[inister remt komst urinamers niet af 'Afstand VN en burgers verkleinen' Uiterste bereikt in kernwapendebat Moord op directeur Turks reisbureau Pan Am per 1 januari terug op Schiphol Nederlanders, wordt het niet weer's tijd voor nieuwe meubelen? fderland neemt geen initiatief Door fusie met National Airlines srnhard 10 jaar ftjjlit op uitkering zwangerschap uit wet halen sje doodgereden Directeursposten in Eindhovens ziekenhuis bezet Voorzitter CDA- jongeren hekelt kernwapenbesluit eenkleurige kerstwens ORGEL&PIANO-HAL Van Agt man van het jaar Rita Nederlander directeur van 'internationale ontwikkelingsactie': iG 24 DECEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3. PHOL (ANP) Er zullen geen maatregelen komen om de komst van Surinamers naar land te beperken. Minister De Koning van ontwikkelingssamenwerking heeft zaterdag- ïg op Schiphol, na zijn aankomst uit Jamaica en Suriname gezegd, dat de Surinaamse ng de stroom Surinamers die het moederland verlaat, niet zal gaan afremmen. drag dat een vrijwel onbelem- komst van Surinamers naar ind mogelijk maakt, loopt tot 25 november 1980. „Wanneer Surinaamse zijde de wens zal geuit over een wijziging van drag te praten, dan ben ik I- bereid," aldus minister De ,.die een vierdaags bezoek aan ne bracht. Maar hij voegde woorden toe dat Nederland dergelijk overleg geen initia- 'nemen. „Het is een Surinaam- zei de minister, die in dit sprak van een tragedie. idsman toonde zich ook niet sch over de mogelijkheid terugkeer van Surinamers uriname vanuit Nederland. Hij ht van de Surinaamse rege- i korte termijn, mede met het de komende verkiezingen, laatregelen die deze terugkeer •nw ouden kunnen stimuleren. De Surinaamse regering heeft zich :egenover minister De Koning overi gens ernstig bezorgd getoond over de huidige ontwikkeling en de minister verklaarde dat het voorlopig wel bij deze „ernstige bezorgdheid" zal blijven. Werk Volgens de minister is het niet zo moeilijk in Suriname werk te vinden. Om aan de vraag van het Surinaamse bedrijfsleven aan arbeidskrachten te kunnen voldoen, worden gastarbei ders vanuit onder meer Frans Guya na aangetrokken. Het werk wordt echter in Suriname veel minder be taald dan in Nederland. Overeengekomen is met de Suri naamse minister van opbouw Cam bridge, met wie minister De Koning heeft gesproken, dat Suriname dat nu 3500 miljoen gulden ontvangt van Nederland, driehonderd miljoen gul den meer zal krijgen. Van het totaal is vijfhonderd miljoen gulden gereser veerd voor garanties voor „zorgvuldig geselecteerde produktieve projec ten". De Koning zei dat hiermee pro jecten worden bedoeld, die weinig risico's met zich meebrengen en zelf de rente en aflossing van de leningen kunnen opbrengen. Als voorbeeld van een dergelijk project noemde hij de bouw van een dam voor een water krachtcentrale in West-Suriname, het zogenoemde Kabeleboproject. In Jamaica heeft de minister onder meer met de autoriteiten gesproken over problemen met de betalingsba lans van dit land. De Nederlandse hulp aan Jamaica zal volgens minis ter De Koning het komend jaar gelijk blijven. Vorig jaar gaf Nederland voor achttien miljoen gulden uit aan ont wikkelingshulp en twintig miljoen gulden voor steun van de betalings balans van Jamaica. SCHIPHOL (ANP) De Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij Pan American World Airways zal per 1 januari 1980 weer regelmatig op Schiphol verschijnen. Dit als gevolg van de overneming door deze maatschappij van de eveneens Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij National Airlines. Voor