Verlies posterijen 245 miljoen gulden Van der Klaauw op reis naar olielanden Ontwerp aftrekbaarheid ziektekosten bij Kamer Boerderijen in vlammen Criminoloog Kempe zag delinquent als medemens 02510256451 Botsing tegen laadschop kost 4 mensen het leven Winst voor telecommunicatie en postgiro Dieven rijden naar binnen bij juwelier niet vergeten; bloemen sturen 'Premies aan maximum binden' Nijlzeiler op de Maas planning Voor twee ton uit woning gestolen Inbraak naast politie Vermiste man dood in de VS gevonden Voor Mazda Venezuela derde olie-exporteur Mexico vindt steeds meer Rita WOENSDAG 2 JANUARI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET Van onze Haagse redactie DEN HAAG De posterijen hebben het bedrijfsresultaat van de PTT in 1979 fors gedrukt. Bij de post werd een verlies van 245 miljoen gulden geleden, tegen een verlies van 86 miljoen gulden in het jaar daarvoor. De PTT verwacht ook dit jaar een ongeveer gelijk verlies op de posterijen te zullen leiden. Dit heeft directeur generaal drs Ph. Leenman van de PTT in een nieuwjaarsbericht gezegd. Bij de bedrijfsonderdelen telecom municatie en postgiro werd een hoge re winst geboekt dan in 1978. Tele communicatie levert de PTT een winst van 558 miljoen gulden op. te gen 491 miljoen gulden in 1978. Bij de postgiro stijgt die winst van 81 mil joen gulden naar 129 miljoen gulden. Voor dit jaar verwacht de PTT ook over deze takken van dienstverlening een gematigder resultaat. Voor de Rijkspostspaarbank wordt dit jaar een forse stijging van het rendement verwacht, als gevolg van stabilisatie van de rentetarieven na flinke schom melingen in de afgelopen jaren. De winst zal naar verwachting stijgen met een bedrag van honderd miljoen gulden tot een totaalresultaat van 350 miljoen. Dienstverlening Het eerste nieuwjaarsbericht van de PTT in de jaren tachtig bevat ook een overzicht van de omvang van de dienstverlening in de afgelopen tien jaar. Daaruit blijkt dat de afnemende economische groei weinig effect heeft gehad op de PTT. Gemiddeld steeg de vraag naar dienstverlening van de PTT met 7,5 procent per jaar, tegen een economische groei van drie pro cent. Directeur generaal Leenman trekt uit dit voor de PTT zo gunstige resultaat de conclusie, dat er „geen duidelijk verband bestaat tussen eco nomische bedrijvigheid en de vraag naar PTT-diensten." Opmerkelijk in de cijfers van de groei bij de PTT is de verdubbeling van het aantal telefoonaansluitingen, het aantal girorekeningen en verdriedub beling van het aantal internationaal gevoerde gesprekken. Het aantal te lexaansluitingen werd tweeëneenhalf maal zo groot in de afgelopen tien jaar. Wat de post betreft verwacht de PTT ook in de jaren tachtig groei, zij het een minder sterke dan tot nog toe. Leenman rekent op een toename in het postverkeer over de jaren tachtig van tenminste 25 procent. Verzadiging Als gevolg van een langzamerhand in zicht komende verzadiging en van een lagere woningproduktie bleef in het afgelopen jaar de vraag naar tele foonaansluitingen met 640.000 iets achter bij die van 1978 (642.000). Meer dan tachtig procent van de Neder landse huishoudens beschikt thans over een telefoon. De PTT verwacht aan het eind van dit jaar de vijf TWELLO (ANP) Uit een juwe lierswinkel in het Gelderse Twello is op de ochtend van oudejaar voor veertigduizend gulden aan sieraden gestolen. De daders ramden met een auto de pui van de winkel, waarna zij hun slag sloegen. De schade aan de winkel is zeker vijftienduizend gulden. Het was de derde keer in ruim een maand dat er bij de juwelier sieraden werden gestolen. De auto waar de pui