Waldheim vandaag naar Iran Moskou wil troepen Afghanistan halen uit Kiesuwkado /I ■S af QQ i deze krant t Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Het IKV gaat door Tom Jansen tekende 1979 oor 25 miljoen Men vuurwerk lucht in' Nicaragua Giro 3580163 Koeweit verhoogt als laatste de olieprijzen Khomeini wil niet met secretaris-generaal praten KLM controleert Boeing-747 na ongeluk in Londen Drietal ontsnapt uit gevangenis ito tegen boom: )de en vijf jaar gewonden Onvriendelijk ijshockey Bezorg Trouw een nieuwe abonnee I Lees een krant met overtuginp TrOUW PAGINA 3: Acties van Onkruit' Wankelend over ie drempel AGINA 4: lome geeft iet toe in taak Küng AGINA 5: Ihina beveelt lannen 'pil' aan PAGINA 2: M. J. Faber: 'AGINA 11: Oecumene bloeit aan de basis 'AGINA 13: HAAG (ANP) Volgens ruwe ttingen zal dit jaar voor meer aan vuurwerk de lucht in gaan rong Jaar. Volgens sommige win- rs moet de totale omzet aan werk dit Jaar worden geschat op 25 miljoen gulden. De Federatie werkhandel Nederland, waarin abrikanten en importeurs zijn ügd, kan geen exacte cijfers ge- over de aantallen stukken vuur- en de bedragen die daarmee zijn Deid. De federatie neemt echter dat per hoofd van de Nederland- levolking minimaal ƒ1,10 aan werk wordt besteed dit weekeinde heeft de politie vuurwerk in beslag genomen. In 'orden werd beslag gelegd op kilo vuurwerk bij een handelaar, fel een vergunning had, maar die meer dan 250 kilo in voorraad ht hebben. Bij controle bleek de ongeveer twee ton in bezit te >en, gedeeltelijk in de winkel, ge- telijk in een garage tussen twee lhuizen. In Weiteveen (bij Schoo- ek) heeft de rijkspolitie vijfhon- kilo vuurwerk in beslag geno- In Rotterdam heeft de politie nkele winkeliers zonder vergun- en enkele winkeliers die meer werk hadden dan de vergunning laat. in totaal ongeveer 250 kilo werk in beslag genomen. ADVERTENTIE ook in 1980 rekent men op uw steun. Steun de opbouw Steun het F.S.L.N. t.n.v. Nicaragua-comité- Utrecht o.v.v. „Opbouw". KOEWEIT (Reuter, AP, AFP) Als laatste OPEC land heeft Koeweit de olieprijs verhoogd. Gisteren werd aangekondigd, dat de prijs voor een vat (159 liter) ruwe olie met terugwer kende kracht tot 1 november met 4,07 dollar is verhoogd tot 25,50 dollar. Door deze verhoging is de prijs die Koeweit berekent dus 25,50 dollar boven de prijs van Saoedi-Arabië 24 dollar per vat komen te liggen. NEW YORK. TEHERAN (Reuter, AP, AFP) Secreta ris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties gaat vandaag naar Iran om daar te spreken over mogelijkheden voor vrijlating van de gijze laars in de Amerikaanse am bassade in Teheran. Wald heim maakte dit bekend na dat de revolutionaire raad van Iran verklaard had geen bezwaar tegen zijn bezoek te hebben. Ayatollah Khomeini zal Waldheim overigens niet ontvangen. Minister van buitenlandse zaken Ghotbzadeh van Iran merkte ter toe lichting op dat zijn land lid van de Verenigde Naties is en de secretaris generaal van die organisatie de toe gang tot het land moeilijk kan ont zeggen, als hij wil komen. Een forme le uitnodiging aan het adres van de secretaris-generaal werd niet gege ven. De studenten in de Amerikaanse ambassade lieten weten dat zij in ieder geval niet met Waldheim zullen praten. De secretaris-generaal liet in' reactie hierop weten dat hij alleeni met de regering overlegt. In de verklaring van de secretaris generaal stond niet wat hij van plan is precies te gaan doen. Waldheim deed al eerder tevergeefs een beroep op de Iraanse autoriteiten de