reer Britse spion bekend giro 999 MacBride: Gijzeling in Iran wordt ernstiger Kiesuwkado 1 Iran trekt geld uit Engeland terug Khomeini laat geestelijken uit VS toe In deze krant Trouw Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Nevelig HET WEER Van der Gun Une Van der Gun Peugeot mst Surinamers t afgeremd Dierproeven ten behoeve van de cosmetica tse jongen Igestoken Leger China bestrijdt de misdaad Turks vliegtuig neer: 39 doden ;eun voor ans Küng ft help Cambodlaanse vluchtelingen vluchtelingenhulp den haag Minister Andriessen: aantal werklozen stijgt met 10.000 Bezorg Iroow een menwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TrOUW 37STE JAARGANG NR 10835 - MAANDAG 24 DECEMBER 1979 Zwaar bewolkt en nevelig weer met af en toe wal regen of natte sneeuw Middagtemperatuur ongeveer dne graden. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen kracht drie tot vier. Morgen en overmorgen: Veel bewolking, mogelijk wat regen of motregen en kans op mist. Tempera turen tussen min één en plus vier graden. Zon op: 00.47/08.48 onder: 16.32/16.33 Maan op: 12.29/12 56onder: 00 18 Maanweg 68. Starrenburglaan 47, Langesteda 4-6, 2516 AA Den Haag. 2241 NB Waasanaar. 2543 VG Den Haag. 070-8146 71 01751-1.32.14 070-67.95 95 LOSSE NUMMERS 60 CENT GINA 2: jrstfeest tussen ibehagen welbehagen GINA 4: ucha-expositie Roztoky GINA 5: itriottisch front een flinke er voor akkoord JEN (Reuter, AP) De voormalige Britse diplomaat John Cairncross heeft toegegeven jaren dertig geheimen te hebben doorgespeeld naar de Russen. De uitspraken van de 66- i nu in Rome wonende Cairncross komen enkele weken na de onthulling dat de adviseur van de Britse koningin Anthony Blunt een spion is geweest. ilNA 3: PAGINA 7: PAGINA 9: Lezers reageerden op ons verzoek om foto-bijschriften Sportpagina's: Strijd om periode- titel nog onbeslist Selectieproblemen voor schaatsers PAGINA SERVICE: Strips, feuilleton, puzzel, radio- en tv-programma's, weerover- zicht (ANP) De rijkspolitie van teeft een zestienjarige jongen ouden, die ervan wordt ver- Ie vorige nacht een zeventien- ftirkse jongen met een mes in k te hebben gestoken. Het ffer werd naar het ziekenhuis meer overgebracht, waar hij morgen overleed. ekpartij vond plaats tijdens sie in het centrum van Cuyk, rschillende jongelui een hore enheid hadden verlaten. uzie in het water aid en verdronken IRDAM (ANP) - Uit het lollands kanaal bij Amster- glstermiddag door de politie ffelijk overschot van de twin- Amsterdammer T. D. Wilke de gehaald. In verband hiermee is irige J. K. uit Amsterdam aan- Deze wordt ervan ver- Vilke de Souza vorige week in it van donderdag op vrijdag in ter te hebben gegooid na een irtij tussen beiden op het ïplein in Amsterdam. De man olgens de politie bekend. Cairncross heeft zijn onthulling ge daan tegenover de Sunday Times. Hij zei dat hij een Britse dubbelagent voorzien had van de allerlaatste fei ten over de diplomatieke strategie en geheimen op hoog politiek niveau. „Hij leek opgelucht te zijn dat hij de waarheid kon vertellen ook al was die bijzonder pijnlijk voor hem," aldus de Timesverslaeeever. Volgens het blad heeft de Britse ge heime dienst inds 1951 afgeweten PEKING (AP. Reuter) Het Chinese leger is te hulp geroepen om een eind te maken aan de toenemende misda digheid in sommige delen van het land, zo meldden gisteren enkele pro vinciale omroepen. Het Volksbevrij dingsleger patrouilleert nu de gehele nacht in de stad Hangzhou en ook in de hoofdstad Peking heeft de politie versterking van het leger gekregen. ANKARA (Reuter, DPA, UPD Een ongeluk met een vliegtuig van de Turkse luchtvaartmaatschappij Tur kish Airlines heeft waarschijnlijk aan 39 mensen het leven gekost. Er zou den vier overlevenden zijn. Het toestel was op een binnenlandse vlucht van Samsun aan de Zwarte Zee naar Ankara. Vlak bij de luchtha ven van de Turkse