oepenvoorstellen in enen 'onaanvaardbaar' Gandhi wordt niet vervolgd remlin weet geen raad met 30 jaar Stalin ashington bezorgd eer Zuid-Korea Vijftien van honderd kinderen sterven 'Bezetting Mekka was poging tot staatsgreep' ith gispt ;orewa Saoedi-Arabië ontkent buitenlandse rol Angolese president in Moskou Zimbabwe Indiase partijen willen af van 'bruidsschat' )G 21 DECEMBER 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET ■freilN (AP, AFP, Reuter) De voorstellen van de NAVO voor het inkmrimpen van de ei snmachten van Oost en West zijn „onaanvaardbaar". en 'rdi™ laai Dosteuropese zegslieden giste- ber^een voltallige vergadering van (het overleg over weder- igtrekking van troepen). De itse ambassadeur. Andre Wie- tg zelfs verder en zei dat de n een einde maken ..aan alle toe bereikte compromissen ,v egde er wel aan toe dat Oos- 'ginfj de westerse voorstellen gron- bestuderen. te partijen in de Oostenrijkse tad zijn nu voor zes weken erstreces uit elkaar gaan. s de Oostduitser ontbreekt ie- oncrete toezegging van het 14 i. en wordt verder niets gezegd e luchtmacht. d irland de Nederlandse ambassa- llem de Vos. zijn juist bewust en vliegtuigen buiten de voor- gehouden omdat anders over- "°*mming helemaal onmogelijk 5 weest. Het Westen meent dat arschaupakt naar verhouding en roePen moet terugtrekken dan de NAVO. omdat de Sowjet-Unie meer tanks in een eventuele strijd kan werpen. Daar staat echter tegen over, aldus zegslieden, dat de Russi sche tanks in gevechtskracht aan zienlijk onderdoen voor die van de NAVO-landen. De Vos zag ondanks de botte Oosteu- ropese reactie toch nog wel lichtpunt jes. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat het nu mogelijk is de moeilijkheden uit de weg te ruimen die een overeen komst zo lang in de weg hebben ge staan. „Het doel van de nieuwe voor stellen is de geschilpunten te vereen voudigen." De houding van het War schaupact werd ook verklaard door het feit dat de NAVO-ministers hun goedkeuring aan de troepenvoorstel- len hechtten op dezelfde vergadering als waar tot stationeren van nieuwe Amerikaanse raketten in West-Euro pa werd besloten. Psychologisch werd dat „niet zo verstandig" genoemd. Volgens de westerse plannen zouden de Amerikanen 13.000 manschappen terughalen uit West-Duitsland, in ruil voor het terugtrekken van 30.000 Russische troepen uit Oost-Europa. Daarnaast heeft, aldus ambassadeur De Vos. het westen een waarschu wingssysteem voorgesteld. Het houdt onder meer vroegtijdige waarschu wing in geval van verplaatsing van divisies. Partijen mogen bij elkaar controles houden, er er komen con troleposten die door Midden-Europa trekkende troepen moeten passeren. Nooit eens De twee partijen zijn het tijdens het zes jaar oude MBFR-overleg overi gens nooit eens geworden over het aantal manschappen in Midden-Eu ropa. Volgens westerse kringen heeft het Warschaupact daar 140.000 man schappen meer dan het beweert. Am bassadeur De Vos weigerde aantallen te noemen. SANTIAGO/WASHING TON (AP, IPSi Vijftien van de honderd kinderen die elke minuut in de derde we reld geboren worden sterven voor hun eerste verjaardag. Van de 85 die overleven krij gen er maar tien een goede medische verzorging, terwijl meer dan twintig ernstig on dervoed zullen blijven. Kennelijk voor wie het nog niet wist heeft het kinderfonds van de Vere nigde Naties (UNICEF) deze cijfers gepubliceerd. In het rapport staat verder dat zes van de tien kinderen in de derde wereld naar de lagere school gaan, terwijl maar vier die school ook kunnen afmaken. Gebrek aan voedsel is. aldus UNI CEF. het grootste probleem voor kinderen in ontwikkelingslanden. Ondervoeding is veruit