an Aardenne edrijfssteun eheim houden Goud naar 500 dollar ledingindustrie begrijpt weinig an verlangens consumenten Reclame scherpt messen tegen nieuwe wet tit Er N In Amsterdam nu bijna 30.000 voor één kilo zoeken wij SPAARBRIEVEN van der Hoop Co nv jaren tachtig meer aandacht voor oudere klant AS Bewijslast komt bij aangeklaagde partij liggen r/> Vragen over privé-gegevens Mening over reclame Zelf metselen Wassende stroom melk [NSDAG 19 DECEMBER 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 13 R 17 HS 13 onze parlementsredactie 0 HAAG Minister Van Aardenne (economische zaken) gt het onherroepelijk aan de stok met de Tweede Kamer [Steunverlening aan bedrijven in nood. De meningen over bekendmaken van steunoperaties lopen ver uiteen. Een Eiale Kamercommissie vindt het ..onaanvaardbaar dat irmatie over de aanwending en resultaten van steun ver gen blijft in ontoegankelijke dossiers". Echter, volgens de indsman „verzet het belang van steunoperaties zich tegen endmaking". negatieve standpunt van de mi- t blijkt uit antwoorden, op een kritische vragen, die hem vori- naand vanuit de tweede Kamer ikte. Gisteren pleitte een specia- .amercommissie, na een uitge- 1 onderzoek naar het steunbe- voor een grote mate van open heid „Het is gewenst dat perio- bekendgemaakt wordt welke be en welke steun in welke omvang, egen welke financiële voorwaar- lebben gekregen. Daarnaast zou iteunbesluit aan het parlement' ;ld moeten worden. Het parle- zou desgewenst bij de betrok- minister nadere inlichtingen en kunnen krijgen," aldus de kamercommissie onder leiding Van Dijk (CDA). De commissie er geen bezwaar tegen, dat die matie vertrouwelijk wordt ven. fiardenne wil alleen beslissingen jrote steunoperaties ter vertrou- ke kennisname sturen aan de de-Kamercommissie voor eco- sche zaken. In de meeste geval- openbaarheid uit den boze, oor- de minister. Wanneer bekend tdat een bedrijf wordt gesteund, veel moeilijker voor dat bedrijf rders te verwerven. De ervaring aldus de bewindsman, dat po- !le opdrachtgevers er de voor aan geven de orders elders te uitvoeren. Ook verliezen leve- ers de bereidheid speciale kre- n te verstrekken met alle gevol- oor de financiële positie van het jf van dien. De minister rede- dat op die manier openbaar- ;lfs een gevaar kan betekenen een steunoperatie. ommissie Van Dijk verlangt ook openbaarheid van de kant van iteunde bedrijven zelf. Zij moe bijvoorbeeld in jaarverslagen, orteren over de effecten van de nverlening op de prijs-omzet, ten werkgelegenheidssituaties. amercom missie (waarin PvdA en elk met twee kamerleden verte- roordigd waren, WD, D'66 en met één) wil een grotere betrok- eid van de werknemers bij iverlening. De commissie, minus GP'er Van Dis. wil dat de over- pas een steunaanvraag in behan- g neemt, als het bedrijf in kwes- de ondernemingsraad geraad- ;d heeft. war amercommissie is gestuit op een r van steunregelingen. Ook er nogal eens steun verleend te en, terwijl er in feite geen rege- bestaat. In speciale beschikkin- die ter goedkeuring aan de ïer worden voorgelegd zouden voorwaarden, normen en derge- gebundeld moeten worden. De ïer kan het steunbeleid dan beter sen. Ook bedrijven, die bang zijn concurrentie-vervalsing door ge- nde bedrijven kunnen hun be zwaren dan makkelijker aantonen. De commissie Van Dijk meent, dat zulke bedrijven in beroep moeten kunnen gaan tegen steunbesluiten. Ook de algemene rekenkamer, onaf hankelijk controleur van overheids uitgaven moet meer bevoegdheden krijgen om