Warenwet toont rote gaten [asma-campagnes Rode ruis kunnen doorgaan Personalia Een Spa graag. Maar. danwelgeserveerd mèt het flesje. itiek blijkt niet terecht NAVO komt altijd SPAARBRIEVEN van der Hoop Co nv NDERDAG 57 DECEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET onze redactie economie ECHT De herziene warenwet die eisen stelt aan ingsmiddelen en andere consumentenprodukten blijft gaten vertonen. Dit schrijven zestien (consumenten)or- ;aties in een gezamenlijke verklaring. ADVERTENTIE ks de bestaande wet kunnen lïtschappen produktvoorschrif- tken, die voorrang hebben bo mbestaande wettelijke eisen. De ng wil de Warenwet op dit punt fcrzien, ook al pakt zo'n pro- fcapsregeling nadelig voor de pent uit. pctschapverordeningen zijn. al- organisaties. in de eerste Igericht op de verkoop en niet t belang van de consument, m wordt erop aangedrongen. regering het „terugtredings- fceuit de wet schrapt. Ze noe- Biet onaanvaardbaar, dat een fctschapsverordening. die zon- Insumenteninspraak op parle- lire controle tot stand komt, leen wettelijke bepaling gaat. lis de organisaties moet de Wa-' V rekening houden met milieu- jrgie-aspekten. Produkten moe- lilieuvriendelijk en energiezui nig zijn. en bij de produktie moeten grondstoffen efficiënt verwerkt wor den. aldus de zestien clubs. De nieu we Warenwet moet volgens hen ook een verbod stellen voor gezondheid claims voor voedingsmiddelen. De pretentie dat een voedingsmiddel „goed voor de gezondheid" is. kan nooit worden waargemaakt en mis leidt de consument. De organisaties zijn: de Aktiegroep Strohalm, de Bond van Wetenschappelijke Arbei ders voeding en cosmetica. Consu mentenbond. Kargadoor Milieusek- tie, de kleine Aarde. Konsumenten Kontakt, Konsumententoneci, Kon- sumentenwinkel Wageningen, Kriti sche Diëtisen, Landelijk Vormings werk Jong Volgwassenen, Mos-win kel, de nieuwe Lelie, Vereniging Mili eudefensie. Volkshogeschool Noord- Brabant. Stichting Alternatief Wa- renondezoeken de Voedselgroep Ois- terwijk. Ruim duizend mensen namen gistermiddag deel aan de demonstratieve optocht van Steenwijk naar de' NAVO-basis Havelterberg. Met deze vredesmars wilden zij hun bezorgdheid uitspreken over de aanwezigheid van kernwapens op Nederlands grondgebied. ïen onzer verslaggevers HAAG De plasma-campagnes van het Nederlandse Rode Kruis kunnen worden gezet. De kritiek die op deze vorm van bloedafname is geuit, blijkt niet terecht. Dt is de usie van de commissie-De Jong, die deze zaak in opdracht van het Rode Kruis heeft zocht. zaken berust bij het Centraal Labora torium van het Rode Kruis. Van der Spek (PSP) Op enkele punten is de organisatie van de plasma-campagnes reeds ver- <|lS G6rSt0 ItlGt beterd. Sedert kort informeert het Centraal Laboratorium altijd of er T11P11WP kPrflWanPIlS voor een arts is eezored. Is dat niet lllcu c IVC111 Van een onzer verslaggevers voor een arts is gezorgd. Is dat niet het geval dan neemt het team van het Centraal Laboratoruim zelf een arts mee. sma-campagnes van het Rode' waren in opspraak gekomen t de directeur van de regionale lank Groningen-Drente, dr. C. fibinga. op een persconferentie elde dat de kwaliteit onvol- t was gewaarborgd. Zowel le- r de donoren als tegenover de ien die het bloed nodig hebben t onverantwoord zijn. [gelijks bestuur van het Rode heeft toen op 23 september een psie ingesteld om deze en an- loblemen te bestuderen. Voor- p oud-premier P. J. S. de Jong. hmissie bestaat verder uit twee artsen en twee juristen. Het tussen rapport over de plasma-campagnes is de eerst publikatie; andere rapporten zullen volgen. De commissie-De Jong constateert dat de uitlatingen van dr. Smit Sibin- ga nogal wat onzekerheid hebben ver oorzaakt. Hier en daar zijn plasma campagnes opgeschort of gestaakt. Ook donoren vertonen aareeling. Vol gens de