mee was geramd werd later in de ochtend in Schalkhaar bij Deventer terug gevonden. EERVOL ONTSLAG Mr G. W. von Meyenfeldt is op zijn verzoek per 1 februari 1980 eervol ontslag verleend als officier van justitie in het arron dissement Utrecht. miljoenste telefoon aan te kunnen sluiten. Het gebruik van girobetaalkaarten nam in 1979 sterk toe, blijkt uit het nieuwjaarsbericht. Op postkantoren in Nederland werden omstreeks der tig miljoen van deze kaarten verzil verd, hetgeen vijf miljoen meer is dan in 1978. Het aantal in het buitenland verzilverde girobetaalkaarten steeg met vijfentwintig procent tot zes mil joen, terwijl er honderdvijftien mil joen kaarten in winkels werden ver zilverd. Chips President-directeur Leenman zei in de toelichting op zijn nieuwjaarsbe richt. dat het „ondoorzichtig is waar toe chips zullen leiden als het gaat om de werkgelegenheid." Hij meende dat aan invoering van de chips niet zal zijn te ontkomen en dat de PTT ook wel het een en ander daarvan zal merken. Hoewel de PTT niet in het leven is geroepen om werk te schep pen, zal zij toch alles doen om het verlies aan werk zoveel mogelijk te beperken. Leenman wees in dat ver band ook op de extra werkgelegen heid, die chips in de toekomst kun nen scheppen, omdat er nieuwe pro- duktiemogelijkheden ontstaan. Leenman noemde 1980 het „oogst jaar" van de PTT, waar het gaat om nieuwe produkten, die tot ontwikke ling komen. Hij verwees naar het op zetten van het eerste datacommuni catiesysteem en het beginnen met viewdata, alsmede de uitbreiding van toepassing van de autotelefoon. De president-directeur betreurde het, dat er ook in 1979 nog geen beslissing is genomen over de postbank, on danks aandringen vanuit de Tweede Kamer aan het eind van het jaar. De eerste zwemmers van 1980. Volgens traditie zijn gisteren tientallen zwemmers op het Zandvoortse strand in het ijs koude zeewater gedoken, om hiermee het nieuwe jaar een moedig welkom toe te roepen. DEN HAAG (ANP) Het wetsontwerp tot wijziging van de inkomstenbelasting en de loonbelasting over de aftrekbaar heid van ziektekosten in de buitengewone lastenregeling is bij de Tweede Kamer ingediend. jaren voor de ziektekostenverzeke ring in één jaar samen te voegen. De voorgestelde regeling levert de schatkist een structurele meerop brengst op van naar schatting zeven tig miljoen gulden. ROTTERDAM (ANP) - Voor het eerst in de geschiedenis van de Rotterdamse fr^Ven is er een Egyptische „Felouka" binnengelopen. Deze zeil- vrachtvaarder arriveerde giste ren niet op eigen kracht, maar aan boord van de Nedlloyd Lin- ge" De Felouka (gewicht ne gen ton. vijftien meter lang», is een kerstcadeau van een Ne- derlandse bank aan de stich ting ..schepen uit verre landen" in Rotterdam Die is blij met het geschenk, omdat de Felouka een zeld zaamheid worden op de Nijl Voor de oorlog zeilden er nog zo n vijfduizend, maar dit aan tal is gedaald tot honderd en volgens de stichting misschien nog minder De Felouka is gekocht van schipper Mohammed Saleh. die het koopcontract onderte kend heeft met duimafdruk ken. Het schip krijgt voorlopig een plaatsje naast het Rotter damse museumschip „De Buf fel" in de Leuvehaven De stichting wil op den duur een permanente, drijvende ex positie opbouwen van authen tieke vaartuigen uit alle delen van de wereld. In bezit zijn al: een „vluchtelingen-Jonk" uit Hongkong, een jangada uit Brazilië, een vlerk-prauw uit Sri Lanka en een stroboot uit Bolivia. In aantocht zijn een Thaise sampan, een Venetiaan- se gondel, een Djoekoeng uit Indonesië en een Makassaarse schoener. to fleur opkikker isaltijd welkom