De uittocht is begonnen SÖS Cambodja Commentaar OtAV It jaar van het kind Geen files in de modernste wasstraat van Nederland... llllill stuur 'n brief POLITIEK Indeling BB na Kamer IRDAG 29 DECEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET lel tegelijkertijd liet UNICEF Jcinderfonds van de Verenigde Bs) twee rapporten verschij- Het ene gaat over wat er in de en jaar van het kind bereikt J het andere staan wat gege- (over het lot van honderden kinderen in deze |en van de honderd kinderen intwikkelingslanden sterven [dat ze één jaar oud zijn. Van Idie er over blijven krijgen er tien een goede medische ver lig, terwijl meer dan twintig He overlevende kinderen on- ^ed zullen blijven. Door die Jvoeding is een drie jaar oud Ier lichamelijk en geestelijk. UNICEF, zo slecht aan toe een nieuwe generatie is ban met een lage intelligentie, idoemd is tot armoede. Cy- Igenoeg vraagt UNICEF zich J andere rapport af, wat er in fear van het kind is bereikt, i de eerder genoemde publi- Inict bijster veel. Het jaar van pd is, zegt UNICEF, slechts jegin. Over open deuren ge- top: kinderen in de derde wereld krijgen een roepia dank zij het geweer waarmee ze later misschien worden doodgeschoten. De Le-Brandt commissie er za ten politieke zwaargewichten uit alle windstreken in gaat uit van de wederzijdse afhankelijkheid van noord en zuid. Als wij nu de derde wereld maar helpen bij haar ontwikkeling, krijgen de mensen daar geld om onze produkten te kopen. De ene hand wast de ande re: de mensen daar krijgen wat inkomen en wij geraken uit de economische versukkeling. De leeuw graast naast het lam. Een aardige gedachtengang, die ook de Nederlandse minister van ontwikkelingssamenwerking aan hangt. Laten we elkaar alleen geen zand in de ogen strooien: het zal nog wel even duren voordat de kinderen in ontwikkelingslanden zonen en dochters van rijke bovengroepen daargelaten staan te trappelen voor de produk ten van ons bedrijfsleven. Ontwik keling is meer dan het scheppen van nieuwe markten. ram nog een rapport uit de fpen weken, want aan publi- heeft de wereld geen ge- -j De Le-Brandt commissie J voorstellen om de kloof tus- m en rijk te verkleinen. Voor s leel zi n de voorstellen te er moet meer geld komen -^de ontwikkelingslanden, de :lvoorziening in de wereld wordon verbeterd en meer lüat soort zaken. Verhoging ntwikkelingssteun is volgens I commissie bijvoorbeeld mo- door een belasting op han- H )ntwikkeling van de zeebo- ny :n bewapening. Cynisme ten De diagnose in het rapport van de commissie Brandt is niet nieuw, noch de medicijnen die worden voorgeschreven. De verdienste van het rapport is dat opnieuw, en voor de zoveelste keer aandacht wordt gevraagd voor de problemen van de ontwikkelingslanden. Wat dat betreft heeft het werk van de commissie onder leiding van de vroegere Westduitse bondskanse lier overeenkomst met het jaar van het kind. Voor de kinderen in de derde wereld heeft dat op z'n best opgeleverd dat hun lot weer eens in de belangstelling is gekomen. Aandacht kun je echter niet eten. ADVERTENTIE Niet blij in de rij... Natuurlijk ergert u zich dagelijks 1 aan files Geen zorg. De wachttijden bij de nieuwe wasstraat van automobiel bedrijf J. van Dijk Zoon b.v. zijn minimaal. 120 auto's per uur komen er brandschoon uit. Bovendien is onze wasstraat milieuvriendelijk, dat wil zeggen, dat het water, na een grondige zeefbeurt, steeds opnieuw weer wordt gebruikt. Ook vriendelijk voor taxi's. John van Dijk is als taxichauffeur begonnen natuurfijk houden wij dan ook rekening met a Taxibeugels kunnen rustig blijven zitten. Automobielbedrijf |.van Dijk fLZoon B.V. Schuttevaerweg 116, Spaanse Polder, Rottendam, Telefoon: 010 - 620088 Mevrouw A. M. A. (Hansje) van Helden-Kroes in Baarn heeft na haar succesvolle Paasgroetenac- tie voor de Unifil-mlHtairen niet stilgezeten. Net voor de jaarwis seling heeft zij voor eigen reke ning het boekje „Het kind be mind op de markt ge bracht. voor een groot deel ge vuld met uiteraard niet eerder gepubliceerde, uitspraken van kinderen. Het boekje is niet zo maar een aardigheidje. Daarvoor