commissie is deze vrees voor kwalijke praktijken echter onge grond. De twee belangrijkste kanalen voor bloedinzameling zijn de regionale bloedbanken en de zogenaamde plas ma-campagnes. Het beleid is erop ge richt om de bloedafname steeds meer langs de eerste weg te organiseren, omdat dan de keuring van de donor en de bewerking van het afgenomen bloed het best geregeld zijn. Maar omdat het netwerk van regiona le bloedbanken nog onvoldoende is Uitgebouwd, blijven plasma-campag nes voorlopig noodzakelijk. In 1978 was ongeveer 90.000 liter plasma no dig. en de helft daarvan kwam binnen via plasma-avonden. Deze avonden worden georganiseerd door plaatse lijke afdelingen. De verantwoorde lijkheid voor de technische gang van STEENWIJK Ruim drieduizend demonstranten hebben gisteren een vredesmars gehouden naar de NAVO' basis in Halvelterberg bij Steenwijk. Volgens de organisatoren van de tocht zijn op deze basis kernwapens opgeslagen. In een toespraak, die aan de mars vooraf ging. betoogde het PSP-Twee- de Kamerlid Fred van der Spek dat de strijd voor de vrede een strijd tegen de NAVO zal moeten zijn. Het bondgenootschap is volgens Van der Spek de grote boosdoener, waar we van af moeten, omdat de NAVO opge zet is om een kapitalistisch systeem te verdedigen. MPBM -I JB De PSP-er zei dat de NAVO altijd de bloed pas de volgende dag op het eerste is geweest die met nieuwe en Centraal Laboratorium in Amster-' verbeterde wapens kwam. De verkla- Een nadeel blijft dat de donor niet aan keuring wordt onderworpen, ter wijl niet in alle gevallen het oordeel van de huisarts over de gezondheids toestand van de donor wordt opge vraagd. Volgens de commissie heeft, dit echter geen schadelijke gevolgen gehad. Op een aantal van bijna een miljoen donaties zijn slechts vier klachten bekend. Toch beveelt de commissie aan dat er in ieder jeval een arts bij de bloedafname aanwezig is. Een ander andeel van de plasma campagnes is dat het afgenomen U bestelt Spa. U betaalt voor Spa. Zorg dan ook dat u echte Spa krijgt. Dus, Spa uit het flesje, met het Spa etiket Spa is natriumarm, met een__ verfrissende smaak. dam kan worden verwerkt. Een deel van de vaste bestanddelen (rode en witte bloedlichaampjes en bloed- plaatjes) gaat zo verloren. Omdat ons land de plasma-campagnes nog piet kan missen, moet dit bezwaar echter op de koop toe worden genomen. ring dat de SS-20 raketten van de Sovjet-Unie een bedreiging voor Eu ropa zijn, noemde hij een drogreden De SS-20 is niet nieuw, aldus Van der Spek. „Die raketten hadden Europa al lang kunnen bereiken. De NAVO- landen zijn echter al jaren geleden met de bouw van nieuwe kernwapens begonnen. Daar zijn investeringen voor gedaan. Als die kernwapens niet worden geplaatst, dan loopt de wa penindustrie gevaar", aldus Van der Spek. Het Kamerlid voorspelde dat de wa pens die in Nederland gestationeerd moeten worden, over een aantal jaren weer verouderd zullen zijn en dat er daarom ongetwijfeld al nieuwe wa pens geproduceerd worden „Door Europa vol te stoppen met nucleaire wapens wil Amerika een eventuele oorlog buiten zijn grondgebied hou den". aldus Van der Spek. Voorzitter Per 1 Januari is ir C. A. Doets afgetreden als voorzitter van het bestuur van de stichting Econo mische Instituut voor de Bouwnijver heid. Als zijn opvolger is gekozen dr G. H. Veringa. Op dezelfde datum treedt Veringa terug als voorzitter van het curatorium van het Econo misch Instituut voor de Bouwnijver heid. In die functie wordt hij opge volgd door prof. dr. F. de Roos. rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen hten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, ipen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht t^ en) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over iet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wi| helaas