Tekenen in betrokkenheid Klinkend monument voor Nederlandse componisten Hertz I Handelvereniging zingt onberispelijke Messiah "Reeds in 1627 distilled de mijl over- \i over-1 over- over- over- over- over- over I over- n over- over- over- groot- vader whisky Bijbelse prenten van Bert Bouman Nieuwe boe autoverhuur Nieuwe boeken Simon Vestdijk en de angst Schierbeek betrekking^, Salvador Dali geweerd DONDERDAG 20 DECEMBER 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET door G. Kruis LEEUWARDEN De dubbele expositie van bijbelse tekeningen van Bert Bouman bij de Galerie Van Hulsen. Leeuwarden en in „De Wijngaard", Bosch en Duin was niet bedoeld als een herdenkingstentoonstelling. Alles was eigenlijk al gepland, toen Bouman. die al geruime tijd ziek was, op 19 sepbember 1979 op 57-jarige leeftijd overleed Ber Bouman Illustreerde al jarenlang boeken, ook bibliofiele uitgaven, zoals die van de Stichting De Roos in Utrecht, hij maakte boekomslagen, grammofoonplatenhoezen, kalenders en affiches, hij werkte voor tijdschrif ten en in de jaren vijftig en zestig tekende hij ook veel voor Trouw Maar zijn algemene bekendheid kreeg hij vooral door zijn illustraties in „Het Woord", de Jubileumuitgave van de Vereniging tot Verspreiding der Heilige Schnft (de bijbel in ver korte vorm) en door de lange reeks tekeningen die hij voor de (toen nog) 1KOR maakte voor de tv-serie .Woord voor woord" met Aart Staartjes. ..Ik ben illustrator zei Bert Bouman me eens In een interview. „Ik werk bijna altijd ter verduidelijking. Dat is een heel ander uitgangspunt dan bij de vrije kunsten. Ik maak tekeningen voor wie me erom vraagt. Als je dan af en toe eens een top kunt maken, geeft je dat een bijzondere voldoe ning." En: „In dit vak voel je je niet zozeer kunstenaar, hoewel ik erbij moet zeggen, dat ik me op m'n tenen getrapt voel. als zeggen dat ik het niet ben 'n Soort logische tegenstrijdigheid. die misschien min of meer voort kwam uit het feit. dat Bouman. als hij bezig was met zijn werk. vaak het idee had. dat het eigenlijk helemaal niet hoefde. Iedere lezer immers dacht hij vormt voor zichzelf een visueel beeld van de in een boek voorkomende situaties of figuren, 't Enige, dat een illustrator kan doen is dus sfeer oproepen en nooit, vooral nooit „portretten" maken. De kunst ik gebruik dit woord zonder enige aarzeling van Bert Bouman spreekt heel sterk aan zon der dat er ooit sprake is van senti mentaliteit of andere overdoseringen, 't grootste gevaar bij onderwerpen als dit Eigenlijk zijn het gewoon repor tages van overigens niet altijd alle daagse gebeurtenissen Maar niet gezien door een koele, afzijdige waar nemer. 't Word je bij een rondgang al heel snel duidelijk dat Bouman zich ten diepste bij ieder voorval betrok ken voelde, 't Is best mogelijk dat er mensen zijn. die de „verhevigde uit drukking" die deze bladen vaak meedragen (je kunt Bouman best een expressionist neomen) niet direct kunnen onderscheiden met wat je dan in de dagelijkse omgangstaal overdrijving noemt. Kijk naar zo'n rare. springende, ma gere harlekijn, die een paar krukken de lucht in smijt: de bedelaar in de poort, die weer lopen kan. 