ezetters oneens iet regering Iran Londen vreest offensief IRA De zomerprogramma's liggen voor u klaar! boeksnel Rabobank >e gevaarlijk is de vrede voor Rhodesië? egermg rdanië ïvangen Bloedig treffen in Salvador 0 Aanhangers Somoza voor volksrechtbank "^jet-Unie uit g, ek op Stalin Duitse advocaat tot vijftien jaar veroordeeld voor het beste eruit is gelden goede raad Grote plannen voor Britse kernenergie Britse kritiek op atoomlek Almelo Is ri I I =fTRDAG 20 DECEMBER 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET H S 7 =f ERAN/WASHINGTON (AP. Reuter, AFP) Bezetters van de Amerikaanse ambassade heran zijn het steeds duidelijker oneens met de mildere houding van de Iraanse overheid, aanse ambassadeur in Zweden is naar zijn land teruggeroepen en daar gearresteerd. De ligde Staten hebben gedreigd met een militaire blokkade als de gijzelaars inderdaad e ns spionage zullen worden berecht. ne -h Ifense minister van buitenlandse l fphotbzadeh suggereerde giste- een onderzoek van de Vere- itaten naar de banden met het van de verdreven sjah „de vaijng van de gijzelaars kan be- In het Amerikaanse dag- ashington Post voegt de mi- ADVERTENTIE Tl ofj( zijl bl jpg stee ïing e b A (Reuter. AFP) Premier tg is Badran van Jordanië heeft 1 va het ontslag van zijn kabinet ,n 0 iden aan koning Hoessein, it z Werd vervangen door Abdoel era' Sharaf, die onmiddellijk de vai telling van een nieuw kabinet uk maakte. Voor het eerst sinds be 6 dertig jaar geleden onafhan- de ?erd. zit er een vrouw in de ouv Slechts zes ministers van ïofjf e kabinet zijn opnieuw in de opgenomen. j->>idende premier Bardan gaf JUIlen voor zijn vertrek. Volgens e waarnemers duidt de sa- ling van de nieuwe regering grote veranderingen in de tin ,o1 buitenlandse politiek van De vol rrog U (AP, UPI) Twee dagen ;elo[|n honderdste geboortedag is ens de Sowjet-Unie veroordeeld t sla| ,zijn vergissingen en flaters", tsiche persbureau Nowosti gaf n wc een uitvoerige beschouwing /eililt dertigjarig bewind van de ige Sowjet-dictator. Het was ad e maal sedert vijf jaar dat over Stalin werd geschreven Owjet-Unie. id zei ook dat Stalin moest beoordeeld met „historische iteit" en dat het onmogelijk lijn „positieve bijdragen te en". Volgens het artikel was r weliswaar voor verantwoor- at de Sowjet-Unie zicht tot e wereldmacht heeft ontwik- aar was zijn egocentrische loon likheid „strijdig met Marx ubli1De laatste publikatie die •air lin verscheen was een boek in pden 31411 zijn leiderschap tijdens de Wereldoorlog werd gepre- Nowosti aandacht heeft be- n de honderdste geboortedag ilin wordt verwacht dat er ek nog meer publikaties over uilen verschijnen. nister er aan toe dat zijn voorstel „de volledige steun" heeft van de geeste lijke leiding in zijn land. Ghotbzadeh werd echter al vrij snel tegengesproken door de islamitische studenten, die al zes weken lang vijf tig Amerikanen gijzelen in de Ameri kaanse ambassade in Teheran. In een reactie op het voorstel van Ghotbza deh zei een woordvoerder van de stu denten: „Alleen de terugkeer van de sjah kan de vrijlating van de gijze laars bewerkstelligen." De studenten eisen dat de sjah aan hen persoonlijk voor berechting wordt overhandigd. Zij ontkenden dat Ghotbzadeh toe stemming had een dergelijk voorstel te doen. „De enigen die in deze zaak wat te zeggen hebben zijn ayatollah Khomeini en het Iraanse volk," aldus de bezetters. Kerstbezoek De Iraanse minister van binnenland se zaken en een van de leidende gees telijken in het land, Hashemi Rafsan- jani, kreeg gisteren ook al kritiek van de bezetters. Rafsanjani had bekend