Van Agts verwijt was niet terecht "aarde grond door rije markt bepaald De tekening van een lezer ouw Commentaar Akkoord niet nadelig voor Born lynch hing zoon eigenhandig op prijs «S? Rol van Den Uyl in mislukken loonakkoord in sontwerp naar Tweede Kamer Steun comité aan Patriottisch Front Volvo-president Gyllenhammar: waar ligt nos? are gesloten ERDAG 20 DECEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET de olieprijzen voor het eer- artaal van het komende jaar jok zullen uitkomen is op dit 'Hnt moeilijk te schatten. Ze- hoe dan ook, dat „Caracas" ,ert minst het optrekken van de sta Js d°or ecn aantal „gematig- en lielanden met zes dollar tot an |ar per barrel (159 liter) zal gen. Deze „gematigde" ing zal elk land ter wereld Sc iroblemen plaatsen waarvan oet worden afgewacht of ze ^unnen wort^en opgelost, 5 tijen van de vraag of het h .oliekartel verstandig, atig of billijk handelt met ortdurend optrekken van de jzen, vast staat dat de rek in ïh I reldeconomie zwaar op de or.k'wordt gesteld. Een prijsver- ?rer met zes dollar Per barrel aai nt een stijgende oliereke- entan de importerende landen datarlijks 140 miljard gulden. itei ma nt drag van 140 miljard gulden i tafel moeten komen. In instantie zullen daar de con- ten via stijgende prijzen ten opdraaien. De consu- die in de meeste gevallen werknemer is, kan die last elen door via de automati- rijscompensatie een hogere te bedingen. In tweede is het dus de producent, gever, die voor de oliere- opdraait. Maar ook hij zal prijzen de loonsomstij- iberen te ontlopen. De vici- is getrokken, het vlieg- de inflatie gaat sneller s hc k! te o a h »ere lkk jbe. kin 'kei draaien en wat dat betekent voor de werkgelegenheid laat zich ge makkelijk raden. Het hier geschetste probleem is al tamelijk oud, maar niet uit de sociaal-economische actualiteit verdwenen sinds de oliecrisis van 1973. De vraag waar het om gaat is: hoe verdelen we de ontstane „armoede" tussen inactieven, werkgevers en werknemers. Pro beren de spiraal te doorbreken door het automatisme uit de prijs compensatie te halen, zullen de werkgevers sinds de verloren sta king van 1977 wel uit hun hoofd halen. Een methode om uit de hui dige problemen te komen zou een directe looningreep door de rege ring kunnen zijn, wanneer het van daag weer aangezwengelde ge sprek in de Stichting van de Arbeid opnieuw op een mislukking uit draait. Bij een mislukking zullen degenen in het kabinet die toch al weinig vertrouwen hebben in de uitkom sten van het loonoverleg hun gelijk uitkraaien en in „Caracas" nieuwe argumenten vinden voor een direc te looningreep. Zo'n maatregel zal op enorme sociale weerstanden stuiten. Zeker als die niet is inge bed in een pakket, waarin niet alleen de Ionen en de overige inko mens zijn gebracht, maar ook de immateriële verlangens van werk nemers. Het sociaal-economisch klimaat in dit land, zou anders wel* eens guurder kunnen worden dan de meeste pessimisten denken. door Johan van Workum DEN HAAG PvdA-leider Den Uyl heeft een zaak van nationale betekenis verziekt om partijpolitieke redenen. Deze zeer ernstige beschuldiging aan het adres van de oud-premier uitte minister-president Van Agt vorige week zaterdag in zijn toespraak tot het CDA-congres. T» Van Agt noemde het gedrag van Den Uyl ..onthutsend" en „onverantwoor delijk", en „beneden de maat van een man die minister-president was van ons land." En onder applaus van het congres voegde hij er als conclusie aan toe dat Den Uyl maar beter altijd ex-premier kan blijven „als het zó moet." Deze conclusie van Van Agt zou stel lig juist zijn, als zijn zeer ernstige beschuldiging terecht zou zijn. Dat laatste is echter niet het geval. De zaak in kwestie is het mislukken van het centrale loonoverleg in no vember. Het kabinet had in de Miljoe nennota de belastingplannen voor 1980 zó opgesteld, dat slechts een