Piet de Leur en het f™™ roosje van Antonia Wel of geen 1 kerstfeest? Land van hulst en dennegroi 'F uit de blauwe lucht vallen." :in Neveda wd! MAANDAG 24 DECEMBER 1979' TROUW/KWARTET ANC door Fred Lammert HEERENVEEN Het ge beurde zo maar op een zomer dag in 1974. Vertegenwoordi ger in melkprodukten Piet de Leur was met zijn vrouw aan het vissen toen hij plotseling merkte geen kracht meer in zijn handen te hebben. ..Ik kon de hengel niet meer vast houden en ik had (linke pijn ook. We zijn naar huls gegaan. Het gaat wel over dacht ik. Maar het ging niet over. het werd erger'' ..Van de doktoren die me onderzoch ten kreeg ik te horen dat ik een bij* zondert reuma-aandoening had en er rekening mee moest houden, dat ik mijn handen nooit meer zou kunnen gebruiken" De nu 56-Jarige Piet de Leur vertelt het ogenschijnlijk onaangedaan. HIJ is aan tegenslagen gewend geraakt Dat begon al in 1970 met een hartin farct die hem voor lange tijd uitscha kelde. Het werk als vertegenwoordi ger moest hij opgeven maar omdat hij niet met de armen over elkaar wilde zitten vond hij na veel zoeken een baan voor halve dagen in de administratieve sector. Na hetgeen hem in 1974 overkwam was ook dat er niet meer bij „Ik heb toen een moeilijke tijd door gemaakt. Ik zat de hele dag in de kamer op de bank wat te lezen of naar buiten te kijken. Dat ging zo door totdat ik in 1975, het was weer zomer geworden, bij ons in de straat twee invaliden zag. afkomstig uit de ver pleeginrichting hier vlakbij. Zij hiel den in hun elektrowagentjes een wed strijd wie het snelst vooruit kwam En een schik dat die twee hadden! Die twee mensen in die invalidewa gentjes hebben m^Jn ogen geopend Zij waren er veel erger aan toe dan ik en zij hadden toch plezier in hun leven, terwijl ik mijn dagen zat te verchagrijnen. Omstreeks dezelfde tijd kreeg ik een folder onder ogen over gehandicapten die met hun mond of voet schilderden. Toevallig zul Je zeggen, maar wat is toeval? Ik zag het als een kans die zich voordeed in mijn leven en die kans heb ik aangegrepen omdat ik ervan uitga dat wat anderen kunnen ik ook kan". Piet de Leur ik voel dat ik er nu weer bij boor (toto: Johan Wlttevwn) Oud behang ,.Op een morgen heb ik mijn vrouw gevraagd op mijn werkkamertje bo ven een rol oud behang op tafel uit te leggen. Zelfs voor haar wilde ik niet weten wat Ik van plan was. Laat me maar alleen, ik modder wel wat aan. !zei ik en toen ben ik met een potlood in mijn mond begonnen met streep jes zetten en spekhaken trekken, net als in de eerste klas. want lk wilde ^weer kunnen schrijven. Er is in die 'maanden In dat kamertje heel wat gebeden en. ik zeg het maar eerlijk, ook gevloekt. Er zijn eveneens tranen gerold, maar van ophouden heb lk .geen weet gehad. Ik zal nooit verge ten dat ik weer mijn eerste N kon zetten. Het gevoel van: lk kan nou niks meer verdween meer en meer". „Eind 1975 was ik in staat een lees baar briefje te schrijven. Nu doe ik het veel beter. Wat lk merkwaardig vind is dat mijn mondschrift veel gelijkenis vertoont met mijn vroegere handschrift. Achteraf sta ik er zelf versteld van dat het is gelukt, dat ik nu weer een brief kan schrijven zon der anderen lastig te hoeven vallen". „Het is een wonder, dat echter niet met bidden uit de blauwe lucht is komen vallen Je moet er zelf veel voor doen. Ik geloof dat het veel scheelt hoe Je persoonlijke instelling is. Je moet komen tot een accepteren van de omstandigheden Je moet het voor Jezelf gewoon gaan vinden dat Je .het niet anders kunt. Niet dat het dan van een leien dakje gaat. Met Je han dicap word Je dagelijks geconfron teerd. Daarom blijf Je ook hopen op herstel, vooral als de doktoren, zoals in mijn geval, hebben gezegd dat er nog een kans is dat dit gebeurt". „Toon Hermans heeft onlangs ge schreven