Verrassende aanpak van Vondels Lucifer Techniek zit dansers in de weg Commissie moet nieuwe voorzitter VARA zoeken ui 11RPORT Strawinsky's Psalmensymfonie indrukwekkend uitgevoerd Lombard maakt het zichzelf te moeilijk RHthe OU CONCORDE ORGEL&PIANO-HAL Het menselijke in Roomse engelen Jan Nagel niet herkiesbaar voor ondernemingsraad Raketten bedreigen het snelste vliegtuig ter wereld Concertgebouworkest informeel Organist Piet Post (60) overleden Dansconcert van Ton Lutgerink: Bang&Olufsf, Bon MAANDAG 17 DECEMBER 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET jag door André Rutten AMSTERDAM Geestdrif tig applaus, maar ook boege roep voor Vondels „Lucifer", zoals gespeeld door het Pu- bliekstheater. waarvan zater dag de première in de Stads schouwburg. Eigenlijk een voorstelling van een groep spelers, die onder aanvoering van Hans Crolset als verbaasde kin deren van deze tijd op zoek zijn ge gaan naar wat er aan menselijke er varingen verscholen zit achter al die fraai - geformul eerde vers-sequenties en! binnen die vreemd-ouderwets- Roomse ideeën over de verhoudingen tussen God. engelen en mensen. En die menselijke dingen tot hun verba zing echt nog vinden ook. En vervol gens uit zijn geweest op een naïeve manier van spelen, waardoor ook de mensen in de zaal verrast die puur menselijke gegevens kunnen ont dekken. Wat je het eerst opvalt is. dat die engelen platte bolhoedjes op hebben, rokkostuums dragen met kleurige sterretjes er op en een gebloemd over hemd eronder. Mensen die in een cir cus thuis horen en daar iets moeten regelen. Of functies hebben in een negentiende-eeuws hotel, want daar lijkt de ruimte op, waarin zij vertoe ven: hoge donkere wanden met hou ten lambrizeringen en daartegen lampjes met sierlijke kapjes. En vóór een ouderwetse naaimachine met een bedrijvig iemand er achter liggen ook engelenvleugels. In het midden grote glazen serredeuren met veel licht er achter. Er hangen ook twee schommels aan lange touwen. Op één ervan, met bol hoed en in rokkostuum. zit Jan Retèl als vorst Belzebub, een van de weer spannige oversten, te wachten op Apollion, die op aarde Adam en Eva is gaan bespieden. Mariëlle Fiolet. ook met bolhoed en rokkostuum. ligt als Belial al naar hem uit te kijken, op een lichtkoker op de voorgrond. De raampjes daarvan klappen open. Er verschijnt eerst een fraai bebladerde boomtak met twee blozende appels eraan, en daarna Siem Vroom als Apollion, die de tak In de hand heeft. Hij begint te vertellen, wat hij van die mensen heeft waargenomen, en in het bijzonder van Eva. Hij heeft dat iets zeer wonderlijks gevonden: mensen. Je ziet aan het gezicht, en aan heel de manier van doen van Belzebub, dat die dat ook vind: wonderlijk, aanlok kelijk. maar ook gevaarlijk, een be dreiging. Daar begint de weerstand, het verzet, waarvan Lucifer Wim van der Grijn de leiding zal nemen, die min of meer opgedrongen krijgt. Geesten Dat menselijke schuilt uiteraard ook in de engelen zelf, want zij komen uit de verbeelding van de Rooms gewor den mens Vondel, en in die verbeel ding waren engelen zuivere geesten, dat wil zeggen mensen zonder uit de aarde gevormde lichamen. In deze voorstelling zijn zij wereldvreemd, zo volledig opgenomen ln een bestaans- laag tussen God en mensen in. als circusmensen of hotelfunctionarissen tussen publiek en clietèle en de on zichtbaar blijvende maar machtige directie. (Of tussen gelovigen en het opperste leergezag). Want kijken zij via de lichtkoker ln de vloer naar de mensen beneden, achter de serredeu ren is een marmeren trap naar boven. waarlangs Gods gehelmnistolk Ga- briël Ton Lutz zijn aanvoerder der heirscharen Michaël-Alexander van Heteren en Lucifers vriend Rafaël Slgrid Koetse van boven af naar hen afdalen. De engelen ontdekken dus de aard worm mens. De spelers speuren ook in de engelen naar het menselijke, en zijn verrast, dat zij dat ook