Gevolgen duurdere olie veelzijdig ^trans Het Kasbiljet aan toonder van Bank Mees Hope. y Suikerfabriek werkt met de Kerst Net uiten boordevolvakantiep/ezier Overleg gevraagd over Nederhorst Bouw BankMees Hope nv Benzineprijs hoger, meer inflatie toenemende werkloosheid Raad van Bestuur in Arbeidszaken wijzigt naam Sobi verliest kort geding tegen Sekisui Xükantiereizen Australië denkt aan bouw van UCH-fabriek Hypotheekrente per 18 d fl Daling van bouwproduktie Sinds september niet meer gepraat Amro Effecten-Beleggingsrekeninge lamro bari .DONDERDAG 20 DECEMBER 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET Van onze redactie economie AMSTERDAM Dat de olie in 1980 waarschijnlijk enkele tientallen procenten duurder zal zijn dan dit jaar, heeft echt wel meer gevolgen dan alleen een hogere benzineprijs of een hogere brandstofrekening voor degenen die met huisbrandolie stoken. De dure olie heeft een hele reeks directe en indirecte consequenties. BIJ de directe gevolgen denken we vaak In de eerste plaats aan de benzi neprijs hoewel de prijsstijging daar verhoudingsgewijs veel geringer ia dan bij andere produkten. De beslui ten van de OPEC zullen er wel op neer komen dat we ongeveer 25 pro cent meer voor de ruwe olie moeten betalen maar de hieruit voortvloeien de prijsverhoging voor benzine ca. 7 cent per liter komt neer op alechts een procent of vijf. Dat de benzine over enige maanden toch bij na 1.40 zal kosten, komt door de accijnsverhoging van vijf cent per 1 januari De prijsverhoging bij benzine ia rela tief matig, doordat de prijs die we betalen voor meer dan de helft be staat uit rafflnagekosten en ook die gaan maar in geringe mate omhoog. Harder komt de prijsverhoging daar- Van onze redactie economie DEN HAAG Per 1 Januari wordt de naam van de Raad van Bestuur in Arbeidszaken, het overlegorgaan van de zeven centrale werkgeversorgani saties in Nederland, veranderd in Raad van de Centrale Onderne mingsorganisaties (RCO). De nieuwe naam weerspiegelt, aldus de raad. zowel de uitbreiding als de intensivering die de samenwerking tussen deze organisaties in de afgelo pen Jaren heeft ondergaan. Deze ontwikkeling is tot uitdrukking gekomen in vele gemeenschappelijke beleidsopstellingen op een aanzien lijk breder vlak dan dat van arbeids zaken in het kader van de Stichting van de Arbeid, het oorspronkelijke werkterrein van het werkorgaan. om aan bij produkten waar geen of weinig accijns op zit zoals huisbrand olie en vliegtuigbenzine Het lijkt on vermijdelijk dat vliegen opnieuw duurder wordt en daarmee de vlieg vakanties naar de Spaanse kusten en andere zonnige oorden. Indirect BIJ de indirecte gevolgen kunnen we in de eerste plaats denken aan artike len die uit olieprodukten gemaakt worden zoals polyester, nylon, draion of acryl, stoffen die voor kleding wor den gebruikt maar tevens vele andere toepassingen hebben. Indirect zijn ook de gevolgen voor de aardgasver bruikers; hulsgezinnen en bij voor beeld tuinders die hun kassen met aardgas verwarmen. De aardgasprijs is gekoppeld aan de olieprijs en dat zal in het geval van de tuinders bete kenen dat ze opnieuw hun concurren tiepositie zien verslechteren ten op zichte van Zuideuropese landen die wegens hun klimaat geen kassen no dig hebben. De koppeling van aardgas aan olie zal overigens de inkomsten van Neder land voorlopig verhogen want ook de buitenlandse afnemers van Neder lands gas zullen dieper in de beurs moeten tasten. We mogen dan de laatste jaren met grote regelmaat be schouwingen lezen over het opraken van de Nederlandse aardgasvoorra den en het afbouwen van de export van dit produkt. op korte termijn zal de duurdere olie en daardoor het duurdere gas nog zorgen voorstijgen- de gasinkomsten uit verkoop aan het buitenland. Knauw Een extraatje dat we waarschijnlijk goed kunnen gebruken. want de rest