de belang rijkste doodsoorzaak. UNICEF: ondervoeding belangrijke oorzaak Moeders in de derde wereld krijgen ten onrechte het idee opgedrongen dat flesvoeding beter zou zijn dan borstvoeding. Flesvoeding Overigens gaat het. aldus UNICEF, niet simpel om een tekort aan voed sel in de wereld, maar draait het om YVanhopig de verdeling. „Op wiens land groeit wat. en voor wie is dat bestemd In Midden-Amerika is de helft van de kinderen ondervoed, maar wordt ook op de helft van het land han delsgewassen verbouwd, bestemd voor uitvoer naar de westerse lan den. In het hongerjaar 1974 zou een tiende van alle graan dat werd op gevoerd aan vee op het noordelijk halfrond voldoende zijn geweest om het tekort in de derde wereld te dekken. met een geringe Intelligentie, die gedoemd is tot armoede. De slechte gezondheidstoestand wordt, naast de slechte voeding, veroorzaakt door gebrek aan water en slechte sanitaire voorzieningen Meer dan 1.2 miljard mensen in ontwikkelingslanden hebben niet de beschikking over schoon water, en 1.4 miljard heeft geen mogelijk heid om vuil en afval kwijt te raken. Flesvoeding vergroot het risico voor de kinderen, onder meer omdat ver vuild water wordt gebruikt, boven dien uit zuinigheid in een verkeerde verhouding, zo staat in het rapport. Door de ondervoeding is, aldus UNICEF, een drie jaar oud kind er in de derde wereld lichamelijk en geestelijk zo slecht aan toe. dat dan al een nieuwe generatie is ontstaan Voor nog geen twintig miljard gul den kan. aldus UNICEF, iedereen in 1990 die voorzieningen wel hebben. Voor minder dan vijf gulden per persoon is al een aanzienlijke verbe tering mogelijk, zo schrijft het kin derfonds. UNICEF hamert op de noodzaak voor gemeenschapsont wikkeling in de derde wereld. De belangrijkste les uit het verleden is dat ontwikkeling niet over de hoofden van de mensen heen mag gaan: zij zal vooral ook vanuit hen zelf moeten komen Vrijwel tegelijkertijd heeft UNICEF een rapport het licht doen zien sa men met de Economische commis sie voor Latijns-Amerika (ECLA). De toestand daar wordt „verbitterd en wanhopig" genoemd. Ondanks een, over het geheel genomen, aan zienlijke inkomensstijging, zijn de armen in Zuid-Amerika er slechter aan toe dan tien Jaar geleden. De inkomensstijging is slechts bij een kleine groep terecht gekomen, al dus ECLA en UNICEF Omstreeks 1960 leefde de helft (110 miljoen) van de Zuld-Amerlkanen in uiterste armoede en ongeveer een kwart (56 miljoen) werd als uiterst behoeftig beschouwd Tien jaar la ter waren er nog meer arme mensen (113 miljoen) hoewel die ln procen ten een kleiner deel van de bevol king uitmaken De bevolkingsgroei doet een groot deel van de vooruit gang teniet. De bevolking van Zuid- Amerika neemt, berekenen de twee organisaties, het meeste toe van de hele wereld (2.8 procent aanwas, te gen 2,7 procent in Afrika en 2.5 in Zuidelijk Azië). Het aantal kinderen dat in Zuid-Amerika in armoede leeft zal stijgen van 27.7 miljoen ln 1970. via 35.5 miljoen volgend Jaar tot 51 miljoen in het jaar 2000. aldus UNICEF en ECLA (oi )te vaL. k CL (AP, Reuter) Een etmaal nadat de moordenaars Ipijn voorganger ter dood waren veroordeeld, zal Choi Hah vandaag als president van Zuid-Korea worden gd. dieln de hoofdstad Seoel verluidt otej de Verenigde Staten zich zor- *er de ontwikkelingen in Zuid- Niet dat zij president Choi ïken Hah liet vertrouwen hij a djterugkeer naar de democratie g A maar wel om generaals die stbi ouden willen afzetten. In Seoel 'oo laatste dagen sprake van een wo oon hevige militaire activiteit. >est li U BURY (AP. Reuter) De Rho- ex-premier Ian Smith heeft Jwolger Abel Muzorewa gehe- mdat die zijn vertrek