i 'We moeten door een diep dal heen' Veertig jaar geleden: laatste 'oud en nieuw' in vrijheid RDAG 29 DECEMBER 1979 TROUWKWARTET 19 ■BINNENLAND* 'eertig jaar geleden, 31 december 1939. Vol ngstige voorgevoelens staat Nederland op de irempel van een nieuw jaar. Vier maanden ang al zijn vele duizenden jonge mannen in nilitaire dienst. Hoe welig daar de humor ook iert. voor vrijwel niemand is de mobilisatie len feest, voor vrijwel iedereen een straf. Op deze pagina komen we de vrijwel ambteloze burger Hendrik Colijn tegen en de minister-president jhr. mr. D. J. de Geer (van wie dr. L. de Jong een kleine dertig jaar later zal schrijven dat hij „verstoken (was) van begrip zowel voor de ware aard van het nationaal-socialisme als voor het principieel agressieve van Hitiers politiek"). Maar ook nemen we kennis van „kleine" gebeurtenissen: een dominee neemt zijn hoorders mee naar de bergtop van het jaar. een krant voorspelt dat Nederland door een diep dal heen zal moeten. Een kijkje in deze laatste dagen van het laatste „vrije" jaar, voordat ook in ons land zou losbarsten wat H. ,M. van Randwijk eens typeerde als „een inbraak van de Europese onderwereld". Een bericht uit een vorig tijdperk. door J. G. A. Thijs 1227. 7p zondagavond 31 december 939 wordt de rust op de Wadden ^folanden en in Noord-Friesland Hp een ongewone manier ver- toord. Er trekken vreemde vlieg- uigen over. bij luchtdoelbatterij- ïeer n dienstdoende militairen ope en het vuur. Het loopt voor de oveelste keer met een sisser af; auwelijks hebben de schoten reerklonken of de indringers ver- iten „ons rechtsgebied in noor- elijke en westelijke richting", oals de „Regeeringspersdienst" e volgende dag geruststellend ïeedeelt. Is de vliegtuigen en het afweergeschut ch doen horen zitten veel Nederlanders de kerk. In veel oudejaarspreken over- perst een sombere toon en in veel dien en wordt gebeden voor de bijna driehon- erdduizend mannen en jongens die on- t de wapenen zijn. soms ver van huis. Ie kranten die op veel huiskamertafels* ;gen maken de stemming er niet vrolij- er op: de nieuwe „jaarkring" wordt er een ran nog heviger worsteling van volk te rn volk en van mensch tegen mensch", >orspelt De Standaard: „Ons volk zal eze ner. teaife li gei ers een diep dal heen moeten", verzucht e Nieuwe Rotterdamsche Courant. ier maanden lang ligt het neutrale Ne erland met zijn bijna negen miljoen in- oners al ingeklemd tussen de oorlogvoe- nde partijen. Dat het in november van it jaar maar een haartje gescheeld heeft de Duitsers waren ons land binnenge- ■okken en dat Hitier daarna een paar eer een nieuwe datum heeft vastgesteld Dor ..Fall Gelb" (de codenaam voor de ivasie in Nederland) weet vrijwel nie- land in ons land. Nederland zit met niet Kinge andere zorgen: het aantal werklo- ake en is weliswaar iets gedaald maar be- raagt toch nog meer dan 250.000 en net is rkendgeworden dat in de eerste maan- n van dit jaar 545 mensen in het verkeer ngekomen zijn. Ons land moge een itrict neutrale" koers varen, toch heeft oorlog ook hier wonden geslagen: er jn Nederlandse koopvaarders getorpe- ?erd of op een mijn gelopen; tot begin ember waren daarbij 167 mensen om- komen. Grote indruk maakte een week zeven geleden nog de ramp met de Simon Bolivar", die in de mond van de liames op een magnetische mijn liep; tn het -twaalf jaar oude KNSM-schip ïrloren 84 passagiers en achttien beman- Ingsleden het leven. "Het licht iagt ;t ojuist heeft Nederland kerstfeest