uzorewa noemt „kkoord onduidelijk Vluchtelingen voor keus: eruit of erin De Groene Amstehbnuner ilgië 'eest fisis Midden-Oosten is bezorgd over de komst van Iraniërs Khomeini geeft Amerika schuld van aanslag Spanje in 1981 lid van de EG Grapo-leden vluchten uit gevangenis Thatcher denkt over stappen tegen Iran udeau wil geen keer PPR OVER KERNWAPENS Thailand wil rust aan grens IBURY/LONDEN (AFP, AP, Reuter) Premier Abel Muzorewa vindt het akkoord dat i toekomst van zijn land bereikt is niet duidelijk. De bisschop heeft zijn vlucht naar i geta uitgesteld. Hij wil eerst weten welke toezeggingen zijn gedaan aan de guerrillabewe- :t vfatriottische Front. De bisschip zou vandaag in de Britse hoofdstad het akkoord ïedt kenen, waarover maandag op het nippertje overeenstemming werd bereikt. ieki L nji. n bestond echter goede hoop schappen onder te brengen. Het Pa- ^jorewa toch nog op tijd aan- trlottisch Front vond de vijftien kam- zljn. Aanvankelijk was het pen die eerder waren overeengeko- ling de slotbijeenkomst van men te kwetsbaar •ntie over Rhodesië van- Muzorewa zelf zei in principe lngeno- len, maar nu is besloten men te zijn met het akkoord. Zater- lag van te maken. Idvoerder van het Britse mi- i buitenlandse zaken zei Ind geen ernstige problemen (chten. Volgens hem is het f, zoals Muzorewa kennelijk Jtt het Patriottisch Front dag al gaf hij zijn goedkeuring aan de oorspronkelijke versie. „Maar ik heb de Britse gouverneur laten weten dat ik mijn vertrek naar Londen uitstel, omdat ik eerst volledige duidelijk heid wil" (over de veranderingen). gangstijd zo veel mogelijk te voorko men zullen troepen van het Britse Gemenebest in Rhodesie gelegerd worden. Het eerste contigent is giste ren vanuit Australië vertrokken. Het gaat om veertien Australiërs, drie Nieuw-Zeelanders en een militair van de Fiji-eilanden. Een achtergrondverhaal over Rho desie staat op pag. 8 BRUSSEL (Reuter. AP. ANP) Spanje wil aan het eind van 1981 lid worden van de Europese Gemeen schap (EG). Dit maakte de Spaanse minister voor Europese zaken, Leo- poldo Calvo Sotelo, gisteren in Brussel bekend. Spanje en de EO zijn begin dit Jaar begonnen met de onderhandelingen over de toetreding. Maandag uitte Roy Jenkins, voorzitter van de Eu ropese commissie (het dagelijks be stuur van de EG), zich minder opti mistisch. Hij zei onomwonden dat de toetreding van Spanje veel moei lijker ligt dan die van Griekenland. Maar de Spaanse minister hield vol dat tegen het eind van 1980 de on derhandelingen rond zullen zijn en dat dan een jaar later de intrede van Spanje in de EEG een feit kan zijn. Een van de moeilijkste onderhande lingspunten zal de landbouw wor den. De Spaanse landbouw is goed georganiseerd en kan landen als Italië en Frankrijk veel concurren tie aandoen. Frankrijk is dan ook tegenstander van een snelle toetre ding van Spanje. Het land vreest met name de concurrentie van de Spaanse wijn. Spanje is het groot ste wijnproducerende land ter wereld. Minister Calvo Sotelo zei dat zijn land na de intrede in de EG een lange overgangsperiode wenst. Dat zou betekenen dat Spanje pas na ongeveer tien Jaar een volwaardig lid van de Gemeenschap zou zijn en pas dan gelijke rechten en verplich tingen zou krijgen. Tot nu ging men er van uit dat de Spanjaarden deze periode zo kort mogelijk wilden houden, maar de Spaanse minister verklaarde dat de crisis in de we reldeconomie een langere overgangsperiode noodzakelijk maakt. Britten Engeland heeft gisteren de Europe se besluitvorming opnieuw gestag neerd door de verdeling van een Europees fonds van 609 miljoen gul den te verhinderen. De bedoeling is dat dit bedrag uit het Europees Regionaal Fonds tussen 1980 en 1985 wordt verdeeld onder de leden van de Europese Gemeenschap. De Britten, die nog steeds boos zijn over de hoge bijdrage die ze aan de EO moeten leveren, waren het on eens met de verdeling van het fonds. Frankrijk en Engeland zou den ongeveer even veel krijgen, ter wijl Frankrijk veel rijker is. Dat schept 'n onjuiste verhouding, al dus de Britse vertegenwoordiging, die