Geluidschermen ogen nog grauw Tekening van een lezer Commentaar WDM verontwaardigd over fotograferen politie voor wie wéér wil ophouden 'OUW Rijkswaterstaat zet proeven met nieuwe vormen voort eespalt afgedaan maanden voor Turkse wraakmoord vegetariër vleesloos AG 21 DECEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET ï>eri vaagheden, mist en gejong- a's, iet feiten tijdens het kamer- e i deze week hebben de werke- d niet kunnen verhullen: het lier om evenzovele dampige mr seis waarmee CDA en VVD n indamentele tegenstelling in al,tic aan het oog hebben 'va m te onttrekken. oU jeefs overigens, want in het t m ïnacllte''j'c uur ^er waarheid de, i de partijen niet eens meer it a jeite de tweespalt in eigen vai te verbloemen. De VVD vast dat ons land positief ?lei ngestemd met de modernise- h n ran 572 atoomraketten; het 1 8 daarentegen hield vol dat nd voor deze besluitvorming ;nslNAVO geen enkele verant- erp elijkheid draagt, ee stt een trieste constatering, om- Ju I larmee ongenadig is vastge- dat het kabinet voortaan ge- w on en is om over een zo essenti- aagstuk als vrede en veilig- iet twee monden te spreken. indruk dit maakt, hebben zaa evisiekijkers die woensdag der imerdebat hebben gevolgd, innen vaststellen. Een uiterst Uly stfe Si parlement terecht in deze heeft berust, is in belang- late afhankelijk van het oor- n ver de werkelijke gang van nt in Brussel. Of anders ge- vat is de betekenis van het lederland gemaakt voorbe- Eerder al hebben we daar- zegd, dat dit gegeven de n de besluitvorming in Brus- mager" te noemen is. De gJandse opstelling stuitte op geiur van onbegrip bij de ove- »nci lAVO-partners en slechts 11111allergrootste moeite heb- jq ize ministers daar, en nog defensieve bewoordingen, rbehoud overeind weten te it •J it mag men het kabinet daar- unjerwijten maken. Het is veel in actie gekomen, namelijk ip een moment dat de be- ïe t rming in de NAVO moeilijk 1 de ivas terug te draaien en pas P k het parlement behoorlijk ianinden had laten zien. adj kertijd is het kabinet echter ld d in of meer het slachtoffer ^bei 'en van al te hoge verwach- Tot op zekere hoogte kan ^^sluitvorming in de NAVO ken worden met een mam- inker: er is heel wat geduw ek voor nodig om de kolos ers te doen veranderen. Het ^narom een illusie zijn te me at Nederland in één klap dit nisme zou kunnen door- icti V-tdanks heeft het kabinet als rtm Et we® te P°etsen werkelijk- bekwaam opererende premier Van Agt kon weliswaar zijn kabinet overeind houden, maar inhoude lijk bracht hij het toch niet veel verder dan de dichtregels van Nij- hoff: „lees maar, er staat niet wat er staat". Die regels zijn dan van toepassing op de passage in het NAVO-communiqué, waarin staat dat Nederland heeft ingestemd met de modernisering en dus de produktie en plaatsing van 572 nieuwe atoomraketten. Op gezag van de premier moeten we nu aannemen dat het hier om „een rozige voorstelling van zaken gaat" en dat in werkelijkheid over deze passage geen unanimiteit be stond. Verder kon hij niet gaan, omdat anders hetzij de VVD, het zij het CDA door het plafond zouden gaan. Hij liet het oordeel daarom over aan de Kamer, die het er verder bij liet zitten. Meer duidelijkheid vragen, zou de val van het kabinet hebben betekent. De uitkomst van het debat is er daarom een van machteloosheid, die noch hst parlement, noch het kabinet enige reden tot tevreden heid kan en mag geven. heid een eigen positie ingenomen in de NAVO en daarmee een niet mis te verstaan signaal gegeven. Het zou onwijs en onverstandig