't Zou een karikatuur kunnen zijn, als de vreug de die uit deze prent spettert, niet zo overtuigend overkwam. (Dit was Tol stoi's definitie van kunst: een eens ervaren en weer opgeroepen gevoel door middel van kunst op een derge lijke wijze over te dragen, dat de beschouwer van dat kunstwerk het zelfde gevoel ervaart En dan. een paar meter verder. „God roept Adam en Eva", twee heel kleine mensen, die net uit een bosschage tevoorschijn zijn gekomen. Om zoiets te maken, moet je net zoveel lef heb ben als een schilder, die zich aan een zonsondergang in zee waagt: dat is geen kneuterige angst-voor-je- hachie-schaamte, maar de allerdiep ste deemoed. Weer heel anders is zo'n tekening als „Elia vaart op", een ogenschijnlijk onbeheerste kolking van witte lijnen, krassen, 'n abstract spel bijna. „Alzo voer Elia in een storm ten hemel. En Eliza zag het en riep uit „Mijn vader, mijn vader! Wagens en ruiters van Israël!" Eliza is er, heel klein, niets waard, heel geschrokken, de mantel van Elia ligt er nog, alles staat erop, maar 't is geen illustratie meer, geen verduidelijking van enkele strofen, maar een puur visionaire verbeelding van het bijbelwoord. Bert Bouman heeft het zich wat de keuze van de onderwerpen betreft bepaald niet gemakkelijk gemaakt; hij koos zeker niet alleen momenten die met een minimum aan verbeel ding een maximum aan expressieve momenten opleverde. *k Heb, uiteraard, maar een paar prenten genoemd, er zijn er nog veel meer, heel felle, zoals die van de Baftl- priesters, die bidden om vuur, 'n erg verstilde Mozes in het mandje, de Barmhartige Samaritaan, Johannes de profeet, een heel nuchtere toren van Babel, bladen, die stuk voor stuk een belevenis zijn. Na het zien van deze tekeningen herinnerde ik me half en half een uitspraak van Jean Picart le Doux, een Franse tapijtont werper, ook een „gebonden" kunste naar dus. Ik heb het opgezocht. Hij merkte, jaren geleden al, op, dat de hedendaagse kunst sterft aan een ge brek aan dwang, „dat het gevaar be staat dat hij tenslotte maar één toe hoorder heeft en wel zichzelf." Bert Bouman, de illustrator, moest door de aard van zijn werk eigenlijk toch steeds rekening houden met „de ander", de medemens. Een dienende functie had hij dus, maar die is nooit ontaard in een gemakzuchtig navol gen van een mode of een zich instel len op de voorkeur van de meerder heid. Kunst van een grote bewogen heid. Dubbele tentoonstelling van bijbel se tekeningen van Bert Bouman: tot 10 januari 1980 zowel in de Galerie van Hulsen. Nieuwestad 99, Leeu warden (werkdagen 9 tot 18 uur) als in „De Wijngaard", Gereformeerd Centrum van Verpleging en Reacti vering, Dennenweg 2, Bosch en Duin (gemeente Zeist). Platenalbum jubilerend Residentie Orkest door Adr. Hager DEN HAAG Op 20 novem ber 1904 speelde het Residen tie Orkest voor de eerste keer. 75 jaar later heeft men het jubileum gemarkeerd met het uitgeven van een platenal bum getiteld „400 jsar Neder landse muziek". Het Idee om een platenalbum uit te geven ontstond ln 1973 toen het or kest een festival van Neder landse muziek hield, waarin ln de loop van twee maanden ongeveer 120 werken van 80 Nederlandse componisten werden uitgevoerd Op het kantoor van het Residentie Orkest aan de Haagse Slatenlaan vond men zo'n album toch wel een risico, maar directeur H B van der Meer is een zakenman die wel een gok durft te wagen Voorzichtigheidshal ve ging men uit van het „onbereikba re aantal van vijftienduizend al bums en allerlei mogelijkheden wer den aangewend om die aan de man te brengen Wie had durven en kunnen denken dat er uiteindelijk 21 000 albums met Speciaal vandaag De Zwarte Tulp. Frans Italiaanse speelfilm van regis seur Christian Jaque uit 1964 met in de hoofdrollen Alain Delon en Dawn Adams. Het verhaal gaat over de Franse revolutie en de romance tus sen een vrijbuiter en een ge* trouwde adellijke dame. Ned I 19.45 uur Martine. Muzikale show in kerstsfeer rond Martine Bijl. Ton van Duinhoven, Willem Ruis en Leen Jongewaard be horen tot de gasten. Ned 2 