si Olie gezocht voor centrales Tekening van een lezer ouw Commentaar Minister wil gebruik van extra aardgas vermijden is Küng (I) is Küng (2) A beschuldigd discriminatie n na week dood in woning gevonden W ethouderscrisis dreigt in Assen We Kekter» ECtKTfHttl6 besloicn f£<^ FRITS Er is te weinig, zegt Shell nu al kerstmannetje te huur kerstkaartje geen werk? kaakslag 1 HTSDAG 19 DECEMBER 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Lerkelijk oordeel o»er Hans slaat veel hoop de bodem in, jtli aan de top van te rooms- ieke kerk een klmaatsver- l^ng was ingetredei. Terwijl IQ beeckx met alle égards ont- n werd, zat de pais elders in ;est jtikaan de acte c tekenen, alle iee de roomi-katholiekc lapp 'c^ van Küng wiL*e ontdoen. m ?emi gelijktijdigheid irengt Schil- gtd kx in zoverre ,n een lastig ian dat hij zich kal afvragen of nog naar moetverlangen, er boeiuids af te komen. Welk stern en jjgen zijn opxattingen opge- indien hij wa en Küng niet megt' ardbaar is voör de congrega- int or de geloofteer aid i aanzienlijke verschillen tus- [^eeide theolojen. Küng heeft sch itoriteiten duidelijk uitge bet! Onlangs bekeek hij één ver ausschap van Johannes Pau- t Zt brat ling inde-daad niet zo kerk- nelbestormende dingen be- waarorr dan toch hem aan- erajlt? Voo' veroordeling van en t igen of bepaalde opvattingen uur de rodms-katholieke kerk Pastorik overwegingen aan. tam chti ensen zouden door een be- vet*e thedogie of een bepaalde vera ting ir verwarring worden ge- O, I en ie kerk zou de mensen ten oor denen te beschermen. wa' er verc'er van ^em Sj Y eeft door de jaren heen een roter publiek weten te berei- an mensen als Schillcbeeckx ichien te doen. Brave katho- cie men met de beste wil wereld geen radicale nieuw- s kan noemen, hebben in boeken, lezingen en artike- in.geloofsverwoording gevon- die zij konden begrijpen en larden. uit sofit jaari iesi I htrf VE (ANP) Vakbondsleiders ;r Europese landen beschuldi- it grootwinkelbedrijf C&A van ssffl 'stómatische vervanging van !le werknemers door parttime- 8* ten en van discriminatie tegen eur rijt en. minderheidsgroeperingen '8en t-katholieken. Op een bijeen- in Gehève. georganiseerd door d> rnationale federatie van admi- ief personeel. FIET, en de in- too lonale federatie van werkne- 1 d« n de textiel-, kleding- en leerin- ITGLWF. Is besloten tot een nschappelijke actie tegen de lational C&A Brenninkmeijer. u. ijeenkomst werd bijgewoond vakbondsfunctionarissen uit West-Duitsland, Nederland en rland. De deelnemers aan het lt beschuldigen de in Nederland pigde onderneming van een vij- houding ten opzichte van de len in alle landen waar zij is. güfwoordvoerder van C&A in Am- n u am zei dat het concern het rap- gel nog niet had gezien en geen eziefrientaar kon geven totdat het e inhoud op de hoogte was. Hij rerigens als zijn mening dat „die df uldigingen helemaal niet zo be- ;n i zijn en dat sommige mensen st. probleem schijnen te over- HEM(ANP) In de Arnhemse poifctraat is maandagavond het lijk F. ten m n in een woning aange- 31 m. Het slachtoffer, de 24-jarige Dopram. is vermoedelijk al acht b geleden overleden. Op verzoek lus II, en de paus kwam er daarbij niet best af. Küng hield spreekbeurten tegen bisschoppelij ke verboden in. Hij zoekt gretig publiciteit en is op een haast naive wijze ijdel. Schillcbeeckx is veel bescheidener en waarschijnlijk aardiger dan Küng. Althans minder brutaal. Toch is de visie van Schillebeeckx radicaler en meer ondermijnend voor het traditionele rooms-katho- lieke theologiseren dan het enigs zins luidruchtige werk van Küng. In menig opzicht kan Küng gelden als de progressiefste van de laat burgerlijke theologie in de rooms- katholieke kerk. In zijn boek „Be staat God?" blijkt hij bijvoorbeeld heel wat verder uit de buurt van Mar'x te zijn dan Schillebeeckx, om van anderen, zoals de politieke theoloog Metz en de bevrijdings theoloog Gutierrez, maar te zwijgen. Velen van hen worden door de