deze fusie, waarover jarenlang is gestreden, heeft presdient Carter zaterdagavond het groene licht gegeven. ig mhard, de zoon van prin- Margriet en mr Pieter Vollenhoven, wordt rCfgen tien jaar. d ncipatiecommissie 1VI e «hjK (ANP) Het recht op •UU ïrschaps- en bevallingsuitke- ag bij vrijwillige doorverzeke- et uit de ziektewet worden ge- t. Dat zegt de Emancipatie- v<lssie in een advies aan de ®_^ecretaris van CRM en sociale die dit van plan zijn. De directeur van Pan Am Nederland, Schiphorst, verklaarde dat alle dien sten van National Airlines zullen wor den overgenomen door Pan Ameri can, waaronder ook de diensten die National momenteel uitvoert op Am sterdam. Voorlopig zullen deze dien sten ongewijzigd blijven. Pan Am staakte zijn dienst op Amsterdam in oktober 1978. Het personeelbestand van de beide maatschappijen dat in Nederland werkzaam is, zal worden samenge voegd. In totaal zullen er bij de ge combineerde onderneming 49 men sen werken. Er vallen volgens Schip horst geen ontslagen. Pan Am neemt National Airlines over voor ongeveer 450 miljoen dollar (900 miljoen gulden). De nieuwe combina tie wordt, gemeten naar het aantal vervoerde passagiers, de vijfde lucht- vaartmaatschapij ter wereld, achter ADVERTENTIE vindt overigens dat het rege- n deze uitkeringen niet In de /et thuishoort. De EK bepleit arte verzekering op dit gebied •erknemers of wellicht een erzekering. ktewet kent een verplichte en owpjwillige verzekering. Wanneer 'uwelijke werknemer haar trband stopt terwijl ze zwan- ze een vrijwillige doorverze- aangaan, waardoor ze het een zwangerschaps- en be iuitkering behoudt. De be ien zijn daar tegen omdat zij dat er op die manier oneigen- truik wordt gemaakt van de ret: tegen een geringe premie n hoge uitkering verkregen. N (ANP) Het veertienjarig Harmina Kootstra uit Valthe. •ravond in haar woonplaats ïn automobilist geschept en leven gekomen. Onrecht, al tien jaar lang... vier andere Amerikaanse luchtvaart maatschappijen. Op deze ranglijst stond Pan Am vóór de fusie op de twaalfde en National Airlines op de veertiende plaats. Hoewel per 1 januari National Airli nes officieel Pan Am is geworden zullen de passagiers op Schiphol voorlopig de National Airlines-kleu- ren nog blijven zien. De diensten op de VS van National Airlines, nu onder Pan am-vlag, blijven voorlopig onge wijzigd. Tot 6 januari vliegt de maat schappij dagelijks met een DC-10 vanuit Amsterdam op New York. Na die datum zal dit aantal tot 1 april 1980 tot vijf vluchten per week wor den teruggebracht. Tot 1 april wordt daarnaast één maal per week non stop een dienst Amsterdam-Miami uitgevoerd. Over de nieuwe dienstre geling na 1 april en eventuele nieuwe bestemmingen na die datum, kon de heer Schiphorst nog geen nadere me dedelingen doen. eé Stct'Iing H-iip.nn Pii s n Nood Zwartboek over het lot van de Pa poea s. op 19 nov. |l aangeboden aan de Min President Tezamen met Jou we s brochure: Genocide. Etnocide en Econ. Uitbuiting. Beide uitgaven f 6.-- (of meer!) te bestellen per giro no 243000 Papoeafonds. Eindhoven. Uw steun bli/ft onmisbaar Kamerlid oneens met verwijt Goudzwaardr door A. D. N. Frinking Terugkijkend naar het kernwapendebat van vorige week overheerst voldoening noch ontevredenheid. Wat echter on der de gegeven omstandigheden mogelijk was, werd bereikt. Nederland is er de ooreaak van, dat een trend in de NAVO steeds met nieuwe wapens te reageren op ontwikkelingen in de Sowjet-Unie, is doorbroken. De Amsterdamse Stadsreiniging aan het werk, kort na de bomaan slag op het Turkse reisbureau. Bomaanslagen