Irief Luns grote truc in debat iii de doos met lenevenop? Dan zet ik vast 'n pilsje klaar!' 'Kind doet te lang voor niets mee' Geen controle van rekenkamer op steun aan bedrijven Dijkman B.V. muziekinstrumenten DE TWAALF AMBACHTEN fan Agt als volleerd goochelaar Gevaar op zijkant sigarettenpakje Slotmanifestatie Jaar van het Kind in Den Haag ngNeveda wol Ie in verkeer Debat over kernwapens RDAG 20 DECEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET H S ™i Mr lor Ferry Mingelen iÉN HAAG Als een goede •ïchelaar toverde premier in Agt gisteren in het de- t over de NAVO-kernwa- js zijn grote truc te voor- üjn: de brief van Luns. De ■int pussie, vooral met de op- sitiepartijen, maar ook it de WD, betrof de lag: heeft Nederland in de iVO, door in te stemmen it de modernisering van 'n NAVO kernwapens, ver- "1 woordelijkheid genomen ooi ir de produktie van 572 ■eki uwe atoomraketten. Die duktie was een moeilijk J^j it, want dat zou de CDA- ijn ;8e als geheel, laat staan eai tien CDA „dissidenten" ml ellijk kunnen aan- «Trden- i het begin van het debat her- n q lde Van Agt daarom nog eens adj eefdere stelling: „aan de orde ,iet Brussel was niet de vraag: wilt ^-^lnemen in de beslissing tot ;tie van de nieuwe kernwa- Het zijn de Verenigde Staten Bvörfrij ,a^een die daartoe kunnen on| uiten en daarvoor verantwoor de ^eid kunnen nemen". Van Agt jd ende niet dat er enig verband aat tussen de bereidheid van de «th rEuropese NAVO-landen tot tsing van die raketten en de ,e„ idheid van de Verenigde Staten jy m an ook te willen produceren, •lta ly .waarschijnlijke" verband leidt le ?'ns hem echter niet tot een je j, flijke medeverantwoordelijk- elu voor Produktie, zeker niet' [Nederland. Ons land heeft im- de beslissing tot stationering leze nieuwe raketten twee jaar •dA-woordvoerder Stemer- noemde dit „een volstrekt on- e voorstelling van zaken. Het pdeel staat glashelder in het (ev O-communiqué zei hij. En ook »de IfVD-woord voerder Ploeg (die g een zo ruim mogelijke Neder- Ct instemming met de NAVO- ian litvorming ziet en het Neder- ;ek voorbehoud ten aanzien van lint laatsing betreurde) zei: „moet remier niet opbiechten dat dit leugentje om bestwil was. Na- lijk gaat het om Amerikaanse ffei uktie, maar zij produceren i.d. sjstemen niet als de Europese genoten negatief reageren". Agt blijft ontkennen. Het was geen leugentje om bestwil. ~x' !r'\ NAVO-secretaris-generaal Bel hééft toch zelf op zijn perscon- tie na afloop van het NAVO- en| itersberaad op 12 december ge- „dat Nederland deelgenomen t in de beslissing deze wapens laken". Jw?t geheim erdt Carf. lefdc :ldi nd. Mn i-Trt' i de k hen uj 1 sti jaar was het moment van de grote 'aangebroken. In diep geheim Van Agt Luns opheldering ge- over deze uitlating. Hij had een briefje geschreven met ngevat de volgende inhoud: Nederland is verwarring ont- omtrent hetgeen wij in Brus- ebben besloten. Naar het oor van de Nederlandse regering het in Brussel om plaatsing ten aantal nieuwe kernwapens d^oorstellen tot wapenbeheer- De beslissing tot produktie lodtfiiet aan de orde." 'olgens vraagt van Agt Luns Ij dan kan zeggen dat de pro- wel aan de orde was. Triom- k tovert Van Agt daarop antwoord te voorschijn. Luns itigt in zijn antwoord de versie Van Agt en geeft toe dat zijn i ang op een vergissing berust. :u Hjl Van Agt in de Kamer echter •orleest is dat Luns deze ver- De premier in actie gissing toeschrijft aan het feit dat de andere NAVO-landen zich in Brussel positief voor die produktie hebben uitgesproken en Nederland geen duidelijke tegenuitspraak had gedaan. Iedere verdere twijfel over de pre cieze gang van zaken wijst Van Agt vervolgens van de hand. Hij zegt: „Deze verklaring komt van secreta ris-generaal Luns, hij sprekt na mens de NAVO, hij is de authentie ke bron." Verantwoordelijkheid De minimalisering van de verant woordelijkheid die Nederland voor de totale modernisering van de