zou Hansje zich als huisvrouw niet op het gladde ijs van het uitgeversvak hebben gewaagd. Nee, de baten van deze uitgave komen volledig ten goede aan Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. „Het kind bemind is van illustraties voorzien door drie Baarnse kunstenaars: Judith van Doorne, Carel de Jong en Astrid Reinders. Ze deden dit evenals de andere medewerkers gratis. Het illustratieve gedeelte, uitgevoerd in fijne pasteltinten, is opvallend goed op elkaar afgestemd Judith van Doorne. dochter van de vroe gere kunstredacteur van Trouw. Koos van Doorne. leverde tevens de omslagtekening van een kind dat met grote moeite tegen een doornige rozenstruik omhoog probeert te klauteren. Hansje van Helden wist een an dere plaatsgenote: prinses Bea trix. ook geestdriftig te maken voor haar uitgave. De kroonprin ses. die in een vroegtijdig sta dium bij de plannen werd betrok ken. schreef een voorwoord voor het boekje, waarin zij stelt dat kinderen er „recht op hebben dat wij hun noden en hun geluk heel ernstig nemen". Directe aanleiding tot het uitge ven van dit boekje was het Jaar van het Kind „Ik wilde me er niet van af maken door geld voor het goede doel over te maken. Omdat ik nu eenmaal over veel vrije tijd beschik, vond ik dat ik het mezelf niet zo gemakkelijk moest maken maar meer moest doen. Toen kwam ik op het idee van dat boekje. Het mes zou. als mijn plan lukte, aan twee kanten snijden. In de eerste plaats zou Unicef een flink bedrag in han den krijgen en verder zouden de mensen die het kochten niet al leen weten dat zij een goed doel steunden, maar er iets voor te rugkrijgen dat hout zaagt." ver telt Hansje. Wat dat laatste be treft is zij zorgvuldig te werk ge gaan. daarbij geholpen door eni ge deskundige vrienden. Niet alle uitspraken van kinderen, waar over zij de beschikking kreeg. kwamen in het boekje terecht. Uit het rijke aanbod werden al leen de meer diepzinnige geselec teerd. uitspraken die aantonen dat er bij kinderen veel meer leeft dan je op het eerste gezicht vaak denkt. Wat te zeggen van de ver zuchting van Martljn: „Mam, ze zeggen dat de mensen wel een bom kunnen maken die de héle straat kapot kan maken". En dan die van Boris: „Er is geen derde wereld, het is déze wereld". Van Anton zijn de volgende naden- kerjes: „Het gras is het hóar van de wereld" en „Als de zon onder gaat. in welk land valt 'ie dan?". Het is zo maar een greep uit wat gewone kinderen kunnen zeggen. Vandaar dat Anneke Lammers. die bij de totstandkoming van het boekje nauw met Hansje van Helden samenwerkte, er over op merkt: „Kinderen kunnen groot zijn. grote mensen vaak heel klein", woorden die ook in het boekje zijn vastgelegd Al heeft zij zich. toen zij zich met het uitgeven van een boekje ging bezig houden, op haar totaal vreemd terrein gewaagd, het be trokken zijn bij de problemen van kinderen die het moeilijk hebben is niet nieuw voor Hansje van Helden. In 1976 adopteerde zij via Forster Parents een meisje in Nicaragua. Hansjes plan haar pleegdochter Nicolasa dit Jaar te bezoeken kon niet doorgaan van wege de oorlogssituatie in Zuid- Amerika. Tijdens haar reis naar Indonesië deze zomer bezocht Hansje op Ball echter wel drie andere For- ster-kinderen. „Ik heb me op Ball niet laten afleiden door prachtige kostuums en danseresjes, waar mee ze toeristen bezig houden Ik houd er nu eenmaal van verder te kijken dan mijn neus lang is. Daarom ben ik de binnenlanden Ingetrokken Urenlang heb ik door de sawa's gebaggerd om een van de pleegkinderen, die afgele gen. hoog in de bergen van Bali woont, te bereiken. Daar kwam nooit een toerist Ze stonden wel gek te kijken dat ik er een lange tocht door de modder voor over had gehad. Ik ben er reuze harte lijk ontvangen en wat nog belangrijker is: ik heb met eigen ogen kunnen zien. dat het geld dat wij geven in de praktijk ook goed terecht komt De baten van het boekje zijn. zoals gezegd, voor Unicef, een an dere organisatie die zich inzet voor het kind in nood en dat laatste op het ogenblik heel di rect voor het lenigen van de hon gersnood in Cambodja „Ik hoop met de