gezondheidscentra in strijd met wet' 'Economische groei minder' tterdam houdt vast n kortere werktijd Een Spa graag. Maar. danwelgeserveerd mèt het flesje. ^chter schort oordeel r illegale Turken op H Minister kiest voor tweede Beneluxtunnel Daarom: ■tsenorganisaties over monopoliepositie: lanks bezwaren minister Wiegel Sterke Yerke kan mogelijk gelicht worden 'Bij Hoogovens geen extra gastarbeiders' ERDAG 20 DECEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 13 ADVERTENTIE en onze verslaggevers ICHT De Koninklijke Maatschappij ter bevordering der Geneeskunst (KNMG) en de lijke huisartsenvereniging (LHV) zijn van plan om „met alle middelen" te strijden tegen stigen van gezondheidscentra, die een monopoliepositie opeisen in een bepaald gebied nzien van de gezondheidszorg. De artsenorganisaties stellen dat een dergelijk streven leen in strijd is met de wet uitoefening geneeskunst, maar ook ingaat tegen de strekking Et ontwerp Wet voorzieningen gezondheidszorg. laamste boosdoener in deze [en zij de Stichting Algemene leidszorg voorzieningen j, die in enkele gemeenten be- Jet behulp van de plaatselijke 1 een dergelijk centrum van |id te krijgen. Ut is men gevorderd in Lely- fcar de adviesraad van de zui- r Ijsselmeerpolders zich on- ptsprak voor een verordening l hulpverlening voor de ver- vestiging hulpverleners in jste lijns gezondheidszorg, aat dat het verboden is zon- running van b. en w. zich als «ener in een bepaald gebied te jj en dat het college aan een ng bepaalde voorwaarden kan verbinden in het belang van de gezondheidszorg. De KNMG en de LHV willen deze verordening ter vernietiging voordra gen aan de Kroon. En de ministeries van binnenlandse zaken en Volksge zondheid vragen de Kroon hiertoe positief te adviseren. Zij menen dat zo'n verordening, gelet op de vrijheid van het medisch han delen, onaanvaardbaar is, omdat de lokale overheid zich dan direct be moeit met het uitoefenen van de ge zondheidszorg. Daarnaast zijn de twee organisaties ontstemd dat alle ontwikkelingen die landelijk momenteel gaande zijn zoals het komen tot een vestigingsbe leid van huisartsen en het ontwerp- wet voorzieningen gezondheidszorg worden genegeerd. „Bepaalde struc turen zullen op deze manier ernstig worden doorkruist", aldus voorzitter H. Hoenkamp van de KNMG. Be stuurslid W. J. de Regt van de LHV zit stichting is door het oprichten van Overigens willen de beide organisa ties deze kwestie niet uitvechten over de ruggen van de patiënten, en zullen ook leden die in dienst treden van de STAG niet worden geroyeerd en/of geboycot. Van de kant van de LHV werd nog meegedeeld dat eind maart een stuk is te verwachten over het vestigingsbeleid ten aanzien van huisartsen, waarover al jarenlang wordt gedebatteerd. In de STAG, die enkele jaren geleden werd opgericht, nemen naast de vak beweging nu een viertal ziekenfond sen, uit Den Haag, Amsterdam. Eind hoven en Utrecht deel. Doel van deze ,eei en onzer verslaggevers 'ERDAM Het Rotterdamse gemeentebestuur houdt op een zelfde lijn en verwerpt even eens dit streven naar duidelijke mo nopoliepositie. Kennis „Niet gehinderd door enige kennis van zaken gaat de STAG haar gang. Aan alle andere hulpverleners die ook nu al in Lelystad werkzaam zijn, zij VprorHpninfT het niet in de wijk waar het gezond- heidscentrum moet komen, zoals huisartsen, maatschappelijk werken den. en fysiotherapeuten wordt voor bijgegaan", zo zei hij gisteren in Utrecht. gezondheidscentra met artsen en an dere hulpverleners in loondienst het doktersmonopolie in de gezondheids zorg te doorbreken. Op die manier zou de gezondheidszorg niet alleen goedkoper, maar de kwaliteit ervan tevens beter worden. Isnog vast aan de arbeidstijdverkorting, zoals die bij het vwrachrtwerv^'beoiaide' cenees' sntehjk energiebedrijf is doorgevoerd. Minister Wiegel middelen oi het terugbrengen het /O0plandse zaken) heeft nogmaals een klemmend beroep aantal verwijzingen. Nogmaals, in de m op het gemeentebestuur om deze werktijdverkorting vestigingsveroi;dening is hiervan oo aan te maken. iar heeft de bewindsman be- ior de overwegingen die geleid tot invoering van een vijf- De LHV en de KNMG voorzien dat uiteindelijk de patiënten de