NA- VO-kernwapens op zich heeft geno men, komt CD A-fractieleider Lub bers goed uit. In zijn speech in de eerste termijn gleed hij soepel langs dit lastige produktieprobleem heen. Nederland, zo zegt hij nog eens. had die produktie van 572 stuks willen beperken (CDA-vertrekpunt) om de onderhandelingen met de Russen meer kans te geven. De andere NA VO-landen, de Amerikanen voorop, voelden daar niets voor. Dat leverde een verschil van opvatting op, dat Nederland niet anders dan ten aan zien van zijn eigen verantwoorde lijkheden duidelijk kon maken. „Wèl instemmen met de redenen die voor modernisering worden aange voerd, niet instemmen met een sta- tioneringsbesluit, vooruitlopend op het wapenbeheersingsoverleg. En, zo benadrukt Lubbers, geen statio- neringsbesluit, dan ook geen pro duktie. Voor de rest heeft Neder land zich wat Lubbers betreft, ge woon niet uitgesproken over wat die andere NAVO-landen wel nood zakelijk vinden voor hun verdedi ging. Premier Van Agt bevestigt deze beperkte interpretatie. Hij zegt: „Wij konden na ons voorbe houd ten aanzien van de plaatsing van deze raketten de bondgenoten niet verder achtervolgen met kri tiek op wat zij vonden, dat noodza kelijk was." Van Agt komt later nog op dit punt terug, vermoedelijk om de niet aan genaam getroffen WD ook wat mee naar huis te geven. Hij begint dan, het modemiseringsbesluit van de NAVO ineens weer wat meer inhoud te geven, De NAVO-landen waren het erover eens, dat er iets moest gebeuren (gezien de Russische be- wapeningsopbouw). De situatie mochten wij niet op zijn beloop laten, er lag overeenstemming over de noodzaak van de modernisering, zegt Van Agt. De premier vertelt voorts, dat Ne derland langdurig geprobeerd heeft, de omvang van dat moderni seringsprogramma, van 572 raket ten, terug te schroeven. Dit lukte echter niet. omdat Nederland de tegenvraag van de NAVO-partners: „bent u dan bereid met de plaatsing van een lager aantal raketten ak koord te gaan?" niet met „ja" kon beantwoorden, die beslissing moest immers worden uitgesteld. Deze uiteenzetting gaf de oppositie weer aanleiding de produktie-dis- cussie opnieuw te beginnen: „Hoe kan de regering wel praten over de beperking van de produktie, als zij geen verantwoordelijkheid zegt te dragen over de produktiebeslissing als geheel," zegt Stemerdink. En Den Uyl: „Ik constateer dat de mi nister-president niet tegenspreekt, dat Nederland mèt de andere bondgenoten besloten heeft, over te gaan tot modernisering van de NA- VO-kernwapens door invoering van 572 nieuwe atoomraketten. Dat staat duidelijk in het NAVO-com- muniqué." En Terlouw (D'66) roept haast wanhopig: „Dat communiqué kun toch niet anders lezen dan wat wij nu zeggen. Tevoren had premier Van Agt inderdaad toegegeven, dat er tussen het communiqué en de werkelijke besluiten van de NAVO- ministers geen tegenspraak moge lijk is. Hij trekt daarbij ook zijn eerdere uitspraak in, dat het communiqué (slechts) een pers bericht is. Met name deze uitspraak is in de WD, die zich in het NAVO-communiqué uitstekend kan vinden, in het ver keerde keelgat geschoten. De Kamer maakt overigens weinig problemen meer over het feit. dat het Nederlandse uitstel van de plaatsingsbeslissing niet duidelijk in het communiqué vermeld is. Men is bereid aan te nemen, dat dit voor behoud gemaakt is, dat dit vastligt in de geheime besluitenlijst van de NAVO, maar men verschilt wel dui delijk van mening over het belang ervan, gezien de instemming met de modernisering als zodanig. De linkse fracties hebben weinig goede woorden over voor de hele aanpak van het kabinet van deze zaak. Stemerdink (PvdA) zegt: „Het kabinet is vertrokken, tegenstribbe lend, met een vertrekpunt van het CDA, in een laat stadium, en terug gekomen met het WD-standpunt, afgezien van het voorbehoud met betrekking tot de plaatsing. Brink horst (D'66) verwijt het kabinet een laffe opstelling door de eigen voor keur voor de