chade binnen DA moeilijk herstellen 'mm D. U. Stikker, een echte politicus zonder partij Het is een grootse roeping mens te zijn HET VERHAAL VAN JOHANNES 3: Nederlanders, wordt het niet weer s tijd voor nieuwe meubelen? jrzitter Anti-Revolutionaire Partij: autoverhuur nd verwoest rvormde kerk -KOREN AER Peuter omgekomen Kerk in kerstnacht enkele uren bezet Actiegroep steelt hondjes uit protest tegen dierproeven Nederlanders Hou meer van je Thuis. Uw meubelzaak adviseert u graag. Oud-secretaris- generaal NAVO overleden uw doodt haar kinderen Koningin Juliana in kersttoespraak: Falen JERDAG 27 DECEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 iktjEHSUM (ANP) ARP-voorzitter en CDA-Tweede-Ka- d Hans de Boer is ernstig bezorgd over de verschillen in ting binnen het CDA, zoals die aan het licht zijn nen bij de discussie over de modernisering van de )-kernwapens. Volgens De Boer zijn die verschillen erger le verschillen die optraden tijdens de discussie over de raj slagen van het Christen-Democratisch Appel. wa jken nu verschillen van inzicht 0 aan over de uitwerking van indslag in de politieke prak- lus de AR-voorzitter dinsdag uitzending van de AVRO-ra- Hl b« jent dat er veel gesprekken hïullen zijn om de binnen het a Ufangerichte schade te herstel- hoeft volgens hem niet te tot uitstel van de fusie tussen IHU en ARP tot het CDA. in zTji r volgend jaar „Dat tijdstip lat Maar als tijdens ae komende ge sprekken mocht blijken, dat door de grote verschillen de partijen elkaar tijd en ruimte moeten gunnen, dan voel ik het meest voor het laten voort bestaan van de drie huidige partijen in een federatie, want met uitstel van de fusie met een paar maanden red den we de boel dan niet", aldus De Boer. itel zijn we al gepasseerd. ADVERTENTIE ma r,z tweemaal goedkoper Een ige. schone, technisch perfekte to voor t zelfde geld Dat is een- al Speciaal tarief voor't komen- weekend Dat is tweemaal Snel erveren dus. n v ilui msterdam, Prinsengracht 737, Tel. 020-238561 Heru verhuurt Fords en andere uitstekende auto's va en: n onzer verslaggevers DAM De hervormde kerk irich (Gaasterland) is maan- id laat door brand verwoest. He toren kon worden gehou- brandweer van Balk kon het !en aan en kreeg assistentie k. De oorzaak van de brand ivang van de schade zijn nog eend. i maandagavond brak in de warenfabriek Priem in Hoog- een (bij Amersfoort) een uit brand uit. Omstreeks acht de brandweer het vuur onder De schade bedraagt onge- jee miljoen gulden. ;eveen is in de nacht van zon- maandag een school in brand n is n. Drie van de zes lokalen zijn md, aldus heeft de politie tersfeg meegedeeld. Volgens de po- t sciet niet worden uitgesloten dat dstichting het werk van een is geweest. troffen de vrouw voor de flat lama de toegangsdeur werd rd. In de twee slaapkamers de politiemannen de twee h. De twee-jarige jongen was overleden. Het oudste jonge- e nog. Maandagmorgen vroeg echter ook hij in een zieken- ADVERTENTIE is fijn, zti prijs rrassendklein. Congres Hij uitte kritiek op het verloop van het CDA-congres, anderhalve week geleden in Dronten. De wijze waarop de tien dissidenten (die voor een mo tie van de oppositie stemden in het kernwapendebat aan de vooravond van het NAVO-overleg in Brussel) daar werden bejegend had de ARP- voorzitter geschokt. Wie die uitspra ken aanhoort schrikt zich wezenloos en zegt: Hier is een hele grote afstand tussen de partijen, aldus De Boer. Ten slotte zei de ARP-voorzitter dat hij zelf en enkele andere ARP-be- stuursleden vandaag een gesprek zul len hebben met Goudzwaard, Aan- tjes en mevrouw Laning-Boersema, die vorige week hun werk voor de CDA-programcommissie opschortten uit onvrede met de afloop van het kernwapendebat in de Tweede Ka mer. De Boer zei moeilijke besprekin gen te verwachten en allerminst ze ker te zijn van een positieve afloop. WESTSTELLINGWERF (ANP) Bij een brand in een bungalow in het recreatiepark „De groene zoom" in Boijl (gemeente Weststellingwerf) is maandag de