dupe zul len worden in deze kwestie, omdat gevreesd wordt dat de belangen van sommige van hen niet tot hun recht zullen komen. Hierbij wordt gedoeld op ondermeer bepaalde voorwaar den, waaraan de hulpverleners die allen in dienst komen van het cen trum, zich zouden moeten houden. ren van de overheid, zou moeten wor den betaald uit belastingbedragen, ook van burgers, die zelf nog langer dienst met een werkweek van werken". Een dergelijke consequen- Rjj maar hij vindt dat het daar tie wenst de minister thans niet voor vlie ïval niet om gaat. Voor Wiegel zijn verantwoording te nemen. >orop dat een bewust en onaf- iaal jk creëren van een stuk onge- rdigheid binnen de arbeids- irden van de overheid ontoe- niets terug te vinden, maar voor de artsenorganisaties is dat geen belem mering die vrees nu vast uit te spreken. In zo'n tien gemeenten in Nederland zijn er nu al dan niet in samenwer king met de STAG op dit gebied ontwikkelingen in deze richting gaan de. Zoals gemeld is men in Lelystad het verst gevorderd, gelet op de vesti gingsverordening die onlangs is aan genomen. (29 november). In die veror dening staat verder dat er geen ver gunning wordt verleend als de hulp verlener niet bereid is in een gezond heidscentrum te werken. Maar er volgt in artikel drie lid 2 op. dat b. en w. hier van kunnen afwijken als geen nadeel wordt toegebracht aan het be lang van het gezondheidscentrum. Overigens is de belangstelling van aankomende artsen er is momen teel een overschot van meer dan 300 voor een dergelijke functie groot. Ook gaan deze artsen belangrijk min der verdienen dan een gewone huis arts en minder dan een arts in ander dienstverband, zoals bij een GG en GD of bij het GAK. De KNMG en de LHV weten zich in hun strijd gesteund door de landelij ke organisaties van tandartsen en apothekers, maar van de kant van het ministerie yan volksgezondheid en de ziekenfondsen is er tot nog toe geen duidelijke uitspraak over deze kwestie gedaan. Van een onzer verslaggevers BONAIRE Het vlot „Sterke Yerke III". dat afgelopen zaterdag voor de kust van het Antilliaanse eiland Bo naire is gezonken, behoeft nog niet als verloren beschouwd te worden. Volgens de Friese bemanning en An tilliaanse duikers bestaat de kans het vlot omhoog te halen en enigszins op te knappen. De Amerikaanse bergingsexpert Don Stewart heeft gisteren zijn hulp aan geboden om het vlot te lichten. Dui kers hebben inmiddels vastgesteld, dat het vaartuig ligt op een diepte van vijftig meter. Eén van de buizen waaruit het vlot geconstrueerd is, is losgeraakt, één van de twee masten is geknapt, maar het dek is intact ge bleven. De voorzitter van de stichting, die de reis van de Sterke Yerke op touw gezet heeft, Henk van Dam, acht het niet uitgesloten, dat nog een belang rijk deel van het materiaal dat de bemanning tijdens de reis over de vervuiling van de oceaan heeft verza meld. zich nog in één van de vijf buizen bevindt. Bewoners van Bonai re hebben aangeboden, rond het ei land uit te kijken naar tonnetjes met foto- en filmmateriaal en andere ge gevens, die bij de stranding van de Sterke Yerke eventueel te water ge raakt zijn. U bestelt Spa. U betaalt voor Spa. Zorg dan ook dat u echte Spa krijgt. Dus, Spa uit het flesje, met het Spa etiket. Spa is natriumarm, met een verfrissende smaak. s-Jn cnemers bij het energiebedrijf een deel van hun loon ingele- jeréi de arbeidstijdverkorting mo te maken. Minister Wiegel dat de kosten, die sinds 1970 naakt als gevolg van verkor- 3er i de 40-urige werkweek, welis- i de tarieven verwerkt zijn, i zichzelf aan de kostenfactor ïöT" aan het feit dat elke uitstra- ub m de verkorte arbeidsduur dere, niet-prijszettende secto- Verzoek De uiterste maatregel die de bewinds man kan nemen als Rotterdam ook dit herhaalde verzoek van Wiegel ne geert, is schorsing van het besluit van de gemeente Rotterdam tot invoe ring van een werkweek van 33,6 uur op de elektriciteitscentrales. Op de brief waarin Wiegel Rotterdam verzoekt de werktijdverkorting bij het energiebedrijf ongedaan te ma ken, is overigens nog geen officiële reactie gegeven door het college van b. en w. „omdat het de kwestie eerst nog eens rustig wil bepraten", aldus een woordvoerder