in Amsterdam en Keulen AMSTERDAM (ANP) Het is de politie nog steeds niet duidelijk wie verantwoordelijk is voor de bomontploffing bij het Turkse reisbureau „Turkish Airlines" in de Leidsestraat in de hoofdstad. Volgens de politie heeft nog niemand deze actie geclaimd. De bom, geplaatst tegen de gevel van het reisbureau, ontplofte zaterdag morgen om vijf uur en richtte een aanzienlijke ravage aan. Een deel van het reisbureau werd vernield. Ruiten van woningen en winkels binnen een straal van veertig meter sprongen. De Leidsestraat is een tijd lang afgeslo ten geweest voor alle verkeer. In Parijs EINDHOVEN (ANP) Het bestuur van het Catharinaziekenhuis in Eind hoven heeft vrijdagavond na een po sitief advies van de ondernemings raad drs A. van Stuijvenberg (51) be noemd tot derde directeur. De heer Van Stuijvenberg was al sedert 1 ja nuari 1974 voorzitter van het bestuur. Hij legt die functie nu neer. De nieuwe ziekenhuisdirecteur was in1 1971 en 1972 staatssecretaris voor 'binnenlandse zaken. Ook is hij in Eindhoven wethouder geweest. Mo menteel is hij vice-vooizitter van bu reau Berenschot In Utrecht. Met de benoeming van drs Van Stuij venberg is de directie van het Eindho- vense ziekenhuis aangevuld tot drie personen. Onlangs werd dr Eijsbouts benoemd in de vacature die was ont staan na het ontslag van de directeur- geneesheer tegen wie momenteel een strafrechtelijk onderzoek wordt inge steld in verband met financiële mal versaties in het ziekenhuis. De derde directeur is drs C. Harden. Armeense nationalisten hebben ge zegd verantwoordelijk te zijn voor de moord op de directeur van het Turkse Verkeersbureau in Parijs. De 48-jari- ge Yilmaz Colpan werd zaterdag met drie schoten gedood terwijl hij tussen het winkelende pubhek op de Champs Elysées liep. op slechts enke le meters van zijn kantoor. De moor denaar wist te voet in een zijstraat weg te vluchten voor de verbijsterde toeschouwers in actie konden komen. In Rome zijn gisteravond korte tijd na elkaar drie bommen ontploft. Het kantoor van Air France werd daar ernstig beschadigd. De andere bom- DORDRECHT (ANP) De voorzit ter van het Christen-democratisch Jongerenappel (CDJA), Peter Heu- kels, heeft in een vergadering van de federatieraad van het CDJA zaterdag in Dordrecht, gezegd het te betreuren dat de NAVO een besluit tot de pro- duktie en plaatsing van de nieuwe middellange afstandskernwapens niet afhankelijk heeft gesteld van nog te bereiken resultaten van onder handelingen met het Warschaupact. Daarmee had zijn inziens de dreiging van een Euro-strategische bewape ning meer op een afstand kunnen worden gehouden. De CDJA-voorzitter verweet het Ne derlandse kabinet te laat tot een juis te beleidslijn gekomen te zijn waar door twijfels zijft ontstaan aan de bedoelingen van het kabinet. Toch meende hij dat het maximaal haalba re in de NAVO door het kabinet be reikt is. Een Nederlandse verklaring in de NAVO tegen modernisering zou betekend hebben dat Nederland af stand genomen zou hebben van de NAVO. Modernisering en plaatsing zou daardoor niet kunnen worden te gengehouden. aldus Heukels Wel meende Heukels dat het kabinet nog wat heeft goed te maken na zijn aan vankelijke opstelling en moet komen met wapenbeheersingsvoorstellen. men exploideerden bij het kantoor van de luchtvaartmaatschappij TWA en op de trap van een pension. In een telefoongesprek verklaarde ie mand dat het Armeense wraakcom- mando verantwoordelijk was voor de aanslagen in Parijs. Rome en Amster dam. Ook meldde hij een aanslag in Madrid. Andere meldingen van verantwoorde