niet corresponde- Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Tiouw, Postbus 859,1000 Amsterdam Bi| publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver eld ttcn ncx sukat rhci e do op zichzelf krampachtig bijeen te houden. Iets waarmee ze zo druk is dat alles, inclusief de ethiek, eraan opgeofferd wordt. Men moet de moed hebben fundamentele meningsver schillen te onderkennen èn daar con clusies uit te trekken., Het komt de duidelijkheid, en dus de kwaliteit, in de politiek ten goede. Het CDA is gered, althans voorlopig. Tot welke prijs??? Amsterdam A. VUYK Vaag (3) V( ikel van drs Ter Veer, voorzit- ict tl (19/12) heeft wat betreft de an het IKV wel voor duidelijk- :out zorgd. Het is een aaneenscha- van stellingen in de geest van: ring had duidelijk moeten ma- De rondreis van Van Agt il vroeger moeten plaats vin had langs steden als Kopen- :en ifcn Oslo moeten gaan Ja, ik zc ji even verder: Schmidt had ons B ba pip moeten vragen Carter ie ei eest hét goed!) had ons om moeten komen vragende had moeten onderhande- enz. Als we hier te maken met een artikel van een (link- n da tieke partij zou ik er begrip 'gra raardering) voor kunnen heb- vccr t IKV dient zich van dergelij- rsuik ingnames te onthouden. Meer pi. 1 r wordt duidelijk: het IKV is derdeel van een communisti- liltratie binnen de kerken. We caarschuwd. J. Huijzer gesteld dat het congres de voorstellen van de leiders van de SPD zou over nemen betreffende de kernwapens. Het congres ging akkoord. Dit ak koord is het tegenovergestelde van wat de PvdA hier heeft gedaan. Heeft dit nu gevolgen voor de Nederlandse socialisten? Of zullen de Duitse geestverwanten de relatie verbreken gezien, de houding van hun neder- landse, geestverwanten t.o.v. de hou ding inzake de Navo? Het gaat toch om een zeer principiële beslissing! Kernwapens blijven kernwapens of ze opgesteld worden in ons land of in Duitsland. En er is toch een socialisti sche internationale waarin beide lan den samenwerken. A'veen Joh. Hollander Vaag (1) (2) IKV. je bent maanden en n in de weer. krijgt zeventig van de bevolking achter je. t tienduizenden guldens aan pote advertenties. (Cambodja hten). zocht en vond steun bij SP. PPR. PvdA. D'66. (de laat- ngrijpen van het Congres)! en s voor niets. Jammer, heel erg Maar niet getreurd, moedig arts. de steven gewend, de richt naar het Oosten, nog roepen, nog grotere spandoe- laar nu met het opschrift: DE SS 20. Misschien heb je er resultaat. Namens de „en- die tegen eenzijdige ontwape- d p. recht. A. van Tol. (3) ïrsor (St)fl 1' ,r p. 3 I laak 3 nel e nkh" h, loevi s, groi is ce I een prachtig streven' Ik heb >er gezegd: Ga zo door"maar 't alleen in Nederland maar iele wereld over om handteke- te verzamelen en de betrok- Pingen voor je streven te win- wil mee betalen aan je reis- Nog steeds is hij niet op reis. -Ierland alleen zal niets uit- •t ene doen wil niet zeggen iet andere moet laten. Wil je sland iets bereiken dan moet zeker op het gebied van de ning. gelijke partners zijn. De ebatten aangehoord hebben- ik mij af of de Regering er ied aan zou doen de BVD te geven eens te onderzoe- hoeverre de Russische Gehei- it ons volk en speciaal onze en beïnvloed heeft. Wm. Hebly 1 contra SPD het laatst gehouden congres Duitse socialisten werd de eis De 10 dissidenten belijden met de mond. dat de bewapeningsspiraal door ons moet worden doorbroken, dat maatschappijvernieuwingen moeten worden doorgevoerd, enz., dingen die een deel van de AR-kiezers aanspreken en hen nopen, op het CDA te blijven stemmen. Aid de „loy alisten" hun woorden echter in daden om moeten zetten, laten ze het na tuurlijk afweten, en blijkt, dat ze in derdaad loyaal aan de partijdiscipli ne zijn. Zo hoort het in het CDA! De 10 „loyalisten" hebben tot.de volgen de verkiezingen nog