naar Lon- i paar dagen had uitgesteld, tekent daar vandaag het dat met het Patriottisch s bereikt over de toekomst van sië. zelfs, aldus waarnemers, als het pro ces en de komende beëdiging in aan- merking worden genomen. In een brief aan Choi heeft president Carter nog eens zijn wens onder streept dat Korea democratischer wordt. Hij dringt aan op veranderin gen van de grondwet in die richting en op een brede politieke overeen stemming. Choi's voorganger Park Tsjoeng Hee regeerde vrijwel als al leenheerser over Zuid-Korea. Een van de eerste daden van Choi is geweest het vrijlaten van 120 politie ke gevangenen, terwijl de vrijheid van meningsuiting wat is verruimd. De moordenaar van Park, Kim Jae Kyoe. zegt dat terugkeer naar de de mocratie voor hem reden is geweest de president neer te schieten. Het mocht hem niet baten: samen met zes medestanders is Kim ter dood veroor deeld. Hij heeft geweigerd gratie te vragen. „Hier heb ik mijn leven voor over", zo zei hij tegen het gerechts hof. RLAD, WASHINGTON (AFP, AP) Saoedi-Arabië heeft officieel ontkend dat een buitenlandse mogendheid betrok ken was bij de bloedige bezetting van de moskee in Mekka, eind vorige maand. Er komen steeds meer aanwijzingen boven tafel dat de bezetting van het islamitische heiligdom een poging was om koning Khalid van zijn troon te stoten. De Angolese president Jose Eduardo dos Santos is op bezoek in de Sowjet-Unie, waar zijn voorganger Agostinho Neto drie maanden geleden overleed. Hij werd ontvangen door president Leonid Breznjew. Er bestaan nauwe banden tussen de Sowjet-Unie en Angola, hoewel er aanwijzingen zijn dat Angola die banden wat losser wil maken. Het officiële persagentschap van het voor de westerse pers zeer gesloten Saoedi-Arabië citeert een „verant woordelijke woordvoerder" van de re gering, die elke buitenlandse bemoei enis bij de bezetting van de moskee uitsloot. Hij reageerde hiermee op een beschuldiging van de Saoedische prins Fahd ben Abdel Aziz, die on langs de Sowjet-Unie ervan beschul digde de bezetting op touw te hebben gezet. De woordvoerder noemde ver halen over dergelijke inmenging in buitenlandse kranten een bewijs van „gebrek aan kennis van de politieke en sociale structuur van het konink rijk" Het Amerikaanse blad Washington Star meldde gisteren dat de bezetting van de moskee in Mekka een onder deel vormde van een breed opgezet plan voor een staatsgreep. Volgens de krant is uit de verhoren van de gevan gen genomen bezetters gebleken dat de samenzweerders hoopten de ko ning ln de moskee te kunnen gijzelen. De vorst zou op die ochtend van de twintigste november gaan bidden in de moskee, maar moest daar wegens ziekte van af zien. De honderden op standelingen hebben hem in alle ver trekken van het gebouwencomplex gezocht, maar troffen slechts een groep gewapende leden van de natio nale garde van het land aan. die daar toevallig ln gebed was verzonken. Het kwam toen tot vuurgevechten, waar bij de opstandelingen zich met gijze laars in een deel van het gebouw verschansten. Opstand ADVERTENTIE VRIJE VERKIEZINGEN? Voor Smith-Muzorewa is er massale financiële steun uit Zuid-Afrika en van blank Rhodesië. Wij steunen het Fatriottisch Front. Zimbabwe moet vrij van Zuidafri- kaanse overheersing. Steun giro 26655 t. n. v. Bevrijdings fonds, A'dam o. v. v. "Zimbabwe". NEW DELHI (AFP, Reuter. UPI) De Indiase ex-premier Indira Gandhi zal niet worden vervolgd. Het afkondigen van de noodtoestand is volgens het hooggerechtshof een politieke beslissing die buiten het terrein van de justitie valt. partijen een meerderheid zal halen, maar dat Congres (I) als grootste par tij uit de strijd zal komen Mevrouw Gandhi weigert zich te ver antwoorden voor een commissie die een onderzoek instelt naar „exces sen" tijdens de noodtoestand tussen 1975 en 1977. Gandhi was toen pre mier. Volgens het hooggerechtshof heeft zij geen enkele bepaling van het wetboek van strafrecht overtreden. 