roeiende verwarring over )t 'vermiste' Amerikanen Rhodesië gaat eind februari naar stembus lerdeeld India zoekt zijn heil bij Indira Gandhi Verkouden? 'Otrivin helpen direkt Al 139 stemrondes om zetel veiligheidsraad Vietnam zou afzien van offensief in Cambodja es 'Samenleving VS en China moet hechter' laragua wil meer nengde economie 'EJfORENAER Mensen die een perfekte Mercedes occasion zoeken hebben de keus uit méér dan 100 stuks... j.van Dijk &.Zoon B.V. neusdruppels ERDAG 29 DECEMBER 1979 BUrïENLAND TROUW/KWARTET 7 F |vi >r n nc ide di ANGELES (AP> De Sowjet- zal in de komende jaren voor de te o««rust in Azië zorgen en daar- oet Amerika er goed aan op het d van de veiligheid banden aan open met China Aldus een rap- van de denkfabriek van Rand iration. die onder auspiciën van merikaanse ministerie van de- een aantal deskundigen over lied heeft laten confereren over iligheid van Azië in de jaren indamenteel beschouwt het rap- lat de VS een zodanige band ina smeden dat het evenwicht wordt bewaard maar de Sow- iie niet te zeer wordt getart of langen van Amerika's traditio- bondgenoten en vrienden wor- den geschaad. De conclusie is dat de spanningen in Azië in de jaren tach tig waarschijnlijk zullen toenemen met als kernprobleem de vete tussen de Sowjet-Unie en China. Als voor beeld dient de grensstrijd van februa ri tussen de Chinezen en de door Rusland gesteunde Vietnamezen. „Zou de Sowjet-Unie doorgaan met het leggen van een ring van politieke bondgenoten en militaire bases rond China dan zal de druk op Japan, de VS en West-Europa toenemen om met de volksrepubliek te gaan sa menwerken teneinde het hoofd te bie den aan een toenemende zelfverze kerde buitenlandse politiek van de Sowjets". stelt het rapport. Een andere bron van spanning en conflicten in de jaren tachtig kunnen machtswisselingen zijn zoals onlangs met de moord op de Zuidkoreaanse president Park. Momenteel vinden al leen in drie Aziatische landen, Japan, Australië en Nieuw Zeeland de wisse lingen rustig plaats. Vooral Zuid-Ko- rea. Taiwan, de Filippijnen, Indone sië en Thailand zijn sluimerende cri sishaarden. [ERAN (Reuter, AP, AFP) De verwarring over het lot van een stuk of zeven in de assade in Teheran gegijzelde Amerikanen neemt toe. De studenten in de ambassade len ontkend dat zeven van hun gijzelaars naar een zwaar bewaakte gevangenis zouden ion overgebracht. enl rijze waarop de berichtgeving de zeven werd verspreid geeft roe volstrekt chaotisch de infor- verloopt. Aan de bron staat de hebben voor het feit dat de geestelij- e jurist Nicholas About die in ken slechts 43 Amerikanen hebben nterview met het Franse dag- l'Echo Republicain zei dat de iars zijn overgebracht naar de vangenis van Teheran, waar lijk om gezondheidsredenen, wilde niet zeggen waar hij zijn TL' natie vandaan had. De jurist zeer onlangs met twee collega's >ezoek gebracht aan Iran. Het ie persbureau AFP nam het be- uit de krant over en het Iraanse gentschap Pars nam AFP weer enkele mogelijkheid uit te sluiten, ^ron en via Iran kwam het bericht aar Wc rchl org( Het opzienbarendste relaas kwam gisteren echter van de 26-jarige Kim King, die meent een verklaring te geteld. King zei uit de ambassade te zijn gevlucht toen deze twee maan den geleden werd bezet en volgens King heeft ook niemand van hen ge zien op de tv-beelden of op de foto's die sinds de bezetting in de ambassa de zijn gemaakt. De Amerikaan slaagde er met behulp van Iraanse vrienden in het land te verlaten. De Russische ambassadeur in Tehe- hem zijn de ontbrekende gijzelaars ran heeft gisteren een gesprek gehad tegelijkertijd gevlucht en verbergen zij zich nu ergens in de Iraanse hoofd stad. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken in Washington zei dat hij de uitspraken van King kon bevestigen noch ontkennen. Momenteel is geen correspondent van het tv-sta- IBC, die er in de Verenigde weer opzien mee baarde, oerfwoordvoerder van de Iraanse eid nten zei in een reactie op de iten: „Wij hebben de gijzelaars verplaatst; zij zijn veilig." De ivoerder zei dat ze in de ambas- zijn tot ze voor de rechter ko- iets wat alleen kan worden afge- irsti door de terugkeer naar Iran van ialetrdreven sjah. Er is grote onze- ïid over het lot van zeven Ameri- nu de drie Amerikaanse gees- ooéen en de Algerijnse kardinaal er .lts 43 hebben gezien bij hun bezoek aan Teheran. De Ameri- se autoriteiten houden vol dat vijftig moeten zijn. In ambassade King heeft een half jaar in Iran door gebracht en zou veel vrienden hebben gemaakt onder hooggeplaatste Ira- niërs. Hij was. zo zei hij, in de Ameri kaanse ambassade toen deze op 4 november werd bezet. King vluchtte door een achterdeur en zag dat acht andere Amerikanen, onder wie twee mariniers en een vrouw, eveneens het met de geestelijke leider van Iran ayatollah Khomeini. Het tweetal heeft onder meer gesproken over de dreigende Amerikaanse boycot tegen Iran. In Tabriz, de hoofdstad van de noord westelijke provincie Azerbeidjan Zijn gisteren opnieuw gevechten uitgebro ken. Eén revolutionaire gardist raak te gewond en tien aanhangers van Khomeini zouden volgens het pers bureau ^»ars gevangen zijn genomen. De president van Panama Royo heeft gisteren gezegd dat zijn land zou kun nen kijken of de sjah aan Iran kan worden uitgeleverd maar liet meteen merken dat het slechts om theorie gaat daar de wetgeving van het land gebouw verlieten. De vrouw was later in dit soort zaken zeer strak is. Royo niet onder de na enige tijd vrijgelaten vrouwelijke en zwarte gijzelaars. sprak dan ook liever van een „quasi- mogelijkheid" ADVERTENTIE s a ^|AGUA (AFP. AP. Reuter) Ni- heeft sedert donderdag voor tel een grotere regering die zich gaat toeleggen op de privé-sec- 19 i de economie. „Nu de meerder- H. iran de produktiemiddelen van nd in handen zijn van het volk. i. noodzakelijk om een politieke 'k mie te creëren, waarin ook de suW(|Bector van Nicaragua deel- zei junta-lid Daniel i geen veranderingen op de mi- es van binnenlandse zaken, „plandse zaken en financiën, de ministeries van handel en '™trie worden geplitst in drie mi- "]les. Juntalid Humberto Ortega dra volgt kolonel Bernardino op als minister van defensie. "Tjonge kabinet trad eerder deze er.ci al af. Tomas Borge blijft op usl«nlandse zaken, pater Miguel "19 >to blijft op buitenlandse za- fommandant Henry Ruiz komt ministerie van planning, ge industrieel Fernando Guz- fcordt minister van industrie en 'rps'2ich onder meer bezighouden e zaken waar de familie Somoza ikerèd van moest doen. Vertegen- igers uit de zakenwereld zullen nemen in een nationale raad industrie. ADVERTENTIE is fijn, z'n prijs nrrassenaklein. In ons nieuwe pand in de Spaanse Polder staan meer dan 100 Mercedes occasions. Alle typen en in diverse prijsklassen. Keuze voldoende dus. De goede naam: J. van Dijk Zoon b.v„ staat garant voor de kwaliteit. Voor mensen die ons bedrijf kennen, is dat een extra zekerheid. 6 Welkom bij J. van Dijk Zoon b.v.. kijkt u rustig rond. Wij nemen graag de tijd voor u. Automobielbedrijf Schuttevaerweg 116, Spaanse Polder. Rotterdam. Telefoon: 010 - 620088 Iraanse soldaten marcheren langs de bezette Amerikaanse ambassade in Teheran in een steunbetuiging aan de bezet tende studenten. De blanke minderheid zal op een an dere datum stemmen. Deze Rhode- siërs gaan op 14 februari naar de stembus om hun vertegenwoordigers voor de twintig zetels in het parle ment te kiezen. De blanke minder heid heeft op grond van de grondwet die in Londen is beklonken, geduren de minstens zeven jaar recht op deze twintig zetels in het Lagerhuis. Na de verkiezingen gaan alle stembiljetten naar Engeland waar ze na een half jaar zullen worden vernietigd. Hier mee willen de Britten er voor zorgen dat geheimhouding is gegarandeerd. Belofte Lord Soames zei dat de wapenstil stand „niet de zekerheid brengt van vrede," maar wel een „belofte dat de vrede kan worden hersteld voor Rho desië." Hij deed een beroep op de legers van het Patriottisch Front om zich aan de regels van de wapenstil stand te houden. Hij legde er de na druk op dat de guerrillastrijders zich op 4 