De coup van Westerling •RDAG 29 DECEMBER 1979 lltUf TROUWKWARTET 21 ■BINNENLAND" Op 27 december 1949, tussen kerstkrans en oliebol, vond in Den Haag de amputatie van Het Koninkrijk plaats: Nederland gaf het bestuur over Indonesië uit handen. De koningin sprak mooie woorden, maar de leiders van de jonge republiek hadden andere zorgen aan het hoofd. Er broeit van alles in de sympathie. gordel van smaragd. Al in januari 1950 komt het tot een opstand in Bandoeng' onder leiding van een beruchte Nederlandse oud-militair. Hij genoot sympathie van vele van zijn oud-collega's. En misschien ook nog wel meer dan door Ben van Kaam •s va en '9t »n lorps klubl I t klut ikr* ii, jesdfoi uitgekiender tijdstip voor de uvereiniteitsoverdracht had >rtig jaar geleden nauwelijks innen worden gekozen: de dag kerstmis. Nederland had rond feestdagen even wat anders in het hoofd. Bovendien onder- ng men de amputatie van het oninkrijk onder narcose: Neder- nd en Indonesië zouden in een ie verbonden blijven met de iningin aan het hoofd. Wat dat lorstelde moest allemaal nog ijken, maar wie zich wilde over men aan illusies, kon dat desge- nst doen. En zo verliep alles stig tussen kerstkrans en iebol. I iewel het op hetzelfde neerkwam In- nesië werd baas in eigen huis waren uj( rtijen het er niet over eens wat er op die nu precies gebeurde, een verschil van «ing dat tot op de dag van vandaag 'e ereind is gebleven. 'anneer werd Indonesië onafhankelijk, ir of na 1947?" vroeg enkele maanden eden een AVRO-quizmaster, oor" gokte het ondervraagde echtpaar. fout" galmde de spelletjesleider. „Het is op 27 december 1949". |nlijk moment. In Indonesië zou het Rtwoord zijn goed gerekend. Daar geldt 17e augustus 1945 als de datum waarop donesië een souvereine staat werd. Dat derland die souvereiniteit pas eind '49 kende, was een andere zaak, maar ge- Ijerd wordt de 27e december in Indonesië filet. Voor staatshoofd Soekamo was er dag in 1949 slechts sprake van een stuursoverdracht. Daarom kwam hij ?in °|et zelf naar Batavia om de plechtigheid ee te maken. Hij zond de minister van etensie van de federale regering. Sultan sal unengko Buwono IX van Djokja naar t 16 plechtigheid. En toen Lovink, de Hoge n 3 rtegenwoordiger van de Kroon al in het di egtuig zat op weg naar Nederland hield 5tin fkarno de volgende dag zijn triomfale Jei ocht in het tot Jakarta herdoopte teiijltavia. het paleis op de Dam in Amsterdam het 27 december de vice-president Indonesië Mohammed Hatta, die In- fnesië vertegenwoordigde. In alle stilte hij op eerste kerstdag in Nederland Ingekomen voor de plechtigheid. d,efitzetting- ling I tut tot dag voor z'n vertrek, donderdag 22 icember brengt hij samen met de sultan in Djokja nog een bezoek aan Lovink, bij wijze van spreken z'n koffers al had grojpakt voor vertrek naar Nederland. Bij gelegenheid doet hij Lovink een merk- )alli|lardig verzoek, dat niet zonder zelfspot zijn uitgesproken. Of de hoogste Ne- rlandse gezagsdrager nog eenmaal, lor de laatste keer. gebruik wil maken n zijn (door Indonesische nationalisten ijd verfoeide) exorbitante rechten. »ezo? itta legt uit dat sterke geruchten willen t de voormalige KNIL-kapitein Wester- ig, in heel Indonesië berucht en ge- eesd vanwege diens optreden op Zuid- lebes eind '46. een gewapende organisa- heeft opgebouwd op West-Java, waar- e hij van plan is na de souvereiniteitso- rdracht iets te ondernemen. Of Lovink reid is Westerling meteen Indonesië uit zetten. it Lovink van z'n stoel van verbazing It bij dit verhaal is niet waarschijnlijk. ,fde- eerder, eind oktober hoorde hij van die ruchten. Via de Nederlandse diplomaat Beus heeft hem een soortgelijke waar- huwing bereikt van de Amerikaanse nsul-generaal Jake Beam. De Amerika- n beschikten over een prima inlichtin- ndienst in Indonesië, al was het alleen aar om de communistische invloed in de ten te houden. De leiding daarvan be- stte bij de Amerikaanse militaire waar- mer, die in een