^Lelystad uit „zijn krachten .gegroeid NASA zoekt 15 miljoen dollar Wetenschap en techniek door Rob Foppenia flinl ioor Haro Hielkema )e Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart NASA maakt digrst plan om eens een paar kometen van dichtbij te gaan begroting (OMB) van de regering. En onbegrip bij OMB betekent Peer eens zorgelijke tijden mee. Een wetenschappelijk alleraar- bekijken, stuit op bruut onbegrip bij het Bureau beheer en géén centjes, so werkt dat ongeveer in Washington. ilystad Compleet Anders. Het is e titel van een boek dat onlangs ian Nederlands jongste gemeen- ;e is gewijd. Maar het zou ook de top kunnen zijn boven het ver saal dat sociaal-cultureel werkers in de polderstad afsteken over de samenleving in Lelystad. .Buitenstaanders denken bij Lelystad aan een soort wonder." zegt Balthus Wi- jersma, coördinator bij de Stichting Soci- aal-Kultureel Werk. „Lelystad wordt door de overheid als een internationaal parade paardje beschouwd. Hoe vaak zijn buiten anders niet meegetroond naar Lelystad! elystad is steeds gepresenteerd als het iummum van een nieuwe stad." In eigen publikaties laat de Rijksdienst roor de IJsselmeerpolders ook niet na om iet bewoonbaar maken van het polderge- >ied als iets unieks af te schilderen. „In de ongste stad van Nederland is werk, er zijn luizen, er is ruimte, frisse lucht en veel pioen" staat in een van de folders. „Lely- tad is een veilige stad, waarin voetgan gers en fietsers hun eigen stelsel van we ien hebben. Er zijn geen verkeersopstop- lingen." Er zijn in Lelystad scholen ge- loeg. het bulkt er van de verenigingen, iportvoorzieningen zijn er in overvloed. Jndernemers die in de IJsselmeerpolder lun bedrijf willen vestigen, zullen daarbij lauwelijks op problemen stuiten. tortom. Lelystad lééft, aldus de folders. In wie vanuit de volle Randstad een kijk- e in de polder neemt of desnoods op loorrels vanuit het autoraampje een blik werpt, kan moeilijk veel tegenwerpingen maken. Dat hoeft ook niet „want er zijn hier ook veel goede dingen" stellen Wi- gersma en opbouwwerkster Anne-Marie Bischoff. „Er zijn hier voldoende huizen; geen stad in Nederland heeft een wonlng- bouwproduktie van tweeduizend hulzen per jaar. De wegen zijn goed en welke gemeente kan zich zo'n schitterend ge meenschapscentrum veroorloven, waar zoveel geld bij moet, als hier? Maar dat is voor ons de buitenkant. Dat is het beeld dat de langs Lelystad rijdende automobi list krijgt." Al 20.000 Bij het uit de grond stampen van Lelystad (in 1967 werden de eerste hulzen opgele verd), in tien Jaar tijd is de stad gegroeid naar 20.000 inwoners en in het Jaar 2000 wordt de honderdduizendste inwoner ver wacht) is veel goeds gedaan, zeggen de sociaal-cultureel werkers. „Maar wat noodzakelijk is om mensen veiligheid en geborgenheid te bieden, is eigenlijk verge ten. 'Bij ons in Lelystad' zul Je hier niet gauw iemand horen zeggen." Het is de voortdurende stroom nieuwe inwoners volgens Wigersma feitelijk niet gegund zich in Lelystad echt „thuis" te voelen. Niet Het gaat niet goed in Lelystad, zegt Wi gersma. Vooral onder de Amsterdammers (zestig procent van de bevolking komt uit de hoofdstad) zijn er velen, die veel kosten hebben moeten maken. „Ze hebben dan wel een goede woning gekregen, maar die moet ook nog ingericht worden en dan liefst volgens de ideeën van Avenue en Llbelle. En er zijn nogal wat mensen, die na hun verhuizing hierheen hebben