mur opleiding hoger Onderwijs op vier jaar lubbelnummer leTijd VOORDAT DE LICH1JES DOVEN Met de jaren zeventig valt het mee HBO-raad niet negatief inisters komen met wetsontwerp /eekblad IT Looneis betekent bezuiniging Direkt - klaar van Kodak. UIT DE WEEKBLADEN ÉRDAG 20 DECEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 1st inze parlementsredactie HAAG De opleidingen voor hoger beroepsonderwijs zullen vierjarig worden en een studiefase (propedeuse) krijgen van ten hoogste één jaar. Er komen zeven soorten van ra beroepsonderwijs, onderverdeeld in een groot aantal deelsoorten. Die kunnen op hun ■me weer bestaan uit studierichtingen. id j ie 8 ander staat in het voorlopig sluiten bij de persoonlijke wensen Pa twerp op het hoger beroepson- van studenten. Deze is, aldus Pais erei i, dat de ministers Pais (onder- gisteren, niet te vergelijken met de chir n Van der Stee (landbouw en algemene hogere opleidingen, waar- n gisteren voor advies hebben van al eerder sprake was. Op deze tuurd aan de onderwijsraad en zogeheten AHO's wordt nog gestu- nhu o-raad, het overleg- en advies- deerd. Alle studierichtingen, uitge- alij'l van de hogere beroepsoplei- zonderd de vrije studierichtingen, zullen worden geregeld in een zogehe- alba -tsvoorstel is bedoeld om het ten HBO-statuut (te vergelijken met leroepsonderwijs uit de wet op het academisch statuut), d vi ortgezet onderwijs (beter be- d is de mammoetwet) te tillen en De zeven soorten van hoger beroeps- •alig ;en juridische basis te geven, onderwijs zijn: hoger technisch land de manier kunnen de hogere be- bouw, economisch, sociaal-agogisch, o pieidingen zich zelfstandiger gezondheidszorg-, kunst- en pedago- kinpcelen tot volwaardige vormen gisch onderwijs, ger onderwijs. Deelsoorten van hoger technisch on derwijs zijn bij voorbeeld het zee- vaartonderwijs en het laboratorium onderwijs. Van hoger sociaal-ago gisch onderwijs bij voorbeeld onder- iversitëït en andere vormen wijs in school- en beroepskeuzewerk, >r onderwijs een plaats zullen ludisch-musisch educatief onderwijs, Hiervoor is begin volgend onderwijs in de journalistiek en on voorlopig ontwerp kaderwet derwijs voor geestelijk raadswerk, ichten. lichting op het voorlopige Tot de hogere pedagogische opleidin- 'erp op het HBO zei Pais gen zullen straks alle lerarenopleidin- dat het nagestreefde stelsel gen gaan behoren, inclusief de MO- ;re opleidingen als alles opleidingen (die deeltijdopleidingen it in de eerste helft van de zullen worden), ichtig bereikt zal zijn. Hij it de nieuwe wet op het hoger Pais en Van der Stee streven ernaar >nderwijs in 1983 van kracht tot zogeheten gemeenschappen van twerp is tevens een stap op een samenhangend stelsel rschillende soorten hoger on- waarin naast het HBO ook mschappelijk onderwijs, de a worden. Met de uitvoering IJoen gulden gemoeid. blgopleiding rètsvoorstel wordt ruimte ge- vervolg-opleidingen van (er beroepsonderwijs met een r van ten hoogste twee jaar e vier jaar). Dit loopt min of irallel met de voorgenomen fase in het universitaire on vaste studierichtingen, inen een beperkte vakken- igelijk zal zijn, komt er ook e studierichting, die kan aan- ietser verongelukt RVELD (ANP) De brom- j. J. Voorburg (16) uit Achter- I gisterochtend in zijn woon- a het leven gekomen toen hij fcrrangsweg overstak en daar- ]r een personenauto werd aan- Samenwerking ADVERTENTIE leTijd JProf. Schillebeeckx heeft het verbijsterend melodrama waarop zijn I ondervraging in Rome uitliep achter de rug. Wat nu? Wordt zijn volgende boek inderdaad geblokkeerd? Komt er, hoe dan