januari verzameld moeten heb ben in de zestien kampen, die onder toezicht staan van Gemenebesttroe pen uit Kenia, Australië. Groot-Brit- tannië, Nieuw Zeeland en de Fiji. De 1300 man Gemenebesttroepen bevin den zich al in de kampen Gisteren reed een jeep met drie Rho- desische politie-agenten op een land mijn. Zij raakten gewond. Donderdag waren drie Britse militai ren om het leven gekomen, nadat hun Puma-helikopter tegen een telegraaf paal was gevlogen. Eerder werd ge meld dat er op het toestel geschoten zou zijn. Dit is niet waar. Overigens was er donderdag wel geschoten op een Hercules-transportvliegtuig De woordvoerder van Soames. Nicho las Fenn, zei gisteren dat de verkie zingen gewoon doorgaan, ook als de wapenstilstand wordt verbroken. Hij Terug NEW YORK (AP, AFP, Reuter) De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren ook na de 139ste stemronde niet kunnen beslissen wie volgende week de Latijnsamerikaanse aetel in de veiligheids raad mag gaan bezetten: Cuba of Colombia. De vergadering probeert al vanaf eind oktober één van de kandidaten met een tweederde meerderheid naar de raad af te vaardigen. Het was voor het laatst in 1959 met een gevecht tussen Polen en Turkije dat de vergadering zoveel malen moest stemmen over de bezetting van een zetel in de veiligheidsraad. De laatste stemronde van gisternacht leverde 80 stemmen op voor Cuba, 62 voor Colombia en 2 voor Venezuela. Er zijn 97 stemmen nodig voor de tweederde meerdeheid. De assemblee had op 18 december de drie maanden onde 34ste zitting al moeten beëindigen maar knoopte er een extra week aan vast voor de Cuba-Colombia-stemming. Het leek er gisteren op dat Oosten rijk zal proberen de impasse te doorbreken met een voorstel het Latijnsame rikaanse mandaat in tweeën te hakken en Cuba en Colombia beiden één jaar in de V-raad te laten zitten. BANGKOK (DPA) Vietnam heeft onder druk van de Sowjet-Unie zijn voorgenomen offensief in Cambodja, dat de vernietiging van de Rode Khmer beoogt, waarschijnlijk voor lopig uitgesteld. Dat is de mening, die de westerse diplomaten en regeringsfunctionarissen van de Asean-landen Asean is een samenwerkingsverband tussen Thailand, Maleisië, Singa pore, Indonesië en de Filippijnen in Bangkok en andere zuidoost-Aziatische hoofdsteden hebben gegeven. Volgens hen heeft Moskou zijn Viet namese bondgenoot aangeraden af te zien van grotere gevechtsaktiviteit in de buurt van de grens met Thailand om het risico van uitbreiding van de oorlog naar dat land uit te sluiten. De Sowjet-Unie wil. 20 verluidt in Bang kok. een verslechtering van de be trekkingen met de Asean-landen voorkomen. Het Kremlin zou be vreesd zijn dat de Zuidoost-Aziati sche landen toenadering gaan zoeken tot China, wanneer Vietnam Thai land militair zou bedreigen. Boven dien zou de Sowjet-Unie met het oog op de ratificering van het SALT-II- akkoord door da Amerikaanse se naat, zich niet de ergernis van de VS op de hals willen halen door een uit breiding van het conflict in Indo china. SALISBURY (AP, Reuter, AFP) Groot-Brittannië heeft gisteren bekendgemaakt dat van 27 tot en met 29 februari verkiezingen zullen worden gehouden in Rhodesië De Britse gouverneur in Salisbury, Lord Soames. deed de aankondiging vlak nadat de wapenstilstand officieel was ingegaan. Weigering Een andere reden voor de Vietname zen af te zien van een offensief in Cambodja zou de weigering van de Asean-landen zijn hun luchtruim open te stellen voor het vervoer van Russische wapens naar Vietnam. De ongeveer 200.000 in Cambodja aan wezige Vietnamese soldaten zijn bij een offensief zeer afhankelijk van de aanvoer van militair materieel uit de Sowjet-Unie. In Cambodja spelen de gevechten tussen Vietnamese soldaten en guer rillastrijders van de Rode Khmer zich nu verder van de grens met Thailand af. Aan het front bij de grens heerst rust, zo hebben Thailandse militaire waarnemers gemeld. Vlak voor kerstmis hadden Thailand se militaire woordvoerders nog een offensief langs de grens van ongeveer 50.000 Vietnamese soldaten voor speld. maar