AMSTERDAM (ANP) In de oudejaarsnacht zijn verschei dene boerderijen door brand verwoest. In Schijndel ging een kapitale boerderij in vlammen op. De alleenstaande bewoner kon zich tijdig in veiligheid stellen: ook de veestapel werd gered. De schade wordt geschat op vier ton. De boerderij in Arnhem in brand. Van onze juridische medewerker In Arnhem werd het achterdeel van een boerderij verwoest door een brand die ontstond door een defecte gaskachel. Een paard en minstens vijf koeien kwamen In de vlammen om. De eigenaar van de boerderij kreeg brandworden bij zijn pogingen het vee te redden. In Hempens bij Leeuwarden ging een boerderij, vermoedelijk door een de fect verwarmingstoestel, in vlammen op. De bewoners waren niet thuis. In Halsteren brandde een tot bungalow omgebouwde boerderij geheel uit. De drie bewoners van de boerderij kon den zich tijdig in veiligheid stellen. Een felle uitslaande brand heeft in het Brabantse Geldrop een houten woning in de as gelegd. Twee aan- - ADVERTENTIE grenzende woningen liepen water- en rookschade op. De bewoners van de uitgebrande woning waren niet thuis. Enkele huisdieren kwamen ox het leven. Het restaurant „Het Hoekhuis" aan de Brink in Deventer is zondagnacht grotendeels door brand verwoest. De schade bedraagt naar schatting an derhalf miljoen gulden. De brand brak uit toen het onlangs verbouwde restaurant reeds was gesloten. De De venter brandweer bestreed het vuur met vijftig man. Ternauwernood werd voorkomen dat de vlammen oversloegen naar het ziekenfondsge bouw naast het restaurant. Met het overlijden van prof. dr. G. Th. Kempe op tweede kerstdag is de laatste van de drie geleerden heengegaan die binnen de criminologie de zogenaamde Utrechtse School vormden. Deze naam1 voerden zij zelf nooit maar werd hun gegeven door de Fransman Leauté. In de Utrechtse school was er een unieke samenwerking tussen de strafrechtjurist Pompe overleden in 1968, de gerechtelijke psychiater Baan overleden in 1978 en de crimi noloog Kempe. Zij hadden een gemeenschappelijke belangstelling voor de praktijk van de strafrechtpleging en met name voor de delinquent, niet als object, maar als (mede)mens. Hun benade ring mag een belangrijke factor wor den genoemd in het vergeleken met andere landen zo milde Nederlandse strafklimaat. Kempe was van huis uit jurist, maar zijn proefschrift was van sociologi sche aard: „Criminaliteit en kerkge nootschap" (1938). Ook „Criminali teit in Drente", een co-produktie uit 1937 had dat karakter. Zijn openbare les als privaatdocent aan de Utrecht se universiteit (1947) betrof detective literatuur. Zijn inaugurele rede als buitengewoon hoogleraar in de crimi nologie in 1950 droeg de titel „Schul dig Zijn". Gewoon hoogleraar werd hij in 1957 Van zijn vele geschriften worden hier genoemd het klassieke boek voor re- classeringsfunctionarissen: „Reclas sering in onze samenleving; voorlich ten. recht doen, helpen" (1958). Na zijn „Inleiding tot de criminologie" van 1967 schreef hij over het politiek gebruik van criminologische inzich ten „Franz von Liszt en de criminolo gie" voor de Koninklijke Academie van Wetenschappen, waarvan hij lid was (1968) Ook zijn laatste geschrift laat Kempe als historicus zien: „Uitvoerder of kruisvaarder; minister Regout en de zedenwetten van 1911". Het werd op genomen in de bundel Recht, macht en manipulatie, die ter gelegenheid van zijn emeritaat als hoogleraar in Utrecht in 1976 verscheen. Daarin vindt men ook een uitvoerige be schouwing over de rol van Kempe binnen de Utrechtse School. EH brengt rust èn dynamiek I in uw organisatie I Ö^IIMO AMSTERDAM (ANP) Elf schil derijen, sieraden en zilverwerk sa men ongeveer twee ton waard zijn uit een woning in Amsterdam-Bui- tenveldert gestolen. De diefstal werd zondagavond ontdekt toen de bewo ners na negen dagen van vakantie terugkwamen. Wanneer er precies is ingebroken is niet na te gaan. In het ontwerp wordt voorgesteld de premies of bijdragen voor een ziekte kostenregeling die voor de buitenge wone lastenregeling in aanmerking kunnen worden genomen, aan een maximum te binden. Het wetsontwerp is een onderdeel van de zogeheten reparatiewetge ving. Het maximum houdt in dat verzekeringspremies of bijdragen voortaan tot ten hoogste een bedrag dat betrekking heeft op een periode van twaalf maanden voor aftrek als buitengewone last in aanmerking kunnen komen. In de memorie van toelichting wordt er op gewezen dat het in strijd is met de bedoeling van de ziektekostendrempels voor de bui tengewone lasten als door samenvoe ging van kosten van meer jaren de op één jaar afgestemde minima worden overschreden. Met de drempels wordt beoogd dat een aftrek wegens buiten gewone lasten voor orders meer ziek tekosten pas aan de orde komt, in dien in een jaar naast een gewone premie voor een ziektekostenverzeke ring nog andere ziektekosten van meer dan geringe omvang ten laste van de belastingplichtige komen. In de memorie van toelichting wordt gezegd dat het effect van de samen voeging va kosten die betrekking hebben op meer dan één jaar nog wordt versterkt door de vermenigvul digingsfactor die van toepassing is bij de overschrijding van de minima. Verder zou bij handhaving van de huidige situatie onnodig een rechts ongelijkheid in stand worden gehou den: niet alle verzekerden hebben de mogelijkheid de premielast van meer ROTTERDAM (ANP) In de Lucia- mavo aan de Goudseslngel in Rotter dam pal naast het politiebureau hebben inbrekers voor enkele duizen den guldens apparatuur gestolen en uit een kast nog eens 3500 gulden meegenomen De inbraak werd maandagochtend ontdekt. De regeling moet ingaan op 1 januari 1981, behalve voor premies of bijdra gen die worden voldaan op grond van een overeenkomst die na 31 decem ber 1979 wordt gesloten. Voor die premies of bijdragen is de voorgestel de regeling reeds in 1980 van toepas sing. Ook als na 31 december 1979 in een bestaande overeenkomst wijzi ging wordt gebracht met betrekking tot het tijdvak waarover premies of bijdragen moeten worden voldaan, geldt de voorgestelde maatregel reeds voor 1980. ROCKPORT (ANP) - Het stoffelijk overschot van de sinds half septem- ber vermiste Ben Kistemaker (26) ult- Wieringermeer. is door twee jagers bi/: Rockport in het noordwesten van de^ Verenigde Staten gevonden. De Ne derlander zou in september in een kampeerwagen vanaf de westkust, naar familie in Canada reizen, maar hij is daar nooit aangekomen Uit de„ lijkschouwing is gebleken dat de man aan schotwonden is overleden. Voor het laatst werd van het slachtof fer gehoord op 17 september Zijn» kampeerwagen werd vier dagen later in een park in de staat Oregon ge vonden. MIDDELHARNIS (ANP) - Bij een verkeersongeluk in Middelharnis zijn in de oude jaarsnacht vier mensen om het leven gekomen. Zij zaten in een personenauto die door nog onbekende oorzaak met volle snelheid op een stil staande laadschop (een graaf- werktuig) reed. De slachtof fers zijn de 25-jarige bestuur ster Lijntje Knöps, de 30-jari- ge Johannes van der Weljten en de 25-jarige Willem Karei van Egmond uit Middelharnis en de 20-jarige Edith Marian ne van den Ouden uit Som- melsdijk. en echte service Sam v. Houlenstr. 