gemaakt dat de leiders in Iran toe stemming hebben verleend voor de komst van Amerikaanse familieleden van de gijzelaars, die met kerstmis de bezette ambassade zouden mogen be zoeken. „Dat beslissen wij wel," was de korte reactie van de bezetters op de uitspraak van hun minister van binnenlandse zaken. De ambassadeur van Iran in Zweden, Abaas Amir-Entzam, is in Teheran gearresteerd op verdenking van sa menwerking met de Amerikaanse in lichtingendienst CIA. Dit maakten de bezétters van de ambassade gisteren bekend. Zij zeiden in he gebouw do cumenten te hebben gevonden, waar uit blijkt dat de de ambassadeur zelf zijn diensten heeft aangeboden aan de CIA. Entezam, die vice-premier was in de overgangsregering na de revolutie in februari van dit jaar, werd vrijdag uit Zweden teruggeroe pen. Het is niet duidelijk of hij door de bezetters of door de Iraanse auto riteiten is gearresteerd. Ook de Iraan se ambassadeurs in Frankrijk en west-Duisland zijn naar Iran terugge roepen. De Ameikaanse regering heeft haar ambassadeur bij de Verenigde Na ties, Donald McHenry, opdacht gege ven de leden van de Veiligheidsraad te peilen over mogelijke economische sancties tegen Iran. Nu de regering in Teheran zich niets aantrekt van de VN-resoutie, waarin zij wordt opge roepen de gijzelaars vrij te laten, kun nen de Verenigde Naties economi sche en desnoods zelfs militaire maatregelen tegen iran nemen. De handel van de VS met Iran ligt al vrijwel stil. De VS overwegen een „militaire, niet gewelddadige actie" tegen Iran, wan neer de gijzelaars in de Amerikaanse ambassade voor de rechtbank wor den gedaagd in wat voor proces dan ook. Deze actie zou een militaire blokkade van Iran kunnen zijn, aldus bronnen in Washington. Eerder had de woordvoerder van het Witte Huis. Jody Powell, Iran er voor gewaarschuwd dat het ernstige risi co's loopt als het de Amerikaanse gijzelaars in het openbaar berecht of anderszins in het openbaar verne dert. Po .veil gaf aan dat een dergelijk optreden van Iraanse zijde een nieu we provocatie zou betekenen. Een blokkade zou Irans import via de Golf van Pereië bemoeilijken. MANAGUA (AP, Reuter) Nicaragua heeft een begin ge maakt met de berechting van de meer dan zevenduizend personen, die worden ver dacht van misdaden tegen het Nicaraguaanse volk. Het zijn vrijwel allemaal aanhangers van de verdreven dictator Anastasio Somoza, die zich moeten verantwoor den voor misdaden die zij tijdens zijn bewind hebben begaan. Anderen staan terecht wegens plundering of moord tijdens of vlak na de door sandinisten geleide opstand tegen het bewind van Somoza. Voor deze processen zijn negen „volksrechtbanken" opgericht, die na de berechting van deze gevangenen weer zullen worden ontbonden. Het zal minstens zes maanden duren voordat het zover is; sommige waar nemers in Nicaragua menen dat het wel twee jaar kan duren voordat alle verdachten voor de rechtbank zijn verschenen. Onmiddellijk na het ver trek van Somoza heeft de nieuwe sandinistische regering de doodstraf afgeschaft. De maximale straf is nu dertig jaar gevangenis. Al vrij kort na de sandinistische over winning zijn meer dan duizend solda ten, die onder Somoza hadden ge diend In de Nationale Garde, op vrije voeten gesteld. Alleen de zwaardere gevallen zijn vastgehouden. De hoog ste autoriteiten in de Nationale Gar de, die verantwoordelijk worden ge steld voor vele moordpartijen, wisten gelijk met Somoza het land te ont vluchten. Een van de eersten die zich voor de „volkstribunaal" moest verantwoor den was Jose Vasquez, de persoonlij ke vliegtulgmonteur van Somoza. Hij