zijn dit resultaat honend weg te wuiven. Zij die daarom het goede met de wapenbeheersing voor heb ben, doen er daarom goed aan de datum van eind december 1981 alvast in hun agenda te noteren. Nederland zal dan andermaal zijn positie in de NAVO moeten bepalen. In laatste instantie ging het daarom in het kamerdebat van deze week om de vraag of het parlement deze taak nog kon toevertrouwen aan dit kabinet. Zal het werkelijk alles doen om de komende tijd de voor delen van de Nederlandse eigen positie uit te buiten? Het is jam mer dat het kamerdebat daarom trent weinig duidelijkheid heeft verschaft. Een zakelijke discussie daarover bleek niet mogelijk, om dat partij-politieke overwegingen meer en meer de toonzetting van het debat gingen inkleuren. Ten slotte ging het uitsluitend nog om de vraag: voor of tégen het kabinet. In die afweging hebben een morrende WD en tien CDA- dissidenten het kabinet het voor deel van de twijfel gegund. Het kabinet zal dit vertrouwen moeten waarmaken en wat nog belangrij ker is: moeten kiezen. Andermaal verhullen zou weieens de nekslag kunnen betekenen voor de leven dige discussie die in ons land over een zo essentiële zaak op gang is gekomen. Do n df t. C 'tuf" (ANP) Wegens moord op jarige landgenoot heeft het shof in Arnhem donderdag de ,n enjarige Turkse jonge Sahap !n oordeeld tot zes maanden :ol us. Het hof bevestigde hier- k, t vonnis van de rechtbank in jjj De procureur-generaal had j0 K drie jaar gevangenisstraf tot in november 1978 hij was itien jaar zijn landgenoot J Tanhan dood. Hij deed dat zuster, die door Tanhan na eloften in de steek was gela- wreken. door Dick Ringlever DEN HAAG— In februari zal de Nederlandse Stichting Ge luidhinder de resultaten bekendmaken van de prijsvraag, die deze zomer werd uitgeschreven voor het ontwerpen van de geluidwallen en -schermen. De bedoeling is, dat van de tweehonderd binnengekomen ontwerpen een ideeënboek wordt samengesteld, dat kan worden gebruikt door wegbe- heerders. Over de aard van de inzendingen, waarvan tweederde afkomstig is van niet-professionele ontwerpers, zegt de stichting nogal enthousiast te zijn. „Ze zijn wat de vormgeving betreft over het algemeen beter dan de crea ties die nu langs de wegen staan", aldus een woordvoerder van de stich ting. Hij heeft ook voor de zojuist verschenen brochure van rijkswater staat met aanbevelingen en ideëen voor geluidweringen weinig lovende woorden over. („Het blijven grauwe schuttingen"). Vorm en materiaal van de weringen aan te passen aan de omgeving en ze niet uit de toon te laten vallen in het landschap, was het belangrijkste doel van de door het ministerie van volks gezondheid en milieuhygiëne gesub sidieerde prijsvraag. Want volgens de stichting mankeert er aan die vorm nogal wat. Dat was ook de reden, waarom zij het uit schrijven van de prijsvraag buiten rijkswaterstaat om heeft georgani seerd. „We hebben dat bewust ge daan omdat we vreesden, dat rijks waterstaat teveel het accent op de techniek zou leggen. Ons uitgans- punt was. hoe kunnen we die werin gen aantrekkelijker laten ogen, of lie ver nog: voor het oog wegwerken." „We geloven, dat we nu een aantal praktische ideëen op papier hebben, waarmee wegbeheerders uit de voe ten kunnen en die ook bij bewoners van huizen langs lawaai-wegen meer aanslaan. Er zijn een paar leuke park achtige oplossingen, ludieke in vorm en materiaal sterk gevarieerde ontwerpen voor schermen en ook praktische ideeën zoals een ontwerp, waarbij geluidwallen worden ge bruikt om er garages in te