondernomen op een boerderij, honderd kilometer ten noorden van Salisbury. Lord Soames, de Britse gouverneur van Rhodesië heeft gisteren een drin gend beroep gedaan op de soldaten van het Patriottisch Front om zich te melden bij een van de verzamelpun ten. Van de naar schatting 16.000 soldaten hebben er zich nog slechts 2100 gemeld Bij 22 plaatsen is nog geen guerrillastrijder komen opdra ven. Soames heeft de soldaten ge waarschuwd dat, als zij zich vrijdag nog niet hebben vertoond, zij het wapenstilstandsakkoord breken en zich buiten de wet plaatsen. Joshua Nkomo, een van de leiders van het Front zal zondag na een bal lingschap van drie jaar in Rhodesië terugkeren. Dit heeft Nkomo's mede werker Musarurwa gisteren voor een juichende menigte in de stad Harare bekendgemaakt. Musarurwa sloot niet uit dat ook de andere leider van het Patriottisch Front Robert Muga be op dezelfde dag voet op Rhodesi sche bodem zal zetten. Musarurwa stelde nog eens dat de twee vleugels van het Front als eenheid, de komen de verkiezingen moeten ingaan. Mu gabe wil slechts een alliantie met zijn rivaal Nkomo. Zijn achterban ls verdeeld over deze zaak. De vertegenwoordigers van de Mugabe-vleugel in Rhodesië zelf wil len het liefst zelfstandig de verkiezin gen in, maar met name zij die zich in het gastland Mozambique ophouden, willen samenwerken met Nkomo om te vermijden dat na de stembusstrijd de soldaten van Nkomo en Mugabe met elkaar slaags raken. De terugkeer van Nkomo naar Rho desië is niet zonder gevaar, want veel blanken daar hebben gedreigd de Frontleider te zullen vermoorden. Nkomo's troepen hebben namelijk tot twee maal toe in september 1978 en in februari 1979 een burger vliegtuig van de Rhodesische lucht vaartmaatschappij naar beneden ge haald. Daarbij kwamen 107 mensen om het leven; een aantal van hen raakte gewond, maar werd door de zwarte soldaten alsnog om het leven gebracht. Vooral de wijze waarop Nkomo in 1978 prat ging op het neer- ROME (Reuter, AP, AFP) Pietro Nenni. de voorzitter van de Italiaanse socialistische partij, is gisteren na een hartaan val op 88-jarige leeftijd overleden. Nenni heeft vijftig jaar een belangrijke rol gespeeld in de Italiaanse partijpolitiek. Hij was vanaf 1970 voor het leven lid van de senaat, een zeer zelden voorkomend eerbetoon. halen van het toestel heeft veel wraaklust gewekt. Nkomo was voor het laatst in Rhodesië in 1976 kort voor de mislukte vredesbesprekingen in Genève. Elf zwarte organisaties hebben zich vóór gisteren laten registreren voor de verkiezingen van eind volgende maand. Verwacht wordt dat de ko mende weken tienduizenden zwarte Rhodesiërs die de afgelopen Jaren naar de frontlijnstaten vooral Zambia en Mozambique zijn ge vlucht terug keren om aan de verkie zingen deel te nemen. Mozambique heeft al een kantoor in Salisbury geo pend om te helpen bij de opvang van de vluchtelingen en Zambia zal het zelfde doen. Ook zijn Britse officieren al naar de hoofdsteden van de ver scheidene frontlijnstaten gereisd om daar hulp te verlenen. Zoals Aldo Moro de man In wiens kabinetten hij tussen 1963 en 1968 vice-premier was als de man van de toenadering van de christen-demo craten tot de communisten gold, zo was Nenni de architect van de samen werking tussen christen-democraten en socialisten. De meestal een blauwe bEuet dragende, met wilde Latijnse gebaren orerende Nenni heeft in ver scheidene kabinetten met christen democraten een belangrijke rol ge speeld. Een charge van cavalaristen tegen een ongewapende menigte van sta kende arbeiders in zijn geboorte plaats Faenza voedde in Nenni wat hij noemde „een instinctieve rebels heid". Als 17-jarlge leidde hij de anti- monarchale republikeinen en in 1911 werd hij als stakingsleider opgesloten met een socialist, Benito Mussolini. Beiden doken in het journalistieke werk, maar in 1921 sloot Nenni zich aan bij de socialisten, die Mussolini net