it) tv H V Meubelfabriek Oisterwijk lanbureau somber Vooruitzichten 1980 Hoefnagels vraagt geen excuus aan Quod Novum Weer plan landaanwinst voor kust Zuid-Holland 24 Voor een feestelijke kennismaking met al onze nieuwe modellen 12 jaar garantie ongekende service geloogd volgens •voorzien van oud recept brandmerk. Verkeersongelukken door gladde wegen Michael Stern wint geding DE KORENAAR iruitzichten niet alleen door olieprijs slecht an K> S lering moet )leem gebieden steunen' tere werkweek ders in studie Akzo chloorfabriek naar Botlekgebied Asselbergs hoeft voorlopig nog niet te sluiten BINNENLAND maandag 2e kerstdag gesloten donderdag toonzalen In: Amsterdam, Bcrkel(ZH), Beverwijk, Ede, Heerenveen, Hengelo (O), Oisterwijk, Roosendaal, Utrecht, Valkenburg (LX Zuidlaren, Zwolle. inlichtingen: 04242-9012 Als gevolg: van de gladheid slip te gistermorgen de 56-jarige J. Alink uit Arnhem met zijn auto tegen een militaire bus. Hij raak te bekneld en kwam om het leven. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Door de plotselinge gladheid op een aantal Nederlandse wegen zijn gisterochtend zeker vier personen bij ongelukken om het le ven gekomen. De 40-jarige Albert Kleine uit Hollandscheveld slipte met zijn auto in Hardenberg en reed tegen een boom. Hij was op slag dood. De 21-jarige Kitty Relnders-De Groot uit Delfzijl kwam eveneens gis terochtend om het leven, toen zij in Garmerwolde met haar auto slipte en in het Damsterdiep belandde. Red dingsploegen konden de vrouw niet meer helpen. Nog twee andere auto's raakten door de gladheid in het Dam sterdiep. De inzittenden konden zich redden. De 53-jarige J. Vos uit Wijk en Aal burg overleed gisteren in een zieken huis in Den Bosch aan de verwondin gen. die hij kort tevoren had opgelo pen bij een ongeluk. Als gevolg van de gladheid slipte zijn vrachtwagen en reed tegen een tegemoetkomende trekker. De 56-jarige Arnhemmer J. M. Alink kwam om het leven bij een ongeluk, toen zijn auto slipte en fron taal tegen een tegemoetkomende bus reed. Zijn vrouw, die naast hem zat. werd slechts licht gewond. AMSTERDAM (ANP) De Rus- sisch-joodse hoogleraar prof Michael Stern mag in zijn huis aan de Parnas- susweg in Amsterdam blijven wonen. Deze uitspraak deed gisteren de pre sident van de rechtbank in Amster dam. mr. W. J. Borgerhoff Mulder in een kort geding dat door de huiseige naar A. van Willigen tegen Stern was aangespannen. Hoogleraar beschuldigde universiteitsblad Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De aan de Erasmusunlversiteit verbonden criminoloog prof. dr. G. P. Hoefnagels weigert schriftelijk zijn verontschuldigingen aan te bieden voor „grove beledigingen" die hij heeft geuit aan het adres van de redactie van Quod Novum, het blad van de Rotterdamse universiteit. De redactie van het studentenblad overweegt nu bij de officier van Justitie een klacht wegens smaad in te dienen tegen de hoogleraar. De heer Hoefnagels heeft tijdens een woordenwisseling met één van de re dacteuren van Quod Novum het blad vergeleken met het NSB-blad „Volk en vaderland". Verder heeft hij de redactieleden op één lijn gesteld met oorlogsmisdadigers als Elchmann en Mussert. Op verzoek van de rector-magnlficus heeft de hoogleraar naderhand te lefonisch deze termen teruggeno men. „Een spijtbetuiging kon er niet af en bovendien kwam het telefoontje erg laat. Dat vonden we wel wat ma gertjes en daarom hebben we Hoefna gels gevraagd schriftelijk zijn veront schuldigingen aan te bieden," aldus hoofdredacteur Hein Meljers van Quod Novum. Volgens professor Hoefnagels had hij „niet anders verwacht van een blad als Quod Novum. Ik heb zeer ernstige grieven tegen de manier waarop Quod Novum zijn taak vervult of liever gezegd niet vervult. Het blad is ADVERTENTIE allerminst representatief voor de Erasmusunlversiteit. De redacteuren zijn alleen op zoek naar rellen. Ze