Moeizaam spel rond SMS-werf in Scheveningen Van der Luit Mxndatu nu lukraak een persoonlijke lening afsluit... OS 'Het is een nuttig theater geworden' Delftse raad verleen krediet aan I revalidatiecentrum^ Gemeente moet vanavond beslissen Geen zorgen over Groot-Koninkrijk Paul van Vliet bij het 15-jarig bestaan van theater Pepijn il' Meer gebruik van Haagse fietsroute Begrafenissen -Crematies Transporten VVD wil behou politie-experime in Delft De Gemeentelijke Kredietbank. Om te lenen met beleid. WOENSDAG 19 DECEMBER 1979 REGIO DEN HAAG TROUW/KVARTET Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN Aan de Scheveningse haven en op het stadhuis van Den Haag wordt druk gezwoegd op een formule om de failliete kleine scheepswerf in de Tweede Binnenhaven weer onder een nieuw bewind draaiende te krijgen. De voor standers van een actieve scheepswerf in de haven spelen het spel aan het sterfbed van de Sleephelling Maatschappij Scheveningen echter zo voorzichtig, dat de angst ontstaat dat er andere pokeraars met de scheepswerf gaan schuiven. Zo is er een gegadigde voor de werf die heeft gezegd er graag een hotel te willen bouwen. De gemeente Den Haag kan een re creatieve ontwikkeling op het groot ste deel van scheepswerfterrein te genhouden met de erfpachtsvoor- waarden waarin staat dat de grond beschikbaar moet zijn voor scheeps- Te hoog reparaties en -bouw Het gemeente- 6 bestuur moet echter toch snel een paar knopen doorhakken wanneer het wil bewerkstelligen dat de haven kan blijven beschikken over een ac tieve scheepswerf, zo weten de be trokken parUjen. bouw. Ook voor dit deel van de werf hebben zich kopers bij de aangestel de curatoren aangediend. Een kernvraag is of het gemeentebe stuur wil toestaan een tweetal grote hallen op het terrein een bedrijfsbe- stemming te geven die niet direct in de sfeer van de scheepsreparatle ligt. Er zijn namelijk gegadigden voor overname van de werf die alleen aan schepen willen werken met de in het water lopende hellingbanen en de ter reinen daar vlak omheen en geen belangstelling hebben voor de grote bedrijfshallen op het terrein Naast de hellingsbanen en de be drijfshallen is er een derde part van het werfterrein dat niet onder de erf- pachtsvoorwaarden valt en derhalve voor allerlei bouwplannen gebruikt kan worden, behalve voor woning- Een andere mogelijkheid is dat de gemeente Den Haag de complete scheepswerf opkoopt. Curator Blan- kenstein zegt de werf aan de gemeen te over te willen doen voor een bedrag van ongeveer twee miljoen. De ge meente heeft de failliete boedel ech ter getaxeerd op 1,1 1.2 miljoen gulden. Ambtenaren van dienst eco nomische zaken op het stadhuis be schuldigden de curator er gisteren van een veel te hoge prijs te vragen. De curator stelde er voorstander van te zijn de scheepswerf draaiend te houden en dat het in dat verband een goede oplossing zou zijn wanneer de gemeente nu de hele boedel zou opko pen. Hij vindt dat een dergelijk plan niet mag afketsen op een menings verschil van enkele tonnen. De aan gestelde curator vindt dat de ge meente nu snel knopen door moet hakken, in ieder geval voor de eerste week van januari. Tot die tijd is hij bereid nog 22 man van de oorspron kelijk vijftig personeelsleden in dienst te houden. Werkt de gemeente niet mee om binnen twee weken een aanvaardbare oplossing te vinden, dan laat de curator de veilingmeester op de werf los. Het PvdA-raadslid- Huurman heeft samen met de vakbonden getracht de 's ORAVENDEEL Volgens de com missaris van de koningin in Zuid- Holland mr. M. Vrolijk is de aanwij zing van de polder Groot-Koninkrijk bij 's Gravendeel tot beschermd na tuurgebied praktisch