vervolgens van het vetorecht gebruik maakte. Frankrijk en Italië zouden het geld uit dit fonds moe ten gebruiken om de positie van hun landbouw te versterken, zodat die straks beter opgewassen is te gen de concurrentie van nieuwe EG-partners. MADRID (AFP. Reuter) - Vijf leden van de' Spaanse guerrillabeweging Orapo zijn ontsnapt uit een gevange nis in de Noordspaanse stad Zamora. Het vijftal wist door een twintig me ter lange tunnel te ontsnappen. Vol-, gens de politie hebben ze bij het graven van de tunnel hulp van buiten gehad. De ontsnapte gevangenen werden be schouwd als de vijf gevaarlijkste le den van de Grapo (/\nti-fasclstische Verzetsgroep van de eerste oktober), een guerrillabeweging die in 1975 werd opgericht en die verantwoorde lijk is voor een reeks bomaanslagen en moorden. De Spaanse politie had het idee na de klopjachten van de afgelopen maanden de hele guerrilla beweging te hebben opgerold. Volgens sommige waarnemers in tegemoet is gekomen. De. Rhodesië speelt Muzorewa voor de —le is dat de guerrillabe- tribune, en wil hij op de valreep dui delijk maken dat hij niet zo kneed-, baar is als mogelijk leek tijdens de conferentie in Londen. Daar ging de delegatie van Muzorewa na wat sput teren akkoord met de Britse voor waarden. terwijl het Patriottisch Front voortdurend dwars lag. De gouverneur. Lord Soames, wilde niet ingaan op de uitlatingen van Muzorewa. Hij liet alleen weten een gesprek met de premier te zullen hebben. i extra kampement krijgt, I Rhodesië, om haar man- les om een regeringscrisis te ?r en. Hij wil de behandeling ;c stellen over de staatshervor- ïaot te ,v« EL (AFP, ANP) - De Belgi- mier Wilfried Martens zet al- Ic ei vtik vfve hnii rteiien, en op die manier als- »eren een tussenoplossing te uaes He voor alle partijen aan- vrag r is. n he: ie )l deel is de staatshervorming Ton en gezet. Binnen de nationa- ho( ig zijn gewestregeringen ge- o h< ie voor bepaalde beleidster- zoel 1 eigen bevoegdheden heb- rbeelden daarvan zijn regio- idell conomische ontwikkeling. ric ke ordening in de regio's, leni visvangst enz. eter cosU aat nu voor de tweede fase in staatshervorming en daar doet grote knelpunt voor: moet st Brussel gelijkwaardig zijn Vlaamse en Waalse gewest of ütaligen in de regering vor- één front en beantwoorden sg positief. De Vlamingen D-Kide christen-democraten, maar Wiejet steun van de socialisten) aagfean niet. De Vlamingen willen t vejen fase twee en drie in de rlnilrvorming min of meer ge- De overeenstemming die in Londen is bereikt noemde Soames van het grootste belang, maar hij waarschuw de dat er nog grote moeilijkheden in het verschiet liggen. Soames kwam precies een week geleden in Rhodesië aan om het te besturen tijdens de overgangstijd, en nieuwe verkiezin gen voor te bereiden die over onge veer twee maanden zullen worden gehouden. Zegslieden in de omgeving van Soa mes voorspelden dat de oorlog door zou gaan. wie de stembusstrijd ook zou winnen. Ook in de overgangsperi ode verwachten zij blijvende vijande lijkheden. De diplomaten kregen vrij wel onmiddellijk gelijk met hun som bere voorspellingen. Guerrillastrij ders bliezen gisteren een spoorlijn op. die Rhodesië verbindt met havens in Zuid-Afrika. De verbinding blijft ech ter bruikbaar. Een trein werd kort opgehouden. Als de lijn onklaar was gemaakt, was dat opnieuw een slag geweest voor Zambia, dat het Patriottisch Front steunt. Eerder had Rhodesie de door voer van mals naar Zambia, waar voedseltekort bestaat, stopgezet, maar deze maatregel werd opgeheven vlak voordat in Londen de puntjes op de 1 werden gezet. Guerrillaleider Robert Mugabe had bij voorbaat al gewaarschuwd dat' acties nog wel even zullen doorgaan. Omdat het geruime tijd duurt voor dat zijn strijdmakkers op de hoogte zijn van het bereikte akkoord. Om gewelddadigheden tijdens de over- BEIROET, DAMASCUS (AP, Reuter, AFP) Premier Begin van Israël is bezorgd over berichten dat mogelijk duizenden Iraniërs in Zuid-Libanon de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie PLO gaan steunen in de gewapende strijd tegen