ge- lerd. in kerken, in verenigingsgebouwen. huiskamers, en niet te vergeten: in lilitaire tehuizen, waar met hulp van tien feestelijke tafels aangericht waren et was moeilijk de kerstviering inhoud Lull i geven, noteerde burgemeester J. J. G oot van de Gelderse gemeente Wisch in jn dagboek. Juist in deze bijzondere - Jnstandigheden vond Boot het ontroe- ind prinses Juliana en prins Bernhard et kerstevangelie te horen lezen. „De ihoud en de voordracht kregen een ex- a-accent door de ongekunstelde uitroe- en van de prinsessen Beatrix en Irene", ldus Boot. Door een groot deel van de lim 1,300.000 radiotoestellen die Neder- Ind bezit, was die kerstviering ten paleize horen geweest en hetzelfde gold voor e kersttoespraak, waarin koningin Wil- plmina wees op de kracht van het licht. >e 58-jarige vorstin herinnerde aan een onvergetelijk schoone zomermorgen", aarop zij naar buiten gegaan was „om idrukken met mijn penseel vast te leg- Jen van hooilandschap en boomen". De »?J lcht was •Jammer genoeg" bedekt, maar otseling brak de zon door. „Wat het licht an de zon in de natuur vermag is slechts vak naast de kracht welke wij ontvangen idien wij ons leven openstellen voor God die kracht willen gebruiken." aldus ilhelmina. wier radiorede volgens het «ristelijke weekblad De Spiegel „diepe druk heeft gemaakt." socialisten ol waren op eerste kerstdag de kerken Dl was ook het Amsterdamse Concertge- )uw waar de socialisten riün kerstfeest erden. Partijleider Koos Vorrink. de die jaren lang zijn stempel op de ugdbeweging AJC heeft gedrukt, sprak L over het ideaal van „vrede op aarde en de mensen een welbehagen" („Oorlog is *n onafwendbaar noodlot, want oorlog menschenwerk en dus moet oorlog wor- *n vermeden"), maar hij wees er ook op fit in de strijd „tegen het geweld van scisme en communisme voor socialisten Pen neutraliteit mogelijk is". Vooral aaide Vorrink uit naar het communisme Rusland „dat alle zedelijke normen 'sschen menschen verwierp" Ook de toespraak van het Tweede Kamerlid van der Goes van Naters was weinig 'rug te vinden van de vroegere socialisti- :he afwijzing van de nationale staat: etf >bouw van een krachtige weermacht is ^ig met het doel onze militaire neutrali- "•1 te handhaven, aldus het Kamerlid Gemobiliseerden schrijven een brief naar huis.' In Duitsland heeft een Nederlandse dele gatie onder leiding van de secretaris-gene raal van handel en nijverheid, dr. H. M. Hirschfeld, zojuist dagenlange besprekin gen beëindigd. Duitsland zal ons land 110 stukken afweergeschut met munitie en achttien bommenwerpers leveren. Het contract wordt getekend, maar de Duitse minister von Ribbentrop tekent op de papieren aan: langzaam leveren en in klei ne hoeveelhedenIn Brussel beëindigt minister Steenberghe economische be sprekingen met zijn Belgische ambtge noot Sap en hij keert huiswaarts „met den sneltrein die 35 minuten vertraging had", zoals een journalist met oog voor het fijne detail vaststelt. De Standaard, overigens erg somber, ziet „een lichtpunt": eindelijk worden de betrekkingen met onze zuider buren wat beter! In kasten en dressoirs in de Nederlandse huiskamers liggen op deze oudejaarsdag de onlangs uitgereikte distributiestam kaarten. Suiker en erwten zijn al op de bon en een week of zeven heeft er een zondagsrijverbod gegolden. De bloembol- lenbedrijven hebben zware klappen opge lopen: de uitvoer is vrijwel weggevallen, de bollen worden tot veevoer verwerkt, want voor menselijke consumptie