dat degene die Je de hoop ontneemt de grootste moordenaar is en dat is waar". Streber Piet de Leur is hard voor zichzelf. „Ergens ben ik wat men noemt een streber. Ik ben nooit tevreden over mezelf. Het kan immers altijd mooier en beter". Vandaar dat toen hij het schrijven een beetje onder de knie had hij aan tekenen en zelfs schilderen ging den ken. „Altijd woordjes schrijven gaat vervelen. Op een dag werd mijn aan dacht getrokken door een roosje dat op het bord van onze dochter Antonia was afgebeeld. Ik heb mijn vrouw gevraagd verf en een penseel voor me te halen. Ik zag haar denken: wat krijgen we nu? Met dat schilderen ging het ongeveer op dezelfde manier als met dat schrijven. Dat roosje, dat zo eenvoudig leek. was het om de drommel niet. Wat heeft het me een Inspanning gekost dat op papier te zetten. Het was duizenden keren pro beren en nog eens proberen. Daarmee zeg ik niets te veel. Het hield me echter zo bezig. Als lk het 's nachts in bed niet kon uithouden van de pijn ging lk eruit om weer met dat roosje aan de gang te gaan. Het is me gelukt maar vraag me niet hoe. Mijn werk kamertje moest na afloop opnieuw worden behangen doordat lk vol woe de als het weer eens niet lukte dik wijls penseel en verf tegen de muur had getrapt". Het schilderen en tekenen ging Piet de Leur steeds beter af. zodat het ook anderen ging opvallen. Een paar Jaar geleden kwam hij in contact met de Duitse professor Erich 8tegmann. die, zelf gehandicapt, in 1956 de „Ver- einigung der Mund- und Fussmalen- den Künstler in aller Welt" oprichtte, nu gevestigd in Liechtenstein. Profes sor Stegmann. die een verdienstelijk mondschllder is. streeft ernaar ge handicapte kunstenaars aan een goed belegde boterham te helpen Niet iedereen die aardig met de mond of voet kan tekenen mag lid worden. Er is een strenge selectie, waarbij het op kwaliteit aankomt. Vandaar dat de vereniging over de hele wereld nog maar 55 leden telt. die allen een vast inkomen krijgen voor de werkstuk ken die ze regelmatig leveren. Daar naast zijn er 97 aspirantleden, die een studietoelage genieten. Piet de Leur behoort tot de laatste categorie. Reproducties Enige keren per jaar stuurt hij werk stukken naar Liechtenstein, waar een keuze wordt gedaan voor internatio nale tentoonstellingen en het ver vaardigen van reprodukties voor wenskaarten en kalenders. In Neder land is het uitgeverij Removos in Amsterdam die voor de verspreiding zorgt. Daar is enige Jaren terug de nodige kritiek op geweest, volgens Piet de Leur ten onrechte. „In Frankrijk zijn de mond- en voet schilders hun eigen uitgever. Dat kan in Nederland niet omdat er, behalve ikzelf, maar één lid is en dat is Riek de Vos in Benschop. Daarom zijn we blij dat Removos het voor ons doet. Dat is commercieel opgezet, maar mag dat niet? Wij willen geen liefda digheid. Wij willen zelf ons brood verdienen en ik heb hoop dat dit mij binnenkort lukt. Als ik zie dat er voor het komende Jaar twee van mijn werkstukken op de kalender staan, denk ik dat het er wel in zit dat ik binnen afzienbare tijd als volwaardig lid wordt aangenomen. Ik moet nog even geduld hebben!" Dat steeds meer van zijn werkstuk ken voor reprodukties worden ge bruikt tot zelfs in Australië toe. is een enorme stimulans voor Plet de Leur stug door te werken. „Onmisbaar ben Je nooit, maar als er waardering is voor wat je doet krijg Je Je zelfrespect terug. Ik voel dat ik er nu weer bij hoor. Niet dat ik me daarvoor op de borst ram. Het is me van God gege ven. die gave om door te zetten Een paar jaar geleden dacht ik wel eens als het zo moet hoeft het voor mij niet meer. Door die donkere periode ben ik heen gekomen. Ik heb ontdekt, dat je. hoeveel leed en ellende er ook is. onder alle omstandigheden rijk kunt Stilleven Piet de Leur heeft een