een zware taak. n.l. het „elk wat wils" imago van het CDA verder op te bouwen, om geen kiezers te verliezen. We zullen dus nog wel veel van hen horen. Na de verkiezingen zal het wel gauw met de „tien kleine nikkertjes" gebeurd zijn en worden- ze successievelijk eervol weggepromoveerd in allerlei bestuur lijke functies buiten het parlement. Lelystad R. Luiten Vaag (2) Het kamerdebat muntte uit in vaag heid. De mist omtrent wat er nu wel of niet besloten was op de NAVO- conferentie werd zo ondoorzichtig mogelijk gehouden om zowel CDA als VVD te vriend te houden. De onder- zichtigheid bleek wel uit het feit dat zelfs bij de stemmingsverklaring nog een verschillende interpretatie van het regeringsstandpunt gegeven werd Wat voor waarde heeft zo'n stemming dan nog? Dit soort vaag heid is een gegeven in de politiek en ik had er dan ook vrede mee kunnen hebben ware het niet dat het om zaken van levensbelang gaat De schorsing vlak voor de stemming duurde langer dan gepland. Rede: het CDA had nog wat extra tijd nodig voor overleg. Na later bleek, overleg volgens methode „platwalsen". een zeer probaat middel tegen dwarslig gende fractieleden. Het wondermid del dat leidde tot deze miraculeuze ommekeer partijpolitiek. Wereldpro blemen zoals de totstandkoming van het CDA staan natuurlijk niet in ver houding tot lokale probleempjes zoals de modernisering van kernwa pens. Wanneer houdt het CDA eens Waarom hebben de CDA-dissidenten geen gehoor gegeven aan de stemmen van zoveel christenen, die ten éne male elke vorm van kernbewapening en de steun daaraan, hoe vrijblijvend dan ook, veroordelen? Voor zovelen van ons was alle hoop op hen geves tigd dat zij, gelet op de dringende oproep van kerken, van Pax Christi, van het IKV en andere groeperingen, zonder epig voorbehoud, de strijd van deze grote groepen van mede-christe nen fcouden ho'rjprereh met hdn stem gedrag Wij -hebbenhen opge roepen Stand te houden en hen de grootst mogelijke steun toegezegd, als zijnde onze vertegenwoordigers in het parlement. Hun „NEEN" tegen deze God- en mensonterende wapens was vérre te verkiezen geweest boven het voortbestaan van dit kabinet en de eenheid binnen het CDA. Een niet te verwoorden bittere ont goocheling. Wij zijn verbijsterd! Utrecht Marry van Dijk-Roos Ton van Dijk Vaag (4) Na de schaamteloze vertoning van de hele CDA-fractie bij het Kamerdebat over de kernbewapening stel ik de fractie voor. voortaan de C niet meer te gebruiken. Omdat hun gedrag niets meer met die C te makén heeft. Verder geef ik hun in overweging de D te schrappen. D is de eerste letter van democratie en de democratie heeft de fractie verloochend door dwars tegen de eerste uitspraak van de volksvertegenwoordiging in ak koord te gaan met het maken en plaatsen van 572 niet op verdediging maar op aanvallen gerichte atoom wapenen zoals de regering in de NAVO overeenkwam. Wat nu nog overblijft is de A van het CDA. De A te lezen voor A van atoomwapenen akkoord. A. van Van Agt afblijven, A van Albeda aanvallen de zwakkere in de maatschappij. A van anti-demo craat Vlaardingen Th. W. Kok achterstond, het gesjoemel en de mistvorraing erna met als klap op de vuurpijl, het kamerdebat van 19 de cember, hebben het aanzien van de politiek en de parlementaire demo cratie ernstige schade toegebracht Na alle fraaie woorden is ook het aanzien van het Christendom ernstig geschaad, zowel door de weinig prin cipiële houding der ex-dissidenten, als wel door de eerdere reacties van hun fractiegenoten en het CDA-con- gres na hun steun aan de motie Ste- merdink. Een kans om als Christen ..niet gelijkvormig aan de wereld" te zijn heeft men geheel laten liggen. De tevreden reactie van de VVD spreekt boekdelen. Valkenswaard C. G. Koonings T. Koonings-van Dijk Vaag (7) Vaag (6) Vaag (5) Het verdedigen van een meerder