rond. Het statenlid H. van der Meer (CDA) maakte zich zorgen over de toekomst van deze poldier, die officieel nog steeds een bestemming als industrie terrein heeft. Van der Meer heeft het college van Gedeputeerde Staten ge vraagd zo snel mogelijk een einde te maken aan de onzekere situatie. scheepswerf naar geschikte gegadig den toe te schuiven. Volgens Huur man liggen er verschillende projec tontwikkelaars op de loer. die alles op de scheepswerf willen bouwen behal ve schepen. De commissie economische zaken uit de gemeenteraad van Den Haag ver gadert vanavond over de kwestie. Dan moet de opstelling van de ge meente worden bepaald. De PvdA- fractie in de Tweede Kamer heeft gisteren kamervragen gesteld over de gang van zaken in de afgelopen jaren bij het bedrijf 8MS. Kern daarvan is of de overheid wel voldoende in de gaten heeft gehouden wat de bedrijfs leiding heeft gedaan met regerings steun die aan het sukkelende bedrijf is verleend. De failliete Sleephelling Maatschap pij Scheveningen heeft dochterbe drijven in Leiden, Hardlnxveld en Druten. Ook in Druten wordt volgens de curator onderhandeld met een ge gadigde die het bedrijf met een deel van de ontslagen werknemers zou willen voortzetten. door Louis Cornelisse DEN HAAG - Op de dag dat het grootste theater van Den Haag. het Gebouw van Kun sten en Wetenschappen, tot op de grond afbrandde, open de theater Pepijn haar be scheiden poorten. Dat is nu 15 jaar geleden. Na afloop van de eerste voorstelling van caba ret Pepijn sprong nog besto ven van het bluswater de toenmalige burgemeester Kolfschoten op het toneel en opende Pepijn met de legen darische woorden: ..La grande Reine est morte, vlve le petit Prince". Na zes maanden vonden Paul van Vliet en Fres Hugas ln Juni 1964 ln een leegstaand pakhuis ln de Nieuwe Schoolstraat in Den Haag eindelijk de ideale ruimte om er een klein thea ter in te beginnen. Een theater voor het eigen gezelschap. Een wens die al stamde uit de tijd dat Llselore Gerrit sen en Payl van Vliet bij het Lelds Studenten Cabaret zaten. Een perio de waarin de basis werd gelegd voor het latere cabaret Pepijn. Paul van Vliet: ..In die tijd had Je eerst de grote drie Kan. Sonneveld en Hermans, dan kwam er een hele UJd niets en dan had Je de studentencabarets Die tierden overigens welig. Van Vliet zat dus in Leiden. Rinus Ferdinan- dusse in Den Haag. in Amsterdam Hans van der Berg en ln Groningen vertoonde Seth Oaaikema zijn kunsten. ook niet wat ze te wachten stond." Beatrix De naam Pepijn werd steeds beken der. (Is overigens afgeleid van Pieter Paul van Vliet, en betekent daarbij kleine zoon). Verschillende mensen gingen aan de cabaretleden trekken. Karei Hunnink van Carré ook. Hij zou de eerste tournee verzorgen en vond dat de twee lelijke eendjes ver vangen moesten worden door een grote wagen.'P. v. VI.: „Op een mid dag zien we een immense vrachtwa gen met opschrift de Nieuwe School straat inrijden. We hadden eigenlijk, niets om er in te zetten. Zo hebben we maanden met alleen een kapstok er in rondgereden." Van Vliet vindt dat ondanks dat zij zich rustig konden ontwikkelen ln Pepijn, dat het soms wat hard ging. Zoals bij het huwelijk van Beatrix en Claus, waarbij in een klap bekend werd. „Met het aanbieden van die jas aan Claus werd Ik meteen geïnter viewd door allerlei kranten en werd ik uitgenodigd in de Vuist van Duys." Hij prijst zich gelukkig dat hij de bescherming had van de Pepijn-le- den. Annet Riezebos, de zakelijk lei der en toneelmeester Joop Mattijsen. „Het ging ineens te snel. Vele Jonge ren hebben daar nu last van. Je moet nu te snel scoren. Ik kon terug naar Pepijn om af te tasten wat ik