wordt beschuldigd van medeplichtig, heid bij de bombardementen op on der meer de steden Masaya en Leon, waarbij duizenden burgers om het leven kwamen. Vasquez zei dat hij en andere monteurs destijds gezegd hadden dat het barbadrs was om de bombardementen uit te voeren. „Maar we konden er niet onder uit. Ik kreeg mijn bevelen. De anderen zijn de ware schuldigen." Hij noemde de namen van dertien piloten, die vluch ten hebben uitgevoerd. Zij zijn waar schijnlijk allemaal het land üt ge vlucht. De volksrechtbanken moeten binnen 25 dagen na het voorlezen van de aanklacht hun uitspraak bekend ma ken. De beklaagden hebben de moge lijkheid tegen het vonnis in beroep te gaan. LONDEN, BRUSSEL (AP, AFP, Reuter) Engeland vreest opnieuw een kerstoffensief van de IRA, het Ierse Republikein se Leger. Vanuit België zijn deze week zeker zes bombrieven verstuurd naar willekeurige vooraanstaande Britten Twee van deze brieven explodeerden bij het sorteren in postkanto ren en de andere werden ontdekt voordat ze werden geopend. De begrafenis van de vermoorde islamitische leider Mohammed Mofateh in Teheran liep gisteren uit op een felle anti-Amerikaanse demonstratie. Daarbij werden machinegeweren en revolvers gezwaaid. Een onbekende groep, die zich de „Grote Slang" noemt, heeft zich voor de moord verantwoordelijk gesteld. SAN SALVADOR (AFP, AP) Na een periode van betrekkelijke rust is het in de Midden- amerikaanse staat El Salvador opnieuw tot een bloedig treffen tussen het leger en proteste rende burgers gekomen. Bij de ontruiming van een bezet landbouwbedrijf schoot het leger 25 bezetters dood. Er vielen tien gewonden. STUTTGART (DPA) De voormali ge advocaat Siegfried Haag is giste ren door een rechtbank in Stuttgart tot een gevangenisstraf van vijftien jaar veroordeeld in verband met de overval op de Westduitse ambassade in Stockholm in april 1975. De rechtbank achtte de 33-jarige Haag schuldig aan medeplichtigheid aan twee moorden, vrijheidsberoving en het uitoefenen van ongeoorloofde dwang op de Westduitse autoriteiten. Haag moest voor de vonniswijzing uit de zaal worden verwijderd omdat hij had gedreigd de president van de rechtbank niet aan het woord te zul len laten. „Ik zal uw aanmatigende oordeel niet aanhoren." Het bloedige treffen vond plaats op het landbouwbedrijf Refugio, vijftig kilometer ten westen van de hoofd stad San Salvador. De regering had het leger opdracht gegeven een einde te maken aan de bezetting. Volgens een regeringsverklaring openden de bezetters bij nadering van de solda ten het vuur, dat onmiddellijk werd beantwoord. Vijfentwintig campesi- no's (boeren zonder land) en leden van de trotskistische beweging LP-28 kwamen daarbij om het leven. Ook onder de soldaten vielen slachtoffers, maar het regeringscommuniqué maakte niet bekend hoeveel precies. LP-28 (een afkorting van Volksliga's van de 28ste februari) is een van de vier grote volksbewegingen, die zich verzetten tegen de politiek van de regerende junta. Deze regering kwam tot stand na een staatsgreep, waarbij de militaire dictator Romero werd verdreven. De twee progressieve mili tairen en drie burgers die nu het landsbestuur vormen, hebben herstel van de democratie aangekondigd en de vrijheid tot het vormen van poli tieke partijen gegarandeerd. De invloed van de regering op het leger en het politle-apparaat is echter gering en vlak na de machtswisseling in oktober kwam het herhaalde ma len tot een bloedig treffen tussen mi litairen en burgers. De laatste weken was het echter aanzienlijk rustiger in El Salvador en het zag er naar uit dat de regering