ont dekt dat ze eigenlijk ook een autootje nodig hebben: al was het maar om naar het winkelcentrum te rijden. Een ken merk van Lelystad is dat het een autostad is: het is wel mooi, dat gescheiden ver keerssysteem. maar om Je noodzakelijke levensbehoefte te kopen moet Je wel altijd twee-drie bruggen over met Je zware bood schappentas." Een kroeg? Ho maarlliMH BIJ de ontwikkeling van Lelystad is vol gens de sociaal-cultureel werkers in eerste instantie alleen aan bouwen gedacht, „maar niet aan de dienstverlening. Tand artsen komen met mondjesmaat hier heen, net als welzijnswerkers. Er is één opbouwwerker in heel Lelystad. In oudere buurten vind Je geen enkele wijkvoorzie- ning, alleen parkeerplaatsen voor je auto: geen kruidenier of andere winkelier, waar je nog eens mensen tegenkomt. Er is dan wel één bioscoopje, maar een lekkere ge wone kroeg ho maar. Een aantal kroe gen vind ik met kerken en patattenten een indicatie van een goed draaiende samenleving," aldus Balthus Wigersma. Wigersma constateert dat de nieuwe be woners hun „Amsterdamse sores", die ze dachten achtergelaten te hebben, inge ruild hebben voor „Lelystadse sores". „Het is echter de vraag of de Amsterdam se wel zo erg zijn. In Amsterdam heb je in elk geval meer mogelijkheden om je eens af te reageren. Daar kun je de stad eens in of ergens een borrel drinken. Als je hier goed wilt ultrazen, kun Je hooguit een tijdje op de dijk gaan staan. Er zijn hele maal geen uitgaanscentra, geen disco tent, niks. De grootste categorie Inwoners wordt gevormd door gezinnen met kleine kinderen, zo rond tien Jaar. Ik hou m'n hart vast, als die een paar Jaar verder zijn: waar moeten die heen voor hun ontspan ning?" De puree Huizen, scholen, wegen, riolering. Het ls er allemaal en goed ook. zegt Wigersma. „Maar het volk moet zichzelf maar een beetje zien te ontwikkelen. De „Nachfol- gen" noemen de Duitsers dat; daar is niet aan gedacht. Maar de mensen draaien daarmee wel de puree in. Mensen worden ontwricht, al was het alleen maar door de fietspaden die bij wijze van spreken elke maand wéér een andere kronkel hebben. Een stuk herkenbaarheid is er niet, het beeld verandert hier elke dag. Degenen die hier zijn komen wonen, missen een stuk vastigheid. De samenleving hangt als los zand aan elkaar. De eerste tijd gaat het nog over „leuke woning, veel groen en leuk voor de kinderen", maar na een half Jaar begint de ellende: dan begint de last van het huls te drukken, dan wordt de aanschaf van een auto als noodzakelijk ervaren (wil Je een avondje naar Amster dam, dan moet Je daar om half elf al met de bus terug) en zo groeit dat gevoel van: wat doe ik hier eigenlijk? Dan besef Je dat Je al Je familie en Je kennissen in Amster dam achter Je hebt gelaten. Er zijn heel veel mensen, die in de weekeinden niet thuis zijn en dat soms wel drie jaar vol houden." VerhuizeiiKa^^HKM Er ls nauwelijks tijd om Je ln Lelystad thuis te voelen, is de opvatting van Wi gersma en Bischoff: „Het aantal verhuis- beweglngen binnen Lelystad is erg groot. Je bent net aan Je buurman gewend of er komt weer een ander. Met elke nieuwe wijk schuift er weer een groep mensen door. De oudste wijk van Lelystad dreigt daardoor de eerste achterbuurt te worden: daar lijn hulzen al zo vaak door verschil lende mensen gebruikt. Bewoners met de laagste inkomens blijven er zitten. En verder komen er steeds meer gastarbei ders en Surinamer», die zo goedkoop mo gelijk