KV hekelt gedrag van Kamerdebat renner in ndere kijk samenleving b gehandicapte gewenst Politiemacht overvalt standplaats zigeuners Betere hulp aan Sri-Lanka bepleit rerwerpen moties schaamteloze vertoning' mkrijk moet lozen van it op Rijn verminderen Wervingscampagne Nationale Reserve: duizenden reacties van ïjochure orgaan zwakzinnigenzorg Recordopbrengst Wilhelmina Fonds DE TWAALF AMBACHTEN Elf arrestaties in Oldenzaal 'n Mooi kado? 'n Sankyo inieme Kamer eist stappen Nederlandse organisatie op de bres voor minderheidsgroepen Kans op loonakkoord i 21 DECEMBER 197S BINNENLAND TROUW/KWARTET bnze parlementsredactie |HAAG Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) heeft teleurgesteld gereageerd op de st van het Kamerdebat over de modernisering van de kernwapens. IKV-voorzitter Ter If noemde het debat „een schaamteloze vertoning". Met name veroordeelde hij de ng van premier Van Agt om verantwoordelijkheid te nemen over het besluit van de Manden om 572 nieuwe atoomraketten in West-Europa te stationeren. dit punt tot op het laatste k onduidelijkheid te laten be laagde de minister-president fracties van CDA en WD Jhet regeringsbeleid te krijgen p kabinet overeind te houden. n otle van PvdA en D'66 waarin -I uitgesproken dat de Kamer M geen verantwoordelijkheid kan voor produktie en plaatsing raketten werd verworpen bij nverhouding van 66-81. Tegen n de fracties van CDA. WD, 1PV, Boerenpartij en DS '70. Van Agt had de Kamer voor' len. dat de motie bij de rege st i ring op „onoverkomelijke bezwaren" stuitte. CDA-fractieleider Lubbers toonde zich na afloop van het debat ongelukkig met dit zware geschut van de zijde van de regering. Zijn winst was, dat hij de CDA-fractie bijeen had weten te houden. De tien dissidenten stemden tegen de motie, omdat zij meenden dat het wegsturen van het kabinet de zaak van de kernwapens geen stap verder zou hebben geholpen. „De andere NAVO-partners hadden hun plannen toch niet gewijzigd," zei Hans de1 Boer, een van de dissidenten. IKV-voorzitter Ter Veer zei teleurge steld te zijn in de houding van de tien. „Ik rekende er niet op, dat ze alle tien voor de motie van de oppositie zou den stemmen, maar had toch wel verwacht dat een aantal overeind wa ren gebleven. Door wat nu gebeurd is, is de Tweede Kamer mede-verant woordelijk geworden voor de moder nisering van de kernwapens." Lafheid Oppositieleider Den Uyl noemde de afloop van het debat „een premie op de lafheid". Voor hem staat vast, zei hij, dat het CDA door tegen de oppo sitiemotie te stemmen een deel van haar verantwoordelijkheid heeft in geleverd voor behoud van de macht. „Het CDA heeft lange tijd volgehou den dat de kernwapenzaak boven partijpolitiek uitgaat, maar uiteinde lijk hebben puur partij-politieke overwegingen het CDA tegen onze motie doen stemmen," aldus de PvdA-fractieleider. CDA-fractieleider Lubbers zei daar entegen blij te zijn, dat zijn fractie zich niet heeft laten afleiden door „de gekleurde voorstelling van zaken" die Den Uyl heeft gegeven. Volgens de oppositieleider is het kabinet blijven zitten „bij de gratie van de weigering tot een uitspraak te komen over de verantwoordelijkheid van het NAVO- besluit". Over de kernvraag is Ne derland ja dan nee daarvoor verant woordelijk merkte Den Uyl op, dat het CDA dit heeft ontkend en de WD dit heeft bevestigd. „Het kabinet gaf daar geen antwoord op." aldus Den Uyl. ADVERTENTIE ni eli «ze Haagse redactie JJHAAG De Stichting Nationaal Orgaan Zwakzinnigen- 7|NOZ) zal een manifestatie gaan houden, die er voor moet dat de geestelijk gehandicapte in de toekomst een plaats in de maatschappij krijgt. Het NOZ bood im gisteren aan staatssecretaris Veder-Smit van volksge- ïeid een brochure en een affiche aan, die het komend loeten gaan zorgen voor een betere samenspraak tussen •lijk gehandicapte en de samenleving. R heid in de relaties ontstaat. De ge handicapte wil als waardig medebur ger aangesproken worden op zijn mo