e slag om het itte Huis Een jaar lang stemmen ËRDAG 22 DECEMBER 1979~ BUITENLAND TROUWKWARTET w|Us je alleen maar Edward Moo- heette zou je kandidatuur een chertje zijn", zei bitter Ed cCormack toen hij in 1962 de iaa rijd om de Democratische kan- datuur voor de senaatszetel van assachusetts verloor van Ted ennedy, de broer van de zitten- president. Zeventien jaar later eft dit verwijt nog weinig aan acht verloren. Want zou Witte liskandidaat Ted Kennedy rkelijk een bedreiging vormen or president Jimmy Carter van Verenigde Staten als hij Clark, mes of Smith heette? AAR Ted heet Kennedy en dus is hij op moment een gevaar voor zijn mede- mocraten. Toen John in november 1963 Dallas, Texas, werd vermoord, stond st dat Robert in zijn voetsporen zou fden. En toen in juni 1968 met enkele ►gels in Los Angeles, een einde aan diens ven werd gemaakt begon Ted zich warm lopen. Er bestaat nauwelijks twijfel er dat moeder Rose, alle dreiging van n derde moordaanslag ten spijt, aan het nde van haar leven haar jongste zoon it Vitte Huis wil zien betreden. Want de )ut< «wedy's voelen zich niet zomaar een Kidentiële familie, nee, ze zijn een dy- stie. nor Cruise O'Brien, de Ierse diplomaat- iticus die momenteel de redactie leidt n het Britse zondagsblad The Observer, eft de consequenties daarvan onlangs oord in een toekomstbeeld, dat mo- minder ver van de werkelijkheid aat dan op het eerste gezicht lijkt. Een tikel overigens dat hij al meer dan tien ir in zijn la had liggen, want hij schreef oorspronkelijk bij gelegenheid van tbert Kennedy's deelname aan de strijd ade het presidentschap. Brien plaatst zich in het jaar 2050 en irijft vanuit het van Washington tot ;nnedy D.C. omgedoopte regeringscen- im van Amerika: „Het presidentschap de VS was niet altijd het erfelijke Hafctituut dat we vandaag de dag kennen", a wijzigingen in de grondwet die de perking van het presidentschap tot ee termijnen opheft, de bezetting van aatschappelijke sleutelposities door tleii tnnedy-aanhangers, en een verijdelde ging de hele presidentiële familie te Jrmoorden. besluit 98 procent van het nerikaanse volk bij referendum in 1992 het presidentschap van de Kennedy's ilijk wordt, met regeerbevoegdheid per creet". rfelijk» nat rug in 1979 in Londen stelt O'Brien dat lla Kennedy in november tot president Amerika wordt gekozen en. belangrij- flar 1 nog' in 1984 wor<*t herkozen, men q gingen in het werk zal stellen het presi- ntschap in de familie te houden. „Als Iward Kennedy ergens in gelooft dan is t het recht van een Kennedy de regels te Dgen vaststellen". Het is het verlangen Te in de Kennedy's en hun aanhang naar de rrijzenis van Camelot, het hof van ko- Arthur en koningin Guinevere, met bijna sacrale ridderidealen. Niet voor was Camelot John Kennedy's favo- gaa^te musical. En datzelfde verlangen was basis van die aankondiging 8 november Bostons Faneuil Hall: Ted Kennedy at met Jimmy Carter de strijd aan om t Witte Huis i taarom?» tomelot" is niet alleen de Vracht van tnnedy's kandidatuur. Het is ook zijn 'akheid. Want voor die enorme groep nerikanen. die niet leven ln de roes van imelot zal de senator uit Massachusetts n overtuigend antwoord moeten geven de nu al veel gehoorde vraag: Waarom Ut u eigenlijk president worden? Tot nu e heeft Kennedy op die vraag alleen >ar holle rethoriek kunnen produceren. VS hebben weer leiderschap en zelfver- uwen nodig, daar komt het op neer. n wel erg magere uitleg voor al die rikanen die net als de Democratische ex-senator James Eastland, bezocht tor de op een baantje in de fractie azen- Kennedy in 1968. zeggen: ..Kennedy, 'ar heb je het over. Er is geen vacature". ennedy zal over de brug