lijkheid kwamen van „Het nieuwe Armeense verzet" in Parijs en vanuit Beiroet „Het gerechtigheidscomman- do van de Armeense uitroeiing" en „Het Armeense bevrijdingsleger". Ambassadeur Vier jaar geleden zeiden Armeense nationalisten ook verantwoordelijk te zijn voor de moord op de Turkse ambassadeur in Parijs en diens chauffeur. Frankrijk heeft een Ar meense gemeenschap van bijna hon derdduizend mensen, die voor het merendeel in Marseille en Parijs wo nen. Ieder jaar gedenken zij met kerkdiensten wat zij noemen de vol kerenmoord door Turkse troepen van minstens twee miljoen Armeniërs, vlak na de Eerste Wereldoorlog. In Keulen is gisteren een bomaanslag gepleegd op het gebouw van een Turxse organisatie. Een 36-jarige geestelijke werd hierbij ernstig ge wond. In het gebouw bevond zich een gebedsruimte. Van de daders ontbrak gisteren nog elk spoor. De bom ont plofte vlak voor de ingang vah het gebouw. Het succes van onderhandelingen zal mede bepalend zijn voor de mate waarin de NAVO-landen zich met nieuwe wapens zullen uitrusten. Het terugdringen van de rol van kernwa pens. als doelstelling opgenomen in het CDA-programma, heeft dankzij inventiviteit en doorzettingsvermo gen van velen, daarmee een eerste invulling gekregen. Het is echter duidelijk, dat een derge lijke doelstelling niet in Nederland alleen kan worden opgelost, maar dat in feite sprake is van een internatio naal probleem Daarom is het van groot belang, dat onze gesprekspart ners, de andere NAVO-landen, waar onder vooral de Verenigde Staten en West-Duitsland onze argumenten blijvend als zuiver en belangrijk on derkennen. Het CDA mag in Neder land een grote invloed op het beleid kunnen uitoefenen, in internationaal verband is de invloed van Nederland op de andere veertien NAVO-landen daaraan omgekeerd evenredig. Het ombuigen van het NAVO-beleid is een langdurig proces; dat te ont kennen getuigt of van gebrek van inzicht in de werkelijke situatie of van een geweldige overschatting, grenzend aan hoogmoed aan wat Ne derland wel of niet vermag. Men kan beweren dat de regering bij de moder nisering van kernwapens niet vroeg genoeg is begonnen de opkomende verlangens bij de NAVO-landen op tafel te leggen. Nadat de CDA-fractie bijna twee jaar geleden het neutro nenwapen afwees, kon in mei 1978 de nuclearisering van de lance niet wor den voorkomen. Nieuwe visie Daarna, tijdens de behandeling van de kernwapennota rondom de vorige jaarwisseling, legde de fractie, inmid dels onder leiding van Lubbers, een nieuwe visie op tafel om de terugdrin ging concreet inhoud te geven waar bij onder meer de verdere nuclearise ring van de artillerie werd afgewezen. Toen geloofden nog maar weinig daarin. Thans zal deze benadering door de NAVO verder worden uitge werkt. Daarom geen al te grote onte vredenheid over de resultaten tot zover. woordelijkheid voor wat de andere landen wel voor hun rekening wilden nemen namelijk de beslissing thans tot mogelijke plaatsing na 1983 van 572 nieuwe raketten in Europa. Waar: om evenmin voldoening over de re- sultaten? Omdat de benadering van de Nederlandse christen-democraten nog niet voldoende weerklank ond bij de andere landen. Twee maanden geleden, tijdens een vergadering in Ottawa van parlemen tariërs uit alle NAVO-landen. bleken veertien landen en de WD de huidige NAVO-koers voor te staan. De Neder landse christen-democraten en socia listen stonden alleen. Is het daarom reentvaardig dat Goudzwaard en de zijnen het CDA thans verwijten geen zuivere koers te hebben gevaren? Die verwijten gaan voorbij aan wat nu in het