had ingeruild voor de fascisten. Vijf jaar later vluchtte Nenni naar Parijs en leidde daar de socialisten in ballingschap. De steeds hechter wordende samen werking van Nenni met de commu nisten liep in 1939 schade op, toen de Russen een pact sloten met Hitler, maar na de inval van de nazi's in de Sowjet-Unie in 1941 volde herstel van de betrekkingen. Na de uitroeping van de Italiaanse republiek aan het einde van de Tweede Wereldoorlog was hij onder meer vice-premier in brede basis-coalities. De samenwer king met de communisten bracht een breuk in de socialistische partij: een grote groep partijgenoten vormde on der leiding van Giuseppe Saragat de sociaal-democratische partij. De band met de communisten deed Nen ni miljoenen aanhangers verliezen, die nimmer naar de partij zijn terug gekeerd. ook niet toen de in 1952 nog door Stalin met de naar hem genoem LISSABON (Reuter, UPI) - Een krachtige aardbeving heeft schade aangericht op de Azoren. Volgens in Ponta Delgada, de hoofdstad van deze in het noorden van de Atlanti sche Oceaan gelegen eilandengroep, ontvangen berichten zijn tal van dor pen op drie van de zeven eilanden getroffen. Tot dusver is alleen sprake van grote materiële schade. Een aan tal gewonden is in ziekenhuizen opge nomen. Telefoon- en telegraafverbin dingen met de getroffen gebieden zijn verbroken: De Portugese luchtmacht heeft vliegtuigen gestuurd om hulp te verlenen. De beving bereikte een kracht van 7 op de schaal van richter. De Azoren worden bewoond door bij na 300.000 mensen. Er is een belan grijke Amerikaanse luchtmachtbasis op het eiland Terceira. BAHREIN (Reuter) De gouverneur van de heilige stad Mekka waar in november gewapende mannen enige tijd de grote moskee bezet hebben gehouden, is afgetreden, zo heeft het officiële persbureau van Saoedi-Ara- bië bekend gemaakt. Volgens dit be richt aanvaardde koning Chaled het ontslag van de gouverneur om „ge zondheidsredenen". Er werd niet di rect een opvolger benoemd. Voorts werden, zonder opgaaf van reden, twee generaals met pensioen ge stuurd. AMSTERDAM Vele we reldlijke en geestelijke lei ders hebben van de jaar wisseling gebruik gemaakt om ln toespraken en pre ken van leer te trekken te gen het kwaad in de wereld. Bovendien spraken ze hun beste wensen uit voor het nieuwe Jaar. De paus deed in een preek op oudejaarsdag een felle aanval op het terrorisme en de bewapenings wedloop. Hij herhaalde zijn woor den op nieuwjaarsdag in de St. Pieter tijdens de viering van de dertiende dag van de vrede van de rooms-katholieke kerk. De paus oefende openlijke kritiek uit op de recente beslissing om nieuwe ra ketten op te stellen. Hij wees op de enorme gevolgen die een nucleaire oorlog voor de wereld zou hebben. Het feit dat maar 200 van de 50 000 op de wereld voorhanden kern koppen nodig zijn om de belang rijkste steden te vernietigen, maakt het dringend nodig dat de mensen niet langer hun ogen slui ten voor de gevaren die dreigen. In een toespraak tot de samenge stroomde menigte op het St. Pie tersplein beklemtoonde de paus het belang van vertrouwen en het spreken van de waarheid. De gevaren die de wereld bedrei gen kwamen ook aan de orde in de voorspelling die een Israëlische ziener bij het begin van het nieu we jaar deed. De ziener, die werd aangehaald door radio Israël, voorspelde dat in de eerste drie maanden van dit jaar de oorlog zal uitbreken „geleid door Oog, de koning van Magog", die vooraf gaat aan het einde van de wereld. Daarna zal voor Israël de messi- aanse tijd aanbreken, meent de ziener, die de voorspellingen be vestigde van drie Joodse rab bijnen. Spreekwoord Volgens een oud Chinees spreek woord dat „huwelijken het genoe gen van het nieuwe jaar zijn", heb ben tal van Chinezen gewacht met de festiviteiten voor hun huwelijk tot de jaarwisseling. Alleen al in Peking waren voor de maand de cember al 10.000 aspirantechtpa ren ingeschreven. Ondanks