Israël. De door Israël gesteunde rechtse milities van majoor Haddad zijn in staat van paraatheid gebracht. De eerste 42 vrijwilligers uit Iran zijn gisteren in de Syrische hoofdstad Da mascus aangekomen. De komende dagen worden er nog enkele honder den verwacht. De vrijwilligers, die naar een Palestijns opleidingskamp werden overgebracht, verklaarden de voorhoede te zijn van „duizenden vrijwilligers uit Iran". Zij willen pro beren vanuit Syrië illegaal Libanon binnen te dringen. Thatcher heft het glas met president Carter. WASHINGTON (AP, Reuter) - De Britse premier Margaret Thatcher wil denken over economische maatrege len tegen Iran. Dit om de Verenigde Staten te steunen bij .de oplossing van de gijzelingszaak In de ambas sade. Een dergelijke maatregel zou bijvoor beeld het bevriezen van de Iraanse banktegoeden in Oroot-Brittannië kunnen zijn. Thatcher waarschuwde echter dat de Britse wet hiervoor wei nig mogelijkheden biedt. Een uit spraak van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties over economische maatregelen zou de regering in Lon den te stade kunnen komen, aldus de premier. Zij is op het ogenblik op bezoek in de VS, waar zij een ontmoe ting had met president Carter. Over de economische maatregelen die de Veiligheidsraad had uitgevaar digd tegen Rhodesië bestaat onder tussen onduidelijkheid. Groot-Brit- tannië heeft de sancties op eigen houtje opgeheven, nadat een ak koord was bereikt over de toekomst van Rhodesië. Afrikaanse landen zijn echter van mening dat de sancties pas ongedaan kunnen worden ge maakt na een uitspraak van de Vei ligheidsraad. Mevrouw Thatcher heeft daarover een gesprek gehad met de voorzitter van de algemene vergadering van de VN, de Tanzani- aan Salim Ahmed Salim. Bij verschillende afdelingen van de PLO in Zuid-Libanon zouden zich al MnorH vijftig Iraanse vrijwilligers bevinden. Hun taak is in eerste instantie hun geloofsgenoten in het gebied, de sji'i- ten. over te halen de strijd van de PLO tegen Israël te steunen. PLO- kringen in Beiroet zeiden echter niets af te weten van deze vrijwilligers. Twee Israëlische straaljagers maak ten verkenningsvluchten boven Zuid- Libanon. Israëlische kannonneerbo- ten verschenen vorige nacht voor de kust van Zuid-Libanon. hangers is nu bang dat de samenwer king met Iran al dit werk teniet zal doen Volgens westerse diplomaten dreigt er dan ook een splitsing binnen de PLO over de kwestie van de Iraan se vrijwilligers. „Premier Begin van Israël zal deze kans zeker aangrijpen om de wereld duidelijk te maken dat deze dingen kunnen gebeuren als Je onderhandelt met terroristen (waar mee hij de PLO bedoelt)", aldus een westerse diplomaat. Naar schatting achtduizend Cyprioti sche studenten hebben gisteren in Nicosia deelgenomen aan een anti- Israëlische demonstratie. Aanleiding hiervoor was de moord op twee leden van de PLO, verleden week in Nico sia. De demonstranten wilden de Is raëlische ambassade binnendringen, maax de politie versperde hen de weg Volgens westerse diplomaten rea geert de PLO uiterst koel op het Iraanse aanbod van vrijwilligers. De PLO heeft de laatste tijd veel moeite getroost om internationale erkenning te verkrijgen en een deel van de aan- Op de bezette Westelijke Jordaanoe- ver gebruikte de politie traangas om een betoging van ongeveer duizend Arabieren uit elkaar te drijven. Ook de Arabieren protesteerden tegen de moord op de twee PLO-leden, die volgens hen is gepleegd door de Israë lische geheime dienst. itleferd behandeld zien. In die ;e sise moet onder meer vas^ge- den hoe het geld in het toe- ;jjkee België definitief verdeeld oor ver de gewesten. Aangezien aj. Ingen economisch het sterkst vl! en ze met hun geld bepaalde iar ze aan hechten afdwin- voorbeeld dat Brussel niet voor Vlaanderen verloren «ten-democratische Vlaamse lame is duidelijk tot ultdruk- komen op het partijcongres CVP, zondag. Sinds dat con té onrust onder de Franstali- rk toegenomen en premier heeft in een bijeenkomst Waalse partijleiders de ge len nog maar net kunnen kal- Oisteren overlegde hij met de partijvoorzitters, en daarna rde hij met de Vlaamse minis- rljn kabinet. TEHERAN (AFP, AP, Reuter) Ayatollah Khomeini van Iran heeft de Verenigde Staten verantwoordelijk gesteld voor de moord op een van zijn naaste medewerkers. De studenten, die in de Amerikaanse ambassade in Teheran vijftig mensen gijzelen, hebben de mildere houding van de Iraanse minister van buitenlandse zaken met kracht bekritiseerd. 