bondgenootschap mogelijk is. Zij gaan ook voorbij aan wat een nieuwe koers van de CDA-fractie. ondanks tegenkrachten van individuele leden uit alle drie de partijen in het CDA. nu reeds internationaal aan uitwer king heeft Kritiek is goed en noodzakelijk en scherpt de koers. Met applaus alleen komen wij niet verder. Echter wat moet er gebeuren als een steeds beter spelend team wordt toegejuichd door het eigen publiek maar wordt uitge floten door de eretribune? Misschien beiden niet naar hetzelfde team. De heer Frinking is lid van de Tweede Kamerfractie van het CDA ADVERTENTIE Stuur bloemen als De Fleurop bloemist overbrugt voor u alle afstanden In 130 landen Fleurop in te mora staat garant voor uw bloemengroet. Koninginne gracht 135. 2514 AM Oen Haag ADVERTENTIE in de kerk, Rozengracht 146-148. Amsterdam Er zijn goede redenen om te reageren op de dreigende ontwikkelingen in de Sowjet Unie. De NAVO wilde dat aanvankelijk alleen via de invoering van nieuwe kernwapens in Europa. Een half jaar geleden bracht de Ne derlandse regering na de discussies in de Tweede Kamer een ander geluid naar voren. Er kwam nu ook een uitgebreid wapenbeheersingsaanbod. Daarnee vonden de andere NAVO- landen. dat genoeg rekening was ge houden met de Nederlandse gedach ten. Dat vond Nederland niet. Wel stond de regering voor de vraag om op te stappen uit het overleg en zich verder uit te sluiten van wapenbe- heersingsbesprekingen. Natuurlijk deed zij dat niet en op het enige punt, waarop de regering een eigen verant woordelijkheid kon laten gelden, zon der zich gelijktijdig geheel van de bondgenoten te vervreemden, liet zij van zich horen. Geen beslissing over de vraag of nieu we Amerikaanse kernwapens moch ten worden geplaatst op Nederlands grondgebied, totdat op zijn minst aan de volgende voorwaarden was vol daan: Eerst onderhandelen met de Sowjet Unie om toekomstige statio nering van nieuwe kernwapens in Eu ropa zoveel mogelijk te voorkomen, vermindering van het aantal kernwa pens in Europa en minder Nederland se nucleaire taken. Onvoldoende Daarmee namen wij geen verant- HILVERSUM (ANP) Minister president Van Agt is volgens een door het bureau Lagendijk in opdracht van de AVRO verricht onderzoek „Man van het jaar 1979". Van de 1100 ondervraag den koos dertien procent voor de minister-president, vijf procent voor de koningin en vier procent voor Andre van Duin. Alle andere kandidaten kwamen op nog lagere percentages uit. De onderzoekers vinden het ove rigens opmerkelijk, dat bijna twintig procent van de onder vraagden geen man of vrouw konden noemen, die voor het erepredikaat in aanmerking kwam. De AVRO-radio zal zaterdag 29 december naar aanleiding van dit resultaat van 20.15 tot 21.00 uur via Hilversum 2 een door Sonja van Proosdij samenge steld muzikaal portret van de minister-president uitzenden. „Er staat iets over u in Trouw. Het gaat over ouders, die hun kinderen niet begrijpen." ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De afstand tussen de burgers in de verschillende landen in de wereld en de Verenigde NMaties wordt eerder groter dan kleiner. Jos Lemmers wil dat een klein beetje proberen te doorbreken. *tf*29dece^ Nederlanders. Hou meer van je Thuis. Uw meubelzaak adviseert u graag. Put*kalt* van VarwtfgingVafcbaw*Maubalan. PoM>wsS500. Utrecht Hij is per 1 januari directeur geworden van de ICDA (inter nationale coalitie voot ont wikkelingsactie), die kantoor houdt in Londen. ICDA is een bundeling van actiegroepen in achttien westerse landen. Zij heeft van zich doen horen tijdens verschillende