later gaven zij toe zich in de situatie te hebben vergist. voegde er wel aan toe dat iedere par tij die het bestand breekt niet meer mag deelnemen aan de verkiezingen. Deze beslissing wordt genomen door gouverneur Lord Soames. Een van de leiders van het Patriot tisch Front Joshua Nkomo heeft me de-leider Robert Mugabe gisteren ge condoleerd met de dood van Tonga- rara. Deze bevelhebber van het leger van Mugabe was om het leven geko men bij een auto-ongeval in Mozam bique. Volgens Nkomo was Tongara ra „een briljant strateeg" en „stierf op het moment dat Zimbabwe hem het meest nodig had". Nkomo en Mu gabe komen dit weekeinde in Dares- salaam bij elkaar om afspraken te maken over een wel of niet samen gaan van de twee vleugels van het Patriottisch Front bij de komende verkiezingen. ADVERTENTIE De ongeveer 150.000 Rhodesische vluchtelingen in Mozambique zullen weer naar hun vaderland terugkeren zodra de grenzen open zijn. Aan Mo- zamblkaanse kant is men al bereid de grens open te stellen. Mozambique had op 24 december al de sancties tegen Rhodesië opgeheven. Naar verwacht zullen Nkomo en Mu gabe zo spoedig mogelijk naar Rho desië terugkeren. Sedert de onderte kening van het akkoord tussen de Britten, het Patriottisch Front en de oude regering in Salisbury, zijn al meer dan 81 mensen om het leven gekomen in de oorlog die gisteren officieel is beëindigd met het ingaan van de wapenstilstand. Vandaag zullen vliegtuigen honder den tenten per parachute afwerpen boven de kampen van het Patriot tisch Front. Ook pakketten met siga retten. kleren en radio's worden naar beneden geworpen. uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker en drogist land behalve zijzelf had een terugkeer van Indira Gandhi op ;kel Indiase politieke toneel verwacht. Na de vernietigende verkiezings- ^rteag van 1977 leek haar rol uitgespeeld. Maar Indira is in volle terug Sterker nog: ze maakt grote kans bij de verkiezingen die 3 januari in India worden gehouden als de grote overwinnaar uit de te komen. Nico Kussendrager t. v O K'h' eei wrkiezingsónderzoek van het :ri India Today wil bijna de helft (48 15 nt) van de kiezers in de steden Indira hi terug als premier. Zij duiden haar ;lijk de noodtoestand die uiteindelijk van de regering-Gandhi inluidde, niet euvel. Sterker nog: tijdens de nood- id was er rust en zekerheid in het en kennelijk is dat voor veel Indiërs Itijd te verkiezen boven de kuiperijen gekonkel die het Janata-bewind heb- tkenmerkt. Bovendien: wat betekent £'Uping van de persvrijheid in een land 400 van de 600 miljoen mensen niet Lcrffcn lezen 1*5 S ideling Ier Morarji Desai nam na de verkie- 'verwinning in 1977 het roer van Indi- mdhi over. maar veel heeft dat India ebracht De Janata was een bundeling heenlopende partijen, die alleen wer- erenigd door de gezamenlijke afkeer idira Gandhi. In de praktijk bleek dat •kt onvoldoende om een beleid te kunnen voeren. Beloften om de armoede op het platteland aan te pakken werden in de verste verte niet waar gemaakt In juli kwam het tot een openlijke breuk in de Janatapartij door meningsverschil onder meer over de grote invloed van radicale hindoeïstische groepen. De leider van de afgesplitste minderheidspartij, Charan Singh, richtte de Janata-S op (waarbij de „s" staat voor seculier of wereldlijk), die nu als Lok Dal (Volkspartij) de verkiezingen ingaat. Charan Singh is op het ogenblik waarnemend premier van een regering waarvan naast zijn eigen partij de „oude" Congrespartij deel uitmaakt Mevrouw Gandhi had aanvankelijk Singh haar steun toegezegd, maar trok die op het iaatste moment in. De premier kon toen niet meer rekenen op een meerderheid in het Lager huis, diende zijn ontslag in en leidt dan nu een interimbewind, dat de verkiezingen heeft voorbereid. Het is voor het eerst sinds de onafhankelijk heid dat in India vervroegde verkiezingen worden gehouden. Dat alleen al duldt de politieke crisis aan waarin India zich op het ogenblik bevindt. Die blijkt verder uit het feit dat er op het ogenblik drie grote blokken zijn. die