gehuisvest moeten worden." Er ls een duidelijk verschil met de „eerste lichting" polderbewoners. „Dat waren flinke, dappere Jongens, gescreend door de rijksdienst of ze wel in het patroon pasten, of ze wel een pioniersgeest beza ten. En eigenlijk is het nog steeds 20 dat Lelystad opgebouwd wordt in die sfeer: Jonge knapen, die flink de mouwen op stropen onder het motto: ha, een stad bouwen. Ooedwlllende en enthousiaste mensen, maar ze missen naar onze mening de ervaring om te doorzien waarmee ze bezig zijn." Belangrijkste oorzaak van het slecht func tioneren van de Lelystadse samenleving is volgens Wigersma en Bischoff het feit dat de opbouw van de stad steeds alleen in handen vdn het ministerie van verkeer en waterstaat heeft gelegen. Lelystad ls ge bouwd door technocraten, die zich eigen lijk alleen met hun eigen terrein bezighiel den al hebben ze het er op hun meest specialistische gebied (een goede open- baar-vervoersverblnding met het oude land in de vorm van een trein) lelijk bij FoC«: Marcel Anlonlttr laten zitten. „Lelystad ls het werk van verkeer en waterstaat; een ministerie als dat van CRM zegt: wij hebben geen ver antwoordelijkheid voor het ontbreken van sociaal-culturele voorzieningen. Er is geen gezamenlijke verantwoordelijk heid!" Geen normale groei Wigersma en Bischoff vragen zich met de ervaringen die zij in Lelystad opdoen af of het wel verantwoord is een project als de bouw van een nieuwe stad met 100.000 inwoners uit te voeren. „Lelystad kun je vergelijken met bijvoorbeeld Maas tricht. Maar die stad is opgebouwd met steeds een nieuwe schil, door de eeuwen heen. En elk stukje heeft z'n eigen ken merk-Dat is het aantrekkelijke van zo'n oude stad. In Lelystad ls er geen tijd om een normaal menselijk groeiproces door te maken. Lelystad groeit helaas te hard voor het hart van een sterveling. Plaatsen als Emmeloord en Dronten zijn veel klein schaliger opgezet". Het tijdperk van de pioniers moet afgeslo ten worden, vinden de sociaal-cultureel werkers. „Het is de hoogste tijd dat het samenlevingsprobleem serieus genomen wordt. Daarvoor zijn mensen met ervaring nodig niet alleen Jonge enthousiastelin gen. Daarvoor moeten de middelen be schikbaar gesteld worden. En bovendien ls het belangrijk dat het beleid niet uit één koker komt." aldus Wigersma en Bischoff. die hun verhaal met opzet in een sombere toonaard hebben gezet: „Om daarmee eens wat tegenwicht te bieden tegen de glamour-verhalen van de rijksoverheid". e hoeft maar een lein beetje te over- rijven om het de eins van de eeuw te Demen. De komeet in Halley is een van i bekendste „staart- erren" en in zijn nggerekte baan iheert hij eens in de jaar langs de zon. an wordt hij op'ge- armd en verdampt at van zijn overi- fns bevroren gas- !n, die dan de welbe- ende staart vormen. 1-.- 1 dat proces komen ok de stofdeeltjes rij die een tweede &art vormen. taminste. zo stellen de -li tronomen het zich onge- er voor Zeker weten tën ze niet zo veel over 'I onderwerp Dat de to van een komeet, het '&t kan worden vergele- 'n met een vuile sneeuw- 11 bevroren vluchtige be standdelen vermengd met gruis, is slechts de minst weersproken theorie Ook waar ze vandaan ko men, is een rijkelijk vaag verhaal. Ze zouden bij mil joenen in het barre buiten gebied van ons zonnestel sel rondzwerven, ver voor bij de laatste planeet, en veel kleiner. Die combina tie van eigenschappen maakt ze voor ons onwaar neembaar. en het