20.27 uur Het programma met de Map. In deze uitzending komt een groep scholieren van een schoolgemeenschap aan het woord. Gaan se graag naar school? Voelen zij zich vrij of juist belemmerd? Ned I 22.30 uur Ik doe het toch nooit goed. Een programma over faal angst. de vrees die veel men sen hebben om fouten le Hilversum 2 11.00 uur Dirigent-componist Willem van Otterloo: .overgeslagen. zes platen, dat wil zeggen 126.000 platen de deur zouden uitvliegen. Dat aantal leverde het Residentie Orkest een „gouden platenalbum" op Een uniek feit in de wereld van de klassie ke muziek, éen van de hoogtepunten van de Jubileumviering. Het is een echte misser, dat zowel bij ae vier jubileumconcerten als in het platenalbum de naam van Willem van Otterloo niet voorkomt Welis waar werd in een eerder stadium mu ziek van deze dirigent-componist op de plaat vastgelegd, maar dat neemt niet weg dat men zoveel aan Van Otterloo heeft te danken dat hij bij 400 jaar Nederlandse muziek niet had mogen ontbreken In de doos. met op de voorzijde een ontwerp naar Mondriaan, bevinden zich de zes platen en een uitvoerig tekstboek met foto's. Na het voor woord van de directeur krijgt Luc van Hasselt het woord. Hij tekent voor de inleiding en de annotaties Daarbij bedient hij zich van een vlot toontje dat afbreuk doet aan de waarde van zijn op zichzelf deskundige toelich tingen. waarvan ook een Engelse ver sie is afgedrukt. Mar het gaat uiter aard om de platen. De opnamen wer den verzorgd door de Nederlandse Omroep Stichting ln opdracht van AVRO en VPRO. de produktie was ln handen van Jannle de Jong. Arno Weiffenbach en Han Reiziger, de per sing van de platen was toevertrouwd aan Phonogram Hoogtepunt In totaal zijn 22 werken van Neder landse componisten verzameld, het zou uiteraard te ver voeren die stuk voor stuk te bespreken Eén werk is een live-opname van een concert ln de Kurzaal in 1975 dat onder leiding stond van Nlkolaus Hamoncourt Hij opent" de cassette met een Concerto Grosso van Pieter HeUendaal. een Nederlands componist die zijn heil zocht en vond in het Engelse Cam bridge Hoogtepunt van die eerste plaat en wat mij betreft van het gehe le album is de grandioze weergave door Antal Dorati van Carel Anton Fodor's vierde symfonie, een mees terwerk. De huidige dirigent van het Residentie Orkest, Ferdinand Leit- ner, leidt uitvoeringen van het Alle gro voor vier strijkkwartetten van Van Bree, de Kuhnau-variaties van Hendrik Andriessen, „lm grossen Schweigen" van Alphons Diepen- brock (een prachtige opname met ba riton Ruud van der Meer», Univers de Rimbaud van Escher (het werk dat tijdens de jubileumviering werd uit gevoerd) en de derde symfonie van Matthijs Vermeulen. De nieuwe diri gent van het Residentie Orkest Hans Vonk. vraagt meer dan een uur lang de aandacht voor de symfonie „Aan mijn vaderland" van Bernard Zweers. Van de hedendaagse componisten die gekozen zijn maakt Theo Loevendie met zijn Six Turkish Folk poems voor vrouwenstem en zeven spelers de meeste indruk. Niet in de laatste plaats dankzij het aandeel van so praan Dorothy Dorow De vocallteit neemt in het geheel een bescheiden plaats in, doch weinig koren zijn in staat „La Nuit" van Anthon van der Horst zo grandioos te vertolken als het koor uit Boedapest van Adam Medveczkv De opsomming zou niet compleet zijn zonder de vermelding van de overige dirigenten. Ton Koopman dirigeert en speelt clavecimbel. terecht heeft men meerdere vertolkingen toever trouwd aan Ernest Bour. een dirigent die met het Residentie Orkest in de loop der jaren goede prestaties heeft geleverd. Alain Lombard leidt