Kans op loonakkoord neemt toe mg U Besluit over gijzeling Zand ÏCIesuwkado L Keiler - Geister laats eroscentrum IEIj losse schroeven leze krant Onderhandelingen worden hervat in januari PIKEURTJE: je proeft de bessen er bóven fieuwe Haagse/Ni :idse Courant Trouw Zonnig HET WEER Uitspraak van Iraanse Raad verwacht ie ined partijlid' tuur comité dervuist Rotterdam wil informatie over kernwapenvervoer Trouw Constructief In Trouw van morgen zal de aankondiging verschijnen voor de TROUW-BOOTREIS 1980 Bezorg Trouw een nieuwe abonnee Lees een krant met overtuiging: TrOUW rouw H S 37STE JAARGANG NR 10833 - VRIJDAG 21 DECEMBER 1979 Zonnige perioden en in de kustprovincies eerst nog een enkele regen ot sneeuwbui In de ochtend nog enkele mistbanken Middagtemperatuur rond plus 3 graden, maar in gebieden met hardnekkige mist ongeveer plus een graad. Matige noordoostenwind windkracht 4 Morgen en overmorgen: Later meer bewolking en mogeli|k neerslag Lichte vorst in de nacht en ochtend. Morgen zon op 08 46 onder 16 31 maan op 10 53 onder 20 27 LOSSE NUMMERS 60 CENT de licht mousserende witte wijn! ity GOLD EXTRA LICHT - FRIS - SPRANKELEND JA l. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De CAO-onderhandelingen in de bedrijfstakken worden voorlopig op een laag pitje gezet. Dit is het gevolg van het nieuwe centrale overleg, dat gisteren in Den Haag is gehouden tussen kabinet, vakbeweging en werkgevers. Afge sproken is dat men 10 januari verder praat. Het is nog steeds niet uitgesloten dat er alsnog een cen traal loonakkoord komt. CD A-dissidenten Jan van Houwelingen (links) en Fred gman, die nu geen dissidenten meer zijn, aan het slot van kernwapendebat in de Tweede Kamer. teactie van het IKV ins commentaar Wegsturen van kabinet leverde niets op 'ijnlijk einde van het debat e hp— "•se 3INA 2: enda van Jftschoppensynode pagina 3 pagina 5 pagina 9 pagina 9 5INA 4: mallet eindelijk ed op tv 3INA 5: yglui luidschermen: gdelijk lelijk PAGINA 7: Vijftien van de honderd kinderen sterven PAGINA ECONOMIE: OPEC-landen niet eens over olieprijs PODIUM: Hoe ging het er in Brussel aan toe? .ge Aanleiding voor hervatting van het centrale overleg vormen de nieuwe ongunstige economische vooruitzich ten. Werkgevers en vakbeweging heb ben daarover een eerste notitie van het centraal planbureau ontvangen (meer hierover op pagina 11). De be doeling is dat het planbureau begin januari met nog betere nieuwe ramin gen komt. Op 7 januari zullen bij de FNV de federatieraad en bij het CNV de verbondsraad uitmaken wat voor conclusies zij verbinden aan de nieuwste vooruitzichten. De vakbon den en werkgeversorganisaties in de bedrijfstakken wordt verzocht geen CAO-afspraken definitief te maken voor 10 januari. „Wij zijn niet zo onrealistisch dat wij nieuwe economische cijfers naast ons neerleggen. Wij zullen die bekijken." aldus FNV-voorzitter Kok. Hij wilde geen oordeel geven over de nieuwe gegevens, omdat hij dan zou vooruit lopen op het beraad in de federatie- raad. Wel zag Kok nog „geen reden voor paniek." Minister Albeda (sociale zaken) die het overleg van gisteren had georga niseerd, voelt niet voor een loonmaat regel op grond van de loonwet. Zo'n maatregel noemde hij „wat al te sim pel". Hij wilde niet ingaan op vragen wat het kabinet zoal zou kunnen gaan doen als het hernieuwde overleg begin januari toch weer op een mis lukking uitloopt. Maar hij maakt wel duidelijk dat er dan wel wat gaat gebeuren. „Het kabinet zal dan niet opzij gaan zitten en slechts zeggen: hè, wat jammer nou toch." De rege ring voelt niet voor een nieuwe infla tiespiraal in 1980 en