bouwen". Verplicht vrijblijvende zaak. de nieuwe wet ge luidhinder, die volgend jaar in wer king treedt, geeft een dwingend ka rakter aan het bestrijden van ver keerslawaai. Want in die wet staat, dat binnen een bepaalde zone langs wegen de omwonenden door niet meer dan 55 decibels mogen worden gehinderd. Rijkswaterstaat, die samen met on der meer TNO de studies verrichtte en proeven nam. zegt nu zover te zijn, dat men de zaak technisch en theore tisch onder de knie heeft. Met de geteste materialen (die kunnen varië ren van hout, beton, steen tot kunst stof, staal en glas) is het mogelijk gebleken de geluidhinder binnen de wettelijke grenzen terug te dringen en zelfs te halveren. Al enkele tiental len kilometers weg zijn van die werin gen voorzien en er zullen er nog vele tientallen volgen. Vorm Maar dat betekent niet, dat men in Den Haag de zaak nu als volledig opgelost beschouwt. „We zijn nog maar net uit het experimentele stadi um", aldus ir C. Oudshoorn, hoofdin genieur-directeur van de directie we gen. „Op het gebied van vormgeving zullen we nog verder moeten ontwik kelen." Een van de voorbeelden van dat voortgezet experiment tonen de een paar weken bij Amstelveen geplaat ste doorzichtige schermen, gemaakt van gehard glas en plexiglas. Een proef, die tot doel heeft een van de vervelende bijverschijnselen van ge luidschermen de uitzichtbeperking op te heffen. In Amstelveen wil men nagaan hoelang de schermen doorzichtig blijven (vuilaanslag) en of het verkeer geen hinder zal ondervin den van mogelijke spiegeleffecten. Slaagt de proef, dan hoeft dat niet automatisch in te houden, dat er ge lijk overal glasweringen zullen verrij zen. Rijkswaterstaat is daar geen voorstande- van. Men wil juist zoveel mogelijk variatie in vorm en mate riaal. Zo'n jaar of vijf nu is wering van het verkeerslawaai een onderwerp van studie en experiment. De steeds toe nemende overlast, die het wegverkeer omwonenden bezorgde, en de klach ten, die daaruit voortkwamen, maak ten dat noodzakelijk. Wat dat tot nu toe echter een nogal Oudshoorn: „elke constructie, hoe Een van de jongste experi menten van rijkswaterstaat:- de glazen schermen bij Am stelveen. mooi ook, vermoordt zichzelf als hij over honderden meters wordt ge plaatst". Daar komt bij. dat een wering, die niet wordt onderbroken, over een gro te lengte benauwend en monotoon gaat werken, met als gevolg, dat de aandacht van de automobilist ver slapt. Wat dat betreft ziet rijkswater staat weinig in de ontwikkeling in Duitsland, waar men het geluid- scherm zuiver als een industrieel pro- dukt beschouwt en dit dan ook vaak over grote afstanden installeert. Meer spreekt het voorbeeld van de Fransen aan, die juist proberen maatwerk te leveren, ervan uitgaande, dat geluid weringen met de omgeving moeten harmoniëren. Kosten Bij de verdere ontwikkeling zal dan ook veel meer dan tot nu toe het accent komen te liggen op de archi tectonische kant. Op het vinden van een gulden middenweg tussen de functie en de vorm. Want, zegt men bij rijkswaterstaat, afwisseling in hoogte, kleur, oppervlakte, structuur en vakindeling kan wel verlevendi gend werken, maar als je dat op een overdreven manier gaat doen. kan het rommelig worden. Ook het kostenaspect zal daarbij een rol spelen. De tot nu toe door rijkswa terstaat geplaatste schermen kosten zo'n drie- tot vijfhonderd gulden per vierkante meter. Maar worden er meer verfraaiingen aangebracht, dan zal dat bedrag zeker omhoog gaan Datzelfde geldt voor het toepassen van andere constructies, bijvoor beeld het