PEC uiteen zonder ieuwe prijsafspraak Se Sroene Amsterlammer 'Nieuwe markten nodig' Enorme gaswinst Shell, Esso, DSM Minder klachten bij ombudsman ud deed jip terug Bij Van Gelder 170 arbeidsplaatsen weg Fiscus int minder dan geraamd 'PBO geen heilige koe' ktontwikkelingen eerst afgewacht nsen laten s lamsvlees perkt toe Volgens Konsumenten Kontakt OPEC-bewakers Gunstige afwikkeling voor 79 klagers EG-voorraden landbouwprodukten 8,7 miljard waard Turkse pond gedevalueerd Voorzitter Cebeco-Hanoelsraad: Werkgeversleider Van Veen: AG 21 DECEMBER 1979 FIN ANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 19 R 21 HS 23 (CAS (Reuter, AP, AFP) Voor de eerste maal sinds de OPEC een belangrijke rol ging ~1* i in de wereldeconomie zijn de dertien lidstaten het niet over de olieprijs eens geworden, nferentie in Caracas in gisteren na vier dagen, beëindigd, zonder dat er afspraken zijn ikt over een prijs. xtCp *9 keen enkele prijs overeengeko- !der OPEC-lid kan doen wat seal zei de Venezolaanse minister ezaken Calderon Berti na af- sijhi n de samenkomst. De Saoedi- lojEf inister Achmed Zaki Jamani irde dat zijn land zich voorlo- de basisprijs van 24 dollar zou maar dat die prijs niet meer angspunt zou dienen voor de ten van andere landen. «Caft iPac IDE* ïylk» pig N, Zilrlch (AP) De goud- e de afgelopen dagen als een nhoog is geschoten en woens- !s even op 496 dollar terecht moest gisteren een forse stap oen. Was de koers woensdag .pUslot van de handel al weer -•««tiaar 488 dollar voor een ounce ami, gisteren was de laatste 5 in Londen 468.50 dollar. In naast Londen de belangrijk- jdmarkt van Europa, tuimelde ®le4d van 489 naar 474 dollar s deze prijsdaling twijfelt nie- r aan dat de 500-dollargrens 76 jolgend jaar zal worden door- Het goud werd gisteren dan zo zeer goedkoper omdat het 'en in dit edele metaal zou INCC chokt als wel door wlnstne- F0 lanaelaren in edele metalen ie sterke koerswinst van deze gelde maken. „De goudmarkt n adempauze nodig", zei een handelaren. instaande de daling van de js reageerde de dollar daar )ks op. Meestal is het koers- omgekeerd evenredig aan dat goud maar de onzekerheden olieprijs deed de Amerikaan- t geen goed. In Amsterdam e dollar nog een tiende van naar 1.911. landen aan onze deuren kloppen en 40 dollar bieden, waarom zouden we dan geen 35 dollar vragen", zo zei Jamani. Inmiddels betekent alleen een prijs van 24 dollar per vat al dat deze ten opzichte van de laatste maanden van 1978 verdubbeld is. Toen gold 12,70 dollar. iver hielden de andere landen :e mate rekening met de prijs oedi-Arabië en mede daardoor land als Libië nu 30 tot 34 jer vat van 159 liter hebben. ^Algerije en Nigeria beschou- olie namelijk als kwalitatief (ter dan het produkt uit Saoe- Om andere redenen wil veel meer dan 30 dollar Het land denkt een groot n de krimpende olieproduktie rije oliemarkt te kunnen slij- Ja ?eria heeft intussen met on- >970 ijke ingang de prijs verhoogd lollar. 40 gelijk was dat er in Caracas n of ander compromis uit de ekomen en dat men ook geen in nam met twee olieprijzen len paar jaar geleden. Toen Saoedi-Arabië en enkele be- buurlanden op een lager peil Sr schijnt in Caracas wel ge- te zijn over een bovengrens olieprijs maar daar hebben de les uiteindelijk van afgezien. IC-leden wilden geen plafond dit huns inziens niet lang ou houden. De voorzitter van ïriaanse nationale oliemaat- j. A. K. Hart, zei in dit ver- it een strenge winter in Euro- oord-Amerika een extra grote llai du kunnen veroorzaken en dat inst n produktievermindering van te olieproducent de markt zou verstoren. afwachten wat er gebeurt tot IC over twee of drie maanden extra vergadering bijeen zal Daarvoor is overigens nog itum vastgesteld. Volgens mi- lalderon zijn de