nieuw schilde rij voltooid: een stilleven van een bloemstukje met anthuriums, dat hij op zijn verjaardag kreeg. Het hangt nu in zijn huiskamer boven de schoorsteen. Terwijl we er samen naar kijken zegt Piet: „Ik ben niet iemand die het zo maar klaarspeelt. Ik ben geen wondermens, maar ik begrijp zelf niet dat ik het heb ge schilderd en toch is het waar. Ik ge loof dat ik het daarom zo mooi vind, omdat lk het niet begrijp. Een mens is er altijd op uit alles te begrijpen..." Mevrouw De Leur komt op verzoek van haar man met een stapeltje ge dichten en filosofische gedachten aandragen, de afgelopen paar jaar bij Piet de Leur opgekomen en vastge legd. De onderwerpen zijn verschil lend. Als lk er wat in blader valt mijn oog op de uitspraak die Plet de Leur over bidden heeft gedaan: „Gevou wen handen zijn meer tot heil en zegen dan gebalde vuisten". Als ik verder lees zegt Piet: „Tot voor kort durfde ik dat niet aan anderen te laten zien omdat het nog persoonlij ker is dan die schilderijen en tekenin gen. Daar ben lk nu overheen, omdat ik heb gemerkt dat je ook met zo maar een gedichtje Iets voor anderen kunt betekenen. Dat is ook wat ik niet genoeg kan zeggen. Je leven hoeft beslist niet zinloos te zijn als Je wordt afgesloten van het maatschap pelijke leven. Je bent niet niks. Je moet genieten van wat je nog wel kunt inplaats van te piekeren over hetgeen waartoe je niet meer in staat bent. En er is nog zoveel te doen. Het is maar net waar je aanleg voor hebt Maar je moet durven, je moet willen. De warmte komt niet alleen van de zon. maar kan ook van mensen uit gaan als mensen van mensen houden". door Mink van Rijsdijk ▼U m it r< I „Nee." zei de vrouw nadrukkelijk, „nee," dit jaar kan ik echt geen kerstfeest vieren. Als ik denk aan vrede en welbehagen en de krankzinnige toestand overal op de wereld, dan is lekker knus thuis met een boom en gezelligheid heel stuitend." „Wij doen er dit jaar niet aan." zei een ander, „de kalkoen van vorig jaar en de geflambeerde flensjes met kersen komen me nog steeds de strot uit. Kerstmis nee mensen dat kan niet meer." „Ik ga over mijn nek," merkte een jongen van een jaar of zestien op, „als ik aan dat typische kerstsfeertje van mijn moeder denk. Lief zijn voor elkaar. Gloria in excelcis al bij het ontbijt en oma over de vloer omdat ze anders zo alleen is. Met Kerstmis even vrede spelen in huis, daarna komt het er niet meer op aan. Ik kan dat niet meer." „Ach vorig jaar was allen nog goed, toen hebben we heel fijne dagen gehad met Kerst. Dat is voorbij, sinds mijn man bij dat eh bij die andere is. Hoe kan er nou vrede in mijn hart zijn na zo'n vernedering?" Dit waren zomaar een paar zinnetjes gehaald uit de context van willekeurige levens. In oude kerstverhalen kwamen dergelijke sombere geschiedenissen onder klok gebeier en eventueel tijdens een wilde sneeuwbui tot een blij einde. Helaas kun je zulke verhalen niet meer kwijt, bovendien is de realiteit natuurlijk ook niet zo liefelijk. Kerstmis? Moeilijk, zeker als je bedenkt dat Bethlehem ook niet naast de deur is en het „gaan met haast" zo belemmerd wordt door atoomkoppen in je broekzak. Zuchten tegen Kerstmis, er geen raad mee weten is niet nieus. AI voor de oorlog dichtte Jo Kalmijn-Spieren burg: „Hoe zullen wij nog Kerstfeest vieren/nu allen hunnen naasten vloeken?" Het Nederlands van allen en hunnen is ons niet meer zo vertrouwd, maar de vraag is onbeantwoord met de generaties meegereisd. Verder in het gedicht staat: Hoe zeggen: „In den mensch behagen/ in dezen tijd bij zooveel logen?" Nu raken we helemaal in de oude spelling verward, hoewel het duidelijk wordt dat de weg van de dichteres door dezelfde versperringen wordt geblokkeerd als de onze. Doch ziet in de negende regel van het vers c Kalmijn-Spierenburg ook de