hoofstad kwam het toestel in een dichte mist terecht. De F-28 Fokker vloog tegen een heu vel en stortte brandend neer. De over levenden zijn volgens de autoriteiten drie reizigers en een stewardess. Alle slachtoffers zijn naar men weet Turken. Ongeveer tweeduizend mensen hebben gisteren in het Zwitserse Luzern hun steun betuigd voor de Zwitserse theoloog Hans Küng. Het Vaticaan verbood hem vorige week nog langer in West-Duitsland les te geven aan katholieke priesters in opleiding omdat zijn ideeën niet zouden stroken met die van de kerk. Een enkele demonstrant nam het ook op voor de Belgische theoloog Schillebeeckx, die in Nijmegen doceert. Schillebeeckx heeft zich onlangs ook in Rome moeten verantwoorden voor zijn geschriften. ADVERTENTIE kantoren zijn vandaag 16 uur gesloten. De volgen editie van Trouw ver lat op donderdag 27 de- iber a.s. lilieberichten, bestemd deze krant, kannen tele- h opgegeven worden ig tot 15 uur en tweede g van 18-20 uur. Uit end onder telef. nr. 020- 600.000 vluchtelingen in de grensstreek van Thailand en Cambodja, van wie velen ziek en ondervoed, kunnen door ons met voedsel, medische hulp en welzijnshulp worden bereikt. help ons hen te helpen van Cairncross' activiteiten maar heeft de dienst het binnenskamers gehouden. Net als Blunt en de af in de jaren vijftig naar de Russen overglo- pen spionnen MacLeans, Burgess en Philby was ook Cairncross een promi- ment lid van de communistische cel aan de universiteit van Cambridge. Cairncross is een broer van een voor aanstaand econoom en oud-adviseur van Toryregering van Lord Home, sir Alec Gairncross. Deze zei niet volko men verrast te zijn door het nieuws over de spionageactiviteiten van zijn broer. Nadat de geheime dienst van Cairn cross' activiteiten had vernomen is hij zonder pensioensrechten uit de overheidsdienst ontslagen. Kort daarop heeft hij Engeland verlaten. De onthulling in de Sunday Times zal dedruk op de Britse regering vergro ten om de opening van zaken te ge ven over de „spionagezaken" die nu nog niet zijn „onthuld". Een lager huislid van Labour heeft inmiddels» gevraagd waarom Cairncross destijds niet is berecht. TEHERAN (AFP,Reuter, AP) Ayatollah Khomeini heeft een licht verzoenend gebaar gemaakt naar de Verenigde Staten door drie Amerikaan se geestelijken en een Alge rijnse kardinaal uit te nodi gen ter gelegenheid van Kerstmis naar de bezette Amerikaanse ambassade te komen. Maar verder zit er geen schot in de affaire. De Ierse oud-minister van bui tenlandse zaken en oud-voor zitter van Amnesty Interatio- nal Sean MacBride zei giste ren na een tweede bezoek aan Iran dat het er nu „ernstiger" uiziet dan vier weken geleden. De belangrijkste ontwikkelingen van het afgelopen weekeinde zijn verder: Presidet Carter zet zijn pogingen voort de Veiligheidsraad van de VN een economische boycot tegen Iran te laten treffen. Het door kernenergie aangedreven Amerikaanse vliegdekschip Nlmitz wordt naar de Arabische Zee ge stuurd „als duidelijke demonstratie van onze bedoeling daar een gepaste aanwezigheid te houden", aldus het Pentagon. Iran is van plan alle geheime docu menten die na de verdrijving van de sjah in revolutionaire handen zijn ge vallen, te openbaren. Daaruit zou on der meer blijken dat de net afgetre den Rhodesische premier Muzorewa en ex-president Nixon van de VS gro te sommen geld van de sjah hebben gekregen. Het Amerikaanse volk heeft de vijftig Amerikaanse gijzelaars in 58 dagen tijd een miljoen brieven ge schreven. De bezetters van de ambas sade delen die plichtsgetrouw uit. ting van de gijzelaars te bewegen. Op de vraag wat dan de volgende stap zou moeten zijn, antwoordde Lugar niet de vrijheid te hebben om dat te zeggen. De Iraanse minister van economische zaken. Abdolhassan Banisadr. zei gis teren niet bang te zijn voor een eco nomische boycot. Hij kondigde dras tische veranderingen