Want een Philips HiFi-systeem stel je helemaal zélf same r m I013 ui 1 -li Philips. Groot in geluid. Pit brieven van lezers PHILIPS CHROMIUM Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze k.ant gelezen benchten. artikelen en commentaren, en met voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het ruet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wi| helaas niet corresponde ren Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859.1000 AW Amsterdam Bi) pubkkatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. CDA-dissidenten (15) Het kamerdebat over de kernwapens lijkt zich te gaan toespitsen op het merkwaardige contrast tussen het NAVO-communiqué en de verklaring van de premier op 12 dec in de Twee de Kamer. Is dat verschil wel zo groot? Ik heb de Indruk dat veel kamerleden pas zijn gaan luisteren bij de tweede zin van de heer van Agt Zijn eerste zin luidde: „Nederland er kent de noodzaak van een politiek en militair antwoord op de dreigende ontwikkeling van de Sovjet-Unie" (met name de SS-20) De Inhoud van dat volgens onze regering noodzake lijke militaire antwoord staat duide lijk te lezen in de NAVO-verklarlng: „modernisering" van de West-Euro- pese kernmacht door aanschaf van 572 nieuwe atoomraketten Ik erken de noodzaak van een militair ant woord geenszins! Ik denk dat we niet over de noodzaak, maar over de waanzin van zo'n militaire reactie moeten spreken. Opvoering van het nucleaire NAVO-potentieel is mijns inziens volstrekt onverantwoord. Het noodzakelijke politieke antwoord is naar mijn mening Juist het achterwe ge laten van een militair antwoord, afzien van de produktie van de Per shing 2 en kruisraket, ophouden met het verder voorbereiden van de zelf moord van de mensheid. WIJ moeten een begin maken! Wij moeten een eerste signaal geven van de eerlijke wil tot ombuiging van de bewape ningsspiraal in neerwaartse rclhting. Wij moeten met de Russen gaan on derhandelen met de verrassende boodschap we kappen met de ver dwaasde wedloop van diabolische wapens, die immers voor geen enkel positief doel meer inzetbaar zijn. Wij willen terugkeren van deze levensge vaarlijke weg. Laten we-samen betere dingen doen. met name ten opzichte van de derde wereld. Ik ben van mening dat het evangelie een dergelijke opstelling eist. On danks mijn hartelijke blijdschap over de stem van de tien CDA-dissidenten vóór de motie-Stemerdlnk. betreur ik derhalve het feit dat zij zich daarbij niet op het evangelie beriepen maar op hun geweten. Dat is een subjectie ve norm. Een gewetensbeslissing ont trekt zich eigenlijk aan discussie, maar een appèl op het evangelisch uitgangspunt heeft overtuigings kracht en gezag. Versta mij goed: voor mij is politiek over de hele linie een gewetenszaak. Maar een christen dient zijn geweten en de gewetens van anderen te toetsen aan het klare gebod van God Bovendien is het onzeker of de gewetens van alle tien na een week van drastische binnen lands-politieke en partij-politieke massage nog even helder zullen spre ken Het bijbels getuigenis echter stelt een norm die onder welke pres sie ook recht overeind blijft! Politieke navolging van Jezus Christus van daag betekent een radicale breuk met het geweldsdenken. en een on dubbelzinnige keuze voor afschaffing en vernietiging van kernwapens. Nu voor deze keuze binnen het CDA nau welijks meer ruimte bestaat, is het alternatief van een evangelisch-pro- gressieve beweging meer aktueel dan ooit Papendrecht ds Klaas van der Sluijs CDA-dissidenten (16) Er zijn christenen die uit volle over tuiging menen te moeten instemmen met het besluit van de NAVO voor uitbreiding van de kernbewapening. Ook als men het daar niet mee eens is. moet men zo n mening respecte ren. Dat er met stenen wordt gegooid naar de tien CDA'ers die uit gewe tensnood hebben tegengestemd, is een treurige zaak. Zij zullen de gevol gen van hun stemgedrag goed heb ben overwogen. Het getuigt van ge loof en moed, dat zij niet voor de verleiding dan toch maar voor te stemmen zijn bezweken Hoe kunnen andere CDA-leden dan verlangen dat deze mensen om een dreigende kabi netscrisis of zelfs het einde van hun politieke