oplossing van het pro p aan. Ze schreef: Wij moeten keeren op de schre Ja 4 Dat begrip „keeren" ofte wel bekeren kunnen wei oud vers nog wel plaatsen, maar verder? Beker© idee, dat is toch wel een vreselijk versleten I Trouwens, wat schieten we er mee op? Hoe moe mn< die mensen die kreunen tegen de vrede, de lichtjes kalkoen van Kerstmis zich nou keren op hun sc( Er verandert immers toch niets. D if 1 Oké. dat advies van de dichteres over bekeren zij overigens ook het patent niet van bezat voor kennisgeving aan. We verwachten daar gi van. Het alternatief is dat we de komende dagen ge overslaan. Radicaal. Geen groen, geen kaarsen, engelen, geen Lukas 2. Wedden dat de eerste oliebol al in de keel blijft sti Want wat was het leeg zonder al die goede vertro dingen en gedachten. En wat moeten we nou ei volgend jaar? Geloof maar niet dat er dan vt« gerechtigheid heersen op de aarde. Als „keren schreden" flauwekul is en we toch niet buiten Ke kunnen, maar er ondertussen wel tegenaan b kreunen wat dan? Geen probleem, we gaan er tegen aan. Met z'n al therapie. Niet zelf knokken, vooral niet jezelf fei 00: de lurven pakken, welnee mensen, dat is zo'n Voor ieder boertje dat iemand dwars zit hebben tegenwoordig professionele hulpverleners. Nou daif^ hop. opstellen in rijen van drie en op naar de peut(e). Ik ga ook. allicht. In gedachten hoor ik mijn thera ®e al zeggen: Je zit op de verkeerde weg, Mink, het moet van binnenuit komen, je moet gewoon éen nieuw durven wezen, dan worden het zomaar hee kerstdagen." Dat is andere koek darf dat oubakken gezeui bekeren hè. tijn als je je gedachten richt op de '.tevensoorsprong of hoe Je dat ook vilt noemen, Als je om Je heen ziet, naar de televisie kijkt, de krant leest, merk dan op. doorzie de dingen en ontdek je eigen rijkdom". door Wim Hora Adema Een feest was vroeger pas een echt feest als er bulten een ere poort van dennegroen was opgericht (met een schildje met „Welkom" of „50 jaar" in gouden letter) en er binnen slingers dennegroen hingen. Ze worden nog steeds gemaakt, die guirlandes van coniferen of kerstgroen (15 cm dik, 2 per meter, elke gewenste lengte met ophang lussen) voor trouwerijen en andere festiviteiten, maar ze worden nu alleen nog gebruikt als buitenver siering, met vlaggetjes, binnen is het te heet: de guirlandes hebben het veld moeten ruimen voor de moderne verwarming. ver- aan Vroeger deed men veel aan grote sieringen, aan feestelijke tafels, aan grafwerk. Men moest het daarbij vooral van het groen hebben, pot planten werden er nauwelijks ge kweekt. Het kweken van snijgroen is dan ook niets nieuws, in ons land gebeurt het al ruim een eeuw bij de firma Van der Eist, ..Tottenham", Dedemsvaart. „We heten wel kwekerij, maar we zijn geen kwekerij, we verkopen geen bo men", zegt Anke Maks. die. sinds de dood van haar man, Tottenham beheert. Wat ze wél verkopen, het Jaar rond, zijn gemengde pakketten snijgroen (door het hele land. een goede bloe mist heeft altijd snijgroen in huis) buxus groen (vooral met Pasen, er was jarenlang nauwelijks vraag naar, maar nu. met de trend naar vroeger, wordt het veel in boeketjes gebruikt). Eind oktober gaan honderden kilo's blauwspar naar Duitsland voor de versiering van graven met Allerheili gen en Allerzielen. En, met Advent, breekt de toptijd, de „gekkentijd". aan. Want de dag né Sinterklaas be ginnen de winkels aan hun kerst- etalages en de bloemisten willen dan de hulst en het kerstgroen in huis hebben. Er moet alleen al zo'n 15.000 kilo hulst worden geknipt en boere narbeiders uit de streek komen helpen. „IJzel, sneeuw, hagel, de hulst moet eraf, want er moet 's avonds 2000 kilo worden verzonden. Je zorgt voor erw tensoep en citroenjenever en je voelt je een slavendrijver." Dat knippen is overigens een kunst, het