Wage naars ouverture ..Cyrano de Berge rac" en Lucas Vis tekent voor Verhey (een fluitconcertje met meester-flui- tist Koos Verheul) en Dans van de Malie Matrijzen van Guus Janssen, het niet zo sterke slot van het album. De uitgave van „400 jaar Nederlandse muziek" vestigt terecht de aandacht op de vaderlandse toonkunst en het Residentie Orkest wil hiermee onder strepen, dat wij op dit terrein zeker geen achtergebleven gebied zijn. Wat meer chauvinisme zou zelfs geen kwaad kunnen! De wijze waarop het Haagse orkest een klinkend monu ment voor de Nederlandse componis ten heeft opgericht verdient waarde ring en bewondering. AMSTERDAM (ANP) - Het Insti tuut voor Theaterwetenschappen van de universiteit van Amsterdam heeft de vrijlating geëist van de Tsje- choslowaakse toneelschrijver Ha vel Dat is gebeurd in een telegram aan president Husak van Tsjechoslowa- kije. Tegelijkertijd protesteert het in stituut tegen de veroordeling van Ha- vel en enkele van zijn collega's we gens activiteiten tegen de staat ADVERTENTIE SPECIALE KERSTTARIEVEN ln «Je penode van 21 tot 27 december a s huurt u al een auto voor 175.- (exd BTW) Amsterdam, Prinsengracht 737, Tel. 020-238561 Hertz verhuurt Fords en andere uitstekende auto's door Jac. Kort Evenals „De toekomst er religie" is „Het wezen van de angst" bruikbaar als sleutel tot het omvangrijke crea tieve oeuvre van Vestdijk. Daarin is de angst een in het oog vallend the ma. Het proefschrift dat de wezen zoeker Vestdijk aan dit onderwerp wijdde (de promotor zou Rümke zijn geweest) heeft nooit als zodanig dienst gedaan. Geschreven in '48/'49 verscheen het boek voor het eerst in 1968, in een kleine oplage waardoor het ook bij Vestdijk-liefhebbers betrekkelijk onbekend bleef. De tweede druk die De Bezige Bij nu uitbrengt is daarom bijzonder welkom Vestdijks analyse van het angstfeno meen moet in verband gebracht wor den met zijn romans, verhalen, ge dichten en essays. Niet toevallig is er een hoofdstuk gewijd aan „De angst in de moderne literatuur" en heet het laatste hoofdstuk, typerend voor Vestdijk. „Het nut van de angst". Uit het voorafgaande, dat dikwijls zeer specialistisch en altijd erg eru diet Is. valt op te merken dat Vestdijk de angst als een nuttige en noodzake lijke factor ziet, zeker voor kunste naars: „Dank zij de angst leren wij onszelf kennen". Dank zij deze. nog nauwelijks geken de studie leren wij niet alleen meer over allerlei filosofisch-psychologi- sche angstopvattingen (en speciaal Vestdijks eigen angsttheorie), maar ook over de manleren waarop in Vest dijks andere werk het wezen van de angst in creatieve zin wordt aange wend. 8. Vestdijk. Het wezen van de angst. 2de druk. Amsterdam, Dc Bezige Bij, 1970. 686 blz. 47.50. T.v.D. Neem nou dierentuindieren, door H. en A. van Foreest. Uitg. Tiebosch, Amsterdam. 95 blz. - 22.50. Van de zelfde uitgeverij is Ramses, liedtek sten van R. Shaffy. 144 blz. - 16.50. Europese momentopnamen, keer punten in de geschiedenis van prof. dr H. Brugmans. Uitg. 8iJthoff. Al phen a.d. Rija 2e druk. 245 blz - ƒ34 50 AMSTERDAM Zoals er in het verleden soms weinig pro blemen bestonden om van een schilderij stroken af te- snijden omdat de plaats waar het doek moest worden opge hangen te weinig ruimte bood, zo werd ook gehandeld ten aanzien van muziekwer ken waarvan gemeend werd dat ze te veel tijd in beslag namen. Zelfs Mendelssohn die zich verdien stelijk heeft gemaakt door de eerste heruitvoering van de Mattheus Pas sie na de dood van Bach, maakte van het rode potlood gebruik. Maar hij maakte het niet zo bont als Abt Vog- ler die ln 1777 