van de gemeente. ■I L' ïl» i %?ERDAM (ANP) Ne- "(twintig illegaal in ons 'erblijvende Turken, al- dienst van de wegen- naatschappij Stevin, voor de rechtbank in am de strijd aange tegen een boven hun hangende uitwijzing. kort geding dat zij hebben lannen tegen de staat en immissaris Sanders van de damse politie, hebben hun ad- i, mr. S. Land. mr. P. Boeles en Badoux. gisteren geëist dat litwijzing zal plaatsvinden, tot op het hoogste niveau is over hun verzoek voor een ■gunning. et van kracht worden van de egale buitenlandse werkne- ADVERTENTIE mers op 1 november, kunnen werkge vers boetes tot 10.000 gulden krijgen als zij illegale buitenlandse werkne mers in dienst hebben. Op 4 decem ber gingen de negenentwintig in ge zelschap van Stevin-chefs naar de vreemdelingendienst in Amsterdam met hun verzoeken om een verblijfs vergunning. Daar werden evenwel de paspoorten van de Turken ingehouden en kregen zij te horen dat zij zich met een reis biljet op 11 december moesten mel den. Zij zouden vervolgens naar hun land worden uitgewezen. Om dat te voorkomen spanden de raadslieden een kort geding aan. De advocaten voerden voor de presi dent van de rechtbank in Amsterdam mr. W. J. Borgerhoff-Mulder. aan dat de firma Stevin voor de asfalterings- werkzaamheden bij aanleg en herstel van wegen geen andere werkkrachten kan krijgen. Zij stelden dat onder meer op grond van een associatieverdrag van de EEG met Turkije Turkse arbei ders in dat geval voorkeur hebben bij tewerkstelling in EEG-landen. Ook een vakbondsvertegenwoordiger be vestigde dat er vrijwel geen arbeids krachten voor asfalteringswerkzaam- heden te vinden zijn. Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN Minister Tuijnman (verkeer) is voorstan der van de aanleg van een tweede Beneluxtunnel, pal naast de huidige tunnel onder de Nieuwe Maas. De bewindsman liet dit woensdag in Vlaardingen doorschemeren bij de overdracht van de door bedrijfsleven en gemeenten gebouwde oeverver binding aan het rijk. Met deze overdracht komt een einde aan dertien jaar tolheffing. Een monument staat sinds enkele dagen op het graf van acht paarden ie omkwamen bij een reddingsactie met een reddingsboot van Ameland. Het monument is een geschenk van een steenhou wer die onbekend wil blijven. DEN HAAG (ANP) De Or ganisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikke ling (OESO) voorspelt in haar jongste economische over zicht voor Nederland in 1980 een groei van het nationaal produkt van 1,75 procent. Het Centraal Planbureau rekende in september in zijn macro- economische verkenning nog op een stijging van het natio naal produkt met 2,5 procent. Het Nederlandse groeicijfer is hoger dan de groei, die de OESO voor het gehele OESO-gebied voorspelt en die slechts één procent zal bedragen. Dit gezamenlijke groeicijfer wordt echter sterk beïnvloed door de recessie in de Verenigde Staten. De ontwikkelingen in dat land niet meegerekend bedraagt de groei van de gezamenlijke industrielanden in 1980, volgens de OESO. 2.5 procent De economische groei in het OESO- gebied is een stuk kleiner dan die in 1979, welke 3,25 procent bedraagt. Olieprijzen De OESO heeft bij haar voorspellin gen voor 1980 nog geen rekening ge houden met nieuwe olieprijsverho gingen. Iedere stijging van de prijs van geïmporteerde olie met tien pro cent zal de inflatie met een half pro cent doen stijgen en de groei van het nationaal produkt met een half pro cent doen dalen, zo heeft de OESO uitgerekend. De inflatie in de geïndu strialiseerde wereld zal het komende jaar in de buurt van de negen procent blijven en mogelijk verminderen, als olie niet opnieuw duurder wordt. De OESO verwijt de regeringen der industrielanden, dat zij nog steeds te weinig doen om hun economie weer baarder te maken tegen de schokken, die van onvoldoende olie-aanvoer en olieprijsstijgingen uitgaan. Volgens de bewindsman kan de hui dige tunnel over enkele Jaren des kundigen spreken over vijf jaar het verkeer niet meer aan. Bij het ont werp van de ruit om Rotterdam is al rekening gehouden met de bouw van een tweede Beneluxtunnel. Ook de capaciteit van de aansluitende weg- vakken is volgens minister Tuijnman zonder veel problemen verder