vinden. Met die verrassing spelen zij dat Dat wil zeggen, dat zij de teksten heel zorgvuldig behandelden, zo precies mogelijk laten horen, mimisch uitge werkt, ook in de reacties van de me despelers, en in de bewegingen er om heen. met behulp van de schommels dikwijls, waarop tamelijk acrobati sche toeren worden verricht. De grote gemoedsbewegingen in het stuk zijn daardoor ook voor het oog uitstekend te volgen. Moeilijke taal De taal een rijke rederijkerstaal tenslotte bljft dikwijls moeilijk te volgen. Vooral in de reien ook al zijn de teksten daarvan over de spe lers opgedeeld. De twee- en driege- sprekken daarentegen zoals die tussen Rafaël en Lucifer worden bijzonder boeiend, juist omdat de menselijke inhoud daarvan helder oplicht. De intense aandacht van de zaal werd dan zeer voelbaar. De spelers en hun aanvoerder zijn er, kun je samenvattend constateren, in geslaagd een verhelderende, speels teweeggebrachte afstand te nemen van het gewijd-plechtstatige dat de Nederlandse Vondeltraditie voor nu moeilijk te verteren heeft gemaakt. Het is gedaan met een humor, die om het vreemde in het stuk glimlacht, maar het menselijke er ln toch dier baar vindt. [OU ilve •n. Gee rape de Idai eg ven Van onze radio- en tv-redactie ,pisc HILVERSUM Voor het aantrekken van een nieuwe vi!te ter van de VARA zal een commissie worden samengi waarin een lid van het hoofdbestuur en een van het daj [tgef bestuur zitting zullen nemen en waarin de ondememins we met een waarnemer zal zijn vertegenwoordigd. De vcf gingsraad van de VARA heeft zaterdag in een extra vei ring oud-minister van onderwijs Jos van Kemenade als bu hankelijk buitenstaander benoemd tot voorzitter van ijnaar genoemde commissie. ander soort voorzitter moest en zich daar ook op alle mofY*1 manieren voor heeft ingesp 1 1 Wim van der Grijn in Vondel's Lucifer ADVERTENTIE door Jac. Kort PREMIERE 20 DECEMBER A.S. door Adr. Hager DEN HAAG Neemt gastdi- rigent Alain Lombard in de korte tijd dat hij voor het Residentie Orkest staat niet te veel hooi op zijn vork? Het programma dat hij in Den Haag en Eindhoven bracht vereist een lan ge en Intensieve voorbereidingstijd en men mag veronderstellen, dat het daaraan heeft ontbroken. Richard Strauss is voor de orkestleden geen gemakkelijk heer. zijn virtuoze parti turen vereisen een virtuoze orkest techniek. Lombard, werkzaam in Straatsburg, kan veel maar ondanks alle waardering kan toch niet gezegd, dat ..Don Quixote" optimaal klonk. De gesignaleerde waardering gold niet allen Lombard, doch ook het meesterlijk aandeel van solo-cellist Godfried Hoogeveen en solo-altist Wladimir Mendelssohn. De tragisch- komische figuur Don Quixote wordt door Strauss met romantische Ironie Speciaal vandaag Warlock is een Amerikaan se speelfilm uit 1959 en een rasechte Hollywood-western van regisseur Edward Dmy- tryk. In de hoofdrol Henry Fonda. Ned. 1/20.20 „Zei de spin tegen de vlieg" is de zesde aflevering van „De erfenis van Aphrodite". Ned. 1/21.30 Televizier Magazine brengt een eigen reportage uit Iran en besteedt verder aandacht aan de handel in „witte platen". Ned. 2/22.20 Tadetloser und Wolf Is een tweedelige televisiefilm over een Duits gezin in oorlogstijd. Walter Kempowski, in de oor log een kind. vertelt in zijn boek over de belevenissen van zijn familie. Deze uitstekende programma's werden eerder door de VARA uitgezonden. Voor de Westduitse televisie gaat het hier om eeo' herha ling. Dtsl. 2/21.20 getekend, de bizarre held krijg muzi kaal gestalte, markant, lyrisch en grillig. Alain Lombard nam echter geen risico's en zo vielen de avontu ren van Don Quixote wat voorzichtig uit. Bartóks muziek voor snaarinstru menten, slagwerk en celesta kan men alleen dan op het programma plaat sen als dirigent en orkest een maxi male samenwerking hebben bereikt. En dat was tussen Lombard en het Residentie Orkest zeker (nog) niet het geval. Lombard