kerkelijke maatregelen tegen het hoofd gestoten. Men kan het be roep op pastorale bekommernis dan ook nauwelijks oprecht, laat staan terecht noemen. Velen binnen de roomskatholieke kerk zullen de genomen maatrege len betreuren. Toch zal hun droef heid of ergernis niet verhinderen dat oecumene en andere vormen van samenwerking onder druk ko men. Zolang Küngs nogal liberale opvattingen over onfeilbaarheid en gezag gedoogd werden, leek er ruimte voor mensen van verschil lende kerken of overtuiging om mondig en gelijkwaardig met el kaar om te gaan. Bestaat deze ruimte inderdaad nog steeds niet, zoals velen beweren? In elk geval verkeren de rooms- katholieken in de niet benijdens waardige positie om het tegendeel aan te tonen. Nog voor het eind van dit jaar gaat minister Van Aardenne (Economische Zaken) met zijn vriendelijkste gezicht naar de oliemaatschappijen in ons land. Mijne heren, vraagt hij, kunt u de elektri citeitsbedrijven helpen aan extra brand stof, u weet wel, laagzwavelige olie? De bedrijven hebben nog lang niet voldoen de voor volgend jaar. Echter: ook als de minister geld mee brengt is het lang niet zeker dat hij enig succes 6oekt. Shell zegt nu al: er is ge woon niet voldoende olie van de bedoel de soort. Het is dezelfde tekst, die de inkopers van de elektriciteitscentrales dit jaar konden noteren. Als geld niet helpt, blijven er twee moge lijkheden over. De elektriciteitsbedrij ven zouden olie met een hoger zwavelge- halte kunnen gebruiken. Daarmee dreigt echter een streep gehaald te worden door de milieu-eisen die Van Aardenne's col lega van volksgezondheid en milieu hygiëne, Ginjaar, na veel wikken en we gen op papier heeft gezet. De tweede mogelijkheid is voor hem .zo mogelijk nog onaantrekkelijker, want die door kruist Van Aardenne's eigen beleid. Het is de weg van de minste weerstand, na melijk de inzet van extra hoeveelheden aardgas, alle mooie verhalen over „zui nig zijn" met deze brandstof ten spijt. door Theo Koelé DEN HAAG In de winter maanden zal de produktie van elektriciteit in ons land geen gevaar lopen, verzekeren het ministerie en de elektrici teitsbedrijven in koor. Maar hoe de produktie voor het ge hele jaar 1980 moet worden gewaarborgd, is nog een open vraag. Als het aan minister Van Aardenne ligt, wordt er nog voor dfe jaarwisseling een oplossing gevonden, het liefst een zonder extra inzet van aardgas. Dit Jaar werd meer aardgas voor de centrales beschikbaar gesteld om de slinkende olie-aanvoer uit Iran op te vangen. De elektriciteitsbedrijven zijn de minister allesbehalve dierbaar als consument van aardgas. Centra les zijn ware verspillers, een „hoog waardige" toepassing in de industrie is veel aantrekkelijker. „Meer kolen en voorlopig meer olie" is dan ook het devies van het „brandstof-inzetplan centrales", waaraan de overheid, de Gasunie en de elektriciteitsbedrijven dit najaar de laatste hand gelegd hebben. Op het ministerie van economische za ken wordt erkend dat dit plan „volledig op de tocht komt te staan" als de huidige olie-perikelen van de centrales worden opgelost met be hulp van forse hoeveelheden aardgas. Er zou dan weinig overblijven van de goede bedoelingen van de minister, die ook in zijn energienota terug te vinden zijn: juist de eerstkomende jaren moet er aardgas bespaard wor den om dit later, „wanneer knelpun ten dreigen", te kunnen gebruiken. Over enkele jaren immers is „de olie- markt krapper en de milieuproblema tiek (terugkeer van kolen - red.) nij pender," weet Van Aardenne. ASSEN (ANP) Als de gemeente raad van Assen morgenavond beslist de erfpacht af te schaffen, moeten de socialistische wethouders S. Kerkhof en H. M. de Roos opstappen. Dit is op een ledenvergadering van de afdeling Assen van de PvdA met grote meer derheid besloten. Het voorstel tot afschaffing van de erfpacht komt van CDA. GPV. WD en D'66. Deze partijen, die een meer derheid van een zetel hebben in de raad, vinden dat erfpacht alleen maar nadelen