handelsvoor- ip het ogenblik erg groot. Te- tijd van de volgende conferen- iken de OPEC-leden ook te it de gevolgen van de jongste ogingen voor de ontwikke lden zullen zijn. Zoals bekend verschillende landen sinds n2ienlijk meer voor hun olie. Arabië ging van 18 naar 24 gevolgd door Qatar, de Vere- rabische Emiraten en Venezu- andere landen zitten boven n heeft ook nog meegedeeld t ninisters niet over de omvang 1 olieproduktie hebben gespro- zel echter dat Saoedi-Arabië zijn produktie voorlopig op oen vaten per dag te houden, en miljoen meer dan de nor- oduktie van het land. Sjeik bevestigde later de woorden Venezolaanse collega. Jama- de industrielanden in grote irantwoordelijk voor de forse ging en wees op het verschijn- de vrije oliemarkt waarvan de belangrijkste in Rotter- gevestigd. „Als de industrie- Schmidt De Westduitse bondskanselier Hel mut Schmidt heeft een plan gelan ceerd om olie producerende en consu merende landen rond de tafel te krij gen. Schmidt merkte dit op in een vraaggesprek met het weekblad Wirt- schaftswoche. De bondskanselier acht zo'n conferentie noodzakelijk wegens de ernstige problemen die veroorzaakt worden door de dure olie, met name in de derde wereld. Schmidt staat achter het idee van een wereld-energieconferentie dat naar voren is gebracht door de Mexi caanse president Lopez Portillo en wil ook ingaan op de suggestie van Brezjnew die voelt voor een Europese energieconferentie. Schmidt ver klaarde een gezamenlijke energlepo- litiek van de negen EG-landen een buitengewoon belangrijke zaak te vinden. DEN HAAG (ANP) Volgens een berekening van het Konsu menten Kontakt hebben Shell en Esso samen ln 1979 onge veer 1,7 miljard gulden verdiend aan de Nederlandse aardgas winning. De winst, die voortvloeit uit de binnen- en buiten landse aardgasverkoop, komt neer op een bedrag van onge veer vijfhonderd gulden per Nederlands huishouden. Officieel zijn de winsten van Shell en Esso geheim, aldus Konsumenten Kontakt in een persbericht. Het Tamanaco hotel in Caracas waar de olieministers van de OPEC-landen vier dagen bijeen zijn geweest, werd streng be waakt. Hier een scherpschutter die staat opgesteld achter de eer ste ,,a' van Tamanaco op het dak van het hotel. Geruchten wilden dat de beruchte bandiet Carlos in de buurt van het hotel was gesignaleerd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Ombudsman Levensverzekering, mr. R. J. Erdbrink, heeft opnieuw een daling van het aantal ingediende en in behandeling genomen klachten geconstateerd. De om budsman noemt dit in zijn negende jaarverslag over 1978/79 opvallend in een tijd waarin de consument zich steeds kriti scher opstelt. Erdbrink vindt het moeilijk om con crete oorzaken voor de voortgezette daling aan te wijzen. Hij acht het niet ondenkbaar, dat levensverzekeraars in toenemende mate „klachtenbe- wust" worden en meer geneigd zijn een voor de cliënt bevredigende op lossing te zoeken. Het gevolg is, dat er minder conflicten zijn, die aan de ombudsman worden voorgelegd. schriftelijke en mondeling ingedien de klachten in behandeling genomen. Daarbij kwamen de 64 klachten, die in de achtste periode in behandeling zijn genomen. Afgehandeld werden er 280 klachten. In 79 gevallen vonden de klagers er baat bij hun klacht aan de ombudsman voor te leggen. Klachten over de afkoop of afkoop- waarde van levensverzekeringen of Verder stelt de ombudsman vast, dat lijfrentes kwamen het meest voor ln minder telefonische aangemelde pro blemen geleid hebben tot het indie nen en in behandeling nemen van klachten. Door opgedane ervaringen ln het verleden konden hulpvragers snel worden geadviseerd over te ne men stappen. Tenslotte merkt de om budsman op. dat de laatste Jaren het aantal klachten ingewikkelder