moeten komen, aarschijnlijk tijdens het eerste grote ver- «ingsdebat, over een goeie week in Des *Z Moines, Iowa. Hij zal moeten uitleggen waarom hij Jimmy Carter uit het Witte Huis wil verdrijven. Want een situatie als nu hebben de Democraten lang niet meer meegemaakt. Harry Truman in 1952 en Lyndon B. Johnson in 1968 besloten zich niet herkiesbaar te stellen toen bleek dat het kiezersvolk hun beleid beu was. Maar Carter heeft zich niet onmogelijk gemaakt en zal daarom met electoraal geweld aan de dijk moeten worden gezet, eerst door Kennedy en later door het partij-appa raat. Het is meer dan honderd jaar gele den dat de Democratische Partij een zit tende president tegen zijn zin liet vallen. Vandaar de terughoudendheid van veel invloedrijke Democraten; ze maken pas een keus als er niet meer aan te ontkomen is. Inkomen Het ziet er naar uit dat Kennedy Carter vooral zal gaan aanvallen op wat voor de Amerikanen verkiezingskwestie nummer één is: de economische toestand en haar gevolgen voor het besteedbare eigen inko men. Carter heeft wat dat betreft weinig om zich op te beroemen. De geldontwaar ding is tot ongekende hoogte gestegen, de werkgelegenheid komt steeds meer in ge vaar en de olieprijzen, niet alleen die van benzine maar bijvoorbeeld ook die van hulsbrandolie, rijzen de pan uit. Hoe Kennedy die kritiek gaat verpakken is niet duidelijk. Hij heeft zoals de meeste vooruitstrevende Democratische politici de reputatie een „big spender" te zijn, iemand die als het om overheidsuitgaven gaat niet op een dollar kijkt. Een beleid dat niet is te rijmen met inflatiebestrij- ding en belastingverlaging, zaken waar de doorsnee-Amerikaan de laatste tijd weer warm voor lijkt te lopen. Carter zal dan ook proberen aan te geven dat de mensen altijd nog beter af zijn met zijn voorzichti ge uitgavenbeleid, waarbij de regering ook de sociale vraagstukken onder haar aandacht houdt, dan met de Sinterklaas- politiek van Kennedy, waarbij de mensen toch uiteindelijk hun eigen cadeautjes zoals het al veel gekritiseerde plan van Kennedy voor een nieuw gezondheids zorgprogramma betalen. Schandalen Kennedy en Carter worden beide bedreigd door „schandalen". Kennedy zit nog steeds met Chappaquiddick, zijn gedrag bij het auto-ongeluk in 1969 dat Mary Jo Kopechne, een medewerkster van zijn broer Robert het leven kostte. De senator, die zelf ternauwernood aan de verdrin kingsdood' ontsnapte, heeft niet kunnen verklaren waaróm hij destijds in paniek raakte en het ongeluk pas aangaf toen de auto uit het water was gevist. Daaraan koppelt men zijn examenfraude aan de Harvarduniversiteit hij raakte in pa niek en stuurde een „invaller" naar het examen Spaans en bijvoorbeeld zijn gedrag bij een achtervolging door de poli tie wegens te hard rijden. Ook toen pa niek: een race met de lichten uiten daarna plat op de voorbank om te ontkomen aan de politiecontrole. Kennedy kan niet op tegen onverwachte spanningen en raakt dan in paniek. Zo iemand kunnen we niet in de buurt van de rode kernwapenknop hebben, redeneren de sceptici, die het zal niemand verba- Als de veertigste president van de Verenigde Staten of de negenen dertigste als Jimmy Carter wordt her kozen op 20 januari 1981 wordt beëdigd, dan wordt hiermee een peri ode afgesloten die bol staat van grote en kleine verkiezingen. De eerste keer dat een keus kan worden gedaan, is op 21 januari in de graanstaat Iowa, de laatste maal is op 6 januari 1981, als de 538 kiesmannen de nieuwe pre sident „kiezen". Tussen half februari en half juni wor den in vierendertig staten plus het dominion Porto Rico en het District of Columbia (de hoofdstad Washing ton) primaries gehouden. Dat