heeft. Volgerys hen zou de woningmarkt instorten. De erfpacht werd destijds op voorstel van de PvdA ingevoerd, met een stem meerderheid. De raad van Assen had toen een andere samenstelling. PvdA en ook de PPR vinden het nog te vroeg om te spreken van eventuele nadelen van het erfpachtsysteem. De socialisten zijn vooral boos omdat indertijd bij het opstellen van een gezamenlijk bestuursprogramma mondeling is afgesproken dat er de eerstkomende vier jaar niet over erf- pacht-zou worden gepraat. In het college van B en W zitten twee wethouders van de PvdA. een van de VVD en een van het CDA. Afspraken Nederland is ook bang voor gezichts verlies. Deze maand hebben de belan grijkste industrielanden, waaronder Nederland, afspraken gemaakt over de olie-importen. Voor elk land is de olie-behoefte zo nauwkeurig mogelijk berekend en voor ons land is daarin het „brandstof inzetplan centrales" begrepen. Het loslaten van dit plan zou „een complete afgang" beteke nen, wordt in de omgeving van minis ter Van Aardenne gezegd. Geen extra aardgas voor de centra les? „Er zit niets anders op dan extra aardgas in te zetten, net als dit jaar." zegt ir. I. Dalebout. directeur van de Provinciale Zeeuwse Energie Maat schappij (PZEM). Hij maakte dezer dagen gewag van de moeilijkheden, waarop de centrales stuitten bij de aankoop van laagzwavelige olie. „Dat was geen kwestie van geld. Tenmin ste. tot die conclusie zijn wij geko men. De PZEM probeerde ongeveer 500.000 ton te kopen maar we kregen niet meer dan 300.000. Meer is er niet. zeiden de oliemaatschappijen," aldus Dalebout Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon van een door stank gealarmeerde me debewoner ging de eigenaar van het pand een kijkje nemen op de zolder kamer van het slachtoffer. Gisteren is sectie verricht op het door de politie in beslag genomen stoffelijk over schot. Vvifvxnjiruvy COMMüNHflUE Shell herhaalt die uitlating tegenover ons: „Er is eenvoudig te weinig olie om in de behoefte van de centrales te voorzien". Een woordvoerder van de oliereus voegt daar fijntjes aan toe: ,.U moet niet vergeten dat de behoef te van de centrales sterk gestegen is. Volgend laar denken ze zes miljoen ton nodig te hebben, tegen bijna vijf miljoen dit jaar en ruim twee miljoen in 1978." Mogen we dit uitleggen als een ver wijt aan de overheid, die immers steeds meer olie en kolen in de cen trales wil stoppen? „Kortzichtig is een groot woord. Maar we hebben de Indruk dat het overheidsbeleid te weinig rekening houdt met de be schikbaarheid van olie," aldus de Shell-woord voerder Duurder De olie. waarom het hier gaat is laag zwavelige olie, schoner, maar ook duurder dan olie met een hoger zwa- velgehalte. De prijs is de afgelopen maanden fors gestegen, niet in de laatste plaats door een verminderd aanbod uit Iran. Tot nog toe is steeds vervanging gezocht in olie met een hoger zwavelgehalte. maar wie op deze weg wil voortgaan vindt minis ter Ginjaar (Volksgezondheid en Mili euhygiëne) tegenover zich. Dit najaar presenteerde hij het zogeheten ..zwa- veldioxyde-beleidskaderplan" Dit moeizaam tot stand gekomen werk stuk geeft in grote lijnen aan hoe de overheid de verontreiniging door zwaveldioxyde de komende jaren „binnen aanvaardbare grenzen" wil houden Shell beweert, dat de milieu-eisen veel te maken hebben met de proble men van de centrales om aan oüe te komen. Shell zet in feite minister Van Aardenne tegenover diens collega Ginjaar door te zeggen: „De eisen inzake het zwavelgehalte maken de zaak (de leveranties aan centrales red.) aanzienlijk moeilijker" Ofwel, een overheid, die minder let op het milieu, kan meer olie in dc wacht slepen Is het probleem van de centrales vol gens Shell te wijten aan „te weinig olie", naar de opvatting van Econo mische Zaken is het vooral een kwes- tie van geld. Het ministerie kaatst de bal terug naar de oliemaatschappij; en, voorzichtig natuurlijk, want er moeten nog zaken gedaan worden. Er is. zegt