het feit dat het Chinese nieuwjaar ln de lente valt. ging er toch veel vuurwerk de lucht in. De Chinese leiding zag in de jaarwisseling aanleiding om nog eens van leer te trekken tegen de aloude vijanden. Maar de „hegemonisten en kapita listen" zullen het pleit niet win nen. verzekerden zij De Deense koningin Ma'r&rethe heeft haar onderdaden met wat meer hoop de drempel over willen helpen door hen op te roepen bij de aanblik van een nieuw decen nium te ontwaken uit „deze vreemde vertwijfeling". De vor stin wees op de geestelijke proble men die ten grondslag liggen aan de sociale en economische noden dezer wereld. In Zweden is met de jaarwisseling een wet van kracht geworden die bepaalt dat de twee- en-een-half jaar oude prinses Vic toria de officiële troonopvolger is. Tot dusver gold ln Zweden het Sallsche stelsel, dat een jongere broer meer rechten op de troon geeft dan een oudere zus. Prins Carl Philip Edmund Bertil, gebo ren 13 mei 1979, is nu tweede in de opvolgingslij n geworden. Zorg De paus groet een jongetje in de kerk waar hij op oudejaarsavond een mis opdroeg. De Finse president Urho Kekko nen heeft de wereld in zijn nieuw jaarstoespraak ook al gewaar schuwd voor de gevaren van de kernwapens. Hij bepleitte ontwa peningsbesprekingen in Europa. Vroeger heeft hij al pleidooien ge voerd voor de vorming van gede militariseerde zones in Europa. De Westduitse bondskanselier Schmidt maakte zich vooral zor gen over de activiteiten van de Sowjet-Unie ln Azië en Afrika. De Roemeense president Ceaucescu meende dat alle buitenlandse troepen uit bezette landen moeten worden teruggetrokken, ook al een bedekte verwijzing naar de bezetting van Afghanistan door de Russen. De Britse premier Thatcher zei graag met een scho ne lel te willen beginnen, maar helaas gebonden te zijn aan de gang van de geschiedenis. Daar om riep zij de bevolking op tot verandering van hart en ziel. De Griekse premier Karamanlis deed een beroep op de bevolking zich opofferingen te getroosten om een einde te maken aan de economi sche wereldcrisis. Unieke gebeurtenis van deze Jaar wisseling: Voor het eerst sedert 1871 beleefde de Canadese stad Montreal een kerst en een jaarwis seling zonder sneeuw. NIEUW DELHI, ISLAMABAD (Reuter, AFP) De Russische inval in Afghanistan en de daarop volgende staatsgreep heeft ook de buurlanden in opschudding gebracht. India maakt zich ernstig ongerust over het besluit van de Amerikaanse regering om Pakistan meer wapens te gaan leveren. De Verenigde Staten zijn van plan de sedert april 1979 van kracht zijnde economische en militaire boycot van Pakistan op te heffen in verband met de Russische inval in Afghanistan. Men verwacht overigens wel dat de wapenverkopen aan dat land in eer ste Instantie nog beperkt zullen blij ven. Tot dusver hadden de Verenigde Staten als eis gesteld dat Pakistan eerst zou verklaren dat het afziet van zijn nucleaire ambities voordat het meer hulp zou krijgen. De Indiase regering heeft haar ver ontrusting uitgesproken over de voorgenomen levering van wapens. De Amerikaanse ambassadeur ln In dia werd daartoe bij de regering ont boden. Nieuw Delhi heeft de Ameri kanen erop gewezen dat de door de Pietro Nenni de Vredesprijs geëerde Nenni na de Russische invasie in Hongarije in 1956 met de communisten brak. Nen ni gaf het geld van de Vredesprijs weg aan goede doelen en zette een partij- koers in die samenwerking met de christen-democraten mogelijk maakte. In 1964 trad Nenni als kandidaat voor het presidentschap terug ten gunste van Saragat, een gebaar dat tot een kortstondige hereniging tussen socia listen en sociaal-democraten leidde. Zijn laatste kabinetsfunctie was in 1968 en '69 minister van buitenlandse zaken. Hij trad af na een nieuwe breuk in de partij, maar aanvaardde uit handen van de president het sena torschap voor het leven. Zijn partij koos hem in 1970 ook tot voorzitter, een