overschatte eigen kwaliteiten of die van het orkest, ver standig was de keuze in ieder geval niet. Jammer, want het is zo n glans rijke partituur waaraan veel eer is te behalen. Het solistisch aandeel werd op deze avond geheel geleverd door eigen or kestleden. Ook in het Blaaskwintet van Rudolf Escher, een werk dat een sterk persoonlijk karakter draagt. Koos Verheul (fluit), Hans Roerade (hobo). Ton Kerstens (fagot). Aart Rozeboom (klarinet) en Vicente Zar- zo (hoorn) bewezen de componist én het werk alle eer. Een werk dat meer de communicatie tot stand wil bren gen dan dat het een technische oefe ning zou willen zijn. En in die geest klonk de weergave. Alain Lombard sluit deze week zijn gastdirectieperiode af met een vertol king van Mahlers zesde symphonie, woensdag tn Leiden, donderdag en vrijdag in de Haagse PW A-zaal. LEEUWARDEN (ANP) - De orga nist. dirigent en componist Piet Post is zaterdag op 60-Jarige leeftijd in zijn woonplaats Leeuwarden overleden. Post werd in 1919 in Amsterdam ge boren en was sinds 1949 organist cantor van de Orote Kerk in Leeu warden. Tevens was hij dirigent van het Leeuwarder toonkunstkoor en de christelijke oratoriumvereniging te Groningen Post verzorgde onder meer vele concerten in binnen- en buitenland. In 1959 kreeg hij het Gou den Viooltje vanwege zijn verdien sten voor het Friese muziekleven. AMSTERDAM Wanneer Bernard Hal tink, zoals Jongstleden1 vrijdagavond met het Concertgebouwor kest op de Informele toer gaat, dan betreft het uitslui tend de randverschijnselen van het concertgebeuren. De toegangsprijzen zijn iets la ger, er ls een eenvoudig pro grammablaadje, er zijn geen gereserveerde plaatsen en noch de dirigent, noch de or kestleden hebben zich ln avondkostuum gestoken. Daar blijft het bij. Het essentiële, de programmasa menstelling, vertoonde zeker ditmaal niets „muziek-voor miljoenen" ach- tigs. Als eerste werk was de Psalmen- symfonie gekozen, die Igor Strawins- ky ln 1930 heeft gecomponeerd, na de pauze werd het Tweede Pianoconcert (1883) van Johannes Brahms ten ge hore gebracht. „Symphonie de Psaumes" is een drie-, delige compositie voor koor en or kest, door Strawinsky opgedragen la glolre de Dieu", waaraan achter eenvolgens Psalm 39 vers 13 en 14, Psalm 40 vers 2 en 3 en Psalm 150 ten grondslag liggen. De orkestbezetting ls zeer curieus: een viervoudig bezette hout- en koperblazersgroep, celll, contrabassen, slagwerk, harp en twee plano's. Strawinsky heeft ln dit werk nauwe lijks Illustratie van de tekst nage streefd, eerder heeft hem bij het com poneren de Russlsch-orthodoxe kerk muziek voor de geest gestaan, waar door het geheel een diepreligieus ka rakter heeft gekregen. Het Groot Omroepkoor van de NOS gaf er te zamen met het orkest een prachtige en Indrukwekkende vertol king van, waarvan de dubbelfuga in deel n het hoogtepunt was. De Russische pianist Vladimir Ash- kenazy was solist ln het planoconcert van Brahms, wellicht een van de moeilijkste stukken uit het repertoi re, maar Ashkenazy op het lijf ge schreven. Want niet alleen beheerste hij dit concert in technisch opzicht op volmaakte wijze, hij weet ook artis tiek wat dit werk toekomt in alle facetten die het heeft. Haitlnk zorgde voor een boelende uit voering van deze symfonische orkest partij, zodat tussen solist en orkest een volmaakte eenheid ontstond. GRONINGEN (ANP) Ben Janssen, programmaleider van Radio Oost, is tot 1 Januari 1980 benoemd als waar nemend hoofd van Radio Noord. Hij vervangt een zieke drs. M. Dijkstra, commissaris regionale zaken van de NOS en tevens waarnemend hoofd van radio Noord. in de kerk, Rozengracht 146-148, Amsterdam Verder heeft de verenigingsraad er mee ingestemd dat het dagelijks be stuur twee jaar wordt uitgebreid met een extra lid voor het achterstallige werk dat door de conflicten bij de VARA is blijven liggen, voor het acti veren van de vereniging en voor het