'Geef me nog een kans om Iran te dienen' Industriële export derde wereld groeit Nog steeds conflict iiiir Kinder-hartchicurgie Ontwerpfouten bij bouw kosten later miljoenen Bemiddeling van buitenaf to DONDERDAG 20 DECEMBER 1979 TROUW/KWARTET TEHERAN (Reuter) „In de naam van Allah, geachte he ren en geëerbiedigde rechters, Ik beloof dat ik niet zal lie gen." Kolonel Farhang Fara- hi Sarabi, 43 jaar oud, doet een beroep op een islamiti sche rechtbank die hem ter dood kan veroordelen voor zijn aandeel ln een bloedbad op 8 september 1978, vier maanden voor de sjah Iran moest verlaten. Met nog zes officieren en een sergeant moet kolonel Sarabi zich verantwoor den voor de gebeurtenissen op Tehe- rans Jaleh plein, dat nu is omgedoopt in het Plein van de Martlaren. Vol gens het bewind van de sjah vielen er destijds 123 slachtoffers bij de strijd tussen militairen en deelnemers aan een verboden demonstratie. De oppo sitie schatte het dodental op driedui zend. De achtste september heet tegen woordig „zwarte vrijdag" en getuigen ln het proces tegen Sarabi zeggen dat de kolonel zijn ondergeschikten op dracht heeft gegeven op de demon stranten te schieten. De kolonel ont kent het en zegt het slachtoffer te zijn van een wraakzuchtige soldaat. „En wat er ook gebeurd is, alles is de schuld van onze superieuren die de opdrachten gaven." Kolonel Sarabi en zijn medeverdach ten staan terecht voor een moellah, een geestelijke die als islamitisch rechter functioneert, een lekenrech- ter die de zitting leidt en een aankla ger. Het proces begon vorige week zaterdag, omstreeks dit weekeinde wordt de uitspraak verwacht. Foto's De meeste van de dertig tot veertig toeschouwers zijn familieleden van de slachtoffers of getuigen. De muren van het zaaltje in de Evin-gevangenis in Teheran zijn behangen met foto's van de mensen die op „zwarte vrij dag" het leven verloren. Het is een van de vele islamitische rechtbanken die na de revolutie van februari mensen hebben berecht voor hun gedrag onder de sjah. Ondanks de ernst van de aanklacht is de at mosfeer opvallend ontspannen. Een stenograaf is er niet. In plaats daarvan wisselt rechter Mehdi Sjam- loo om de vijfenveertig minuten een bandje in een cassetterecorder. Steeds wordt het proces er even voor stil gelegd. De verdachten hebben geen verdedi ger en voeren hun verdediging zelf. vaak met verve. Mensen op de publie ke tribune sturen briefjes naar de rechters. Kolonel Sarabi mag. als hij een schorre keel heeft, de plastic wa terkan en een glas lenen van de rechter. Elke zitting begint als de rechters, de heer SJamloo en hakimsjare (islami tisch rechter) Kamaledin Sjadami de kamer binnenkomen. Alle aanwezi gen gaan dan staan en zingen Allah o akbar, God is groot. Een jongeman draagt vervolgens enkele verzen uit de Koran voor, „God zal straffen de genen die niet goed zijn in deze we reld", en de zitting is geopend. Kolonel Sarabi en de andere verdach ten zijn ervan beschuldigd demon stranten te hebben gedood of daartoe WASHINGTON/HAVANA (AP, Reuter) De ontwikke lingslanden worden veelal ge zien als alleen maar expor teurs van grondstoffen. Ten onrechte, zo blijkt uit een rap port van de Vereniging voor toekomstplanning (NPA) in de VS. In 1977 voerde de derde wereld voor ruim honderd miljard gulden aan in- dustrie-produkten uit; tien keer zo veel als ln 1975. De NPA spreekt in haar rapport van een teken aan de wand voor de veranderde handelspa tronen in de wereld. Meer dan de helft van die industrieprodukten kwam overigens uit Hongkong, Taiwan en Zuid-Korea; ontwikkelingslanden die door de Verenigde Naties worden aangeduid als nieuwe industrielan den. Ook Brazilië, India en Mexico werden geboekt als grote exporteurs van industrieprodukten. De Verenigde Staten kochten voor 30 