Bataljon in Libanon gaat ten koste van NAVO-taak Als u Oudejaarsavond viert bij familie of kennissen, houdt u er dan wel even tekening mee dat na 8 uur 's avonds geen treinen meer rijden.^ Reddingsplan kost 'Rijnmonder' 20 gulden Kolonel Tjassens terug uit Nakoera: Voortbestaan Afvalverwerkingsbedrijf Bisschoppen praten in Rome over Küng PLO: VS mogen Palestijn niet aan Israël uitleveren Euthanasie blijft in Zweden misdrijf FAMILIEBERICHTEN NA VIJFTIG JAAR HEEFT flfl'N TROUWE SPIJKER HETDAN EINDELIJK OPGEGEVEN. MORGEN MAAR 'NS IN DEKRANT KIJKEN. DUTCH IMMIGRANT SOCIETY Amerika - Nederland DUTCH IMMIGRANT SOCIETY £;e' ZATERDAG 29 DECEMBER 1979 TROUW/KWARTET ERC i VELP (ANP) „Een punt van grote zorg is dat het verblijf van een bataljon in Libanon ten koste gaat van onze NAVO-oorlogstaak Dit is de mening van kolonel J. Tjassens. die uit Libanon in zijn woonplaats, het Gelderse Velp, is teruggekeerd. Tjassens was van 25 februari tot 9 december chef operaties bij het VN-vredeskorps in Nakoera in Zuid-Libanon. I^olonel,Tjassens neemt aan dat het Met één bataljon in Libanon en een achthonderd man tellende Neder- opleidingscentrum is de gevechts- landse detachement op korte termijn kracht van Nederland al bijna met anderhalf bataljon verminderd." al dus Tjassens. HIJ benadrukt dat de NAVO-oorlogs taak voor Nederland nummer een blijft, terwijl de taak in Libanon op de tweede plaats moet komen. Tjas sens. die in Nakoera is opgevolgd door kolonel Van Genuchten, wordt na nieuwjaar chef-staf van de vierde divisie in Harderwijk. Volgens de 46- jarige kolonel heeft Unifil, het VN- vredeskorps in Libanon, al ve 1 be reikt. Overigens is het alleen de taak van Unifil het gebied rustig te hou den. opdat, politici de kans krijgen een oplossing te vinden. ADVERTENTIE niet zal worden afgelost. „Ik vind dat djaar een snelle oplossing voor moet worden gezocht De landmachtstaf bpstudeert op het ogenblik deze kwestie. Wellicht is het mogelijk de Ubanongangers elders in Nederland op te leiden en het 43ste pantserin- fanterlebataljon in Assen, dat nu de opleiding verzorgt, er buiten te laten. Naar het oordeel van Tjassens wordt de Nederlandse soldaat in Libanon erg positief beoordeeld. ..Hij ziet hier het nut van zijn missie in en is daar om gemotiveerder. Ik heb bewonde ring voor de serieuze wijze waarop ze hun taak uitvoeren." Van onze Kerkredactie BbNN Gisteren hebben enkele Duitse bisschoppen in Rome bespre kingen gevoerd met curiefunctiona rissen om een oplossing te vinden v^or de kwestie-Küng. De delegatie bestaat uit de kardinalen Hoeffner, Ratzinger en Volk. die allen in de afgelopen jaren al veel met Küng te maken hebben gehad en de bisschop pen Saier en Moser. Deze laatste is als plaatselijke bisschop belast met de uitvoering van het besluit om Küng zijn kerkelijke lesbevoegdheid te ont nemen. Deze beslissing zal ondanks alle pro testen niet worden teruggedraaid, tenzij Küng van zijn kant een duide- 1*5 k gebaar maakt. Vermoedelijk Wordt in Rome afgesproken wat Küng minimaal te doen staat om weer in genade te worden aange nomen. Uit de internationale theologenwe- reld blijft het protesten regenen Zo verklaarde prof Ernst Kasemann. nieuw-testamentlcus in Tübingen. dat uit de maatregel blijkt dat men algemeen schoon schip wil maken. Jarenlang heeft Rome de oecumeni sche samenwerking geboycot en deze harde lijn is niets dan de consequen tie daarvan, aldus Kösemann. Dat de katholieke kerk binnenkort zou over gaan tot de erkenning van de Augr.