eenzaam huis. ver buiten itavia aan de weg naar Bandoeng woon- Die weg was het traject van een bestel- enst die Westerling had opgebouwd, ids hij januari '49 de militaire dienst d verlaten. :ijnt •vink weet niet goed raad met die verha- De diplomaat is nog maar 'n half jaar Indonesië, waar hij Beel moest opvol- n die het bijltje erbij neerlegde na het e-to in Roijen-Roem-akkoord. Weinig idee eft Lovink wat zich voor zijn komst eft afgespeeld toen Beel nog de baas a in het Paleis aan het Koningsplein en en generaal Spoor, op 25 mei '49 plotse- dez(|>g aan een hartaanval overleden, nog de Nederlandse militaire chef in In- nesië was. 14 vmk reageert op de Amerikaanse waar op huwing door zoals De Beus het noemt bij de duivel te biecht gaan. fcele top-offlcieren van het KNIL laat een onderzoek instellen naar de ge- fhten. En die rapporteren hem dat er aan de hand is. Westerling is gewoon bezig een nieuw bestaan als burger op te bouwen. Hebt u bewijsmateriaal dat Westerling iets van plan is. vraagt Lovink aan Hatta. Want in dat geval zou hij iets willen onder nemen. Maar bewijzen kan Hatta niets. En tijd om er achteraan te gaan, is er ook niet meer. De volgende dag, 23 december zit Hatta al in het vliegtuig op weg naar Nederland voor de souvereiniteitsover- dracht. Mooie Max— Enkele dagen staat de foto van dit gebeu ren in Nederlandse kranten. Een overbe kende plaat, die in tal van geschiedenis boekjes is terechtgekomen. Koningin Ju liana spreekt ernstige en mooie woorden in het paleis op de Dam. Links van haar zit Drees, opgelucht dat hij nog geen week geleden het RTC-akkoord ook door de Eerste Kamer heeft weten te slepen. On danks alle emoties is er in Den Haag nog geen ruit gesneuveld. Rechts van de Koningin zit een onbewo gen Hatta. Wat gaat er in hem om? Denkt hij op dit historisch moment aan de dagen 21 jaar geleden, toen hij in het Haagse Huis van Bewaring opgesloten werd, op verdenking van opruiing? Of piekert hij over de problemen, die komen opduiken zodra koningn Juliana haar handteke ning heeft gezet? Naast hem zit een Indonesiër, die daarvan veel. zoal niet alles afweet. „Mooie Max" noemen Nederlandse topambtenaren hem. Sultan Hamid II van Pontianak. is minister in het federale kabinet en staats hoofd van de deelstaat West-Borneo, maar de zaken zijn niet gelopen zoals hem zinde. De felbegeerde portefeuille van De fensie heeft hij niet in handen gekregen en ook is hij niet benoemd tot opperbevel hebber van de Indonesische strijdkrach ten. De republikeinen prakkizeerden er niet over de militaire macht in Indonesië in handen te spelen van iemand, die ze nog niet zo lang geleden alleen maar kon den zien als een soort Nederlandse „ma rionet". Enkele maanden na de souvereiniteits- overdracht zal sultan Hamd II in Jakarta worden gearresteerd. Hij bekent Wester ling te hebben aangezet tot het plegen van een militaire machtsgreep. De kaarten voor de eerste militaire coup in Indonesië zijn reeds geschud op het moment dat koningin Juliana haar handtekening zet. De situatie in de jonge staat is meteen na de souvereinlteitsoverdracht ernstiger dan in Nederland wordt vermoed. Hatta zit boordevol zorgen aan de tafel in het Paleis op de Dam Kernvraag is: welke politieke stroming in Indonesië zal zich meester maken van de feitelijke, de mili taire macht? En al is hij persoonlijk daar over minder ongerust dan vele top-officie- ren van de TNI. ook hij moet maar gissen in welke mate hij Nederland, en Neder landse civiele en militaire ambtenaren kan vertrouwen dat ze niet zullen mee pokeren in dit machtsspel. Al is Neder land dan begonnen met het terugtrekken van troepen uit Indonesië, voorlopig heeft het nog een geduchte militaire macht op de been, dat zich een allerminst verslagen leger voelt. De Koninklijke Landmacht gaat terug naar Nederland, maar het Indo nesische deel van het KNIL blijft Over eengekomen is op de RTC dat ze kunnen overgaan naar het Indonesische