'Schokbehandeling' Gandhi heeft de noodtoestand om schreven als een „schokbehandeling" die nodig was om India weer in het gareel te brengen. Zij heeft echter verzekerd niet weer de noodtoestand te zullen uitroepen, mocht zij premier worden. Die kans is. gezien de politieke ver houdingen op het ogenblik, helemaal niet uitgesloten. Op 3 en 6 januari zullen in India verkiezingen worden gehouden. De belangrijkste partijen die daaraan deelnemen zijn Congres (I) van Indira Gandhi, de Janata van de „onaanraakbare" Jagivan Ram. de Lok Dal van premier Charan Sing en de „oude" Congrespsgrtij. Waarnemers geloven dat geen van de De partijen bestrijden elkaar op vele punten, maar zijn het eens over de afschaffing van de bruidsschat in In dia. Van verschillende kanten is deze als een „vloek" bestempeld. Officieel Is de bruidsschat verboden, maar nog steeds worden desondanks op grote schaal „geschenken" aan de familie van de bruid gegeven. De familie van de bruidegom probeert iedere roepie die de opvoeding heeft gekost op de familie van de bruid te verhalen. Veel gezinnen worden daardoor in armoe de gestort. Vrouwenbonden Vrouwenbonden hebben het geza menlijk standpunt van de politieke partijen toegejuicht. Voor huizen waar vrouwen die zich niet aan de bruidschatverplichtingen hadden ge houden zijn vermoord, hebben zij luidkeels betoogd. Volgens de bon den zijn vorig jaar minstens 200 vrou wen vermoord. De politie houdt het doorgaans op het „in brand raken van de sari". De Washington Star schrijft dat gr vele aanwijzingen zijn dat het een poging betrof een algemene opstand in het land te bewerkstelligen. Zo vond er vrijwel tegelijkertijd met de aanval in Mekka ook een aanval op de moskee in Medina plaats. Op het zelfde moment hielden arbeiders in de enorme olievelden demonstraties, waaraan echter door tussenkomst van het leger een einde werd ge maakt. Daarbij vielen ongeveer twin tig doden Bij de aanval op de moskee in Mekka, die door ongeveer vijfhonderd zwaar bewapende mannen zou zijn uitge voerd. zijn ln totaal 300 aanvallers en zestig soldaten gedood Ook verloren twintig pelgrims het leven, aldus de Amerikaanse krant. De gevangen ge nomen bezetters zullen naar alle waarschijnlijkheid volgens plaatse lijk gebruik worden onthoofd Vol gens de Washington Star is het ko ninklijk huis in Saoedi-Arabië zo ge schokt door de gebeurtenissen, dat sommige leden ervan overwegen het land te verlaten. KOU (Reuter) Tussen Brigitte Bardot en de Zweedse popgroep J hangt een foto van een streng kijkende man met snor. Een biljet f één roebel wisselt van eigenaar en de koper verlaat snel de half- ile kraam op de markt in een Russische provinciestad. Het wat ie ig ingelijste fotoportret drukt hij tegen zich aan. ijns irtrouwde gezicht op de foto is dat van is zo gevreesde dictator Josef Stalin, slis ndaag een eeuw geleden werd gebo- ni n theorie is het verboden foto's en Iers over hem te verkopen, in de prak- ordt het oogluikend toegestaan. Die- nci tweeslachtigheid kenmerkt de hou- ,0j van het Kremlin ten opzichte van de man die tot zijn dood in 1953 werd Cai °°d K l«r na Stalins dood durfde Nikita ike stsi°w het aan ziJn voorganger van ner 'oetstuk te stoten. In zijn „geheime raak" tot het twintigste partijcongres jel hij de basis voor de destalinisering lUnt anger werd de terreur die aan miljoe- e lensen het leven had gekost, stelsel- Lfl