volgen-bepaalde personen hinderlijk en zijn er op uit Je in een hoek te drukken. Maar wat er werkelijk aan de universiteit gebeurt, daar gaan ze niet serieus op in." Het blad kan naar de mening van Hoefnagels dan ook beter „Quod Pri vé" of „Quod Story" heten. „Er wordt nooit iets recht gezet en het recht op antwoord kent het blad niet" Wat dat laatste betreft merkt Hein Meijers op dat Hoefnagels geen recht van spreken heeft, omdat hij nog nooit op een zakelijke manier zijn grieven tegen Quod Novum heeft ge uit. „Hoefnagels heeft nooit de moei te genomen om een gefundeerd klachtenpakket aan ons voor te leg gen. Als hij dat wel had gedaan, zou hij ontdekt hebben dat Quod Novum elke behoorlijke klacht in behande ling neemt,"aldus Meijers. Aanleiding voor het conflict tussen Hoefnagels en de redactie van Quod Novum was het verkeerd dateren van een publikatie van de hoogleraar. Het oorspronkelijke verschijningsjaar 1977 was veranderd ln 1979 en dat was voor een redacteur van Quod Novum aanleiding geweest tot het stellen van vragen aan Hoefnagels. DECEMBER 1979 TROUW/KWARTET "11 ize sociaal economische redactie IAAG De versombering in de economische vooruitzichten vloeit niet alleen voort uit erwacht sterke stijging van de olieprijzen. Het Centraal planbureau beziet sommige lelingen thans door een donkere bril, terwijl die in september nog door een zonniger •den bezien. Dit blijkt wanneer de notitie van het planbureau met de nieuwste gegevens er geleken met de macro-economische verkenning 1980, zoals het planbureau die in ber uitbracht. is deze week toegestuurd jerers en vakcentrales ten van het nieuwe loonoverleg iren. Een sterk bepalende ir de economische ontwik- Nederland is de groei van itndel. Een zwakkere groei jgauw forse invloed op de voor dc Nederlandse econo- ember veronderstelde het iu nog dat de wereldhandel groeien met vier procent, al zei het planbureau erbij lest ook lager zou kunnen Er werd al een rekensom erd van de veranderingen lager cijfer van de groei van 'IhaAdel zou veroorzaken in lan'ase cijfers. standen tie van deze week stapt het tu nu definitief over op de sssimistische visie op de we- del. Aanleiding voor die over- met alleen de sterkere stijging olieprijs, maar ook de onver- hoge rentestanden in de ge- ialiseerde landen. Het planbu- uit nu zelfs niet uit dat in de in het nieuwe jaar de wereld- in omvang zal teruglopen, iling heeft zich de laatste tien leen met twee procent daan in 1975, toen er ook in md van een économische te- g sprake was. inbureau blijkt zich achteraf rkeken te hebben op de inter- ale prijsontwikkeling, los van prijzen. In september werd de ging voor importen voor 1980 op acht procent, terwijl dat li toen op tien procent had i worden geschat. Daar komen nüeuwe prijsstijgingen voor olie bij, waardoor het planbureau dit cij fer thans op 15 zet. Betalingsbalans Een tegenvaller die eveneens los staat van de jongste olieprijsstijging, is de export in 1979. In de eerste helft van het jaar steeg die sterk. Daardoor rekende het planbureau in september op evenwicht op de betalingsbalans in 1979. De exportgroei stokte echter na de zomer. Oorzaken hiervan ver meldt de notitie van het planbureau niet. Het gevolg is dat nu voor 1980 geen overschot van een miljard gul den op de betalingsbalans meer wordt geraamd, maar een tekort dat „mogelijk zelfs substantieel" (enige miljarden) zal zijn. De notitie zegt niets over de nieuwe vooruitzichten voor de koopkracht van de modale man, hoewel dit cijfer de hoofdrol speelt in de discussies over lonen en economische ontwikke ling voor komend jaar. Het planbu reau raamt nu wel de prijsstijging een procent hoger, zodat kan worden aan genomen dat de koopkracht die in september op de nullijn werd ge raamd nu door die nullijn heen zal zakken. Het directe effect van de ho gere olieprijzen op de inflatie be draagt een