gijze laars vrij te laten. Uitstel In afwachting van de missie van Waldheim hebben de Verenigde Sta ten er in toegestemd dat de Veilig heidsraad zijn beslissing over het al dan niet instellen van economische sancties tegen Iran uitstelt. Wel staan de Amerikanen er op dat er een uiter ste datum wordt vastgesteld voor de vrijlating van de gijzelaars. Wordt die datum overschreden dan zouden de sancties automatisch van kracht moeten worden, aldus de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance. De Verenigde Staten hebben een ont- werp-resolutie ingediend die uit spreekt dat de Veiligheidsraad uiter lijk 7 Januari bijeen moet komen om zich uit te spreken over de resultaten van de missie van Waldheim naar Teheran. Gisteren hadden er de gehe le dag informele beraadslagingen plaats over de precieze tekst van de resolutie. De secretaris-generaal gaat naar Iran op grote aandrang van de met gebon den landen. Vooral Pakistan, dat geen deel uitmaakt van de veilig heidsraad, zou zich ervoor hebben ingezet. Tot zaterdag nam men aan dat de Verenigde Staten erin zouden slagen voldoende steun te krijgen voor een resolutie waarin onmiddel lijke sancties zouden worden afge kondigd, maar overleg tussen de Pa kistaanse minister van buitenlandse zaken Agha Sjahi met zijn Iraanse ambtgenoot Ghotbzadeh deed de nlet-gebonden landen in de Veilig heidsraad omgaan. Politieke waarne mers zien deze wending als een tegen slag voor president Carter. Dat de Iraanse autoriteiten erg onder de indruk zullen zijn van de missie- Waldheim is overigens niet te ver wachten. Advertentie In de zondageditie van de New York Times heeft ayatollah Khomeini de Amerikanen gisteren opgeroepen zich te verzetten tegen de onderdruk king. De opbrengst van de adverten tie gaat naar het Rode Kruis. Eerder weigerde de Washington Post de ad vertentie. De redacteuren van het weekblad Time hebben Khomeini uitgekozen als de man van het jaar, dat wil zeggen de man die het meest deed „om het nieuws te veranderen, ten goede of ten kwade". Twee Iraanse vrouwen betogen bij de bezette Amerikaanse ambassade in Teheran. MOSKOU, ISLAMABAD (Reuter, AFP) De Russi sche troepen zullen uit Afgha nistan worden teruggetrok ken zodra hun aanwezigheid daar niet langer meer nodig is. Dit is door de Russische televisie meegedeeld en staat vandaag in het partijblad Prawda De Russische mede deling komt na een scherp protest van de Verenigde Sta- 'ten tegen de 25.000 tot 30.000 man Russische troepen die de afgelopen paar weken Afgha nistan zijn binnengetrokken. Het was voor het eerst dat de Russi sche autoriteiten toegaven dat er zich Russische troepen in Afghanistan be vinden. Met behulp van deze troepen werd het bewind van president Hafi- zullah Amin ten val gebracht. Hij is opgevolgd door Babrak K arm al, die bekend staat om zijn loyaliteit Jegens het Kremlin. De Russische actie in Afghanistan heeft grote beroering gewekt ln de aangrenzende landen. Zowel Iran, Pa kistan als China hebben in de meest scherpe bewoordingen de Russische inval gehekeld. Om deze kritiek wat in te dammen deed de nieuwe presi dent van Afghanistan gisteren zijn landgenoten via de radio weten dat zijn regering de anti-imperialistische revolutie in Iran toejuicht en dat het alle geschillen met Pakistan op een vreedzame wijze wil regelen. In de Afghaanse hoofdstad Kaboel leek het gisteren weer rustig na de gevechten van de afgelopen dagen. We) werd het straatbeeld volgens ooggetuigen be heerst door Russische militairen. Ongerustheid De