ook, over een jaar wéér een zaak-Schillebeeckx? Of geniet de I omstreden Nijmeegse theoloog de hoge bescherming van iiiemand minder dan de paus zelf? Ton Oostveen doel een poging I Schillebeeckx' denken te verduidelijken en vroeg hem in Rome naar zijn ervaringen met het theologentribunaal. Een uitvoerig relaas in het van de Tijd bij kerstmis en jaarwisseling. Met nog tal van andere speciale bijdragen. Interviews: de nieuwe (en de laatste?) KVP- voorzitter Piet van Zeil, schrijfster Inez van Dullemen ('tevreden op tweede plan'), componist Tristan Keuris ('een beetje een inling'), popzangeres Ellen Foley ('alleen 's nachts valt te leven') i de eindeloos ijdele voetballer en TV-presentator Frank Kramer. Ook: gesprekken met vrouwen van gedetineerden ('met kerstmis wéér alleen'), een reportage over wonen en leven in de verpauperde Haagse Schilderswijk, een wandeling met beider/schrijver Bertus Meijer door Rotterdam, een terugblik op Je Indonesische kwestie - hoe Oe Tijd dertig jaar geleden een hoofdredacteur verloor - en de reacties van twintig landgenoten op de vraag: wat waren de beste boeken van de jaren zeventig? Ion voor proefabonnement n de Tijd voor 7'/» gulden Ier postzegel zenden aan de Tijd foordnummer 6,1000 PA tsterdam aiing na ontvangst acceptgiro '«ral te koop: f 2.75 lementen (dag en nacht in het weekend): 46 20 62 TH-52 Verder: Rob Vermaas over het CDA, het congres en de kernwa pens: 'De jacht op de tien is geopend' Arie Kuiper over het gelijk van Lubbers en het clericalisme van prof. Berkhof, voorzitter van de Raad van Kerken: 'Khomeini is onder ons' A.L. Boom over Guido Gezelle: poëzie als lichtmeter van geloof Henk Suèr over TV-presen- tatie: de routine van Mies Bouwman en de kille vlegel Peter Hofstede Herman Pieter de Boer over enge kinderen: 'Me móeoeoeoe- der is dood' Jan Mulder over een ziektebeeld: de ver schrikkelijke meubelkoorts van de jagers op Art Déco Een nieuw verhaal voor de vrienden van Tom Poes: Heer Bommel en de Wadem Straks op snelle 'roller skates' naar school: grote kerstprijsvraag voor de jeugd Op verschillende gebieden zijn in het voorlopige wetsontwerp relaties ge legd met het wetenschappelijk onder wijs. Dat geldt behalve voor het sta tuut ook voor het zogeheten post- hoger beroepsonderwijs, dat zich richt op nascholing. Nieuw is dat er rriet het oog op de planning gewerkt zal gaan worden met capaciteitsgegevens. Deze heb ben betrekking op het aantal onder- wijsplaatsen, de vraag naar studen ten en de behoefte van de maatschap pij. Om de relatie tussen hoger be roepsonderwijs en maatschappij vorm te geven zal er een commissie komen, die de minister hierover moet adviseren. Wat de democratisering van de hoge re beroepsopleidingen betreft, wordt er voorlopig nog vastgehouden aan de medezeggenschapsregeling van het onlangs gelanceerde voorontwerp van wet. Deze regeling geldt voor het hele onderwijs, uitgezonderd de uni versiteiten. In de praktijk komt er een medezeggenschapsraad, waarin personeel en studenten ieder voor minstens een derde zijn vertegen woordigd. De raad heeft voorname lijk een adviserende functie. Vervolg van pagina I Albeda voegde er nog aan toe dat de gemakkelijkste weg is om te zeggen: „De lonen kunnen wel wat omhoog en de regering buigt wel om" (bezuini gingen). Dichterbij Van onze parlementsredactie DEN HAAG De voorzitter van de HBO-raad (overleg- en adviesorgaan, van de hogere beroepsopleidingen) dr Th. H. J. Stoelings, reageerde giste ren positief op het voorlopige wets ontwerp. De voorgestelde status van hoger onderwijs geeft aan de afgestu