zijn voorverkiezingen die tot doel hebben de gedelegeerden aan te wijzen voor de nationale conventie van de Repu blikeinen van 14 tot 18 juli in Detroit of de Democratische conventie die van 11 tot 14 augustus in New York in de bekende Madison Square Gardens wordt gehouden. Het systeem dat bij die voorverkie zingen wordt gehanteerd is ingewik keld en kan per staat verschillen. Wat wel in ieder van de vijftig staten gelijk is, is dat men zich om te kun nen stemmen moet laten registreren. De minimum-leeftijd is daarbij acht tien jaar. In sommige staten kan iedereen die ingeschreven is tijdens de primaries stemmen op welke van de partijen ook, vooropgesteld dat de Democra ten en Republikeinen om ons tot de twee grootste te beperken beide meedoen aan de voorverkiezingen. Dat hoeft niet altijd; in de grootste zuidelijke staat Texas doen alleen de Republikeinenen mee in de primary van 3 mei. De Democraten wijzen hier hun gedelegeerden op een andere ma nier aan. Bij andere primaries kan men alleen maar stemmen op de par tij waarvoor men bij de registratie een voorkeur heeft uitgesproken. De consequenties van de voorverkie zingen kunnen ook verschillen. In sommige staten krijgt de politicus die de meeste stemmen heeft gekre gen, de hele groep gedelegeerden toe gewezen, andere verplichten de kie zer de gedelegeerde op de conventie een bepaalde 'kandidaat te steunen. In weer andere staten laat men de gedelegeerde vrij maar geeft men via een aparte stemming wel aan wie het populairst is. Naast dit gecompliceerde systeem kennen de partijen ook nog de dele gatie-aanwijzing via de zogeheten staats-conventies. Dat zijn puur in terne partij-aangelegenheden en men moet dan ook de partijlidmaat schapskaart kunnen overleggen om te mogen stemmen. De gedelegeer den van een staatsconventie worden getrapt aangewezen. Het begint met een verkiezing op wijkniveau. De „caucus" van Iowa van de 21-ste januari is daar een voorbeeld van. De wijken wijzen afgevaardigden aan naar een volgende bijeenkomst, de districtsconventie. Daar kiest men weer voor de countyconventie en via dat provincie-achtige gebeuren be reikt men de staatsconventie. Die procedure neemt, het ligt voor de hand, soms maanden in beslag. Het is dit stelsel dat de ^exaanse Democra ten toepassen. Langzaam maar zeker wordt zo het aantal gedelegeerden naar de nationale conventies bij el kaar gebracht. De Democratische conventie heeft dit jaar ruim 3300 afgevaardigden, de Republikeinse ongeveer duizend minder. De kandidaten voor de nominaties moeten nu de helft plus één van de afgevaardigden achter zich krijgen om de officiële partijkandidaat voor de presidentsverkiezingen van 4 no vember te worden. Soms heeft een kandidaat al zoveel gedelegeerden aan zich gebonden dat het een was sen neus is, vaak komt men slechts via veel onderhandelingen aan een meerderheid. Ook de keuze van een „running mate", een kandidaat vice-president, kan meespelen. Gewoonlijk maakt de kandidaat de keus van zijn „tweede man" vlak na zijn eigen verkiezing, maar zo hoeft het niet. Met zijn run ning mate begint de presidentskandi daat vervolgens de strijd tegen het andere koppel of koppels, zoals het geval was met het optreden in 1968 van de „onafhankelijke" George Wallace. Op de verkiezingsdag zelf bepalen de kiezers in een staat of hun kiesman nen de Democraat, de Republikeinen of nog iemand anders moeten steu nen bij de stemming op 6 januari in het kiescollege. Het aantal kiesman nen van 'n staat verschilt naar gelang het aantal inwoners. Er zijn even veel kiesmannen als er leden van het Huis van Afgevaardigden en senatoren zijn, plus daarbij drie kiesmannen voor het District of