gelijkheden. Hij moet risico's kunnen nemen en dragen. Het beleven van slagen en mislukking is een menselij ke voorwaarde." had daarvoor de dag uitge- waarop de Verenigde Naties meerderheid een reso- rtUjahnamen, die een verklaring hten van geestelijk gehan- Oi*n inhoudt. iten, voorzitter van het NOZ, n. tijdens het aanbieden affiche en de brochure: „De jcljicapte eist het recht op, ook samenleving aangesproken den, zodat er een wederkerig- O „Nederland, met alles wat hier al is bereikt, kan stimuleren en meer dan dat, naar die landen, die zich nog volop in ontwikkeling bevinden," al dus voorzitter Josten. ADVERTENTIE ING REINWATER /eteringplantsoen 9, 1017 ZD Amsterdam STEUN ONZE STRIJD VOOR EEN SCHONE RIJN Het NOZ, overkoepelend orgaan van het particulier initiatief in de zorg voor geestelijk gehandicapten zal volgend jaar, als het jaar van de ge handicapten, gebruiken om de ge dachte van de verklaring van de rech ten van geestelijk gehandicapten te vertalen in een slotpublikatie, waarin een concreet programma wordt opge nomen met de te voeren acties. Die twee. de verklaring van de rechten van de geestelijk gehandicapte en het draaiboek van actie, vindt het NOZ de richtsnoeren voor de ontwikkeling in de jaren tachtig. AMSTERDAM (ANP) De landelij ke collecte van het Koningin Wilhel mina Fonds heeft dit jaar een half miljoen gulden meer opgebracht dan vorig jaar. Het totaalbedrag van bij na 9,2 miljoen gulden dat dit jaar werd ingezameld, is volgens de Vere niging tot steun aan het Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbe strijding het hoogste dat het fonds in zijn dertigjarig bestaan heeft gekend In totaal werd dit jaar gecollecteerd door 60.000 collectanten. Opvallend is het verschijnsel dat de opbrengst in de steden sterker stijgt dan op het platteland. (Ingezonden mededeling) t Vervolg op 'VANDAAG BEGINNEN', het veelbesproken boek van Sietz Leeflang en Teo van Gerwen over het praktisch toepassen van een mens- en milieuvriendelijker van leven vindt n in het tweemaandelijks tijdschrift voor alternatieve innovatie, het boeiend centrum van experi menten en baanbrekende ideeën van Leeflang c.s. op het gebied van wonen (huis-, tuin- en buurt techniek) en werken (tips voor een eigen werkplaats/atelier, nieuwe gereedschappen, werkwijzen, enz.). BON Stuur mi] voor f 6.90 (incl porto) het nieuwe Winternummer '79 van De Twaalf Ambachten, met daarin o a 'n Noodstroomvoorzientng. Bescherm die olietank. Het geheim van échte stralingswarnte. Een luik voor je raam. Weven met vodden. Verbeter je c v en spaar de helft op je wasmiddelen enzenz Stuur mij het Winternummer en boek mij meteen voor 'n abonnement 1980 tegen de aanbiedingsprijs van 32,50 4.40 korting) Ik wil het boek'VANDAAp BEGINNEN het Winternummer en een abonnement 1980 voor de aanbie dingsprijs van 54. 10,- korting) Het geld heb ik overgemaakt op giro 3939393, tnv De Twaalf Ambachten. Esschebaan 9a 5282 JK BOXTEL Naam Woonplaats In gefrankeerde envelop opsturen naar De Twaalf Ambachten Premier Van Agt en minister Wiegel als dikke vrienden nadat het stemgedrag van de tien CDA- dissidenten het kabinet heeft gered. Van een onzer verslaggevers OLDENZAAL Bij een grootscheepse politie-actie (er zouden ruim honderd politiemensen bij betrokken zijn geweest) zijn gisteren in Oldenzaal elf zigeuners gearresteerd. Van deze elf werden zeven verdacht betrokken te zijn geweest bij een steekpartij op 30 november waarbii de 55-jarige W. S. Boomkamp uit Ambt-Delden om het leven werd gebracht. De vier anderen, jonge jongens, werden verdacht van diefstal. Zij zijn inmiddels weer vrijgelaten. Bij de zoekactie op de standplaats in Oldenzaal heeft de politie veel gou den sieraden en vier personenauto's in beslag genomen. De groep van ongeveer zeventig zigeuners, die se dert november in een wijk in Olden zaal in zogeheten wisselwoningen woont, heeft de bedoeling zich na een leven van zwerven uiteindelijk in deze plaats te vestigen. Deze