opbrengst van mijn boek je daaraan te kunnen bijdragen. Die gedachten zitten allemaal in „Het kind bemind dat ls te bestellen door 9,50 over te ma ken op girorekening 620846 ten name van mevrouw A. M. A. van Helden-Kroes. Nassaulaan 8 in Baarn, met vermelding „voor boekje Unicef". Op beschuldiging van „subver sie" zit de dertigjarige arts dr German Bolanos Mejia. die zijn beroep uitoefende onder de plat telandsbevolking van Colombia, in voorarrest in afwachting van zijn berechting door een krljgs raad. Vóór zijn arrestatie was hij werkzaam in de streken Neira en Qulnchla. Hij werkte voorname lijk onder de boeren, omdat daar een ernstig tekort aan medische hulp bestaat In een brief schreef hij eens „Daar ik als arts nauw betrokken ben bij de noden van het volk, sympathiseer ik met sociale ver anderingen die gericht zijn op het algemeen welzijn, recht, vrijheid en vrede HIJ ontkent lid te zijn van enige politieke organisatie Vier Jaar geleden werd door dr Bolanos en anderen In het dorp Qulnchla een medische coöpera tie opgericht als alternatief voor de enige apotheek in het dofp. die de produkten tegen hoge prij zen verkocht. Naderhand stapte hij weer uit deze coöperatie om deel uit te gaan maken van een „gezondheidsbrigade", een expe rimentele medische hulpdienst voor arme boeren die zich door de grote afstanden en economische moeilijkheden geen bezoek aan een arts in de stad kunnen ver oorloven. De in Qulnchla opge richte coöperatie functioneert nog steeds, hoewel enkele van de medewerkende dorpelingen ook al op beschuldiging van „subver sie" werden gearresteerd Nadat huiszoeking bij hem was verricht en boeken en persoonlij ke documenten in beslag genoe- men waren, werd dr Bolanos op 5 mei 1979 gearresteerd. Opgeslo ten in de gevangenis van Manlza- les. wordt hij er van beschuldigd „een medische coöperatie opge richt te hebben met mensen die beschouwd worden als leden van subversieve groeperingen, en me dische hulp gegeven te hebben aan leden van guerrilla-bewegin gen". Hij zit nu in voorarrest, in afwachting van een massaproces voor de krijgsraad, dat al ver scheidene keren is uitgesteld. U kunt in beleefde Franse of Engelse bewoordingen om de onmiddellijke vrijlating van dr German Bolanos Mejia vragen aan: Presidente Julio Cesar Tur- bay Ayala - Presidencta de la Repüblica - Calle 10. CarTera 5-6 Bogota. Colombia EEN PRETTIGE 3AARWISSELiN6 IN HOTEL "DE EENDRACHT ■EPST NMRWEt MOMENTJE NOéHOOR.Diri EÉN. DE PRIJZEN ZijN Jfi TjO'MUWENS NET WEER E ff XfnOETJEl^J^ \VA<>r l^gg rn V T WAT ff; HE 0BER7] DUURT DIT gedoe mim? 'ALE. INOU eens funk FOOI 6EE6 IK HEB N06 EEN LEKKER KE&r- STEREETJE OVER VAN V0RI6E WEEK. TÓCH EEN 6ELUKKI6 1980 TOEGEWENST" ij De Wereldraad van Kerken helpt in Cambodja met rijst, i; wederopbouw van weeshulzen, drie ziekenhuizen en een farmaceutische fabriek. Om een volk in doodsnood te helpen is veel geld nodig. J Helpt u mee? GIRO 5261, o.v.v. SOS Cambodja, t.n.v. Stichting Oecumenl-l v sche Hulp (SOH), postbus 13077 te Utrecht. S Vraag ook dokumentatiemap: 5 (incl. porto). door Willem Breedveld DEN HAAG Een politieke beschouwing, zo rond de jaarswisseling, lijkt nauwe lijks verder te reiken dan het banale oer-Hollandse adagi um: zij dronken een glas, zij deden een plas en alles bleef zoals het was. Premier Van Agt heeft zijn machts woord gesproken. De tien CDA-dissi- denten zijn. hun geweten opvretend, braaf in hun hok gekropen en de coalitie van CDA-VVD. die dezer da gen juist haar tweede verjaardag vierde, lijkt steviger dan ooit in het zadel te zitten. Van Agt op. dat velen ongetwijfeld als een verademing hebben ervaren. Na een stormachtige „hervormings gezinde" periode is dat een gebruike lijke terugslag En Van Agt bleek ook weinig moeite te hebben dit gevoelen onder stoelen of banken te steken. Voor de Duitse televisie verklaarde de kersverse premier opgelucht te zijn. dat er eindelijk een streep kon worden gezet onder de hervormings drift van de socialisten Averechts Het succes van deze formule heeft op veel ARP'ers echter averechts ge werkt. Op CDA-congressen werden ze er zich steeds