Columbia. De kleine staat Nevada heeft bijvoor beeld drie kiesmannen, want men heeft één afgevaardigde en twee se natoren in het Congres, maar de grote buur Californië vijfenveertig (drieën veertig afgevaardigden en twee sena toren). De Amerikanen kiezen op 4 novem ber niet alleen een president maar ook een heel nieuw Huis van Afge vaardigden met vierhonderdvijfen dertig vertegenwoordigers, een derde van de honderd leden tellende Senaat en in een aantal staten een nieuwe gouverneur. Verder tal van lagere functionarissen. En tenslotte kan men zich soms uitspreken via een soort referendum over bepaalde beleidsvoornemens. K>r Bert van Panhuis iver een paar weken start het verkiezingscircus met de eerste rimary en daarna zullen de Verenigde Staten een jaar lang in et teken staan van de strijd om het Witte Huis. Tot dusver jreekt de concurrentie tussen Jimmy Carter en Ted Kennedy et meest tot de verbeelding. Krijgt Conor Cruise O'Brien elijk met zijn voorspelling dat waarnemers in het jaar 2050 unnen verzuchten: „Het presidentschap van de VS was niet [tijd het erfelijke instituut dat we vandaag kennen". Of eggen de Amerikanen met ex-senator James Eastland: Kennedy, waar heb je het over. Er is geen vacature". zen daarin worden gesteund door Jim my Carter. Deze heeft nadrukkelijk ge zegd Chappaquiddick niet in de verkie zingscampagne te zullen gebruiken, maar het is duidelijk dat naar mate ae strijd harder wordt dit geraamte uit Kennedy's kast steeds ombarmhartiger in het licht zal worden gezet. Dit is Kennedy's per soonlijk zwakke plek, veel meer dan zijn scheiding van tafel en bed van zijn echtge note Joan of haar psychische problemen. Maar ook Carter heeft een paar zaken, die hem kunnen schaden. De minst erge is het al dan niet cocaïne gebruiken van zijn adjudant Hamilton Jordan. Nee. het in januari beginnende proces tegen zijn voormalige financiële adviseur Bert Lan ce en de beschuldiging dat de regering Carter incluis geen afstand heeft geno men van pogingen van de malafide finan cier Robert Vesco om begunstigd te wor den (zeg maar rustig een omkooppoging), dreigen te gaan doorzieken. Bitter De strijd die Carter en Kennedy te wach ten staat wordt, daarvan is iedereen over tuigd. een bittere. De eerste kansbereke ningen kunnen in de loop van april wor den gemaakt. Van de voorverkiezingen spelen voor de Democraten de eerste drie zich af in New Engeland (New Hampshire. Massachusetts en Vermont), dat nog al tijd geldt als Kennedy-gebled. De volgen de vier zijn in het zuiden (South Carolina, Alabama, Georgia en Florida) en daar heeft Carter een hechte basis. De kans is groot dat de voorverkiezingen in Illlinois en een week later, op 25 maart in New York een proces op gang brengen dat nog eens wordt versterkt in de prima ries van Pennsylvania, Wisconsin, Texas en Indiana. Met spanning wordt uitgekeken naar het verloop van de strijd in Illinois en New York. Vier jaar geleden wist Carter pro bleemloos de primary in Illinois te win nen, maar dit jaar ligt het moeilijk. Nadat zij aanvankelijk partij koos voor Carter ging de burgemeester van Chicago Jane Byrne bij de kandidaatstelling van Ken nedy over naar het kamp van de senator. Sindsdien helt Democratisch Illlinois over naar Kennedy. In New York ligt de zaak open. Zowel gouverneur Hugh Carey van de staat ais burgemeester Ed Koch van de stad New York hebben zorgvuldig een keus gemeden Draaierig Bij de Democraten doet nog een derde mee in de strijd om het Witte Huis: gou verneur Edmund „Jerry" Brown. Een ster die even snel verbleekt als hij enkele Jaren geleden aan het firmament verscheen. Brown, die met zijn stijl van leven en politiek voeren veel