carrière bij het CDA. hun geweten geweld aandoen? Het is een politiek gekonkel, een christen on waardig. Zuidwolde J. Koster-Niemijer CDA-dissidenten (17) Op 6 december stemde een kamer meerderheid tegen produktie en plaatsing van een nieuwe generatie kernwapens in West-Europa. Een te ken van hoop? In plaats van conse quenties uit de kameruitspraak te trekken en op te stappen, vertrokken de heren toch naar Brussel. Dat zij daar niet waren opgewassen tegen het NAVO-geweld heeft vooral te ma ken met het feit, dat zij een stand punt moesten verdedigen, dat ten diepste hun eigen opvatting niet was. Bovendien namen zij de tegenstelling tussen de twee regeringspartijen mee naar Brussel. Het resultaat is dan ook dat produktie en plaatsing (tot 1981 niet in Nederland) van alle 572 raket ten (teveel zegt zelfs Neuman) ge woon doorgaat. Het resultaat is dat Nederland, net als altijd, medever antwoordelijk is voor deze nieuwe kemwapensystemen en hiervoor ook gewoon moet dokken. Voor het debat in de Kamer is de situatie althans theoretisch nog zo dat. afhankelijk van de NAVO-schriftgeleerden en hun profeten Van Agt en Scholten. én de CDA-gewetensbezwaarden én de WD het kabinet naar huis kunnen sturen. De zaken liggen simpeler wanneer de CDA-dissidenten inmid dels de dreiging van politieke ex Wilt u zelf bepalen welke specificaties uw HiFi apparatuur heeft? Wilt u een HiFi-systeem opbouwen dat volledig is afgestemd op uw eigen smaak? Dan is Philips uw merk. Want Philips laat u zelf het HiFi-systeem samenstellen, dat'klopt' met uw privé-eisen. U ziet hier enkele combinatiemogelijkheden in flat-black en geborsteld blank metaal. Maar er zijn er nog veel meer. Al die nieuwe, ultramoderne audio- apparatuur van Philips is geschikt voor inbouw in wandmeubels en racks. Ze staan allemaal bij uw handelaar. Hij heeft er ook een brochure van. Ga dus bij hem kijken en luisteren naar het HiFi-systeem dat bij u hoort. De zwarte kast met geborsteld blank metalen front gaat voortreffelijk samen met die van het cassettedeck. Bruto-adviesprijs f 700,-. Cassettedeck N5421. H iFi/stereo cassettedeck. Met long-life opname/weergave- kop. Dolby, peak-reading meters, LED over- sturingsindicatie, autostop en inschakelbaar MPX-filter. Bruto-adviesprijs f695,-. In plaats van met de AF729 en de AH602 kan ook gecombineerd worden met de AF829 (bruto-adviesprijs f 645,-) en de AH604 (bruto-adviesprijs f950,-). Geavanceerde stijl voor aantrekkelijke prijs. Een uitgekiende gloednieuwe combinatie in blank metaal. All-in geluidskwaliteit voor een uiterst lage prijs. Platenspeler AF729. Automatische frontbediende elektronische HiFi platenspeler met Direct Control, snelheidsfijnregeling, LED snelheidsindicators, directe naaldkracht- aflezing en antimagnetische aluminium draaitafel. Met HiFi opneemelement GP400II met radiale naald. Bruto-adviesprijs f 475,-. Receiver AH602. HiFi/stereo uiteraard, en daarbii drie golfgebieden. vijf FM-voorkeur- zenders, PLL decoder, SISC, loudness, mute, Stereo-4, kopieermogelijkheid en een continu uitgangsvermogen van 2 x 20 W FTC. i -}■ r\ i m »mm m.. Digitale receiver gecombineerd met baan brekend cassettedeck. Dit is luisterplezier in grote stijl. Receiver AH 799. Kwartsgestuurde digitale HiFi/stereo receiver 2 x 40 watt din. Met frequentie-synthesizer, microprocessor, programmeerbaar geheugen voor 9 voorkeur zenders, automatische AM/FM mute en elektronische golfgebiedomschakeling, nu technisch èn in vormgeving te combineren met een nieuw cassettedeck van uitzonderlijke klasse. Bruto-adviesprijs f 1.500,-. Cassettedeck N2552. HiFi/stereo cassettedeck met drie koppen, voor- en naband-controlemogelijkheid, twee motoren, memory-stop en automatic repeat, geschikt voor o.a. metal cassettes en tiptoetsbediening voor de elektronische bandloopsturing. Bruto-adviesprijs f 1.895,-. De receiver AH 799 kan ook i.p.v. met de N2552 gecombineerd worden met de N2554 (bruto-adviesprijs f2.145,-). Digitale tuner AH180 met o.a. vic afstemmogelijkheden oo AM en FM (waaronder automatisc zoekafstemmi twaalf geheugenposities). Bruto- adviesprijs f 1.500,-. Stuurversterker AH280 met een frequentiegebied