Economische Zaken, wel de gelijk laagzwavelige olie. zij het niet in handen van Nederlandse verkoop maatschappijen van de grote oliecon cerns. „De oliemaatschappijen heb ben te weinig rekening gehouden met de behoefte van de centrales ln ons land. Nu gaapt er een groot gat tus sen de hoeveelheid olie, die gecon tracteerd is. en de geraamde hoeveel heid. We begrijpen dat de oliemaat schappijen dit gat niet een, twee. drie. kunnen opvullen, maar op de wereldmarkt is wel degelijk olie voor handen," 'Bemiddelend' Het gaat er nu maar om, redeneert Economische Zaken, de oliemaat schappijen te „verleiden" de olie naar ons lana te brengen. Het ministerie vervult het liefst „een bemiddelende rol" tussen de centrales en de maat schappijen. „maar houdt natuurlijk ook rekening met financiële gevol gen". Het gaat niet om kinderachtige bedragen De overheid zou. in het uiterste geval, een prijsverschil van honderd gulden per ton voor eigen rekening moetep nemen en dat terwijl er tenminste een miljoen ton nodig is. Toch wordt er op het ministerie serieus gedacht aan een „eenmalige ingreep" terwille van een ongestoorde opwekking van elek triciteit in het hele jaar 1980 Komt het zo ver, dan is het zeer wel denkbaar dat de consument de reke ning gepresenteerd krijgt. „Tsja, het geld moet ergens vandaan komen. De achterzak van minister Van Aarden ne is leeg." wordt op het ministerie gezegd. Dat betekent dan een extra financieel offer, want ook de dure olie die de elektriciteitsbedrijven w e 1 op eigen houtje hebben gecontracteerd wordt afgewenteld op de verbruikers ..Dat tikt aardig aan." geeft PZEM directeur Dalebout grif toe lyj is? Buigt een. klachtencommissie in de Canadese stad Toronto zich nog over het probleem, of een vrouw wel voor „kerstmannetje" kan spelen, in de Verenigde Sta ten zitten ze daar helemaal niet mee. In Chicago bestaat onge veer 20 procent van de kerstman- nen-in-opleiding uit vrouwen, en dat is, zegt Wayne Gilbert, in alle Verenigde Staten zo. Gilbert houdt er een soort uitzendbureau voor kerstmannetjes op na met vertakkingen in heel Arrterika, dat jaarlijks zo'n 4500 van deze baardige, in rood en wit gestoken dames en heren verhuurt aan winkels en voor familie-beesten rondom de kerstdagen, waarop Santa Claus moet optreden zoals bij ons Sinterklaas op en rondom 5 december. Er zijn heel wat meer uitzendbureaus in de VS die zich hiermee bezighouden, en de con currentie is dus groot Aan aspirant-kerstmannen en vrouwen is geen gebrek. Er is zoveel liefhebberij voor. dat maar één op elke dertig sollicitanten wordt aangenomen, die dan een korte opleiding krijgt. Iedereen tussen de achttien en de tachtig kan zich aanmelden, maar de se lectie is stieng. omdat de kandi daten aan behoorlijk wat eisen moeten voldoen. ..De meesten zijn zich er niet van bewust dat het echt een zware baan is," zegt Gilbert. „In de eerste plaats moe ten ze een goed geheugen heb ben. niet alleen om een en ander over de kinderen te onthouden, maar ook om feilloos de namen van alle negen rendieren te kun nen opnoemen. De kinderen vra gen er naar, en het zou te gek zijn als een kerstman niet zou kunnen vertellen dat ze Rudolph, Don- ner, Blitzen en wat al niet meer heten." Zoals de stoomboot en de schim mel onverbrekelijk met Sinter klaas verbonden zijn, zo horen die negen rendieren sinds Jaar en dag bij Santa Claus. Een kerst man moet hun namen dus echt wel kennen, omdat hij veronder steld wordt de dieren dag en nacht in zijn buurt te hebben. Bovendien, zegt Gilbert, moet hij of zij sterk genoeg zijn om jonge tjes en meisjes van een kilo of veertig op de knie te tillen. „In grote warenhuizen kunnen er wel zeventig, tachtig en zelfs honderd kinderen in een uur op je schoot willen zitten, dus ga maar na hoe veel uithoudingsvermogen je moet bezitten." De aankomende Santa Claus moet een aantal foefjes leren. Hij moet altijd en overal een vriende lijk woord voor alle kinderen bij de hand hebben, maar mag nooit