elkaar' bij de verkiezingen bestrijden. Naast de al genoemde Lok Dal en de Congrespartij, zijn dat de Congrespartij van Indira Gandhi (ter onderscheiding aangeduid als Congres I. voor Indira) en wat er nog over is van de Janata-partij. onder aanvoering van Jagji- van Ram. Breuk De breuk in de Congrespartij, die lange tijd de dienst uitmaakte in India, ontstond na de verkiezingsnederlaag van Indira Gandhi, twee jaar geleden. Veel aanhangers zagen in haar de schuldige. Zij had niet de noodtoe stand moeten uitroepen, niet het parlement moeten breidelen en geen vrijheden mogen inperken. Mevrouw Gandhi was het met die kritiek uiteraard niet eens. en ging verder met haar eigen Congres (I). dat nu bij de verkiezingen hoge ogen gooit Bang dat zij vanwege machtsmisbruik tij dens de noodtoestand nog vervolgd zal wor den. hoeft mevrouw Gandhi nauwelijks meer te zijn. Het Hooggerechtshof heeft de aanklachten tegen haar niet ontvankelijk verklaard Mevrouw Gandhi slaagt er uitstekend in. de gevoelens van het kiezersvolk te bespelen In 1971 was haar leuze „ban de armoede Indira Gandhi uit", wat een reusachtige overwinning ople-, verde. In 1977 probeerde zij politiek voor deel te slaan uit de door haar uitgeroepen noodtoestand (wat gezien de verkiezingsne derlaag niet lukte). En nu ent zij haar cam pagne op de grote ontevredenheid over het falen van de Janata-regering. Redden Zij ziet zichzelf, schreef het blad Far East ern Economie Review, als een Charles de Gaulle, die uit de politieke coulissen wordt geroepen om het land van de ondergang te redden. Indira Oandhi bezweert bij hoog en bij laag dat zij, als ze premier mocht wor den. niet opnieuw de noodtoestand zal uit roepen. Iets heel anders is spijt hebben over het Instellen van de noodtoestand tijdens haar vorige premierschap. Indira Gandhi blijft erbij dat het destijds „onontkoom baar" was en spreekt over een noodzakelij ke „schokbehandeling", die overigens India niet vooruit heeft gebracht De economie zit volslagen ln het slop en de vraag ls wat Indira Gandhi voor ogen staaat om het land er weer enigszins bovenop te helpen. Mevrouw Gandhi belooft dat uit ieder gezin ten minste één persoon werk zal hebben, en legt de nadruk op industriële ontwikkeling. De regeringspartijen Lok Dal van premier Charan Singh en de „oude" Congrespartij daarentegen willen meer aan dacht voor het platteland, en zij proberen de kloof tussen stad en platteland kleiner te maken. Allemaal mooie beloften, maar tot nu toe is in India geen enkele partij erin geslaagd een ontwikkeling ln gang te zett<en waarvan alle bevolkingsgroepen hebben ge profiteerd. Charan Singh wordt bovendien gewan trouwd omdat hij een vertegenwoordiger is van de grote boeren uit het noorden van het land. Land en werklozen verwachten niets van hem. Onaanraakbaren Tegen die achtergrond bekeken zou Jagji- van Ram een kansrijke kandidaat bij de verkiezingen moeten zijn. Hij wordt be schouwd als de leider van de honderd mil joen „onaanraakbaren" in India Ten on rechte. De weldoorvoede en zelfvoldane Ram mag dan oorspronkelijk uit de laagste kaste komen, hij heeft zichzelf zo omhoog gewerkt dat hij bezwaarlijk nog voorman van de „onaanraakbaren" kan worden ge noemd. En de armsten ln India zijn zelf zo verdeeld en zij worden zo verdeeld gehou den dat zij er niet ln slagen een eenheid te vormen. Zou dat wel lukken, dan zouden de armste groepen ln het land een politieke macht van belang kunnen vormen. Eenheid is echter op het ogenblik ln India ver te zoeken. Het politieke gekonkel, het overlopen van partijleden van de ene dag op de andere en voortdurende afsplitsingen hebben het vertrouwen ln de politiek en in de politici zeker niet vergroot. Elkaar be strijdende partijen, met vaak ook nog een verschillende regionale basis ln het uitge strekte India, vergroten het gevaar dat In dia verder uit elkaar valt. Voor veel Indiërs lijkt er kennelijk haars ondanks maar één te zijn die daar boven staat „moeder des vaderlands" Indira Gandhi

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7