leger, zelfs in complete eenheden, maar hoe dat alles zal verlopen, moet nog worden afge wacht. Fusie van burgers^— Duidelijk is wel dat zij er op uit zijn zich een zo sterk mogelijke positie te verwer ven in het Indonesische leger. Voor de TNI tot voor kort hun vijand koesteren de KNIL-lers als beroepsmilitairen duidelij ke minachting. Zij zijn de „vaklui" in „het bewaren van orde en rust". In de „fusie" van TNI en KNIL zoals zij het zien eisen ze op die grond een sterke positie op. Sultan Hamid II wordt in de nadagen van Nederlands koloniale rijk nog generaal- majoor van het KNIL gemaakt. De nuch tere werkelijkheid, dat Nederlands kolo niale leger gewoon zal worden geliqui deerd, wordt in de compromissentaal ter RTC verdoezeld met de uitdrukking „re organisatie". Het draagt allemaal niet bij tot bevorde ring van het besef dat de rol van Neder lands koloniale leger is uitgespeeld en dat de Indonesische KNIL-ers feitelijk in hun handjes mogen knijpen dat voor hen als beroepsmilitair een plaats in het leger van het onafhankelijke Indonesië zal wor den ingeruimd. Politieke trekken heeft de tegenstelling KNIL-ers-TNI-ers ook. In het leger van de Republiek vochten Indonesiërs uit de ge hele archipel (niet slechts Javanen) tegen Nederland. De op 17 augustus 1945 gepro clameerde Republiek is voor hen niet een deelstaat, maar het symbool van de Indo nesische eenheid. Van Mooks deelstaten- constructie is voor hen nooit meer ge weest dan een Nederlandse poging tot een verdeel- en heerspolitiek. De Indonesische KNIL-ers daarentegen zien zich als de natuurlijke beschermers van de deelstatenconstructie en zo zien het ook tal van Indonesische „federalis ten", die aanvankelijk sterk met Neder land samenwerkten. Met name gold dit voor Menadonese en Ambonese KNIL- militairen. Nederlands complot— Tot op de dag van vandaag kan men in Indonesië de theorie tegenkomen dat er dertig jaar geleden, rond de souvereini- teltsoverdracht sprake is geweest van een groot Nederlands complot, dat ten doel gehad zou hebben de verloren macht over Indonesië weer terug te winnen. Samen hang wordt in deze theorie gezocht tussen Nederlands koppige weigering Nieuw Gui nea over te dragen, de Bandoeng-coup van Westerling in Januari 1950, de opstand van Andi Azis in Makassar, april 1950 en de in diezelfde maand geproclameerde RMS. Het draaiboek zou dan ongeveer geweest moeten zijn een toespelen van de militaire macht aan de federalisten, het zaaien van onderling verdeeldheid en van uit Nieuw-Guinea als „springplank" zou Nederland zich dan weer laten gelden. Zonder twijfel waren er figuren in kringen van de beweging Handhaving Rijkseen heid. die soms openlijk droomden van een dergelijk idee. Als de RMS op Ambon is geproclameerd, begint Gerbrandy, tot on- steltenis van minister Van Maarsseveen zelfs openlijk vergelijkingen te trekken met Den Briel. En niets was geschikter om de argwaan van de Indonesiche natio nalisten aan te blazen. Trouwens wat te denken van het feit dat Westerling na z'n mislukte coup uit Indonesië kon ontsnap pen dankt zij de Nederlanders? En waar om heeft Nederland Westerling nooit wil len uitleveren? Wie een complot ver moedt. kan heel wat feiten bijeenvegen, die bij elkaar die indruk wekken. Het zou een aardige onthulling zijn geweest als na dertig jaar in dit artikel kon worden bloot gesteld welke geheime bedoelingen de Ne derlandse regering in die dagen na streefde. Maar wie dat verwacht, moet worden te leurgesteld. Hoe men daar verder ook over moge oordelen, de Nederlandse regering streefde in die dagen geen diepere bedoe lingen na dan het beschermen van Neder lands economische belangen in Indonesië, conform de wens van de grote Nederland se ondernemingen. De KLM zendt kwis pelstaartend meteen een hoge functiona ris naar president Soekamo om hem een schotel in Delfts blauw aan te bieden en dat was niet bedoeld om hem voor het hoofd te stoten. Wel moet de Nederlandse regering reke