deerden een betere maatschappelijke uitgangspositie, zei hij. Een afgerond oordeel kon hij echter nog niet geven, omdat de kaderwet voor het hoger onderwijs er nog niet is. Vraagtekens zette Stoelinga bij de rechtspositie van de studenten die hij minimalistisch noemde. Ook was hij niet tevreden over de medezeggen schapsregeling, die volgens hem on voldoende rekening houdt met het verschillende karakter van de oplei dingen. Een democratiseringsregeling zoals de universiteiten die hebben, gaat volgens Stoelinga echter weer te ver. Zo'n regeling past niet op de opleidin gen, meent hij. Overigens zei hij dat hij geen voor stander is van een vaste studieduur van vier jaar over de gehele linie. Er moeten uitzonderingen mogelijk blij ven, aldus Stoelinga. Op een persconferentie licht te minister Pais het wetsont werp toe. Naast hem de top ambtenaren dr G. L. Leib- brandt en J. M. M. van Berkom. ADVERTENTIE DEKOR&NAER is fijn, z'n prijs verrassenaklein. ADVERTENTIE hoger beroepsonderwijs te komen. In zo'n gemeenschap zouden verschil lende studierichtingen moeten wor den samengebracht. Dit met het oog op de flexibiliteit van het onderwijs. Ook zullen de hogere beroepsoplei dingen worden gestimuleerd samen werkingsverbanden te vormen, bij voorbeeld door bepaalde voorzienin gen te combineren. Dit soort initiatie ven zal door de overheid financieel worden gesteund. Pais zei gisteren dat dit de enige mogelijkheid is om samenwerkingsverbanden van de grond te krijgen. De in totaal 350 instellingen van hoger beroepsonder wijs zijn namelijk grotendeels zelf standig en de minister wil geen sa menwerking afdwingen. De officiële inschrijvingsduur zal, zo liet Pais gisteren weten, straks vijf jaar zijn. In dit verband zei hij dat er in het kabinet nu wordt gepraat over voorstellen voor een nieuwe stelsel van studiefinanciering, waarbij de HBO-student gelijkwaardig zal zijn aan de universiteitsstudent. zijn de kleuren van Kodak al klaar. Direkt-klaar kleurenfoto's van Kodak laten u de sfeer zien als het kerstfeest nog in volle gang is. De ministers Albeda en Andriessen (financiën) lieten zich in de Eerste Kamer opnieuw somber uit over de economische vooruitzichten voor ko mend jaar. Albeda: „Er kan een mo ment komen waarop er gekozen moet worden tussen handhaving van werk gelegenheid of handhaving van koop kracht. Gelet op de vermoedelijke ontwikkelingen volgend Jaar zou dat moment wel eens heel dichtbij kun nen zijn." Andriessen stelde dat, met de nieuwe vooruitzichten, de ontwikkeling van de collectieve sector (overheidsuitga ven, sociale uitkeringen) niet zal kun nen doorgaan zoals nu tot nu toe. „Er dreigt een duidelijk overschrijding van de beschikbare loonruimte. Als de particuliere sector (inkomens, be drijfswinsten) niet bereid is de conse quenties (van de sombere vooruit zichten, red.) te aanvaarden en dat is wat we thans waarnemen dan zal de collectieve sector de consequen ties moeten trekken. Wanner volgend jaar gebeurt wat wij nu vooralen, zal er eenvoudig niet aan zijn te ontko men veel drastischer in te grijpen," aldus Andriessen. „De verdeling van de economische groei over collectieve en particuliere sector is een van de dringendste vragen Waarvoor wij staan." Andriessen zei echter ook dat het aantrekken van de inflatie op zich nog geen probleem hoeft te zijn, wan neer maar in de rest van de EO de inflatie nog sterker aantrekt. Op het ogenblik ziet het daarnaar uit. De Nederlandse export gaat voor zeven tig procent naar de andere EG-lan- den. „Nederland kan dan wellicht zijn relatieve positie in de EG volgend