- burgse Belijdenis als een „werkelijk evangelisch geloofsgetuigenis" acht hij dan ook een puur staaltje rheto- rfek. Maar de voorzitter van de Duitse bisschoppen, kardinaal Hoeffner. vjndt dat ketterijen moeten worden bestreden en dat een kerk die dat niet durft weinig meer is dan een vrijblij vend discussieclubje. Sterk verbeterd Hoewel de politieke vorderingen nog erg gering zijn aldus Tjassens zijn er belangrijke tekenen die erop wijzen, dat er verbetering komt in de situatie. Zuid-Libanon is volgens hem de laatste maanden beslist veiliger geworden. In maart en april bij voor beeld kwamen er dagelijks duizenden granaten in het Unifil-gebied terecht. Nu zijn het er een stuk of tien in enkele dagen tijd. Israel neemt al lang geen deel meer aan de strijd. De artillerie beschietin gen vanuit Noord-Israël op doelen in Zuid-Libanon behoren tot het verle den. terwijl ook de Palestijnen vanuit Libanon geen beschietingen meer uit voeren op Noord-Israël De penetra ties in het Unifil-gebied gaan nog altijd door. maar meestal worden de infiltranten onderschept door de VN- eenheden. De kolonel becijfert dat hij tijdens zijn verblijf in Libanon zo'n 75 maal is „uitgerukt" om als bemidde laar op te treden bij moeilijkheden tussen de elkaar bestrijdende par tijen. Angstige ogenblikken Tjassens: „Het is eigenlijk nooit uit de hand gelopen, maar voordat die partijen (militie, PLO en Unifil) el kaar weer de hand konden schudden, waren er enorm spannende momen ten geweest." Hij maakte oolc angsti ge ogenblikken mee. zoals bij het vuurgevecht, waarbij Fidji-VN-solda- ten betrokken waren en ook Neder landse gewonden vielen. BEIROET (Reuter) De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO zal een klacht indienen bij de Verenigde Na ties en andere internationale organi saties als de Verenigde Staten een van terrorisme verdachte Palestijn aan Israël uitleveren. Faroek Kaddoemi, hoofd van de poli tieke afdeling van de PLO. zei vrijdag op een persconferentie in Beiroet dat zijn organisatie de Verenigde Staten verantwoordelijk zal stellen voor de gevolgen van een dergelijke stap. Kaddoemi zei dit naar aanleiding van de vorige week gedane uitspraak van een federale rechtbank in Chicago, dat de 19-jarige Ziyad Aboe Eian aan Israël moest worden uitgeleverd om daar terecht te staan voor bomaans lagen waarvan hij wordt beschuldigd. STOCKHOLM <AFP) De Zweedse hoge raad heeft het vonnis van een jaar gevangenisstraf bevestigd dat een Zweedse journaliste was opge legd wegens actieve euthanasie. De verdachte in de zaak die in het land veel aandacht heeft getrokken, is Be- rit Hedeby, leidster van de „Zweedse bond voor het recht om te sterven". In juni 1977 was zij „actief betrok ken" bij de dood van Sven Erik Hand- berg, die ongeneeslijk ziek was en herhaalde malen de wens te kennen had gegeven uit zijn lijden te worden verlost. In eerste instantie was de journaliste tot acht maanden deten tie veroordeeld, maar zowel de verde diging als de rechtbank waren tegen deze uitspraak in hoger beroep gegaan. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De buitengewesten Utrecht en Midden- Holland wijzen vooralsnog het voorstel af van de bewindvoer ders van de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) om de tarieven van de buitengewesten met ingang van het nieuwe jaar te verhogen. Utrecht en Midden-Holland, die for meel nog niet op de hoogte zijn ge steld van het reddingsplan voor de met miljoenenverliezen draaiende AVR. eisen eerst tekst en uitleg van de bewindvoerders over de manier waarop zij de nieuwe in de ogen van de buitengewesten veel te hoge tarieven hebben berekend. Het reddingsplan betekent voor de Rijnmond-bevolking dat het elke in woner ongeveer twintig gulden kost om een faillissement van de AVR te voorkomen. Voor Utrecht betekent de voorgestel de tariefsverhoging (97,50 gulden per ton) een verdubbeling van het tarief dat nu wordt betaald. Voor Midden- Holland houdt het nieuwe tarief een stijging in met vijftig procent. Overi gens zijn de tarieven die de buitenge westen nu betalen, bij lange na niet kostendekkend: jaarlijks moet er twintig miljoen gulden bij om het vuil van