aan in Irans economie (die onder de revolutie dreigt te bezwijken), en beloofde dat de Iraniërs „als revolutionairen" zui len reageren op sancties. „We laten ons niet bang maken". Vrij Boycot Amerikaanse journalisten hebben de bewakers van de bezet te ambassade een poster van de kerstman gegeven in de hoop dat die in het gebouw zal worden opgehangen om daar een beetje de-sfeer-van-thuis te creëren. Of het ambassadege bouw overigens het goede adres is, is de vraag. Opnieuw circuleren er in Teheran weer geruchten dat de gijzelaars op andere plaatsen zijn ondergebracht. De Veiligheidsraad zal zich niet voor woensdag uitspreken over het Ameri kaanse verzoek om sancties tegen Iran. Washington rekent erop zeker negen van de vijftien leden mee te krijgen. Naar verluidt hebben de Amerikanen het Kremlin gewaarschuwd dat een Russisch veto de bekrachtiging van het tweede Amerikaans-Russische SALT-akkoord in ieder geval nog meer zou vertragen en de betrekkin gen tussen de twee landen ernstig zou schaden. De Russen beschouwen de bezetting van de Amerikaanse am bassade weliswaar onaanvaardbaar, maar zij hebben Washington tevens laten weten niet met sancties te kun nen instemmen. De crisis ls een on derlinge zaak voor Iran en de VS, en met geduld is die wel op te lossen, aldus de Russen. Nieuw Zeeland zal vrijwel zeker niet meedoen aan een eventuele boycot. De export van lamsvlees voor een waarde van 100 miljoen dollar is daar voor een te hoge prijs, aldus premier Muldoon. In Japan praat vandaag een Iraanse delegatie met de regering om dit land ook van strafmaatregelen te weerhouden. De Amerikaanse senator Richard Lu gar. lid van de commissie voor bui tenlandse betrekkingen, zei gisteren na overleg met president Carter dat deze hem te verstaan had gegeven dat economische maatregelen alleen niet voldoende zijn om Iran tot vrijla- In een gesprek met een Italiaanse pater heeft ayatollah Khomeini laten doorschemeren dat hij binnenkort enkele gijzelaars wil vrijlaten. De an deren zullen echter worden berecht wegens spionage, daarover liet hij geen twijfel bestaan. Khomeini's minister van buitenland se zaken, Ghotbzadeh. zei gisteren dat „enkele leden" van een interna tionale Jury zijn aangewezen. Zij zou den naast de islamitische rechters aanwezig moeten zijn bij de berech ting van de Amerikaanse „spionnen". Bij de berechting van de Amerikanen zullen ook de geheime documenten worden onthuld over giften van de sjah aan allerlei westerse of pro-wes terse staatlieden. Khomeini heeft dit gezegd in een interview met de Egyptische journalist Heikal. Ghotb zadeh zou Heikal hebben verzekerd dat, wij de middelen hebben om zeker honderd Amerikaanse politici te chanteren". In een interview, afgedrukt in de Sun day Times, haait Heikal een brief aan van de Iraanse ambassadeur in Was hington, waarin hij namens president Nixon de sjah bedankt voor zijn bij drage aan Nixons verkiezingsfonds. Uw edelmoedigheid zal zeker worden beloond, belooft de ambassadeur na mens Nixon, maar u gelieve met ver langens te wachten „tot de president is geïnstalleerd". Muzorewa, de man die in Rhodesië als eerste zwarte leider een akkoord sloot met Ian Smith, heeft volgens Heikal drie keer achter elkaar een bedrag van 200.000 dollar ontvangen. Premiers kwamen doorgaans In aan merking voor bedragen van vijftig tot honderdduizend dollar, ministers moesten het doen met twintig- tot vijftigduizend. LONDEN, TOKIO (Reuter, AP) De Iraanse centrale bank heeft besloten alle Iraanse tegoeden op Britse en buitenlandse banken in Londen op te nemen. Op Britse banken stond 2 miljard dollar (bijna 4 miljard) aan Iraans bezit, op Japanse banken in Londen ongeveer 500 miljoen dollar Officieel heeft de Iraanse centrale bank geen reden opgegeven voor de financiële operatie maar vermoed wordt dat Engeland gestraft wordt wegens zijn steun aan de