NAVO-lijn niet werke lijk door te zetten. Het kabinet ver trekt met een WD-kop en komt met een IKV-staart terug door de plaatsing van de raketten uit te stellen, zegt hij. CDA-fractieleider Lubbers benadrukt daarentegen dat er op het gebied van de wapen beheersing ondanks alle kritiek van andere zijde toch al heel wat bereikt is. Hij noemt een „nee" tegen de neutronenbom, een „nee" tegen de nuclearisering van de artillerie en nu ook uitstel van het plaatsingsbe- sluit. In CDA-kring is men er nogal ver bolgen over, dat dit besluit tot uit stel wat men een jaar geleden nog niet voor mogelijk had gehouden, nu door de oppositie als van geen belang wordt afgedaan. Lubbers wijst er voorts nog op, dat de wa- penbeperkingsmaatregelen ook in houden, eenzijdige terugtrekking van duizend Amerikaanse kernkop pen uit West-Europa en een moge lijke vermindering van een aantal Nederlandse atoomtaken, afhande- lijk van een NAVO-studie over het nut van de kortere dracht atoom wapens. Anders dan het kabinet wil Lubbers niet, dat met die mogelijke vermin dering van de Nederlandse taken pas wordt begonnen, als het kabi net in 1983 tot plaatsing van de nieuwe atoomraketten zou beslui ten. Lubbers doet daarom een be roep op de regering, de komende twee jaar niet in de wachtkamer van de NAVO te blijven zitten (zoals CDA-minister Scholten van defen sie het had uitgedrukt), maar zich actief in te zetten om het uiterste uit de wapenbeperkingonderhande- lingen te halen. Premier Van Agt doet die toezeg ging daarop volmondig. Hij onder streept dat van die onderhandelin gen zal afhangen, of en hoeveel ra ketten er in 1983 daadwerkelijk ge plaatst moeten worden. Van Agt waarschuwt de Tweede Kamer ten slotte. en met name de tien CDA- dissidenten, voor de gevolgen van een nog terughoudender Neder landse opstelling in de NAVO dan nu is ingenomen. „De NAVO zal de besluiten gewoon handhaven, maar Nederland zou iedere invloed in de NAVO verliezen, ook tenaanzien van die wapenbeperkingsbespre- kingen, aldus Van Agt. Hij zegt, dat Nederland tot nu toe in die wapen- beheersingsonderhandelingen zich al flink heeft laten gelden. De communist Wolf vraagt cynisch waar die invloed dan wel uit blijkt, als Nederland niet in staat is om de NAVO-beslissingen wat minder vér gaand te maken en er zelfs niet in slaagt, het Nederlandse voorbe houd in het communiqué te krijgen. Van Agt wijst op de duizend kern koppen die worden teruggetrokken. Tenslotte deelt Van Agt mee: „Het vorige kabinet had niet tot een we zenlijk andere oplossing kunnen ko men, we hebben het uiterste ge daan, binnen de verbondenheid met de Alliantie. En daar kunnen de WD en in ieder geval het grootste deel van het CDA zich best in vinden." Tijdens het Kamerdebat bleek ook hoe de regering de komende jaren zou handelen. De fractievoorzitter van het CDA Lubbers zou graag zien dat de gebeurtenissen in Brus sel de eigen positie die Nederland daar heeft ingenomen, het begin van een trendbreuk zouden inlui den. Helemaal overtuigd of het ka binet daaraan maximaal zou willen trekken was hij echter niet. Zo wees hij erop dat het kabinet zich in de verwoording (van het aan hangsel) van het voorbehoud nogal defensief heeft uitgedrukt. Dit voor behoud is aldus verwoord: „De regering is thans niet in staat een besluit te nemen." Het klinkt haast als gemeende spijt, zo in de trant van wij kunnen helaas nog niet, terwijl toch de echte situa tie is dat Nederland nu geen besluit wil nemen. Met het oog op het be lang van de wapenbeheersing en de als einddoel voor deze wapens nage streefde nul-optie. „Waarom werd dit dan zo gesteld?", aldus Lubbers. Het kabinet spreekt over wachtkamer. Maar we zitten toch niet in de wachtkamer, alsof we zitten te springen om te mogen meedoen aan de stationering. Geen wachtkamer, maar actie, aldus Lubbers. Een po sitief einddoel kon hij nog niet uit spreken. De CDA-fractieleider zette wel een duidelijk