BI. „De regering zal beslist niet werkeloos toezien dat het die kant uitgaat," aldus Albeda. zwaar en onaangenaam werk en der gelijke. Op die basis waren begin de cember centrale afspraken tussen werkgevers en vakcentrales mogelijk geweest. De FNV wilde echter ook loonstijgingen boven twee procent mogelijk maken. Grasman kon nog niet zeggen of het CNV, gezien de nieuwe economische gegevens, nu zijn looneis ook wat verlagen zal. Van Veen echter stelde dat wat de werkgevers betreft niet meer vanzelf sprekend een akkoord mogelijk is op basis van wat begin december door de werkgevers was gebonden, maar door de FNV onvoldoende geacht. Hij liet doorschemeren dat de werkge vers misschien slechts bereid zullen zijn weer even ver te gaan als begin december, wanneer het kabinet tot extra bezuinigingen overgaat. Van der Schalie (raad MHP) had de in druk dat trouwens ook het kabinet een akkoord, zoals dat er begin de cember bijna was. thans een te duur akkoord zou vinden. PvdA-voorwaarden De PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft gisteren een verklaring afgege ven naar aanleiding van de nieuwe economische vooruitzichten. „De so ciaal-economische ontwikkeling in ons land dreigt vast te lopen. Een ingrijpende herziening van het rege ringsbeleid is nodig om het heropen de overleg met vakbeweging en werk gevers te doen slagen." Vervolg op pagina 3 FNV-voorzitter Kok in gesprek met premier Van Agt tijdens het loonoverleg gisteren in het SER- gebouw in Den Haag. TEHERAN (Reuter, AFP) De Revolutionaire raad in Iran heeft gisteren in de heilige stad Qom een beslissing genomen over de gijzelaars in de bezette Amerikaanse ambassade in Teheran. De inhoud van het besluit zal pas later bekend worden gemaakt, aldus meldde het officiële persbureau Pars. ;en onzer verslaggevers 'ERDAM Het is zinloos en onrealistisch om nog Bezuinigingen over een eroscentrum op een terrein bij het Poortge- te praten. De plannen voor een prostitutiecentrum op |enloorweg/Binnenhaventerrein zullen nooit verder komen Raad van State." ADVERTENTIE t Hugo Mulder van de Bewo- ganisatie Feijenoord/Noorder- BOF). Volgens de bewonersor- e BOF heeft mr. De Liagre in het Rotterdamse advoca- gebr^oor Nauta. Lambert en Blus- februari 1977 wethouder Van e (bedrijven) een rapport aan- waarin op juridische gron- restiging van een eroscentrum Dcatie Poortgebouw ten sterk- |jjnj eraden wordt. De rapportage 21 werd opgedragen door de gemeente Rotterdam. Op het desbetreffende terrein is de Handels- en Industrieverordening van 1936 van toepassing. Een wijzi ging in het gebruik ervan zou volgens de bewonersorgansatie slechts moge lijk zijn indien dit in het belang van de handel, industrie dan wel het openbaar nut zou zijn. Onlangs is nog steeds volgens de bewonersorganisatie door een uit- 1 spraak van de Hoge Raad bevestigd 11H dat prostitutie en aanverwante acti- -vlUl "V CL O viteiten onder geen van deze drie noemers gevat kunnen worden. De enige uitweg voor het college van B. en W. ziet de bewonersorganisatie in een vijziging van het voorontwerp bestemmingsplan, dat voor het ge bied geldt. Ook dit acht de bewoners organisatie een uitzichtloze zaak om dat een dergelijke procedure zeker tien jaar zou kosten. Mr. De Liagre Böhl beroept zich des gevraagd op zijn beroepsgeheim en wilde het bestaan van het door hem uitgebrachte rapport bevestigen noch ontkennen. Wethouder Van der Have was donderdag niet voor com mentaar te bereiken. Vrijdag heeft het Project-Coördinato- ren-Collectief vertegenwoordigers van de gemeente in de Rotterdamse wijken) het college van B. en W. je Janleiding