Amerikaan se economische sancties tegen Iran. Niet-officiële zegslieden van de Iraan se centrale bank zeiden dat het geld uit Engeland wordt weggehaald om dat men bang is dat premier That cher opdracht zal geven de Iraanse tegoeden in Engeland te bevriezen. De Japanse eerste minister Ohira ver klaarde niet te geloven dat hoewel er Japanse banken bij de maatregel zijn betrokken de maatregel be doeld ls als represaille tegen Japan. De Japanse banken in Londen heb ben opdracht gekregen het Iraanse geld over te maken naar de centrale bank van Libië. Wat er met het Iraan se geld gebeurt, dat op Britse banken staat, is nog niet bekend. Engelse bankkringen nemen aan dat het zal worden overgemaakt naar Frankrijk en West-Duitsland. In Duitsland viel echter juist deze dagen een voor Iran ongunstige be slissing. Het kantongerecht in Essen machtigde de Amerikaanse Citibank beslag te leggen op het Iraanse be lang In het Westduitse metaalbedrijf Krupp. Iran bezit een (destijds door de sjah gekocht) belang van 25 pro cent in het aandelenkapitaal van Krupp. De Duitse rechter heeft de eis van Citibank toegewezen omdat de Amerikanen een aantoonbare vorde ring van 91 miljoen dollar op Iran Hebben. Eerder heeft een andere Amerikaanse bank, Morgan Guaranty, eveneens van een Duitse rechter toestemming gekregen beslag te leggen op het Iraanse Krupp-kapitaal. Hervorming De Iraanse minister van economische zaken. Bani-Sadr, heeft in Teheran ingrijpende economische maatrege len aangekondigd. Zo zal de staat aandeelhouder worden in grote indu strieën aan wie de overheid eerder geld geleend had. Waarschijnlijk zet de staat zijn vorderingen om in aan delen. Een andere maatregel betreft het in juni genationaliseerde bankwe zen. Alle bestaande instellingen zul len worden samengevoegd in twee banken: één voor het bedrijfsleven en één voor particulieren. Voor alle leningen zullen de banken voortaan een „onkosten-toeslag van vier procent in rekening brengen. Deze was tot nu toe 14 procent. Rente bestaat officieel niet in het Islamiti sche Iran. HILVERSUM (ANP) De werkloos heid zal in 198Ö stijgen met tiendui zend. Ook zal het kabinet niet meer die prioriteit kunnen geven aan het handhaven van de koopkracht, die het aanvankelijk voor ogen had Dat zei minister Andriessen van fi nanciën gisteren voor de AVRO-ml- crofoon. Als oorzaak van beide ont wikkelingen noemde hij de achter blijvende groei van de wereldhandel en de hoge inflatie. Andriessen voorspelde dat de groei van de Nederlandse economie in de Jaren tachtig lager zal zijn dan in de jaren zeventig. Ook de opbrengsten uit aardgas zullen teruglopen omdat de voorraad vermindert. Een verrui ming van de bestedingsmogelijkhe den zit er dan ook niet in, aldus Andriessen. Hij meende dat een gro tere matiging in de inkomens en ver dere ombuigingen in de collectieve sector onontkoombaar zouden zijn. Boetseerset (A) Boelseerklei met verf in 3 kleuren en penseeltje. Wordt zonder oven ovenhard. Authentiek Slavisch kleedje (C) met fraai diermotief. Als onder legger of voor de sier. Schroevedraaierset (B) Grote, kleine en kruiskopschmeve- draaier in één. Handgrecpjc mei omslagmechamck. voor extra gemak. 4 Houten eierdopjes (D) op sierlijk blank- houten hang- plankje plus een zandlopertje als garantie voor 7-achl gekookte eieren. Maak iemand abonnee op Trouw, het ochlendblud mei een over tuiging. Uil erkentelijkheid ontvangt u éen van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee- Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaais:_ Uw naam Uw adres: -Giro Postcode en plaats: _Tel.; Voor het kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalperiode een welkomsikoning van f7. Kado naar keuze: Q/U DB DC DD. (aankruisen a.u.b.l Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven) Voor bezorginlormatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1