positie waarin hij tot dit jaar nog een zeer belangrijke adviserende rol heeft gespeeld. TEL AVIV (AP, Reuter, AFP) Is raël is teleurgesteld over de geringe verhoging van de Amerikaanse hulp. In Jeruzalem had men gehoopt dat het bestaande bedrag van 3,6 miljard gulden zou worden verhoogd tot ze ker 4,5 miljard, maar president Carter heeft slechts een lening van 400 mil joen gulden tegen 9 procent rente toegezegd na zijn besprekingen met de Israëlische minister van defensie Ezer Weizman. Premier Begin heeft gisteren het re sultaat met de minister besproken. Ieder extra is erg belangrijk maar ik kan niet verbergen dat de Amerika nen niet tegemoet zijn gekomen aan onze behoeften, aldus Israëls minis ter van financiën Jigal Horowitz. FunctlonEuissen hebben voorspeld dat er nog meer zal worden bezuinigd en dat de uitgaven voor defensie wor- den verminderd. Een minister, die zijn naam niet bekend wilde hebben zei tegenover het dagblad de Jeruza lem Post: „Israëls inspanningen voor de vrede in het Midden Oosten had den best wat beter mogen worden beloond, zeker met de spanningen in dit deel van de wereld". Mosje Arens, de voorzitter van de parlementscommissie voor buiten landse zaken en veiligheid zei te be treuren dat Israël weinig middelen heeft om Washington onder druk te zetten om bij te dragen aan de kosten van de vrede. Economen voorspellen dat de recessie in het land nog eens zal worden verhevigd en in militaire kringen is men diep bezorgd over de gevolgen voor de aanmaak vtm eigen materialen, het aantal oefeningen en de wapenaankopen in het buiten land. Tal van politici en organisaties op de bezette westelijke Jordaanoever heb ben gisteren geprotesteerd tegen een besluit van de regering ln Jeruzalem om de elektriciteitsmaatschappij in het oostelijk deel van Jeruzalem per l januari 1981 over te nemen van de Arabische concessiehouders. De di rectie van de maatschappij had zich tegen de overname verzet. De Pales- tijnen zeggen dat de regering politie ke motieven heeft voor de oyemame. Verenigde Staten aan Pakistan gele verde wapens tot dusver altijd tegen India gebruikt zijn. Overigens heeft de Indiase regering ook bij de Sowjet- Unie aangedrongen op stopzetting van de interventie in Afghanistan en op een snelle terugtrekking van de Russische militairen uit dat land. In middels heeft de Amerikaanse presi dent Carter in een persoonlijk schrij ven aan de demissionaire Indiase pre mier Charan Singh uitleg gegeven over de Amerikaanse plannen Pakis tan weer wapentuig te leveren. Veel Inwoners van Afghanistan zijn de afgelopen twee Jaar hun land ont vlucht uit angst voor het communis tische bewind in dat land. Pakistan vreest nu dat de Russische troepen wellicht bij acties tegen de opstande lingen de grens met Pakistan zullen overschrijden. De regering van Pakis tan heeft India Inmiddels laten weten dat ze zich op geen enkele manier zorgen hoeft te maken over de Ameri kaanse leveranties. Hulp Saoediërs Saoedi-Arabië is inmiddels begonnen met het op grote schaal verstrekken van noodhulp aan de 400.000 Af ghaanse vluchtelingen ln Pakistan Vliegtuigen vol dekens en voedsel zijn al ln dat land gearriveerd. De hoge commissaris voor vluchtelin genhulp van de Verenigde Naties heeft met de Pakistaanse regering overeenstemming bereikt over de hulp ter waarde van negen miljoen dollar Een deel van de Afghaanse vluchtelingen krijgt overigens onder dak bij stamverwanten ln Pakistan. Vertegenwoordigers van islamitische opstandelingen uit Afghanistan heb ben ln Pakistan laten weten dat de Russen bij hun acties tegen opstan delingen gebruik maken van napalm. Waar deze bombardementen zouden hebben plaats gevonden werd er niet bij verteld. Het is voor het eerst dat er berichten zijn dat de Russen gebruik maken van napalm. 