half procent. De werkloosheid werd in september voor 1980 geraamd op 210.000 even veel als gemiddeld voor 1979 werd voorzien. Thans denkt het planbu reau dat de werkloosheid dit jaar iets beneden de 210.000 gemiddeld zal ko men, maar volgend jaar gemiddeld tienduizend hoger zal zijn. Dat zou betekenen dat de werkloosheid in de loop van het komend jaar gaat oplo pen tot die in de 220.000 eind 1980. (tussen haakjes de ramingen uit september, waarop tot nu toe het kabinets beleid voor 1980 was gebaseerd.) groei wereldhandel (pet) prijsstijging invoer (pet) groei export (pet) Investeringen (pet) groei nationale produktie (pet) prijsstijging (pet) koopkracht modale man werkloosheid (x 1000) overschot betalingsbalans (f miljard) 2 (4) 15 (8) 0 (4) 0 (0) 1 (2,5) 7 (6) -99 (O) 220 (210) (1) parlementsredactie \G In gebieden waar de leid het grootst is, moeten (re overheden streven naar het uittreden van ambtenaren, eede Kamer heeft gisteren een van het CDA-Kameriid De langenomen. waarin de rege- laand wardt tot steun aan ionale regelingen. De rege- oet de lagffe overheden in pro- «bieden aanspreken „in hun (it als wertgever". De overheid bedrijfeleven een voorbeeld aldus de hotie-De Vries. (ring moe; ook. in de loop van i Jaar, aangeven met welke te projecten" de werkgelegen- het nooiden des lands uitge- kan worden. De Kamer nam otie-Lamiers (D'66) van die ag aan. Mevrouw Lambers b afgevnagd. of het wel moge- 1 zijn on- het noorden de ko- Jaren aaa tienduizend nieuwe 'Plaatsen te helpen. Haar mo- Pleitte „so nodig een deelne- of uitvoerende rol van de over- ta projecten, die extra arbeids- opleveren. Prinses Margriet bij het portret van Johan Maurits. Prinses Margriet heeft gisteren de tentoonstelling ..Zo wijd de wereld strekt" in het Mauritshuis in Den Haag geopend Het was gisteren drie eeuwen geleden dat een verre neef van de prinses. Johan Maurits van Nassau- Siegen overleed. f soc.econ. redactie RDa\ De werkgevers De tentoonstelling geeft een beeld van destijds onbekende gebieden, vooral van Brazilië. Johan Maurtis was daar zeven jaar goeverneur Onder zijn ens voorzitter J. Koeman bewind kwam de suikerindustrie tot bloei. Hij bracht veel schilderijen en tekeningen meer naar Europa Zo kregen de Nederlanders in de zeventiende eeuw een beeld van een vrijwel onbekende wereld. Ijfctak schildersbranche. Ufcnd tegenover de ge- Jto de winter, als er toch weinig leren valt. de werkweek te L De vinterse arbeidstijdver- |*>u g>ed aansluiten bij de •elgheid van de schilders- De expositie telt meer dan driehonderd nummer. Centraal staan zestien werken van de schilder Albert Eckhout. Zij maken deel uit van de collecties van het nationaal museum in Kopenhagen. Behalve Eckhout had Johan Maurtis ook de schilder Frans Post mee naar Brazilië genomen. Ook van hem worden er een aantal werken getoond. DEN HAAG (ANP) Een landaanwinst van ongeveer zevenhonderd hectare en ver vanging van verloren gegaan duinlandschap aan de Zuid hollandse kust tussen Hoek van Holland en Schevenin- gen: kosten 1,1 miljard gul den. Dit Is de kern van plan nen, die lr. J. N. Svasek van een gelijknamig Rotterdams ingenieursbureau, heeft be kendgemaakt ln een rapport „bouwen met de natuur" De bewuste kuststrook zou door middel van het opspuiten van 250 miljoen kubieke meter zand (kosten bijna één miljard) verder zeewaarts verplaatst moeten worden om „het dynamische evenwicht eigen aan de natuurlijke kusten, dat door de aan leg van het havenhoofd bij Hoek van Holland is verstoord, te herstellen." aldus Svasek. Hij heeft, ln tegenstelling tot de op stellers van eerdere plannen, die ko zen voor een „harde" zeewering, de voorkeur gegeven aan het opspuiten van zand. Met deze plannen wil Sva sek. die onder meer veertien jaar heeft meegewerkt aan de Deltawer ken en adviseur is van zowel de ge meente Rotterdam als het ministerie van verkeer en waterstaat, een eind maken aan de impasse, nu de provin cie plannen voor landaanwinst, ten einde de nijpende woningbouwpro- blemen in Zuid-Holland te kunnen oplossen, heeft afgewezen. Svasek baseert zich in zijn plannen op de drie sinds 1976 ingediende plannen „Dorp in zee" (Polyzathe). „Westduinen" (PvdA-raadsleden Den Haag) en „Nieuwduinen" (Volker-Stevln). De plannen van Svasek hebben ech ter een andere naam: „Nieuwstrand", 45 hectare land bij Schevenlngen. „Nleuw-Westduin". 