van Stalins liefde schriftelijk laten weten dat het op marht. Dp krant prkpnt. prh- juridische gronden twijfelt aan de haalbaarheid van de Erosplannen. ïgei- s,raa 0U (AP) Het Russische par- Prawda noemt de vroegere talin „een waardig leider van nunistische partij", die echter jn fouten had. de Prawda dit naar aanleiding van de ing van de honderdste ge- ag van Stalin. mmentaar was minder kritisch i rol van Stalin dan commenta- 'oorgaande jaren. „De centrali- an leiderschap, ijzeren discipli- en grote waakzaamheid waren kelijk. Sommige tijdelijke be ien van de democratie waren eerlijk" schreef de Prawda macht. De krant erkent ech- aantal van zijn fouten, waar- 'erlijke burgers van de Sowjet- nstig leden". Werkgeversvoorzitter Van Veen vond dat het kabinet alsnog tot extra be zuinigingen nog in 1980 moet beslui ten. De economische tegenvallers met name de olieprijsstijging, vor men een nationale verarming, aldus Van Veen. Het zou dan onjuist zijn wanneer alleen de particuliere sector (inkomens, bedrijfswinsten) zou moe ten opdraaien voor die verarming. Ook de overheid moet een deel van de portie nemen. Anders zal het op 10 januari geen echt drie-partijen-over- leg zijn. Het doorvoeren van nieuwe bezuinigingen voor volgend jaar is voor Van Veen „geen voorwaarde vooraf" voor het verdere overleg, maar wel „een dringende aanbeve ling". Minister Andriessen (finan ciën), die ook aan het overleg van gisteren deelnam, had erop gewezen dat de rijksbegroting al door Tweede en Eerste Kamer is goedgekeurd. Die opmerking van de minister heeft „bij zonder kritische opmerkingen van onze kant" uitgelokt, vertelde Van veen. CNV-bestuurder Grasman vond dat de FNV alsnog zou moeten instem men met een looneis van een procent voor iedereen, plus een extra procent te verdelen voor hogere beloning van En tóch maar 335 per liter! Volgens Pars gaat het om een „be langrijk besluit" over de gijzelaars in de ambassade, dat later in de nacht of vandaag bekend zou worden ge maakt. Tevens zullen dan een aantal „andere beslissingen van algemeen belang" openbaar worden gemaakt. De aankondiging van de speciale zit ting van de Iraanse Revolutaionaire Raad was niet het enige bericht dat er druk wordt overlegd over de bezet ting van de Amerikaanse ambassade. Gisteren werd bekend dat secretaris generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheidm, de laatste tijd vrij wel dagelijks in contact staat met Iran en de Verenigde Staten. Wald- heim zou de VS hebben gevraagd voorlopig af te zien van stappen in de Veiligheidsraad, die hadden moeten leiden tot een economische boycot van Iran. Waldheim zou president Carter te kennen hebben gegeven dat hij meer tijd wilde voor „intensief overleg" met Iran. De Iraanse minister van buitenlanse zaken. Ghotbzadeh, verklaarde ech ter gisteren nog dat „zolang de inter nationale commissie (die zich moet uitspreken over de Amerikaanse acti viteiten in Iran) niet is geïnstalleerd, er geen besluit kan worden genomen over de Amerikaanse gijzelaars". Hij voegde daar aan toe dat die comsie zal bestaan uit 26 bekendé Iraniërs en een onbekend aantal „onafhankelij ke buitenlanders". Eerder had de mi nister al verklaard dat hij hoopte dat de eerste zitting van deze commissie al voor kerstmis zal plaatsvinden. Ayatollah Khomeini, de hoogste geestelijke leider in Iran. liet gisteren nog weinig blijken van een soepelere houding. Hij deed in een toespraak voor enigehonderden revolutionaire wachten opnieuw een felle aanval op president Carter, die volgens de aya tollah steeds minder kan rekenen op de steun van de Amerikanen. „Het