half procent loonstijging naast prijscom pensatie voldoende zou zijn om de koopkracht van de modale man te behouden. Maar na Prinsjesdag de den zich enkele tegenvallers in de cijfers voor. Mede daardoor kwam de FNV met een looneis van twee pro cent. en het CNV van één procent. Te veel loonstijging zou echter de begrotingsopzet van het kabinet voor 1980 ernstig kunnen verstoren. Daar om besloot het kabinet, na een flinke interne discussie, met een extra be lastingverlaging over de brug te ko men. waardoor toch weer de koop kracht behouden kon blijven bij slechts een looneis van een half pro cent. FNV en CNV zouden dan wel hun looneis tot dat halve procent moeten verlagen. Een centraal akkoord tussen werkge vers en vakbeweging is een zaak van nationale betekenis, een zaak die de partijpolitieke tegenstellingen verre te boven gaat. zoals Van Agt in zijn congresrede terecht stelde. Den Uyl evenwel riep midden in het loonover leg de vakbeweging op om, zoals Van Agt citeerde, „niet in te gaan op het lokkertje van de belastingverlaging." En deze poging van de oppositielei der om een zaak van nationaal belang te torpederen, was de reden van Van Agts zeer ernstige beschuldiging. Onvolledig Van Agt en zijn voorganger blijken meer gemeen te hebben dan menig een vermoedde. Van Agt heeft juist de afgelopen weken velen verrast met zijn kwaliteiten als politicus. Net als bij zijn voorganger komt het werkelij ke kunnen pas aan het licht wanneer zijn kabinet écht in grote problemen raakt. Maar net als Den Uyl heeft ook Van Agt de neiging niet altijd de volledige werkelijkheid te vertellen als dat zo uitkomt. De voorstelling van zaken zoals Van Agt die gaf in zijn congresrede, dekt slechts een deel van de werkelijkheid. De extra belastingverlaging aan vankelijk dacht het kabinet dat het om 300 miljoen gulden zou gaan zou namelijk betaald moeten worden uit extra bezuinigingen op collectieve uitgaven (overheid, sociale uitkerin gen). Dat werd er ook meteen bij gezegd door de ministers Albeda en Andriessen, toen zij op 16 november in het loonoverleg het aanbod van 300 miljoen deden. Want in het kabinet was nadrukkelijk afgesproken dat het financieringstekort van de over heid niet zou mogen worden opge rekt. Rond Pasen 1980 zou het kabi net beslissen welke extra bezuinigin gen er moesten komen. Het grote Van Agt nieuws was dan ook niet alleen; „be lastingverlaging van 300 miljoen", maar evenzeer: „extra bezuinigingen tot 300 miljoen." En wanneer het ka binet al meteen zou hebben meege deeld op welke punten extra bezuini gingen zouden komen, zouden die be zuinigingen in de kranten waar schijnlijk meer aandacht hebben ge kregen dan de belastingverlaging Keerzijde Van Agt sprak in zijn congresrede met geen woord over deze keerzijde van de medaille van de belastingver laging. Maar Den Uyl's oproep aan de vakbeweging betrof juist wél deze keerzijde. Den Uyl meende dat de compenserende bezuinigingen wel weer „bij voorkeur op de sociale uit keringen" terecht zouden komen, en Tekeningen, bi) voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW. Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. fize parlementsredactie *5 HAAG Bij onteigening van grond moet uitgegaan n van de waarde van de grond zoals die op de vrije tot stand komt (verkeerswaarde). Waardestijging van md als gevolg van het bekend worden van overheids- in op die grond, moeten van die verkeerswaarde worden okken, mits die nieuwe bestemming aan de grond of de ring minder dan tien jaar geleden tot stand is gekomen. totstandkoming van dit kabinet is vastgesteld. Voorstel In het wetsontwerp is een aanvullend voorstel opgenomen, dat stelt dat evenmin rekening kan worden gehou den met voor- of nadelen van de acti viteiten van andere publiekrechtelij ke lichamen, voorzover verricht, min der dan drie jaar voor dc dag waarop onteigening