wordt en moeilijker tot een oplossing te brengen. Een vergelijking met het vijfde verslagjaar levert op. dat het gemiddelde aantal handelingen per klacht thans bijna is verdubbeld. In de negende verslagperiode zijn 323 de verslagperdiode. De ombudsman behandelde 57 gevallen waarbij de klagers overigens slechts vijf keer ge heel of gedeeltelijk gelijk kregen. Ook premievrljstelllngen bij gehele of gedeeltelijke arbeidsongeschikt heid vormden een druk werkterrein voor mr. Erdbrink. Hij kon ln vijftien van de vijftig gevallen iets voor de klager bereiken. Aandelenspaarplan De ombudsman wijdt in zijn verslag een apart hoofdstuk aan de aandelen- spaarplannen; gemengde verzekerin- R. J. Erdbrink gen tegen een vaste premie waarvan het spaargedeelte wordt gebruikt om aandelen te kopen ln een beleggings maatschappij. De uitkering bij over lijden geschiedt doorgaans gedeelte lijk in guldens en voor het overige ln de Inmiddels aangekochte aandelen. De aandelenspaarplannen werden veel verkocht tegen het einde van de Jaren zestig. De uitkeringen blijken vaak tegen te vallen en mr. Erdbrink kreeg er nogal wat klachten over. De voorlichting bij aankoop zou destijds veel te rooskleurig zijn geweest. Vol gens de ombudsman is dat verwijt niet terecht. Tien, elf jaar geleden leken de bomen nog tot in de hemel te groeien. Dat de koersbeweging van de aandelen ernstig tegenviel kan zijns inziens de verkopers van de plannen niet worden verweten. BRUSSEL (ANP) In de pakhuizen van de Europese Gemeenschap ligt voor een waarde van ongeveer 8.7 miljard gulden aan landbouwproduk ten opgeslagen. Dat blijkt uit een overzicht dat de Europese commissie (dagelijks bestuur van de EG) ver strekt heeft in antwoord op schrifte lijke vragen uit het Europees parle ment. De grootste waarde wordt vertegen woordigd door de voorraden boter (ruim 376.000 ton in openbare en nog eens bijna 151 000 ton in particuliere opslag). Bij elkaar is de waarde van die opgeslagen boter ruim 5 miljard gulden. Verder vertegenwoordigt de opgeslagen melkpoeder (ruim 437.000 toni een waarde van ruim 1.2 miljard gulden. Verder ligt er in de pakhuizen voor 500 miljoen aan zachte tarwe en voor 235 miljoen aan rogge. De olijfolie plas is 313 miljoen waard en de wijn- plas 775 miljoen. ANKARA (Reuter, AD) Turkije heeft voor zijn pond lagere wissel koersen ten opzichte van de voor naamste Europese valuta's vastge steld om de koersschommelingen van de laatste tijd op de Westeuropese wisselmarkten te corrigeren, aldus een mededeling in het Turkse staats blad. De koers van de dollar blijft 47,10 pond. Het Turkse pond is het sterkst ln waarde verminderd ten opzichte van de Oostenrijkse schilling, namelijk 7.1 procent. De kleinste devaluatie is ten opzichte van de Italiaanse lire, 1 procent. Ten opzichte van de gulden devalu eerde het Turkse pond 4.5 procent. Een gulden is nu 24,6725 Trukse pon den waard. Omgekeerd: een pond is ruim vier cent. Blijkens cijfers van de Gasunie, de VEGIN (vereniging van gasdistribu- •tiebedrijven ln Nederland) en de over heid heeft de aard gas ver koop in 1979 in totaal 16.3 miljard gulden opge bracht. Produktie- en distrlbutlekos- ten bedroegen dit Jaar 3,3 miljard, zodat 13 miljard aan winst is over gebleven. Ongeveer ƒ9,75 miljard daarvan vloeit naar de schatkist. De gemeenten krijgen ongeveer een half miljard. Volgens berekeningen van de voorzitter van de Vegln blijft er voor de aardgasproducenten DSM. Shell en Esso samen 2.5 tot 3 miljard gulden winst over. Op basis van deze cijfers heeft het Konsumenten Kontakt berekend dat Esso en Shell te zamen 1,7 miljard incasseren. DSM krijgt ongeveer 1,1 miljard. Het Konsumenten Kontakt baseert zich op uitlatingen van minis ter Andriessen over de verdeling van de