acht men ze (nog?) niet geschikt. In veel gezin nen houdt men het vanavond op de tradi tionele oliebollen, die menige huismoeder, om onnodig werk op zondag te vermijden, gisteren, zaterdag, al gebakken heeft. Op de top i In de gereformeerde kerk aan de Heeren gracht in Leiden bepaalt ds. H. A. Wiersin- ga deze zondagavond „een ontzaglijke schare" bij Hebreeën 12 vers 22: „Maar gij zijt gekomen tot den berg Sion en de stad des levenden GodsTot de kerkgan gers behoort de nog jeugdige schrijver D. van der Stoep, wiens nieuwe roman „La- terveer wil het rechte weten" deze week in het Christelijk Schoolblad „Onze Vacatu res" gunstig beoordeeld is („Van dit boek heb ik genoten. Een boek de Opgang-serie waardig." schrijft een recensent). Van der Stoep noteert iets uit Wiersinga's preek. Wie de opgang tegen de berg van dit jaar als een opgang naar Sion ervoer mag nu. gekomen op den top van 1939. „nu de eeuwigheid ons als 't ware aanraakt", ge loven dat het „een voorsmaak, een vooraf schaduwing is van wat komen zal. Statenbijbel Dominee Wiersinga leest uit de vertrouw de statenvertaling en ook in de duizen den gezinnen waar vanavond de oude- jaarspsalm. negentig, gelezen wordt, weer klinkt de ontzagwekkende taal van de statenbijbel, die soms iets verpletterends heeft: Gij doet den mensch weder- keeren tot verbrijzelingOp veel schoorsteenmantels ligt naast de bijbel een kleiner boek: de nieuwe vertaling van het nieuwe testament, twee maanden ge leden verschenen en wat de eerste oplage betreft in twee dagen uitverkocht. In een enkele huiskamer ligt ook de kloeke bun del „Verzeild Bestek", pas uitgekomen ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Christelijke Auteurskring. Er staan mooie gedichten in van de dit jaar overle den Willem de Mérode. een onheilspellend vers van Jan H de Groot over de Joden Geen redding daagt dan dood,/want elk vlucht stuit op een muur/En elke muur spuwt flitsend lood") en een scherp gedicht van H M. van Randwijk over een gastheer die Nederland een gezegend, rus tig land vindt maar toch schrikt „De criminaliteit, de Joden en de Kerk Chi na. Japan en al die menschen zonder werk bevolken 't huis. wanneer de gasten zijn vertrokken". Sommigen bezitten ook al de pas verschenen tweede bundel van de dichter Gerrit Achterberg. „Het eiland der ziel", met onder meer het prachtige gedicht „Het nameloze", dat zo eindigt: „Laat mij weer worden aarde met aarde over mij heen; de ene vorm die mij be waarde/is heen". Schuilplaats Veel lectuur in de hulskamers draagt, zoals gezegd, de sporen van het oorlogsge weld. In het weekblad De Spiegel een reportage over „de beslissende factor in den oorlog: petroleum". In een overden king haakt het blad aan bij de gevaarlijke tijd:Er is een absoluut veilige schuil plaats: de schuilplaats des Allerhoog- sten". „Steven Stroozak" schrijft over zijn ervaringen als gemobiliseerde: in het be gin waren de mensen erg vriendelijk maar „dat is nu heel wat afgezakt, je schrikt soms wanneer iemand je vraagt of je een krant wilt hebben." Foto's brengen de helfhaftige strijd van de Finnen tegen de Russische aanvallers in beeld en de Spie- gelredactie laat haar lezers niet in het ongewisse over de vraag naar welke zijde haar sympathie uitgaat: „Zij (de Finnen) weten uit ervaring welke ten hemel- schreiënde ellende hun wacht wanneer de heren communisten de baas zijn." In het maanlicht. Ook in de kranten veel oorlogsnieuws Er zijn „volgens goede Finsche bron" al 