moet zo gedaan worden, dat de bomen het volgend jaar weer een oogst opleveren. „Eigenlijk is het de boom maltraiteren, het verzwakt dan ook hun weerstand, je moet ze na een aantal jaren afschrijven." De hulst wordt door vele gevaren bedreigd: valt de winter in Noorwe gen en Zweden vroeg in. dan trekken de vogels vandaar voor de hulst is geknipt naar het zuiden en regelrecht naar de firma Van der Eist om daar te fourageren. IJzel en storm kunnen de bessen en bladeren doen afvallen en in het voorjaar, als de hulst bloeit, kunnen nachtvorst en regen (als het hard regent zijn er geen vliegen, die de bestuiving doen) spelbrekers zijn. Tottenham ligt aan een bocht in de nu grotendeels gedempte Dedems vaart. op de enige plek. waar het water, terwille van het bos aan de overkant, open zal blijven. In 1800 was dit welvarende land nog een ontoegankelijk moeras. Baron van Dedem ontsloot het door met eigen kapitaal „door werkschuwen en a-socialen" een kanaal tussen Hasselt en Coevorden te laten graven. Het kostte hem veertig jaar en hij ging eraan failliet, maar het veen werd afgegraven (alle sloten zijn eens wij ken geweest, waarlangs de turf werd aangevoerd), er bleef behoorlijk bouwland achter en de boeren wer den rijk. Nu is de vaart al over een grote afstand gedempt, een n van is opgenomen in de vei van de weg, de rest ligt er nPH bij: een brede strook grond bomen, die de twee rijbanen die eens aan weerskanten kanaal liepen, en de huizen onwennig langs. Met het diclfen van de Dedemsvaart is een ec koloniaal dorp (de gelijl plaats) om zeep geholpen, o vijftien Jaar zal men spijt heb aan een heel gebied het 1 w werd ontnomen, maar er wa *8 aktiegroepen (wel wat eenlin pn protesteerden. Alleen de b#m Tottenham ontsprong de da) loet De kwekerij werd in 1872 door Jongkind Koning. Hij een kwekerij in het Londen*"" stadje Tottenham het vak gelf*0* had er zijn (Engelse) vrouw ofro< en toen hij de boerderij aanton demsvaart kocht, noemde hij tenham. Hij was de eerste, dnd planten voor de verkoop (daarvoor werden ze alleen oj plaatsen gekweekt, die ze u den, er bestond geen handel twee leerlingen. Van der Elstl ne Ruys, zetten later samen 0 drijf voort. In 1921 gingen 3 kaar. Bonne Ruys vertrok vaste planten en rozen naa heim om daar de grootste b van Europa op te bouwen. Eist hield het snijgroen en heL^ groeide uit tot vele hectar met gele. orane, rose en rod(00 en uitgestrekte bossen met gele, grijze, blauwe en zilver ren. Alles wat er voor de kerf ring nodig is. Alleen de dod< j takken met grijs mos mo( Maks uit Scandinavië impor zijn er niet meer te vinden enr Nederland niet. dat is een g zaak. want dat mos is een ii plant: bij luchtvervuiling v het. Maar de heerlijke, naar b rende, feestelijke guirlande» nog. lei iet Onder redactie van mevrouw J. Wen tink-Frumau en mr J. J. Wentink Vragen uitsluitend in envelop sturen naar postbus 507. 22) Voorburg. Per vraag een gulden in postzegels, het liefst In wi van 55 en 45 cent bijvoegen. Beslist niet aan de buitenkant oppl w Geheimhouding verzekerd. Briefkaarten worden terzijde gelegP" VRAAG In mijn Jeugd maakte ik fluitjes van stukjes wllgentak door een gedeelte van de bast los te klop pen i. De techniek is mij ontschoten. Kunt u mij deze weer bijbrengen? Antwoord: Dit probleem is ook het onze: in onze Jeugd deden we dat ook. We hopen nu maar dat er nog lezers £ljn. die een betere herinnering aan de techniek hebben dan wij. Vraag: Een vriend van ons maakt op hoge leeftijd een wereldreis. Nu kre gen we een brief uit Alaska, waarin hij schreef„in extremis" te zijn. We vonden dat een moeilijk woord en zochten het op De verklaring was: op het uiterste liggen, sten-end zijn We vonden dat verschrikkelijk, zo ver van alle mensen die zouden kunnen helpen en zorgen en helemaal