jaar toch verbeteren. Dat is van enor me betekenis." President Zijlstra van de Nederland- sche Bank waarschuwde onlangs dat hij niet van plan is de geld- en kre dietkraan komend Jaar verder open te draaien wanneer er meer geld no dig zou zijn om ingewilligde hoge looneisen te financieren. Andriessen maakte gisteren in de Eerste Kamer deze waarschuwing tot de zijne. Hij wees erop dat een te grote loonstij ging het financieringstekort voor de overheid zou doen oplopen, en dat vindt de minister „ontoelaatbaar". Hij wees op berichten dat de beta lingsbalans de laatste maanden toch wat tegenvalt. Dat maakt het voor de minister moeilijker zijn financie ringstekort te vullen met leningen en zonder geldschepping door Rimmer Mulder Een geruststellende medede ling: met het gezeur over de matte jaren zeventig valt het erg mee in de weekbladen. Even kon de vrees bestaan dat de „dubbelnummers" zo vlak voor het afsluiten van een tien-j aren-periode wel al lemaal vol zouden staan met de treurigheid van deze tij den. De redacties hebben zich weten te beheersen. Er wordt nabeschouwd en vooruit ge blikt, maar met mate. Haagse Post Wie een zo compleet mogelijk portret van de Jaren Zeventig verlangt zal de Haagse Post moeten nemen. In zes tien hoofdstukken probeert John Jansen van Galen „de tijdgeest" vast te leggen en te analyseren. In zijn inleiding zet hij de hoofdlijn van zijn verhalen uiteen: „De heilsleer der zel fontplooiing was geboren en zou zijn stempel zetten op de jaren zeventig. De zelfverloochening die de dominees hadden gepreekt raakte in onbruik. Je moest jezelf juist verwennen. En toen de moderne mens al het speel goed had dat hij zich wensen kon, ging hij op zoek naar zichzelf: in therapie, in relaties, in zelfbespiege ling." Voor Jansen van Galen is het 'Ik-Tijdperk', dat ons voor de jaren tachtig is voorspeld, al in 1974 begon nen. Vanaf die tijd is het voor jezelf opkomen steeds meer in de mode geraakt. Jansen van Galen Illustreert het aan verhalen over onderwerpen als feminisme, therapie, relaties, de roddeljournalistiek, gezondheid en ga zo nog maar even door. Een jour nalistieke prestatie. Vrij Nederland Over de journalistiek gaat het onder meer in het interview dat Vrij Neder land heeft met' mr. J. L. Heldring, oud-hoofdredacteur van de NRC en nu als rubriekschrijver aan dat blad verbonden. Hij breekt in die rubriek nogal eens de staf over schrijvers die zondigen tegen de regels van de Ne derlandse taal. „Ja, als je de journa listiek ingaat om de wereld te verbe teren dan zijn de kleine details niet zo belangrijk. Dan doet het er niet toe of een naam verkeerd is gespeld of dat een woord een germanisme is. Slor digheid is het automatische bijver schijnsel van getuigende journalis tiek," verklaart hij in VN. Verder heeft VN opvallend veel „roy alty". Twee pagina's worden inge ruimd om de zonder twijfel grote nieuwsgierigheid naar de handel en wandel van prins Hendrik te bevredi gen. Wat actueler is het verhaal over de reeds veel bewogen arbeidsge- schiedenis van prins Pieter. Maar het schijnt echt een keer tegen hem te zijn gezegd: „Het is duidelijk dat u uw functie niet aan uw bijzondere gaven op dit gebied, maar veeleer aan uw door uw huwelijk verworven posi tie te danken hebt." Bibeb sprak met komiek André van Duin en kreeg hem zelfs over het hiernamaals aan de praat: „In het hiernamaals geloof ik niet. Als dat er is, moet het een soort Bijenkorf zijn op zaterdagmiddag. Nou, om na m'n dood in de eeuwigheid in de volle Bijenkorf te moeten wandelen Speciaal voor Trouw-lezers melden we hier