vraagteken achter de Ne derlandse bereidheid via het vaste NAVO-infrastructuurfonds mee te betalen aan de eventuele plaatsing van de raketten in andere landen. Minister Scholten (defensie) wees er echter op dat deze regeling reeds sinds 1950 wordt gehanteerd. Dat is dus niets nieuws aldus Scholten. CDA-fractieleider Lubbers besteed de als enige veel aandacht aan het feit dat het Nederlandse voorbe houd ten aanzien van de plaatsing niet duidelijk in het NAVO-commu niqué is opgenomen. ADVERTENTIE Heertijk. helder Heineken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Algemene Rekenkamer komt voorlopig niet toe aan een betere controle op de steunverlening aan bedrijven in nood. De speciale Tweede-Kamercommissie, die deze week een scherper toezicht op het steunbeleid van de regering bepleitte, zal geduld moeten hebben. President Peschar van de Rekenka mer, onafhankelijk controleur van de overheidsuitgaven, meent dat er veel tijd verstrijken zal, voordat ruimere bevoegdheden voor zijn instituut wettelijk vastgelegd zijn. Daarmee zouden wel eens enkele jaren ge moeid kunnen zijn. Bovendien zijn er personeelsproblemen. Het is nu al moeilijk om aan voldoende personeel te komen, laat staan in een situatie dat de Rekenkamer aanzienlijk meer werk zal verzetten. Een en ander bleek gisteren bij de presentatie van het boek „De Reken kamer", van de hand van de Tilburg- se hoogleraar T. A. Stevers. Hij was het met de kamercommissie eens. dat de Rekenkamer toegang moet krij gen tot bedrijven, die financiële steun ontvingen van de overheid. Salarissen De problemen van de Rekenkamer om hoog gekwalificeerd personeel aan te trekken, schreef Stevers voor een belangrijk deel toe aan de te lage salarissen. „Je kunt niet voor een dubbeltje op de eerste rang zitten," aldus Stevers. Hij waarschuwde overigens voor bu reaucratisering bij de Rekenkamer door een al te forse uitbreiding van het personeelsbestand. Peschar deel de die vrees niet. „We denken hooguit aan een personeelsbestand van drie honderd man, terwijl het huidige aan tal medewerkers in totaal zo'n twee honderdveertig bedraagt." aldus de president van de Rekenkamer. DEN HAAG (ANP) De grote siga- rettenfabrikanten zeggen dat zij geen bezwaar hebben tegen een duidelijke waarschuwing op hun pakjes dat hun produkt de gezondheid bedreigt, maar dan wél graag op de zijkant. Minister Ginjaar van volksgezond heid had meer de voorkant van de pakjes in gedachten voor een waar schuwend opschrift met letters van minstens twee millimeter hoog. en zo mogelijk een herhaling op de achter kant. Op de zijkanten zou dan het teer- en nicotinegehalte van de siga retten moeten worden aangegeven. Maar de industrie stelt er prijs op, de voorkant van haar pakjes mooi te houden. Door een opschrift daar zou het „merkbeeld" van de sigaret wor den verstoord. Dit gebeurt overigens in Engeland al jaren. Maar de Stich ting Sigarettenindustrie heeft minis ter Ginjaar gevraagd, nog eens te mogen komen praten. ADVERTENTIE kocht op een veiling een enorme partij welke iets beschadigd, doch fonkelnieuw zijn en onder volle garantie verkocht worden Eventueel ook op termijn. Levering door het hele land. De partij omvat: piano's.- orgels - gitaren - versterkers banjo's - drums - blaasinstrumenten - Violen - enz. Rozengracht 115, 4 etages; Rozengracht 139, en in de kerk: Rozengracht 146-148. Koop rustig, koop 's morgens Gratis parkeren, 300 mtr van de zaak Amsterdam, tel. 020 - 26 56 11. Van onze onderwijsredactle DEN HAAG Heeft een Jaar van het Kind zin? De meningen over het nuttige effect van een dergelijk jaar liepen tamelijk ver uiteen tijdens de gisteren gehouden slotmanifestatie in het Congresgebouw in Den Haag. De voorzitter van de Nationale Commissie, mr. Th. H. Bot, noemde het Jaar van het Kind geslaagd, omdat veel volwassenen zich bewust zijn geworden van het feit dat er nog veel schort aan de leefsituatie van het jonge kind