bij vreemden In zulke omstandigheden HIJ blijkt echter nog springleven en schreef over een „slck Joke". HIJ ad er kennelijk nogal plezier om. Wat denkt u er van? Antwoord O. O. dat latijn. De man bedoelde waarschijnlijk dat hij het gevoel had. zich aan de uiterste grem van de wereld te bevinden iwe ken nen toch de uitdrukkingen dat is zo ver. helemaal aan het eind van de wereld Je rolt er bijna af. enz HIJ maakte daarbij gebruik van de over treffende trap van een woord, waar ook het meer bij ons bekende „extra" afgeleid is. waarmee Je dan ook veel kanten uit kunt Van verstgelegen. achterst en uiterst is het maar een kleine stap naar het laatste (cq de dood) Het woord extreem wordt ook gebruikt voor heel erg moeilijk aller ergst Men kan dus wel verschillende kanten hiermee uit. Nu die slck joke. (een misselijk grapje) in elk geval een wel of niet bedoelde stekeligheid, waar men tóch om moet lachen. We geloven, dat die vriend van u in elk geval de humoristische kant van de zaak het meest zal waarderen. Aardige brief: Van de hoofdredac teur van Trouw ontvingen we het afschrift van een aardige brief, af komstig van de Algemeen secretaris van AISL iSchweitzer. Lambarene). Daarin wordt geschreven, hoezeer men in Lambarene bUJ en dankbaar is met de gestage stroom van ver bandmiddelen en andere zaken. die. via Trouw worden georganiseerd en doorgezonden Onze „breicontac- ten" weten, dat ook het bemiddelen van deze zaken, voor ons als een taak wordt beschouwd, die we graag op ons genomen hebben. De vriendelijke woorden zijn echter in de eerste plaats bestemd voor de trouwe werk sters met de Ijverige handen en de warme harten. Vraag: Een dezer dagen las lk In een advertentie over een mogelijkheid om via een VW naar een nachtmis te gaan en daarna in een gelegenheid een gezellig Kerstontbijt te gebrui ken. Alles wordt commercie en dat met kerst! Antwoord: Het is in vele kerken een goede gewoonte, dat men om toer beurt „rijdt" voor ouden van dagen en Invaliden en hen naar de kerk brengt. Een „kerkbus" zou misschien ook voor anderen een goede oplos sing zijn, maar zoiets kost geld en organisatie. Als een instelling, die or ganiseren als een taak heeft voor goed vervoer en voor een goede op vang na de dienst zorgt. Is dat voor de deelnemers (en daar zullen ook al leenstaanden bij zijni alleen maar heel erg prettig. Het alleen thuisko men na een feestelijke kerkdienst, is een domper op de vreugde en dan hebben we het nog niet over het thuiskomen in de schemer van een vroege wintermorgen. Wat ik van uw vraag vind0 Dat is niet zo belangrijk, wel weet ik. dat onze naaste met aléén moet zijn. tenzij hij dat uit drukkelijk wenst. Isolatie en verven van radiatoren: Op de vraag naar het nut van het zwart of donker verven van de verwar mingspanelen. de afgestane warmte of het percentage van niet afgestane warmte lazen we zoveel tegenstijdlgs. dat we zelf met aan de beantwoor ding begonnen, maar de correspon dentie doorzonden naar de redactie wetenschappen De vragensteller kreeg meer dan het volle pond; Ik hoop maar dat hij het artikel uitge knipt heeft Vraag: Ik kom om de haverklap te kens tegen waarvan lk de zin niet begrijp? Er steekt meer achter. Ik las laatst over schuttingwoorden en ru nentekens in uw rubriek. Het laatste woord breng ik in verband met Dru ïden. Waarom kladdert men zulke dingen op allerlei gebouwen en op mijn huis? Wat schuttingwoorden zijn. hoeven we niet uit te leggen. Het Gothische woord Runa betekent geheim De puntige krastekens van het oude ger- maanse alfabet, zoals die in het Oud noors met 24 en in de Vikingtijd met 16 tekens voorkomen, waren voor de meeste leken inderdaad een geheim. Ze werden dan ook vaak gebruikt voor magische opschriften en tover formules Het runenschrift als ge heimtaal was