25.000 Russen gesneuveld en de Russen trekken in wanorde terug, meldt De Stan daard. De Nieuwe Haagsche Courant pro beert over een eerste nachtelijk bombar dement van Helsinki een mooi verhaal te schrijven: „De Sovjet-Russische vliegtui gen vlogen hoog boven de stad in het schitterende maanlicht." Maar er is ook veel Nederlands nieuws: de arbeiders in ruim dertig bedrijven krijgen een duurte- toeslag van een gulden per week, de „steun" aan werklozen gaat vijf procent omhoog en hetzelfde gebeurt met de on dersteuningen van maatschappelijk hulp betoon. Omdat de PTT deze oudejaarsdag een kwart eeuw staatsbedrijf is krijgen alle PTT'ers een dag extra loon of bezoldi ging. De regering probeert naar twee kan ten goed te doen: zij koopt seringen van de door het wegvallen van de export gedu peerde telers; de bloemen worden aan ziekenhuizen geschonken. De „Nederland- sche Vereeniging voor speciale autowe gen" is vertoornd over het feit dat op een van de drukste wegen. Den Haag-Rotter dam, geen scheiding tussen beide richtin gen is aangebracht. Bovendien komen er veel „uitwegen" op uit „zoodat af en toe boerenkarren, met paard bespannen, zich op den autoweg begeven»...). Een zware klap betekende de oorlog voor de Nederlandsche Christelijke Reisvereni- ging, maar op de jaarvergadering bleek, zo melden de christelijke kranten, dat de NCR(eis)V niet bij de pakken neerzit. Nu vakanties in het buitenland onmogelijk zijn. worden er plannen voor eigen land gemaakt; zelfs is er een hele binnenlandse reisweek in voorbereiding ter vervanging van de traditionele reis over de grenzen Voorzitter dr. A. van Deursen bindt de leden een riem onder het hart: de ernst van deze dagen moet „den Christen niet weerhouden van een rustige zekerheid, ja. zelfs van een blijmoedig leven." De vereni ging moet intact blijven zodat ..zij gereed is als eens door Gods Goedheid betere tijden aanlichten." Kwekelingen met acte™ Betere tijden zijn hard nodig voor een paar groepen van ons volk Dat geldt natuurlijk voor de werklozen, maar ook voor de honderden jonge mensen die het zelfde werk doen als de onderwijzers maar als „kwekeling met acte" slecht betaald worden In advertenties in het Christelijk Schoolblad Onze Vacatures worden er deze week weer een paar gevraagd; de aangeboden „salarissen" lopen van dertig tot 65 gulden per maand Fel trekt het blad van leer tegen dit „onrecht": „Er is maar één mogelijkheid, men late geen kwekelingen met acte(.„) in de school toe." Het Correspondentieblad (Orgaan van de Vereeniging van christelijke onder wijzers en onderwijzers in Nederland en de Overzeese Gewesten) vraagt zich al: „Wat kunnen we doen om dit instituut te doen verdwijnen zonder dat de jonge mensen schade lijden en zonder dat de school gedesorganiseerd wordt?" Veel on derwijzers werken juist dezer dagen onder moeilijke omstandigheden: de scholen zijn door militairen bezet en de lessen moeten in nood-lokaliteiten gegeven worden Er is nog een groep waarvoor de vooruit zichten slecht zijn. Veel kandidaten in de theologie zien al lang vergeefs uit naar een beroep. Nu er tientallen dominees als re serve-veldprediker gemobiliseerd zijn. konden er enige kandidaten als hulppredi ker tewerk gesteld worden, maar „het rechte is het niet", schrijft De Standaard, „een kandidaat heeft de rechtmatige be geerte het predikambt in zijn volle om vang te mogen bedienen, dat dient te geschieden in een eigen gemeente". Een nog Jonge gereformeerde