het portret van weerman Hans de Jong in VN. Nieuwsnet In een mooi verzorgd „dossier" pro beert Nieuwsnet de contouren van de jaren tachtig al zo'n beetje te schet sen. Niet het origineelst, maar juist vanwege de grote voorspelbaarheid wel opmerkelijk is tussen al die voor spellingen de bijdrage van de Russi sche journalist Spartak Beglow. „Ook kan worden voorspeld," zo schrijft hij. „dat de jaren tachtig het tijdperk zullen worden van de uitein delijke consolidering van de vruchten van nationale bevrijdingsrevoluties en anti-koloniale en anti-imerpiallsti- sche bewegingen. Het zal een tijdperk worden waarin het Westen zich ver der zal moeten aanpassen aan de nieuwe politieke en sociale werkelijk heid in een veranderende wereld." Zo blijkt maar weer, met een geloof Is er altijd reden voor optimisme. Ook wat vooruitblikkend is het lange vraaggesprek met oppositieleider Joop den Uyl. Deze heeft een zwaar stempel gedrukt op de politiek van de jaren zeventig en er is dus alle reden om hem te interviewen, maar Nieuw snet meent zich toch te moeten ver ontschuldigen. In het woord van de hoofdredactie wordt gezegd dat Den Uyl werd geïnterviewd „gedachtig het adagium hoor en wederhoor. Den Uyl is dan het wederhoor „tegenover het zittend kabinet". Tja, de lezers zouden ook eens moeten denken dat Nieuwsnet iets met Den Uyl zou hebben! Hervormd Nederland Hervormd Nederland, een typisch voorbeeld van getuigende journalis tiek maar toch redelijk netjes ver zorgd, neemt het op voor de jaren zeventig. Helemaal geen matheid, roept Jan Goossensen. „Veel vernieu wing die rond '68 in Amsterdam en omgeving de kop opsteken, zijn in de jaren zeventig gemeengoed geworden voor bredere bevolkingsgroepen. De basisgedachten van Provo zijn uitge waaierd over het hele land." In het nog steeds lopende proces te gen kernwapens laat HN deze week dr. Berkhof van de Raad van Kerken en Ter Veer van het IKV als getuigen charge opdraven. De redactie zelf houdt een streng requisitoir tegen het kabinetsbesluit over de NAVO. Over de moeilijke verhouding tussen ethiek en technologie gaat het inter view met de Rotterdamse gynaeco loog Drogend!jk. Onderaoek met nog levende pas geaborteerde foetussen is de aanleiding. Drogendijk snijdt zelf vragen aan als: „Hoe waarderen we eigenlijk de vrucht? Is het aanne melijk dat de vrucht zelf iets van het onderaoek merkt?" De Groene De moeilijke combinatie van „evan gelische Inspiratie" en „praktisch po litiek handelen" wordt aardig be schreven in het verslag van De Groe ne over het CDA-congres. „Het ging afgelopen zaterdag in Dronten im mers niet zozeer om het hiernamaals, en zelfs niet om het naderbij brengen tïij van het Koninkrijk Gods, aan de orde UG IIJQ was veeleer het voortbestaan van het kabinet-Van Agt en van het Christen- Democratische Appel zelve," schrijft Anet Bleich. man van Aafke Steenhuis over haar eigen bloedverwanten. Over de actuele politiek heeft ook Hylke Tromp het. HIJ waarschuwt dat de tegenstanders van kernbewa pening een sterk instituut tegenover zich hebben staan: „Dit machtscom plex is langzamerhand al niet meer een militair-industrieel complex, maar eerder een militaire, industriële, wetenschappelijke, bureaucratische, politieke en publicitaire machtscon centratie." Verder gaat het in De Groene vooral over de „buitenlui". Zoals we dat van De Groene zijn gewend is het thema grondig aangepakt. Vijftien pagina's over het leven op het platteland, de mensen die er wonen en de mensen die er vandaan trokken. Het hart van het nummer is een soort familiero- ADVERTENTIE Gynaecoloog