steunverlening onder de loep te nemen. In het verleden heeft de rekenkamer enkele geruchtma kende staaltjes van falend steunbe leid aan het licht gebracht. De Ka mercommissie beseft dat haar verlan gens nopen tot extra mankracht bij de rekenkamer. Het parlement zelf zal ook beter toegerust moeten wor den, als er inderdaad een „informatie stroom" op gang komt zoals de com missie-Van Dijk hoopt. Als gevolg van de stijging van de goudprijs krijgen juweliers in toenemende mate oude gouden sieraden aangeboden van mensen, die hun bezit te gelde willen maken. De foto toont de Newyorkse juwelier Jack Broad, bezig met het wegen van een hem aangeboden armband. Het uitbetaalde bedrag wordt mmmveelal weer aan een nieuw gouden sieraad besteed. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De goudprijs lijkt niet te stuiten en hard op wag naar de 500 dollar (1000 gulden) per ounce (31,1 gram). Nadat maandagmiddag in Londen de goudprijs officieel was vastgesteld op 469,50 per ounce, werd dinsdagmorgen tijdens de handel in Londen een niet- officiële notering van 477 dollar per ounce opgemaakt. Nadien zakte de prijs iets in en het officiële middagslot was 473,50 dollar per ounce. Na de officiële „fixing" steeg het goud echter al weer tot 472 dollar bij het slot van de handel. Handelaren brachten de stijging in verband met de bijeenkomst van de OPEC-landen in Caracas en het nog altijd voortdurende Amerikaans- Iraanse geschil. De goudprijs heeft de laatste tijd een enorme vlucht te zien gegeven. Het is niet nodig verder terug te gaan dan tot deze zomer om een prijs van nog geen 300 dollar tegen te komen. Vori ge week werd de 440 dollar overschre den, nadat eerder op 2 oktober een officieel hoogtepunt was bereikt met een notering van 437 dollar per ounce. Dit duurde echter maar kort. Binnen drie dagen zakte de prijs in tot 367 dollar. Nu, twee maanden la ter, is ook het record van 437 dollar al lang weer verleden tijd. „En we weten niet waar het uiteinde lijk naar toe zal gaan," aldus verte genwoordigers van de Zuidafrikaanse International Gold Corporation AMSTERDAM De goudprijs in Amsterdam is de 30.000 per kilo genaderd. Gisteren werd een no tering opgemaakt van 29.640 gul den voor aankoop van één kilo goud, tegen de dag daarvoor 29.040 gulden. Ook de zilverprijs bereikt als maar nieuwe hoogten. Dinsdag middag werd in Amsterdam een prijs vastgesteld van 1477,50 gul den voor aankoop van één kilo zilver. Maandag was dat nog 1366,50 gulden. (IGC). „Intergold" is een organisatie van de gezamenlijke (in particulier bezit zijnde) goudmijnen van Zuid- Afrlka, die zich bezig houdt met de verkoopbevordering van goud. Als zodanig heeft de organisatie de laat ste jaren bekendheid gekregen door haar Krugerrands, een munt die pre cies één ounce (31,1 gram) goud bevat. IGC raamt het goudaanbod in de wereld dit jaar op 1830 ton, waarvan 970 ton nieuwe produktie van de mij nen in de wereld, 350 ton uit Russi- ADVERTENTIE 1TERDAM (ANP) - De AMRO k heeft een minderheidsaandeel 'orven in het kapitaal van het t und Finanz-Institut in Bern. De 10-Bank is dit overeengekomen de Allgemeine Treuhand in Ba- die de meerderheid in het Bank Finanz-Institut bezit. Op den zal AMRO deze bank geheel 'erven, zo is de bedoeling. Bank und Finanz-Institut houdt in het bijzonder bezig met ver- ensbeheer. Namens een grote relatie tegen contante betaling aan toonder waarvan de looptijd gedeeltelijk verstreken is Commissionairs in effecten sinds 1895 Prins Hendrikkade 123 1011 AM