gedeeltelijk of geheel af dekken van de weg om plaatsen met veel hoogbouw. Oudshoorn: „akoestisch gezien is het natuurlijk het meest ideaal het ver keer in een tunnel weg te werken Maar dat is erg duur, ook al omdat je moet gaan ventileren en verlichten. De exploitatiekosten zouden net zo hoog worden als de bouwkosten. Je zou dan misschien beter kunnen overwegen de hoogbouwflats van dubbele ramen te voorzien, zoals dat gebeurd is langs de Amsterdamse ringweg". Beplanting De fraaiste oplossing zal in de prak tijk vrijwel altijd de natuurlijkste zijn: dicht beplante aarden wallen. Maar die kunnen alleen maar worden aangebracht op plaatsen, waar vol doende ruimte is en langs de meeste wegen met bebouwing er langs is dat niet het geval. „Overigens", zegt Oudshoorn, „helpt die beplanting zélf akoestisch niets. Het plaatsen van bomen voor huizen om het weglawaai te weren heeft geen enkele waarde. Hooguit in die zin, dat de mensen dénken te ervaren, dat de last vermindert. Een dwaalidee, dat overigens wel aantoont, dat er een groot verschil is tussen geluid en ge luidshinder." Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon Het vonnis van de rechtbank in Al melo, die op K. het strafrecht voor minderjarigen had toegepast, was voor de officier van justitie aanlei ding in hoger beroep te gaan. Hij had. op basis van het strafrecht voor meer derjarigen. viereneenhalf jaar gevan genisstraf geëist. K.'s medeplichtige, de 44-jarige vrouw F. S. uit Hengelo, werd veroordeeld tot zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk. De rechtbank had haar twaalf maanden, waarvan zes voorwaardelijk, opge legd. ~7 aaati Loc.la la.nge.r Yr\ e.e. Acxn. ik Atzczhb.., Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Vereniging van Diensplichtige Militairen (WDM) is verontwaardigd over het feit dat de marechaussee op 24 november tijdens de grote manifestatie tegen de kern wapens een groot aantal militaire deelnemers aan deze actie heeft gefotografeerd. De bond concludeert dit uit het feit, dat er aanklachten zijn gedaan tegen een aantal diensplichtigen, dat bin nenkort bij de commandant op rap port moet komen wegens deelneming aan de demonstratie. De betreffende militairen liepen mee in uniform. Van de vijftien in uniform demonstre rende militairen heeft de marechaus see volgens de WDM van negen de identiteit kunnen vaststellen. Deze dienstplichtigen troffen in het belas tende materiaal, dat tegen hen is aan gevoerd (en dat ze tevoren mochten inzien) foto's van zichzelf aan. ge maakt tijdens de protestmars. Volgens de WDM kan het geünifor meerd deelnemen aan de demonstra tie zowel met een berisping als met zwaar arrest worden bestraft. Opzet Een woordvoerder van de WDM zegt over deze zaak: „Dat de soldaten in uniform hebben gedemonstreerd was uiteraard opzet. We vinden dat solda ten duidelijk mogen laten zien hoe ze over bepaalde zaken denken, vooral als ze zelf met dit soort wapens te maken zullen krijgen. Het is een aan tasting van de vrijheden van de sol daat. wanneer dit niet zou mogen. We wilden juist laten zien dat soldaten wel degelijk over de kwestie van de kernwapens nadenken en er een standpunt over hebben Vanuit de legerleiding worden de militairen niet of zeer oppervlakkig voorgelicht over kernwapens Vandaar dat wij er zelf binnenkort een brochure over zullen uitgeven". Volgens de legervoorllchtingsdienst waren de militairen, tegen wie na de demonstratie proces verbaal is opge maakt. leden van het hoofdbestuur van de WDM. Het proces werd opge maakt omdat deze