plaatsvindt. Het wetsontwerp heeft tot doel te voorkomen dat de overheid extra veel voor de grond moet betalen, om dat zij er een nieuwe bestemming aan heeft gegeven. Op deze wijze zouden particulieren (speculanten) zich ten koste van de gemeenschap verrijken. In het systeem van het ontwerp is de vast te stellen marktwaarde een maximum. Geen rekening zal worden gehouden met de mogelijkheid, dat de grond op basis van een vroegere bestemming meer waard was dan de huidige verkeerswaarde. Het wetsontwerp bevat een bepaling, die voorschrijft dat bij toepassing van de wet eisen van redelijkheid en billijkheid in acht moeten worden genomen. Die mogelijkheid laat ruimte aan het geheel of gedeeltelijk buiten toepassing verklaren van in de wet opgesomde artikelen. I ander blijkt uit het wetsont- ot wijziging van de onteige- et. zoals dat gisteren door het bij de Tweede Kamer is inge- Het voorstel is ondertekend ünister De Ruiter (justitie), ts van Blokland (volkshuis- en ruimtelijke ordening), en Stee (landbouw). Btsvoorstel maakt onderdeel de grondpolitiek, samen met vervreemding landbouwgron- at eerder deze week bij de Kamer werd ingediend. Een inderdeel is de wet voorkeurs- emeenten, dat lagere overhe- eerste keus wil geven voor het van grond ten behoeve van bij ;ld woningbouw. binet Den Uyl kwam begin en val op de grondpolitiek. unt toen was of bij onteige- oest worden uitgegaan van de aarde minus de waardever- ring ten gevolge van over stemmingen, of van de ge- raarde plus een vergoeding leden schade. Het huidige ka- eeft nu duidelijk voor de eer gelijkheid gekozen, ook wel d de „verkeerswaarde-mi- riant. Een en ander was al pgd in het regeerakkoord, it tussen WD en CDA bij de AMSTERDAM (ANP) Het Komi- tee Zuidelijk Afrika heeft 300.000 gul den beschikbaar gesteld aan het Pa triottisch Front in Zimbabwe, ter voorbereiding van de campagne voor de komende verkiezingen. Het comité is tot deze stap overgegaan, omdat het meent dat andere partijen in de verkiezingsstrijd (Ian Smith en bis schop Muzorewa) steun ontvangen van Zuid-Afrika en uit de welvarende blanke gemeenschap van Zimbabwe. Het Patriottisch Front daarentegen kan nauwelijks op bijdragen rekenen van de zwarte bevolking van Zimbab we, aldus het Komitee Zuidelijk Afri ka. vervolgde „De vakbeweging mag zich wel tweemaal bedenken voor ze hierin treedt. Ik reken erop dat de verdediging van de sociale uitkerin gen bij de vakbeweging de voorkeur zal hebben boven loonsverhoging, mits de koopkracht .wordt gewaar borgd." Dit citaat van Den Uyl is afkomstig uit de tekst van zijn toespraakje, zoals die indertijd is verspreid in het Kamergebouw ten behoeve van de parlementaire pers. De woorden „niet ingaan op het lokkertje van de belas tingverlaging" zoals Van Agt in zijn congresrede Den Uyl citeerde komen in de schriftelijke tekst van Den Uyl niet voor. Ongetwijfeld is deze tekst echter ook bekend geweest op het ministerie van algeniene zaken van de premier. En anders had Van Agt deze tekst nog kunnen lezen in Trouw van 20 november. Het citaat het „lokkertje" kwam de premier in zijn voorstelling van zaken echter be ter uit. Van Agt had voor dit citaat dan ook een beroep gedaan op Het Vrije Volk, dat blijkbaar zo vrij was geweest de woorden van Den Uyl op populaire wijze te vertalen Muggezifterij? Het lijkt muggezifterij om een heel artikel te wijden aan ontleding van teksten van Van Agt en zijn voorgan ger. Het gaat hier evenwel om de kern van het verschil in economisch beleid tussen kabinet-Van Agt en PvdA-lei der Den Uyl. Het kabinetsbeleid Bestek '81 is erop gericht te bezui nigen op de groei van collectieve uit gaven, zodat belastingen en sociale premies omlaag kunnen De bedrij ven krijgen dan meer financiële arm slag om de concurrentie met het bui tenland aan te gaan, en via stijgende omzetten te zorgen voor groei van werkgelegenheid