150 hectare land en 64 hectare duin bij Loosduinen en „Hoofdduinen", 1500 hectare land en 200 hectare duinen, verder zuidelijk tot aan Hoek van Holland. De plannen zijn, volgens Svasek, „een handreiking voor planologen" Die kunnen dan ruimte bieden aan de bewoners van het dichtstbevolkte deel van Nederland, zonder echter de kostbare en onvervangbare delen van het milieu verder aan te tasten, aldus het rapport. Oedeputeerde staten van Zuid-Hol land wezen ln 1978 landaanwinst door middel van de ingediende plannen af Svasek meent dat de behoefte aan woningbouw-lokatles met name voor Den Haag, zo groot Is dat het hour tijd is geworden de planologen te behoeden voor het inslaan van „ver keerde wegen mocht er toch worden overgegaan tot uitbreiding voor de kust DEN HAAG (ANP) De nieuwe chloorfabriek van de Akzo zal ln het Botlekgebied gevestigd worden. De poging van PvdA-zijde om de fabriek naar Eemshaven te krijgen is gisteren bij gebrek aan steun van andere poli tieke partijen ln de Tweede Kamer Op niets uitgelopen. D'66, noch CDA en WD voelden iets voor het idee van de socialist Spieker om een studie te laten verrichten naar de argumenten voor plaatsing ln de Eemsmond. De overheid heeft in dit geval een vinger ln de pap omdat financiële steun wordt verleend bij de bouw van de fabriek. Spieker had een voorkeur voor de Eemsmond vanwege de sterk teruglopende werkgelegenheid in die regio. Hij was het er mee eens dat bedrijfseconomisch de Botlek de voorkeur heeft, maar meende dat de overheid uit oogpunt van regionaal beleid op de Eemshaven had moeten staan. Het chloor van Akzo is met name bestemd voor bedrijven ln het Bot lekgebied. Plaatsing daar, zo bena drukte minister Andriessen, voor komt omvangrijke en gevaarlijke chloortransporten. Gehoord de be zwaren trok trok Spieker de motie waarin hij zijn idee naar voren bracht in. Vervolgens kwam hij met een an dere motie om voor de ontwikkeling van het Eemsmondgebied extra fi nanciële ruimte te creëren. Andries- sen.ontraadde die motie omdat er al diverse investeringsregelingen ge richt op zwakke regio's bestaan. Van onze parlementsredactie DEN HAAO Het gevaar, dat de ijzergieterij Asselbergs in Bergen op Zoom moet sluiten, lijkt voorlopig geweken. Na gesprekken tussen de overheid en de schuldeisers van het bedrijf is surséance (uitstel van beta ling) van de baan. Tweede-Kamerle den, die dit gisteren van minister Andriessen (financiën) hoorden, hiel den het erop dat Asselbergs in elk geval tot 1 april volgend jaar uit de acute financiële zorgen is. De directie van de gieterij, waar ruim 600 mensen werken, heeft de ver wachting dat men vanaf het tweede kwartaal van 1980 uit de rode cijfers is. Minister Van Aardenne (economi sche zaken) heeft die prognoses be twist, maar op aandrang van de Ka mer is ln gesprekken met de schuldei sers een uitweg gezocht voor de finan ciële problemen van Asselbergs. De nationale investeringsbank, een van de schuldeisers, toonde zich als laatste zonder enig enthousiasme, be reid mee te werken aan een oplossing. Eerder al was overeenstemming be reikt met o.a. de belastingdienst, de sociale fondsen en de Algemene Bank Nederland. Van Aardenne zelf had ook zo bleek vorige week in de Tweede Kamer anderhalf miljoen gulden in petto voor het bedrijf, dat al eerder forse overheidssteun ontving.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11