'Huurlingen' De Russische media schilderden de Afghaanse opstandelingen gisteren af als huurlingen van Amerikaanse, Chinese en Egyptische agenten, op geleid in kampen in Pakistan en in China. De indruk bestaat dat het Kremlin serieus proberen een einde te maken aan de opstand van de islamitische rebellen. Overigens zou er de afgelopen dagen ln Kaboel en omgeving zwaarverzet zijn gepleegd door medestanders van de gedode president Amin. De Russen zouden vorige week Amin getrouwe troepen misleid hebben en erin geslaagd zijn de president uit zijn paleis ln het centrum van Kaboel weg te lokken. Men wilde voorkomen dat er in het centrum van de Afghaanse hoofdstad gevochten zou moeten worden. Giste ren was het volgens berichten uit aangrenzende landen rustig ln Kaboel door Nico Kussendrager De winnaar van de verkiezingen die deze week ln India worden gehou den, krijgt te maken met een economisch belabberde toestand De graanoogsten vallen tegen, de opbrengsten in de industrie zijn sterk gedaald en het geld wordt steeds minder waard. Oorzaken van de economische teruggang zijn onder meer gebrek aan slagvaardigheid van de regering, de droogte en de gestegen olieprijzen. Waarnemend premier Charan Singh heeft het drukker met zijn eigen herverkiezing clan met het voeren van be- leid. Zijn ministers nemen een afwachtende houding aan, in plaats van maatregelen te nemen om de economie weer in het gareel te brengen. Ondertussen geven zij elkaar de j schuld. Het ministerie van staal en mijnbouw ver- wijt het departement van spoorwegen dat er te weinig treinen zijn om de steenkolen van de mijnen verder het land in te brengen. „Spoorwegen" daarentegen zegt dat er in de mijnen te weinig geproduceerd wprdt. waar door er geen kolen zijn voor de stoomloco motieven. Hoe dan ook. de industrie en de elektrici teitscentrales draaien door brandstofge brek op een laag pitje, waardoor India's exportinkomsten achterblijven. Premier Charan Singh zegt dat hij niets kan doen. omdat zijn interim-regering geen beslissin gen mag nemen. Maar voor het onwaar schijnlijke geval dat hij wordt herkozen heeft hij een versoberingsprogramma aan gekondigd. De invoer van koelkasten, tele visietoestellen, dure auto's en alchoholhou- dende dranken wordt taboe ln India om deviezen te sparen. De tegenvallende exportinkomsten treffen India des te harder nu er ln het land zoveel geld in omloop is. Aangemoedigd door de redelijke gang van zaken in industrie en landbouw de afgelopen Jaren bleef de bank- biljettenpers draalen. De geldhoeveelheid steeg in drie jaar met meer dan 60 procent. Nu de fabrieken op halve kracht werken en de graanoogsten tegenvallen, wreekt zich die omvang: de inflatie woekert voort in India. Graanoogst Het tekort aan graan is een gevolg van de droogte, die India hard trof na vier Jaar overvloedige moessonregens, maar ook van een gebrek aan energie. Door de hoge olie prijzen stonden dieselpompen voor de be vloeiing van de velden stil. en de industrie leverde te weinig kunstmest. Er was in India een grote voorraad van 22 miljoen ton graan, wat meer is dan het verwachte tekort van rond 20 miljoen ton. Lang niet iedereen heeft echter profijt van die grote buffervoorraad. De voedselprijzen zijn zo hoog dat de men sen met een laag inkomen ze niet kunnen betalen Zo wordt er honger geleden in een land waar grote reserves aan graan liggen Beloften opgeslagen India produceerde een aantal jaren meer graan dan voorheen, maar steeds minder mensen konden het betalen In een recent rapport van de Wereldbank wordt nadrukkelijk een verband gelegd tus- Indiërs kopen langs de weg in Rahimpura, in het oosten van het land. graan omdat hun eigen oogst mislukt is. Voor hén is het voedsel tenminste nog te betalen. sen het inkomenspeil van de Indiërs en het graanverbruik Wie weinig of niets verdient, kan geen voedsel betalen. Het ziet er niet naar uit dat het voor die tientallen miljoen straatarme Indiërs na de verkiezingen veel beter wordt. Ondanks alle mooie beloften van de