aan te passen. Officieel moet nadere studie uitwij zen of aanleg van een tweede Bene luxtunnel voorrang verdient boven de bouw van de Blankenburgtunnel onder de Nieuwe Waterweg. Minister Tuijnman legde woensdag verband met het besluit de Varf Brienenoord- brug te verbreden waardoor het vol gens de bewindsman voor de hand ligt dat de op de Beneluxtunnel ge richte verkeersstroom zal blijven toe nemen. De jongste verkeerstellingen wijzen uit dat per dag 50.000 auto's gebruik maken van de Beneluxtunnel. Bij de opening van de tunnel in 1967 betaal den 7500 automobilisten tolgeld; in 1974 waren dat er 16.000. punten die door de werkgroep werden gesignaleerd zijn Inmiddels opgelost. De Botlektunnel (opening maart 1980) zal de Botlekbrug vervangen; in Rotterdam wordt hard gewerkt aan een nieuwe Willemsbrug. Het rijk volgde de aanbeveling voor de bouw van een Alexandertunnel bij de Van Brienenoordbrug niet. maar ■koos voor een verbrede brug. 1 Rapport De keus voor een tweede Beneluxtun nel gaat ten koste van de Blanken burgtunnel onder dé Nieuwe Water weg. Tuijnman liet er geen twijfel over bestaan dat slechts één van deze tunnels gebouwd zal kunnen worden. De voorkeur van de bewindsman sluit aan op een rapportage van de werkgroep Oeververbindingen Rijn mond-west. Deze studiecommissie kwam in 1973 tot de slotsom dat tussen 1980 en 1990 de bouw van een tweede Beneluxtunnel de hoogste prioriteit heeft. Twee andere knel- DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamerleden voor de PvdA Van der Doef en Van den Bergh hebben minis ter Albeda van sociale zaken ge vraagd voorlopig zijn medewerking niet te verlenen aan de plannen van de directie van Hoogovens om we gens onderbezetting van de produk- tieafdelingen vijfhonderd arbeids krachten uit Spanje en Joegoslavië aan te trekken. Volgens de vragenstellers moet eerst bekeken worden of Hoogovens niet aantrekkelijker gemaakt kan worden voor de Nederlandse arbeidsmarkt; door terugdringen van weekend- en nachtdiensten, vervroegde uittreding bij zestig jaar en een betere beloning voor vuil en zwaar werk. Ten aanzien van de aan te trekken buitenlandse werknemers vroegen dé Kamerleden aan de minister of het inderdaad Juist is dat deze arbeidt krachten geworven worden via be» middelingsbureaus die doorgaans minder goede arbeidsvoorwaarde^ aanbieden dan het vaste Hoogoven- spersoneel krijgt. Wachten Landsadvocaat mr. H. J. Groen vond dat de president van de rechtbank geen uitspraak kon doen in deze zaak omdat staatssecretaris Haars van justitie nog geen beslissing heeft ge nomen over het verzoek om een werk vergunning. Zolang zij dat nog niet heeft gedaan kan de president niet toetsen of het een juist besluit is geweest, aldus mr. Groen. In het ui terste geval wilde hij akkoord gaan met aanhouding van «e zaak totdat er wel een beslissing over de negen entwintig gevallen is. Met dat laatste konden de raadslie den van de Turken instemmen, om dat daarmee in elk geval voorkomen wordt dat de negenentwintig op korte termijn over de grens worden gezet. In één geval verlangde mr. Badoux wèl een uitspraak van de president, omdat het hier om een zogenaamd regularisatieslachtoffer ging. Deze Turk zou al Jarenlang in Nederland verblijven en door allerlei omstandig heden geen werkvergunning hebben. Deze man zou zeker meer recht heb ben op een verblijfsvergunning dan de zogenaamde Kerkmarokkanen. die eerder dit jaar na een lange actie en hongerstaking ook in het bezit van zo'n vergunning kwamen als „regula- risatieslachtoffers". Mr. Borgerhoff Mulder besloot in dit ene geval uitspraak te doen op 4 januari en de zaak tegen de 28 andere Turken aan te houden. ADVERTENTIE Let moeilijke van 't politievak is het inschatten van situaties. Ieder probleem is altijd weer 'n uniek probleem. En vereist daarom altijd weer 'n eigen aanpak. Doe jij dat even? Vergeet 't maar. Niemand doet dat zomaar even. Je hebt er, hoe oud je ook bent, begrip en mensenkennis voor nodig. En niet iedereen heeft dat meteen. JEKRUGTTÜTJE 29STEDEHJD0M VOOR JEZELF TE BESLISSEN OF JE BU DEP0UHEWUI Leefbewust, in het belang W hart en bloedvaten, 'iecel hoort daarbij

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13