Het alternatief van Den Uyl is. om vooral in de collectieve sector zelf de werkgelegenheid te laten toenemen Goede collectieve voorzieningen vor men ook een belangrijk onderdeel in de PvdA-politiek van „eerlijk delen" Die collectieve zaken moeten echter wel worden betaald. Den Uyl wil dat doen via forse en sterk nivellerende matiging van Inkomens, eveneens overeenkomstig de PvdA-visie van „eerlijk delen". Den Uyl wil de onont koombare sanering van het nationale huishoudboekje dus vooral laten lo pen langs de inkomensmatiging, en het kabinet-Van Agt meer langs de bezuiniging op collectieve uitgaven Loonzucht Het aanbod van belastingverlaging tijdens het loonoverleg was dus in feite heel typerend voor het beleid van het kabinet-Van Agt. Dit aanbod speelde ook slim ih op de grote pro blemen van de FNV-leiding om de loonzucht te kanaliseren die bij een deel van de FNV-achterban de kop Den Uyl heeft opgestoken na de gebeurtenis sen van de nazomer in vleesindustrie en havens. Het is dezelfde slimheid waarmee enkele Jaren geleden VVD- leider Wiegel, met zijn filosofie van loon nagr werken, probeerde aan hang te verwerven onder georgai^i- seerde werknemers. Even typerend als de belastingverla ging is voor het Bestek-beleid van Van Agt. is de waarschuwing van Den Uyl aan de vakbeweging voor het alternatieve beleid van de PvdA. Een loonakkoord was stellig „een zaak van nationale betekenis" geweest, zoals Van Agt zei in zijn rede Maar de wijze waarop het kabinet zo'n ak koord probeerde uit te lokken, was even partijpolitiek als de wijze waar op Den Uyl tegen deze typerende, poging waarschuwde. Als Van Agt zijn Bestek-beleid tot een nationale zaak zou willen uitroepen, mag Den Uyl dat met zijn alternatief ook doen Vruchtbaar voor de politieke duide lijkheid zou dat echter niet zijn. Die duidelijkheid is er vooral mee ge diend. wanneer de politici over en weer uitkomen voor de keuzes die zii in hun beleid maken en de kiezers in staat stellen die keuzes te begrijpen en straks in de stembus te ondersteu nen. dan wel te verwerpen. Uitval Na zijn zeer ernstige beschuldiging aan het adres van Den Uyl vervolgd^ Van Agt zijn congresrede met een uitval naar de „stampei" die de oppo-; sitie heeft gemaakt over de kortingen op sociale uitkeringen. De oppositie is ervoor om te opponeren en te criti" seren. aldus Van Agt. „Maar dan wei op basis van eerlijke informatie etf niet van demagogie Opnieuw een Juiste uitspraak van de premier, en in het door hem genoem de voorbeeld ook niet geheel ten on rechte gebezigd. Deze uitspraak moet echter niet alleen op de oppositie, maar ook op het kabinet zelf worden toegepast. Halve Informatie - zoals in Van Agts rede over de belasting verlaging is nooit eerlijke informa tie. En wie zich van dit soort informa tie bedient, loopt al gauw het gevaar demagogie te bedrijven. We fiOuJen best in de hand! Van onze automedewerker GENÉVE Renault gaat nauw samenwerken met Volvo. De Nederlandse fabriek Volvo-Car in Bom zal als gelijkwaar dig partner meewerken, aldus Volvo's concernchef Pehr Gyl lenhammar. b/n FRITS *- (met dank aaneen onbekende Chinese meester.) Op Volvo's project om in Nederland een nieuwe middenklasse auto als toekomstige opvolger van de Volvo 343 te ontwikkelen en te bouwen, heeft de samenwerking met Renault geen invloed. Wel zullen beide fabrie ken meer onderdelen gemeenschap pelijk fabriceren. Nu al maken Re nault. Volvo en Peugeot samen in Noord-Frankrijk een zescilinder alu- miniummotor én levert Renault de motoren van de Nederlandse Volvo's 66 en 343. Gistermorgen tekenden de president directeuren van de Franse en Zweed se autofabrieken. Bernard Fernier- Palliez en Pehr Gyllenhammar het akkoord waarmee Renault gelijk een belang van tien procent in Volvo's personenfabricage verwerft. Dit be lang zal in zeven jaar tijd tot twintig procent toenemen. Volvo