Amerikaanse president heeft in de meest scherpe bewoordingen zijn on gerustheid uitgesproken over het Russische ingrijpen in Afghanistan. Carter maakte daarbij gebruik van de rode lijn tussen het Witte Huis en het Kremlin. Een woordvoerder van het Witte Huis deelde mee dat het antwoord van Breznjew op Carters protest nog bestudeerd werd. Het Witte Huis zal over de aard van het antwoord van Breznjnew Absoluut niets meedelen, zo werd daaraan toe gevoegd. China protesteerde gisteren in de meest felle bewoordingen tegen het ingrijpen van de Sowjet-Unle ln het ook aan China grenzende Afghani stan. Peking sprak van een „hegemo- nistische actie"van de Sowjet-Unie en bracht het ingrijpen in verband met de Russische activiteiten in Viet nam en Cambodja. De Chinese lei ders noemen het Russische optreden niet alleen een schending van de sou- vereiniteit van een land maar ook een ernstige bedreiging voor de vrede in Azië en de rest van de wereld. Over de hele wereld is een stroom van reacties losgekomen op het gebeuren ln Afghanistan. Met uitzondering van Joegoslavië en Roemenië reageerden alle landen in Oost-Europa positief op de machtswisseling. De westelijke landen scharen zich vrijwel onver deeld achter de Amerikaanse kritiek op de Russen. De vrees voor het Russische ingrijpen lijkt nog het grootst in het buurland Pakistan. Russische militairen zou- denal tot op enkele kilometers van de Khyber pas, de voornaamste verbin ding tussen de Afghaanse hoofdstad Kaboel en de Pakistaanse stad Isla mabad. zijn genaderd. Verder werd uit Pakistan ook vernomen dat Rus sische militairen nog kampen van Af ghaanse militairen omsingeld hiel den, waar zich nog medestanders van de afgezette president Amin zouden bevinden. AMSTERDAM (ANP) De KLM zal zes van haar dertien Boeing-747-toe- stellen controleren op eventuele onre gelmatigheden aan de motorophan ging. Het betreft Jumbo-Jets die zijn uitgerust met motoren van het type JP 9-D De KLM besloot dit zaterdag nadat vrijdag de Amerikaanse luchtvaart autoriteiten de- binnenlandse lucht vaartmaatschappijen hadden opge dragen de ophanging van de motoren van deze vliegtuigen te controleren De Amerikaanse luchtvaartdienst nam deze beslissing naar aanleiding van een ongeluk dat zich donderdag voordeed op het Londense vliegveld Heathrow en waarbij tijdens de lan ding een 747 ln brand vloog. De brand was echter snel geblust en de drie bemanningsleden van het vracht vliegtuig bleven ongedeerd De controle behoeft slechts enkele uren te duren en kan gebeuren op een onderhoudsbasls. Volgens een woord voerder van de KLM zal de Inspectie, die binnen 25 vlieguren moet zijn voltooid, geen vertragingen ln het vluchtschema met zich meebrengen DEN HAAG (ANP) Uit de strafge van ge nis in Den Haag zijn gistermid dag drie buitenlanders ontsnapt. Het zijn twee Fransen en een Italiaan. De drie wisten tijdens het luchten op de binnenplaats aan drie gevangen bewaarders te ontkomen door hen met een spuitbus met gas (vermoede lijk traangas) in het gezicht te spui ten. Daarop klommen zij over de ge vangenismuur met behulp van tou wen en een plank, en verdwenen in een klaarstaande auto. Een gestichtswacht heeft vanaf de muur op het drietal geschoten. waar- Dij vermoedelijk één van de ontsnap ten is geraakt. Er zijn bloedsporen gevonden. De drie zijn gevlucht ln gestichtskleding. Het drietal was veroordeeld wegens overtreding van de opiumwet en dief stal met geweld. De auto is door een vrouw gehuurd bij een autoverhuurbedrijf ln Rotter dam. Op