heidsstandpunt waar men zelf niet Vanaf deze dag kan de confessionele politiek voorgoed niet meer eerlijk of democratisch heten. Professor Berk hof. voorzitter van de Raad van Ker ken, heeft terecht tegen de C van het CDA geprotesteerd, de kernwapen wedloop vereist een even ondubbel zinnig „nee" als het racisme of het nationaal-socialistische systeem. Het lijkt mij goed dat nu ook tegen de D te doen. Het CDA heeft zichzelf alleen nog de A gelaten. De A van. om niet verder te gaan, van Appèl. Dat wel. Een appèl op ons vermogen een mas sale vredesbeweging onder de bevol king te kleineren, te negeren, en dat met God betert vrome woorden over NATO-vredesvoorstellen goed te praten. Een appèl (dat beter de naam „chantage" verdient) op ons vermo gen tot onderwerping aan menselijke autoriteiten, die hier Lubbers. Schol ten. Van Agt. en terug van wegge weest. Luns mogen heten. En achter de rug van deze marionetten rijzen de sterren van Schmidt en Carter en nog ongrijpbaardere machten. Een veilig appèl. Want deze autoriteiten weten alles, en zij denken o goedheid voor ons. en doen hun uiterste best, ja. alles wat in de gegeven omstandig heden mogelijk is. voor onze vrede. Dat die „gegeven omstandigheden" betekenen: het blijvende overwicht van de Westerse mogendheden en de Westerse multi-nationals ten koste van letterlijk alles, dat valt natuur lijk buiten hun verantwoordelijkheid. Het is de hoogste tijd om zelf verant woordelijkheid te nemen voor ondub belzinnige vrede. We zijn de leugens en de verachting meer dan zat. Dis cussies. petities, demonstraties en als het moet. burgerlijke ongehoorzaam heid. We zullen weer leren wat verzet betekent. En zo de tirannie verdrij ven die ons het hart doorwondt. Utrecht Pim Ligtvoet Het kernwapendebat van 19 en 20 december heeft opnieuw bewezen, dat een stuk evangelische radicaliteit zoals dat in de ARP wordt gevonden overigens vooral in de ARJOS verloren is gegaan door de samenwer king met de pragmatische, nauwe lijks geïnspireerde partijen CHU en KVP. De ARP is binnen het'CDA een minderheid en het is nogmaals geble ken, dat binnen het CDA een minder heidsstandpunt alleen met woorden mag worden beleden (N.B. „Dronten" heeft aangetoond, dat dat zelfs am per mag), maar niet in daden mag worden omgezet, zeker niet wanneer dit tot het afbreken van christen democratische machtsposities zou leiden. Het is duidelijk, dat wan neer de ARP nog als zelfstandige partij in het parlement vertegenwoor digd zou zijn haar standpunt wel geldend zou kunnen zijn gemaakt, maar nu als 'minderheid binnen het CDA niet. Om dit soort ontstellende situaties (dus: het ondergeschikt ma ken van zaken die van levensbelang zijn aan het christen-democratisch- machtsbelang) in de toekomst te voorkomen, hoop ik van ganser harte, dat de ARP er alsnog toe kan komen zich van een CDA. zoals dat nu weer zijn ware gezicht heeft getoond, af te wenden. De ARP kan dan als een radicale evangelische partij een belangrijke functie vervullen. Ge beurt dit niet dan zal voor velen, die door de uitkomst van het kernwapen debat zeer teleurgesteld zijn, de EPV een reëel alternatief zijn. Kampen T. de Groot Volk van Nederland laat u stem horen. Buitenpost (Fr.) E. Medema Vaag O) Vaag (8) Namens een grote relatie zoeken wij tegen contante betaling aan toonder waarvan de looptijd gedeeltelijk verstreken is. Commissionairs in effecten sinds 1895 Prins Hendrikkade 123 1011 AM Amsterdam, tel. 020-223131 Wat zich in de nacht van 19 op 20 dec. In ons parlement heeft afgespeeld, moet voor ieder die dit tot in de late uurtjes heeft gevolgd wel tenthemel schreiend zijn geweest. Ik persoonlijk zie het als een zwarte dag voor protes tant Nederland. Hier is mijns inziens een gouden kans gemist om de wereld te tonen dat het ons Nederlanders ernst ls met de terugdringing