ritten geven toe aan hodesische guerrilla Hof veroordeelt Iran van Sadat Khomeini en de sjah uropese raket nog niet van de grond nks Portugal, verliest Sowjet-Unie heeft gif tegen NAVO-plannen riottisch Front weigert ondertekening akkoord Twee Palestijnen doodgeschoten AG 17 DECEMBER 1979 BUITENLAND TROUW/KWARTET 5 vi i' ■B tri. ai itg [OU (AFP) Drie en ive seconde witte rook- »n, en daarna niets Geen millimeter kwam •opese draagraket Aria- de grond bij wat zater- jdag de eerste proef- ng had moeten wor- ven later begon het in pische Guyana voor de ite maal te regenen. ng is niet mislukt, maar itgesteld. haastte directeur- Yves Sillard van het Franse il centrum voor ruimteon- (CNES) zich te verklaren, formeel een project van het bureau voor ruimtevaart de Fransen hebben er b naar een duidelijk meerderheidsaandeel in. Het was een volgens plan uitgevoerde veiligheidsmaatregel om explosie van de raket te voorkomen, legde Sillard uit. Van de vier motoren van de eerste trap had er één na de ontste king onvoldoende druk ontwikkeld. De computer had daaruit de juiste conclusie getrokken: de klampen waarmee de Ariane aan het lanceer- platform werd vastgehouden, gingen niet los en de motoren werden weer afgezet. Was de raket op drie en een halve motor vertrokken, dan had hij slechts een roemloos einde kunnen vinden. Nu kan men het, na aftanken, reparatie en controles, tussen 24 en 30 december opnieuw proberen. De fout is inmiddels in een brandstofleiding gelocaliseerd. Bij de technici was een zekere verbit tering te constateren. De Ariane heeft een psychologisch belast verleden. Aan het vorige Europese raketproject kwam een einde toen in 1975, ruim drie minuten na de lancering vanaf hetzelfde Kourou, de Europa 2 het spoor bijster raakte en in de Atlanti sche Oceaan verdween. Ariane is tweemaal zo groot (47 meter hoog) maar technisch duidelijk een voort zetting van die treurig afgelopen on derneming. Die psychologische hypotheek was tot in de terughoudendheid van de officiële doelstellingen terug te vin den. De Ariane zal inzetbaar worden verklaard wanneer tenminste twee van de voorziene vier proeflancerin- gen slagen. De mogelijkheid werd opengehouden dat de eerste lance ring technisch een succes zou zijn zonder nochtans de experimentele la ding in een baan om de aarde te brengen. („Het gaat er in dit stadium alleen om, te meten wat er tijdens de lanceringsprocedure precies ge beurt.") En dan zo'n „stom incident". De motoren van de eerste trap moe ten 151 seconden werken. Er is tij dens de ontwikkeling in totaal 13.250 seconden proefgedraaid. Maar ondanks de verbittering is er geen man overboord. Wel zit er een hobbel in het tijdschema. Men kan eigenlijk niet vóór 24 december klaar zijn voor een tweede poging. Die moet dan binnen een week geschie den, omdat anders corrosie de wan den van de al gebruikte brandstof tanks en -leidingen bedreigt. Maar de Amerikaanse NASA heeft de beman ning van het onmisbare volgstation Ascension kerstverlof toegezegd van 22 december tot na nieuwjaar. gesp 1 de min gek He gellj prol "S EN, SALISBURY (Reuter, AP, AFP) Groot-Brittannië heeft nieuwe voorstellen voor ipenstilstand gedaan aan het Patriottisch Front, nadat deze guerrillaorganisatie g bij de beëindiging van de Rhodesiëconferentie in Londen, had geweigerd een kening te zetten onder het akkoord. voorzitter, Lord Carring- ft zaterdag een eind gemaakt !erentie die 97 dagen heeft in de hoop dat de guerrilla- ,deze laatste kans" zouden im tot een akkoord te komen tten en de delegatie van Muzorewa over een wapen- De guerrillaleiders, Nkomo ibe trokken zich echter niets dit laatste ultimatum en irder praten over enkele „de- Eerder vorige week had- aan Lord Carrington toege- het Patriottisch Front uit- wel akkoord zou gaan. koord in de zak zou het te ver gaan om alleen met bisschop Muzorewa verkiezingen te organiseren. Die zou den dan een kopie worden van de verkiezingen in april van dit jaar, maar nu dan onder