huisves ting is tot stand gekomen in nauwe samenwerking met de regering en de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Aanvankelijk zocht de politie de da ders van de dodelijke steekpartij in Turkse kringen, omdat de laatste woorden van het slachtoffer waren: „Het zijn Turken". Dit Onderzoek had echter geen resultaat. De politic had inmiddels tips gekregen, die hebben geleid tot de actie en de arrestaties van gisteren. Problemen Volgens de politie hebben zich bij de actie geen moeilijkheden voorge daan. Gistermiddag is begonnen met het verhoren van de verdachten, het geen nogal wat moeilijkheden ople vert, omdat de mannen nauwelijks Nederlands spreken. Ook zijn er pro blemen met het vaststellen van de identiteit van de verdachten. De heer N. Despotovic, sedert 1 okto ber officieel in dienst van de gemeen te Oldenzaal als vertrouwensman voor deze groep zigeuners, is zeer ontdaan over de inval, temeer omdat hij er volledig buiten gehouden werd. Hij mocht gisteren geen contact heb ben met de verdachten en officieel weet hij niet waar ze in arrest zitten. Hij zegt. dat de actie grote paniek op de standplaats van de zigeuners heeft ADVERTENTIE Sankyo filmcamera's ITrorvcontinanto) Postbus 8396.100S AJ Amsterdam Postgiro 73344 AAG Frankrijk moet onverwijld maatregelen ne- e leiden tot een daadwerkelijke vermindering van de ngen op de Rijn door de Franse kalimijnen. Aldus de strekking van een motie, die door alle partijen in de le Kamer wordt gesteund. De motie werd ingediend de s een openbaar debat in de Kamer, waarin nog eens ra worden vastgesteld, hoe hoog Nederland de zaak van "P ranse zout in de Rijn opneemt. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Natio nale Reserve heeft met de op 6 augustus begonnen recla me-campagne 1426 vrijwilli gers aangeworven. In de afge lopen vijf maanden werden 5803 schriftelijke reacties op bioscoop-reclame, adverten ties in kranten en affiches op stations ontvangen. Het Na tionaal Territoriaal Comman do in Gouda, waarbij de Na tionale Reserve is ingedeeld, is verrast over de interesse, die er blijkt te bestaan Doel van de campagne, die twee jaar zal duren, is ongeveer 1300 vrijwilli gers aan te werven. ..Wij verwachten dat er van de ruim 1400 gegadigden. die wij nu hebben er om medische redenen ongeveer 600 zullen afvallen. Als we dit gemiddelde percentage af vallers aanhouden, betekent dit dat we nu nog zo'n 1200 aanmeldingen moeten krijgen om aan de 1300 man nen te komen, die we nodig hebben", aldus kapitein P. T Koppers van de staf in Gouda. Kapitein Koppers (sectie personeel van de Nationale Reserve): „Wij zijn met dit snelle resultaat bijzonder te vreden en hadden niet gedacht, dat deze zaak zo leefde bij de bevolking De Nationale Reserve is samenge steld uit vrijwilligers, die hun dienst plicht moeten hebben vervuld en veel vrije tijd moeten willen besteden aan oefeningen. Taak De taak van de Nationale Reserve is het beveiligen van militaire verbin dingscentra. wapenopslagplaatsen. BB-commandoposten, radarstations, bruggen enz. De „Natres". zoals deze vrije-tijdsmilitairen worden ge noemd, zijn gebonden aan hun streek en in geval van oorlog zullen zij ook niet worden verplaatst. De Nationale Reserve bestaat in totaal uit 105 pele- tons van elk 42 man en heeft dus een bezetting van totaal 4500 man. De wervingscampagne is voortgeko men uit de hernieuwde aandacht van het ministerie van defensie voor de territoriale verdediging (beveiliging van het Nederlandse grondgebied naast de gezamenlijke defensie van de NAVO-landen). In 1978 werd bij Koninklijk Besluit vastgesteld, dat een lid van de Nationale Reserve de status heeft van reserve-militair en de duur van de verbintenis vier jaar is. Sinds 1978 is ook de vuurkracht opgevoerd door de vervanging van verouderde wapens door UZI-pistool- mitrailleur en FAL-lange afstandsge weer. (alanse regering heeft ondanks e uflde toezeggingen het in 1976 Rijnrzoutverdrag