Drogendijk in Hervormd Nederland: Naar experimenten met nog levende abortus-foetussen? Verder in dit dubbelnummer: De kernwapens: IKV-voorzitter Ter Veer: 'Kabinet voert uitzichtloze schone-handenpolitiek'; Berkhof antwoordt Lubbers: 'De C in het CDA stelt grenzen aan de tolerantie'. De jaren zeventig waren zo mat nog niet: Nederland is één grote anti-autoritaire huiskamer geworden Interview met Judith Belinfante: 'Er bestaat nog steeds een verkeerd beeld van de joden' Het oude landbouwbeleid is failliet: De nieuwe bondgenoten van de Nederlandse boer Vietnam-acties: Tussen hoop en cynisme Indiërs naar stembus: Politiek laat armen links liggen Portret van een leefgemeenschap: Het Rosenstock Huessy-huis Dorothée Solle: Leren leven met de eenzaamheid; Kerstfeest: Geen feest van zwaarbewapende mensen die een weerloze aanbidden/ Okke Jager: De arbeidersbeweging en de herders van Bethlehem. O Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 6.—r O Ik weet al voldoende van HN. Ik abonneer me if 35.per hall jaar) Naam Adres Code/plaats Bon sturen naar Antwoordnr. 1776, 2500 XJ Den Haag (in open envelop, geen postzegel). Of bel: 070-512111 ■^■■■■■■■Overal in de losse verkoop, 1,75 Het extra's in De Tijd: een portret van de beruchte Haagse Schilderwijk (door Ton Crijnen) en een wandeling door modern Rotterdam aan de hand van de bejaarde arbeider/schrijver Bertus Meijer. De christen-democraten mogen zich in een constante belangstelling van De Tijd verheugen. Rob Vermaas schrijft geïrriteerd over de jacht die in het CDA op de tien dissidenten is geopend, Arie Kuiper schrijft geïrri teerd over de christenen die voorstan ders van moderne kernwapens „gë- wetensloos" nomen. „Khoemeini noemt zijn tegenstanders aanhangers van de Satan. Dat soort y/oorden wordt ook voortdurend gebruikt door prof. Berkhof, door het IKV en door Hervormd Nederland," klaagt Kuiper. Vermaas tekent ook voor het Inter view met KVP-voorzitter Piet van Zeil. Hij gaat in op de tegenstelling tussen ARP en KVP binnen het CDA: „Nu zie ik dat de collega's van de ARP politiek bedrijven beschouwen als een wezenlijk onderdeel van hun levenshouding. Gemiddeld gespro ken veel meer dan katholieken. In die situatie zullen wij extra aandacht moeten hebben om te zorgen dat ook ons aandeel in het nieuwe CDA volle dig tot zijn recht komt." Elsevier Maar liefst tien interviews kondigt Elseviers Magazine op de voorpagina aan. We noemen er hier twee: dat met %de Israëlische premier Begin en de vooreitter van de wereldraad van ker ken Philip Potter. De laatste ls over Nederland beter tevreden dan de eer ste, begrijpen we. EM had een paar weken geleden al een portret van de Jaren tachtig en kan bespiegelingen daarover nu dus achterwege laten. Hoogendijk kan het toch niet hele maal laten en voorziet veel narigheid: „In de Jaren zeventig ls de loopgraven oorlog begonnen. Wij verwachten dat deze in de Jaren tachtig in volle hevig heid zal voortduren." Onno Reitsma zet zijn serie verhalen vanuit Iran voort met een bloedstol lend stuk over de rechtspleging onder het nieuwe regiem. De Nieuwe Linie Van alle weekbladen spant De Nieu we Linie de kroon: het heeft niet twee, maar zelfs drie nummers in één gebundeld. Als extra heeft DNL een bijvoegsel over de tegenstelling tus sen de Oosterse en Westerse cultuur. „Noch de heilige, noch de revolutio nair kan ons redden, maar alleen een synthese van beiden," vat Ge. ai van den Boomen de Inhoud samen. Op de binnenpagina's van DNL een groot verhaal over de anarchist Kropotkin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9