ledereen zo'n taékker warme trui van de mooiste iergiebespaarder anaf 1.50 per bol rp> De 71-jarige C. Nefs :ren is gistermiddag in 's dskerke door een verkeers- .om het leven gekomen toen zijn personenauto geen voor- ïnde aan een andere auto. offer overleed ter plaatse, lurder van de andere auto 'aar gewond. Prof. dr. G. P. Hoefnagels, hoogleraar in de criminologie en het kinderrecht aan de Erasmus Universiteit te Rot terdam was minder positief. Hij wees op de kloof tussen de theorie en de praktijk. In theorie zijn de rechten van het kind gegarandeerd, maar in de werkelijkheid lijdt 81 pro cent van alle kinderen honger en krijgen ze onvoldoende me dische verzorging en onder wijs. „In het Jaar van het Kind", aldus Hoefnagels, „is in Cam bodja bijna geen kind onder de vier jaar nog in leven." Hoefnagels noemde de vol wassenen dom en achterlijk. „Met al onze technische ken nis. onze overschot aan zuivel- produkten en dokters, onze vliegtuigen, mammoettan kers en kernbommen, zijn we niet in staat daar verandering in te brengen." Beschermingsdrift Hoefnagels hekelde de be schermingsdrift van alles wat zwak wordt genoemd in de maatschappij, „kinderen, be jaarden. vrouwen, ogen, gek ken. gehandicapten, zeehon den. kikkers en de vrede." Te grote beschermingsdrift is volgens Hoefnagels psycholo gisch verwant aan angst. „Te gen een werkelijkheid, die men zelf niet aankan, be schermt men de kinderen." Hoefnagels pleitte voor het te ruggeven van de maatschap pelijke verantwoordelijkheid aan kinderen. „Dat is belang rijker dan het verlenen van rechten." Hij kreeg bijval van mevrouw drs R. Kohnstamm, hoofdre dactrice van het rijdschrift Ouders var. Nu. Zij meende dat de activiteiten in het Jaar van het Kind te veel waren blijven steken in „incidenteel iets voor het kind doen." En dat bovendien vermengd, al dus mevrouw Kohnstamm. met „flink wat vals senti ment." Ook zij pleitte voor een grote re verantwoordelijkheid voor kinderen. „De louter con sumptieve manier waarop grote kinderen in de samenle ving meedraaien, lang nadat ze lichamelijk en verstande lijk een steentje kunnen bij dragen. is funest voor de ont wikkeling van een sociale be trokkenheid Kinderen doen. aldus mevrouw Kohnstamm. veel te lang voor spek en bo nen mee. Voorzitter Bot was wel tevre den over wat in het Jaar van het Kind is bereikt. Hij noem de de oprichting van de Kin- derraad en de totstandko ming van de kindertelefoons in een zestal plaatsen, plus nog een flink aantal andere projecten. Hij kondigde een rapport aan van de Nationale Commissie, dat eind maart zal verschijnen. Daarin zullen suggesties worden opgeno men voor projecten in de toe komst. Zo zal in de nieuwe Raad voor het Jeugdbeleid, die volgend jaar geïnstalleerd wordt, een aparte sectie ko men voor het jonge kind „In elk geval hebben we. laten merken, dat we er zijn," stelde Johan dos Santos, de voorzitter van de Nederlandse kinderraad op de slotmanifestatie van het Jaar van het Kind. Op datzelfde moment gooien kinderen vanaf het balkon vliegtuigjes en pijltjes de zaal in, boven op de hoofden van de aanwezig dames en heren. Het is een vliegende boodschap want op elk papieren vliegtuigje staat te lezen welke maatregelen de kinderen in het Jaar van het Kind nodig achten. Als het werk niet dóórgaat, is het Jaar van het Kind helemaal nutteloos geweest, is de mening van Johan dos Santos. Dat zijn bijna alle vijfhonderd aanwezige kinderen met hem eens. Het Jaar van bet Kind mag niet worden afgesloten maar moet in het nieuwe jaar gewoon verder gaan. Daarom zullen de drie organisaties van kinderen in januari de koppen bij elkaar steken. Het zijn de Kinderraad. de Kinderpartij uit Bilthoven en het Komitee Kindervuist. De bedoeling is dat deze drie kinderorganisaties in het volgend jaar onder meer een gezamenlijke krant uitbrengen, die voor alle kinderen te koop is. Op de slotmanifestatie in Den Haag houden de kinderen