Amsterdam, tel. 020-223131 sche verkopen en 510 ton uit officiële verkopen van goud (o.a. door de Ame rikaanse regering). De vraag voor namelijk naar goud voor industriële doeleinden wordt begroot op 1050 ton. Daarvan zal voor juwelen per saldo circa 800 ton nieuw goud nodig zijn, terwijl de elektronische indus trie op ongeveer 250 ton goud beslag zal leggen. Daarnaast is er dan nog een beleggingsvraag van in totaal 780 ton, te weten 240 ton in de vorm van munten en 540 ton goud in baren e.d. Volgens de IGC ligt het totale goud- bezit in de wereld momenteel bij 80 90.000 ton. Hiervan bevindt zich on geveer 36.000 ton in handen van de centrale banken en het IMF en 16 a 20.000 ton in de vorm van goudharen e.d. in particulier bezit. Het bezit aan goud in de vorm van munten in de wereld wordt geraamd op 6 7.000 ton. dat in de vorm van juwelen op 18 k 22.000 ton. terwijl het goudbezit in andere vorm (tandheelkunde en voor technische doeleinden) op 4 5.000 ton mac worden gerekend. Volgens de IGC zal de Zuidafrikaanse goudproduktie tot het einde van deze eeuw kunnen doorgaan. Daarna zal het in grote lijnen afgelopen zijn, tenzij nieuwe voorkomens worden ontdekt. Door de stijging van de goudprijs wordt het intussen steeds attractiever voor sommige landen (Canada en Amerika bijv.) om oude goudmijnen weer te openen. Frank rijk, met grote goudvoorkomens in de Jura. zou er, volgens de IGC zo lang zamerhand ook over kunnen gaan denken om dit goud te gaan exploite ren. Iets, dat tot dusverre te duur was. ifcx onze redactie economie STERDAM Volgens drs. B. de Vries, directeur van het tituut voor Sociale Kommunikatie vindt dat de kledingin- trie niets van de relatie tussen mens en kleding begrepen flö !ft. Als er één industrie is die in deze tijd geen problemen Lp behoeven te hebben, dan is het de kledingindustrie. Want fr dan ooit is de mens met zijn eigen zijn bezig en meer is t kq daar. aldus De Vries, bereid daar geld voor uit te geven. iet iih in Mes deed zijn uitspraken op een lerentie die het Nederlands insti- voor marketing (NIMA) had ge viseerd over de vraag „Hoe anti- ?n en reageren we op de kleding- 'g in de jaren tachtig" De confec- Mustrie heeft dat antwoord in de van De Vries nog niet gevonden „de kledingindustrie beperkt lot kleine ingebouwde veroude- isymbooltjes zoals de lengte van Junten van een overhemdboord. hij Raak van dit alles is dat ontwer en inkopers niet bereid zijn om o handelen door de ogen van de Eument te bekijken en ook niet teresseerd zijn in het hele veran- nde cultuurpatroon Voor De •s het daarom geen wonder dat vns van nu niet tevreden is met het huidige kledingaanbod. De spij kerbroek zou het symbool zijn van een wezenlijk contactverlies tussen industrie en consument. Het geeft vanuit de consument aan hoezeer de interesse voor kleding kan teruglo pen als er geen echte aansluiting meer is. Waarschijnlijk zullen daar om vooral de inkopers getraind moe ten worden vanuit de markt te denken. Overigens kregen de textielfabrikan ten- en handelaren op de conferentie genoeg handvaten aangereikt waar mee ze beter zicht zouden kunnen krijgen in de wensen van de kleding- consument van de jaren tachtig. Ge heel in stijl van het gefilosofeer over „the age of me", het tijdperk-van-het- ik, zei De Vries dat de mens van de tachtiger Jaren individualistischer zal zijn en minder gemakkelijk te beïn vloeden door massabewegingen. De invloed van de mode zal verder afne men en wellicht zullen we in de ko mende tien jaar tot de conclusie moe