toezicht van een Britse gouverneur. Nkomo en Muga be kenden de zwakke plek van de Britten en zijn tot het uiterste gegaan om een voor hen zo gunstig mogelijke uitslag van de Rhodesië-conf eren tie binnen te halen. Tijd rekken kampen |te verteren punt in de Britse i voor een wapenstilstand liter dat de 35.000 guerrilla- 1 in slechts vijftien kampen moeten worden. Hun tegen- het Rhodesische leger van jeneraal Peter Walls, krijgt ting over meer dan 40 ver patsen met een veel gunstiger e twee Frontleiders stelden iepen van Salisbury sterk jevoordeeld en dat het Front B 3 kampen moet hebben. De leiders vonden bovendien veel gebied, dat al onder •ole stond, moesten prijs- ngton heeft zoals verwacht (I nog eenmaal over zijn hart i en dit weekeinde gewoon jnderhandeld met Nkomo en Met bijna een volledig ak- Een belangrijke rede voor de Front- leiders om de onderhandelingen zo lang mogelijk te rekken was dat de laatste dagen de mogelijkheid be staat voor de guerrillastrijders van het Front om Rhodesiê binnen te dringen. Nu Groot-Brittanniè dit land tijdelijk heeft ingelijfd en de Britse gouverneur Lord Soames in Salisbury de scepter zwaait, mogen de Rhodesische troepen de buurlan den Mozambique en Zambia niet meer binnentrekken en daarmee de infiltratie van guerrillastrijders te gengaan. De Rhodesische troepen vallen onder directe verantwoorde lijkheid van Lord Soames en deze kan zich geen direct conflict met buurlanden van Rhodesiê veroor loven. Na de eerste schrik van zaterdag, dat de onderhandelingen in het Lancas- terhouse tevergeefs waren geweest, waren de Britten gisteren toch weer optimistisch over een goede afloop van de tweezijdige onderhandelingen met de Frontleiders. Ook guerrillalei der Nkomo stak zijn optimisme niet onder stoelen of banken en zei te geloven dat „de komende paar dagen overeenstemming wordt bereikt en dat we in staat zullen zijn naar huis te gaan." Na een dag verhit discussiëren deelde een Britse woordvoerder mee, dat het Patriottisch Front een extra verzamelkamp is aangeboden. Volgens de woordvoerder waren er nu „goede vooruitzichten voor een ak koord" vandaag. Als de guerrillalei ders inderdaad bereid zijn hun hand tekening onder een akkoord te zet ten, dan zal dit waarschijnlijk woens dag gebeuren, als Lord Carrington terugkeert van zijn reis naar de Vere nigde Staten. Samen met premier Margaret Thatcher heeft hij daar be sprekingen met president Carter over onder meer de kwesties Iran en Rho desiê. Als het Patriottisch Front het aanbod van een extra kamp aan vaardt, dan zal dit niet in het formele akkoord over de wapenstilstand wor den opgenomen. Het zestiende kamp komt als aanhangsel bij de overeen-' komst. Lord Carrington zou verder de toezegging hebben gedaan, dat het Front over meer kampen kan be schikken als daartoe behoefte bestaat. Pressie Het Patriottisch Front heeft zich ook weinig aangetrokken van de pressie die werd uitgeoefend door de Front- lijnstaten. Vrijdag was een speciale vertegenwoordiger van de Mozambi- kaanse president Samora Machel naar Londen gekomen om de guerril laleiders te vertellen dat de Frontlijn- staten (Angola, Botswana, Tanzania, Mozambique en Zambia), langzamer hand bijzonder ongeduldig begonnen te worden. Bij eerdere ultimata in het Lancasterihouse heeft bemiddeling van de Frontlijnstaten wel geholpen, maar de guerrillaleiders hebben za terdag, voorzover bekend, op eigen houtje de beslissing genomen om niet op het Britse ultimatum in te gaan. De Zambiaanse president Kaunda deed er gisteren nog een schepje bo venop en verklaarde ook dat er nu maar eens een einde moest komen aan de oorlog in Rhodesiê, die inmid dels al zeker 22.000 levens heeft ge- eist. Het Patriottisch Front heeft za terdag de Britten er op gewezen dat de haast van Lord Carrington „ge vaarlijk" was en dat verdere onder handelingen noodzakelijk waren, an ders „wordt het een Britse oorlog tegen ons". Lord Carrington verklaar de dat ondanks beëindiging van de