mag twintig procent kopen van de aandelen in Renault's te Amsterdam gevestigde kredietmaatschappij. Renault accep tance bv. Het akkoord betreft verder alleen de personenautoafdelingen van beide concerns Wanneer de twee merken gezamen lijk een automodel zullen uitbrengen wilden de partners nog niet zeggen Gyllenhammar liet zich evenmin uit over verdere plannen maar zei wel dat de samenwerking beider positie versterkt. „Dat voordeel geldt ook voor ons Nederlandse bedrijf", aldus Volvo's topman. „We kunnen onze fabriek daar juist nu extra kansen bieden." De vraag of het niet meer voor de hand ligt een auto samen met Re nault dan met de Nederlandse ont- wikkelingsafdeling te ontwerpen, be antwoordde hij met de woorden: „Wij hebben als ondernemers ook onze et hiek." Eergisteren heeft Volvo's leiding per soonlijk de Nederlandse overheid van het in Genéve aangekondigde samen werkingsakkoord op de hoogte gesteld. Bonden De Industriebond FNV en de Unie BLHP staan poslUef tegenover de samenwerking tussen Volvo en Re nault, maar blijven de uitwerking daarvan, voorzover deze gevolgen heeft voor het Nederlandse autobe drijf Volvo Car, bijzonder kritisch volgen. Dat heeft Henk van Rees van de Industriebond FNV gezegd nadat de vakorganisaties in Helmond doör Volvo Car waren ingelicht over de samenwerkingsovereenkomst Volgens Van Rees is samenwerking gewenst en noodzakelijk, omdat een klein bedrijf als Vólvo Car met een jaarlijkse produktie van rond de hon derdduizend auto's anders op de lan ge termijn geen overlevingskansen heeft. We zullen echter op geen enke le manier dulden dat er gehandeld gaat worden in strijd met gemaakte afspraken." aldus Van Rees jjHIHüllllllll Toen kort geleden de Ierse pre mier Jack Lynch bekend maakte dat hij de actieve politiek ging verlaten, reageerde de fanatieke protestantenleider ds. Ian Pais ley schertsend, dat hij de premier soms wel had willen „lynchen". Over de herkomst van dat woord „lynchen" heeft lang onzekerheid bestaan, totdat een familiever haal opheldering bracht. In 1496 werd een zekere James Lynch tot burgemeester gekozen van de stad Galway, aan de west kust van Ierland. De burgemees ter had een zoon, Walter, die op trouwen stond met een knappe Ierse Heel Galway rekende al op een schitterende bruiloft. Maar juist in die dagen bezocht een Spaans familielid van de burge meester de stad Walter stelde hem voor aan zijn aanstaande, met het onbedoelde gevolg dat de Spanjaard het hart van de Ierse schone stal en zij de verlo ving verbrak De ontroostbare burgemeesterszoon wist zijn con current tijdens een zeiltochtje overboord te duwen De Span jaard verdronk onder de ogen van de medezeilers De burge meester. tevens hoofd van de rechterlijke macht, moest bij de zitting aanwezig zijn. Uitspraak van het hof het was moord met voorbedachten rade en burge meester Lynch moest zijn eigen zoon tot de strop veroordelen. De beul van Galway en diens colle ga's uit het graafschap weigerden de moordenaar op te hangen, deels uit sympathie voor de va der, deels uit medelijden met de jeugdige zoon. De burgemeester kon niet anders dan zich achter de uitspraak van het hof stellen, maar zelfs hij kon de beulen niet bewegen het vonnis te voltrek ken. Er bleef niets anders over dan het zelf te doen. Op de och tend van de executie zag een verbijsterd Galway het levenloze lichaam van de moordenaar uit het slaapkamerraam bungelen; zijn vader had hem eigenhandig opgehangen. Deze onwettige handeling ver rijkte de Engelse taal met het woord Jynchen". vertelt de Am sterdamse heer J H Kruizinga De geschiedenis vermeldt niet of de Ierse premier nog familie is van die burgemeester van Gal way. Zo zijn er meer namen die tot een begrip geworden zijn Sandwich. Nicot. Stentor. Flick. Hop. Gobelin. Molière. Zeppelin. Ford en Silhouette bij voorbeeld Ook het „boycotten" is afkom stig