Amerikaanse volk wordt wakker en zal spoedig de grootmachten, die hen hun wil op willen leggen, doorzien", aldus Khomeini. Hij zei dat meer dan vijftig procent van de Amerikanen tegen een militaire interventie van de VS in Iran is. De studenten in de bezette ambassa de hebben de VS opnieuw beschul digd van onruststoken in verscheide ne provincies van Iran. Gisteren bra ken er gevechten uit in de oostelijke provincie Baloedzjistan, waarbij vol gens radio Teheran twee doden en 36 gewonden zijn gevallen. De radio sprak van twee elkaar bestrijdende groeperingen, zonder ze nader aan te duiden. In de hoofdstad Teheran be schuldigde een regeringswoordvoer der <Je buitenlandse Journalisten van stemmingmakerij, „zodat zelfs de mensen in Iran bijna denken dat het hele land in wanorde is." De Wereldraad van Kerken in Gene ve heeft een beroep gedaan op Kho meini, de gegijzelden in de Ameri kaanse ambassade in Teheran vrij te laten. In een telegram, dat secretaris generaal Philip Potter donderdag heeft gestuurd aan Khomeini, wordt gevraagd om medeleven met de gegij zelden. zodat zij Kertsmis bij hun familie kunnen vieren. Potter wijst in zijn telegram op het „wederzijdse res pect dat moslims en chirstenen el kaar toedragen en op het feest van de geboorte van Jezus, dat christenen en moslims even diervaar is." ver Stalin op pag. 7 ROTTERDAM De Rotterdamse gemeenteraad heeft gisteren una niem een motie aangenomen waarin de minister van defensie wordt ge vraagd de burgemeester van Rotter dam desnoods vertrouwelijk in te lichten over verschepingen van kernwapens in de Rotterdamse ha ven. Volgens de Rotterdamse raad is de burgemeester verantwoordelijk voor de rampenbestrijding in zijn ge bied. maar blijft het vervoer van kernwapens over Rotterdamse grondgebied volledig buiten zijn ge zichtsveld. In Rotterdam werden al eerder vra gen gesteld over de aanwezigheid en verscheping van kernwapens in het havengebied. Omdat het ministerie van defensie krachtens het vrijstel- lingsbesluit landsverdediging kerne nergiewet vrijgesteld is van de in deze wet genoemde meldingsplicht, ble ven deze vragen onbeantwoord Inderdaad, nou u het zegt. dat hadden we al tijden niet meer gedaan: laten we weer eens iets aan de zee ontworstelen. Een heer in Rotterdam die daar verstand van heeft, ziet enkele onvolkomenheden aan de kust van Zuid-Holland. Zand er over. Pagina 11. Authentiek Slavisch Boetseerset (A) Boetsccrklci mei verf in 3 kleuren en Ueedie (C) penseeltje Wordi zonder oven J ovenhard. Schroevedraa ierset (BI Grote, kleine en kruiskopschroeve- draaier in een Handgreepje met met fraai diermolief. Als onder legger o f voor de sier. 4 Houten eierdopjes (D) op sierlijk blankhouten hang- Journalisten en Iraanse demonstranten hebben te kampen met regenval als zij de wacht betrekken voor de Amerikaanse ambassade in Teheran. ADVERTENTIE omslagmechaniek.voor extra gemak. P,an|9e P1"''ecn '-andlopertje als garantie voor zacht gekookte eieren. ^mb mm mmmm mm mmmm mm mm mm m Maak iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad met een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze Naam nieuwe abonnee Adres nieuwe abonnee: Postcode en plaats: Uw naam: Uw adres -Giro: Postcode en plaats: -Tel.: Voor hel kwartaalabonnement geldt voor de eerste betaalperiode een welkomstkorting van I 2» Kado naar keuze DA DB DC. DD (aankruisen a u b Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoordnummer 2792.1000 PA Amsterdam Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven Voor bezorginformalie 020-913456 t

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1