anderhalf jaar oude Ma rianne Nijdam uit Leeuwarden om het leven gekomen. De brand ont stond toen haar vierjarig zusje met vuur speelde. De arrestatie van het gemeenteraadslid Van Gemert Van een onzer verslaggevers UTRECHT Ongeveer honderd le den van de actiegroep Tivoli Tijdelijk hebben in de kerstnacht enkele uren de rooms-katholieke Catharijnekerk aan de Lange Nieuwstraat in Utrecht bezet gehouden. Na een gesprek met loco-burgemeester Rosenberg van Utrecht, waarin zij hun wens om mu- ziekruimte kenbaar maakten, verlie ten zij de kerk. De groep, die regelmatig door bezet tingsacties aandacht vraag voor het ruimteprobleem van Utrechtse musi ci, had eerst geprobeerd de Domkerk binnen te dringen, waar een hervorm de kerstnachtdienst werd gehouden. De politie wist dit te voorkomen. Daarbij werd een politiewagen ver nield. De kerkgangers konden de kerk ongestoord verlaten. De leden van Tivoli Tijdelijk trokken daarop naar de vierhonderd meter verder gelegen Catharijnekerk, waar een jongerenmis aan de gang was. De demonstranten woonden de dienst zonder ordeverstoringen bij. Toen de ruim duizend kerkgangers het ge bouw verlieten, bleef de actiegroep in de kerk zitten. Tijdens de ontruiming van de Catha rijnekerk heeft de politie het Utrecht se PSP-raadslid R. van Hemert aan gehouden wegens „ordeverstoring en opruiing". Van een onzer verslaggevers ZEIST Het Dierenbevrijdingsfront heeft gisteren laten weten in de kerst nacht twaalf jonge hondjes te hebben gestolen uit het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek van TNO in Zeist. Het front geeft als reden op dat er in het instituut proeven op de dieren (Beagles) gedaan worden, on der andere voor de kosmetische in dustrie. Het Dierenbevrijdingsfront heeft de hondjes elders in het land onderge bracht. Volgens de directeur van het TNO- instituut prof. Krol heeft de actie groep voor de diefstal de verkeerde plaats uitgekozen, omdat voor cos- metica-proeven uitsluitend konijnen gebruikt worden. De overheid heeft dat als voorwaarde gesteld, aldus prof. Krol. De honden in het Centraal Instituut voor voedingsonderzoek worden volgens hem gebruikt bij het onderzoek naar de schadelijkheid van bepaalde stoffen in voedingsmid delen. Aan het voer van sommige dieren wordt een kleine hoeveelheid van die stoffen toegevoegd. ADVERTENTIE ^*9dece^ Van een onzer verslaggevers WASSENAAR De voormalige mi nister van buitenlandse zaken en oud-secretaris-generaal van de NAVO mr. D. U. Stikker is maandag op 82-jarige leeftijd in Wassenaar overleden. Mr. Stikker was in 1947 mede-oprichter van de WD. Dirk U'.pko Stikker werd in 1897 in Winschoten geboren. Na een rechten studie was hij werkzaam in het bank bedrijf en vervolgde zijn loopbaan als directeur van Heineken's Bierbrou werij NV. In 1946 richtte hij de Partij voor de Vrijheid op, die een jaar later Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie werd. Stikker vertegenwoor digde zijn partij, waarvan hij ook voorzitter was, van 1946 tot.1948 in de Eerste Kamer. In 1948 werd hij minister van buiten landse zaken in het kabinet Drees- Van Schaik en was hij nauw betrok ken bij de Indonesië-kwestie. In de cember 1950 diende Stikkers par tijgenoot mr. P. J. Oud een motie van wantrouwen in tegen de regering in verband met Nieuw-Guinea. De mo tie werd weliswaar verworpen, maar Stikker meende toch te moeten aftre den omdat hij de steun van zijn eigen partij miste. Dit aftreden leidde tot een kabinetscrisis, omdat zijn colle ga's in de regering zich solidair met Stikker verklaarden. Stikker werd vervolgens informateur voor het nieuw te vormen kabinet en was daarmee de eerste informateur in de parlementaire geschiedenis van ons land. In het nieuwe kabinet, dat onder leiding stond van Drees, werd Stikker wederom minister van bui tenlandse zaken. In 1952 trok hij zich terug uit de Nederlandse politiek, ging als ambassadeur naar Londen en werd in 1958 permanent vertegen woordiger van Nederland bij de NAVO en