ning houden met de heftige gevoelens van verbittering bij rechts Nederland over de gang van zaken, maar de situatie is voort durend zo dat zij zich voor de voeten gelopen voelt door degenen die het feit niet konden verkroppen dat er een eind gekomen was aan Nederlandands politie ke macht in Indonesië. Ook tal van Nederlandse officieren (vooral in het KNIL) hadden daarmee moeite. Ze konden nauwelijks geloven dat in de loop van 1949 de kaarten totaal anders waren komen te liggen. En menselijk is begrijpe lijk dat hun sympathie soms de vorm aannam van directe steun aan Indonesi sche KNIL-ers. die volop betrokken raak ten in de strijd om de (militaire).macht in de Jonge staat Maar een Nederlands complot? Uit Nederlandse archiefstukken rijst het beeld op van een Nederlandse regering, die voortdurend door nieuwe gebeurtenis sen overrompeld, wanhopig tracht èn goeie vriendjes te blijven met Indonesië, èn zich rechts Nederland van het lijf te houden, dat hoopvol opveert bij elk con flict dat in de jonge staat uitbreekt. Ook al bestaat er slechts een flauwe notie van wat er aan de hand is. Globaal kunnen in die tijd drie stromin gen in Indonesië worden onderscheiden, die alle drie streven naar feitelijke, mili taire macht. De communisten, althans links georiënteerden, opereren na de zwa re klap hen in de Republiek toegebracht in de Madoem-affaire september 1948 ui terst behoedzaam. Maar hun aanhang in het Indonesische leger is nog groot De leidende nationalistische stroming, Soe- karno-Hatta-Sultan van Djokja blijft stre ven naar terugdringing van hun macht. Mede daarom kan men toetreding van het Indonesische leger van ettelijke tiendui zenden ex-KNIL-ers prima gebruiken, mits zij volstrekt loyaal zijn aan de Indo nesische regering. - De derde stroming wordt gevormd door fanatieke Islamieten die hun streven naar een Islam-staat niet in vervulling hadden zien gaan. Hun gewapende eenheden, de Darul Islam, liggen al langer dan een jaar bloedig overhoop met de TNI. Ze vechten zowel tegen het Republikeinse als het Nederlandse leger. En hier ligt eigenlijk het begin van de sfeer van geheimzinnig heid. die altijd rond de figuur van Wester ling heeft gehangen. Noch de communisten, noch de Darul Islam-sfroming is sterk genoeg om met succes een greep naar de macht in geheel Indonesië te doen. Maar binnen het bereik lag misschien wel als eerste begin de macht in een deelstaat Het is vooral de kwetsbaarheid van de staatkundige con structie. die Nederland had achtergelaten, die Soekamo en Hatta weinig andere keus liet dan een zo snel mogelijk oprollen van de deelstaten. De coup van Westerling in Bandoeng gaf de stoot. De betekenis van wat toen gebeurde is in Nederland wèï onderschat, maar niet in Indonesië. Levensgevaarlij k Voor de jonge staat was het levensgevaar lijk wat zich dreigde te voltrekken en wanneer Westerling geslaagd was (de kans was reëel) dan zou dat voor heel Indonesië gevolgen gehad kunnen hebben. Wat niet blijkt uit de opgewonden pro- Westerling-reportage in het christelijk weekblad De Spiegel, tekent zich wel scherp af uit de vertrouwelijke Nederland se rapporten uit die tijd een slagen van Westerling had om te beginnen een Islamitische staat Pasoendan opgeleverd, de Negara-Islam-Pasundan. Daarnaar streefde de Darul Islam En in sterke'mate had men de leidende figuren in de deel staat voor dat denkbeeld weten te winnen. Tegen de TNI waren de Darul-Islamgroe pen alleen evenwel niet opgewassen (in Pasoendan hielden de partijen elkaar on geveer in evenwicht), maar anders werd de situatie, toen eind 1949 Westerling op het toneel verscheen met de stichting van de Angkatan Perang Ratu Adil, een strijd macht van de Ratu Adil Persatuan Indo nesia „Indonesische Vereniging van de Rechtvaardige Heerser". Het was een wonderlijk bondgenootschap van alle gewapenden en politieke figuren op West-Java, die iets tegen de Republiek van Soekamo hadden. Darul Islamgroe- pen, gedeserteerde (Soendanese) TNI-ers- enkele communistisch georiënteerde or ganisaties (onderdelen van de divisie Bambar-Runtjung. van de Laskar Rajat en waarschijnlijk ook van de Brigado TJi- tarum), en nog diverse andere Indonesi sche strijdgroepen. En daarbij kwam dan als'harde kern Wes- terlings eigen mensen. KNIL-gedemobili- seerden van het Korps Specialë Troepen, die hij ondergebracht had in bewakings- groepen van ondernemingen. Bij elkaar was het een geduchte militaire alliantie, die zich op 5 januari 1950 aanbood om de deelstaat Pasoendan te beschermen tegen de TNI. Westerlings coup is mislukt, vooral omdat de plannen voortijdig uitlekten wat een gecoördineerde operatie in de war stuur de. In Bandoeng voltrok zich voortijdig wat deel had moeten uitmaken van een veel grotere aanpak, met als klapstuk gevangenneming in Jakarta van de fede rale Indonesische regering Sympathie en hier en daar wellicht steun genoot Westerling van Nederlandse offi cieren. maar zeker niet van de Nederland se legerleiding, die vliegtuigen ter be schikking stelde om TNI-troepen naar Bandoeng over te brengen. Uit de archie ven blijkt dat de regering in Den Haag aan Hoge Commissaris Hlrschfeld toestem ming verleende om eventueel KL-onder- delen in te zetten als militaire bijstand aan de federale Indonesische regering. Zo ver is het niet gekomen en dat is mis schien maar goed ook. Een storm zou in (rechts) Nederland opgestoken zijn wan neer dat was gebeurd en twijfelachtig is ook hoe de Nederlandse troepen zouden hebben gereageerd. Ettelijke rapportages gewagen van begrip en sympathie voor Westerling. Onzekerheid slaat toe of KNIL en KL nog wel betrouwbaare mmachtsinstrumenten in handen van de regering zijn. Terughoudendheid - De latere Nederlandse terughoudendheid over deze Westerling-affaire moet mede daaruit worden verklaard. En ook waar schijnlijk uit de manier waarop het con tact tussen Westerling en de Darul Islam ontstond. Het verhaal is zo fantastisch dat Lovink, de geruchten daarover eenvoudig absurd acht. Westerling zou terroristen ln West-Java. Darul Islam en communisten, van Nederlandse wapens hebben voorzien onder oogluikend toelaten van het KNIL! zo luidt het gerucht. Maar het fijne van de zaak weet hij dan, begin januari, nog niet. Daarvan komt' later pas iets uit. Generaal Spoor en enkele andere top officieren van het KNIL waren voorjaar 1949 heel goed op de hoogte dat Wester ling na zijn demobilisatie niet slechts droomde van een vredige toekomst als vrachtrijder. Zij hebben in die dagen blijkt uit de archiefstukken gebruik van Westerling gemaakt om vla hem wa pens toe te spelen aan de Darul Islam, die behalve met Nederlandse troepen ook met de TNI in gevecht was. Officieel heette het dan de wapens bestemd waren voor Chinezen, die hun bedrijven wilden beschermen, maar enkele niet alle topofficieren van de KNIL wisten beter. De bedoeling was om via de Darul Islam de TNI, die toen een guerilla tegen de Nederlandse troepen voerde, zoveel moge lijk afbreuk te doen. Noch Beels opvolger Lovink, noch Spoors opvolger generaal Buurman van Vreeden waren op de hoogte van deze geheime operatie toen ze enkele KNIL-officleren lieten uitzoeken wat Westerling in zijn schild voerde Maar bij de onderzoekers waren er die het wèl wisten. Terecht con cludeert De Beus dan ook dat Lovink „bij de duivel" te biecht ging. Zou Indonesië een federatie van staten gebleven zijn wanneer Lovink Hatta wel had geloofd en Westerling dertig Jaar gele den als de wiedeweerga Indonesië had uitgegooid? Daarvan is geen sprake. De republikeinen waren vastbesloten terug te keren naar het punt waarop zij 17 augus tus 1945 waren begonnen Zelfs ln Oost- Indoneslë bleken de Republikeinen bij de parlementsverkiezingen duidelijk aan de winnende hand. Politiek stonden ze sterk. Maar wel heeft de coup van Westerling de instorting van de federatie duidelijk ver sneld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 21