kandidaten (Charan Singh van de Lok Dal Volkspartij Jagjlvan Ram van de Janata-partij en de grote kanshebber Indira Gandhi van de Congres-I-). De ontwikkeling van India ls sinds de onafhankelijkheid ten goede geko men aan een beperkte groep, terwijl de grote massa blijft kreperen. De Janata-regering gaf op papier veel aan dacht aan de ontwikkeling van het platte land, maar in de praktijk is daarvan weinig terecht gekomen. Een belangrijke rol speel de daarbij de huidige premier Charan Singh, die minister van financiën was in het vorige kabinet. Singh legt tijdens zijn ver kiezingscampagne grote nadruk op de ont plooiing van het platteland, dat naar zijn idee in India altijd is verwaarloosd. De aandacht ging uit naar de Industrie en de steden. Daar moest de groei plaatsvinden, die dan later het platteland ten goede zou komen. Maar, net zo min als in andere ontwikkelingslanden, is dat in India gelukt Charan Singh houdt zijn volgelingen voor dat de oorzaak van hun ellende het beleid van wijlen premier Nehroe en zijn dochter Indira Gandhi is. „Het werkelijke India is een gesloten boek voor hen," aldus Singh, verwijzend naar de onbekendheid van Neh roe en Gandhi met het Indiase platteland, waar tachtig procent van de 360 miljoen kiezers woont. Het ligt echter niet voor de hand dat de grote massa op het platteland veel van Charan Singh te verwachten heeft. Hij gaat uit van de versterking van een bovenlaag van gegoede boeren, wier belangen lijnrecht tegenover die van de keuterboertjes en de landlozen staan. De laatsten hebben bij voorbeeld belang bij lage graanprijzen, ter wijl de dikke boeren hoge prijzen willen die voor hen meer Inkomsten betekenen. Op het Inidiase platteland is een boerenéll- te ontstaan, die ln Charan Singh zijn pleit bezorger vindt naast een groeiend leger van land- en werklozen met weinig of geen inko men. De tegenstellingen worden groter. Uit Bihar komen verhalen over landlozen die door privé-legertjes van grote boeren worden gedood, omdat zij aanspraak ma ken op land of meer loon eisen. Officieel moet landarbeiders ln India één gulden per dag worden betaald, maar dat zijn de werk gevers al lang weer vergeten. Industrie Wat betreft haar economisch beleid hult mevrouw Indira Gandhi zich in nevelen. Maar waarom Charan Singh zich richt op een bovenlaag van boeren, ligt het voor de hand dat zij zich opnieuw zal richten op de steden en op industriële uitbouw De India se industrie is fors uit de kluiten gewassen, en ervan uitgaande dat de huidige moeilijk heden slechts tijdelijk zijn, betekent de bedrijvigheid veel inkomsten van India, als de westerse landen tenminste niet de gren zen sluiten voor Indiase produkten. Voor een dergelijk ontwikkelingsbeleid kopen de arme Indiërs op het platteland, waar de armoede steeds meer wordt samengebald, echter niets. Tijdens de conferentie over plattelandsont wikkeling in Rome vorig jaar (WCARRD), vertelden drie Indiërs me eensgezind wat er naar hun idee ln het land zou moeten gebeu ren. ZIJ vertegenwoordigden de vakbewe ging. de Gandhi-vredestlchtlng en de Actie voor voedselproduktie (AFPRO): „Er zal meer geld moeten worden besU-cd aan de ontwikkeling van de kleine boeren, en het opzetten van kleine bedrijfjes op het platte land Niet met de mond zoals indertijd de Janata-regering. maar daadwerkelijk. De grote boeren die steeds groter worden, moet een halt worden toegeroepen." Maar dat allemaal wel naar het idee van de drie zegslieden, In een democratisch India Naar de noodtoestand zoals die onder India Gandhi bestond, verlangde geen van hen terug. „Nu kunnen we tenminste praten en schrijven over het lot van de boeren, en over veranderingen in India die nodig zijn willen we de groeiende armoede te lijf kunnen. Onderschat niet de kracht van het Indiase volk. maar het heeft kanalen nodig om zich uit te drukken."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5