van 2-70.000Hzen eer harmonische vervorming kleiner dan 0,( Bruto-adviesprijs f 1.150,-. Eindversterker AH380. U itga ngs- vermogen van 100 watt FTC per kanaal 8 ohm. Bruto-adviesprijs f 1.150,-. Cassettedeck N5748. Met drie ko voor/nabandcontrole, twee motoren, m« stop en automatic repeat. Bruto-adviesp nc f 1.950,-. Programmeerbare timer AH080. Met geheugen voor 20 schakelfuncties, 5 in/uitschakelmomenten en digitale kwartsklok. Bruto-adviesprijs f 600,-. Metalen matzwarte kast met slobgaten. Handgrepen los verkrijgbaar. Zeer geschikt voor inbouw en passend in Philips racksysteem AH008/00. Flat-Line HiFi-Systeem '180'. Zeer hoog waardig audio-systeem. Toegevoegd kan worden racksy! AH008/01. zowel in de hoogte als bri plaatsbaar. Bruto-adviesprijs AH008/I Bruto-adviesprijs AH008/01 f350,-. J a arr 1:.. ,J Off L. -J j Rir/Mex J DOL8Y NR J DHL WOENSDAG 19 DECEMBER 1979 TROUW/KWARTET P10-f (SC congres bezwaar tegen professor Berkhof, als de laatste adviseert de ,.C" te schrappen bij een ja tegen de nieuwe kernwapens. De heer Lubbers noemt dat een te verwerpen vorm van clericalisme. Uit de gang van zaken op het CDA-congres blijkt dat men er in deze partij goed aan zou doen zich ernstig te beraden op het gebruik van de „C". Het is een vorm van vloeken, waartegen ernstig bezwaar moet wor den gemaakt, misschien ook wel van uit de kerken. Den Haag H. M. de Lange CDA-dissidenten (20) Verontrust door het grote aantal ne gatieve reacties op de stellingname van de CDA-dissidenten in het debat over de kernwapens willen wij hen hierbij onze sympathie betuigen. WIJ zijn met hen van mening dat de rol van de kernwapens moet worden te ruggedrongen en dat daartoe, indien nodig, eenzijdige stappen gedaan moeten worden. Wij zijn ernstig ver ontrust over de reacties die zich van uit het „Christelijke" volksdeel voor al op hen schijnen te richten. Daarin valt op dat de koude-oorloggedachte nieuw leven wordt ingeblazen en dat de groepen die zich keren tegen atoombewapening öf communisti sche mantelorganisaties worden ge noemd öf op z'n minst van heulen met de communisten worden ver dacht. Daargelaten of dat laatste zo'n zonde zou zijn, wijzen wij dergelijke aanzetten tot nieuwe heksenjachten en verkettering af. En, de stem van het geweten schijnt ondergeschikt gemaakt te moeten worden aan het „algemeen belang". Dit lijkt ons het hoofdpunt in alle aantijgingen en ver dachtmakingen en het lijkt ons dui delijk dat hier gepoogd wordt de vrij heid en verantwoordelijkheid van ie der mens (ook van politici) onderge schikt te maken aan machten waaro ver de betrokkenen de controle verlo ren hebben sn die in geen enkel op zicht bijdragen tot vrede en gerech tigheid op deze wereld. Wij wensen de tien toe dat zij staande blijven onder dit geweld. Koog-Zaandijk namens IKV Koog-Zaandijk H. Olde communicatie of angst voor het uit eenvallen van het CDA (weer eens) zwaarder laten wegen dan hun geteis terde geweten. Hoe het ook afloopt de anti-kernwapenbeweging zal le ring trekken uit deze gang van zaken. Zeker, er is sprake van enige kente ring in het denken en handelen van een deel van de politici. Maar de groeiende hoop. dat eindelijk het au tomatisme in de bewapeningsspiraal zou worden doorbroken is ijdel geble ken. De Invloed van het militair-indu strieel complex laat zich niet makke lijk breken, evenmin als de horigheid van de West-Europese politici. Balk J. F. Keus CDA-dissidenteri (18) Dit soort briefjesschrijverij gaat mij slecht af. Nu moet het maar eens Ik ben 78 jaar en moet reageren op wat nu gaande is. Ik ben verbijsterd over hoe men ons in de maling neemt. Ik ben verbijsterd over hoe een meneer Van Agt alles extra ingewikkeld tracht te maken. Ik ben verbijsterd over hoe de CDA-figuren zo met falsi ficaties werken. Tranen krijg je in je ogen als je die CDA-mensen hun ver haal hoort houden. De schaamte overvalt mij. Hoe is het mogelijk. Ik ben anti-revolutionair, maar zal nooit van mijn leven CDA'er worden. Die nieuwe kernwapens zijn onduldbaar. Dat dit CDA daar nog over moet twisten en draaltollerig doen, veroor deelt die partij voor immer. Amsterdam R. J. G. Verduijn CDA-dissidenten (19) Hoe in het politieke gesprek de harts tochten kunnen opleven, hebben we in de afgelopen weken weer veelzijdig kunnen waarnemen. Vrijwel altijd worden daarbij grenzen overschre den, die niet mogen worden over schreden Een absoluut dieptepunt vormde de bijdrage van de mevrouw uit Friesland, die op het CDA-congres haar partijgenoten op de mestvaalt wenste. Het is voor een buitenstaan der volstrekt onbegrijpelijk dat deze taal wordt geuit en wordt getolereerd in een partij, die in de naam verwijst naar Christus. Op een huiveringwek kende wijze blijkt weer eens welke risico's men daarbij accepteert. De heer Lubbers maakte op hetzelfde CDA-dissidenten (21) Evenals vele ingezonden brieven in deze rubriek maakt ook de „tekening van een lezer" in Trouw van 14 de cember weer eens duidelijk dat velen nog steeds bitter weinig hebben be grepen van de motieven van degenen die tegen de nieuwe kernwapens zijn. De prent laat een struisvogel zien die de oppositiepartijen moet voorstellen en die onder het leggen van een ge barsten CDA-ei zijn kop in het Neder landse zand steekt. Hoewel buiten de landsgrenzen aan beide kanten de kernraketten opdoemen maakt de struisvogel zich geen enkele zorg: „Heerlijk is het hier. zo zonder atoom wapens." droomt hij volgens het bij schrift. Alsof dit ook maar iets te maken heeft met de werkelijke mo tieven en gedachten die leven bij de tegenstanders van de modernisering! Ik zou de tekenaar, de briefschrijvers en alle anderen die vinden dat wel gemoderniseerd moet worden willen aanraden het onlangs verschenen kernbewapeningsrapport van de her vormde synode eens zorgvuldig en onbevooroordeeld te lezen. Misschien dat de werkelijke motieven van de tegenstanders hen dan duidelijker zullen worden. Misschien zullen zij er zich dan ook over gaan verbazen dat er maar tien „dissidenten" binnen het CDA zijn, hoewel alle CDA-kamerle- den toch de Bijbel als richtsnoer voor hun politiek handelen aanvaarden. Laat men in elk geval tot de erken ning komen dat het de „dissidenten" niet gaat om nationale struisvogelpo litiek, noch om binnenlandse partij politiek, maar dat zij de moed hebben gehad de kernbewapening en de rol van de christen-politicus daarin als een wereldprobleem van de eerste orde zo zuiver mogelijk onder ogen te zien. Wie hier gaat verwijten dat zij partij en kabinet hebben „verraden", die neemt het kernwapenprobleem niet serieus. Amsterdam Arie de Groot CDA-dissidenten (22) Hierbij wil ik mijn verontrusting uit spreken over het feit dat, door de houding van het kabinet, een kans om het verloop van de geschiedenis van de wapenwedloop en daarmee het lot van de mensheid een andere -til] wending te geven, althans voorzichtige poging daartoe door de besluitvorming verloren lijkt te zijn cegaat onbegrijpelijk dat zij. die rr.q f slissen namens een heel volk toch duidelijk heeft uitgespit heel on-zakelijke argument® laten prevaleren in een kw I. alle gebruikelijke belangen gaat. Ik voel mij. als demo< schokt in mijn gevoelens van in mijn gevoelens van zoi behoud van die waarden die selijk geknoei te boven gi hier gebeurt lijkt op het ges; handelaren, waarbij het uid die motieven die met christè JE! ven te maken hebben, dreigt te gaan. VO 6Zi Den Haag Thea E. ygp en; CDA-dissidenten frne< Aangenomen mag worden dt mensen van het IKV en de rel e de AR-groep binnen het CDA t ll de afschaffing van de ken fld alleen gaat Overigens is naar de kwaliteit van een wa relevant; belangrijker is de men bereid is zich te wapei Wie dunkt, de geschiedenis staat onachtzaamheden van regerii wai bewust of onbewust nalie'S ,v land van een effectieve bew l"e te voorzien. Oorlogen kunne ty voorkomen worden mits aan ll tentiële dreiging en niet schatten militaire kracht w#Qa toond. Dat die kracht vertaa ve" worden in nucleaire wapeiup secundaire betekenis. Geen ge bewapening leidt tot weerloosheid. En als détt nu eindelij ke doel is wat de noemde groepen voor ogen st ben we hier te maken met gei elementen welks functioneri een democratie helaas get .p, moet worden. Leusden T. N -° e?3 Meer brieven op pagina

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 16