conferentie „de deur nog steeds wijd open stond." Een woordvoerder van bisschop Mu zorewa zag in de weigering van het Front alleen maar een „vertragings tactiek" en een „kopen van tijd." „Iedere dag uitstel betekent meer troepen in het land", aldus de woord voerder. MADRID (AP, AFP) Voor de derde achtereenvolgende dag von-, den zaterdag ongeregeldheden plaats in de Spaanse hoofdstad Ma drid. Directe aanleiding hiervoor was de dood van twee studenten, die donderdag door de politie werden neergeschoten. De studenten stierven, toen politie agenten hun wapens gebruikten om een woedende menigte te ontvluch ten, die hun politie-auto had omsin geld. De demonstratie van de studen ten vond plaats, nadat ongeveer hon derdduizend arbeiders hadden gede monstreerd tegen een nieuwe ar beidswetgeving, die op dit moment in het parlement wordt behandeld. Vrijdagavond protesteerden vijfdui zend studenten tegen het harde poli- tie-optreden. De politie probeerde de betogers met rookgranaten en rub ber kogels te verdrijven (foto). NICOSIA (AP, Reuter) Twee Pales tijnen zijn zaterdag in de hoofdstad van Cyprus, Nicosia, doodgeschoten. Een van de vermoorde Palestijnen was het hoofd van de guerrillabewe ging op de door Israël bezet gehouden westelijke Jordaanoever. Het was Ibrahim Abdul Azizwas die op bezoek was bij de PLO-post in Nicosia. De tweede secretaris, Ali Salem Ahmed, van de PLO-post op Cyprus, was het tweede slachtoffer. MOSKOU (Reuter, AP) De Sowjet-Unie heeft voldoënde vermogen om een „betrouwbaar tegengif" te ontwikkelen tegen de nieuwe Amerikaanse raketten voor de middellange afstand, die in Europa zullen worden gestationeerd. Dit was een van de reacties in de Russische pers op de plannen van de NAVO. Commentator Joeri Sharkow van de Sowjetskaja Rossiya schreef dat de NAVO-strategen een „geest naja gen". Hij betoogde dat de activiteiten van de NAVO „slechts zullen bijdra gen tot het ondermijnen en vernieti gen van het politieke vertrouwen tus sen oost en west, dat ten koste van zoveel inspanningen is verkregen". Persbureau Tass schreef dat de NA- VO-leiders zich bezighouden „met een maskerade met veel ge schreeuw". Partijblad Prawda wees er op dat Moskou en de communisti sche bondgenoten de militaire en eco nomische spierkracht hebben om de druk van de NAVO-landen te weer staan. Volgens Prawda brengt de in stallatie van de nieuwe raketten het machtsevenwicht in gevaar. De NAVO-landen zullen vandaag in Brussel nieuwe voorstellen op tafel leggen voor vermindering van het troepenaantal in Centraal Europa. Op deze manier willen zij proberen de Impasse in de onderhandelingen met de Warschau-pact-landen onderbre ken. De NAVO-landen gaan voorstel len aan de Oostblok-landen om 13.000 Amerikaanse soldaten terug te trek ken als er ook 30.000 Russische solda ten worden teruggehaald. Het doel is om uiteindelijk aan iedere zijde 900.000 man over te houden. Joego slavië en Roemenië hebben ook flin ke kritiek geleverd op de NAVO-plan nen, Joegoslavische bladen spraken van een „verdraaide kijk op vrede en veiligheid in de wereld" en drongen ■aan op een geleidelijke vermindering van de bewapening Het Roemeense partijblad Scinteia zei dat de plannen in „flagrante tegenspraak" zijn met de aanbevelingen van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties Maatregelen ze correspondent BON De eerste uitslagen van de gisteren in Portugal Jden gemeenteraadsverkiezingen lieten weinig verschil liet de resultaten van de parlementsverkiezingen, twee geleden. De opkomst lag met 74 procent ongeveer procent lager dan bij de parlementsverkiezingen. |door de te verwachten over- 1 van de conservatieven zal Ben. was gisteravond laat uit frzame uitslagen nog niet op te Op grond van de parlements- lngen kan worden voorspeld |burgemeesterschap van een «honderd van de 305 ge- in handen van de conserva- tijen van de Democratische zullen vallen. Bi de vorige bgen (1976) waren dat er §115. De socialisten zouden hun meerderheid kunnen