diezelfde dag huurde deze vrouw nog twee wagens bij hetzelfde bedrijf. De politie gelooft dat de vlucht degelijk was voorbereid en dat de gedetineerden meer vluchtauto's hebben genomen. Boetseersel (A) Koetsee rkJei mei verf in 3 kleuren en penseeltje Wordt zonder oven oven hard HE (ANPM) De 51-jarige me- iw s. M. Th. Damman-Van der i uit Olst is gistermorgen in Wij tij Zwolle door een verkeersonge- om het leven gekomen. In een )t verloor zij de macht over het ir en botste met haar auto tegen boom. De overige vijf inzittenden zwaar gewond opgenomen ln een- enhuis in Zwolle, lom is zaterdag de 65-jarige G. J. ren uit die plaats om het leven omen. Het slachtoffer bestuurde auto waarmee hij, vermoedelijk de gladheid, in een slip raakte, bestuurder was op slag dood. 'nze kantoren zijn vandaag 16 uur gesloten. De volgen- editie van Trouw ver- chijnt op woensdag 2 januari familieberichten, bestemd oor deze krant, kunnen tele- onisch opgegeven worden andaag tot 15 uur en nieuw- tarsdag van 18-20 uur. Uit- luitend onder telef.nr. 10-913456. Van onze sportredactie AMSTERDAM Het vierlanden ljshockeytoemooi, de laatste voor bereiding van de Nederlandse ploeg, op het Olympisch toernooi van Lake Placid, is zaterdag in een over winning voor datzelfde Oranje ge ëindigd. Een 3-3 gelijkspel in het laatste duel tegen Noorwegen was daarvoor voldoende. Erg feestelijk was het slot in En schede echter niet. Niet alleen werd er opnieuw matig door de Neder landse ploeg geacteerd tegen feite lijk tweede rangs-tegenstanders, ook was de sfeer op het ijs uiterst onvriendelijk. Zo zelfs, dat er na het laatste fluitsignaal een massale kloppartij ontstond. Op de foto la ten de Nederlanders Rob van On langs (15). Berteling (4) en De Bruyn (18) zien dat zij zich naast schaatsen en hockey ook gespecialiseerd heb ben ln het wat ruigere werk. Los van het opstootje in Enschede was het overigens een uiterst rustig laatste sportweekeinde van de ja ren zeventig. Eric Heiden zorgde weliswaar nog voor een nieuw we reldrecord op de 1000 meter schaat sen, maar gezien de eenzame hoogte waarop de Amerikaan zich al enkele seizoenen beweegt is dat nauwelijks ven-assend te noemen Op de sportpagina's vandaag extra het tweede artikel uit de serie „De poen en de punten". Robert Bock- weg, de nieuw benoemde voorzitter van de Vereniging Sport po nsonng Nederland geeft er onomwonden in toe dat sport en sponsoring in feite niets met elkaar te maken hebben en dat sponsoring een puur com merciële zaak is. "t ,;*£V_ Authentiek Slavisch kleedje (C) mei fraai diermonel Als onder legger ol voorde sier Schmevedraaierset (B) Groie. kleine en kruiskopschrucve- d raai er in eén. Handgreepje mei omslagmechanick. voor exira gemak 4 Houten eierdopjes (D) op sierlijk blank- houten hang - plankje plus een zand loperije ais garantie voor zacht gekookte O C <D O) c Vlaak iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad mei een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u één van deze kadoos nuar keuze Naam nieuwe abonnee Adres nieuwe abonnee Postcode en plaats: Uw naam Uw adres: Postcode en plaats _Giro:. _TeL. Voor hei kwartaalabonnement geldt voor de eerste bctaalpenodc een welkomstkorting van I 7 kado naar keuze DA. OB OC OD (aankruisen a u h l Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Tniuw Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam II bel 020-6593X8 (uitsluitend vooropgjvcn» Qv- a Voor bezorginlormalie 020-913456

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1