bezig zijn met de nieuwe technologi sche ontwikkelingen. Deze maatregel is nodig omdat het dagelijks bestuur een aanzienlijke verandering zal ondergaan, nu André Kloos het voorzitterschap heeft neer gelegd en secretaris-penningmeester Jan Mulder in verband met zijn pen sionering vertrekt. Degenen die hen zullen opvolgen zullen geruime tijd nodig hebben om zich in te werken. Advertenties voor de vacature-Mul der zijn enige tijd geleden al ge plaatst en het hoofdbestuur hoopt onder de gegadigden ook iemand te vinden voor de extra post in het dage lijks bestuur voor twee jaar. De verenigingsraad was zaterdag bij een om bovengenoemde besluiten die voortkomen uit het rondetafelge sprek al dan niet te bekrachtigen. Het rondetafelgesprek, onder voorzitter schap van Van Kemenade, was be doeld om voorwaarden te zoeken waardoor de ondernemingsraad en het dagelijks bestuur die dat eerst weigerden weer met elkaar zouden kunnen praten. De verenigingsraad had op de vorige vergadering, op 17 november, bedongen dat in zo'n extra vergadering de resultaten van het rondetafelgesprek zouden worden gehoord. Zo emotioneel en fel het eraan toe ging op de vergadering van 17 novem ber, waar men het hoofdbestuur ter verantwoording riep over de procedu re-Haasbroek, zo tam was de stem ming nu. Het aftreden van Kloos, die de eer aan zichzelf had gehouden, drukte duidelijk zijn stempel op de vergadering. Opvallend was wel, dat over de aanbieding door niemand meer met een woord werd gerept, behalve door de scheidende voorzit ter zelf. Kloos, die nog een deel van de verga dering vooizat, maar daarna om „hem moverende redenen" vertrok, gaf in zijn verklaring voor zijn vertrek als doorslaggevende reden het stem mingsbeeld van de vorige vergade ring van de verenigingsraad, waaruit een gebrek aan vertrouwen in het bestuur bleek. Hij vond dat het be stuur door de voorwaarden die wer den gesteld met gebonden handen naar het rondetafelgesprek werd ge stuurd. De ondernemingsraad ging het gesprek in met de vooropgezette eis, dat er bestuurlijke vernieuwing moest komen. „Aan de VARA als instituut is mij veel gelegen, maar zoveel niet dat ik bereid zou zijn daarvoor mijn zelfrespect in te leve ren", aldus Kloos. Jan Nagel, die nooit onder stoelen of banken heeft gestoken dat er een door Eefje van Schaik UTRECHT In samenwer king met de Rotterdamse Kunststichting worden al vele jaren lang door de Stich ting Danscontact choreogra fie-manifestaties georgani seerd om Nederlandse ko mende (of gaande) choreogra fen de kans te geven hun ei gen visie op dans te laten zien. Omdat dit herhaaldelijk tot onbevre digende resultaten met een te laag dansniveau leidde, heeft men nu ge zocht naar een nieuwe opzet, die althans in beginsel lijkt te zijn gevonden in de gedachte om verdien- steljke, maar nog onbekende choreo grafen een eigen „dansconcert" te laten samenstellen. Deze eerste keer leidde dit initiatief tot een serie van vijf voorstellingen (Rotterdam, Utrecht. Maastricht en Arnhem), waarin de Rotterdamse choreograaf en danser Ton Lutgerink zijn voor keursprogramma van zeven dansen, waaronder één van hemzelf, kon pre senteren. Vijf van de zeven, die ik afgelopen vrijdag in de blauwe Zaal te Utrecht zag. zijn premières en opmerkelijk genoeg allemaal solo's. Nog verras sender is het feit dat aan dit hele' dansconcert slechts één manlijke so list deelnam. Ton Lutgerink. die zich getuige zijn vroegere werk en het nu gebrachte „Llneaal" vooral richt op de op toevalsfactoren en op van te voren gemaakte afspraken gebaseer de minimale dans, blijkt voorname lijk in de moderne dans met mimi sche inslag geïnteresseerd te zijn. Alle solo-premières van respectieve lijk Karin Chen (af en Toe), Gail Dockery (Balans I), Suzanne Reitz Aparte sfeer Karin Chen (Die neue Verkehrsórdnung en Draadloos) en Helga Langen (Trip tiek) gaan uit van één danseres, die vaak in vervreemdende