van de Nederlandse export zou best eens een knauw kunnen krijgen an de hogere olierekeningen. Deskundi gen hebben uitgerekend dat de OPEC-landen in 1980 zeventig mil jard dollar of 140 miljard gulden meer zullen ontvangen door hun olieverko pen dan dit jaar. Zeventig miljard dollar die door de rest van de wereld moet worden opgebracht en niet be schikbaar is voor andere uitgaven. Met andere woorden: omdat de olie veel geld kost kan het buitenland minder importeren uit Nederland en zal omgekeerd Nederland ook wel minder invoeren uit andere landen. Hoewel: in Nederland zal waarschijn lijk minder op de importrem worden getrapt dan in landen als België en Denemarken die voor hun energie voorziening vrijwel geheel op import zijn aangewezen. De hoge olierekening zal een zeer nadelige invloed hebben op de wes terse economie, zo heeft de OESO. de Organisatie voor economische sa menwerking en ontwikkeling ver klaard. De economische groei, in 1979 nog drie procent, zal maar net boven nul uitkomen met als consequentie een toenemende werkloosheid. In de Verenigde Staten 2,5 3 procent) en Groot Brittannië 2 procent) is door de OESO voor 1980 zelfs een achteruitgang van het nationaal pro dukt voorspeld. De groei van het na tionaal produkt zou volgens de OESO in Nederland 1,75 procent zijn maar daar waren de nieuwe olieprijs verhogingen nog niet in voorzien. De werkloosheid in de 24 rijke OESO- landen zal naar berekeningen van de OESO stijgen van 16,75 miljoen men sen aan het eind van 1979 tot 20,25 miljoen eind volgend jaar. Inflatie De OESO is ook pessimistisch over de inflatie. Iedere tien procent prijs verhoging voor de olie. betekent een half procent extra inflatie. Een tot anderhalf procent meer geldontwaar ding dan aanvankelijk wa§ geschat, zit er dus wel in. In Nederland maar ook in andere landen is een belan grijke vraag of die extra prijsverho ging ook in de lonen gecompenseerd moet worden. In Nederland zeggen de vakbonden ja en de werkgevers nee. ALMELO (ANP) Se kis ui Systeem bouw in Enschede hoeft geen jaarre keningen en loonlijsten vanaf 1973 aan de Stichting Onderzoek Bedrijfs informatie (SOBI) in Amsterdam over te leggen. Sobi heeft daarmee woensdag het kort geding verloren, dat de stichting tegen Sekisui had aangespannen om te bewijzen dat het bedrijf sinds 1973 een omzet van 160 miljoen Duitse marken niet in de jaarrekeningen zou hebben opge nomen. President mr, H. J. J. van den Biesen van de rechtbank in Almelo, voor wie het kort geding diende, oordeelde dat Sekisui terecht had geweigerd de ver- trouwelijke stukken aan Sobi af te geven. Het bedrijf had aangeboden de boekhouding door een onpartijdi ge registeraccountant te laten con troleren. maar Sobi wees dat aanbod af. De stichting wilde alleen het ac countantskantoor Moret en Limperg in de zaak betrekken, welk kantoor zich al afkeurend over Sekisui had uitgelaten. Verder was mr. Van den Biesen van mening dat het bedrijf terecht groot wantrouwen heeft gekregen in de be doelingen van Sobi. De stichting be zit slechts één aandeel in Sekisui en is er toch niet van teruggeschrokken de belangen van al de andere aandeel houders op een persconferentie op 31 oktober ernstig en onnodig te scha den. De president gelastte de voorzit ter van Sobi, drs. P. Lakeman, de uitlatingen die hij op de persconfe rentie over Sekisui en het accoun tantskantoor Kleinveld Kraaijenhof deed, te rectificeren. BREDA— De Coöperatieve Suikerunie (zes (abrieken) zal in elk geval eerste kerst dag doordraaien. De hoop bestaat, dat op tweede kerstdag de bietenoogst verwerkt zal zijn, op nog een enkele fabriek na die ook nog op 27 december in bedrijf zal moeten zijn. De belangrijkste oorzaak hiervan' ia. dat het concern in enkele fa brieken met pech te kampen heeft gehad. Een andere oorzaak is dat regelingen van de Europese Ge- reeenschap