miljard gulden van deze landen, voor het leeuwedeel elektronica, elektro technische apparatuur, textiel, kle ding en schoenen. De invoer van de VS uit de „nieuwe industrielanden" was, aldus NPA, een kwart groter dan die van de Europese Gemeenschap. Volgens de opsteller van het rapport, Lawrence Franco, gaat de Invoer niet op grote schaal ten koste van de werkgelegenheid in de Verenigde Sta ten. Franco is hoogleraar aan het instituut voor internationale bedrijf- scholing ln Genève. Volgens hem is het aantal Amerikaanse werknemers in de textielindustrie tussen 1973 en 1976 met 6 procent gedaald, maar steeg de produktie. Overigens waar schuwt Franco wel dat meer rekening moet worden gehouden met een groeiende industriële uitvoer van de derde wereld. Laag betaalde banen die weinig scholing vereisen zullen in de toekomst overwegend te vinden zijn ln de ontwikkelingslanden; de westerse landen moeten daarom meer aandacht geven aan een goede vakopleiding voor Jongeren, aldus het NPA-rapport. Als dat niet ge beurt zijn de jongeren volgens Fran co „letterlijk verloren voor de econo- opdracht te hebben gegeven. Een an dere kolonel, Aliakbar Mohri, wordt dan voorts nog beschuldigd van een poging tot staatsgreep ten tijde van de islamitische revolutie. Alireza Op de eerste rij stoelen achter de verdachten zit een man met het por tret van zijn vijftienjarige zoon die op „zwarte vrijdag" werd doodgescho ten. Aan de journalisten vertelt deze man, Mohammadbagher Loghmani, de eigenaar van een kledingzaak, la ter hoe die dag verliep. 's Ochtends, zo zegt hij, hadden zijn zoon Alireza en hij zich gedoucht. De traditie immers wil dat mensen die vermoeden dat zij die dag een martel dood kunnen sterven, zich van tevo ren zorgvuldig wassen. Daarna gingen Loghmani en Alireza eerst naar een moskee voor ze zouden deelnemen aan de betoging op het Jaleh plein. In de moskee hoorden ze dat de staat van beleg was afgekon digd en dat de demonstratie was ver boden. Zij gingen naar huis en ontdekten daar dat Alireza's broer, de veertien jarige Mohammed, al naar het plein was gegaan. Snel gingen zij ook daar naar toe om hem te zoeken. Er werd toen al geschoten, vertelt Loghmani. Vanuit drie helikopters werd de me nigte onder vuur genomen. In het gedrang raakte hij Alireza kwijt en na vruchteloze pogingen hem te vinden, keerde hij naar huis terug. Moham med was daar al. Eindelijk vond Loghmai zijn ander mie", en zullen zij een nieuw proleta riaat vormen in de westerse landen. Voor de VS vormen de ontwikkelings landen een grotere markt dan de Eu ropese Gemeenschap, aldus Franco, hoewel er op het ogenblik sprake is van een kleine teruggang. Oorzaak is de vertraagde economische ontwik keling in landen als Mexico, Brazilië en Singapore. De verwachting is ech ter dat het belang van de ontwikke lingslanden voor het westen steeds groter wordt, omdat daar nieuwe af zetgebieden ontstaan voor het be drijfsleven. Op dat belang is onlangs nog eens nadrukkelijk gewezen door de Amerikaanse onderminister voor ontwikkelingssamenwerking, Ehrlich. Over de industrialisatie van de derde wereld vergaderen op het ogenblik afgevaardigden van meer dan hon derd ontwikkelingslanden in Havana. ZIJ bereiden de wereldconferentie van de UNIDO (VN-organisatle voor industriële ontwikkeling) voor, die volgende maand in New Delhi wordt gehouden. Doelstelling is dat de ont wikkelingslanden in het jaar 2000 een kwart van de wereldindustrieproduk- tie in handen hebben, maar dat streefcijfer lijkt meer en meer onhaal baar. Het aandeel van de derde we reld is gegroeid van 6 tot 9 procent sinds de vorige UNIDO-vergadering (in 1975 in de Peruaanse hoofdstad Lima), maar de toename zit vrijwel helemaal ln vijf landen (Brazilië, Ma leisië, Mexico en Taiwan). Verwacht