in Bonn bfen het parlement willen voor- omdat gevreesd werd dat het I oipanse assemblee zou worden en. Nederland heeft zijn af- van deze houding laten blij- rel^or de Nederlandse ambassa- Parijs, jhr. De Ranitz voor terug te roepen. ,4n#m heeft de Kamer gisteren as eun gegeven aan dit beleid van er. lerlandse regering en toege- at die steun ook te verwachten 'erder te nemen stappen te- ikrijk, teneinde te bereiken erkf zoutlozingen door de Franse I „1 nen op de Rijn worden terug- j Fht jdefecretaris Van der Mei van bui zaken wilde in dit stadium Delft ingaan op de aard van de ha p bepalen houding tegenover Zil Ik jei amerlid Tripels opperde de vs kheid om via schade-claims in ïen bij Franse gerechtshoven, inse overheid onder druk te D'66-Kamerlid Lambers-Ha- Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse organisatie voor internationale ontwikke lingssamenwerking NOVIB heeft minister De Koning (ontwikkelingssamen werking) gevraagd zich opnieuw te bezinnen op de Nederlandse hulp aan Sri Lanka (voormalig Ceylon). De organisatie bepleit met name een verscherping van de hulp aan minderheidsgroepen in dit concentratieland de zogeheten Tamils die onder miserabele omstandigheden moeten leven en die boven dien op alle mogelijke manieren worden onderdrukt. In een gisteren verstuurde brief aan de bewindsman ves tigt NOVIB-secretaris drs Sjef Theunis er de aandacht op dat ruim een miljoen Tamils verstoken zijn van de meest elementaire mensenrechten ft meende dat Nederland meer en sociale voorzieningen. doen dari alleen boos zijn, om dat al zo vaak geworden zijn *ri|en jaarlijks tentoongespreide r- geen folkloristische traditie ird orden." dj 1NGEN ANP) De 58-jarige d uwer H. Dallinga uit Termun- 1 r i is gisteren om het leven fn bij een val onder een trac- ft slachtoffer was bezig een 3 J .tractor los te trekken. Toen le lachlne plotseling kantelde n8 de man daaronder bekneld, trieed ter plaatse De Tamils in het centrale bergland van Sri Lanka wer den ruim een eeuw geleden door de Engelsen uit India weggevoerd en op de toenma lige Ceylonese theeplantages als slaven te werk gesteld. Kinderarbeid Theunis heeft die plantages onlangs bezocht en consta teerde dat het leven van de Tamils in toenemende mate verslechtert. Hij vertelde gisteren dat grote families op een kamer moeten wonen. Kinderarbeid komt er op grote schaal voor, er is gro te kindersterfte, medische voorzieningen zijn er nauwe lijks en het onderwijs is ui terst gebrekkig. Daarbij komt dat de Tamils in voortdurende angst leven voor aanvallen door Singalese dorpelingen, die afgelopen zo mer nog leidden tot bloedige conflicten. Volgens Theunis kan de onderdrukking van de Tamils door de „oorspronke lijke" Sri-Lankezen en de re gering worden uitgelegd als een politiek van „rust bewa ren io het land." De Tamils zijn ook het slacht offer van gedwongen deporta tie naar hun oude „vader land" India, op grond van oude afspraken tussen dit land en Sri Lanka. Uit vrees hiervoor zijn nu zo'n 60.000 Tamils ondergedoken in de meest onherbergzame streken Scheiding Verder wordt aan zo'n 215 000 Tamils het staatsburgerschap onthouden op grond van een volstrekt willekeurige schel ding tussen Sri-Lanka Tamils en India-Tamils. Gevreesd wordt dat de komende tiental len jaren honderdduizenden mensen verstoken zullen blij ven van stemrecht, land of werk Een scherper geformuleerd doelgroepenbeleid van Neder landse zijde kan volgens de NOVIB hierin verandering brengen. Minister De Koning zou het regelmatige beste- dingsoverleg dat Nederland met Sri Lanka heeft, kunnen aangrijpen om stappen te on dernemen, meent Theunis. Zijn organisatie pleit voor stopzetting van de gedwon gen deportatie, het verlenen van het staatsburgerschap aan Tamils die in Sri Lanka willen blijven wonen, en gro tere aandacht in de Srilanke- se ontwikkelingsplannen voor de zogeheten India-Tamils op de theeplantages. ..Daarbij kan de Nederlandse over heidshulp een