de strijdkrachten onder controle had. Dinsdag verklaarde het leger echter dat de regering de bezettingen van bedrijven niet langer meer zou dul den, omdat die schade toebrachten aan de economie. Arbeiders hadden een gToot aantal plantages, fabrieken en publieke gebouwen bezet om bete re lonen af te dwingen. Zij krijgen daarbij steun van linkse organisaties, die in het bezit zijn van wapens. De politie had eerder een aantal an dere bedrijven ontruimd, zonder op noemenswaardig verzet van de bezet ters te stuiten. Kolonel Adolfo Maja- no, een van de militairen in de Junta, heeft opnieuw de linkse bewegingen gevraagd de rust in het land niet te verstoren, om rechts geen aanleiding te geven voor een tegencoup. Tot dusver heeft nog geen enkele groepering de verantwoordelijkheid genomen voor het versturen van de bombrieven. Volgens de politie zijn de personen aan wie de brieven zijn gericht naar willekeur uitgezocht uit een oud adressenboek van persoon lijkheden „Who is who". Vorig Jaar begon de IRA vlak voor Kerstmis ook een offensief, toen in de Londense zakenwijk West End ver scheidene bommen ontploften die aanzienlijke schade en ongenoegen voor winkeliers en winkelende men sen veroorzaakten. Er hebben zich toen geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. Alle bombrieven, verschillend van grootte en verpakt als kerstpakketjes in gekleurd papier, werden In België op de brievenbus gedaan. Gisteren weden twee brieven ontdekt. In het postsorteerhuis Paddington in Lon den ontdekte een Britse employée een brief uit België gericht aan sir Arthur Knight, een van de prominen ten uit Paddington en directeur van een van de grootste Britse textielfir ma's. Enkele uren later werd een bombrief afgeleverd bij de industrieel Lord Croham. Zijn echtgenote kreeg argwaan, toen zij zag dat de brief gericht was aan „sir Douglas Allen", de vroegere titel van Lord Croham. Dinsdag werd een explosieve brief door sir William Mather, directeur van de Westminster Bank geopend. Hij zag echter vreemde draadjes, wierp de brief in de tuin en belde de politie. Maandag ontploften twee bombrieven in Dover en Gerrards Cross en verwondden medewerkers van de post. Het sorteren van de post tijdens de drukke kersttijd is flink vertraagd door de strengere controle. Medeplichtigen Volgens de Belgische politie heeft de IRA in België „medeplichtigen". Vo rige week vrijdag was ook in een postkantoor in Brussel een brief ont ploft en verwondde twee Belgische employées. België wijt andere aansla gen eerder dit Jaar ook aan de IRA- medewerkers. Op 22 maart werd de Belgische bankdirecteur André Ml- chaud vermoord voor zijn huis. Hij zou zijn aangezien voor een Britse diplomaat. Op 25 juni ontsnapte NA- VO-commandant Alexander Hlg aan een bomaanslag die volgens de Belgi sche politie gericht was op een hoge Britse militair. Op 6 Juli ontplofte een bom in een flat bij het Britse consu laat in Antwerpen en op 28 augustus werden verscheidene Britse soldaten, ADVERTENTIE leden van een militair orkest, gewond na een aanslag. LONDEN. WASHINGTON (AP. Reu ter) De Britse regering is akkoord gegaan met een ambitieus bouwpro gramma voor kerncentrales. Minister Howell van energiezaken deelde het Lagerhuis mee dat de eerstvolgende centrale van het Amerikaanse druk- watertype (PWR) zal zijn (ontwerp Westinghouse). Daarmee verdwijnt de verbeterde gasgekoelde reactor (AGR) van het toneel, een ontwerp van eigen bodem waarvan de bouw chronisch door tegenslagen werd ge teisterd. Met de goedkeuringsprocedure voor de PWR zal de Inspectie kerninstalla ties nog geruime tijd werk