wel en niet kon." Van Vliet stelt dat Je een grote zaal eigenlijk alleen leert bespe len als je in een klein theater als Pepijn bent „opgevoed". In zo'n klei ne zaal kun je niet „liegen", zoals hij het zelf uitdrukt. Onmogelijk Theater Pepijn in de Nieuwe Schoolstraat in Den Haag.. „Wij hadden toen als student tijd voor die dingen en waren meer bereid dan de grote drie in kleine zaaltjes te spelen." Zo werden honderden voor stellingen in alle mogelijks zaaltjes gegeven. Het spelen in vooral de on mogelijke zaaltjes versterkte de be hoefte aan een eigen zaal. maar daar kwam vooralsnog niets van. Na vier Jaar vonden Llselore Gerrit sen. Kai van Hoven. Paul van Vlieten Floor Kist het welletjes Paul van Vliet besloot zich twee jaar op te sluiten in het Juridisch Studiecen trum. Na twee jaar cabaretloos te hebben doorgebracht nam hij zijn bul in ontvangst. Vanaf die dag heeft het recht zijn beloop gehad zonder zijn medewerking. Paul van Vliet wilde evenals Fred Hugas de combinatie eigen gezel schap. Iets la Tingel Tangel van Silo Hoving, het enige dat er toen op het gebied van „vestzaktheaters'' be stond Ze liepen de hele binnenstad af en verzamelden een lijst met zo'n 32 panden. Die varieerden van pakhui zen tot een tuinhuis op de Voorhout. P v VI.: Niemand snapte eigenlijk wat we bedoelden. Ook de gemeente snapte er geen jota van. Uiteindelijk kwamen we bij Bram van Pijpen van Elveca terecht, en die zag het wel zitten." Mislukken De eerste begroting omvatte 10.000 gulden, maar dat weiden er al rap 70 We dachten er niet aan dat het zou kunnen mislukken. „Een soort blind zelfvertrouwen dat nergens op geba seerd was had zich van ons meester gemaakt We schooierden van alles bij elkaar Ons enthousiasme kwam f Paul van Vliet: „Pepijn een nuttig theater". kennelijk over. het kwam vrij snel min of meer rond. „Er werd overal wat vandaan gesleept. De stoelen werden opgediept uit Delft, waar ze buiten in de regen lagen. Het hele stel werd voor 120 gulden opgekocht Voor dat type moet men dat nu per stoel betalen. De financiën werden losgepeuterd bij de middenstand. Van een bierbrouwerij kregen ze 30 000 gulden los op voorwaarde dat de accountant van de biergigant de boekhouding mocht doen. Van de middenstand werd ook heel wat geld binnengesleept Dit dan op voorwaarde dat er onder het pro gramma een spot over de desbetref fende schoenen of kleding verscheen. „Zo speelden we onze eigen aankle ding bij elkaar", aldus Van Vliet Op een gegeven moment kwamen ze 10 000 gulden te kort Ze konden nie mand meer bedenken om aan te klop pen voor geld. Kennissen organiseer den toen de actie „100X100" en die kwaih er. De gevers worden de Oomp jes genoemd en ontvangen tot op hun dood vrijkaartjes. Alles zelf Tijdens de voorbereidingen moest ook nog een programma in elkaar gedraaid worden. Dat werd „Oh, Par don". Er werd alleen nog gezocht naar een tweede dame naast Liselore Gerritsen. Dat werd Judith Bosch. P. v. VI „Die bleek echter niet te kun nen zingen en hebben we toen maar Mannetje Pepijn gemaakt. Dat was een wijsneus die tussen de nummers door allerlei waarheden zei." Dat doet ze overigens nog steeds voor de NCRV-tv. Vanaf de eerste dag is Pepijn uitver kocht geweest. Alles werd door de leden van de cabaretgroep Pepijn zelf gedaan. Kaartjes verkopen, de publi citeit. mensen naar de plaatsen bren gen. de bar, schoonmaken en spelen natuurlijk. P v. VI „Daardoor ston den we erg dicht bij de mensen. We leerden alle facetten van het theater wezen in zakformaat kennen. Dat heeft op de carrière van allemaal een gunstige Invloed gehad, denk lk." Oorspronkelijk kwam men uit nieuwsgierigheid, maar de gang naar