zich bezig met een levensgroot ganzenbordspel, dat door het hele Congresgebouw heen gespeeld moet worden. De initiatiefnemers van het spel waren de kunstenaars van de Amsterdamse groep „De Geus", zij lieten een levende- lucht-stad uit Engeland overkomen. De drukkerij „Pet" stelde zijn machines beschikbaar zodat kinderen hun eigen krant konden drukken „De Geus" zorgde voor de andere „hokjes" waar kinderen op allerlei manieren konden laten zien wat zij van het Jaar van het Kind vonden. Hoe vriendelijk is minister Pais DEN HAAG Minister Pais staat bekend als de meest vrouw-vriendelijke bewinds man van het huidige kabinet Hij doet ook in de memorie van toelichting bij het voorlopige HBO-wetsontwerp weer pogin gen om dat imago waar te ma ken. Zo spreekt hij van het laten verdwijnen van de rolbe- vestiging en bepleit hij ook gro te aandacht voor de emancipa tie van mannen en vrouwen. Wie evenwel de wettekst erop naleest, komt bedrogen uit. In artikel veertig van het wets voorstel staat bijvoorbeeld dat een diploma of akte kan wor den uitgereikt aan hem i die niet als student enzovoort En artikel vierenzestig heeft het over: „Wij kunnen hem die in dit opzicht Haar komt in beide gevallen niet voor. Hoe vrouwvriende lijk is deze minister eigenlijk? Vervolg van pagina 1 spreekt uit dat Nederland thans geen verantwoordelijkheid kan aanvaar den voor het NAVO-besluit tot plaat sing van deze nieuwe kernwapens en de daarmee samenhangende produk tie: en verzoekt de regering dit stand punt ter kennis van de regeringen van de overige lidstaten te brengen De PPR diende een overeenkomstige motie in zonder echter het essentiële woordje „thans", waardoor ook voor de toekomst deze stationering wordt uitgesloten. De PvdA had bij de opstelling van (ft- motie zorgvuldig vermeden enige af keuring van het kabinetsbesluit lej terlijk in de tekst op te nemen. De fractie wilde door een zachte formule-- ring het uiterste doen om het de CDA-dissidenten mogelijk te maken de motie te steunen. In de CDA-geie- deren ontstond nogal wat ergernis toen enkele dissidenten hun instem ming met de motie als zodanig al uitspraken nog voordat de CDA-frac tie leider Lubbers had gesproken Het zag er bij het sluiten van deze editie naar uit, dat de WD en de meerderheid van de CDA-fracties het kabinet toch wel voor het gevoerde beleid zullen steunen. Onzeker was nog steeds, wat de tien CDA-dissiden ten zouden doen. Op grond van de onduidelijkheid over de plaatsing en produktie hebben de tien CDA-dissi denten die de vorige keer de PvdA motie tegen iedere produktie en plaatsingsbeslissing steunden, lang durig over hun opstelling in het debat geaarzeld ADVERTENTIE (Ingezonden mededeling) t Vervolg op 'VANDAAG BEGINNEN hot ▼oolbeeproken book tu Sietx Leeflasg en Too vu Gorwoa over kot praktisch toepassen tu een meaa- en milieuvriendelijker maaier van leven vindt n ia het tweemaandelijks tijdschrift voor alternatieve innovatie, het boeiend centrum van experi menten en baanbrekende ideeen van LeeOang c.s. op het gebied van wonen (huls-, tuin- en buurt techniek) en werken (tipe voor een eigen werkplaats/atelier, nieuwe gereedschappen, werkwijzen, enz.) BON Stuur mij voor 6.90 (tncl porto) het nieuwe Winternummer "79 van De Twaalf Ambachten, met daarin o a 'n Noodstroomvoorziening. Bescherm die olietank. Het geheim van echte strahngswarmte Een luik voor ie raam. Weven met vodden. Verbe'er iecv en spaar de helft op je wasmiddelen enz. enz Stuur mij het Winternummer en boek mi) meteen voor n abonnement I960 tegen de aanbiedingspriis van 32.50 4 40 korting) Ik wil het boek VANDAAG BECINNEN het WinternummMr en een abonnement (9&G voo# deaanbie- dingsprijs van ƒ54.-f 10.-korting; Het geld heb ik overgemaakt op 1 giro 3939393. Inv De Twaall Ambachten Lsschebaaoda 5282 JK BOXTEL Naam Woonplaa In gefrankeerde envelop opstui De Twaalf Ambachten

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3