militairen in uni form hadden deelgenomen aan de actie, terwijl ze daar geen toestem ming voor hadden. Militairen mogen wel in uniform de monstreren, wanneer het gaat om "za ken „die direct in verband staan met hun eigen belangen", aldus de leger voorlichtingsdienst De WDM be stuursleden, die in uniform aan de demonstratie hadden deelgenomen, werden na afloop van de betoging opgewacht bij de kazerne. ju lil! Met de nadering van het nieuwe jaar beginnen de goede voorne mens weer vastere vormen aan te nemen. En weer zal een belang rijk deel van al die mensen probe ren ditmaal echt met roken op te houden, zoals ze al zo lang van plan waren. Misschien hebben ze houvast aan het boekje Sluta Röka - Ditt beslut, geschreven door de Zweedse Elsa Helde die al tien jaar voor de onderwijsin spectie van Stockholm bezig is groepen scholieren en volwasse nen van het roken af te helpen. Dank zij de Stichting Volksge zondheid en Roken hoeft nie mand het in 't Zweeds te lezen, want die stichting heeft het bij Stafleu's Wetenschappelijke Uit geversmaatschappij in Alphen aan de Rijn laten vertalen, de boekhandel heeft er minder dan gebruikelijk op willen verdienen, en zo ligt het nu voor oen tientje als „Stoppen met roken - ieders eigen besluit" in de boekwinkel. Voorop staat de foto van een meisje in een tricot anti-rook- truitje. met eigenlijk een veel leu kere titel er op: „roken, mooi niet". Roken is een aangeleerd gedrag, zegt Elsa Helde Daar zou uit kunnen volgen dat je het dus ook gewoon kunt afleren. Maar zo eenvoudig liggen de zaken niet. „Stoppen met roken betekent voor velen een diepgaande veran dering in hun levenswijze", ver klaart de schrijfster. „De rookge woonte is vaak diep in het ge voelsleven ingekapseld". Daar om, zegt ze, bereik je zo iemand echt niet met alleen verstandelij ke argumenten, zoals informatie over de schadelijkheid, de effec ten en mogelijke gevolgen. Die informatie staat natuurlijk ook wel in het boekje, maar vormt niet de hoofdmoot. Zelf is me vrouw Helde er van overtuigd dat rokers het beste samen met ande ren over hun rookprobleem heen kunnen komen haar eigen me thode dus; de leden van een groep motiveren en steunen el kaar. Ze laat allerlei mensen in haar boekje vertellen waarom ze nog of weer roken, er van af wil len of er niet van af kunnen ko men. Soms klinken de verhalen wat melodramatisch „Stoppen met roken" leest ook niet be paald als een roman - maar het enge is dat het wel allemaal ware verhalen zijn. In elk geval zijn het zoveel van die verhalen bij el kaar. dat iedereen die ze leest, er zijn eigen zwakheden er wel in terug kan vinden en zien hoe een ander die aangepakt heeft. Naast zinnige en interessante in formatie (bijvoorbeeld dat er in elke Zweedse universiteitsstad een kliniek voor rookontwenning staat, en dat het jongeren in Ja pan wettelijk verboden is vóór hun twintigste verjaardag te ro ken) bevat het boekje ook wat onzinnigheden. Het heeft géén zin een mededeling als deze te doen: „wie tien sigaretten per dag rookt loopt een tien keer zo groot risico en wie twintig siga retten per dag rookt een twintig keer zo groot risico om aan long kanker te sterven" (dan een niet- roker), zonder daarbij te vermel den wie dat beweert en hoe dat dan zit („Er bestaan onderzoeken die aantonenis de enige aanwijzing). Dat iemand die vijf tig sigaretten per dag rookt een heel wat groter kans op longka- ner over zichzelf afroept dan een met-roker, zal ieder duidelijk zijr.. Maar dat zo iemand exact vijftigmaal zoveel risisco loopt,is onzing. Wie