aardgaswinsten. Becijferingen op basis van bepaalde vennootschaps belasting en op basis van cijfers van de Oasunie bevestigen deze uit komst. Volgens KK zullen de winningswin sten van de oliemaatschappijen in 1980 nog groter zijn. Van iedere prijs verhoging van het aardgas vloeit 5 procent naar Shell en Esso. De aard gasprijsverhoging van 7 cent die in 1980 wordt doorgevoerd en de buiten landse prijsverhogingen leveren de bedrijven te zamen 100 miljoen extra op. BIJ het komende prijzenoverleg met de minister van economische zaken zal KK aandringen op een vaste kos tenvergoeding voor de winning die 8hell en Esso verzorgen. De resteren de winst moet gebruikt worden voor isolatie van het Nederlandse woning bestand en voor onderzoek naar al ternatieve energiebronnen, aldus KK. AMSTERDAM Van Gelder Papier gaat in verband met de herstructurering van de papierdivisie de papiermachine nr. 36 in Wapenveld en papiermachine nr. 8 in Wormer defintief sluiten Voor Wapenveld betekent dit het vervallen van 95 arbeidsplaatsen zonder dat hier gedwongen ontslagen mee gepaard gaan. In Wormer gaat het om 75 arbeids- plaatsen die zullen verdwijnen, waar van zo weinig mogelijk maar waar schijnlijk enige tientallen gedwon gen ontslagen Deze sluiting zal per 1 Januari ingaan terwijl Wapenveld per 1 april dichtgaat. Voor de vakbonden kwam het be richt. dat er bij Van Oelder Papier 170 arbeidsplaatsen op de tocht staan als een complete verrassing. Bestuurder Frans van der Veer van de industrie bond FNV zei. dat het bericht lijn recht in strijd is met eerdere medede lingen van de kant van de raad van bestuur van Van Gelder. Woensdag nog had Van der Veer uit telefonisch contact met Van Gelder topman Hebly begrepen, dat de pro duktievermindering in Wormer en Wapenveld absoluut géén nadelige sociale consequenties zou hebben. „Vakbonden en ondernemingsraden hebben eigenlijk van meet af aan te horen gekregen dat de reorganisaties in Wormer en Wapenveld niet tot vermindering van het aantal arbeids plaatsen zou leiden De Industriebond FNV gaat zo snel mogelijk bij Van Gelder aan de bel trekken. „Als het werkelijk zo is dan zijn ze met ons nog niet klaar," aldus vakbondsbestuurder Van der Veer. De winst van Van Ommeren zal in het tweede halfjaar van 1979 niet beneden het niveau liggen van het eerste halfjaar, toen een nettowinst van 18 min werd behaald, aldus topman Ir. W H. Brouwer De verbe tering. die zich ln de tweede helft van 1978 aftekende, heeft zich ln het eer ste en tweede halfjaar van 1979 voort gezet. Het Jaar 1979 wordt met min stens 36 miljoen aanzienlijk beter dan de voorgaande Jaren. Hoewel het niveau van 1974 (nettowinst: 55.9 min) nog niet gehaald wordt. De voor uitzichten voor 1980 zijn goed. zei Brouwer. ADVERTENTIE Deze week: De Buitenlui. Hoe hebben de plattelanders de industrie, de verstedelijking overleefd? De levensloop van drie generaties. Hun trek naar de stad. Hun kuituur, hun werk, het leven in de dorpen. En verder: De aankomstpunten van het CDA Hylke Tromp over de NAVO Interview: Wallerstein, socioloog en kultuurfilosoof, getipt als nieuwe Marx. Losse nummers: 2,50 gulden. Postbus 353, 1000 AJ Amsterdam, tel. (020) 230864. (Een halt jaar Groene is overigens te koop voor 46 gulden). Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De belasting inkomsten over 1979 zullen naar alle waarschijnlijkheid wat achterblijven bij de in de miljoenennota gepubli ceerde jaarraming. Tot en met september is 68,3 pro cent van het totale geschatte belas tingbedrag binnengekomen Hoe wel het normaal is dat op driekwart van het jaar nog geen 75 procent van de te innen bedragen binnen is. acht het ministerie van financiën het verschil nu aan de grote kant. Er was op ca 200 miljoen meer gerekend. te van de raming deden zich vrijwel alie voor bij de zogeheten r.kost- prijsverhogende belastingen, zoals omzetbelasting en accijnzen. In ab solute cijfers liepen de ontvangsten uit de inkomsten- en vennoot schapsbelasting terug. Boven de ra ming lagen de loon- en dividendbe lastingen. Dat de omzetbelasting ten opzichte van de eerste negen maanden van 1978 5.1 procent meer opleverde was een tegenvaller, veroorzaakt door een aarzelende groei van de con sumptieve bestedingen Werd eer der gedacht dat de gevolgen van de strenge winter ln de rest van het jaar wel zouden worden Ingehaald, nu ziet het daar niet meer naar uit. De negatieve verschillen ten opzich- De strenge winter zorgde aan de andere kant voor extra accijnsop brengsten bij zware olie en minder accijnsontvangsten op lichte olie. Belastingen op het rechtsverkeer vielen tegen omdat de overdrachts belasting op koophuizen minder op leverde; hier is een verband met de slappe huizenmarkt. Dat de fiscus minder inde aan inkomsten- en ven nootschapsbelasting had belasting technische oorzaken. De totale belastingontvangst over de eerste negen maanden bedroeg 59,5 miljard wat 6.6 procent meer is dan over de eerste drie kwartalen van 1978. Verhoudingsgewijs was de groei. Het sterkst bij de motorrijtui genbelasting: 23 procent. Dit was een gevolg van de tariefsverhoging. AMSTERDAM De onder nemers in de land- en tuin bouw, die werken onder de druk van krimpende winst marges en leveren op mark ten waar de groei vertraagd is, zullen alleen een betere winst gevendheid bereiken als meer risico worden genomen in het zoeken naar nieuwe afzet markten en nieuwe pro- dukten. Voorzitter W J. Lokhorst van de landbouwtoprnrtperatie Cebeco-Han- delsraad hield dit gisteren, in de alge mene vergadering in Amsterdam, voor aan de afgevaardigden van de 22 gewestelijke en plaatselijke coöpera ties met samen 75.000 leden. Hij meldde, dat het Nederlandse agrarische exportoverschot dit jaar ruim acht miljard gulden bedraagt bij een negatief saldo van het totaal van de Nederlandse in- en uitvoer van bijna zes miljard. Lokhorst vertelde, dat Cebeco-Han- delsraad. tachtig jaar geleden als „centraal bureau" begonnen, nu in haar werkgebieden 48 procent van de boeren via de aangesloten gewestelij ke en plaatselijke coöpraties als le den heeft, gelijkmatig verdeeld over grote, middelgrote en kleine bedrij ven. Hun marktaandeel in die werk gebieden is 50 procent In de groep topcoöperatie, aangeslo ten coöperaties en deelnemingen, is in het afgelopen Jaar ongeveer 60 miljoen gulden geïnvesteerd, waar van ruim 80 procent voor de meng- voederproduktie Investeringsplan nen tot een bedrag van 130 miljoen gulden zijn nog ln portefeuille bepaald bedrijf past. De bedrijfsvergroting, meende Prins, zal de Nederlandse landbouw niet doen uitgroeien boven het middelbe- drijf Er zou nogal wat moeten gebeu ren om in de akkerbouw de gemiddel de grootte van 30 naar 40 hectare te doen stijgen. In de melkveehouderij was de laatste drie Jaar ook geen tendens tot vergroting van de nieuwe stallen te bespeuren Dat was in de varkenshouderij wel het geval. Tevreden Cebeco-Handelsraad. tevreden over de behaalde resultaten ln het boek jaar 1978/79, is ook ingenomen over die van de eerste vijf maanden in het lopende .aar Werd ln 1978/79 een omzetstijging (ln geld) geboekt van 4,8 proeent tot 2.3 miljard gulden en een winst na belasting van 9,7 mil joen. over de eerste vijf maanden bedroeg de omzetstijging 17.5 pro cent. terwijl ook de winst zich volgens verwachting ontwikkelde Het gemiddelde prijspeil van veevoe dergrondstoffen lag in de afgelopen maanden wel zes gulden per honderd kilo hoger dan een Jaar geleden Blijft het prijspeil zo. dan zou dat voor dit Jaar voor de Nederlandse