verzwegen. Het gebalsemde lichaam tj,, le dictator werd verwijderd uit het J ileum op het Rode Plein, waar het ,el 1953 had gerust naast dat van Lenin. za >ndlegger van de Sowjet-staat. ikeling nat ne| stsjow verving de mythe van Stalins baarheid door een nieuwe: van een die niet alleen slecht was. maar ook ipetent. Toen Chroestsjow in 1964 r d afgezet, was de aftakeling van Stalin nog niet voltooid en velen van zijn offers waren nog niet in ere hersteld •volgers Leonid Breznjew en Aleksei [in huldigden de mening dat Stalins Er ;happij gedurende dertig jaar een té d d tleel onderdeel was van de geschiede- nel n de communistische partij om er zo eer f'oos kritiek op te kunnen leveren. Zij w< en het beeld van Stalin en van zijn ips laten zoals het toen was. en onderna- art Jok ge n pogingen meer slachtoffers ok< em te rehabiliteren. Het resultaat daarvan is dan ook halfslach tig. Er bestaat geen officieel, samenhan gend standpunt over Stalins rol bij de op bouw van de Sowjet-Unie. en een biografie over hem is er niet te koop. Kennelijk hoopt het Kremlin dat de belangstelling voor Sta lin in de loop der jaren vanzelf slijt. In 1970 is er voor de overleden leider wel een borstbeeld verrezen bij de muur van het Kremlin, maar er zijn geen -ogingen gedaan het negatieve beeld over hem uit de tijd van Chroestsjow ongedaan te maken. Formeel zijn de Russische leiders nog gebonden aan de uitspraak van het centrale comité van 30 juni 1956. waarin de „persoonsverheerlij king" wordt veroordeeld. Toch is er een duidelijke kentering waar neembaar sinds het midden van de jaren zestig. Chroestsjow en zijn medestanders legden vooral de nadruk op Stalins slechte kanten, waarvoor ze romans, films en me moires gebruikten. De laatste Jaren echter krijgt Stalins positieve kant steeds meer aandacht. Gister nog schreef het partijblad Kommunist. dat Stalin „geen engel, maar ook geen demon" is geweest. Het Georgische stadje Gori is de enige plaats in de Sowjet-Unie waar nog openlijk de persoon van Stalin mag worden ver heerlijkt. Maar dat is dan ook de plaats waar hij op 21 december 1879 werd gebo ren. als Josef Vissariono- witsh Dzjoegasjwili. Nog net op tijd is het J. V. Stalin Museum in Gori op geknapt. „Elk jaar tegen deze tijd is het voor ons een beetje feest." zegt Zjoezjoe- na Chintsjukasjwili, een wetenschappelijk mede werkster aan het museum die zelf zegt Stalin te be wonderen. Jaarlijks maken ongeveer vijfhonderdduizend men sen de tocht naar Gori om er het museum te zien en het huisje waarin Stalin is geboren. Zjoezjoena be schrijft de dictator als „een man van vele talenten". Gevraagd naar zijn minder aangename trekjes zegt ze dat het onmogelijk is de Sowjet-Unie dertig jaar lang te besturen zonder een enkele vergissing te maken. „We hadden toen vele vij anden," zegt ze over de zui veringen van de jaren der tig, „en onze kaderleden misten ervaring. Een paar mensen zijn toen ten on rechte gearresteerd." Onomstreden is Stalin ook in Georgië zeker niet. „De intelligentsia hier heeft Stalin nooit gemogen en hij mocht hen niet. Maar de gewone mensen hebben alle zuiveringen verget<fh en zijn als Georgiërs trots op hem," legt een inwoner van deze Sowjet-staat uit. Een jongeman geeft toe dat zijn generatie weinig weet over Stalin. „Ik geloof dat het wel een goed mens was." Dc zuiveringen schrijft hij niet toe aan Sta lin, maar aan dc chef van zijn geheime politie Beria. ook een Georgiër. Verdoezeld In de officiële geschiedsschrijving van de Verzwijgen partij worden de misdaden uit het tijdperk- Stalin steeds meer verdoezeld en wordt de kritiek van Chroestsjow weggewerkt gekomen, zuivert Stalin van alle blaam