de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking (OEES). Tijdens zijn ministerschap was hij reeds voorzitter van de OEES. In 1961 volgde mr. Stikker de Belg Spaak op als secretaris-generaal van de NAVO. Hij vervulde deze functie tot 1966. Daarna was hij nog geruime tijd werkzaam voor tal van interna tionale organisaties, zoals de Verenig de Naties. Unctad en de South Asian Development Bank In 1966 verschenen de memoires van mr. Stikker, waarin hij zijn persoon lijke visie verduidelijkte op de kwes- tie-Indonesië en de conflicten binnen zijn eigen partij. De mede-oprichter van de VVD had inmiddels voor het lidmaatschap van deze partij be dankt en was in Italië gaan wonen. In 1972 keerde hij naar Nederland terug en sloot hij vrede met de VVD, die hem het volgende jaar tot erelid be noemde. Mr. D. U. Stikker kreeg in zijn loop baan tal van binnenlandse en buiten landse onderscheidingen. In 1964 ver leende de Brown University in de Verenigde Staten hem een eredocto raat. Mr. Stikker zal morgen in familie kring gecremeerd worden in het cre matorium Ockenburg in Den Haag. Vooraf wordt in de Kievitskerk in Wassenaar een herdenkingsdienst ge houden. Mr D. U. Stikker ADVERTENTIE door Jan Kuijk iliaal van de gemeenschappe- enbare bibliotheek is in de- op minstens vijf plaatsen gesticht. Alle brandjes zijn uitgegaan. ARDEN (ANP) In een flat Donwijk Bilgaard in Leeuwar- 'ft een 31-jarige vrouw in de an zondag op maandag haar lontjes van twee en vijf met om het leven gebracht. De lelde vanuit een telefooncel de Een actuele versie van het fascinerende bijbelboek van Karei Eykman en Bert Bouman Een prachtig lees-, kijk- en voorleesboek van de makers van de zo succesvolle Woord voor Woord kinderbijbels (gebaseerd op de IKON tv-serie) Met eenvoudige, poëtische tekst van Karei Eykman en kleurrijke, oorspronkelijke illustraties van Bert Bouman. EEN BOEK VOOR KINDEREN ÉN VOLWASSENEN Groot formaat (26,5x30,5 cm) Gebonden /19,90 Verkrijgbaar in de boekhandel Karei EykmanBert Bouman Het verhaal van Johannes cn wat hij zag in zijn dromen EEN UITGAVE VAN ZOMER KEUNING BOEKEN - EDE Stikker heeft ooit van zichzelf geschreven dat hij geen homo politicus was. Een dergelijke bekentenis verdient toch al de meest argwanende bejegening, maar zeker in het geval van Stikker moet je goed oppassen. Iemand die, om een paar dingen te noemen, een heuse politieke partij opricht omdat er voor de liberaal gezinden na de oorlog een politiek vaccuiim dreigt te ontstaan; wie vier jaar lang als minister van buitenland se zaken één van de belangrijkste, en achteraf gezien niet hoog genoeg te waarderen, rollen speelt bij de afwik keling van de politiek uiterst drama tische kwestie-Indonesië: drie jaar lang secretaris-generaal van de NAVO is en tussen neus en lippen het Nederlandse liberalisme afdoet met „amateurisme is de vloek van de Ne derlandse liberalen" als zo iemand zich verontschuldigt omdat hij geen politicus mag heten, dan moet er re kening worden gehouden met enige ironie en koketterie. Stikker heeft misschien alleen in zo verre gelijk, dat hij geen echte partij politicus geweest is. Er zullen zelfs weinig Nederlandse politici zijn, die zoveel last en verdriet hebben onder vonden van hun eigen (nota bene, zelf opgerichte) partij als Stikker van de WD. Als hij in 1966 zijn memoires publiceert, wordt dat stellig vooral ingegeven door een besef van het historisch belang van de gebeurtenis sen waarbij hij betrokken is geweest. Tegelijk ook had het boek de bijbe doeling om achteraf zo zakelijk mo gelijk zijn gram te halen over Oud. Oud was hem als partijleider voorbij gestreefd, maar in de Indonesische kwestie bleek Oud trouwens net als de meerderheid van de tijdgeno ten gespeend van werkelijkheids zin. Juist deze eigenschap bleek Stik ker in hoge mate te bezitten en daar door werd hij op een iegeven ogen blik zelfs een ongewaardeerd, maar achteraf gezien onschatbaar unicum in de toenmalige Nederlandse poli tiek. Zijn memoires gaf Stikker