Pepijn werd naar verloop van tijd steeds meer een bewuste keuze. Een anekdote uit de beginperiode. P. v. VI „Om één uur zou de kassa open gaan, maar om tien uur stond er al een lange rij We waren pas een paar weken bezig, het was winter en hart stikke koud. Fred en ik besloten toen maar om een grote pot koffie te zet ten en uit te delen om het leed wat te verzachten die mensen wisten Hij geeft toe dat hij om de zoveel tijd de neiging heeft snel te scoren. „Een half Jaar na de Jas van Claus ging lk weer op m'n bek. Ik presen teerde toen het Grand Gala du Dis- que. Voor mij had Sonneveld dat ge daan. Die man stond er, ik nog lang niet. Onlangs deed hij weer hetzelfde: Trad op in Teleblngo en vond zichzelf weer tegenvallen. „Deze dingen zijn gemaakt voor het theater, daar ben ik thuis. Televisie is heel wat anders." Uil elkaar Na zeven jaar ging cabaret Pepijn uit elkaar. Liselore Gerritsen ging de chansonkant op en Fred Hugas ging het meer zoeken in het toneel en de musical. Rob van Kreeveld bleef bij Paul van Vliet als muzikaal leider. Ook Joop Mattijsen ging mee met Van Vliet en leerde hem verder op eigen benen staan. Annet Riezebos bleef zakelijk en artistiek de carrières van Llselore Gerritsen en Paul van Vliet begeleiden ln de Pepijn BV. Theater PePiJn bleef evenals zijn op richters overeind in theaterwereld. De kleine prins werd ln de loop der jaren veelzljdiger. PePiJn groeide uit van broedplaatsje van klelnkunstta- lent tot een plaats waar ook Jazz en kamermuziek ten gehore wordt ge bracht. Lezingen en manifestaties worden er gehouden. Ook het buurt- schap 2005 is vaste bewoner gewor den van Pepijn. Paul van Vliet: „Het is een nuttig theater geworden. Het was het zeker voor ons. Dat besefte ik eens loen ik in New York optrad. Toen wilde een producer zich overal mee bemoeien. Dat doe ik zelf wel. heb lk hem gezegd, dat deed ik ln Pepijn ook." DEN HAAG De fietsroute in Den Haag blijkt succesvol te zijn. Tussen 1978 en oktober 1979 is het aantal fietsers op deze route met 13 procent toe genomen en op de parallelwe gen met 5 procent. Dit blijkt uit tellingen die dit najaar op de demonstratiefiets route in Den Haag en de daar aan parallel lopende wegen zijn gehouden. Er zijn thans vier tellingen gedaan: in okto ber 1975, vóór de aanleg van de route, en in de oktobermaan den 1977. 1978 en 1979. Bij ver gelijking van de fietsroute (Weimarstraat) vóór de aanleg en die van oktober 1979 is een gemiddelde toeneming van 62 procent te constateren, terwijl op de parallel lopende weg (Laan van Meerdervoort) het aantal fietsers met 6 procent steeg. Evenals elders In Nederland daalt ook het bromfietsverkeer in Den Haag. Van onze correspondent DELFT De Delftse gemeenteraad heft het in gei geraakte revalidatiecentrum een krediei verstrekt miljoen gulden op voorwaarde dat het bestuur aftreedtj centrum financieel „afslankt". Voorts hetben de sen garanties gegeven, waardoor het looi van de i derd werknemers deze maand is veilig gesteld. Aan de voorlopige garantie van de bestaanszekerheid van het revalida tiecentrum heeft de Delftse raad ver schillende voorwaarden gekoppeld. In een extra zitting van de raad die op aandrang van het verontruste perso neel van het revalidatiecentrum in tegenstelling tot het voornemen openbaar was, stelde het gemeente bestuur als eerste eis dat het zittende bestuur van het centrum binnen een maand opstapt. I Vervolgens zal de gemeente nieuwe kandidaten voordragen. Waarne mend directeur W. S. Kroon, die als bestuurslid de zakelijke leiding van het centrum in handen heeft, moet het veld ruimen voor een nieuwe ex terne directie. Verder zal het revalida tiecentrum