199 A dam Geuzenveld "iOJU Bij het CBR O ;~7TiJ7' Tel 135103-113016 SPECIAAL VOOR GROIt WAGENPARKEN In Doorn kwam gistermorgen de 50- jarige adjudant G. ter Brugge, plaats vervangend groepscommandant bij de rijkspolitie in De Bilt. om het leven. Het slachtoffer hield met enke le collega's een autobandenbrandje in de gaten, toen een Amerikaanse militair (in Soesterberg gelegerd» met zijn auto door de gladheid slipte en de adjudant raakte. De 60-jarige mevrouw J. G. Vergeer uit Boskoop overleed gistermorgen aan de verwondingen die zij op oude jaarsavond bij een verkeersongeval DEN HAAG (ANP) Minister van der Klaauw vertrekt vandaag voor bezoeken aan Venezuela en Mexico, landen die in verband met de energiecri sis een steeds belangrijker rol spelen, maar waarmee tot nu toe betrekkelijke weinig officiële contacten werden onderhouden. De minister gaat ook naar Curasao, waar een conferentie van Nederlandse ambassadeurs in Latijns- Amerikaanse landen plaats vindt. ris van buitenlandse zaken was bij deze plechtigheid slechts toeschouwer. Mexico De bezoeken kunnen niet los worden gezien van het feit dat Venezuela thans de op twee na grootste olie-exporteur is, en dat de afgelopen jaren in Mexico reserves zijn ontdekt, die het binnen enkele jaren tot het belangrijkste olieland van de wereld kunnen maken. „De Nederlandse regering koopt geen olie", zegt men in Den Haag over de reis van Van der Klaauw. Maar het ligt voor de hand dat de Neder landse regering in ieder geval veel belang hecht aan nauwe re politieke betrekkingen met de twee olielanden. Het be zoek van de minister aan Mexico valt samen met dat van staatssecretaris Beyen van economische zaken en vertegenwoordigers van vijf tig Nederlandse bedrijven. Voor hij naar Mexico gaat en de ambassadeursconferentie in Willemstad bijwoont, be zoekt de staatssecretaris Tri nidad, eveneens een produ cent van olie en aardgas. Overleg Minister Van der Stoel heeft drie jaar geleden een bezoek gebracht aan Venezuela, maar toen ging het vooral om het inmiddels tot stand gekomen grensverdrag tussen Vene zuela en de Antillen. Koningin Juliana bezocht indertijd Mexico, maar voor zover in Den Haag bekend is er nog geen minister van buitenland se zaken geweest. Van der Klaauw is ook minis ter van buitenlandse zaken van de Antillen. Vóór hij naar Caracas reist zal hij zich op de hoogte stellen van de opvat tingen van de Antilliaanse re gering en daarna komt hij te rug om uitvoerig verslag uit te brengen van wat hij met zijn Venezolaanse collega José Zambrano en president Luis Herra C ampins heeft be sproken. Nederland gaat er namelijk van uit dat de specifiek Antil- liaans-Venezolaanse kwesties door de Antillen zelf en niet door Den Haag moeten wor den geregeld. Ook het grens verdrag werd door de toenma lige Antilliaanse premier Boy' Rozendal getekend en de Nederlandse staatssecreta- De Venezolaanse minister van energie en mijnbouw, Calde- ron Berti, zal Van der Klaauw inlichtingen over het verloop van de OPEC-conferentie, die hij deze maand in Caracas heeft voorgezeten. Het land heeft enige jaren geleden de buitenlandse oliemaatschap pijen die daar werkzaam wa ren uitgekocht en de exploita tie in handen gelegd van het staatsbedrijf Petroleos de Ve nezuela. De schadeloosstel ling van met name de Shell en de Esso is van invloed op de financiële deelneming van Pe troleos de Venezuela en Mara- vln een andere Venezolaan se oliemaatschappij In de raffinaderijen op Curagao en Aruba De Antilliaanse rege ring wil ook aan de financie ring deelnemen, maar verwe- acht hiervoor een bijdrage van Nederland. De Nederlandse belangstel ling voor Mexicaanse olie en oliegelden