veehouderij een kostenstijging van 825 miljoen betekenen: 400 miljoen voor varkens houders, 350 miljoen voor rundvee houders, 50 en 25 miljoen voor resp leg- en slachtpluimveehouders AMSTERDAM Ook daar waar men tevreden is over de werking van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie <PBO) moet men deze organisatie toch niet heiligverklaren. Ook daar zou men zijn mening over die PBO, die slechts één is uit verschillende vormen waarin men een sectorbeleid kan voe ren, moeten toetsen aan een aantal criteria. Afzwakking Ir. J. Prins, algemeen directeur, ging na hoe de land- en tuinbouw zou kunnen reageren op een afzwakking van het EG-prijsbeleid en op de stij ging van de energiekosten. Hij achtte het zeer waarschijnlijk, dat de stij ging van de arbeidsproduktiviteit mede door bedrijfsvergroting een rol zal blijven spelen, maar geloofde dat het hoofdaccent toch meer zal komen te liggen op beheersing en verlaging van de kosten per eenheid produkt. het verder streven naar het rationele en efficiënte en daarmee naar het gemakkelijke om smalle arbeldsbe- zetting te verlichten. Dat sluit aan bij de ontwikkeling van Jaren, al zal de aandacht meer moeten worden ge richt op de kostenkant, zonder dat opbrengstverhoging wordt uitgeslo ten als dat in de ontwikkeling van een Mr. C van Veen. voorzitter van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen (VNO), betoogde dit in Am sterdam ln algemene vergadering van de landbouwtopcoöperatie Cebeco- Handelsraad. De PBO, zo bracht hij ln herinnering, heeft zich In de agrari sche sector, ln de voedsel- en agrari sche industrie, een onmiskenbare plaats verworven, doordat ze aan sloot op daar al bestaande en gewen ste samenwerkingsverbanden In an dere sectoren van de industrie en in de dienstverlening lag dat heel anders. Ook voor de agrarische sector echter achtte hij toetsing nodig aan de vol gende criteria: de pluriformiteit van de sectorale situaties moet tot haar recht komen, eenheidsworst Is geen oplossing Over investeringen moe ten de ondernemingen zelf beslissin gen kunnen nemen, die niet onderge schikt zijn aan doelstellingen van sector-, overheids- of andere bulten de onderneming gelegen organen. In dividuele ondernemingen mogen niet belemmerd worden in creatieve acti viteiten om kansen op de markt te kunnen grijpen Totstandkoming van sectororganisaties moet van onderop geschieden en aantoonbaar aanslui ten bij de reële behoeften van de betrokken partijen. De organisatie vormen moeten passen ln het natio nale en EG-mededlnglngsbeleid. Wie partij ls bij een vorm van sectororga nisatie is afhankelijk van de aard van de behandelen problemen en van wie daarvoor verantwoordelijkheid dragen. Aan de hand van die criteria, aldus Van Veen, zijn zeer verschillende or ganisatievormen te bedenken Het zou. gezien de zeer uiteenlopende uit gangsposities van de afzonderlijke sectoren, onverstandig zijn één be paalde vorm aan te bevelen voor alle gevallen waarin zich behoefte aan een sectorbeleid doet voelen. Mr Van Veen wilde sectorbeleid al leen zien als aanvullende activiteit binnen het geheel van overheidsacti viteiten. Het macro-beleid, globaal van aard en voor iedereen geldend, staat voor hem voorop. Van Veen maakte een enkele opmerking over de kosten van het EO-landbouwbe- leld Bij alle discussies daarover, vond hij. wordt gemakshalve te veel vergeten, wat dit beleid ln immaterië le zin. althans ln niet direct calculeer bare zin ook voor de rest van de handel, de industrie, en de hele ge meenschap heeft opgebracht Het in standhouden van dit bouwwerk mag best iets kosten aan ons allemaal Van Veen vond het echter nog te vroeg om ln te gaan op de vraag „hoeveel dan wel."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 23