pijnlijker van bewust, dat het hun moeizame gezoek naar goede programpunten, naar een goe de ordening van de maatschappij, oploste in een daverend applaus voor Van Agt Mooie programma's, alle maal goed en wel. maar wat uiteinde lijk telt is dat Den Uyl niet meer in het Catshuls komt. Zelfs op het gemor in de anti-revolu tionaire gelederen volgden sussende reacties. De drie prominenten Aan- tjes. Goudzwaard en mevrouw La- ning mochten dan wel uit de pro- gram-commissie van het CDA zijn gestapt, maar na het gesprek met het ARP-presidium deze week ziet het ernaar uit dat zij daarin ook niet gauw meer terug zullen keren. Ze zouden toch beter moeten weten. Uit eindelijk zou alles op een misver stand berusten. En ja. de fusie van het CDA uitstellen zoals ARP-voor- zitter Hans de Boer veronderstelt? Wat is dat nu weer voor onzin? Maar. alle oliebollengeur ten spijt, zo simpel is het natuurlijk ook weer niet Er is de afgelopen weken wel degelijk iets kapot gegaan in de ARP Hoe groot de schade is valt op dit moment nauwelijks te overzien, maar vast staat dat die aanzienlijk zal zijn. Het is zelfs de vraag of de ARP. die kort geleden nog haar honderdjarig be staan vierde, ooit nog in staat zal zijn iets van het oude élan op te brengen. Wat is er precies kapotgegaan en wat zijn daarvan de mogelijke gevolgen? Méér op spel Om te beginnen hebben de tien fors aan prestige en geloofwaardigheid in geboet. Zij stonden pal voor de zaak van de kernwapens, maarzij zijn ach teraf met hun geweten onderstebo ven gevallen. Dat werkte als een boe merang. Alle hoogestemde verwach tingen. die een breed publiek in hen had geïnvesteerd, werden teleurge steld. Probeer van zo n geschonden positie de komende jaren maar eens politiek brood te bakken. Doorgaan met politieke kwesties hoog op te spelen? Wat heeft het voor zin als Een beeld uit de Kamerdiscussies, tijdens welke het glazen huis van de dissidenten in diggelen ging en de tien danig op de tocht kwamen te staan. Links mr. J. N. Scholten, midden drs. R. F. M. Lubbers en rechts F. Borgman. Achter wazig zichtbaar drs. H. C. Couprie. uiteindelijk toch de machtsvraag beslist. Op zichzelf hoeft zo'n tegenvaller na tuurlijk geen ramp te zijn. Politiek is nu eenmaal een spel met een winst en verliesrekening en doordat het pu bliek snel vergeet valt er meestal nog wel wat te vereffenen. Dit keer stond er echter meer op het spel. Uiteinde lijk ging het ook om het functioneren van het CDA. Hoe zou het CDA-in- wording zich gedragen in de politieke praktijk? Of anders gezegd: zou het CDA in de praktijk een politiek voe ren. die aarzelende ARP'ers alsnog over de streep zou kunnen trekken? De totstandkoming van het kabinet Van Agt heeft bij veel ARP'ers die twijfel niet kunnen wegnemen. Eer der was het tegendeel het geval. Bob Goudzwaard bijvoorbeeld schreef in deze krant over het bereikte CDA- VVD-akkoord in 1977: „Wat in het program niet doorloopt is de zorg voor de ontwikkeling van de wapen technologie. die een steeds demoni- scher karakter vertoont en die in het CDA-program bij voorbeeld leidde tot een duidelijke hint in de richting van een no-first-use-verklaring." Maar ook in een deel van de CDA- fractie leeft de twijfel of het met dit kabinet wel mogelijk was het CDA- programma uit te voeren. Uiteinde lijk beantwoordden zeven CDA-loya- listen die vraag negatief. Zij wilden echter niet zo ver gaan het optreden van het kabinet al op voorhand on mogelijk te maken. Zij zouden het op zijn daden beoordelen en wel op een loyale manier; vandaar de naam loya listen. Met deze opstelling waren de lijnen getrokken Het kabinet zou zijn be leid nauwkeurig dienen af te stem men op het gevoelen van de meerder heid van het parlement. Wat dit in de praktijk betekende maakte de CDA- fractie duidelijk met een kleine hon derd amendementen op het bereikte akkoord Van Ag-Wiegel. De afgelo pen twee Jaar overziende kan niet anders dan worden vastgesteld, dat het kabinet zich in grote lijnen aan die afspraken heeft gehouden. Etikettering De etikettering alsof het om een rechts kabinet zou gaan met een on vervalst