hebben. De bouw van de eerste centrale zou in 1982 moeten beginnen. In de tien jaar daarna zou Jaarlijks ministens één centrale van 1100 megawatt in aan bouw moeten worden genomen. De meeste Britse elektriciteitscentrales worden nu met kolen gestookt. Men verwacht niet dat de staatsmijnen (NCB), nog afgezien van hun kwets baarheid voor arbeidsconflicten, de komende tijd hun produktlecapaci- telt aanmerkelijk kunnen verhogen. Een woordvoorder van de Ameri kaanse regering waarschuwde giste ren dat als zijn land de export van kerncentrales aan banden legt uit be zorgdheid voor de veiligheid van af nemers, deze naar andere leveran ciers zouden kunnen omzien. Daarte genover waarschuwde het lid van het Huis van Afgevaardigden Clarence Long dat de meeste ontwikkelings landen, „waaronder Zuid-Korea, Tal- wan, de Filippijnen en Mexico" de kosten van hun nationale vellighelds- toezlcht heel laag houden door op buitenlandse adviseurs te steunen. Dit zou in verscheidene landen tot onwenselijke toestanden hebben geleid. LONDEN (Reuter) De Britse rege ring heeft van Nederland nog steeds geen bevredigende verklaring gekre gen over hoe gegevens over het ver vaardigen van een atoombom in Pa kistan terecht konden komen. Op vragen van het Britse Labourparle- mentslid in het Lagerhuis Tam Daly ell over de „affaire Khan" zei de rege ringswoordvoerder voor energie Nor man Lamont dat Nederland nog steeds niet had gezegd waarom het vier jaar duurde voordat de Neder landse regering Urenco-partner Enge land inlichtte over hoe de Pakistaan se atoomgeleerde Khan de geheimen te pakken kreeg. Khan heeft destijds toegang gekre gen tot gegevens over het Urenco- project in Almelo en heeft deze gege vens doorgespeeld naar zijn vader land Pakistan. Het Britse Labour-parlementslld ver klaarde gisteren: „We hebben nu de ware dreiging van een regionale con frontatie in Azië of de Arabische we reld, die een Holocaust in de wereld mogelijk maakt". Regeringswoord voerder Lamont zei dat Nederland niet voldoende veiligheidsmaatrege len had toegepast destijds voor ie mand die niet uit Engeland. West- Duitsland of Nederland (Urencopart- ners) kwam. lans Masselink thodesië-akkoord dat waarschijnlijk morgen in Londen wordt 'nd betekent allerminst dat dit land nu vrede te wachten staat. Het Inge wantrouwen, de diepgewortelde haat en de vetes zijn niet st door een paar handtekeningen van de grootste tegenstanders in niet Rhodesië, het Patriottisch Front en de voormalige macht- in Salisbury. alei i uit tthul l .s 101 laag egels t bil e pi ziJnl, plee 1 nkomst, die de Britse minister enlandse zaken Lord Carrington zo 'stand heeft gebracht, heeft Rhode- ?n impasse gehaald, een oorlogssi- 'aaraan met geen mogelijkheid een te kunnen komen. De basis is nu oor een internationaal erkend Zim- stand gebracht door verkiezin- ian in ieder geval alle partijen land zal bij de onafhankelijkheidsverkla ring het hardst juichen, en dat is Groot- Brittannië. Cynici beweerden al vóór de conferentie in het Lancasterhouse: het eni ge doel van de Britse regering is van dit probleem af te komen en liefst zo snel mogelijk. 