en wijt de Russische kwetsbaarheid van 1941 aan een onvermijdelijk tijdgebrek en aan te geringe voorraden. Ook in toneelstukken, boeken en films wordt sinds het midden van de Jaren zestig een milder beeld geschilderd van Stalins belang als oorlogsleider. Een voorbeeld hiervan levert de grote Sow- jet-encyclopedie In de uitgave van 1976 heet het nog dat Stalin het Rode Leger nodeloze nederlagen heeft laten lijden door geen acht te slaan op duidelijke aanwijzin gen dat Hitler in 1941 van plan was Rusland aan te vallen. Maar deel zeven van de mili taire Sowjet-encyclopedie, deze maand ult- Kenmerkend hiervoor zijn de oorlogsverha len van Aleksander Tsjakowskl, hoofdre dacteur van de invloedrijke Literaire Gazet, het orgaan van de schrijversbond Tsja kowski's vorig jaar verschenen „Overwin ning" beschrijft hoe Stalin de Potsdam conferentie van 1945 geheel overheerste en hoe hij zijn onbetrouwbare westerse ge sprekspartners. de Amerikaanse president Harry Truman en de Britse premier Win ston Churchill, te slim af was En het grote verzwijgen van Stalins wreed heden is er weer. al wordt er nog wel eens zonder enige nadere aanduiding verwe zen naar de „schendingen van de socialisti sche wettigheid" van weleer. Van de zuive ringen in de jaren dertig en van de miljoe nen slachtoffers wordt niet meer gerept. Als vooraanstaande slachtoffers van Stalin on der Chroestsjow posthuum ln ere werden hersteld, nu ter sprake komen, wordt daar bij niet vermeld hoe zij aan hun einde zijn gekomen De meeste schoolkinderen in de Sowjet- Unie weten minder over de tijd van Stalin, dan de Duitse kinderen weten van Hitier Duitsland Betekent dit alles dat de leiders in het Kremlin Stalins honderdste verjaardag wil len aangrijpen voor een herwaardering van zijn betekenis voor de Sowjet-Unie° „Ze zouden het in hun hart wel willen, maar ze durven het niet." zegt een Russische intel lectueel. Hij voorspelt dat er vandaag, net als tien jaar geleden, een herdenkingsarti kel ln de Prawda zal verschijnen, en meer niet Nostalgie Volgens de marxistische, nu ln het Westen levende historicus Roy Medwedew had het Kremlin Stalins negentigste verjaardag veel uitbundiger willen vieren. Maar die plannen werden op het laatste moment geschrapt na protesten van de Poolse en Hongaarse communistische partijen. De zelfde angst om de kameraden in het bui tenland voor het hoofd te stoten en een algemene afkeer van drastische veranderin gen zullen ook nu sterker zijn dan de nostal gische gevoelens voor Stalin, aan wie velen van de huidige machthebbers hun carrière le danken hebben Dat zon nostalgisch gevoel wei degelijk bestaat, bleek vorig jaar Toen minister van defensie Oestinow bij de viering van de verjaardag van het Rode Leger de naam Stalin liet vallen, onderbraken de aanwezi ge partijbonzen en oorlogsveteranen hem met een kort maar krachtig applaus Andere leden van de oudere generaties, die tijdens Stalins terreur aan de kant zaten waar de slagen vielen, koesteren niet zulke warme gevoelens Slechts weinig enigszins Intellectuele gezinnen bleven gespaard voor de zuiveringen en menigeen van middelbare leeftijd kan zich nu nog goed herinneren hoe zijn vader of moeder 's nachts werd opgépukt „In 1937 keken de mensen op hun werk 's ochtends eerst wie er nog over waren en ze feliciteerden elkaar dat ze de nacht onge schonden waren doorgekomen zegt een van hen Maar zelfs Stalins ergste vijanden zijn het er over eens dat een herhaling van zijn terreur nu onwaarschijnlijk is. al was het .alleen maar omdat de leiders van de com munlstische partij zelf dan het meest te vrezen zouden hebben

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7