van de wapens en dat dit ons zelfs een kabi netscrisis waard zou zijn geweest Dit kabinet, met aan het hoofd een „vlie gende hollander" (kent u de beteke nis van dit woord)? die zelfs hoog in zijn vaandel het ethisch reveil heeft staan, verdiende niet beter dan naar huis te worden gestuurd. Waarurn dit niet is gebeurd zal ik proberen uiteen te zetten Door de houding van de tien dissidenten binnen het CDA die onlangs nog het lef hadden een motie van de oppositie te steunen kon dit kabinet nog wel eens aardig in de moeilijkheden komen. Dit had nogal wat kwaad bloed gezet bij de rest van de CDA-fractie en ook landelijk zijn dc:e mensen erg verketterd. Dit bleek ook op het CDA-congres in Dronten. Wat daar zoal is gezegd on der broeders en zusters daar lusten de honden geen brood van En daar moest het aanzien van de CDA-frac tie weer opgevijzeld worden. En hoe! Het CDA moest ten koste van alles de eenheid bewaren, zoniet dan zag het er voor de ophanden zijnde fusie van KVP. AR en CHU niet rooskleurig uit En met dit alles In het achter hoofd, was het niet zo verwonderlijk meer dat we in het laatste debat geen van de dissidenten meer iets hoorden zeggen. Via deze weg doe ik een op roep aan al die AR-mensen en ook anderen die het met deze problema tiek moeilijk hebben: Verzet u in de komende tijd tegen zo'n eenwording van het CDA Ook de actiegroepen zullen zich nu de komende tijd feller en heftiger moeten gaan verzetten. Na al het gedraai van met name mi nister-president Van Agt in de afgelo pen dagen presteerde deze het op de meest cruciale momenten in het de bat een mlstsluler te creëren. De Ka mer en daarmee het gehele Neder landse volk is in die mist blijven hangen. Waar bleef het geluid van de zogenaamde dissidenten die zich in de voorgaande weken toch zo duide lijk geprofileerd hadden? De hoop die Hans de Boer c.s. In vele harten heeft doen gloren in de afgelopen weken is in een klap de bodem ingeslagen. Na de gebeurtenissen van woensdag heb ben we geen principieel geluid meer te verwachten van het CDA en daar mee stel ik het faillissement van de christelijke politiek vast. Aalsmeer G. J. van Asselt Links en rechts (2) Al was het voor mij niet geheel nieuw dat uw redacteur A. J. Klei de „evan gelische en reformatorische hoek" soms met zorg bekijkt, toch wil ik een paar kanttekeningen plaatsen bij zijn artikel „de gretigheid naar oude ze kerheden" in de speciale Trouw-bljla- ge van 18 december. Ik werd onaan genaam getroffen door de passage waarin, om het kort samen te vatten, werd gesteld; „In lagere milieus zie je veel rechtse geloofsbeleving, de mid den- en hogere zijn daarentegen meer links gericht". Heeft de heer Klei wel eens gehoord van Ichthus, Naviga tors. Youth for Christ? Met name de eerstgenoemde werken veel onder studenten, terwijl men binnen Youth for Christ óók veel middelbare scho lieren. HBO- en Universitaire studen ten aantreft, gelukkig naast degenen die door de heer Klei denigrerend „afkomstig uit de lagere milieus" ge noemd worden. En beide groepen, met hun eigen reikwijdte van hun persoonlijke wereld, benaderen deze vanuit hun persoonlijke relatie tot Ood, óók met betrekking tot het rent meester zijn over deze aarde, en de zorg voor de naaste (dichtbij of veraf). Delft M. C. de Weerdt Illegalen (4) Het doet mij goed het stukje te lezen van Simon van de Ende over zijn illegale werknemer. Hoe dan ook, er schuilt een hart in die man. En Ik geloof hem en begrijp hem ook. En toch. als men mi) vraagt, hebben de tuinders het er zelf naar gemaakt, dat ze zo in de problemen zitten met hun personeel Hoeveel Hollanders zijn er de tuin niet uitgegaan. En nog steeds gaat het door Men zoekt werk bij PTT of anders bij gemeente, rijk of provincie. Zelf werk ik al ruim veertig jaar in de tuin. Ik geloof te mogen zeggen en ledereen