verhaal is daardoor een elegante manier om te zeggen dat we niet weten waar ze van daan komen. Maar de theo rie. waaraan de naam van onze landgenoot Oort is verbonden, wordt als ijzer- sterk gezien, al was het al leen maar omdat we an ders helemóól geen idee zouden hebben waar ko meten vandaan komen. Uit die verre en onzichtbare „Oort-wolk" van kometen zou er af en toe een door een toevallig samenspel van kosmische krachten in een binnenwaartse baan getrokken worden Dan zou hij. in de buurt van de zon gekomen, voor het eerst in astronomische zin opvallen om daarna terug naar buiten te vliegen en op gezette tijden weer te keren. Wetenschappelijk is er dus alle reden om eens van dichtbij naar wat kometen te gaan kijken als je daar toevallig geld en gelegen heid voor hebt. De leiding van de NASA dacht dat ze het ene kon maken en het andere wel krijgen, maar dat valt hard tegen. Het plan ademt de gebruikelij ke stoutmoedigheid. De kometenverkenner zou in 1985 worden gelanceerd. Eerst met de dan geregeld heen en weer pendelende ruimteveerboot naar een baan om de aarde (verder komt die „Shuttle" niet). Dan met een ook nog in moeizame ontwikkeling verkerende aanjager de ruimte in op weg naar de komeet van Halley, die in 1986 met forse snelheid zou worden - gepasseerd op 130.000 kilometer Een meegenomen ruimtesonde, die door de Europese ESA zou worden ontwikkeld. TERDAG 29 DECEMBER 1979 —BINNENLAND! Per 1 januari wordt Lelystad een zelfstandige gemeente. Dan mogen de inwoners van de jongste stad van Nederland (in 1967 werden de eerste woningen opgeleverd) het roer overnemen van het ministerie van verkeer T en waterstaat, dat het tot nu toe voor het zeggen had. Landdrost Han f L&mmers van het openbaar Lichaam Zuidelijke IJsselmeerpolders zal zich terugtrekken in Almere om ook die plaats naar de gemeentewording te begeleiden. Op 2 januari wordt in Lelystad officieel de gemeenteraad RIN geïnstalleerd en krijgt oud-minister Gruijters (D'68) als eerste burge- f 25 meester de ambtsketen om. Daarmee wordt een tijdperk afgesloten, n ir waarin de pioniersgeest in Lelystad de boventoon voerde en waarin de poldergemeenschap als de „stad van de toekomst" werd afgeschilderd. Of pet samenlevingspatroon er in die snelle bouwstroom ook zo rooskleurig imii roorstaat, wordt door mensen uit het sociaal-culturele werk ernstig n sc betwijfeld. „Een normale samenleving is door de geforoeerde ontwikke- ™sl<ling niet mogelijk geweest" is hun kritiek. 0 TROUWKWARTET 11 Ze had ecu ttkrnu'r van d» NASA tick d« ontmoeting met de horneet van Halley voorgesteld. De gigantische panelen tellen («slicht om In elektrische stroom, die In het eigenlijke ruimtevaartuig (midden in) voor de voortituwlng wordt ge bruikt. De tc ontwikkelen Ionen- motor tou kwikdamp elektrisch la den (Ioniseren) en mei grote snel heid de ruimte In slingeren. Dal levert een kleine maar grstage re- acttekracht op. die het geheel op den duur een grote snelheid kan tellleten zich gaan ver dringen. a A. Kerr. Planetary science on Um brink again Kclencr 2M. 121V12». ur»i geningenWA Wie vond dat aan deze ru briek vorige week kop noch staart zat, had gelijk. Het beoogde begin van het verhaal was halverwege de zevende kolom aan te treffen. Wie verder onver stoorbaar doorlas, tot en met de negende kolom en daarna verder met de eer ste. volgde de draad. Voor de technische misgreep onze excuses. zou bij die passage naar de kern van de