ten komen dat het begrip mode een verkeerd begrijpen van de relatie tus sen mens en kleding in de hand werkt. Meer persoonlijkheden De mens zal naar de mening van De Vries moeilijker te begrijpen zijn om dat hij zich niet consequent zal ge dragen. een onderwerp waarop ook andere sprekers ingingen. Directeur K de Waal van HIJ Herenmode: Elke klant is meermalen klant. Door de snelheid van het leven reizen, wer ken heeft elke mens meerdere per soonlijkheden en elke persoonlijk heid is een klant met een eigen beeld. Of zoals drs. J. Bunt, directeur van het Nederlands instituut voor de tex tielindustrie het zei „Een en dezelfde consument zal voor het ene produkt en in de ene koopsituatie als koopjes jager of stijlkoper optreden en in de andere situatie als een trend- of mo- degevoelige consument. Bunt zei verder ondermeer dat door een „verrijping" (veroudering) van de bevolking in combinatie van een toe nemend modebewust zijn de groep van de mode-actieve, actueel gekled- de vrouwen zal groeien ten koste van de jeugdigen. Dat beklemtoonde ook mevrouw C. A. Kanteman. adviseuze op het gebied van modemarketlng die voorspelde dat de industrie meer rekening zal houden met de consu ment van 45 jaar en ouder. Deze groep wordt groter, het aantal 0-29 jarigen slinkt tussen nu en 1990. Me vrouw Canteman haalde nog een as pect van de individualisering van de consument aan toen ze zei dat de vrouw meer zelf gaat combineren. De vrouw koopt niet een rok en een bloes maar ontdekt dat die nieuwe bloes eigenlijk veel beter past bij de rok die ze al een Jaar in de kast had hangen dan bij het ding dat ze in de winkel ziet. Deze ontwikkelingen zijn voor de confectiefabrikant erg Interessant maar als nij niet snel genoeg reageert, heeft hij er toch weinig aan. De heer L. van der Elstraeten van de raad van bestuur van Macintosh acht daarom een „enge en efficiënte communica tie" met de detailhandel vereist. Daarvandaan moet de informatie voor de industrie komen, in een snel tempo. Consumenten en consumentenorganisa ties zullen zich binnenkort beter te weer kunnen stellen tegen misleidende reclame. Een daarop betrekking hebbende wet. waaraan het parlement inmiddels zijn goedkeuring heeft gehecht, zal over een half Jaar, naar wordt verwacht, in werking treden. Reclamemakers die het met de waarheid niet zo nauw nemen, zullen strenger aangepakt kun nen worden. Ze zullen door de civiele rechter veroordeeld kunnen wor den tot een verbod hun onwaarheden verder rond te strooien, en tot een rectificatie op eigen kosten. Als ze worden aangeklaagd, moeten ze in het algemeen zelf aan nemelijk kunnen maken dat ze niet misleidend bezig zijn. Met andere woorden: de bewijslast komt, anders dan in het strafrecht, bij de aangeklaagde partij te liggen. Bedrukt Reclamewereld en be drijfsleven moeten wat meer op hun tellen gaan passen. Een kleine hon derd representanten van deze sectoren zaten de zer dagen dan ook wat bedrukt bijeen in het Rotterdamse Hilton-ho tel om te horen, hoe ze de bui zouden kunnen ont lopen. Tegen betaling van het niet kinderachti ge bedrag van vierhon derd gulden („exclusief btw") waren ze te gast op een zogeheten seminar, georganiseerd door de in dat soort bijeenkomsten gespecialiseerde onder neming Euroforum in Eindhoven. Daarom werd met veel vertoon van academische titels uit de doeken gedaan, wat die wet nou eigenlijk inhoudt en hoe de be dreigde adverteerder de dans ontspringen kan. Onder voorzitterschap van mr A. Komen (die voor de zekerheid duide