conservatieve inslag slaat in Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw. |ury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon werkelijkheid nergens op. Bestek "81 werd langzaam maar zeker omgebo gen. net zolang tot het als twee drup pels water leek op het alternatief van oppositieleider Den Uyl. De kleinste regeringspartij, de WD. balanceerde zelfs op het randje van kiezersbedrog Zij deed telkens weer het tegengestelde van wat zij aan de kiezers had beloofd. Tegelijkertijd tekende zich echter een ontwikkeling af. waarbij de ge beurtenissen in het parlement ver bleekten. Het politieke denken ver simpelde en splitste zich toe op de aloude tegenstelling, namelijk die tussen rooms-rood en rooms-liberaal. In deze vereenvoudigde tweedeling gaat het al lang niet meer over welke programpunten er wel en niet worden gerealiseerd, maar gewoon om de macht: voor of tegen Van Agt; Den Uyl wel of niet in het Catshuis. rege ren met Wassenaar of de met de Am sterdamse Pijp. Voor een deel heeft deze versimpeling zijn beslag gekregen in de laatste verkiezingscampagne. Tegenover el kaar stonden Den Uyl en Van Agt. met op de achtergrond de ketelmu ziek van de meerderheidsstrategie van de PvdA en het fenomeen van de noch naar links noch naar rechts bui gende Van Agt. Uiteindelijk leverde dit een kabinet- De vraag voor veel ARP'ers werd er daarmee een van: mee onderge sneeuwd raken of afhaken. In dit pro ces heeft Van Agt de eerste zetten gewonnen. Hij oogste applaus en hij haalde de tien in het parlement on deruit. Daarmee gooide hij het glazen huis aan diggelen waarin een deel van het CDA zich bevond. Mensen als Goud zwaard wilden bewijzen, dat het op een of andere manier mogelijk moest kunnen zijn programmatisch en over eenkomstig bepaalde christelijke principes politiek te bedrijven Met deze pogingen trokken zij veel be kijks De buitenwacht verdrong zich voor het glazen huis om door de rui ten naar binnen te kijken. Diezelfde kijkers hebben sinds het Kamerde bat van vorige week echter teleurge steld het hoofd afgewend. Het glazen huls ls niet meer De drie AR P-prominenten. Aantjes. Goudzwaard en mevrouw Lanlng. hebben dit haarfijn aangevoeld. Zij bedankten er daarom feestelijk voor nog langer aan een program te wer ken dat het ln de barre politieke praktijk toch af zou moeten leggen tegen de versimpeling. Met deze stap hebben zij een proces op gang ge bracht dat niet meer terug te draaien is Hoe de schelding der geesten zich gaat voltrekken ls niet precies te voorspellen. Maar dat het gaat gebeu ren staat vast. Er zal ongetwijfeld een vermoeiende discussie binnen het ARP op gang komen over de vraag of onder deze omstandigheden de fusie wel of niet door kan gaan. Vermoede lijk zal een meerderheid vinden dat het toch maar moet gebeuren. Maar dat zal dan gebeuren zonder mensen als Goudzwaard en Aantjes De karavaan mag dan weliswaar ver der trekken, maar de uittocht ls be gonnen. Daar helpen geen drie Steen kampen meer aan. Of het een exodus wordt, hangt in laatste instantie af van het CDA. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers DEN HAAO Minister Wiegel van binnenlandse zaken heeft zijn plan voor een andere kringindeling van de Organisatie Bescherming Bevolking (BB) voorgelegd aan de vaste Kamer commissie civiele verdediging. Vol gens dit plan zal Nederland worden ingedeeld in 25 kringen, plus de ge meente Amsterdam. De BB kent nu 43 kringen en drie niet in een kring Ingedeelde gemeenten (Amsterdam. Texel en Dordrecht). Dit plan. dat Trouw reeds eerder pu- bllceerde. beoogt het aantal nood- wachters te verminderen en de doel matigheid van de BB op te voeren. De provincies Friesland. Groningen en Drenthe krijgen elk een kring. Overijssel gaat van drie naar twee kringen. Gelderland van zes naar drie. Utrecht van drie naar een, Noord-Holland van zes plus Amster dam naar vier plus Amsterdam. Zuid- Holland van zes plus Dordrecht naar vier, Zeeland blijft ingedeeld in twee kringen. Noord-Brabant gaat van vijf naar vier en Limburg van drie naar twee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5