bewegingen het zwarte gat-podium aftast, op zoek naar iets wat kennelijk maar niet gevonden kan worden. Het gevoel dat hieraan een te lang naar zichzelf in de studiospiegels staren vooraf is ge gaan en zo een eigen lichamelijke onmacht op machteloze wijze ver drongen is. dringt zich vooral bij de dansen van Karin Chen en Gail Doc kery op. Soepele danseres Zowel in Af en Toe als Balans I wordt naar mijn idee te lang doelloos rond- bewogen in soms verstillende mo menten, waarin de overtuigings kracht ten onder gaat in een onbegrij pelijke strijd met onherkenbare, duistere lasten. Op zichzelf is Karin Chen een mooie, soepele danseres, maar de sentimentele drulperigheid waarmee zij een gele keukenstoel en Herman van Veens muziek (2709) te lijf gaat, zijn eerder Irriterend dan begripsvol medeleven opwekkend. Deze kritiek geldt in veel mindere mate voor de twee overige solisten, Suzanne Reitz en Ann de Smet. die Helga Langens eerste choreografie uitvoerde. Reitz vind ik van hun twee de origineelste met een markante ma nier van bewegen, maar door haar eigen nog te zwakke techniek gaat veel van haar intentie verloren. In sprak voor de laatste maal de i gingsraad als ondememia voorzitter toe: „De zaak ls gek In maart treedt hij af en ste niet meer herkiesbaar. Na zes het genoeg geweest, vindt hij zo denken meer erover. Nagel zijn werkterrein wat meer televisie, waar binnenkort om ding van Hans Jacobs een Haagse parlementaire rubriek sche Kringen zal opvolgen. Hel programma In de rooie haam van Nagel eindredacteur ij daaraan meewerken. Hoewel Van Kemenade in het tafelgesprek om het dagelij stuur en de ondememingsraa aan het praten te krijgen resi jri' heeft geboekt, is het een misve ape om te menen dat nu alle prolfcg zijn opgelost in het in kamp uer deelde VARA-huis. ADVERTENTIE Triptiek, op pianomuziek en van en door René Barten, laat Helga Langen haar danseres zich geleidelijk uitkle den. Wat hiervan nu de functie of bedoeling was, is mij evenals de reste rende dans in witte tennisbroek met hesje niet duidelijk geworden. Ook in Frank Bantles solo Fahden- sonnen op muziek van Daniel Fuchs kan ik weinig meer zien dan een jon geman die krampachtig en soms tra gisch met zichzelf en zijn lijf in de knoop ligt. Bantle heeft echter het voordeel over een grote toneelaanwe zigheid te beschikken en dat blijkt bijvoorbeeld ook in zijn overtuigend vertraagde bewegingen in Lutgerinks- eigen Werk Lineaal. Hiern steekt Bantle de vier danseressen in de zak van zijn donkere, keurig geperste he- renpak. ft za Blijft over het eerste nummer, White Dance-Sunday Morning, van de Ja panner Takashi Koma, dat hij in 1974 op John Lennons muziek voor de Noordnederlandse Dansgroep (Gro ningen) maakte. De starende gezich ten en spaarzame bewegingen waar mee Wanda Grendel. Greetje ten Harkei en Marita Niklus het idee ge ven in een andere wereld te zijn opge sloten, roept wel een aparte sfeer op, maar niet één waardoor ik mij per soonlijk direct aangesproken voel. Ook al geeft de choreograaf het ad vies „de ogen gericht te houden op elk ongewoon ding of persoon". Het is belangrijk zonder opgeschroef de verwachtingen naar zo n danscon cert als dit te gaan en zo onbevangen mogelijk te zien wat het Nederlandse moderne dansbestel te bieden heeft. Toch vind ik het jammer dat de resul taten het beeld geven van een groepje eenlingen, die krampachtig techniek verdoezelen en daarmee hun kind met het badwater dreigen weg te gooien. Beovision 8800 De kleurentelevisie voor .de j< tachtig". Met infra-rood afstam bediening vooralle funkties. voor Teletext. HiFi versterker en 2-weg luids) systeem voor optimale geluids kwaliteit. Kortom een echt Bi Olufsen produkt. De Deense vormgevers van beeld d Stuur mij uitgebi dokumentatie B naam adres woonplaats. B&O. Antwoord 1200 WK 's-Gra (geen postzegel)]

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4