vroeger zeer populair bij de leerlingen van het christelijk gymnasium te Utrecht. De aanleiding was de grote gedenksteen met rune ninscriptie in de buurt van de school. Direct voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog werden germaanse symbolen én runentekens in nazi- Duitsland overal gebruikt. Het door u aangeduide symbool ziet men. als merkteken van een neo-fascistisehe groep soms op muren etc. Waarom men dat doet? Om anderen te sarren eaof zich zelf stiekem uit te leven. Knolknop Wij verwezen onze bessen- telende lezer door naar Wageningen. We hebben heel wat reacties gekre gen. die veel overeenkomst vertonen, daarom hier nog een samenvatting De rondknop of knolknopmijt is een van de grootste belagers van de (zwarte) bessenoogst. Heel belangrijk Is het de ronde knoppen, waarin deze mijt en met hem.haar nog zo'n 15000 andere bessenbelagers overwinteren, zo \Toeg mogelijk (en dat is in decem ber te plukken en te verbranden) Zo maar weggooien is even erg als de kwaal! Een van onze lezeressen pluk te van 8 struiken om de paar dagen een handvol en hield dat drie weken vol. Daarna weren een paar uien en afrlkaantjes geplant (dat doet men ook zo vroeg mogelijk in het jaar) Spuiten met Thiodank&n, maar hoeft niet. volgens onze Afrlkaantjes plan tende lezers in Sleeuwijk. Ook onze lezer ln Rijssen wil het voorlopig nog eens proberen met vroeg verwijderen van de bolletjes. Naar twee artikelen wordt verwezen: Bladzij 53 in Groei en Bloei artikel van Piet Alkema (dat is dat heel mooie blad. dat ook zonder bessenmijten de moeite waard is) en de publikatie nr 3 van febr '76. „De teelt van houtig klein fruit" uitgege ven door het proefstation van de fruitteelt. Brugstraat 51. Wllhelmlna- dorp (Goesi. Denk er vooral aan. die bolletjes niet op de grond te gooien na de pluk" De mevrouw uit Sleeuwijk was al bang. dat haar briefkaart ter zijde zou worden gelegd! Dat gebeurt slechts met de kaarten van „gedach teloze" vragers van moeilijke dingen De schoenendoos, waarin die terecht komen. draagt als opschrift; Nou Moe! Meestal komt er na een week een echte brief, met een inhoud, die in alle opzichten aanvaard kan worden Het Liedboek en de Kerstdagen: De 200 exemplaren, die we over hadden waren in twee dagen al de deur uit 150 aanvragers hebben we moeten ter- leurstellen en de brieven teruggezon den. De meeste aanvragers hadden aan ons verzoek voldaan en op de enveloppe aangegeven, waar de vraag overging. Het bij dat terugstu ren natuurlijk wel jammer, de aardi ge brieven te missen, die meestal de aanvragen begeleid hebben. Aan de andere kant scheelt het uren in werk. Vooral gevoerde enveloppen zijn wel eens tijdrovend. Enfin, het is voorbij en we hebben geen enkel exemplaar meer in huis. Het heeft dus geen zin er verder over te schrijven, „niet naar mij. maar ook niet over moeilijkhe den van speciaal patroon C of A naar mevr v. Beuzekom. Er staat nl. ook te lezen over kruisjes, die over één draadje gemaakt worden. Eerst lezen, dan tellen en bij moeilijkheden die zelf oplossen. Het is zowel mevr. v. B als mij gebleken, dat een distributie door particulieren zeer tijdrovend is. Zo doen we dit dus niet meer. maar wel zijn we in bespreking met een voor dit doel zeer geschikte perio diek. Over een paar maanden hopen we hierop terug te komen. Voorlopig hebben 1540 borduursters iets om handen of omhanden gehad en de patronen mag men uitlenen of wegge ven of anders gebruiken. De ontwerp ster maakte dit patroon, om de men sen een plezier te doen. We hopen dat zij (en ik eigenlijk ook mooie Liedboeken in gebruil en dat allen zeer gezegende gen zal mogen meemaken. ADVERTENTIE Iedereen zo'n lekker warme trui vi, de mooiste energiebespaarde vanaf 1.50 per b<1 —li

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6