predikant, J. Verkuyl, is op deze oudejaarsdag net aan een grote reis begonnen: uit Genua ver trok hij met de „Johan van Oldenbarne- velt" naar Java. waar hij in Poerwokerto bij de zending gaat werken. De Nieuwe Haagsche Courant doet verslag van het afscheid dat ds. Verkuyl bereid werd op het Hollandsche Spoorstation in Den Haag. waar onder meer ds. F. C. Meijster van Rotterdam aanwezig was. In Rotter dam volgde er nóg een afscheid „toen de trein aan het statipn Delftsche Poort stil hield"; daar was onder meer dr. G, Brillen- burg Wurth. Karl Barth Er is nog een predikant in het nieuws de Utrechtse hervormde ds. P. de Haas heeft in de vergadering van de Unie van christe lijke onderwijzers verteld dat hij dank baar is voor de theologie van Karl Barth Barth kan ons leren de voldaanheid te schuwen en ons waakzaam te maken te gen een gevaarlijk Isolement en een ver derfelijke antithese. Er zijn punten waar op Barth „met profetische kracht het vol le woord Gods vertolkt", aldus ds De Haas Als de lezers van de christelijke dagbladen van dit voor hen wat ongewone geluid kennisnemen, dwarrelt de sneeuw neer Ook dat is nieuws: een verslaggever van de Nieuwe Haagsche Courant bericht nauwgezet dat „een smetteloos witte vacht van zes zeven centimeter dikte" over de residentie ligt Wie zich deze zondagavond sfeervol wil bezinnen kan beter de radio uitlaten op het. ene Hilversum brengt de KRO een „vrolijk oudejaarsprograinma" op het an dere zorgt de VARA voor vertier. Dan maar beter De Standaard ter hand geno men. waarin in zwierige taal geschreven wordt over cle toestand „op dezen wonde ren avond van december". Er is dankbaar heid voor het feit dat ons land nog voor oorlog gespaard is. al vindt het blad dat niet de grootste zegen: oorlog kan immers ook als doel hebben „de Christenheid van dwingelandij en overheersing te redden". Wel komt bij de mobilisatie „pijnlijk aan de dag dat een groot deel van ons volk aan kerk en christendom ontzonken is", aldus De Standaard; onze veldpredikers doen dagelijks droeve ervaringen op". Droefenis welt ook deze avond op over wat er met het vijfde kabinet-Colijn ge beurd is zo snel ten val gebracht' Het is geen lichtend politiek voorbeeld, klaagt De Standaard „Het Rooms-Katholirisme groeit van ons af zooals het onder Schaep- man naar ons toegroeide" Maar De Stan daard ziet ook een 'lichtstraal Colijn kan weer 'zijn' partij en 'zijn' blad leiden en hij heeft zelfs al weer zitting in de Eerste Kamer! Die Eerste Kamer heeft juist dezer dagen weer van zich doen spreken: zij verwierp met 22 tegen 17 stemmen een voorstel tot wijziging van de onteigeningswet. Zij heeft daarmee haar betekenis als Kamer van resivie weer eens bewezen, stelt De Standaard tevreden vast. Minister Ger- brandy. niet bepaald met instemming van zijn ARP-partiJ tot het kabinet De Geer toegetreden, stond voor de ondankbare taak het ontwerp van zijn voorganger te verdedigen, maar de bezwaren, onder meer ontwikkeld door de a.r. mr. P E. Briët en de c.h. mr. R. Pollema (de kleine bezitters zouden in het nadeel komen) gaven de doorslag. Geen gebed. Reden voor bezinning is er vanavond te over. De gereformeerde deputaten voor de handelsmarine hebben zich publiekelijk zorgen gemaakt over het feit dat Neder land zoo weinig meeleeft met zijn in zo grote gevaren verkerende zeelieden. Er is door varenslui al over geklaagd dat er. toen er al schepen waren getorpedeerd, in de kerkdiensten niet eens voor de zeeva renden gebeden