HSndels Messiah uit voerde, waarbij 26 van de 53 num mers werden overgeslagen. ADVERTENTIE Voor alle jongens Imp. Geskus b.v. - Putten. fep it hoi In „Betrekkingen" van Bert beek zeggen tientallen men Ze worden geciteerd, meestal Js c vorm, en hun opmerkingen iel: Schierbeek met die van an |ar met belevenissen van hemzeL lyrisch of anekdotisch vo „Betrekkingen" is wel een jupin£ voor het soort werk dat Sc >rol maakt. |0et kil Er worden inderdaad verbaif legd, in de veronderstelling onderdelen in betrekking staan. Dat is ook zo, want h|^>li slotte een brein dat al de- aaneenhecht, en dat is het Schierbeek. jze Onverhuld autobiografisch kreli momenten op uit New York tt,0| Israël. Mexico, of uit zijn elg den, of uit dat van anderer 1 geschreven taal word je aai door het oneindige, meent an beek ergens, en zo werkt datjar|j ook wel een beetje. De collage van evenementen dr; geest van zijn vorige roma t „Weerzien" (1977) opent op van alles. len Dit type tekst geeft een vMioe associaties, temeer daar dedj< ervan weinig dwingend is. en intuïtief hoewel niet onvtff. is gecomponeerd. Schierbeeks belangrijkste d|m de onvastlegbare wereld de e kingen te zijn; die betrekkii selen telkens, maar alles hofKS alles verband. In een te 0[ Schierbeek gaat dat. via h »er van de auteur, ook gemakk Bert Schierbeek. Betrekkin)r^' sterdam, De Bezige Bij, 1971 an 19.50. Van uitgeverij Thieme in zijn de volgende boeken: T» kikkers, geschreven door H. 3 mann (77 blz. - 12.50); Cichli Afrika, door H. J. Mayland (f 17.50) en Postduiven door g geman (100 blz. - 8.50). Ti ADVERTENTIE Omstreeks een halve eeuw geleden won het inzicht veld dat zo niet lan ger meer met kunstwerken kon wor den omgesprongen. De Nederlandse Bachvereniging en de dito Hendel- vereniging begonnen met integrale uitvoeringen van Bachs passiemu ziek en Handels oratoria, waarbij te vens een herstel van de uitvoerings praktijken uit de eerste hellt der 18e eeuw werd betracht. Dinsdagavond kon worden vastge steld hoever dat ls gevorderd tijdens een uitvoering ln het Concertgebouw van Hündels Messiah door de Neder landse Handelvereniging onder lei ding van Jack P. Loorij. Allereerst de prestaties van het koor: die zijn wer kelijk onberispelijk, prachtig van klank, zeer expressief en daarbij ui terst transparant. Zelfs de moeilijk ste coloraturen klinken moeiteloos en ritmisch zeer verzorgd. De Engelse sopraan Heather Harper heeft een magnifieke stem en haar vertolking van de recitatieven en ari a's was in alle opzichten buitenge woon indrukwekkend. Haar landge noten Martyn Hill, tenor en Stephen Roberts, bas, zongen hun partijen stijlvol en met veel elan. De counter tenor René Jacobs paste nauwelijks in dit solokwartet. Zijn stem is (nog altijd) slecht geëgaliseerd, heeft wei nig draagkracht in de laagte en vreemde uitschieters in de hoogte. In de aria He shall feed his flock, waar van hij het eerste en Heather Harper het tweede deel zong. kwamen zijn tekortkomingen bijna pijnlijk aan het licht. Het Pools Kamerorkest zorgde voor een correcte begeleiding. Een staking onder het personeel is er de oorzaak van dat de tentoonstelling van een groot aantal werken van de surrealistische schilder Salvador Dali in het Centre Pompidou in Parijs voorlopig niet kan worden geopend. De Spaanse meester was zelf voor de opening naar het Parijse cultuurpaleis gekomen, maar de stakende suppoosten maakten hem alras duidelijk dat hij maar beter kon verdwijnen. De stakers, tussen 7 en 800 personeelsleden, willen hogere lonen en kortere werktijden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4