'A (FP, Reuter) „Wat er ook beuren, de verkiezingen In fe- ullen mijn laatste zijn". Voor die opmerking maakte had de fae ex-premier Pierre Trudeau tten dat hij de liberale partij ten bij de verkiezingen, die i kleine twee maanden gehou- >rden. De stembusstrijd is telljk na de nederlaag van de «tieve minderheidsregering mier Joe Clark. Als de libera len zal Trudeau eerste minis- ten. Eerder had hij aangekon- h uit de politiek terug te trek- aar hij is, naar eigen zeggen, K gegaan na sterke druk van- tertlj. De staatsradio sloot echter iedere mogelijkheid van interne conflicten uit. Na de uitzendingen stroomde een grote menigte in Teheran de straten Onbekenden hebben gisteren vanaf bromfietsen het vuur geopend op dr. Mohammed Mofateh, een va de naas te medewerkers van de hoogste gees telijke leider in Iran, ayatollah Kho- op en riep „dood aan Carter", melni. Mofateh en twee van zijn ljfwachten kwamen daarbij om het Lie CTOnd leven. Volgens getuigen was Mofateh aanvankelijk slechts licht gewond en wist hij de theologische school bin nen te vluchten. HIJ werd echter ach tervolgd door verscheidene gewapen de mannen, die hem in het gebouw een kogel door zijn hoofd schoten en vervolgens op bromfietsen wisten te ontkomen. randen gesticht fY De bosbranden die sinds «tegen de buitenwijken van de teche stad Sydney bedreigen ■oorzaakt door brandstichting, "t een hoge functionaris van mdweer in dat gebied ver- Onze ervaring leert ons wan- er" brand ontstaat door blik- bg en wanneer er opzet In het te! hij. Geen enkele groepering heeft tot nu toe de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgenomen. Maar Iraanse leiders gaven onmiddellijk na de moord de schuld aan agenten van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA. Minister Rafsanjani van binnenland se zaken zei: „Het kan geen toeval zijn dat juist midden in onze strijd tegen het imperialisme van de Vere nigde Staten een van onze topleiders wordt vermoord". De staatsradio in Teheran dreigde dat de aanslag „de bewoners van het Witte Huis en hun huurlingen in het buitenland" geen goed zou doen. De 'aanslag vertoonde veel overeen komst met eerdere aanslagen, die werden gepleegd door de Forghan, een organisatie die de verantwoorde lijkheid voor minstens zes doden sinds april op zich heeft genomen. De meeste slachtoffers waren geeste lijken. ADVERTENTIE Singel 277 Amsterdam 020-227342 PPR-televisIe vanavond Ned. I 19.50 uur Geen vertrekpunten, maar standpunten. Waarnemers vrezen dat als gevolg van de aanslag en de daaruit voort vloeiende verdieping van de anti- Amerikaanse gevoelens de crisis tus sen Washington en Teheran verder dan ooit is verwijderd van een oplos sing. Ook een verklaring van de be zetters van de ambassade boorde alle hoop, die wat ontstaan na „milde" uitlatingen van minister Ghotbza- deh, weer de grond ln. De bezetters vielen uit tegen hun minister, omdat die had gezegd dat binnenkort een aantal gijzelaars zal worden vrijgela ten en dat geen van hen zich wegens spionage hoeft te verantwoorden. In een verklaring zelden de bezetters dat er van deze versoepelingen geen sprake kan zijn, ook al is de sjah niet langer meer ln de Verenigde Staten. Ook Ayatollah Khomeini deed giste ren nog een duit in het zakje, door te verklaren dat hij de Verenigde Staten nog steeds als enige land verantwoor delijk achtte voor de uitlevering van de sjah „Amerika moet zorgen dat hij terugkomt. WIJ willen hem van Amerika", zei de Ayatollah letterlijk. Het was zijn eerste reactie op het vertrek van de sjah naar Panama, het afgelopen weekeinde. De voormalige islamitische aanklager maakte giste ren bekend dat hij sluipschutters .naar Midden-Amerika