financieel moeten afslan ken om uiteindelijk weer zonder ver lies te kunnen werken. Hoe de reorga nisatie gestalte zal krijgen is afhan kelijk gesteld van de uitkomsten van een onderzoek dat door een extern bureau wordt ingesteld. Op aandrang van A. P. Hoogendam (CPN) is vast gelegd dat het personeel betrokken wordt bij het opstellen van plannen. Als punt van overweging is reeds het van het centrum loskoppelen van de mythielschool genoemd. De vakbonden hebben inmiddels hun twijfels geuit over de thans gegeven garanties voor het voortbestaan van het centrum. Met het verhogen van het gemeentekrediet tot een miljoen gulden komen deze maand weliswaar de salarissen op tafel. Het verleende krediet is eenter slechts voor een maand toereikend. Voorts is door de op handen zijnde reorganisatie de positie van de werknemers onzeker der dan ooit. In een verklaring van de bonden Ton Jacobs: „ziekenionds^ sprakelijk". ADVERTENTIE In hel rouwcentrum is gelegenheid tót opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid. Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432. 2300 AK Leiden. Telefoon Ó7I- J42644* wordt gesteld dat „zo ciaoti bestuur was ten opzichte va i nanciën, zo chaotisch is ook njei stellingsbeleid, en dat gait n; jes ken". Ook PvdA-raadslic er en bestuurslid van het revilid s^j trum Ton Jacobs, wil zichnie gtei ken op de korte termijn. )er( „In de tot dusverre gehouden lie sie zijn de belangrijkste vrag ,r ii terwege gebleven. Hoe kon het ren dat het bestuur al die Jto kop in het zand stak? Ton en vraagt zich vervolgens af hot ig liezen vqn het centrum zo hefce den oplopen. De oorzaak zoefyi e de ziekenfondsen die te lage %rb« hanteren voor de behandellfccon plaats van alle aandacht te ric ke het verstrekken van een leni de gemeente, zou het beter ziekenfondsen en ziektekostéaat keraars aansprakelijk te stellfetsl DEN HAAG Het WD-KÉIec Nijpels heeft minister Wiejet i Binnenlandse Zaken gevraagtvan regelen te nemen voor het vellen len van het polltie-experim rv< verbetering van de integratie fer< politiekorps in de Delftse i ving. Nijpels wijst er in schriftelij kef op dat het experiment door aan financiën volgend jaar 1 geen doorgang zal kunnen vilen aa ADVERTENTIE de vü vc Iedereen zit wel eens om geld verlegen. Doordat rekeningen zijn opgelopen, de vloer bedekking hoognodig moet worden vernieuwd, de auto 't plotseling begeeft Als u dan besluit te lenen, doe dat dan met lukraak. En zeker met bij onverschillig wie. Lenen doe je met beleid! Vergelijk de voor waarden en kosten van de verschillende banken en instellingen, voordat a uw hand tekening zet. En kom voor een Persoonlijke Lening ook eens praten met de ervaren kredietadviseurs van de GKB. uw Gemeen telijke Kredietbank dus Daarbij gaat 't ons met in de eerste plaats om aan u te verdienen, alhoewel we 't ook met gratis doem De GKB is discreet... Toch zult u zien dat de rente die de GKB vraagt lager is dan die van de meeste andere banken. Bovendien vinden wij dat een Persoonlijke Lerung geheel en al moet worden afgestemd op de mogelijkheden van de klant We willen absoluut met dat iemand zich aan 'n lening vertilt Laat ons u helpen 'n hoop nangheid te voorkomen. Leen met beleid. Daar is 't de GKB nu juist om te doen. Ook voor hypotheken en doorlopend krediet Den Haag, Westeinde 40. teL 601932. Geopend: alle werkdagen 8.45-4 uur, dinsdag- en donderdagavond 7-9 uur. Rijswijk, Raadhuis teL 070-949331. Geopend: woensdag 10-2 uur. donderdagavond 5-7 uur. Zoetermeer, t Ttefpunt. Dorpsstraat 135. Geopend vnjdagavond 7-9 uur. ïo C\ de rk ird tij: IA be ui dit et lei

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6