die kans zo precies kan berekenen mag het zeggen. Zulke mededelingen helpen een roker met met stoppen, hij zal er alleen geïrriteerd door raken. Ge lukkig vormen de paar onzinnig heden maar een klein deel van het boek Er blijft nog genoeg zinnigs over om rokers met goede voornemens een flink steuntje in de rug te geven. L Altijd leuk als er een jonge tapir geboren wordt, maar met deze gestreepte baby zijn de moeder en de directie van de dierentuin van Los Angeles toch wel extra blij. Het gaat hier om de bergta- pir uit het Andesgebergte die dreigt uit te sterven, en omdat de Californische dierentuin de enige in heel Noord-Amerika is die er bergtapirs op nahoudt, is de kleine een kostbare winst. „Als kind reeds bracht 't zien brengen van een dier naar 't slachthuis me vaak de tranen in de oogen en betreurde ik het. dat wij menschen niet zonder vleesch konden leven; zoo werd mij al thans geleerd". Het begin van een verklaring uit •ToOT uJde woonde Ut op een de Vegetarische Bode van 1899, waarin een toenmalige anti- vlees-eter uitlegt „waarom ik ve getariër werd" De uitvoerige toe lichting die in het Jubileumnum mer van Vegetarisch Leven staat -(het blad van de nu 85-Jarlge Ne derlandse Vegetariérsbond) gaat zo verder: dorp en hoorde natuurlijk van geen vegetarische leefwijze; later slechts met een enkel woord. Thans woon ik sedert 1898 te Nijmegen waar ik me eiken dag kan ergeren aan de stroomen bloed, welke hier door de goten der steile straten afgolft, als voor bode voor het aanstaand mid dagmaal. Niet het meest echter de walging van de bloedlucht, noch het vreeselljke gezicht van het stroomende bloed, neen, het begrijpen van het lijden der slachtoffers is het geweest, wat mij er toe dreef de vegetarische leefwijze te volgen, zonder ook maar één ogenblik terug te ver langen naar voedsel door het dooden van dieren verkregen. Hoewel ik vreesde, dat ik door het niet meer gebruiken van vleesch zou verzwakken, mocht mij dit niet weerhouden Waar schijnlijk doordat ik er niet gelei delijk mee begon, maar het vleeschgebruik in eens naliet, heb ik in den beginne een moeilij ken tijd doorgebracht. Vele sla peloze nachten, een steeds onvol daan gevoel, congesties, erge ze nuwachtigheid enz waren in de eerste weken de gevolgen Daar bij kwam dat mijn moeder zeer sterk tegen mijn dieet protesteer de. zoodat ik er met haar niet over spreken kon. Bovendien, omdat ik er zoo slecht scheen uit te zien, werd ik door familie en kennissen met zoogenaamde goe-, de raadgevingen overladen, om toch vooral de gewone leefwijze, die ik gewend was, weer te vol gen. daar Ik anders weldra ln 't geheel geen voedsel meer noodig zou hebben. Na een paar maan den veranderde de toestand en nooit voelde ik mij zoo gezond en opgewekt als thans en ben ik tot mijn groote genoegen dikwijls in de gelegenheid het vegetarisme te verdedigen, omdat men op merkt, dat ik er tegenwoordig veel gezonder uitzie dan vroeger". Het aantal vegetariërs neemt vol gens de jarige Nederlandse Vege tariérsbond de laatste Jaren sterk toe Naar schatting zijn er nu ongeveer honderdduizend in ons land, namens wie de bond er voor pleit om met de kerstdagen nu eens geen vleesgerechten op tafel te zetten „Honderdduizenden dieren zullen in deze tijd weer het slachtoffer worden van de ge woonte om met kerst diners sa men te stellen met vlees als mid delpunt". aldus de bond. die tege lijk zijn bezwaar uitspreekt tegen de kunstmatige fok van con sumptiedieren in de blo-indus trie

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5