'Ongelukjes' e moet het over enkele maanden 'nafhankelijk is zelf maar uitzoeken grondwet naar Brits model. Eén Nu al direct na de overeenkomst over de wapenstilstand die over ongeveer twee we ken moet ingaan zeggen de guerrillastrij ders dat dit in feite onmogelijk is en dat de wapens pas neergelegd kunnen worden over zes tot acht weken. Met deze opmerking geven guerrillaleiders Mugabe en Nkomo aan dat zij er niets aan kunnen doen als er toch „ongelukjes" gebeuren. We hebben het van te voren gezegd, we konden niet al onze kameraden te velde waarschuwen, zal het excuus zijn. Ook is het de vraag of de Britse gouverneur de Rhodesische troepen en met name de ongrijpbare selous scouts in bedwang kan houden. Deze keurtroepen van Salisbury, zo bedreven in de strijd in onherbergzaam terrein, zijn gewend onafhankelijk te opere ren en zullen naar verwacht niet als makke lammetjes in de hand te houden zijn. De premier, bisschop Muzorewa. was op alles voorbereid en heeft de laatste Jaren een eigen leger gevormd. Volgens de meeste schattingen zou hij over zo'n 25.000 goed getrainde strijders beschikken, die hem in nood kunnen bijstaan. Voor zover bekend zijn ook de Zuldafri- kaanse troepen nog niet verdwenen uit Rhodesië. Pretoria heeft al gedreigd dat een verkiezingsoverwinning van het Patriot tisch Front een bedreiging is voor de stabili teit in zuidelijk Afrika. De Zuidafrikaanse regering heeft drie mogelijkheden die haar tot militair ingrijpen zouden kunnen dwin gen. 1. Muzorewa heeft bij een verkiezings overwinning voor zijn partij steun nodig tegen het verzet van de guerrillastrijders; 2. Er kan een chaos ontstaan door een verkie zingsoverwinning van het Patriottisch Front (het meest waarschijnlijk geacht door Pretoria), en 3. de vrijheid van de kiezers wordt aangetast door bij voorbeeld verregaande Intimidatie. Toezicht De Britten gaan nu in deze verwarrende situatie proberen een wapenstilstand te handhaven. Ze hebben daartoe de beschik king over een troepenmacht 'an 1200 man uit de Gemenebestlanden Groot-Brittan- nië, Australië, Nieuw Zeeland, Kenia en Fiji. Die 1200 militairen moeten toezicht houden over een gebied dat drie maal zo groot is als Engeland, een onmogelijke taak. Alle plannen voor keurige kampen ten spijt zestien voor de guerrillastrijders van ZANU van Mugabe en de ZAPU van Nko mo. en veertig voor het Rhodesische leger is het hoogst onwaarschijnlijk dat alle be wapende eenheden daar rustig achter het prikkeldraad blijven zitten. Ook andere zwarte politieke fracties, van Sithole. Chi- kerema en Mawema, hebben hun eigen le gertjes en de meeste blanken hebben uit veiligheidsoverwegingen wapens in bezit, die ze niet zonder meer zullen inleveren. Tegen deze achtergrond worden dan over enkele maanden verkiezingen gehouden, die „vrij en eerlijk" moeten zijn. De kansen voor het Patriottisch Front worden hoog aangeslagen als de twee vleugels ten minste in staat zijn om als één partij mee te doen. Naar verwacht staat hun geen meerderheid te wachten in het nieuwe parlement, omdat de blanken al zeker zijn van twintig van de honderd zetels en Muzorewa met een sterke verkiezingscampagne in staat moet worden geacht om heel wat stemmen binnen te halen. In de grote steden heeft Muzorewa's partij, de UANC, heel wat aanhang. Boven dien beschikt Muzorewa over veel geld om propaganda te maken. Hij krijgt daarbij steun van Zuid-Afrika. Muzorewa voert zijn campagne als „vredesstlchter", als de man die na zoveel Jaren oorlog er toch maar voor heeft gezorgd dat Rhodesië over een echte zwarte meerderheidsregering kan be schikken. Eén opmerking tijdens de conferentie in het Lancasterhouse staat me nog goed bij ..Er kleven twee gevaren aan deze Rhodesié- conferentie. De eerste is dat hij zal misluk ken en er niets aan de situatie verandert en de tweede is dat de onderhandelingen sla gen en de gevaren voor Rhodesië dan wel licht nog groter en ernstiger kunnen zijn dan in het geval van mislukken." Eert zin waar veel waarheid in schuilt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7