verliezen in 35 van de 85 gemeentebesturen die zij in 1976 hadden. De communisten zou den kunnen stijgen van 34 naar 54. Bij de gisteren gehouden verkiezin gen moesten drie verschillende orga nen per plaats gekozen worden: De gemeenteraad, het gemeentebestuur en de wijkraad. Burgemeester wordt de aanvoerder van de lijst, die in de gemeente de meeste stemmen ver worven heeft. Twee links-radicale partijen, de UDP (volksdemocrati- sche unie) en de UEDS (linkse unie voor een democratisch socialisme) hebben in een paar plaatsen hun kan didatuur ingetrokken ten gunste van de socialisten of communisten. Op die manier zou in die plaatsen een herhaling van het debècle van de parlementsverkiezingen kunnen wor den voorkomen. De linkse meerderheid in het parle ment ging twee weken geleden verlo ren, onder meer omdat er te veel stemmen op linkse splinterpartijen waren uitgebracht, die geen zetels opleverden. De socialisten bleven overigens ook nu weigeren coalities aan te gaan. Voorstellen van zowel de communisten als de conservatieven werden geweigerd. In Salisbury heeft gouverneur Lord Soames al enkele maatregelen aange kondigd. Naast het verbod voor de troepen om aanvallen op guerrilla- kampen in buurlanden te doen, bracht hij het vervoer van maïs naar Zambia weer op gang, eiste hij ophef fing van censuurmaatregelen en ver hinderde hij de ophanging van tien gevangenen. Lord Soames weigerde echter het Patriottisch Front toe te staan in het openbaar activiteiten te ontplooien. Dit verbod wordt pas op geheven als een overeenkomst over een wapenstilstand is bereikt. De UANC, de partij van Muzorewa In Rhodesiê, is al druk bezig met de verkiezingscampagne en heeft nu ook blanke kandidaten naar voren ge schoven om de blanke partij van ex- premier Ian Smith dwars te zitten. De blanken hebben recht op twintig ze tels in het toekomstige parlement. Daardoor zou de partij van Smith onevenredig grote macht krijgen. Door het kandidaat stellen van blan ken kunnen andere partijen voorko men dat Smith's partij een te grote macht krijgt. Het besluit van de UANC wordt in Salisbury gezien als een provocatie tegen de partij van Smith, het Rhodesische Front. De Verenigde Staten hebben van nacht de economische sancties tegen Rhodesiê opgeheven. Washington gaat er van uit dat de kwestie van de wapenstilstand tot een oplossing zal komen. DEN HAAG (ANP, AFP, AP) Het Internationaal Gerechtshof in Den Haag heeft zaterdag de onmiddellij ke vrijlating van de Ameri kaanse gijzelaars in de am bassade in Teheran gelast. Het terrein van de ambassade moet worden ontruimd. Iran had al van te voren aangekon digd zich niets van de uit spraak van het hof aan te zullen trekken. De beslissing van het Gerechtshof, dat bestaat uit vijftien rechters uit verschillende landen, was unaniem. De voorzitter, Sir Humphrey Wal- dock, legde er de nadruk op dat geen van de rechters het nodig had gevon den aantekeningen te maken bij de uitspraken van het hof. Evenals op de hoorzitting van vorige week maan dag. liet Iran ook zaterdag verstek gaan op de zitting, die slechts drie kwartier duurde. Medeplichtig Voordat de uitspraak werd voorgele zen zette Sir Humphrey uitvoerig uit een dat het Internationaal Gerechts hof het bewezen achtte dat de rege ring in Teheran medeplichtig is aan de gijzeling. Hij onderstreepte dat Vprsl&fTGn Iran daarmee alle van toepassing 6 zijnde conventies en verdragen, in clusief het handvest van de Verenig de NaUes, heeft geschonden. In de hele geschiedenis is, volgens Sir Humphrey, aanvaard dat ambassa des en consulaten dienen als instru menten voor goede internationale sa menwerking. De principes van een dergelijke vorm van samenwerking zijn diep geworteld in de internatio nale betrekkingen. Het rechtscollege in het Vredespaleis was het duidelijk niet eens met het standpunt van de Iraanse leiders dat de gijzelingszaak moest worden be schouwd als „een marginaal en twee derangs aspect" van de totale proble matiek tussen