Noord- Zuidconferenties. als bijvoor beeld de UNCTAD (VN-confe- rentie over handel en ontwik keling). ICDA-leden probeer den daar druk uit te oefenen op de verschillende delegaties zich minder onverzoenlijk op te stellen. Verder gaf de coali tie eens in de zoveel dagen een krant uit, die tijdens dergelij ke conferenties zeker ernstig werd genomen. Toch blijft het de vraag of een organisatie als de ICDA inder daad een steentje kan bijdra gen bij het wat succesvoller maken van dergelijke Jambo rees. „Als we het niet doen gebeurt er zeker niets", zegt Jos Lemmers ..ICDA is nog maar een paar jaar oud. en zal haar invloed verder moeten vergrotenEen winstpunt noemt hij dat in ieder geval groepen uit de diverse anden nu samenwerken, en niet ge scheiden optrekken zoals bij voorbeeld bij de UNCTAD in Santiago, zeven jaar geleden het geval was. „Veel actiegroepen zijn naar mijn idee teveel in zichzelf ge keerd. of houden zich bezig met de brede bewustwording van het ontwikkelingspro bleem. Wij richten ons vooral op de besluitvormers en de onderhandelaars. Die moeten uit hun ivoren toren komen. Onderhandelingsprocessen moeten worden doorgeprikt. Uitbouw Lemmers is in zijn functie in Londen gerold vanuit de Ne derlandse vereniging voor een nieuwe internationale orde (NIO), die de ICDA in Neder land vertegenwoordigt. Het uitbouwen van ICDA en het vergroten van het internatio nale netwerk is overigens een belangrijke taak die Lemmers zich heeft gesteld. „De basis moet zo breed mogelijk zijn om zo effectief mogelijk pres sie te kunnen uitoefenen" De NIO komt met haar doel stelling dicht in de buurt van Jos Lemmers de ICDA. Ook haar doelgroep zijn de besluitvormers NIO deed van zich spreken tijdens de laatste UNCTAD toen en kele malen brieven werden ge schreven aan de minister voor ontwikkelingssamenwerking De Koning, en tijdens de voor bereiding voor de plattelands conferentie (WCARRD) in Rome. toen bij de minister werd aangedrongen thuis te blijven omdat van de bijeen komst bij voorbaat niets te verwachten viel. Van het bewustwordingspro ces dat zich de laatste jaren op het terrein van ontwikke lingssamenwerking heeft vol trokken moeten nu. aldus Lemmers, de vruchten wor den geplukt „De politici ken nen het actiewerk. maar trek ken zich er te weinig van aan NIO wil. wat Nederland be treft, proberen uit internatio nale conferenties te slepen wat er uit te slepen valt" Lemmers heeft wat dat be treft het idee dat er op zijn minst naar de NIO, en in bre der kader, de ICDA. geluis terd wordt. Van het begin af zijn zwaarge wichten ais Tinbergen. Mans- holt. Vondeling en later Pronk bij de NIO betrokken geweest ..Ook zij hadden het idee dat er aanvulling nodig was op het uitgebreide aantal actie groepen dkt in Nederland be staat". Jos Lemmers (29) belangstel ling voor ontwikkelingssa menwerking is gegroeid door de actie Eten voor India in de jaren zestig Verschillende ac tiviteiten leidden er uiteinde lijk toe dat Lemmers Jonge- renvoorzitter werd van de we reldfederalisten. die uiteinde lijk een democratische we reldregering voor ogen zweeft om Noord-Zuidverhouding wat recht te trekken Nobelprijswinnaar Tinbergen is onder anderen een belang rijke aanhanger van die ge dachte. Jos Lemmers Ls voor zichtig over een dergelijk stre ven ..Je kunt niet praten over de top van de trap, het eind doel van de wereldfederalis ten. als je niet eerst de treden betreedt" Politici leiden bij het bestijgen is een van de taken van ICDA Jos Lem mers zal het er nog druk mee krijgen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3