de buitengewesten te kunnen verwerken. der een pakket aandelen in de AVR ter grootte van één miljoen gulden om niet moeten overnemen, is vol gens Haanstra nog „voer voor onze juristen". „De consequenties hiervan zijn nog niet duidelijk". V6rll6Z6Il Als de buitengewesten aandelen in de De aandelen van de NV AVR zijn nu AVR zouden overnemen, zou dat raar kunnen overkomen, meent Haanstra. „De buitengewesten zijn immers fer vent voorstander van het plan van minister Ginjaar (milieu) om de afval stromen in ons land in de toekomst logischer te doen verlopen. Het is heel goed mogelijk dat wij in de toekomst ons vuil dichter bij huis kwijt kunnen en daarom moeten we ook niet luk raak aandelen in de AVR over nemen." in handen van het Openbas chaam Rijnmond, Rotterdam J 22 overige Rijnmond-gemeenU bewindvoerders achten ook Rijnmond-gemeenten een 1 hoging noodzakelijk, terwijl mond 21 miljoen gulden moetb ter delging van de verliezen i chemische afdeling van de Deze verliezen resteren na de v< van de chemische afdeling, reddingsplan van de bewindvt wordt de chemische afdeling lijk afgestoten voor 45 gulden. Vraagtekens kunnen van maandag lol en met vri|dag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456 Op zondagavond is dit alleen mogeli|k van 18 00-20 00 uur Dag oma Geerling Wel gefeliciteerd met uw 65ste verjaardag, t Agnes, Leonie en Gerson. i Lieve Gerdien, van harte gefeliciteerd met je verjaardag, voor 1980 de beste wensen, vanuit NIEDERAU. Tol B V Hoop op God. want ik zal Hem nog loven mijn Verlosser en mijn God Psalm 42 vers 6B Heden ontvingen wij het droeve bericht dat plotseling is overleden in volle verzekerdheid des geloofs onze zeer geliefde zuster, schoon zuster en tante Lina Geertruida van der Wonde weduwe van Cornelis van Klaveren in de leeftijd van 72 jaar Zwolle (Berkum): J. S. van der Woude-Biekort Rochester (USA): A Vanderworst Rochester (USA): G. van der Woude Amstelveen: F. van Dijk-van der Woude J. van Dijk Hilversum A L. van der Woude neven en nichten Rijnsburg. 28 december 1979 Corr. adres de Pauwentuin 3 Amstelveen 1181 MP Psalm 23 vers 6 Ik zal in het huis des Heren verblijven tot in lengte van dagen Geheel onverwachts heeft God tot Zich geroe pen onze lieve oma Lina Geertruida van der Woude op 72-jarige leeftijd Wij zullen haar missen maar weten dat ze nu bij God is De kleinkinderen New Zeeland (Wellington! Kees. Ton, Jolanda Valkenburg (ZH) Hans en Hanneke San en Corrie Kees. Willie. Henk Rijnsburg Hanneke en Arjan Nelleke, Linda Jantine Arianne. Arco O** gstgee- Jolanda. Caroline \u t Rijnsburg Annelies, Kees 28 december 1979 Plotseling werd van ons weggenomen in zeker heid van het geloof Lina Geertruida van der Woude op de leeftijd van 72 jaar weduwe van Cornelis van Klaveren. Als moeder en grootmoeder was zij ons lief. Wij zijn getroost door de wetenschap dat ze bij God is. Nieuw-Zeeland: C. D. Vooys-van Klaveren A. Voöys Valkenburg (Z-H): D. C. v.d. Mey-van Klaveren H. v.d. Mey Velsen-Noord: C. van Klaveren M. Wesselo Rijnsburg: A.-S. van Klaveren J. van Klaveren-Batenburg Oegstgeest: N. J. Bouwman-van Klaveren N. Bouwman Rijnsburg: K. van Klaveren A. F. van Klaveren-Verdoorn en kleinkinderen Rijnsburg. 28 december 1979. De overledene is opgebaard in de aula van Huize „Avondzon", Smidstraat 68A. Gelegenheid tot condoleren aanstaande zon dag 30 december 's avonds van 7.30-8.30 uur in de aula van Huize „Avondzon", ingang Smid straat 68A te Rijnsburg en na de begrafenis in de zaal van de Immanuëlkerk aan de Kerk straat te Rijnsburg. De dienst van woord en gebed zal D.V. plaats vinden aanstaande woensdag 2 januari 1980 om 14.00 uur in de Immanuelkerk aan de Kerkstraat te Rijnsburg waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de begraafplaats van de gereform. kerk aan de Sandtlaan te Rijnsburg. Correspondentie-adres: K. van Klaveren. Oegstgeesterweg 226 te Rijnsburg. „Mijn helper is, de Heer. aarde heeft gemaakt" die hemel en Heden overleed geheel onverwachts onze ge liefde zuster Afien Meima m leven rustend psychiater op de leeftijd van 77 jaren. Bilthoven: H. Meima Utrecht: L. Meima Ede. 27 december 1979 Belvédèreflat, Dennenlaan 515 Corr adres H Meima Julianalaan 3 D7 3722 GB Bilthoven De cren-.i'.plaat: vinder, woensdag 2 jani> ari om 12 00 uur in het crematorium Moscowa Waterbergseweg 18 te Arnhem (afslag t o. Openluchtmuseum» Gelegenheid tot condoleren na de plechtigheid in de ontvangkamer van het crematorium Onderhandelaar J. W. Haanstra van Midden-Holland zet echter „grote vraagtekens" bij de „drastische" ta riefsverhoging, die de bewindvoer ders noodzakelijk achten om een fail lissement van de AVR te voorkomen: „Eigen berekeningen hebben aange toond dat het vuil heel wat goedko per verwerkt kan worden." Volgens Haanstra zullen de gemeenten in Midden-Holland grote bezwaren heb ben tegen de voorstellen van de be windvoerders. „Enkele weken gele den hebben ze nog verklaard nooit akkoord te zullen gaan met een forse tariefsverhoging, omdat dit deze ge meenten voor enorme financiële pro blemen zal stellen. Volgens de bewindvoerders zijn hun tariefsvoorstellen „redelijk". Het nieuwe tarief van 97,50 gulden per ton vuil bestaat uit een kostendekkend tarief van 55 gulden per ton en 42,50 gulden per ton voor transport- en overlaadkosten. Bovendien kan vol gens de bewindvoerders alleen een oplossing worden bereikt voor de AVR als iedere belanghebbende zijn belangen ondergeschikt maakt aan het gemeenschappelijk belang- Aandelen Het voorstel van de curatoren dat de buitengewesten op 1 januari 1980 ie- KENNISGEVING De Vierde kamer voor ge- schillenbehandeling uit ge deputeerde staten van Utrecht maakt bekend, dat zij op vrij dag 18 januari 1980 om 9.00 uur ten Provinciehuize, Ach ter St. Pieter 20 te Utrecht, in openbare vergadering zal behandelen het verzoek om voorziening tegen het be sluit d.d. 12 juni 1979 van burgemeester en wethouders van Abcoude tot het weige ren van een bouwvergunning ten behoeve van het op richten van een woonkeet op het perceel kadastraal bekend gemeente Abcoude, sectie A, nr. 837. Een Christelijke emigrantenvereniging die de belangen behartigt va Us de Nederlandse emigranten in Amerika. Wij doen dit door middel van: c9' Radio- en TV-programma's in Amerika in de Nederlandse taa^JK Filmavonden Uitwisseling van musici - koren etc. Voordelige vliegreizen onder deskundige leiding van ervare" reisleiders, Wenst U nadere inlichtingen omtrent onze activiteiten? Vul dan onderstaande bon in en zend hem aan: Postbus 455 2270 CL VOORBURG. Ondergetekende: Naam: Straat: Postcode: Woonplaats: ontvangt gaarne inlichtingen omtrent de activiteiten van de Dut( Immigrant Society. Handtekening: dai as< eni Pi iefl ad uis irk >or V )ne AAI c m tme Di st edei gel, ven 10] d nde II sic 8ti< rf Plotseling nam de Heere uit ons midden 'weg, te Brouwershaven, onze lieve zeer zorgzame moeder, zuster, schoonzuster en tante Pieternella Johanna van den Haspel- De Wolf Weduwe van Johannes van den Haspel Op de leeftijd van 74 jaar. F. W. van den Haspel J. van den Haspel-van Beusekom en verdere familie Rotterdam 27 december 1979 Homerusplein 310 Corr.adres: F. W. van den Haspel Meekrapstraat 7 4318 EZ Brouwershaven Telefoon 01119-628 Aan huis geen bezoek Moeder is opgebaard in de rouwkamer van het Ikazia ziekenhuis, Montessoriweg 1, Rot terdam-Zuid. Bezoek en gelegenheid tot condoleren zaterdag en zondagmiddag van 15.00 tot 15.30 uur. De Dienst van Woord en Gebed zal gehouden worden maandagmiddag 31 december om 14.30 uur in de aula van de Zuiderbegraaf plaats. Slinge 50, Rotterdam-Zuid, waarna de begrafenis in het familiegraf zal plaatsvinden. Vertrek vanaf het woonhuis