Teheran en Washing ton. Dit standpunt had de Iraanse regering uiteengezet in een telegram, dat vlak voor de hoorzitting van 10 december in Den Haag werd bezorgd. De Verenigde Staten toonden zich blij met de uitspraak in het Vredespa leis. „Het hof heeft luid en duidelijk gesproken," aldus de Amerikaanse waarnemer in Den Haag. In de Vere nigde Staten zei minister van justitie Civiletti dat de uitspraak van het hof een grote overwinning was, die de „houding van de Verenigde Staten en van alle beschaafde volkeren volledig steunt". Hij dreigde dat zijn land „een ruime keus aan alternatieven" zal overwegen als Iran geen gehoor geeft aan de uitspraak van het hof. Hij wilde niet ingaan op de aard van deze alternatieven. In Iran werd weinig aandacht besteed aan de uitspraak in Den Haag. Aya tollah Khomeini zei in een toespraak: „Carter is op het politieke vlak ver slagen en nu probeert hij steun te krijgen van allerlei gerechtshoven en allerlei presidenten Hij is bang dat het Amerikaanse volk gaat beseffen wat zijn presidenten het volk van Iran hebben aangedaan," aldus Kho meini Ondanks de uitspraak van het hof is er opnieuw een buitenlands gebouw in Teheran bezet. Studenten drongen zaterdag het kantoor van het Iraans- Amerikaans Genootschap binnen en houden het gebouw bezet. Bij de Ja panse ambassade in de Iraanse hoofdstad werd gisteren geschoten. Volgens het ministerie van buiten landse zaken van Japan is hierbij niemand gewond geraakt. De schut ters zouden zijn gevlucht. Ongeveer vijfduizend betogers demonstreerden gisteren in de straten van Teheran tegen de aanwezigheid van „imperia listische en zionistische" journalis ten. die het nieuws uit Teheran zou den verdraaien. ISTANBOEL (AFP, AP) Bij een bomaanslag in een cafetaria in Istan- boel zijn zaterdagavond zes doden gevallen. Vijftien mensen werden ge wond, van wie vijf zwaar. Vrijdag werden in Istanboel vier Amerikanen doodgeschoten. Het Turkse dagblad Milliyet meldde door een anoniem persoon te zijn gébeld met de mededeling dat de aanslag was uitgevoerd door „het Marxis- tlsch-Leninistlsche gewapend Propa- gandapeloton". een onderdeel van het Turkse Volksbevrijdingsfront. door James Dorsey Alle drie zouden het ontkennen. Niettemin vertonen ajatollah Khomeini, de aartsvijand van de Verenigde Staten, de Egyptische president Anwar Sadat, Amerika's beste vriend in het Midden-Oosten en de verdreven sjah van Iran tenminste in één opzicht overeenkomsten met elkaar: zij allen maken deel uit van een al lang in dit zo belangrijke deel van de wereld broeiende „revolutie". Hoewel het karakter van deze revolutie soms islamitisch getint is, is de boodschap doorgaans wereldlijk van aard. De landen in het Midden-Oosten zijn ontevreden met de economische en politieke structuren en storen zich vooral aan het feit dat de groot machten boven op deze pyramide zitten. Dit femomeen is natuurlijk niet nieuw. Sa- dats voorganger, wijlen president Oamal Abdel Nasser, verzette zich al tegen de internationale afhankelijksheidsverhou- dingen. „Het Midden-Oosten is de wieg van de men selijke beschaving. Terwijl de volkeren van het Midden-Oosten echter economisch on derontwikkeld zijn, wordt de wereld door relatieve nieuwkomers bestuurd". Samen gevat is dit het overheersende gevoel van onvrede bij 's werelds belangrijke clieleve- ranciers. De Amerikaanse president Carter verklaar de verleden week dat de Verenigde Staten hun Vietnam-syndroom hebben overwon nen. Reeds enige tijd laten de westerse landen doorschemeren desnoods met mili tair geweld hun belangen te zullen bescher men Maar de tachtiger Jaren zouden wel eens een periode kunnen zijn waarin niet alleen het westen maar ook de communisti sche wereld zich gedwongen terughoudend zal moeten opstellen. Noch Washington noch Moskou beschikken over werkelijk betrouwbare bondgenoten in het Midden-Oosten. De staten in dit gebied stellen zich wel vaak onder de vleugels van een van de twee grootmachten. Libië. Irak. Syrië