wordt dat naast deze „Lima-doelstel ling" een nieuw cijfer zal worden vastgelegd: de ontwikkelingslanden streven voor het jaar 2000 naar een aandeel van 30 procent in de handel van fabrikaten en half-fabrikaten. Volgens een publikatie van de Inter nationale arbeidsorganisatie (LILO) vormen de chips een grotere bedrei ging voor de derde- dan voor de wes terse wereld. Sterker nog: de westerse landen zullen in staat zijn bedrijvig heid die anders naar de ontwikke lingslanden zouden zijn overgeheveld tegen lagere kosten in stand te houden Dit is gebleken bij een onderzoek van een flatgebouw met 750 en een met 440 woningen en bij een complex van 250 eengezinswoningen. Het onder zoek werd gedaan door het Bouwcen trum in Rotterdam, het Adviesbu reau voor kwaliteitsbeleid en beslis kunde en het Instituut TNO voor bouwmaterialen en bouwconstruc ties Veel gevolgen van bouwfouten wor den verdoezeld doordat de kosten er van worden ondergebracht bij de post „onderhoud" Daarom wordt overwogen het onderzoek voort te Zetten, waarbij het onderhoudswerk op een speciaal formulier wordt bijge houden. Op die manier hoopt men gegevens boven water te krijgen waarmee ontwerpers, uitvoerders en opdrachtgevers hun voordeel kunnen doen Zo zou men ln de toekomst meer fouten bij de bouw kunnen ver mijden en onnodige kosten kunnen voorkomen Aan de twee onderzochte flatgebou wen en de eengezinshuizen zaten zeer veel fouten, die grote bedragen voor reparatie of vervanging vergden. Zo was er voor de eengezinshuizen niet diep genoeg geheid. De huizen moes ten worden opgevijzeld om die palen alsnog met vijftien meter te verlen gen Kosten: 40 000 gulden per woning zoon, in het Behadoriziekenhuls. Hij had een kogel in het hoofd. „Een huilende verpleegster zei me: „Uw zoon zal toch sterven, dus neem hem mee zodat ik zijn bed aan een ander kan geven voor wie er nog hoop is. Ik haalde hem uit bed. Hij knipperde met zijn ogen en sperde ze toen open. Ik sloot ze en stond daar met zijn lichaam in mijn armen. Soldaten schoten op het ziekenhuis. Het was net alsof ik naar een film keek." Cadeau Volgens aanklager Ahmad Khajari hebben de officieren die bij „zwarte vrijdag" in actie kwamen, een auto als beloning gekregen. Kolonel Mohri had er ook een gekregen, maar hij verklaarde de autopapieren te heb ben verscheurd, aldus de aanklager. „Waarom deed hij dat? Om dat hij zich schaamde voor wat hij had ge daan? Of omdat hij het cadeau te klein vond? Gezien zijn antwoorden tijdens het onderzoek is het tweede antwoord het juiste." Een getuige, luitenant Mohammed Zojaji, vertelt de rechters dat een soldaat tijdens de demonstratie be gon te schieten. „Hij was gek, krank zinnig. Kolonel Sarabi moedigde hem maar aan. Op een gegeven moment riep de kolonel tegen zijn mannen: Voorzichtig, niet op elkaar schieten." Kolonel Sarabi geeft toe dat hij een rapport over de demonstratie heeft geschreven, maar dit bewijst niet dat hij heeft deelgenomen aan de actie van het leger. De achttien jaar die hij in het leger heeft doorgebracht zijn niet allemaal even gelukkig geweest, voegt hij daaraan toe. De soldaat die hem vier maanden geleden arresteerde en naar de gevan genis bracht had volgens de kolonel een persoonlijke wrok jegens hem. „Hoe gaat het nu, beste kolonel," zou de soldaat hebben gezegd. „Weet u nog hoe u me twee weken gevangenis straf gaf?" Deze soldaat speelt door zijn leugen met mij en mijn gezin, klaagt Sarabi. „Maar ik vergeef hem en ontken ten stelligste dat ik betrokken ben ge weest bij .zwarte vrijdag". Ik heb mijn soldaten altijd voorgehouden goed te zijn voor de mensen en niet te schieten. En als er dan geschoten moet worden, dan alleen maar in de lucht." Geen verrader Tegen het eind van zijn pleidooi ver zucht kolonel Sarabi: „Soms wou ik dat ik kruidenier was geweest of bak ker in plaats van achttien jaar te hebben doorgebracht in het leger Oh imam, oh geliefde rechter, geef mij als 't u belieft een kans te werken voor de islam en Iran te dienen. Ik kan geen verrader zijn. Als ik kleine zonden of fouten heb, vergeef mij die dan." Meneer Loghmani is niet onder de indruk. De verdachte moet boeten voor het bloedbad, „niet alleen voor het bloed van mijn zoon, maar voor alle slachtoffers." Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Voor een oplossing van het conflict r( de Italiaanse kinderhartchirurg dr C. Marcelletti, wer in het Wilhelmina Gasthuis, zullen bemiddelaars van bi worden aangetrokken. Dit hebben bestuur en directie academisch ziekenhuis van de Universiteit van Amst besloten. Volgens een woordvoerder van het ziekenhu alle partijen in het conflict met dit bemiddelingsvi,nz< akkoord gegaan. 'HA Het conflict rondom dr Marcelletti. len komen. Dr Marcelletti krfc .stl die sinds twee jaar in Amsterdam uitsluitend kinderen met aangeboren hartafwijkingen heeft geopereerd, speelt al enkele maanden. Volgens het hoofd van de afdeling hartchirur- gie, prof dr W. G. Meyne, past deze arts niet binnen het team van de vier chirurgen wegens „verschillen in ka rakter". In verband daarmee weigert de leiding van het team het arbeids contract van de Italiaanse arts, dat op 1 januari afioopt, te verlengen. Eerdere gesprekken tussen beide par tijen en de top van het ziekenhuis liepen op niets uit. Het academisch ziekenhuis (Wilhel mina Gasthuis en Binnengasthuis) hoopt dat de bemiddelaars, van wie nog geen namen bekend zijn, binnen enkele maanden met een advies zul- arbeidscontract voor zes m be maar zal gedurende de bemid we periode worden uitgeleend ander nog niet bij name g an, ziekenhuis. Bepaalde pa twe) die moeten worden geoperei ^a technieken, waarin deze chlr yj verst is gevorderd, zullen m - „meegaan" tuur, De leiding van het ziekenhufo-ra dat Marcelletti daar zou blij) ken, maar dit bleek binnen li chirurgisch team niet haalba jtsv< der werd een eventueel vert wr0i Marcelletti, die beschouwd ^rtg een zeer begaafd vakman, dijsdf dercardiologen „rampzalij en noemd. Niet alleen voor de damse kinderkliniek, maar o pieic de ontwikkeling van de kindle chirurgie in Nederland. ger twe Onderzoek bij flats en woningen: ROTTERDAM (ANP) Bij de woningbouw worden veel fouten gemaakt, die miljoenen guldens aan herstelkosten vergen. Die fouten zijn eerder te wijten aan het ontwerp dan aan de uitvoering. Veel fouten hadden door een beter ontwerp kunnen worden voorkomen. De galerijhekken van de flats waren op een verkeerde manier tegen corro sie beschermd. Vele kilometers hek werk moesten terug naar de fabri kant, die een schadepost had van ongeveer 2200 gulden per woning. Naast deze grote gebreken werden nog vele kleinere genoteerd. Men ont dekte verstikt hout in het dakbe schot, doordat glaswolisolatie niet op de goede plaats was gelegd. De her stelkosten bedroegen duizend gulden per woning. Elders was door onvol doende verankering het buiten- spouwblad weggewaaid; het kostte enkele honderdduizenden guldens om dit te herstellen. Met galerijplaten waren allerlei pro blemen, omdat zij niet op de juiste manier waren aangebracht. De repa ratiekosten bedroegen enkele tonnen. De rioleringen bleken niet goed te zijn aangelegd, aangezien deze alleen binnenshuis bereikbaar waren voor eventuele reparaties. De leidingen moeten echter onafhankelijk van de bewoders bereikt kunnen worden. Er moesten daarom speciale putten in de portieken worden aangebracht en dat kostte tienduizend gulden per put. Als hieraan in het ontwerp was gedacht had dit slechts een paar hon derd gulden extra gekost

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8