heeft gestuurd om de sjah en zijn vrouw te ver moorden. Het Russische persagentschap Tass heef een felle aanval gedaan op de plannen van het Pentagon om meer militaire steunpunten te zoeken in het Midden-Oosten. Een delegatie van het Amerikaanse ministerie van defensie is zondag uit Washington vertrokken voor een missie naar het Midden-Oosten en Afrika om daar enige landen te polsen omtrent het gebruik van bases in geval van crisis. Volgens functionarissen ln Washing ton is deze reis een onderdeel van president Carters plannen om een- interventiemacht van circa 100.000 Dr. Mohammed Mofateh militairen te vormen, die bij een crisis ln verafgelegen gebieden in actie zou moeten komen. Het is de bedoeling dat de delegatie bezoeken brengt aan Saoedi-Arabië. Kenia. Somalië en Oman om ln die landen het gebruik van bases te bespreken. De groep staat onder leiding van Robert J. Murray, plaatsvervangend onder-mi nister voor het Midden-Oosten. BANGKOK (AP, AFP, Reuter) Thailand heeft het overbrengen van vluchtelingen naar kampen van de Verenigde Naties stopgezet. Ze zijn voor de keus gezet: eruit of erin. Aanleiding voor de stap is dat tienduizenden Cambodjanen weer begonnen terug te trekken naar hun eigen land, aldus een woordvoerder van de Thaise regering Het is volgens hem van tweeën een: of de vluchtelingen gaan naar het kamp Khao I Dang, 12 kilometer van de grens, of ze gaan voorgoed terug naar Cambodja. Thailand wil koste wat het kost voor komen dat grote groepen vluchtelin gen bij de slecht afgebakende grens heen en weer blijven trekken, om de kans op schermutselingen zo klein mogelijk te maken. Volgens Thaise zegslieden bevinden zich op het ogenblik ongeveer een half miljoen vluchtelingen bij de ,grens. Ruim 77.000 mensen zijn over gebracht naar het kamp Khao I Dang. De verspreide kampementen langs de ADVERTENTIE Deze week: De Buitenlui. Hoe hebben de plattelanders de Industrie, de verstedelijking overleefd? En verder: De aankomstpunten van het CDA Hylke Tromp over de NAVO Interview: Wallerstein, socioloog en kultuurfilosoof, getipt als nieuwe Marx. Losse nummers: 2,50 gulden. Poatbua 353, 1000 AJ Amsterdam, tel. (020) 230864. (Een half jaar Groene is overigens te koop voor 46 gulden). grens staan onder toezicht van de „Vrije Khmers", die zowel de verdre ven Cambodjaanse premier Pol Pot als de huidige, door Vietnam in het zadel geholpen, regering bestrijden Inwoners van Thailand zal worden toegestaan handel te drijven met de vluchtelingen, maar niet voor meer dan 30 gulden per transactie, zo is in hoofstad 1^É^ÉHÉ| maakt Bangkok bekendge- Rond de grens doen verhalen de ronde over handelaren die aan de grens woekerwinsten maken. Deze bloeiende zwarte markt was eerder officieel verboden. Met de voedselhulp aan de delen van Cambodja die worden beheerst door de regering ln Pnomh Penh gaat het volgens de directeur van het Wereld voedselprogramma, de Canadees Vo gel, slecht. Van de 35 000 ton die beschikbaar is gesteld zijn naar zijn zeggen op zijn best enkele honderden tonnen verdeeld. Het voedsel zou niet verdwijnen naar het leger en naar Vietnam, zoals van veel kanten be weerd wordt, maar niet gedistribu eerd kunnen worden door logistieke problemen ..Er zijn geen chaufeurs cn monteurs voor de vrachtwagens. Die moeten we eerst vinden", aldus Vogel. Nieuwe stroom Volgens berichten ln Hongkong is er een nieuwe stroom vluchtelingen uit Vietnam op komst Er zijn aanwijzin gen dat een groot vrachtschip wordt klaargemaakt om met een groep etni sche Chinezen zee te kiezen. Ook zou den kleinere boten zijn gevorderd door de Vietnamese autoriteiten om de uittocht weer op gang te brengen. Vietnam wil zijn bevolking van Chi nese herkomst kwijt, maar zegde op de vluchtellngehconferentle in Gene ve. deze zomer, toe de stroom te zul len Indammen In de Zuidchlnese Zee zijn 123 bootvluchtelingen opgepikt uit een Jonk, die zwaar te lijden had van de zware moessonstormen. Ove rigens gaat 't om Vletnamezen, en niet om etnische Chinezen uit Vietnam

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 7