zeggen dat de moeder van het kind er zo geweldig uitziet, ook al brandt hem dat op de lippen; het kind moet het middelpunt zijn. Hij moet verder onder alle om standigheden voorkomen, dat grijpende handjes zijn baard er aftrekken. Hij mag een kind nooit iets beloven, want wie weet hoe het over een jaar reageert als het merkt dat Santa Claus zijn belofte niet nagekomen is. Kort om: het moet een waardige verto ning blijven. En daar hoort ook bij dat de kerstman niet naar knoflook stinkt en zeker geen borrel op heeft. Want op die ma nier, leert Gilbert zijn cursiten, is de geloofwaardigheid van een kerstman ver, te zoeken Snel Nog een snelheidsre cord noteerden de Japansp spoorwegen met een zwevende proeftrein, die na zeventien jaar experimenteren 504 kilometer per uur bereikte. Het ding be woog zich (onbemand) met deze noodgang boven een magneti sche proefbaan voort Sneller De supersonische vliegmachine Concorde is voor het eerst binnen de drie uur van New York naar Londen gevlogen Echt nét, want de vliegduur was twee uur, 59 minuten en 36 secon den. Het toestel, dat 1875 kilome ter hard vloog, had een harde wind mee. Snelst De Amerikaanse stuntman Stan Barrett (36) is er als eerste in geslaagd de geluids barrière te land (1180 kilometer per uur bij lage temperaturen) te doorbreken. In zijn raketvoertuig haalde hij zelfs 1190 kilometer. De in de lucht gebruikelijke knal was niet te horen; waarnemers hoorden iets dat op onweer ver weg leek. Barrett zelf voelde een schok alsof hij tegen een muur botste. Dat springende figuurtje op de motor, zwevend tussen twee mu ren waar eens een spoorbrug lag, is dezelfde als de opgeluchte Ed die Kidd met fles champagne. Voor de film „Heavy Metal" die in Engeland wordt opgenomen, moest hij de 24 brugloze meters boven het riviertje Blackwater overbruggen. Volgens de regis seur wordt het een leuke film. Als de bezetters van de Ameri kaanse ambassade in Teheran het ding doorgelaten hebben, be zitten de gegijzelden binnen nu de vermoedelijk grootste kerst kaart ter wereld. Als je 'm uit vouwt is ie drie bij negentien meter, maar er moesten dan ook erg veel handtekeningen op: 22.000 inwoners van een stad in de Amerikaanse staat Florida schreven hun naam op de 25 kilo zware kerstkaart. De reuzekaart wordt gesierd door een sfeervolle plaat met veel sneeuw en de tekst: „U kunt dan wel niet bij ons zijn, maar in gedachten zij wij bij u." De mensen denken nog altijd dat muziek maken geen werken is. maar iets dat je alleen voor je plezier doet. klaagt hoboïst Han de Vries in Studio ..Nou, vergeet dat maar rustig. Je treft me nu in de vakantie, maar dit is al het vierde jaar dat Ik die tijd gebruik om me voor te bereiden op opna men, waarbij ik een antieke hobo bespeel." Wat een te hard werkende blazer aan mankementen kan oplopen, verklaart De Vries ook: ..De gene ratie hoboïsten waar ik les van heb gehad, fantastische mensen als Jaap en Haakon Stotljn, heb ben zich veel te snel over de kop gespeeld. Ja echt. orkestleden werken zich kapot. Ik hoorde laatst dat de minister de dubbele blazersbezetting die de grote or kesten tegenwoordig hebben, weer wil gaan terugschroeven tot een enkele. Dat betekent weer meer verschoven halswervels en handen die het voortijdig me' meer doen.' De oorzaak van de dood van Wal ter Wallas uit Leeds in Engeland was zijn onbeschrijfelijke angst voorde tandarts. Hij had vreselij ke kiespijn, maar durfde er niets aan te laten doen. Een flinke klap op zijn kaak zou de ontsteking wel doen overgaan, hoopte hij, en daarom haalde hij een collega over hem een stomp toe te die nen. Na enige aarzeling stemde de man toe. De kaakslag kwam zo hard aan. dat de 26-jarige pa tiënt viel, keihard met zijn hoofd ergens tegenaan stootte en aan een schedelbaslsfractuur over leed. Omdat hij alleen na lang aandringen zijn vriend een ple zier had willen dopn, Is Wallas's collega niet gestralt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5