sturende en ac tiverende rol vervullen." aldus Theunis Het afgelopen jaar kreeg Sri Lanka voor 44 miljoen aan Nederlandse hulp en droeg de NOVIB voor zes miljoen gul den bij. Theunis wees er giste ren echter op dat de hulp via particuliere organisaties in Sri Lanka zwaar op de tocht komt-te staan. De regering van Sri Lanka heeft een wet in de maak die alle vrijwilligersorganisaties verplicht zich te laten regis treren. De organisatie die niet geregistreerd (dus niet er kend) wordt, mag geen geld uit het buitenland aannemen. Volgens Theunis is nu al ge bleken dat de organisatie die zich inzet voor gevluchte Ta mils (Tamil refugees rehabili tation organization) en daar bij steun ontvangt van onder meer de wereldraad van ker ken, niet geregistreerd zal worden. Het officiële argument voor het wetsvoorstel is dat hier mee frauduleuze praktijken voor particuliere organisaties worden voorkomen. Maar vol gens Theunis is het veeleer een bevestiging van het rege ringsbeleid dat in toenemen de mate gericht is op verre gaande controle over vakbe weging. syndicaten en politie ke partijen Het gevolg van het in het licht van de ontwikkelings hulp unieke wetsvoorstel zal zijn dat de hulp uit parti culiere bron zal teruglopen en in enkele gevallen zai worden stopgezet, verwacht Theunis. Bij zijn bezoek aan Sri Lanka heeft hij ook schokkende be richten doorgekregen over de wijze waarop de mensenrech ten op het eiland worden ver trapt. Hij beschikt over een brief, ondertekend door 84 katholieke priesters uit het noorden van Sri Lanka, waar uit blijkt dat mensen in ge vangenschap gemarteld wor den en ook worden verban nen ,,De katholieke kerk op Sri Lanka is nogal behou dend Dus dit bericht komt uit onverdachte hoek." aldus Theunis. veroorzaakt, vooral omdat men niet* begreep waarom het ging. „Ik vinfl het een rare zaak. dat ik nergens bij betrokken ben. vooral omdat de ver dachten vrijwel geen Nederlands spreken. Bovendien ben ik officieel hun vertrouwensman, dan horen ze er mij toch niet buiten te houden." zegt hij. Dat de politie met zo'n groot aantal mensen kwam om de arrestaties te verrichten vindt de heer Despotovic ook vreemd. „Er zijn tot nu helemaal geen moeilijkheden geweest met de zigeuners, geen ruzies, geen vechtpar tijen, geen problemen met de Olden zaalse bevolking. Waarom moeten ze dan zo'n enorme overval organi seren?" /In de wisselwoningen wonen nu der tien jezinnen allemaal familie van elkaar, die. zodra zij in Oldenzaal gewend zijn, een gewoon huis krijgen Deze integratie zal er. naar de eerste indruk van burgemeester Nillesen van Oldenzaal niet makkelijker op worden „door het criminele gedrag van een belangrijk deel van de_ groep." Naar aanleiding van klachten uit de Oldenzaalse bevolking met betrek king tot diefstal, waarbij zigeuners zouden zijn betrokken, heeft de bur--» gemeester hen onlangs reeds ernsflg gewaarschuwd. Volgens vertrouwens man Despotovic zouden de diefstal-- len niet gepleegd zijn door zigeuners. maar roept een deel van de bevolking onmiddellijk dat zij zigeuners gesig naleerd hebben, wanneer ergens iets verdwenen is Vervolg van pagina 1 Volgens de verklaring moeten op kor te termijn de volgende dingen ge beuren: Geen extra verhoging gasprijs. ook niet als de olieprijs blijft stijgen. Onmogelijk maken van extra winstnemingen door de oliemaat schappijen als gevolg van de olie prijsstijging. Aftopping van prijscompensatie vanaf inkomens van 45 duizend gul den bruto per jaar. De postbank invoeren. Vermogcnsaanwas-deling (VAD), Geen uitvoering van dc kortings wet op uitkeringen, Geen korting op lonen van „trend volgers" (personeel in gezondheids zorg en gesubsidieerde instellingen), Geen rente-aftrek voor hypotheken wat betreft het bedrag hoger dan drie ton. Een stringent prijsbeleid. Snel een einde maken aan specula tiewinsten op onroerend goed „Tommy, en nu zo hard mogelijk op je vingers fluiten

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3