een motto mee, ontleend aan een brief van de negentiende eeuwse historicus de Tocqueville: „Men wil van mij een partijman maken, en dat ben ik niet; men schrijft mij hartstochten toe, terwijl ik alleen meWngen heb. of. beter gezegd, ik heb slechts één harts tocht, dat is de liefde voor vrijheid en menselijke waardigheid. Alle vormen van regering zijn in mijn ogen slechts de middelen, meer of minder vol maakt, om deze geheiligde en gewet tigde hartstocht van de mens te be vredigen." Het is duidelijk: in deze woorden heeft Stikker zichzelf herkend en daarom als portret aan zijn boek la ten vooraf gaan. Historisch belang Een groot besef van het historisch DEN HAAG (ANP) Koningin Juliana heeft op eerste kerstdag voor de radio haar traditionele toespraak gehouden. Wij drukken hierbij de volledige tekst af. Er wordt zo veel gezegd zo veel aan goede en opbouwende dingen, zo veel aan negatieve dingen, men hoort zo veel tegengestelde meningen en kritiek, dat ik zelf zin heb te zwijgen. Onenigheid is ook te vinden, hoe kerstmis beleefd en gevierd moet worden. Zal ik nu toch spreken met kerstmis? 11 een lift krijgen?" In wezen gaat het immers om doen om hoe je bent, om je levenshouding, 't Kerstfeest is „licht uit licht". Als het ont daan is van alle versiering, hoe mooi en vrolijk en knus ook, waarmee wij het wezen lijke er van toch wel hebben toegedekt, ik denk omdat het licht ons te sterk is. Al met al hebben we het kerst feest. met wat er omheen is, tot iets onduidelijks gemaakt, hebben we het verdoezeld. Onder die versierselen valt een kerstrede eigenlijk even zeer. Wat betreft al die tegengestel de opvattingen en ik denk aan geen enkele in het bijzon der. maar alleen aan onenig heid in het algemeen blijf ik zeggen, zoals ook ln een vorige kerstrede: Iedereen ziet een stuk van de waarheid oplichten, niemand ziet de hele wij mensen zou den die niet eens aankunnen, maar wel kunnen wij ons ei gen stuk zuiver trachten te weerkaatsen, 't Gaat er maar om. dat je je persoonlijke waarheid ook waar weet te maken, door daden, door je manier van zijn. Ik bedoel dat ieder mens kan trachten zich te richten op wat hem het meest heilig is. Nemen we een momentopna me bij het ingaan van het nieuwe jaar en van de jaren tachtig als u wilt eigenlijk een willekeurig moment, maar laten wij het nu eens doen dan is het toch mis schien van één samenleving, als ieder voor zich: Waar staan wij? Waar ben ik? Hoe ver? Waar gaat het heen? Wat is er goed? Waarin falen wij? En ik zelf? Ons falen dekken wij zo graag toe. We hebben onze onzeker heden. onze angsten. Wij zijn bang om door de mand te val len. Wie heeft er niet een mas ker om deze dingen te verber gen, om een andere indruk, een mooiere, een flinkere, een verstandiger, een overtuigder, hoe dan ook een gunstiger in druk van zichzelf te maken, dan de echte? Wie is er niet bang, dat de vermomming af valt en z'n povere naaktheid blijkt? Confrontatie met waar-ma- ken stelt bovendien velen voor nog een andere moeilijke keuze. Bij het kiezen van Je koers, blijkt soms de grote moeilijkheid, dat je moet kie zen tussen twee kwaden. Want de maatschappij is het resultaat van menselijk doen en laten verkeert daardoor in een groezelige schemer tus sen goed en kwaad. Zoveel is er onrein, onwaar achtig, vervuild vies. Maar je leeft er nu eenmaal in. Aan zoveel van wat je doet kleeft wel iets onreins. Je wilt er bovenuit. Je omgeving schoon maken, ook hier je milieu rei nigen. Je zou zo graag echte leefbaarheid mogelijk maken, je zou willen dat niemand meer vuile handen heeft of giftige lucht inademt. Tunnel Er is zoveel dat zuiver en hel der moet worden gemaakt. Wat is er niet een behoefte, klaarheid te brengen, licht te ontsteken. Ook zijn er daarbij nog in ieder leven donkere tunnels waar je doorheen moet en het licht aan de andere kant kan dan soms al leen maar worden bevroed. Een regel uit een bekend kerstlied zegt: ,,'t Licht is ver schenen aan Adam's ge slacht". Dan denk lk aan Gods