het dit jaar niet toe stonden. dat de Centrale Suiker Maatschappij (CSM) bieten voor de Coöperatieve Suikerunie kon verwerken. In vorige jaren mocht een dergelijke onderlinge hulp wel worden gegeven. De totale Nederlandse suikerpro- duktie wordt voor dit jaar ge raamd op 857.000 ton; 94.500 ton minder dan vorig Jaar. De Suiker unie verwerkt ruim zestig procent van de bietenoogst en de Centrale Suiker bijna veertig procent De voorstellen van de Europese Commissie ten aanzien van het suikerbeleid voor 1980 en volgen de jaren, zijn volgens voorzitter drs K. C. Kempen van de Suikeru nie, onverantwoord. Dit zowel uit een oogpunt van marktvoorzie- ning, als sociaal en economisch. Zoals bekend wil de Europese Commissie de hoeveelheid suiker bieten met prijsgarantie voor de hele Europese Gemeenschap ver lagen evenals het bedrag van de garantie voor de gedeeltelijk gega randeerde bieten. Volgens de heer Van Kempen is het bovendien zo, dat de suiker- voorraden in de wereld momen teel aan het inkrimpen zijn. dat de wereldprijs van suiker oploopt en dat verschillende deskundigen over enkele jaren zelfs een suiker- schaarste verwachten. ADVERTENTIE de nieuwe zomergids van Trans Zorg dat u de nieuwe zomergids van Trans niet mist tehee! verzorgde en ook individu ele razen naar 101 bestemmingen in Europa. Meestal per trein, maar ook per tounngcar en vliegtuig Haal die gids bij ns-station, anwb, rabobank of uw rasburo. Of bel: 030-627844. Het reisbureau van de Nederlandse Spoorwegen Niet compenseren betekent aantas ting van de koopkracht met als con sequentie dat bepaalde goederen lan ger in de winkels zullen blijven lig-, gen. Wel compenseren houdt in: ho gere loonkosten en extra uitgaven voor de overheid door uitkeringen die aan de lonen gekoppeld Ijn. Het laatste woord is over deze prijs compensatie nog niet gezegd. Maar minister Andriessen van financiën heeft maandag op een persbijeen komst in Brussel en gisteren in de Eerste Kamer gezegd dat de nationa le verarming niet eenzijdig mag druk ken op de bedrijven. Daar zou bij de loonvorming zijns inziens rekening mee moeten worden gehouden. DEN HAAG (ANP) Australië over weegt een verrijkingsfabriek te bou wen waar de centrifuge-verrijkings technologie van Urenco kan worden toegepast. Een delegatie van het Ne derlands/Westduits/Engelse concern heeft een bezoek gebracht aan Au stralië om samenwerkingsmogelijk heden na te gaan tussen Urenco en Australië, aldus een woordvoerder van'ultra-centrifuge Nederland. Overdracht van technologie kan al leen worden overwogen als er tussen Australië en de regeringen van de Urenco-landen overeenstemming wordt bereikt over afspraken ter be veiliging van de technologie, zo te kent de woordvoerder hierbij aan. Een Australisch besluit wordt pas in 1981 verwacht Voor die tijd zullen de besprekingen tussen Urenco en de Australische regering worden voort gezet Naam bank Centraal Beheer Centrum-bank Rabo-bank (adviesrente) Rabo-Hyp.bank Spaarbank R'dam Westland/Utrecht standaard Rente vast gedurende (in jaren) 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 5 jaar 10 jaar 5 Jaar 10 jaar 5/10 jaar 3 jaar 5 Jaar 5 jaar 5 jaar 1 jaar 3/5 Jaar 5/10 jaar <2 Rentepercentages gemeentegarantie jnze Opg. bank 10.25 10.0 10.0 10.0 8.75 9.75 werke lijk 10.85 10.58 10.44 10.44 10.70 10,70 9.18 10.11 Opg. bank 10.25 10.25 10.25 10.25 9.7 8.75 9.75 -TEF In J ich 10c i gra enu rt< 11 CA de i «re me i laa ién Ondanks de onrust op de hypotheekrentemarkt zijn er voor deze 4st geen wijzigingen te melden. De Spaarbank Rotterdam staat zelfs t .3/5 jaar vast nog steeds op 9,75 procent. Het is echter lang f ondenkbaar dat binnen enkele weken de percentages nog hoger ko te liggen. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfo DEN HAAG (ANP) De bouwpro duktie berekend in constante prij zen is in de eerste negen maanden van dit Jaar negen procent lager ge^ weest dan In de overeenkomstige pe riode van het afgelopen Jaar. Dit blijkt uit de gisteren door het CBS gepubliceerde statistiek. Van die (geraamde) reële produktie ging de woningbouw met 13 procent achteruit in genoemde kwartalen in vergelijking met die van een Jaar eer der. De „andere gebouwen" liepen met zeven procent terug. De verbouw vertoonde herstel en steeg met zes procent. De personeelsbezetting op de werken was eind september 146.200 man. tien procent meer dan eind september 1978. ADVERTENTIE 10 ien i ing' en e 11 t ai iter zc zi op schi der •t pri iet 2 zo In deze tijd is een goed cadeau-idee altijd bruikbaar. Heeft u weieens aan de Kasbiljetten van Bank Mees Hope gedacht? Ze zijn aan toonder; met alle voordelen van dien. Zonder administratieve bijkomstigheden kunt u ze cadeau doen. De rente is bijzonder mtrekkelijk. Bij een looptijd van 1 jaar 7j/4%, w bij 2 jaar 816%, bij 5 jaar en 8 jaar zelfs I Aankoopbedrag Looptijd Coupures f 928,00 f 849,40 f 628,00 f 475,00 1 jaar 2 jaar 5 jaar 8 jaar f 1.000,- Er zijn ook coupures van f5.000- en f 10.000,-. Amsterdam, Herengracht 548, tel. 020 - 527 9111. Rotterdam, Coolsingel 93, tel 010 -63 2911. 's-Gravenhage, Kneuterdijk 13, tel. 070 - 92 40 31. Voorts te: Alblasserdam, Arnhem, Delft, Dordrecht, Eindhoven, Groningen, Haarlem, Heerlen, Schiedam, Utrecht, VIaardingen,Zaltbommel en Zeist GOUDA In een open brief, heeft bestuurder B. Zoethout van de Federatie Bouw- en Houtbonden, gisteren de Commissie Toezicht Neder horst Beheer nader overleg gevraagd over de afwikkeling van Koninklijke Nederhorst Bouw. De vakbondsbestuurder zegt tot deze stap te zijn gekomen, omdat er sinds september geen overleg meer ls ge weest en omdat op twee eerdere ver zoeken om een gesprek niet is gerea geerd. Er zijn vier punten, waarover nader overleg dringend gewenst wordt geacht. Het gaat in de eerste plaats om Multi- ADVERTENTIE bouw. Daarvan zouden alle werkne mers in dienst kunnen komen van nieuw op te richten bedrijven, maar nu blijkt dat twaalf administratieve mensen zullen worden ontslagen. In de tweede plaats willen de bonden praten over de positie van de (Neder- horst)werknemers. die nu bij de Hol landse Betongroep (HBG) werken. In de overeenkomst tussen de HBG en Koninklijke Nederhorst Bouw (KNB) wordt door de HBG de werkgelegen heid van 450 man voor tenminste één Jaar en voor minstens 300 man voor twee jaar gegarandeerd. KNB naar de HBO overgaan. Het grootste deel van hen is arbeidsonge schikt. Voor enkele tientallen van hen ls een melding van collectief ont slag gedaan. Er zou worden getracht hen uit functie (dat wil zeggen zonder de werkloosheidswet als tussensta tion) te bemiddelen. De vraag is nu wat daaraan het afgelopen halfjaar is gedaan. Tenslotte moet duidelijkhi over de definitieve ovei Friso-Meijerink in Zwolle nieuwe eigenaren. De pi eenkomst is al lang rond, nelijk" zijn problemen ontsl gezien de definitieve over nog steeds niet is getekend. H hier om een zaak, waarbij enk derden werknemers zijn betri ADVERTENTIE Onzekerheid DE KORENAER is fijn, z*n prijs verrassendklein. Maar wie van de 450 tot de groep behoren voor wie maar een garantie van één jaar geldt, is nog niet bekend. Daarom zitten alle 450 werknemers in onzekerheid over hun toekomst. Bovendien willen de bonden weten, of er al wordt gewerkt aan de door minister Albeda (Sociale Zaken) toe gezegde speciale bemiddelingsproce dure voor deze groep. Voorts wordt overleg noodzakelijk geacht over de 110 man, die niet van Wij maken de rekeninghouders in ons girale beleggingssysteem er op attent, dat door ons geen orders zullen worden uitgevoerd op 24 en 31 december 1979. Dit in navolging van de Amsterdamse Effecten beurs en de Europese Optiebeurs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 14