werd. „Nederland zonder leger is verloren. Nederland zonder koop vaardijvloot sterft de hongerdood", waar schuwen de deputaten De Standaard-redactie schrijlt erg som ber naar aanleiding van een verzoek om een inzameling voor de Finnen te organi seren. Natuurlijk moet iedereen naar ei gen inzicht geven, maar men bedenke dat ons eigen land „voor lasten komt te staan die thans niet te overzien zijn", waar schuwt het blad. Dergelijke sombere geluiden overheersen in veel bladen „Hoe ook het verloop van den oorlog zal zijn. hij zal de ontreddering in de wereld op ontzaglijke wijze vergroo- ten en Nederland zal zijn niet gering aan deel daarvan krijgen", verzucht de Nieu we Rotterdamsche Courant. „Gaat de mensheid niet met beangstigende snel heid haar ondergang tegemoet?", vraagt kroniekschrijver Spectator zich af in de gereformeerde kerkbode voor Noord-Bra bant en Limburg Want ook daar in het „donkere zuiden" wonen en werken pro testanten. De door zijn werk in Indië be kende dr. W. G. Harrenstein. pas benoemd tot leger- en vlootpredikant in algemene dienst. iDe Standaard schreef zaterdag dat hij aan „een tweede jeu-'d" begonnen is) overdrijft stevig in een s»uk dat hij klaar heeft liggen voor het binnenkort uitkomende defensienummer van De Standaard In het zuiden is er van het openen van militaire tehuizen door de protestantse bevolking geen sprake om dat die bévolking daar „zoo goe-i als ge heel ontbreekt" heelt Harrenstein op schrift gesteld. Een flinke misslag; juist morgen, op nieuwjaarsdag, zullen de pro testanten van het zuiden zich weer met zorg van de roomsen onderscheiden door geen „zalig nieuwjaar" maar „gelukkig nieuwjaar" te wensen Stem uit Indië i Op de middag van deze oudejaars-zondag, vóórdat ds. E. D Spelberg voor de VPRO- microfoon een van zijn veel beluisterde „gesprekken met luisteraars" hield, heb ben de Nederlanders, dank zij de wonde ren der techniek, kunnen luisteren naar de toespraak van de gouverneur-generaal van de gordel van smaragd. Jhr mr A W L Tjarda van Starkcnborgh Stachouwer Het was een rede vol medeleven met het tussen de oorlogvoerende landen ..be kneld" liggende moederland, maar Tjarda was toch niet pessimistisch Indië is „als gemeenschap zei hij. niet door harde slagen getroffen Veeleer wilde hij dank baar erkennen „dat vele vreezen voors hands niet zijn verwezenlijkt". Heel wat somberder zijn de teksten die minister-president De Geer en zijn voor ganger Hendrik Colijn klaar hebben lig gen voor hun radiotoespraken. Colijn zal op de avond van nieuwjaarsdag voor de NCRV-microfoon gewagen van „grote zorg voor de toekomst" en hij zal daarbij met name wijzen op het communistische gevaar: „Geen betere voedingsbodem voor de wereldrevolutie dan een zielto gend Westelijk Europa". Voor Colijn blijft, zal hij getuigen, het geloof „de licht bundel die tenslotte de duisternis van den Nieuwjaarsdag weer opheftOok De Geer (diep geschokt door de Russisch- Finse oorlog, zoals dr. L. de Jong bijna dertig jaar later zal schrijven) zal wijzen op de „duistere machten" van het commu nisme. Voor het overige beveelt De Geer aan een houding van „waakzaamheid en vertrouwen: als in Jozefs dagen het koren opleggend voor den kwaden dag. maar tegelijk gehoorzamend aan het woord: zijt niet bezorgd voor den dag van morgen! Spellingsverdriet Terwijl klokke twaalf nadert, werpen we nog een blik in de lectuurbakken. In de kranten uitvoerige mededelingen over een hoofdartikel in de gezaghebbende