lijk maakte dat hij wel hoogleraar is, maar niet in de reclame) werden in een aantal referaten de grenzen van de nieuwe wet getrokken. De meeste spreektijd was toebedeeld aan mr J. J. C. Kabel, wetenschap pelijk hoofdmedewerker aan de juridische facul teit van de Universiteit van Amsterdam, die zijn toehoorders een hart on der de riem stak met een opsomming van allerlei vormen van reclame waarop de wet niet van toepassing is. Met recht kon hij spre ken van een „beperkte betekenis" van de wet: ongemoeid gelaten wor den daarin aanhakende, vergelijkende. naboot sende, kleinerende en verleidende reclame, als mede reclame die in strijd is met het fatsoen of de goede smaak, recla me die het vertrouwen in het reclamewezen schaadt, reclame die ap pelleert aan gevoelens van angst, bijgelovig heid en dergelijke, en sluikreclame. Ook ..hou se-parties". colportage, lokartikelen en verge lijkbare vormen van wer ving blijven buiten schot. Na die bemoedigende uiteenzetting mocht het geen verwondering wek ken, dat de volgende in leider met belde benen in de reclamewereld staande opgewekt liet weten, de nieuwe regels niet als bedreigend te er varen. Maar gelet op de schimpscheuten die hij links en rechts meende te moeten uitdelen (van het soort dat de „Criti casters". zoals hij ze zelf een keer of vijf noemde, maar al te bekend in de oren klinkt), moest wor den gevreesd dat hij toch zijn onzekerheid wat aan het overschreeuwen was. Macht Want wat had ir W. G. Gussekloo, verbonden aan het reclamebureau J. Walther Thompson, te melden? Weinig meer dan dat de macht van de reclame nog steeds ern stig wordt^overschat, dat „in de marge van poli tiek en journalistiek" ernstiger fouten worden gemaakt dan in de recla me, en dat reclame nu eenmaal altijd een .zon debok-functie" vervult. Een van de trouwe afne mers van deze Consu mentenrubriek blijkt drs H. Eversdijk van het CDA. Hij heeft namelijk naar aanleiding van het vorige week gepubliceer de artikel over de handel in privé-gegevens aan staatssecretaris N. Smit- Kroes (PTT-zaken) elf vragen gesteld. Hieruit blijkt evenals uit reacties van andere lezers dat de regelma tige afnemers van deze rubriek over dit soort pu- blikaties iets minder luchthartig oordelen, dan de adjunct-directeur van Dongelmans Finan ciële Informatie, Incas so. Intermediair in Den Haag. Die merkte naar aanleiding van een eer der artikel over aanma ningsbrieven op, dat „In de krant van vandaag, morgen de vis wordt ver pakt". Een greep uit de elf ge stelde vragen: Is het waar, dat Don gelmans niet altijd ver klaart bij bezoek aan cliënten van de Postgiro, dat dit bureau namens de Postgiro komt? Is het waar dat, in ge vallen dat mensen geen Inlichtingen wensen te geven, niet zelden wordt gedreigd met een deur waarder? Op welke wijze wordt de bescherming van de persoonlijke levenssfeer bij de PTT gewaar borgd? Wat gebeurt er bij de PTT met alle dossiers met de door Dongelmans verzamelde soms zeer persoonlijke gege vens? Is het Juist, dat in de meeste gevallen telefo nisch informatie wordt ingewonnen? Onwaar Ook de algemeen direc teur van Dongelmans heeft gereageerd met erop te wijzen, dat naar zijn mening (ook nu weer) „een aantal perti nente onwaarheden en ook halve waarheden" zijn geschreven. HIJ spreekt voorts van bewe ringen en verdachtma kingen. Het wachten is nu op de antwoorden van de staatssecretaris. Uiter aard zal daarop in deze rubriek te zijner tijd na der worden Ingegaan. R. Hueting (econoom): De voortdurende reclame voor de