Homerusplein 310 om 14.00 uur. Die in de schuilplaats des Allerhoogsten is gezeten, die zal vernachten in de schaduw des Almach- tigen. Psalm 91:1 Heden heeft de Heere, geheel onverwacht, van ons weggenomen mijn lieve vrouw, onze zorg zame moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder. zuster, behuwdzuster en tante. Teuntje van der Zwan echtgenote van Simon van der Harst in de ouderdom van 79 jaar. Uit aller naam, S. van der Harst. Scheveningen, 28 december 1979, Kenaustraat 78. Geen bezoek aan huis. Geen bloemen. Gelegenheid tot condoleren zondagmiddag en dinsdagmiddag van 3.30-4.30 uur in de rouwka mer ..Atropos". Van Boetzelaerlaan 292-294. De bëgrafeni.s zal plaatsvinden woensdag 2 januari 1980 om 13.00 uur op de Algemene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan. Vertrek van de rouwkamer „Atropos" om 12.30 uur. Ook voor het afscheid van de goede vriend Louis Eetra zijn de woorden even moeilijk te vinden als voor de genegenheid die wij hem allen hebben toegedragen. Lieve Louis, eenzame dappere, standvastig drager van een alom kwijnende beschaving, gentleman, erudiet, kunstenaar met Kunst bij elke blik op wat mooi is zullen we je missen. Moge de oneindige schoonheid je deel worden. Henriette en Robert Roozemond en al je vrienden en bewonderaars op en rond jouw kasteel De Wijenburgh De Engelenzang overnemend ingegaan tot de vreugde van zijn Heer onze beminde broer en zwager Maarten Bergwerff „Zalig de doden die in de Heere sterven" Utrecht: J. van Veen-Bergwerff W. van Veen Pernis: J. Bergwerff-Born Hoogvliet: A. Bergwerff IJsselmonde: M. Bergwerff-Stolk Den Haag: P. Bergwerff L. Bergwerff-van Baaien Nijkerk: N. Koffeman-Bergwerff 27 december 1979. Hiermede berichten wij het plotseling overlij den op 22 december van onze vroegere procu ratiehouder de heer G. A. Hoogewoud op de leeftijd van 73 jaar. Gedurende een meer dan 50-jarig dienstver band heeft hij zich met intense overgave inge spannen voor de belangen van de zaak en van de familie Glasz. Wij zullen hem niet licht vergeten en wensen zijn vrouw, zijn kinderen en kleinkinderen sterkte om dit grote verlies te verwerken. Direktie. B V Meelunie Familie Glas/.. Amsterdam, 29 december 1979. De Here doe Zijn aanschijn over U lichten, en zij u genadig Op 28 december 1979 overleed in vertrouwet t op de milde goedheid en rechtvaardigheid va >be zijn Heer mijn lieve man, onze zorgzame vade j j. groot- en overgrootvader Jan van Ee Bri geb. 8 augustus 1894. De laatste jaren van zijn leven werd hij liefd n 1 rijk verzorgd in huize „Herematerhof" te Hajstit melen. Tienhoven: A. C. van Ee-Verwoerd kinderen, klein- en achterkleiijenr kinderen. gir rm De dienst van Woord en Gebed te leiden di de heer G. Boes te Harmeien zal plaatsvindt woensdag 2 januari a.s. om 13.00 uur in i kapel van huize Maria Dommer te Maarsei" Vondelstraat 1 Aansluitend vindt om 14.00 uur de cremati rui plaats in het crematorium Daalwijk aula Floridadreef te Utrecht. Gelegenheid tot condoleren in huize Marl Dommer op zondag 30 december van 19.0 811 21.00 uur. n" Iwi th ogt Geen bezoek aan huis. Contactadres: Handelstraat i 130-933514. Utrecht. Ten( rri Op de 1ste Kerstdag is van ons heengegaa té onze geliefde zwager Hendrik Boshoven in de leeftijd van 67 jaar. A. Hoogeveen-v. Steenwijk C. van Steenwijk J. van Steenwijk K. van Steenwijk J. de Rijk-van Steenwijk 25 dec. 79 Corr. adres: C. van Steenwijk, Lochtersweg 28 Nijverdal (O). bi B at tl ■Ja 'ar eni -fcu' Overweldigende belangstelling, medeleven en neming, zowel persoonlijk als schriftelijk mij e toond na het overlijden van mijn lieve man Klaas van de Herik hebben mij zeer gesterkt en ik betuig u daar mijn welgemeende dank. G. A van de Herik-Büchner Papendrecht, december 1979 P.J. Oudstraat 274.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 12