komeet zelf worden gelanceerd om in het voorbijgaan nog gede tailleerder gegevens te ver zamelen. Het Amerikaanse moeder schip zou daarna door een nog te ontwikkelen voort stuwing op zonne-energie geleidelijk in een nieuwe baan en op hogere snelheid gebracht worden. Twee jaar later zouden die baan en snelheid ongeveer sa menvallen met die van de komeet Temple II, die dan een jaar lang rustig van dichtbij bekeken zou kun nen worden. Dat was nog eens heel andere koek dan zo'n snelle passeervlucht. Het was zelfs niet ondenk baar om de verkenner ijs koud op de kern van de komeet neer te zetten. Inderdaad een stoutmoe dig plan. ook wat het tijd schema betreft. Met name de ontwikkeling van het systeem voor voortstuwing met elektriciteit uit zon licht (SEPS) moet nü op de begroting, anders komt het er niet op tijd. Het gaat maar om vijftien miljoen dollar aanloopkosten, maar die zijn door het Bu reau beheer en begroting (OMB) van de regering trefzeker uit het ingedien de budgetvoorstel van de N/iSA geschrapt. Dat bete kent dat deze post niet op de begroting komt, tenzij president Carter zou in grijpen. Het politieke klimaat maakt dat niet erg waar schijnlijk. De NASA komt met de ontwikkeling van de ruim te veerboot een jaar en ettelijke miljarden dol lars boven de planning uit. De financiële moeilijkhe den die daaruit voortvloei den, hebben al een ingreep van de president nodig ge maakt om het project van verdere versukkeling te redden. Nu dat gebeurd is. lijkt de kans klein dat er verder nog aardige geba ren voor de organisatie in voorraad zijn. Eerder zal het in Washington kippe- vel verwekken wanneer de NASA om „aanloopkos ten" voor de ontwikkeling van een geheel nieuwe techniek komt vragen. De komeet Temple n lijkt dus aan een wetenschap pelijke vrijage in 1988 te ontsnappen. Dat haalt meer dan de helft van de aardigheid er af, want al leen pijlsnel langs Halley vliegen, lijkt wel een erg mager doel voor een pro ject ais men daar al het geld voor zou krijgen, wat overigens niemand heeft beloofd. Want het pro bleem zit dieper. De tak van de NASA die ons zon nestelsel onderzoekt, heeft te kampen met een ge duchte kater. „Wij hebben de opwindende dingen goed gedaan", verzuchtte onderdirecteur Geoffrey Briggs tegenover Science- redacteur Richard Kerr, „en het lijkt de mensen langzamerhand weinig meer te raken." Het is hetzelfde soort kater dat destijds het maanlan dingsprogramma als een nachtkaars uitkneep. De eerste vlucht was wereld nieuws. voor de laatste werd geen televisie-uitzen- weg. en daarmee de publie ke en politieke goodwill. Wat er overblijft is een tak van zuiver wetenschappe lijk onderzoek, die onge twijfeld respectabel ls. maar ook peperduur. Voor lopig staat er voor de Jaren tachtig opmerkelijk weinig interplanetair verkeer op het Amerikaanse program ma Het belangwekkend ste deel van de ruimte lijkt de gordel op 36.000 kilome ter hoogte om de evenaar van onze eigpn aarde, waar de telefoon- en televlsiesa- dlng meer onderbroken. Ook het plane ten program ma heeft langzamerhand weinig premières meer te bieden. Je ziet het stenig- rode landschap van Mars en het adembenemende wolkendek van Jupiter maar éénmaal voor het eerst. Een echte komeet was best nog leuk geweest, maar ja Net nu de wetenschaps mensen aan het fijnere de tailwerk zouden willen be ginnen. zakt de romantiek der ontdekkingsreizigers

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11