aanschaf van méér geproduceerde goederen en diensten werkt ten nadele van het milieu. Dat is gemakkelijk in te zien door zich een Ster-reclame voor te stellen met spots van een gelukkig gezin zonder auto en afwasmachine, rollebollend in een schoon stuk zee met frisse lucht, naast een autorij dende familie met fraaie vaatwasser, die in bedor ven lucht sikkeneurig van de warmte tot de enkels in drabbig stinkend zeewater rondwaadt (Bijeenge bracht door FHV/BBDO). Ook het argument, dat de ontvangers van recla meboodschappen ge bukt gaan onder bevoog ding („of moeten we spreken van beschol- ting?"), liet hij niet onge noemd. De aanval, zal hij gedacht hebben, blijft de beste verdediging. Die gedachte klonk ook door in het referaat van mr H. de Roos. voorzitter van de directie van Lever Sunlight, maar vermoe delijk vooral aan het- woord gelaten als voor zitter van de Bond van Adverteerders. Diens be toog mondde uit in het advies zich tegenover „de opdringeriger wor dende consument" wat weerbaarder op te stellen. Assertief Daarbij kwam De Roos met het nieuwe tover woord „assertiviteit" op de proppen. Hij zei gele zen te hebben dat de voorzitter van de Consu mentenbond de door re clame platgewalste jeugd wat assertlever wil maken. Daar zag hij ook wel wat in, maar dan ten aanzien van de zender van de boodschap. Tijdens de discussie met de Inleiders, waarmee de bijeenkomst werd beslo ten, verlieten de deelne mers druppelsgewijs de zaal. ZIJ gingen, moet ge vreesd worden, de mes sen alvast scherpen. Volgend jaar januari be ginnen In vijftien plaat sen metselcursussen voor doe-het-zelvers. Deze cursussen bestaan uit twaalf lessen; drie theorie- en negen prak tijklessen. Het cursusgeld bedraagt driehonderdvijftig gul den. Dat is niet goed koop, maar in dit school geld zit ook een hoeveel heid gereedschap zoals een troffel, voeg spijker, kaphamer die eigendom van de cursist wordt. Verdere inlichtingen zijn te verkrijgen bij de Vere niging De Nederlandse Baksteenindustrie, Post bus 51. 6994 ZH De Steeg. Het telefoonnum mer is 08309-9110. De Nationale Raad voor Landbouwkundig On derzoek TNO, heeft een tijd geleden in het tijd schrift L Sc O cynisch ge reageerd op een grafiek over de melkprijs in een „niet nader te noemen" tijdschrift. „Ter vergelij king van de gespreksstof op verjaardagen en par tijen geven wij", aldus L 6i O, „een volledig over zicht over de melkprijs In vergelijking met dc eenzijdige opzet in dat .niet nader te noemen' tijdschrift." Om aan te tonen dat de produktiekosten voor de veehouder geen 54 cent bedraagt, maar op 78 cent uitkomt, heeft L Si O de literfles gehalveerd en er vervolgens de „el- gen" helft tegenaan ge plakt. De linkerhelft van de fles geeft de opbouw van de melkprijs zonder opsplitsing van de kos ten op de boerderij. In de rechterkolom is dat wel het geval, al is geen reke ning gehouden met de opbrengst van de aan was van vee en eventueel andere inkomsten. Die komen omgerekend uit op 15 cent per liter. De uitkomst, is dat de produktiekosten per li ter melk op de boerderij 63 cent bedragen (78-15 cent), hetgeen voor de veehouder een nadelig saldo van 9 cent per liter oplevert. Hieraan wordt de conclusie vastgekop peld, dat de veehouder daarom In het algemeen zijn toevlucht neemt tot een sterk verhoogde ar- beldsinsoanning en een maximale melkproduk- Ue (meer koelen) Daarom Is het in Euro pees verband zo moei lijk, om tegen de wassen de melkstroom op te roeien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13