vraag: Adam waar ben je? En aan de vraag: Waar heb je je broer en Je zuster gelaten? Zijn wij ln ons hart soms ver geten. dat wij allemaal ver antwoordelijk zijn voor hoe onze wereld er aan toe Is ieder voor zijn deel. Want wij alleh maken de dienst uit, niet „ze" je bent een deel van die ..ze" - wij zijn allemaal, al is het dan voor een vier mil jardste deel, waarlijk mede veran twoordell j k Onze wereld is gemaakt door mensen zoals wij zoals u en lk en iedereen door onze wijsheid en onze domheid, door onze betere en onze min der goede gedragingen. In de wereld komt het er op aan: hoe je bent en wat je uitstraalt. Het Is een grootse roeping, mens te zijn en het waarste en het beste ln ons vrij te maken voor een actieve uit straling. Ik wil eindigen met de weerga ve van het kerstgebeuren in de vorm van de woorden van een onbekende: In de nacht der duisternissen Verwachten wij het lichten. In de nacht der duisternissen Verwachten wij wat niet van deze aarde ls. In de nacht der duisternissen Verwachten wij wat onze liefde overtreft. In de nacht der duisternissen Verwachten wij erbarming. In de nacht der duisternissen Verwachten wij een vader, om ons te redden van het boze. dat de mens ln zlchzelve mededraagt. In de nacht der duisternissen Verwachten wij een God. belang van de gebeurtenissen, waar bij hij betrokken was. Dat was ook de sterkste indruk die ik kreeg uit de gesprekken als ik hem de laatste ja ren zo nu en dan in zijn flat in Wasse naar opzocht. Hij begon er zelf over en steeds werd duidelijk, dat hij voor al zocht naar een verklaring hoe het in vredesnaam mogelijk was geweest dat Nederland op 18 december 1948 voor de tweede maal het contact met de Republiek Indonesië verbrak en met de wapenenen tegen Djokja op trok. Een verklaring, maar tegelijk ook een morele rechtvaardiging voor zijn aandeel ln deze zinloze actie. De laatste keer dat lk hem zag, was in januari van dit jaar en de sfeer was erg weemoedig. Tjarda van Starken- borgh, de oud-gouverneur-generaal en een van zijn beste vrienden, was een paar maanden geleden gestorven (er was net een herdenkingsboekje uit) en een paar dagen eerder was prof. S. L. van der Wal overleden. Hoe zakelijk de relatie met Van der Wal ook was, vooral dat laatste over lijden had hem aangegrepen. Van der Wal had een regeringsopdracht om alle officiële documenten over de al- wikkeling van de Indonesische kwes tie uit te geven. Stikker had een groot vertrouwen in dat werk. Daaruit zou naar zijn stellige overtuiging te zijner tijd zeker blijken hoeveel noelte hij zich getroost had om deze tweede politionele actie te voorkomen en hoe duistere machten op het toenmalige ministerie van overzeese rijksdelen hem daarbij een loer probeerden te draaien. Onthouden Op een beslissend ogenblik waren hem een aantal mede-ministers daar was Stikker van overtuigd belangrijke inlichtingen uit Batavia door het ministerie van overzeese rijksdelen onthouden, zodat die poli tionele actie toch kon doorgaan. Met name in zijn contacten met Anak Agung ln december 1948 minister president van de deelstaat Oost-In- donesië en nu ook tijdelijk inwoner van het met meters hoge sneeuw ge stoffeerde Wassenaar was Stikker zich bewust geworden, dat een KVP- driehoek de hele zaak had gestuurd: Sassen als minister van overzeese rijksdelen. Romme als fractievoorzit ter ln de Tweede Kamer en Beel als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Batavia. Anak Agung en hij hadden elkaar over en weer overtuigd: als zij toen maar meer van elkaar geweten zou den hebben de geschiedenis had een ander en minder bloedig verloop gehad. In de publikatles van Van der Wal zou het er uit gekomen zijn. dacht Stikker, maar wie zou nu dat gigantisch karwei afmaken We zijn nu bijna een Jaar verder en die vraag is ook op dit ogenblik niet te beantwoorden. Misschien dat het Anak Agung lukt in zijn boek dat hij nu bezig Is te schrijven Stikker recht te doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3