en Zuid-Jemen menen met Sowjet- steun de internationale machtsverhoudin gen te kunnen wijzigen. Saoedi-Arabië en de Golfstaten zoeken hun veiligheid bij de Verenigde Staten. Voor beide blokken in het Midden-Oosten vormen deze bondge nootschappen echter slechts een gedwon gen praktische concessie aan de idea len die hun voor ogen staan. Maar vrijwel geen enkel land blijft van de broeiende revolutie in het Midden-Oosten gespaard. En het al te gauw conclusies trekken uit de respectievelijke bondgenoot schappen kan misleidend zijn want: De Verenigde Staten kunnen Saoede- Arabiê de olieprijs niet voorschrijven; de Sowjet-Unie kan Irak niet dwingen de plaatselijke communisten fatsoenlijk te be handelen. Ook weigert 8yrië de deur naar een „Amerikaanse oplossing" van het con flict tussen Israël en de Arabieren helemaal dicht te gooien, hoe graag Moskou dit zou zien gebeuren; Washington veroorzaakte een opstand in Pakistan, een formele bondgenoot van de VS. toen het recentelijk de Pc^ir.tani ertoe probeerde te bewegen af te zien van een programma voor atoomenergie die dit isla mitisch land in staat zou stellen een atoom bom te bouwen; De pogingen van Moskou Afghanistan te reduceren tot een vazalstaat, net als Zuid- Jemen, worden door de militante moslems met het geweer bevochten; Noch Moskou noch Washington oefenen enige Invloed uit op het post-revolutlonaire Iran. Nationalisme In dit verband vormen het Egypte van Sadat en het pre-revolutionalre Iran van de sjah misschien de meest Interessante voor beelden van de onvrede tegen de groot machten. In tegenstelling tot Khomeini zijn Sadat en de Sjah niet bijzonder islamitisch. Zij maakten het wereldlijke nationalisme dat in hun landen stoelt op de pre-lslamltl- sche cultuur tot een op zich zelf staande religie. De sjah stelde dat Iran anders en beter ls dan z'n moslemse Arabische buurlanden. Hij kreeg militaire steun van zowel Wash ington als Moskou en bedreef handel met beide grootmachten. Uiteindelijk wilde de sjah dat Iran zelf een grootmacht zou worden. Sadat op zijn beurt wees aan het begin van de Jaren zeventig duizenden Russische ad viseurs de deur. Hoewel hij zich nu volledig met de VS heeft verbonden, is hij in Egypti sche ogen meer een gelijkwaardige partner dan een bondgenoot. Voor de Egyptenaren ls Sadats voortdurende verwijzingen naar „mijn vriend Jimmy" het bewijs hiervoor Op de hevige Arabische kritiek op het Egyptisch-Israêllsche vredesproces zegt Sa dat dat Egypte vanwege z'n glorierijke ver leden anders en beter is De overige Arabie ren zijn laatkomers. Niemand verwacht dat Sadat de deur naar Washington op de ma-' nier zal dichtgooien, op de manier zoals hij dat met Moskou deed. Dat hoeft ook niet. Moskou behandelde Egypte als een onder geschikte. In Washington wordt Sadat als een gelijkwaardige ontvangen. Begraven Ondanks de enorme politieke en sociale verschillen tussen de verschillende staten in het Midden-Oosten groeit bij hen allen het gevoel dat er iets niet klopt met de politieke spelregels van de twintigste eeuw. De studenten die de Amerikaane ambassa de in Teheran al ruim een maand bezet houden, drukken het als volgt uit: .Uncle Sam. CIA en Pentagon: Vietnam heeft jullie verwond. Iran zal jullie begraven". Irans vurige oud-minister van buitenlandse zaken. Ibrahim Jazdl meent dat de bezet ting van de ambassade niemand had moe ten verrassen. De bezetting was de „enige weg die voor ons openstond. Amerika breekt voortdurend internationale afspra ken. Zij deden het in Iran en zij doen het in andere landen. Ergens moet iemand hen een halt toeroepen en zeggen: .Kijk maar wat Je in mijn land doet Wanneer men in dergelijke verklaringen de woorden „Amerikaanse regering" door „Moskou" vervangt of de verklaring zoda nig formuleert dat het op beide grootmach ten van toepassing is. dan vindt men velen in het gehele Midden-Oosten die het er althans gedeeltelijk mee eens zouden zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5