Britse Times: Nederland moet wel begrijpen dat het in een zeer moeilijke positie zal komen indien de geallieerden verliezen! Tot de ellenden waarmee Nederland ook in het nieuwe jaar zal moeten leven behoort wat de Standaard noemt het „spellingsver- driet". De scholen hebben „Marchant" gevolgd en de dubbele e's en o's. de bul- gings-n en de ch geschrapt, maar de over heid en de kranten blijven ze maar gebrui ken Het zal nog heel wat voeten in de aarde hebben voordat de eenheid er is. vgrzucht De Standaard bijna profetisch. In de Nieuwe Rotterdamsche Courant, die zondagmorgen nog uitgekomen, wat luch tiger berichten: bij de huldiging van de tachtigjarige heer Oroote. de ontwerper van het naar hem genoemde kortschrift, heeft de socialist W. Drees het woord gevoerd en in „natte sneeuwstormen" zijn zaterdagmiddag velen getuige geweest van het opheffen van een van de laatste tollen aan de weg van Nunspeet naar Elspeet Een gemobiliseerde meldt van „ergens in de duinen, ver van de bewoon de wereld" dat de kustwachters op hun eenzame posten „trouw de wacht houden, dag in. dag uit. iedere nacht, iedere feest dag ook". In een enkele lectuurbak ligt ook het decembernummer van het maandblad Antirevolutionaire Staatkun de. waarin de vraag aan de orde komt of een Jood lid van de AR Partij kan zijn. Het blad vindt van niet. omdat een Jood „het nieuwe Testament en Christus" ko ningschap verwerpt", al is het een enkele keer voorgekomen rlat een Jood lid werd en zelfs in het bestuur kwam Conflict De dagbladen berichten ook over een ver ordening van de opperbevelhebber, gene raal I. H Reynders. volgens welke alle mannelijke ingezetenen tussen achttien en zestig Jaar, als de nood aan de man mocht komen, kunnen worden opgeroe pen voor het aanleggen van versterkin gen. Oeen enkele mededeling over een belangrijke bespreking waarbij de gen^" raai gisteren, zaterdag 30 december, be trokken was. Koningin Wilhelmina ont ving hem met enige ministers om te spre ken over oen hooglopend meningsverschil betreffende de te volgen strategie in geval van een aanval uit het oosten Reynders houdt het op terugtrekken van de Grebbe- llnic naar de westelijker gelegen Vesting Holland, minister van defensie Dijxhoorn noemt dat „krankzinnig" en koningin Wil helmina staat aan de kant van de minis ter Het reeds lang broeiende conflict tus sen kabinet (en Koningin) en opperbevel hebber verscherpt. Reynders' ontslag wordt steeds minder onontkoombaar «en zal geen maand meer op zich laten wachten- Londen In Londen verblijven de hervormden die tot de Nederlandse gemeente van ds. J. van Dorp behoren, deze zondagavond in hun woningen Hun oude kerk met zijn grote gothische ramen kan niet verduis terd worden en daarom is in de ochtend dienst al aandacht besteed aan de jaar wisseling. „Zoo gingen wij schier onge merkt het nieuwe jaar in", zal ds Van Dorp later schrijven Ongemerkt gebeurt dat allerminst in Ne derland: terwijl Van der Stoep in Lelden naar de kerk wandelt knallen de donder bussen en in de rest van Nederland gaat het er niet vee! anders aan toe Na twaalf uur. als 1940 begonnen is. ontstaat nU uw gerucht: op de belangrijke lijnen '.eggen de spoorwegen extra-tremen in Wtr. zo is tevoren meegedeeld, de NS willen net publiek zooveel mogelijk in de h gen- held stellen den Oudejaarsavond in den familiekring door te brengen" Zo is dal nog in het vrije Nederland op de drempel var> 1940

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 19