kwam indertijd al op een voor de regering nogal ongelukkige wijze in de publi citeit, toen Prins Bernhard. in 1975, na ontmoetingen met de toenmalige president Luis Echeverria en de directeur van de staatsoliemaatschap pij, in Mexico verklaarde te hebben gesproken over de mogelijke levering van Mexi caanse olie aan Nederland, en Nederlandse leveranties van vliegtuigen (Fokker), schepen (Rijn-Schelde/Verolmei en te- lecommunicatie-apparatuur (Philips). Premier Den Uyl moest in ant woord op Kamervragen ver klaren dat de prins niet op instructie van de regering, en .niet in een officiële functie, was opgetreden. Sinds 1975 zijn in Mexico olie vondsten gedaan die de aan toonbare reserves bijna Jaar lijks hebben verdubbeld Mexico zelf heeft, niet geheel onbegrijpelijk, gezien zijn na buurschap met de Verenigde Staten en de macht van de Amerikaanse oliemaatschap pijen, steeds de neiging gehad de schattingen aan de lage kant te houden. Spreekt president Lopez Por- tillo over een voorraad van tweehonderd miljard vaten (ter vergelijking de Saoedi- sche reserves worden op 150 miljard vaten geschat), Ame rikaanse deskundigen noe men cijfers van driehonderd en zelfs zevenhonderd mil jard. Eerst over twintig jaar. wanneer de Mexicaanse be- volking bijna is verdubbeld tot 120 miljoen zielen, zal de olie-industrie op volle toeren draaien. Voor de jongste verhoging van de olieprijzen werden de olie-inkomsten in 1982 op vijf miljard dollar geraamd. Te gen 1990 zou Mexico negen a tien miljoen vaten per dag kunnen produceren, veertig procent minder dan Iran voor de revolutie en evenveel als Saoedl-Arabië onder normale omstandigheden in haar woonplaats had opgelopen Zij werd, toen zij overstak, door een personenauto aangereden. In het Friese dorp Metslawier, even ten noorden van Dokkum, kwam op oudejaarsdag het 15-jarlge meisje C W Huisjes uit Westergeest om het leven. Zij zat in de auto bij een dienst plichtige militair die bij een kruis punt geen voorrang verleende aan een personenauto op de voorrangs- weg Dokkum-Lauwersoog. De mfli» tair raakte gewond. De zes inzitteru. den van de andere auto, een vader en vijf kinderen, moesten met verwon-! dingen naar een ziekenhuis in Dok-; kum worden gebracht. In Oosterwolde (gemeente Olde-! broek) kwam de 67-jarige D Klos om het leven. Hij raakte maandag door onbekende oorzaak op een smalle' weg onder een vrachtwagen. Op nieuwjaarsdag overleed de 63-Ja- rige N. van Velzen uit Amsterdam, aan de gevolgen van een verkeerson geluk. Hij werd op oudejaarsavond) op het Europaplein In Amsterdam- zuid door een auto aangereden In Helmond kwam gisteravond de 36- J jarige J. Raaijmakers uit die plaats! om het leven toen hij met zijn auto in; botsing kwam met een trein in de richting Eindhoven. De spoorweg- §vergang is met knipperlichten bevei- ligd Maandagmiddag kwam bij Apel doorn de 40-jarige A Steunenberg om het leven toen hij met zijn auto ónder de trein kwam. Ook deze overweg is met automatische knipperlichten be- veiligd. De 29-jarige Hubertus Wolfs uit het Limburgse Roosteren kwam gisteren om het leven toen hij met zijn auto op de linker weghelft raakte en op een tegenligger botste Een negentienjarige militair uit» Haarlem is gisteravond door een ver keersongeval in die plaats om het leven gekomen toen hij met zijn per sonenauto vermoedelijk als gevolg van de gladheid de macht over het stuur verloor, in het Spaarne terecht kwam en verdronk Een mede-inzit- tende wist op eigen kracht de wal te bereiken „Nu begrijp ik, waarom ik zulke ko»P"~ de voeten heb

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3