uit Ierland. Aan de oostelijke oever van Lough Mask in het graafschap Mayo. dat in het wes ten van Ierland te vinden is. staat een deftig, gepleisterd huis met grote ramen die uitzicht bieden op het meer. Eens werd dit huis bewoond door kapitein Charles Cunningham Boycott. Hij be heerde gedurende de laatste tien tallen jaren van de vorige eeuw de eigendommen van Lord Erne, een grootgrondbezitter. Najaar 1890 weigerden de naar hun zeg gen uitgebuite pachters de pachtsom te voldoen. Toen kapi tein Boycott een deurwaarder stuurde om vier pachters uit hun huizen te zetten, werd de man met -stenen bekogeld Boycott wilde er zelf te paard op af, maar zijn stalknecht bleek intussen weggelopen. Twee dagen later stroomde een menigte samen voor Boycotts huis en riep het dienstpersoneel op om weg te gaan. Dat gebeurde, en zo moest Boycott zelf. met zijn vrouw, op het vee passen, het huis schoon houden. het eten klaarmaken en wat er meer in en om een huis te doen valt als je er geen personeel op na houdt Het werd nog erger geen winkelier wilde Boycott meer iets verkopen, en de postbo de kwam niet meer langs De kapitein schreef een boze brief naar de Times in Londen over deze schandalige behandeling, waarop vrijwilligers uit Ulster met de oogst kwamen helpen. Ze werden beschermd door solda ten. die tijdens de miezigere, nat te herfst van dat jaar met ge mengde gevoelens vanuit hun tenten naar het grote huis aan het meer keken. Zodra de oogst binnen was en soldaten en arbeiders vertrokken waren, vluchtte Boycott naar Londen. Een jaar later, toen het „boycotten" een beetje geluwd was. keerde hij naar Lough Mask terug, waar hij wonderlijk genoeg nog een zekere populariteit bleek te genieten. Hij stierf in 1879 op 85-jarige leeftijd; in 1947 is in Engeland een film gemaakt die kapitein Boycott tot onderwerp had Van Uhlenbusch, het plaatsje uit de Duitse kinderserie „Nieuwtjes uit Uhlenbusch". denkt bijna ie dereen dat het zomaar een fanta- sienaam is. zoiets als Toonders Rommeldam „Op geen enkele landkaart te vinden." schreef Te- levizier onlangs nog. Maar het blijkt wel te bestaan. Een lezer van dat blad spaart kennelijk al les wat hij over die naam tegen- Kuiut. omdat hijzelf Uhlenbusch heet Zo weet hij nu een kran tenknipsel van een paar jaar ge leden te citeren over een over stroming langs de Noordduitse kust, waarin hij zijn eigen naam tegenkwam, als plaatsnaam dus. Op een landkaart vond hij op de aangegeven plek (aan de Bene- den-Elbe, onder Hamburg) inder daad een plaatsje Uhlenbusch. Nooit gedacht, maar een nog ei genaardiger vondst deed een le zer van de Varagids. Die ontdek te „in Zweden, ten N O. van Go- tenburg op 13 graden O.L het plaatsje Vara. In Noorwegen aan de rivier Nordfjord. vond hij nog een ander „zuilendorp" terug: Nos. Op een goed gedetailleerde land kaart zijn misschien de andere omroepen ook wel als plaats naam terug te vinden. EO en VOO maken waarschijnlijk wei nig kans. maar het lijkt een koud kunstje om IKON, Veronica en Tros ergens te ontdekken. Die liggen in elk geval meer voor de hand dan de andere omroepen, hoewel: als je KRO als Karo en NCRV als Enzerfee of zo schrijft, zijn het net echte plaatsnamen De Are de Triomphe op de Parij se Place de I'Etoile zal met de feestdagen gesloten zijn Het per soneel, een man of vijftien, staakt en wil dat volhouden tot dat in hun ogen recht gedaan is aan een collega. Die verdient vol gens hen al tien Jaar te weinig in verhouding tot het werk dat hij moet doen lit dit raam in de Ierse stad Galway hing bijna vijf eeuwen geledep Waller Lynch. „ge lyncht" door zijn eigen vader, die daarmee het werkwoord „lynchen" in de wereld bracht. Under het raam is een gedenk steen aangebracht, cn het doods hoofd met gekruiste beenderen daaronder laat niet aan duide lijkheid te wensen over.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5