die mij kent. dat ik verre van een lijntrekker geweest ben. Maar ik heb nog geen uur. nog geen dubbeltje cadeau gekregen Maar dat is het ergste niet. Het hart. de waardering. Bij grote bedrijven heb Je in de regel allerlei voorzienin gen in geval een medewerker in moei lijkheden komt. Ik ben jaren elk weekeinde naar onze zoon geweest in een epilopsiecentrum in Haarlem In de week hard werken en in het week einde ook geen rust. Maar al die Jaren geen uur extra vrij voor gehad Moest ik er in de week nog eens heen voor een dokter of iets dergelijks, dan was dat een snipperdag We mogen zeker niet allen over één kam scheren. Maar in grote lijnen komt het hier op neer i' dat er veel te weinig begrip is voor elkaar De veertlgurige werkweek kwam in de tuin. Wat betekent dat eigenlijk? Toch 52 maal 40 uur 2080 I uur in het Jaar. Maar mijn werkgever toen maakte een werkschema voor dat Jaar. Hij deed er 103 uur bij voor i koffietijd. Die 103 uur laste hij er in I de zomermaanden bij in. zodat wij de hele zomer en een stuk van het najaar 45 voor moesten werken. Toen lk nog eens narekende, hoe hij aan die 103 kwam. kwam ik zelf niet verder dan 4 83 uur. Dus 20 uur minder. Hoe kwam 1 hij daar dan aan. Wel heel gewoon. Als wij zomers met vakantie gingen waren de werkweken toch veel langer dan 's winters. Moest hij dat soms lijden. Berkel H. Berghout NFO Uw berichtgeving over de Nederland se Federatie van Onderwijsvakorga nisaties (NFO) bevatte enkele onjuistheden WIJ willen met nadruk stellen dat de Protestants Christelij ke Onderwijsvakorganisatie (PCO) in haar laatste algemene vergadering heeft gekozen vóór een zware federa tie met eigen beleidsmedewerkers; echter niet voor eigen bestuurders. Bovendien heeft het hoofdbestuur een beleidsnotitie toegezegd over dit onderwerp voor de volgend Jaar te houden verenigingsraad. Wij betreu-J ren het dat de betrokken redacteur™ zich niet op de hoogte heeft gesteld j van deze standpunten, zodat een ver-1 tekend beeld van het PCO-beleid is J gegeven Verder ontkennen wij dat er binnen de PCO bepaalde spanningen bestaan De PCO blijft van mening 1 dat een zware federatie van onder- wijsgevenden noodzakelijk is om in de komende Jaren een werkelijke be langenbehartiging van leden en wer kelijke zorg voor de kwaliteit van het onderwijs veilig te stellen. Den Haaf Hoofdbestuur PCO. Ex-dissidenten Op 6 december wekten de tien CDA- dissidenten bij mij blijde verwonde ring: zou die C toch iets voorstellen? Zouden er toch nog mensen in die partij zijn waar Je van op aan kunt. die echt het evangelie als richtsnoer stellen, boven de belangen van mlli- tairendom en wapenkapitaal? Op 20 december is deze hoop volledig de bodem ingeslagen. Opnieuw blijkt dat. als puntje bij paaltje komt. de waarheid gewoon aan de eenheid, het geweten aan het clubbelang, het evangelie aan de Mammon wordt op geofferd. Op 25 december zingen we weer van „Vrede op aarde". Kunnen deze politici dat nu nog door hun keel krijgen'' Het CDA ls wel heel erg ver van kribbe en stal verwijderd. Het komt dichter bij een kronkelende, glibberige slang Amsterdam Gert Landman Sombere blik Hoewel ik doorgaans Interessant vind. wat Aldert Schipper schrijft en het er dan mee eens ben. wil lk nu toch protest aantekenen over het stuk van 15 dec Dat een mens na auditie een vrijer mens zich voelt, mag waar zijn, maar kijk die Schwlt- ters eens aan Wat een sombere blik heeft die man Geef mij dan de men- j sen van het Volle Evangelie maar. die kijken en zijn blij. Sclentologen mo- gen best de onrechtvaardige daden-4 van de CIA aan het licht brengen, maar leden met een hoge statistiek zijn Kha KharVs Ze kunnen vrijuit gaan van een moord, zonder dat de ethicus met de ogen knippert. Bah. Leiden A. W. Kroon-Verduyn

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11