mensen aansprak die hun bulk vol hadden van het establish ment in Washington, heeft veel van zijn geloofwaardigheid verloren door zijn draaierige belastingpolitlek in Californië. Brown heeft momenteel maar één onder werp. waarmee hij publiek trekt. Gehol pen door de studentenleider uit de Jaren zestig. Tom Hayden, en diens echtgenote actrice Jane Fonda bindt hij de strijd aan met de kernenergie. Spottend is deze sa menwerking al de Tom en Jane en Jerry- show genoemd Peilingen wijzen uit dat de gouverneur geen serieuze kandidaat is voor de opvolging van Carter. Met Woodrow Wilsons slagzin „Je hoeft geen man te vermoorden die bezig is met zelfmoord" wachten de Republikeinen de slachtpartij bij hun tegenstanders af. Men gaat ervan uit dat een hevig in zichzelf verdeelde Democratische Partij het in no vember gemakkelijk aflegt tegen de kan didaat van de Grand Old Party. Maar ook daar rolt men over elkaar heen om de nominatie te bemachtigen. Ronald Reagan, de voorganger van Jerry Brown als gouverneur van Californië, doet voor de derde maal een poging en heeft heel redelijke vooruitzichten. Hij heeft niet meer te maken met een zittende Re publikeinse president zoals in 1976 en schijnt te hebben geleerd dat conservatie ve denkbeelden beter wat gematigd kun nen worden gepresenteerd. Reagan is ou der 69 jaar al en wijzer geworden en zijn basis binnen de partij is verstevigd. Strategiekenners stellen dat de stop-Rea- gan-beweging snel succes moet boeken, anders is net als bij Carter vier jaar gele- den zijn kandidatuur niet meer te ver- i mijden. Er zijn genoeg andere liefhebbers met John Connally, de onder Nixon naar de Republikeinen overgestapte Democrati- sche oud-gouverneur van Texas als belan grijkste. De agressief optredende Connal ly heeft twee dingen tegen: het Republi keinse kader ziet onder het vernis nog steeds een Democraat zitten en veel par- j tijgenoten vertrouwen hem niet. De oud- i minister van financiën heet een scharre laar te zijn. Als fatsoenlijk staan Howard Baker, de leider van de Republikeinen ln de Senaat, en George Bush, de oud-directeur van de CIA en oud-VN-ambassadeur te boek. Ba kers campagne komt nog nauwelijks van de grond, maar Bush kan weieens de ver- i rassing worden van de „eerste" voorver- j kiezing 26 februari in New Hapshire. Die i noordoostelijke staat heeft dikwijls een keerpunt gebracht ln politieke carrières. Elf jaar geleden deed het succes van Vlet- namduif Eugene McCarthy in New Hampshire Johnson besluiten zich niet meer beschikbaar te stellen en in 1972 maakte Edmund Muskie er met een huil bui een einde aan zijn niet geringe kansen op de Democratische kandidatuur. Rest De rest van de Republikeinse gegadigden telt nauwelijks mee. De man die Reagan werkelijk kan bedreigen is zijn concurrent van 1976: ex-president Gerald Ford. Ford heeft zich niet kandidaat gesteld, maar is wel beschikbaar als de partij hem zou vragen. Dat moet dan gebeuren op de conventie in Juli. De ex-president kan dan I in het zadel worden geholpen als de com promiskandidaat tussen de rechtervleu gel van de partij en de gematigden. Ford is conservatief genoeg om aanvaardbaar te zijn voor de rechtervleugel en hij weet dat conservatisme zo beminnelijk te pre senteren dat ook gematigden het slikken. Vooralsnog maken de Republikeinen wei nig kans het Witte Huis te heroveren. Zowel Carter als Kennedy is een grote hindernis De ..gunstige" tekenen die in 1968 Richard Nixon aan de leiding van de VS brachten, het Vietnambeleid van Johnson en een daarover innerlijk zeer verdeelde Democratische Partij, blijven de Republikeinen ditmaal ontberen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13